PDA

צפייה בגרסה מלאה : דפיקות ממוט פנהרד

דרור ברלי
27-07-08, 07:58
אחרי תקופה שנסעתי בלי, מכל מיני סיבות ולא חשוב למה, החזרתי את המוט למקומו.
מחובר היטב, בכיוון הנכון, בברגים המקוריים. מהודקים היטב.

מחובר, אבל דופק.

כל כניסה לבור קטן בכביש, כל פס האטה ולא משנה באיזו מהירות - רעש אימים. באמת לא נעים, נותן תחושה של משהו לא טוב שקורה שם למטה. בבדיקה - הכל נראה בסדר. יושב כמו בטון. בנסיעה - אללה יסתור.

למה מה?

ערן המסוקס
27-07-08, 08:03
יושב כמו בטון זה עניין יחסי ;)

שמישהו ישב במושב הנהג עם רגל על הברקס ומנוע מונע, וישחק בהגה.

בדוק איפה החופש. כולל זרוע פאנהרד כמובן, תושבת תיבת ההגה בשילדה.

נמרוד
27-07-08, 08:12
תוריד אותו.

מוט פנהרד וקפיצי עלים לא נועדו לחיות ביחד. זה עבד בסדר בתצורה המקורית. עם מערכת מתלים משופרת? סתם מאבק עקשני.

דרור ברלי
27-07-08, 08:26
מוט פנהרד וקפיצי עלים לא נועדו לחיות ביחד. זה עבד בסדר בתצורה המקורית. עם מערכת מתלים משופרת? סתם מאבק עקשני.

מזה בדיוק חששתי.
הייתי בדעה הזו כבר זמן רב, אבל החלטתי לתת לזה צ'אנס נוסף - הרי מלכתחילה המוט הזה לא נמצא שם סתם.
אצלי אין חופשים במערכת ההיגוי, התיבה מהודקת למקומה כאילו היתה מרותכת לשם, השילדה שלמה ויפה, ולא היו שום דפיקות ללא המוט. אפילו בטסטים לא העירו כלום על היעדרו של המוט.

אבל כנראה שעם קפיצים נורמליים שבאמת עובדים, אין למוט המקורי מה לחפש שם.

ophir
27-07-08, 09:54
אני לא מסכים.

הפנהרד נותן לסופה עוד אלמנט יציבות וזה לא משהו שהסופות שלנו משופעות בו.

מה כן.

חיברת את הפנהארד כאשר הרכב עומד על כביש ישר?
שינית משהו בקפיצים מאז הפרוק?

ערן המסוקס
27-07-08, 10:41
הכל מרותך ומהודק, ויש דפיקות.. דפיקה = חופש

דרור ברלי
27-07-08, 12:24
אני לא מסכים.

הפנהרד נותן לסופה עוד אלמנט יציבות וזה לא משהו שהסופות שלנו משופעות בו.

מה כן.

חיברת את הפנהארד כאשר הרכב עומד על כביש ישר?
שינית משהו בקפיצים מאז הפרוק?

השתנו הרבה דברים בקפיצים מאז הפירוק. הקפיצים עצמם השתנו כמה וכמה פעמים.
שום דבר אינו כשהיה, ובטח רחוק מאוד מהמקור. אתה אופיר, מכיר את הסופה שלי.... ההבדל העיקרי בין הקפיצים שלי לקפיץ סטנדרטי מקורי של סופה (וגם הרבה קיטים תחליפיים), הוא שהקפיצים אצלי באמת עובדים ומגהצים. כלומר - כל מערכת המתלים אצלי זזה ונעה מעלה-מטה מתי שצריך. גם על כביש, ונוחות הנסיעה מאוד גבוהה, יחסית. זה מחייב גם את הפנהרד לעבוד ולזוז.

ודרך אגב, סופה עם מייצב ופנהרד מחוברים היא רכב יציב ביותר, אני נכנס עם הג'יפ כעניין שבשגרה לפניות מסוימות (על כביש יבש) במהירויות שאסור להזכיר, גבוהות בהרבה ממה שאפשר לעשות בביטחון גם עם כמה וכמה SUV מכובדים מאוד שרק מחמת עינא-בישא לא נכתוב את שמם במפורש, כדי לא להצית ויכוחים חדשים...

מה שערן טוען זה הגיוני ונכון. דפיקה = חופש. אבל איפה לעזאזל? המוט הורכב כשהרכב על משטח ישר. בזמן סיבוב ההגה מצד לצד אין רעשים ו/או דפיקות ושום דבר לכאורה לא זז. הכל רק בנסיעה, ורק כשפוגשים במכשול בולט כמו פס האטה, מכסה ביוב, חריץ או בור. בשטח בוודאי אי אפשר יהיה לנסוע ככה.

ארז
27-07-08, 12:48
אני גם לא מסכים עם נמרוד, פנהרד תקין זה רק מוסיף לטובה, מה גם שאחרי כל הבדיקות שעשינו ,הורדת הפנהרד מוסיפה מעט מאוד מהלך, פשוט לא שווה להוריד אותו, מה שכן צריך להבין שפנהרד מקורי לרוב כבר לא מתאים למערכת מתלים שעברה שינויים והגבהה.
אתה כנראה צריך פנהרד מתכוונן.

נ.ב קבל ח.ח על השכנוע העצמי לגבי היצבות של הרכב.....

yoav21
27-07-08, 13:01
דרור
מה מצב הגומיות של המוט חדשות, ישנות?, יכול להיות שעל פניו אתה חושב שהעסק סגור כמו שצריך אך עדיין יש מרווח כתוצאה מגומיות בלויות ולכן אתה שומע רעשים.
יואב

דרור ברלי
27-07-08, 13:18
הגומיות ישנות (מקוריות) אבל מכיוון שהמוט לא היה בשימוש במשך שנים ושכב במקום מוצל, הן לא התייבשו. או לפחות ככה הן נראות...

ארז, ח"ח או לא, הספידומטר לא משקר. כשהכל מחובר, (כולל פנהרד) האוטו יציב. יציבות זו באמת הבעיה האחרונה שלו. הלוואי שהיה עוצר כמו שהוא יציב, והייתי מאושר באדם.

zor
27-07-08, 14:28
מוט פנהרד יוצר וקטור כוח צידי , נלחם בקפיץ השמאלי, בזמן שינוי גובה המתלה הימני.
כח זה ימוזער ככל שהמוט יהיה במצב מקבילי לסרן (במצב סטטי וללא שיפוע צד).
לשם כך יש להגביה את תושבת המוט על הסרן.
אצלי בסופה המוט משפר בצורה דרסטית את ההיגוי, מצמצם לאפס את השטח המת
באמצע ההגה, השטח המת הנ"ל גדל ככל שהקפיץ רך יותר.

מקוה שעזרתי במשהו.
רוני

גיתאי נוה
27-07-08, 17:02
מוט פנהרד יוצר וקטור כוח צידי , נלחם בקפיץ השמאלי, בזמן שינוי גובה המתלה הימני.
כח זה ימוזער ככל שהמוט יהיה במצב מקבילי לסרן (במצב סטטי וללא שיפוע צד).
לשם כך יש להגביה את תושבת המוט על הסרן.
אצלי בסופה המוט משפר בצורה דרסטית את ההיגוי, מצמצם לאפס את השטח המת
באמצע ההגה, השטח המת הנ"ל גדל ככל שהקפיץ רך יותר.

מקוה שעזרתי במשהו.
רוני
תיקון קל - במקור הפנהרד מקביל לדראגלינק (ולא לסרן) אחרת בהגבהה הזרוע דוחפת את כל הסרן לצד הנהג באופן א-סימטרי ונוצר עליה לחץ אדיר שגורם לחופשים ועד להשתחררות הזרוע מדי פעם. הקיט השלם של RE למשל כולל תוספת קטנה להגבהת תושבת הזרוע שעל הסרן, אבל זה דרעק, ולכן אני למשל ניגשתי למסגר שסידר לי שם משהו רציני מאד מפלדה בריתוך. אצלי אין מאז שום תופעות עם הפנהרד.
וכן, הפנהרד עובד היטב גם עם מתלים משופרים ולא, אני מאד לא ממליץ לוותר עליו.

גיתאי

דרור ברלי
27-07-08, 17:50
מוט פנהארד מבטל את ה"שטח המת" בהיגוי משום שהוא מונע מהבודי לנוע ימינה ושמאלה בכל סיבוב של ההגה.
ההגבהות למוט הפנהארד שמסופקות עם הקיטים השונים, לא שוות את הברזל שהן עשויות ממנו. יש לי פלאח הגבהה שכזה, מקורי ל-YJ מתוצרת רוביקון-אקספרס והוא בכלל לא מתאים לסופה. אין מצב לחבר אותו בצורה יציבה ללא ריתוך. פלאח נוסף מתוצרת עצמית גם כן לא עשה את העבודה - הדפיקות היו חזקות הרבה יותר.
כרגע הפנהארד עדיין מחובר ישירות לעין המקורית שעל הסרן (הוא התאים בול, למרות שהג'יפ מוגבה. מה זה אומר? הוא לא מקביל לסרן אלא לדראג-לינק) וההיגוי על כביש אכן השתפר מהותית, אין יותר שטחים מתים. אממה - הדפיקות, הדפיקות...

גיתאי נוה
27-07-08, 18:55
מוט פנהארד מבטל את ה"שטח המת" בהיגוי משום שהוא מונע מהבודי לנוע ימינה ושמאלה בכל סיבוב של ההגה.
ההגבהות למוט הפנהארד שמסופקות עם הקיטים השונים, לא שוות את הברזל שהן עשויות ממנו. יש לי פלאח הגבהה שכזה, מקורי ל-YJ מתוצרת רוביקון-אקספרס והוא בכלל לא מתאים לסופה. אין מצב לחבר אותו בצורה יציבה ללא ריתוך. פלאח נוסף מתוצרת עצמית גם כן לא עשה את העבודה - הדפיקות היו חזקות הרבה יותר.

כנראה שהפלאח וחיבורו לסרן היו פארש. שיעשו עבודה טובה יותר.

כרגע הפנהארד עדיין מחובר ישירות לעין המקורית שעל הסרן (הוא התאים בול, למרות שהג'יפ מוגבה. מה זה אומר? הוא לא מקביל לסרן אלא לדראג-לינק)

הוא אשר אמרתי - הפנהרד צריך להקביל לדראגלינק ולא לסרן.

וההיגוי על כביש אכן השתפר מהותית, אין יותר שטחים מתים. אממה - הדפיקות, הדפיקות...
דרור, אין לי עצה טובה יותר לאיתור דפיקות מאשר מעבר קפדני על כל חיבור וכל בושינג תחת השלדה. יגעת ומצאת תאמין, ואני בטוח שתמצא...

גיתאי

zor
27-07-08, 19:41
ההגבהת התושבת שאני ממליץ עליה היא כמובן מרותכת ועשויה כמו שצריך,
ההגבהות שמחברות ע"י בורג כמובן לא שוות וזאת בשל אותו רכיב כוח/תנועה
צידי שתמיד ישחרר את הבורג.
כדי לנטרל את העומס שמוט הפנהרד עלול ליצור על עבודת ההגה אכן המוט צריך
להיות (בשאיפה) מקביל למוט הדרג לינק, אך במידה וזוית המוט הפנהרד תהיה
אף קטנה יותר(קרובה יותר למצב אופקי)- אזי יצתמצם מחולל הדפיקות באופן דרסטי.
(הכח הצידי שמוט הפנהרד מייצר על הקפיצים תלוי ביחס ישר בסינוס הזוית הנ"ל).
אגב, אני סובל כרגע מאותה בעיה ובקרוב (אולי עוד השבוע) אבדוק את המלצתי זו
על רטוב.

רוני.

דרור ברלי
27-07-08, 20:09
דרור, אין לי עצה טובה יותר לאיתור דפיקות מאשר מעבר קפדני על כל חיבור וכל בושינג תחת השלדה. יגעת ומצאת תאמין, ואני בטוח שתמצא...

גיתאי

באוטו שאין בו ולו דפיקה אחת, ורק חיבור הפנהארד גורם לדפיקות, לא צריך לחפש יותר מדי. זה מגיע מהפנהארד וסביבתו.
הקפיצים אינם מקוריים, הם ארוכים וגבוהים ורכים יותר. כל הגיאומטריה שם שונה מהמקור, ואני נוטה להאמין שהפנהארד המקורי פשוט כבר לא מתאים.

נמרוד
27-07-08, 20:33
פנהרד מקורי, בחיבורים המקוריים? ברור שלא מתאים לסופה מוגבהת באיזה 10 ס"מ אם לא יותר. הסרן לא ממורכז, וזה אומר שהשאקלים אולי עובדים בזוית, ובמצבים מסוימים נוגעים ברזל בברזל. ויכול להיות שזוית הקסטר שונה מהמקור, או משתנה במצבי מתלה מסוימים, וזה גורם לנגיעה של ברזל בברזל של הפנהרד באחת התושבות שלו. ועוד אפשרות - יתכן שבבושינג של הפנהרד היה אמור להיות שרוול מתכת שהלך לאיבוד במחסן במשך השנים?

הצפרדע
27-07-08, 20:41
באוטו שאין בו ולו דפיקה אחת, ורק חיבור הפנהארד גורם לדפיקות, לא צריך לחפש יותר מדי. זה מגיע מהפנהארד וסביבתו.

זה ממש לא נכון - ברגע שהפנהרד מחובר, כל הסרן זז ימינה ושמאלה בהתאם לתנועת הפנהרד, אפילו שהדראגלינק עובד כאילו היה פנהרד, ולכן כל דבר שזז עכשיו(ולא זז קודם), יכול להיות מקור הדפיקות.

זה כולל הנדנדות והברגים שלהן, הדרייבשאפט צלביו והסליפ יוק(גם כשהוא לא מסתובב בהנעה אחורית), הדראגלינק (אם איננו מקביל בדיוק לפנהרד) הפיטמן והתיבה, וכו' וכו'.

העובדה שזה קורה בעקר במכה, כמו למשל עליה על באמפ, מלמדת שזה יכול להיות חופש שלא תראה בעין ולא תרגיש ביד, אבל יבוא לידי ביטוי תחת עומס הנובע מהניגוד בתנועת הסרן עם הפנהרד לבין השאיפה של קפיצי העלים לתנועה אנכית.

erezjack
27-07-08, 21:05
עברתי את אותן תופעות.
לאחר החלפת הקפיצים לארוכים יותר אצל חמילבסקי, דבר שהגביה את הג'יפ בכ 6-7 ס"מ יחד עם הנדנדות הארוכות יותר. דרך אגב, התוצאה מפתיעה לטובה, המהלך גדל מאד והג'יפ נעשה רך ונוח, ובכן, הופיעה דפיקה מהפנהרד. בירור ארוך העלה שתי תופעות: בעת סיבוב ההגה ובתנועת מתלה ארוכה בצד הימני, הפנהרד משתפשף באחד המחברים שעל הדראג לינג ונשמעת דפיקה. מלבד זאת, ישנה מין פחית מכופפת שדחופה בין חיבור הפנהרד לאוזניים בשלדה ומגבילה את זוית ההטיה שלו כלפי מטה. התקנתי את ההגבהה הסטנדרטית של הרנגלר לפנהרד על הסרן והיא התפרקה בטיול הראשון, רק ריתוך של תושבת מוגבהת מסיבית על הסרן פתר את הבעיה ואת הרעשים והדפיקות, גם הבמפסטיר החזק, שנוצר לאחר החלפת הקפיצים, נעלם כמעט לגמרי. אני מקווה שלאחר החלפת הפיטמן למונמכת התופעה תעלם לחלוטין.
מהטיול הנ"ל חזרתי ללא מוט מיצב כי נשברו המוטות המקשרים וללא פנהרד - פחד אלוהים.

ארז

דרור ברלי
27-07-08, 23:21
ראשית, הרכב לא מוגבה ב-10 ס"מ.
6-8 ס"מ יהיה ניחוש יותר קרוב וגם זה בנדיבות. ממש כמו שאני לא מתפעל מצמיגי ענק על רכב יומיומי, אני ממש לא חסיד של הגבהות היסטריות.

פנהרד מקורי באמת אמור לא להתאים אחרי שהרכב מוגבה. אז איך בדיוק הוא נכנס למקומו בכזו קלות?

ותאמינו לי - מדדתי, אבל גם אחרי הרכבת הפנהרד הסרן נשאר ממורכז למקומו באמצע. איך זה? לא יודע. עובדה.
הנדנדות עומדות ישר ביחס לרכב ולא משוכות לאף צד - לא ימינה ולא שמאלה. הבושינגים המתגרזים בקפיצים ובנדנדות הם מהאיכותיים ביותר הקיימים בשוק, ואני עדיין מזכיר שעם כל הנסיונות שנערכים על הקפיצים שלה זו ככל הנראה הסופה עם תחזוקת הקפיצים הטובה ביותר בארץ...
כמו כן, למי שדאג - בוקסות המתכת המקוריות עדיין במצב מעולה ובתוך הגומיות במוט הפנהרד...

כמו שכתבתי קודם ואני מקבל כאן חיזוקים מבעלי נסיון - כל הפלאחים למיניהם שמסופקים עם קיטי ההגבהה או מיוצרים לבד ואמורים להתחבר לסרן באמצעות בורג - שוים לתחת. הכוחות שמתפתחים שם יגרמו לכל פלאח, ויהיה החזק ביותר, לזוז קצת ולדפוק הרבה.
כנראה צריך להגביה את נקודת העיגון שעל הסרן וצריך לעשות זאת במקצועיות - תושבת מסיבית, מרותכת לסרן, שתחזיר את מוט הפנהרד לעבודה בזוית הנכונה. עד שזה יבוצע - הפנהרד יורד מהג'יפ כבר מחר בבוקר, לפני שיגרום נזקים.

nazircrm
15-08-08, 14:48
יש חלק נוסף למוט מין ופלאח כזה שמונע את החופש שלו הצידה ..האם הרכבת אותו גם ..

גלעדל
25-10-08, 17:56
אומנם הסיפור הזה ישן, אבל נתקלתי במשהו שיכול לתת תשובה. נאלצתי להחליף מוט פנהרד כי הגומיות היו גמורות וניפסלתי בטסט. כשהרכבתי את החדש, שמתי את הבורג הימני (בין הפנהרד לסרן) הפוך, כלומר ראש אחורה ואום קדימה, ואז בהיגוי ימינה מוט ההיגוי כמעט נוגעת בבורג הבולט, כל קפיצה היתה גורמת למפגש ביניהם. הפכתי את הבורג למצב הנכון, ראש קדימה ואום אחורה, אין דפיקות ויש טסט.

-->