PDA

צפייה בגרסה מלאה : אם כבר דיברנו על לנדרובר....בנזין/דיזל

ארז
17-03-03, 10:20
אני נתקל בתופעה מאוד מוזרה בעיקר בארצות הברית וקנדה....הח'ברה שם מעיפים את המנוע V8 3.9 או הV8 4L ושמים את הTDI300 ...כמובן שאת הTDI הם שמים יחד עם אינטרקולר וטורבו מוגדלים ,מה שמביא אותם לאזור ה155כ"ס ומומנט מצוין של 42 קג"מ כבר ב1800 סל"ד
אבל את הV8 שמגיע עם עם 188 כ"ס ו40 קג"מ+ מההתחלה קל בהרבה לשפר ולהגיע איתו גם 350 כ"ס ו60 קג"מ(ציפ...סעפות וכמובן סופרצרג'ר)העניין ששיפורים למנועי בנזין הרבה יותר זמינים וזולים שם,אז למה?

נמרוד
17-03-03, 10:22
מאותה סיבה שהגורו שלך נוסע בסהרה על צמיגי אופניים עם עניבה: כדי להיות שונים.

חנן-ג'יפולוג
17-03-03, 10:26
לפחות בקנדה, ממה שראיתי עד היום בתיאורי הטיולים שלהם, הנושא של חציית נחלים מאוד חזק. אז אולי זה קשור לעמידות של הדיזל במים, אם כי לא הייתי שמח להכניס מגדש טורבו לוהט למי קרח...

KOOKE
27-04-03, 21:36
אולי בגלל אמינות וזמינות מומנט טובה יותר בדיזל ???

או שאני מדבר שטויות ???!!!

שלמה

ארז
28-04-03, 10:15
שלמה ,שטויות אתה לא מדבר...אבל המנוע V8 בהחלט אמין ואפילו מאוד אמין ,אני כמעט ולא נתקל בבעיות איתם(למרות שעכשיו למשל יוני5 מחפש אחד כזה ואנחנו שומעים לא מעט על החלפת ראש מנוע,אבל אני אישית לא נתקלתי כמעט בכאלו)
מבחינת מומנט הV8 מספק מומנט גדול יותר מהדיזל,אומנם מעט מאוחר יותר אבל ההבדל זניח אחרי שיפורים כשמדובר במנוע שמפיק במינימום 250 כ"ס ומעל ל45 קג"מ
מה גם שוב נחזור לענין הכלכלי....מדובר בעיקר על ארה"ב ושם שיפורי מנוע לבנזין זמינים מאוד,וזולים הרבה יותר מאשר השיפורים לדיזל בארופה(משם הם מיבאים את השיפורים לTDI)

נמרוד
28-04-03, 12:56
מתפתח פה דיון מעניין - בנזין מול דיזל.

(אני עדיין חושב שהתשובה לשאלה המקורית של ארז לגבי בארה"ב היא אופנה)

מנועי בנזין ודיזל שניהם פועלים במחזור "4 פעימות". ההבדל העקרוני בינהם הוא יחס הדחיסה, והוא נובע משיטת ההצתה. במנוע דיזל התערובת ניצתת מעצמה, במנוע בנזין ע"י מצת חיצוני. כדי להווצת (זו המילה?) מעצמה, היא צריכה להדחס ללחץ גדול הרבה יותר, ומכאן ההבדל ביחס הדחיסה הנדרש.

יחס הדחיסה במנוע דיזל גדול בערך פי 2 מאשר במנוע בנזין (מספר אופיני לבנזין - 8 עד 10 לאחד, דיזל - 17 לאחד). יחס דחיסה גדול מושג מגיאומטריה של מהלך ארוך. כמו כן, יחס הדחיסה הגדול מוביל ל"פיצוץ", פעימת כוח חזקה יותר, ולכן כל הרכיבים במנוע גדולים, חזקים וכבדים יותר.

השורה התחתונה, כל פעימת כוח במנוע דיזל חזקה יותר.
מצד שני, מנוע בנזין מסתובב מהר יותר (נדרש מהלך קצר הרבה יותר, כל החלקים הנעים קלים יותר).

מכאן הכל נגזר...
יתרונות של דיזל:
נצילות טובה יותר עקב יחס הדחיסה הגבוה. במילים פשוטות, יותר הספק, אנרגיה סיבובית, מכל ק"ג של חומר דלק. את זה מרגישים בתחנת הדלק בלי קשר להפרש המחירים בין סולר לבנזין (שהוא מלאכותי ויעלם ואתם תאכלו חרא עם העגלות שלכם - אבל זה נושא אחר...). לכן עבור מנוע שפועל כל היום (מונית, אוטובוס, רכב מסחרי באופן כללי, אוניות...) מנוע דיזל עדיף כלכלית.
חסרונות של דיזל:
פר ליטר של נפח מנוע, המנוע גדול פיזית וכבד יותר, כי העומסים המכניים גדולים יותר. נדרשת אטימה גבוהה בין החלקים הנעים - יקר יותר לייצור, יקר יותר לשיפוץ.
מהירות סיבוב איטית - למרות שהמומנט והנצילות גבוהים, המנוע פשוט מסתובב לאט יותר...

יתרונות של בנזין:
מסתובב מהר, ולכן יותר הספק, אנרגיה סיבובית, מכל ק"ג של מנוע, ובהפרש גדול. לכן תמצא מנועי בנזין במה שצריך להיות מהיר וקל - מכוניות מירוץ, אופנועים, מטוסים. בנוסף, הטולרנסים הנדרשים רחבים ופשוטים יותר, לכן הייצור והשיפוץ זולים יותר.

בקיצור, יש יתרונות עקרוניים לכל אחד משני הסוגים. על סקלת כל כלי הרכב הגלגליים, יש את דרישות הקצה שבהן יש יתרון ברור למנוע בנזין או דיזל. מצד אחד, רכב לשימוש מסחרי=מנוע פועל כל הזמן, הרכב סוחב משא = משקל המנוע זניח - מסקנה: מנוע דיזל. נקודה.
מצד שני - רכב קל, שנועד לנסיעה מהירה, כמו מכונית מירוץ מכל סוג, אופנוע... עלויות הדלק אינן שיקול חשוב. עלויות המנוע, ועלויות שיפוצו, כן. מסקנה: מנוע בנזין.

רכב נוסעים פרטי, או רכב שטח/פנאי.... הדרישות נמצאות באמצע בין שני הקצוות. אחרת לא היה דיון.

שמישהו אחר ימשיך...

asafk
28-04-03, 14:36
רק תיקון קטן- מנוע בנזין רגיל- עובד במחזור אוטו (Otto).
המחזור התרמודינמי של מנוע דיזל- נקרא... מחזור דיזל.
דיאגרמת P-V של שני המחזורים שונה.
והנה פלש קטנצ'יק ומעולה על ההבדלים ביניהם:
http://thermal.sdsu.edu/testcenter/Test/solve/systems/closed/process/specific/closedcycle/closedcycle.html

אסף.

KOOKE
28-04-03, 19:03
לכן, בשל אופיו של מנוע הדיזל, לדעתי הוא מתאים יותר לרכבי השטח.

הפעם, במקרה, נטיית העדר הישראלית לרכישת רכבי שטח דיזל קלעה למטרה.

שלמה

fuksi
21-06-03, 21:41
שלמה ידידי
אתה מוזמן לשמוע את אחד הצלילים הנהדרים ביותר שיש...גרגור מנוע v8 של הדיסקו...!!!!
:lol: :lol: :lol:

גיא
11-09-03, 00:31
אסף,

לא מובן לי מה אני רואה בפלאש החביב .. תוכל להסביר בכמה מילים בבקשה ?

תודה.

fuksi
11-09-03, 16:44
נמרוד
נדמה לי ששכחת לציין יתרון רציני נוסף של מנועי הדיזל...פחות בלאי.
מידי פעם שומעים על מנועי דיזל (מרצדס למשל) שעוברים את מליון הקילומטר!!!
לכן שלמה ידידי מנועי דיזל מצויין לדיסקו-מונית.... :wink: :wink: :wink:

נמרוד
11-09-03, 16:49
נמרוד
נדמה לי ששכחת לציין יתרון רציני נוסף של מנועי הדיזל...פחות בלאי.
מידי פעם שומעים על מנועי דיזל (מרצדס למשל) שעוברים את מליון הקילומטר!!!
לכן שלמה ידידי מנועי דיזל מצויין לדיסקו-מונית.... :wink: :wink: :wink:

למיטב הבנתי, זה איננו יתרון עקרוני כלשהו של מחזור דיזל לעומת אוטו. ישנם פשוט מנועי דיזל כדוגמאת המרצדס שהבאת שבנויים באיכות יוצאת דופן, ובאותה מידה יש גם מנועי בנזין.

asafk
11-09-03, 23:12
גיא,
בסרטון רואים את תנועת הבוכנה לאורך ארבעת הפעימות, ותוך כדי רצה הנקודה על דיאגרמת לחץ- נפח של המנוע. ציר הX הוא נפח וציר Y- לחץ. לדוגמא- במהלך הדחיסה רואים את הבוכנה עולה למעלה. בזמן הזה, הנפח קטן, והלחץ גדל, וכן הלאה.

אסף.

fuksi
14-09-03, 01:38
היי
נמרוד פעם הסבירו לי שבאופן עקרוני מנועי הדיזל מתבלים פחות כיוון שהם עובדים על
סלד"ים נמוכים משמעותית מהבנזינים ולכן נשחקים פחות....
אני מבין קטן מאוד במכונאות אבל זה נשמע לי די הגיוני....

שחף110
21-09-03, 09:54
אגב זאת בדיוק הסיבה שמנועים בנפח קטן יותר מחזיקים פחות מפני שכדי להשיג את אותו הכוח - קרי אותה כמות של שרפת דלק עליהם להסתובב בסל"ד גבוה יותר ליחידת זמן... דבר אשר מגדיל כמובן את השחיקה

-->