PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בקשר לרכב עבירות של פרויקטים 4X4

lizard
23-08-08, 20:47
אני לןא מצליח למצוא תמונות ברורות ולכן השאלה...

למישהו יש מושג איך המתלה הקדמי של הרכב עובד? מה הגאומטריה? אני פשוט לא מצליח להבין מה גורם לסרן להיות מקובע ולא לזוז לצדדים. עד כמה שאני רואה אין להם שם מוט פנהרד או משהו דומה. בהחלט יכול להיות שבגלל שהתמונות לא ברורות אז אני לא רואה את המוט.

תודה :-)

נמרוד
23-08-08, 20:51
על איזה רכב אתה מדבר? כאילו, תן כבוד לאיציק ומוש, הם בנו יותר מרכב אחד בחיים שלהם :)

lizard
23-08-08, 20:55
כן טפשי מצידי שלא לשים תמונה.

הרכב הזה:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11420&stc=1&d=1219514107

פעם דברנו על המתלה הקדמי של הרכב הזה אבל אני לא מוצא את השירשור או תמונות ברורות יותר.
אם זה אכן ללא מוט פנהארד וללא לינק שלישי כלשהו אז זה יכול ממש מהתאים למה שאני רוצה לבנות.

אמנון
23-08-08, 21:01
אני מניח שהוא מדבר על הרכב הזה;

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11421&stc=1&d=1219514441

עריכה;
כבר הספקת להגיב..
אז הנה תמונות קצת יותר קרובות של המתלה הקדמי.

נמרוד
23-08-08, 21:07
בתמונה הזאת של אמנון אתה רואה את התשובה לשאלה שלך- בצד הנהג. ספור אותם, יש כמו תמיד ארבע קוים שמחברים את הסרן לשלדה.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11422&d=1219514435

lizard
23-08-08, 21:11
תודה אמנון, תמונות מעולות.
איך המתלה הזה עובד? אני לא מצליח להבין. נראה שהוא מחובר ב2 נקודות בשלדה וב4 נקודות על הסרן.
מה גורם לסרן (ביחד עם הזרועות) שלא לברוח הצידה ביחס לשלדה? ברור ש4 הנקודות שעל הסרן מקבעות את הסרן ביחס לזרועות אבל מה מקבע את הזרועות ביחס לשלדה? אני מקווה שאני ברור.

תודה

עריכה:
טוב ציירתי את מה שניסיתי להסביר ואולי העובדה שהחיבורים לסרן הם בושינגים ובעיקרון עובדים רק בצורה של למעלה למטה אז אין הרבה חופש אבל לדעתי עדיין יש חופש מסוים מאחר ומדובר עם בושינגים שלא ברור לי איך מטפלים בו.

מישהו ראה עוד רכבים עם כזו גאומטריה?

lizard
23-08-08, 21:21
בתמונה הזאת של אמנון אתה רואה את התשובה לשאלה שלך- בצד הנהג. ספור אותם, יש כמו תמיד ארבע קוים שמחברים את הסרן לשלדה.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11422&d=1219514435

אבל על השלדה יש רק 2 חיבורים, זה מה שמבלבל אותי פה. אם נניח ובתצורה הנכונה הזרועות השלדה והסרן יוצרים סוג של מרובע, מה לא גורם למרובע הזה להפוך לטרפז? כלומר, מה מגביל את הכוח הצידי?

נמרוד
23-08-08, 21:28
אף אחד לא אמר שנקודת חיבור של שתי לינקים לא יכולות להתחבר, פיזית, לנקודה אחת. זה מאד נפוץ.

בסוג המתלה הקדמי הנפוץ של לנדרובר או סוזוקי למשל, אתה תספור (כולל פנהרד) שלוש נקודות על השלדה, 5 על הסרן. כל זרוע רדיוס היא בפועל שני לינקים גיאומטריים מחוברים לחלק פיזי אחד.

במתלה קדמי של ג'יפ לעומת זאת תספור עדיין 5 על הסרן, אבל גם 5 על השלדה.

במתלה קדמי של פורד ברונקו דור ראשון, אתה תספור 3 נקודות על השלדה ואינסוף על הסרן (תמצא תמונה ותבין למה אני מתכוון).

כאן אתה סופר 2 על השלדה, שמכל אחת יוצאים שני קוים, לשתי נקודות על הסרן. הסיבה שלא צריך כאן פנהרד, היא שהזרועות לא סימטריות - אחת (צד נוסע) מתנגדת לפיתול, השנייה (צד נהג) מתנגדת לתנועה צידית.

זה קיים ברכב עבירות מבנייה עצמית דומים בארה"ב, אם כי לא נפוץ.

lizard
23-08-08, 22:00
תראה, ברור שזה עובד (טוב או לא טוב אין לי מושג וזה לא משנה כרגע) אבל לא ברור לי למה זה עובד. זה שיש 4 נקודות על הסרן שמבטלות את כל החופש פרט לרצוי ברור לי אבל לא ברור לי למה אין צורך בעוד נקודת חיבור על השלדה.

נשאלת השאלה למה אין עוד כאלו מתלים ברכבי עבירות. ראיתי תמונות של מאות רכבים בכל מיני סוגי תחרויות עבירות ואני לא חושב שראיתי אי פעם כזה מתלה.
הבנתי שהוא עובד ואני מקווה שטוב, השאלה שלי היא למה לדעתך זה לא נפוץ. מה החסרונות של מתלה שכזה?
מאחר והתשובה דורשת עוד פרטים אז הכוונה שלי היא מה החסרונות של מתלה כזה ברכב עבירות למהירות נמוכה. תחרויות מתחם סגור וכדומה שבהן הרכב בעיקרון לא מפתח מהירות גבוהה.

תודה

eran4x4
24-08-08, 02:33
תראה, ברור שזה עובד (טוב או לא טוב אין לי מושג וזה לא משנה כרגע) אבל לא ברור לי למה זה עובד. זה שיש 4 נקודות על הסרן שמבטלות את כל החופש פרט לרצוי ברור לי אבל לא ברור לי למה אין צורך בעוד נקודת חיבור על השלדה.

תנסה לדמיין תנועה צידית של הסרן הזה - תראה איך ולאן הזרועות אמורות לזוז ומן הסתם תבין למה שתי נקודות על השלדה מספיקות ומספקות.

lizard
24-08-08, 07:30
ערן זה העניין כשאני מצייר או חושב על זה זה נראה לי שהסרן יכול לזוז לצדדים.מן הסתם הוא לא עושה את זה או לא בצורה משמעותית שונה מכל מתלה אחר.

טוב מה אכפת לי :-) ננסה לראות אם זה יעבוד. אם כן אז זה יחסוך לי טונות של כאב ראש רציני.
השאלה שמטרידה אותי עכשיו היא למה לא רואים הרבה מתלים כאלה.

lizard
24-08-08, 13:11
אגב, יש שם או כינוי לסוג הזה של מתלה?

lizard
25-08-08, 14:35
נראה לכם שבוקסות אינץ' ורבע עם בורג בקוטר 3/4 יספיקו בתור בוקסות לזרועות רדיוס של מתלה שכזה? מאיזה חומר לדעתכם צריכות להיות הבוקסות? האם צריך דרגת חופש כלשהי?

קצוות הזרועות יחוברו ע"י מיסבי ג'וני ג'ויינט עם קדח בקוטר 5/8. מיסבים מאוד מסיביים.

-->