PDA

צפייה בגרסה מלאה : צריכת דלק מופרזת בסופה

kobiarava
27-08-08, 20:48
ערב טוב לכולם

בשעה טובה הרכב עלה לכביש (סופה ארוכה פתוחה 93, ידנית כמובן), והתחלתי להשוות צריכת דלק לקילומטרים. להפתעתי, צריכת הדלק בשימוש יומיומי קל, נסיעות קצרות בד"כ ורוב השימוש עדיין לא בשטח, קרובה ל-1:4, מוגזם לכל הדעות. בנוסף, שני סימפטומים שכנראה קשורים לעניין הם co גבוה (4.8%), וקוד תקלה 51-תערובת עניה. יש לציין שהרכב ללא חיישן חמצן.
מה הכיוון לבדיקה במצב שכזה? חשבתי בכיוון של מצתים, אבל רציתי לקבל חו"ד נוספת...

בתודה לכל המגיבים-קובי

moshonaz
28-08-08, 22:25
שלום קובי,
סופתינו סבלה מצריכת דלק מאוד גבוה לפני חודשיים.
הבעיה נבעה מכמה סיבות.
משאבת דלק ישנה.
מזרקים מפוחמים וללא פילטרים.
תא הדלק ישב על צינור החזרת הדלק. - נגרם מהתקנה לקויה של משאבת דלק חדשה.

לקחנו את הסופה למשה זר בפתח תקווה, היא עברה טיפול שחבל על הזמן.
הם עלו על זה שהתא דלק יושב על צינור ההחזרה.
ניקו את כל מערכת ההזרקה ,הרכיבו פילטרים על המזרקים.
הוסיפו חיישן חמצן.
והסופה חזרה שקטה וחזקה משמעותית מלפני הטיפול.

צריכת הדלק עלתה מ 1ליטר דלק ל3.8 -4 ל1ליטר דלק ל6.5

סופה שנת 92 בוכה על 31' שטח מלא קצרה ופתוחה.

חולהjeep
28-08-08, 22:40
שלום קובי,
סופתינו סבלה מצריכת דלק מאוד גבוה לפני חודשיים.
הבעיה נבעה מכמה סיבות.
משאבת דלק ישנה.
מזרקים מפוחמים וללא פילטרים.
תא הדלק ישב על צינור החזרת הדלק. - נגרם מהתקנה לקויה של משאבת דלק חדשה.

לקחנו את הסופה למשה זר בפתח תקווה, היא עברה טיפול שחבל על הזמן.
הם עלו על זה שהתא דלק יושב על צינור ההחזרה.
ניקו את כל מערכת ההזרקה ,הרכיבו פילטרים על המזרקים.
הוסיפו חיישן חמצן.
והסופה חזרה שקטה וחזקה משמעותית מלפני הטיפול.

צריכת הדלק עלתה מ 1ליטר דלק ל3.8 -4 ל1ליטר דלק ל6.5

סופה שנת 92 בוכה על 31' שטח מלא קצרה ופתוחה.

הסופה שלי נראה לי זקוקה לטיפול דומה כמה עולה תענוג כזה?

גיתאי נוה
29-08-08, 03:02
בנוסף, שני סימפטומים שכנראה קשורים לעניין הם co גבוה (4.8%), וקוד תקלה 51-תערובת עניה. יש לציין שהרכב ללא חיישן חמצן.
מה הכיוון לבדיקה במצב שכזה? חשבתי בכיוון של מצתים, אבל רציתי לקבל חו"ד נוספת...

קובי,

קוד 51 לא אמור להופיע בסופה שלא הגיעה עם חיישן חמצן במקור. אני מציע שלפני הכל תנתק את המצבר לכמה דקות כדי לאפס תקלות מחשב ותבדוק שוב.
לעצם העניין; אם תתעקש להתייחס לקוד 51 תגלה שהוא מצביע דווקא על תערובת עשירה ולא ענייה - סיגנל חיישן חמצן נמוך. למען האמת זה מתאים לבעיה שלך, מכיוון שתערובת ענייה היתה גורמת לבעיית סחיבה ורק כתוצאה מכך לצריכת דלק גבוהה בעקיפין, בשל הצורך לנעוץ את דוושת הגז כפיצוי (כלומר לא כתוצר ישיר של התערובת הענייה). לעומת זאת תערובת עשירה משמעותה הישירה היא באמת תצרוכת דלק גבוהה.

בוא נצא מתוך הנחת עבודה - בשלב זה - שמערכת ההצתה פיקס (כלומר ניצוצות בריאים ותזמון הצתה מושלם, ואין בק-פאיירים). אני הייתי מתמקד בשלב הזה במערכות הדלק והאוויר:
ליתר בטחון וכדי לסגור את הפינה הזו - נקה/החלף פילטר אוויר ובדוק בית מצערת נקי מהפרעות.
בדוק לחצים במערכת הדלק בעזרת חיבור של שעון לחץ פשוט בין צנרת ההולכה לסעפת המזרקים (סקלת השעון צריכה להיות מסוגלת לספוג עד 100 PSI מקס'. הוראות מפורטות לאופן הבדיקה תמצא בספר הטיפולים בפרק על מע' הדלק), בייחוד לאחר דימום - אם הלחץ נופל יותר מ-20 PSI לאחר הדימום אז ייתכן מאד שיש לך בעיה במזרקים (דולפים). אמנם מדידה כזאת יכולה להצביע גם על בעיה אחרת - שסתום אל-חוזר של משאבת הדלק דפוק, אבל תקלה כזאת לא היתה משפיעה כלל על צריכת הדלק.
במקרה של מזרקים דולפים ניתן לבצע אינפוזיה בעזרת בקבוק מיוחד, סיפור של 120 ש"ח ורבע שעה עבודה; אם תרצה אצלם את הבקבוק עם פרטי היצרן ואעלה תמונה. אפשרות אחרת היא לפרק את סעפת ההזרקה ולקחת לניקוי במכון הזרקה - כמו משה זר שהזכירו פה - רק תזכור להרכיב בחזרה עם סט O-רינגים חדשים, אפשר אצל ינוביץ בכמה לירות.
במקרה של לחצי עבודה גבוהים מדי בקו הדלק תצטרך לבדוק סתימות בצנרת ותקינות וסת לחץ.
אגב, יש לך גם תופעה של התנעה קשה/ארוכה?

גיתאי

kobiarava
29-08-08, 08:48
גיתאי, ראשית תודה על הכיוון, דבר שני- הפתעת אותי עם מכון ההזרקה-אנחנו לא דוגלים בעבודה עצמית? גם ככה יושב אצלי קיט שיפוץ מרססים שממתין שיהיה לי זמן פנוי לשיפוץ-כנראה שהגיע הזמן.
אם זה הכיוון, אני אפילו לא אבדוק לחץ מערכת אלא אטפל מראש, בלאו הכי תיכננתי כזה שיפוץ, ונזק הוא בטוח לא יעשה.
השאלה היא, אם מרססים "משתינים" לא היו גורמים לתופעות נוספות, כמו התנעה קשה (ממש אין כזו, מניע בנגיעה גם אחרי שבוע), ומכת עשן בהתנעה? אין לי ספק שאין שריפה מלאה של הבנזין במערכת, גם בגלל תוצאות בדיקת הגזים, וגם כי ממש מריחים בנזין באגזוז בזמן העבודה, השאלה היא אם בגלל עודף דלק (=מרססים משתינים) או בערה לקויה. יש לציין שהמנוע מגיב מצויין, חזק מאוד ועובד עגול לחלוטין, סלד סרק עומד על כ-700 RPM ללא ויברציות או גמגומים.
לגבי יתר הדברים- הסעפת נוקתה באופן יסודי כשהחלפתי מנוע-לפני כ-500 ק"מ בלבד, וכך גם פילטרים שהוחלפו באותו הזמן.

קובי

נ.ב. תודה על הקישור לביטוח, כמובן שסגרתי איתם...

ערן המסוקס
29-08-08, 11:45
שאלה רצינית.

ייתכן בעייה בחיישן חום מנוע (או בעיית מגעים/זיוף), או טמפרטורת מנוע נמוכה, ללא התרעה על כך במחשב הרכב?

kobiarava
29-08-08, 12:54
שאלה רצינית.

ייתכן בעייה בחיישן חום מנוע (או בעיית מגעים/זיוף), או טמפרטורת מנוע נמוכה, ללא התרעה על כך במחשב הרכב?

עד כמה שידוע לי, בסופה אין התרעה על חום מנוע, נמוך או גבוה, באמצעות מערכת ניהול המנוע. מה שכן, אם המחשב היה מזהה טמפ' נמוכה, בין אם אמיתית ובין אם בגלל תקלת חיישן\מגעים, המחשב היה מעשיר את התערובת והטורים בסרק היו עולים (בדומה לפעולת צ'וק)

ערן המסוקס
29-08-08, 13:22
טורים עולים, דווקא לא. אבל התערובת היתה עשירה הרבה יותר וצריכת הדלק בהתאם. מנסיון עם חברים כמובן (viva la carburator).

דרור ברלי
29-08-08, 17:54
עד כמה שידוע לי, בסופה אין התרעה על חום מנוע, נמוך או גבוה, באמצעות מערכת ניהול המנוע.

דווקא יש התרעה על מנוע שנשאר "קר" מדי - תקלה מס' 17.בדרך כלל בעיית טרמוסטט.

kobiarava
29-08-08, 19:05
דווקא יש התרעה על מנוע שנשאר "קר" מדי - תקלה מס' 17.בדרך כלל בעיית טרמוסטט.

צודק. אם כך, כנראה לא מנוע קר מדי... מה לגבי המרססים, האם באמת הדיאגנוזה מתאימה?

coas
29-08-08, 19:48
איך החלטת שהמנוע לא קר מידיי? אם החיישן מזייף הקריאה למחשב תהיה שגויה ואז לא תראה קוד תקלה. במצב כזה המחשב "חושב" שהוא עובד בטמפ הנכונה בעוד הוא פועל נמוך/גבוה.
גיתאי שאל לגבי קלות ההתנעה, זו אחת האינדיקציות לקריאת טמפ נמוכה מידיי.

בספר הצבאי יש טבלת התנגדויות לחיישן טמפ, תוודא שהוא קורא נכון. בדוק את שניי החיישנים, מיים ואוויר.
עם או בלי קשר לבעיה, שיפוץ מזרקים רצוי אם לא עשית, כמו גם בדיקת לחץ.

גיתאי נוה
31-08-08, 01:55
גיתאי, ראשית תודה על הכיוון, דבר שני- הפתעת אותי עם מכון ההזרקה-אנחנו לא דוגלים בעבודה עצמית? גם ככה יושב אצלי קיט שיפוץ מרססים שממתין שיהיה לי זמן פנוי לשיפוץ-כנראה שהגיע הזמן.

עקרונית אני לחלוטין מסכים איתך לגבי עבודה עצמית, אותי לא צריך לשכנע. הנקודה היא שאם אתה לחוץ בזמן (כמוני...) אפשר במקרים ספציפיים לתת עבודה מאד מוגדרת ומוגבלת לביצוע אצל בעל מלאכה, כאשר אין סיכון לחוסר מקצועיות או רמאות. אל תשכח שניקוי אצלם הוא בסך הכל לא שיפוץ וכן מצריך ציוד מיוחד שאין לרובנו בבית (חוץ מהבקבוק שאמרתי לך שאיתו אפשר לעבוד ללא כל ציוד), אבל בכל אופן, אם יש לך קיט שיפוץ - לך על זה, אני ממש בעד, ואל תשכח לצלם...

אם זה הכיוון, אני אפילו לא אבדוק לחץ מערכת אלא אטפל מראש, בלאו הכי תיכננתי כזה שיפוץ, ונזק הוא בטוח לא יעשה.
השאלה היא, אם מרססים "משתינים" לא היו גורמים לתופעות נוספות, כמו התנעה קשה (ממש אין כזו, מניע בנגיעה גם אחרי שבוע), ומכת עשן בהתנעה? אין לי ספק שאין שריפה מלאה של הבנזין במערכת, גם בגלל תוצאות בדיקת הגזים, וגם כי ממש מריחים בנזין באגזוז בזמן העבודה, השאלה היא אם בגלל עודף דלק (=מרססים משתינים) או בערה לקויה. יש לציין שהמנוע מגיב מצויין, חזק מאוד ועובד עגול לחלוטין, סלד סרק עומד על כ-700 RPM ללא ויברציות או גמגומים.
לגבי יתר הדברים- הסעפת נוקתה באופן יסודי כשהחלפתי מנוע-לפני כ-500 ק"מ בלבד, וכך גם פילטרים שהוחלפו באותו הזמן.

נ.ב. תודה על הקישור לביטוח, כמובן שסגרתי איתם...

העונג כולו שלי :)

בנוסף על מה שציינו קודמיי, גם קוד 22 היה נותן אינדיקציה לבעיית חיישן CTS. כעקרון, כל חיישן תקול מביא למוד עבודה לא מושלם ולהשפעות על צריכת דלק בהתאם, מה יותר ומה פחות, ובמקרים רבים זה לא יבוא לידי ביטוי בעבודת מנוע לא-עגולה או בסחיבה, אבל אם נסתמך על קודי התקלות, זה כנראה לא הכיוון אצלך.
אגב, CO גבוה אכן מעיד על תערובת עשירה. בכתבה הזאת (http://www.jeepolog.com/313.html)תוכל ללמוד, אם תרצה, על משמעותם של בדיקות גזי הפליטה.

אם אתה ממילא מתכוון לשפץ את המזרקים ויניקת האוויר תקינה, אז אני מציע לעזוב את הגזרות האלה כרגע ולהמתין לתוצאות ממך. עד אז, כדאי להוסיף גם את הכיוונים הבאים:
וסת לחץ דלק - כפי שהזכרתי בהתחלה, בדוק תקינות ווסת לחץ בסעפת המרססים. הבדיקה פשוטה בתכלית - בעזרת שעון בדוק לחץ עם ואקום (כ-31 PSI) ובלי ואקום (כ-39 PSI, מדמה מנוע בעומס/מצערת פתוחה למקסימום). במידה ואין שינוי בין שני המצבים לפי המספרים הללו, כנראה הדיאפרגמה של הווסת תקועה ויש להחליפו.
הצתה - בעיית הצתה עשויה לגרום לשריפה לא-מושלמת, אם זה ניצוץ חלש או קידום/איחור לא תקינים. במידה ועדיין לא עשית זאת מאז שקנית את הנבלה (לשעבר, כמובן ;)), אני ממליץ לך להחליף בכל מקרה את 7 כבלי ההצתה, מכסה מפלג ורוטור מפלג; הם עולים גרושים ויתנו לך שקט בגזרת ההצתה. לפי תאוריך אני מתקשה להאמין שיש לך בעיה משמעותית יותר בכיוון ההוא, ולכן לא כדאי אפילו לפרט תקלות נוספות במע' ההצתה.
בלמים - לעיתים קורה שאחד הבלמים הקדמיים 'נתפס' - בעקבות נסיעה בבוץ או כל סיבה אחרת שאלוהים יודע מהי - ולא תמיד אנחנו מבחינים בזה מייד. כדי לשלול את הכיוון הזה, שים לב האם ההגה מושך קלות בנסיעה לכיוון מסויים, אותו הדבר גם בבלימה (בעיקר בלימה חזקה), וכמו"כ לאחר נסיעה של לפחות רבע שעה בדוק במגע יד את חום הג'נטים הקדמיים; הם אמורים להיות חמים קלות אבל בשום אופן לא רותחים - חום רב מצביע על בלם תפוס. חשוב לשים לב לבצע בדיקה זו בזהירות מירבית כדי למנוע כוויה.
דווח תוצאות...
שבוע טוב
גיתאי

kobiarava
05-09-08, 13:32
עדכון-אתמול הורכבו האינג'קטורים אחרי "שיפוץ", מיד עם ההרכבה ניכרה ירידה משמעותית בעישון וריח הבנזין מהאגזוז, וקוד התקלה לא חזר בינתיים. השיפוץ כלל גם ניקוי החליל, שהיה מטונף למדי, ווסת הלחץ, ואכן יצאה המון טינופת גם מהמרססים. עדיין לא ביצעתי בדיקת לחץ, אבל נראה על פניו שהשיפוץ השיג את מטרתו. נראה איך ההשפעה על הצריכה ועל הגזים בהמשך... בכל מקרה, התהליך היה מעניין לכשעצמו, למדתי את תחום המרססים לעומק לפני שניגשתי לעניין (אולי אני גם אעלה כתבה על השיפוץ אם יש התעניינות)

six 4 life
05-09-08, 15:28
שמח לשמוע שהשיפוץ נתן לך תוצאות איש:)
תתחדש...:cool:

yoav21
06-09-08, 13:27
קובי
בסוף באיזה מזרקים היה שימוש?
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=29667

יואב

kobiarava
06-09-08, 15:57
קובי
בסוף באיזה מזרקים היה שימוש?
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=29667

יואב

343 כמובן, ה-778 פשוט לא מתאימים ללחצי המערכת, כמו שציין COAS. מדהים כמה אינפורמציה אפשר להוציא מגוגל רק מלהקליד את המק"ט (http://http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=53030343&btnG=%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A9+%D7% 91-Google&meta=), איך לא חשבתי על זה קודם...
קיט השיפוץ, צריך לציין, היה קיט אוניברסלי שסיפק לי אחד החברים בפורום, שכלל פילטרים, אורינגים וגם חלקים שלא נחוצים למרססים מהסוג הנ"ל, כוסיות PINTEL וספייסרים בשבילם, שבהם לא עשיתי שימוש. בסה"כ הפעולה פשוטה ויעילה, ואין יותר מדי מקום לטעויות. באמצעים הביתיים למחצה שבהם השתמשתי, יכולתי גם לבדוק את מניפת הריסוס אחרי הפעולה ולוודא כדי לוודא שהניקוי היה מוצלח, ורק נתון אחד לא יכולתי לבדוק-ספיקת המרסס.

yoav21
06-09-08, 19:58
טוב נו עכשיו ממתינים לכתבה והתמונות
שבוע טוב
יואב

חגי
09-09-08, 13:31
מה מחיר קיט השיפוץ ?

Neilman
09-09-08, 16:53
יש סיכוי לכתבה עם תמונות??

six 4 life
09-09-08, 19:33
מה מחיר קיט השיפוץ ?

150 ש"ח כרגע.

חגי
09-09-08, 21:05
למה "כרגע" זה עולה עם המדד ?

six 4 life
09-09-08, 21:29
זה לא המקום.

עופר2011
29-05-11, 16:29
אני יודע שאני באיחור אבל יש לי שאלה חשובה.
איך משפיע חיישן חמצן על תצרוכת הדלק(אין לי כזה על הסופה).
והאם בק-פירים זה משהו חריג שלא צריך להיות? (מנוע חזק מאוד,ניצוץ טוב ואגזוז פתוח).
ושכחתי לציין שהמניאקית בולעת 1:3 ,ממה זה יכול לנבוע והאם זה חריג?

נתי_ל
07-08-11, 12:12
היי !
מעונין בקיט/עזרה בניקוי מזרקים ( כמובן בתשלום!)
אנה צור קשר

-->