PDA

צפייה בגרסה מלאה : שילדה מתלה ונאבה - מערכת יחסים מורכבת

efi86
30-08-08, 22:08
שלום לכולם,
אני חדש בפורום, חדש גם בתחום יחסית, אני נורא מתעניין בכל עניין הבנייה אבל מהפן ההנדסי יותר.
יש לי שאלה שלא נותנת לי מנוח, היא דיי פשוטה אבל מאחד ואני בא מתחום הטרקטורים (יש לאבא את אחד המוסכים הגדולים בארץ) ולא מתחום הרכבים (גם לא שטח) אז אני לא מצליח להבין כי בעצם לא ראיתי איך נראים הדברים.

השאלה שלי לפחות הראשונה היא בנוגע לשילדה - נאבה - מתלה.
איך הדברים בעצם מתחברים?

שלא תבינו לא נכון, אני קורא כמויות של חומר ומסתכל על תמונות ומנסה להבין לבד, רק משהו קטן אני מאמין חסר לי כדי להשלים את התמונה בראש.

שני משולשים מחוברים בקצה אחד לנאבה ובשני הקודקודים האחרים לשילדה. משולש עליון ומשולש תחתון. החיבור הוא על בסיס ציר ככה שכל המערכת תוכל לנוע מעלה ומטה.
השאלה שלי היא איך בדיוק המערכת מחזיקה את השילדה? למה החיבור הזה של המשולשים לנאבה לא נופל למטה? מה בעצם גורם לו להיות מקובע (יחסית כן?) ולא לזוז פשוט חופשי ובעצם למה כשמחברים את הצמיג הרכב לא פשוט נופל, אחרי הכל הצירים האלה חופשיים.

למיטב הבנתי זה המתלה שיוצר את הקיבוע הזה, ובתחום המתלים אני עוד לא בקיא מספיק

צירפתי תמונה בה סימנתי את החיבורים של המשולשים לשילדה כדי שתבינו על מה אני מדבר כי אני לא כל כך יודע להסביר את עצמי בנושא
מקווה לעזרה, תודה מראש:)

lizard
30-08-08, 23:01
כאילו, יש ברגים? בקצוות המשולשים יש מיסב כדורי או בושינג כדורי שמחובר בברגים לשני הצדדים (או בלחץ במקרה של בולג'וינט וכמובן בתצורת חיבור שלו)

אלא אם כן אתה שואל למה כל המתלה לא נופל אז זה בגלל הקפיצים שמחזיקים את הרכב "באוויר".

מאחר ואתה אומר שאתה מבין יותר בטרקטורים, מה משקל של סרן קדמי של מחפרון כמו JCB או קטפילר? כזה עם כף קדמית וזרוע אחורית 4X4 כמובן. אשמח לדעת :-)

asafk
30-08-08, 23:02
מה שחסר בתמונה הם הקפיצים. קפיץ שמחבר בין אחד המשולשים לבין השלדה, והוא למעשה נושא את המשקל.
זה:
http://www.sandsmuseum.com/cars/elise/experience/maintenance/alignment/frontsuspension.jpg

נראה לך יותר הגיוני?

אסף.

efi86
30-08-08, 23:07
כמה שוקל סרן קדמי? אני מאמין שבסביבות החצי טון בערך. ביום שישי מכרנו שני חלקים מסרן אחורי, פלטות שסוגרות על הדיפרנציאל ואליהם מתחברים הסרנים, הסרנים ביחד עם הדיפרנציאל נקראים חלק אחורי, בפשטות, זה מאוד מאוד כבד

בקשר לשאלה שלי, כל המערכת הזאת של המשולשים היא חופשיה (אומרים חופשיה או חופשית?)
ככה שכמ שהיא עכשיו בתמונה שצירפתי אם אני מרים אותה בעזרת היד למעלה מהחלק של הנאבה ועוזב היא תיפול חזרה למטה, השאלה היא מה גורם לה לא ליפול למטה? מה גורם לכל הרכב להיות תמוך על ה-4 מערכות הללו שמתחברות לגלגלים?

אסף לא רואים את התמונה שצירפת, אני לפחות לא רואה אותה, אבל אם אתה אומר קפיצים אז אני מאמין שצדקתי במה שחשבתי ואני מודה לשניכם על ההתייחסות

נמרוד
31-08-08, 00:59
במערכת מתלה כמו בתמונה שאתה הצגת, ארבע דרגות חופש נעולות על ידי המשולשים, דרגת חופש אחת נשלטת על ידי מערכת ההגה, ודרגת חופש אחרונה נראית לך חסרה, אבל זה רק בגלל שהקפיץ פשוט לא מורכב בתמונה שבחרת. תמיד קיים הקפיץ, בצורה כזאת או אחרת. הנה תמונה של מתלה בעל גיאומטריה דומה עם יחידת הקפיץ/בולם (קויל-אובר) מורכבת במקומה.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11490&stc=1&d=1220129971

efi86
31-08-08, 02:27
אוקיי נראה לי שהבנתי

אז הקפיץ נותן את המרחב תנועה מעלה מטה על פי קבוע הקפיץ (ולפי זה יכולות הכיווץ וההתרחבות שלו - העתק) והבולם (שבתוך הקפיץ) מרסן את הקפיץ.

הבולם לא נמצא במצב מקסימלי ככה נכון? הוא באמצע, או באיזשהו מצב שיכול להיפתח ולהיסגר לשני הכיוונים?

נמרוד
31-08-08, 08:24
הבולם לא נמצא במצב מקסימלי ככה נכון? הוא באמצע, או באיזשהו מצב שיכול להיפתח ולהיסגר לשני הכיוונים?

בתמונות שמופיעות בשרשור הזה נראים כלי רכב המוגבהים מהאדמה על ידי תמיכה מתחת לשלדה, והמתלה בהם רפוי, וזהו אכן מצב הפתיחה המקסימלי. בנסיעה מצב זה יתקיים רק כאשר הגלגל מנתק מגע מהקרקע. בכלי רכב תחרותיים יש הרבה פעמים רצועת הגבלה, שבולטת בתמונה הראשונה שאתה שמת, שקובעת את מצב הפתיחה המקסימלי הזה, כדי למנוע בלאי מיותר מיחידת הבולם.
המצב הנורמלי הוא זה שבו הגלגלים מורכבים, ומשקל הרכב עצמו נתמך על המתלים. הקפיץ יסגר תחת העומס בהתאם לקבוע הקפיץ שלו.

efi86
31-08-08, 13:16
תודה רבה:)

-->