PDA

צפייה בגרסה מלאה : למה בעצם הבאגי לא שוקע? איך גורמים לזה לקרות?

efi86
02-09-08, 19:38
ערב טוב לכולם,

שאלה שבעצם עלתה לי לראש, למה הבאגי לא שוקע? אחרי הכל חלק מהבאגים כבדים מאוד, בנוסף על כך הם אינם רכבי 4X4, ובסופו של דבר המנועים בדרך כלל חלשים יחסית (חיפושית, מכסחות דשא ושאר ירקות).

אז מה בעצם קורה פה?

RAMOT
02-09-08, 20:41
טוב ..אנסה לענות לך בצורה מתומצתת ואתן את הבמה לאלה שיש להם מה להוסיף.

הסיבה העיקרית והמשמעותית ביותר הוא יתרון המשקל!

בדומה לצמיג , מורידים אוויר כדי להגדיל את כושר הציפה של הצמיג כדי "לצוף" ופחות לחפור לקרקע ככה גם בא לידי ביטוי יתרון המשקל של הבאגי הקלילה ,פחות משפיע על החול הרך ו פחות מתחפרת לאומת רכב רגיל.

עוד גורם הוא היכולת הדינמית של הבאגי , בגלל מרכז הכובד הנמוך והמשקל הקל מאפשרים לבאגי לחלוף או לגשת למכשולים במהירות גבוהה יותר ואם פחות חשש לנזק.

בסופו של דבר גם באגי שוקע אך טווח הביצועים שלו רחב יותר (אם בונים אותה נכון)

lizard
02-09-08, 21:15
ערב טוב לכולם,

שאלה שבעצם עלתה לי לראש, למה הבאגי לא שוקע? אחרי הכל חלק מהבאגים כבדים מאוד, בנוסף על כך הם אינם רכבי 4X4, ובסופו של דבר המנועים בדרך כלל חלשים יחסית (חיפושית, מכסחות דשא ושאר ירקות).

אז מה בעצם קורה פה?

למה הכוונה בשוקע?

efi86
02-09-08, 21:49
נראה לי הגיוני שאני לא אוכל ליסוע עם כל באגי בדיונות או בחולות ים חלק כמו שאני רוצה

אבל לשם הדוגמא נניח ואני לוקח באגי לחולות כמו ים, או דיונות במדברים שלא כל האדמה קשה, מקום שרכב רגיל ישקע בו, למה הבאגי לא שוקע/מתחפר/נתקע?

בקשר למשקל, באגי ששוקל 800-900 קילו זה כזה הבדל לעומת רכב ששוקל טון אחד?

zsahi
02-09-08, 22:29
חלוקת משקל - רוב המשקל בבאגים נמצא מאחור קצת לפני הסרן האחורי.
באגי כן שוקעת, שים לב שבאגים אף פעם לא עוצרות באמצע עלייה, השיפוע מעביר את המשקל מעבר לסרן האחורי ולכן יש לבאגי סיכוי לשקוע (מעבר כמובן לבעיה הישירה של תחילת נסיעה בעלייה).

RAMOT
02-09-08, 22:52
אכן קיים הבדל בין רכב השוקל טון לרכב השוקל 900 ק"ג..לא גדול אבל קיים...

אבל איזה רכב שיש אפשרות לנסוע איתו בדיונות שוקל טון...

משקל של ג'יפ עירוני סטנדרטי הוא בין 1900 ק"ג ל2500 ק"ג

מאזדה 3 שוקלת 1250 ק"ג

אז תעשה קצת סדר לגבי הנתונים ותבין...

סוזי המשתוללת
02-09-08, 23:03
צר לי לאכזב אותך
אבל פרייבט נוסע בקלות בחול ים (כולל חוף הבונים שם החול "רע" במיוחד:D)
לא מאמין בבקשה
http://www.youtube.com/watch?v=Kpv42t4vERk
שים לב לרכבי ה 4x4 שתקועים ברקע...
ועכשיו לטכנולוגיה
לרוב בבאגי הצמיגים הקדמיים קטנים יותר בקוטר וצרים יותר ברוחב על מנת להקטין את התנגדותם לגילגול בנוסף (וזה הכי חשוב )משתדלים למקם את מבית משקל הרכב על הסרן המניע (בד"כ האחורי)
זה תורם לאחיזה גבוהה בסרן החשוב וגם לא לוחץ את הגלגלים הקדמיים מספיק חזק כדי שיעצרו את הבאגי
כל העניין בתכנון באגי שמיועדת לחולות זה ליצור "שיווי משקל " כזה שיספק מספיק אחיזה להיגוי אבל לא מספיק משקל שיעצור את הסרן שאינו מניע

אגב החיפושית - פשוט הורדנו ים בה אויר .... בייחוד מהסרן הקדמי שאינו מניע

נסה ותהנה באחריות...:D

lizard
02-09-08, 23:07
איזה באגי אתה מכיר שנסע בחולות ולא שקע? אני לא ציני. בטוח שיש כאלו אבל זה תלוי בחול, תלוי בחלוקת משקל של הבאגי ומאוד תלוי בנהג.

אם הצלחתי להתחפר עם ה8X8 (עוד כשהוא היה 8X8) של ברוך בחולות אז אני בטוח שגם באגים מתחפרים.
אם נסיעה בחולות זה הקיק שלך אז אתה יכול לרכוש צמיגי חולות מיוחדים (צמיגי כפות נדמה לי) ואז הסבירות שלקיעה נמוכה יותר אבל גם אז אפשרית.

RAMOT
02-09-08, 23:42
חברה בוא נעשה קצת סדר בעיניינים, בתוך כל תוכן השאלה הלא ברור והמבולבל של הבחור מסתתרת שאלה לגיטימית...

אני מאמין שגם שואל השאלה יודע שבאגי מסוגלת להגיע למצב של שיקע, אבל שואל מה בכל זאת נותן לה את היתרון על רכבים אחרים.

lizard
02-09-08, 23:44
האמת היא שאתם המומחים.
האם לדעתכם, הכוונה למוסך רמות, יש יתרון לבאגי בחולות? לפי מה שהבנתי ממרוצי הדאקר, כל הבאגים 2X4 אוכלים די הרבה ח....ולבדיונות ובחולות :-)

RAMOT
03-09-08, 00:14
במרוצי הראלי רייד הסיפור הוא אחר , שם מדובר כבר בתקנות שמגבילות את הרכבים ויוצרות יתרונות לפי קטגוריה

השאלה הייתה יותר לכיוון השווה בין באגי לרכב סטנדרתי ושם היתרון טמון בתשובות למעלה

efi86
03-09-08, 01:35
לא התכוונתי לעורר ויכוח, וגם אני אחרי אלגאוצ'ו ככה שהמוח לא עובד (המעיים לקחו את כל הדם מסתבר),
אבל ככה לסיכום הדברים:
חלוקת משקל של 60 אחוז לסרן אחורי (הנעה אחורית כמובן עם מנוע וגיר מאחורה) ו40 אחוז קדימה נשמע סביר?
לבאגי צריך להיות משקל גבוה יחסית לרכב סטנדרטי? בסביבות ה1500 ק"ג? אולי אפילו יותר? וככה ידחוס את החול ולא ישקע? או להיפך? שיהיה ממש יותר קל ואז לא ישקע?

רמות - אתה צודק בקשר לבלבול שלי, אם הייתי יכול להיות יותר מסודר באמת שהייתי עושה זאת, תודה על ההתייחסות בכל זאת. וכן אני יודע שבאגי יכולה להגיע למצב שקיעה, רק רציתי לדעת איך נמנעים כמה שניתן ממצב כזה. לא נעים לשקוע אחרי עשר שניות נסיעה בחולות לא עמוקים מי יודע מה.

asih
03-09-08, 01:59
בדקאר הן קשה להן מאוד בדיונות, אבל במהירים, בישרים (שזה רוב המרוץ) הן טסות.
יש שיווי משקל שקשור לנהלי המרוץ, למשל ל2X4 מותר לשים מנועים חזקים יותר, וזה מטיס את הרכב בישרים, כמו סירת מרוץ שמרימה את האף מעל למיים ...

http://www.youtube.com/watch?v=27mNkdhKDK0

arnonshoshani
03-09-08, 08:21
שלום לכולם

אני פשוט יושב בבית קורא את השירשור ולא מאמין למקרא עיניי. פשוט אוסף של זיוני שכל!
כל הבאגים שוקעות בדיוק אותו הדבר כמו ריכבי ה 4X4!!!!

בחול הכל עניין של ציפה. האם המדרך של הצמיגים גדול מספיק לחלק את משקל הרכב כך שלא ישבור את פני החול יותר מידי וישקע.
באגים בעלי יתרון המשקל כי לרוב הם בעלי משקל נמוך יחסית (רוב המשקל מעל המתלה האחורי 80-20 במקרה של שלסר בדקאר). לכן רואים את הבאגים לחולות עם גלגלים ורחבי גדולים מאחור וקטנים מקדימה.
בשביל להסיע צמיגי כפות כמו שמיכה הציע צריך מנוע מאד חזק שיוכל לפרפר את הצמיגים מהר מאד וכך בעת זריקת החול כלפי מטה ואחור יוצר ציפה נוספת. עם על הבאגי יהיו צמיגי כפות ומנוע חיפושית רגיל הבאגי יחפור עד לסין.

הבאגי לא שוקעת כל עוד היא לא עוצרת וכך נגון לגבי כל רכב.

ארנון

הצפרדע
03-09-08, 09:07
סוף סוף קול שפוי - תקראו ותלמדו

שלום לכולם

אני פשוט יושב בבית קורא את השירשור ולא מאמין למקרא עיניי. פשוט אוסף של זיוני שכל!
כל הבאגים שוקעות בדיוק אותו הדבר כמו ריכבי ה 4X4!!!!

בחול הכל עניין של ציפה. האם המדרך של הצמיגים גדול מספיק לחלק את משקל הרכב כך שלא ישבור את פני החול יותר מידי וישקע.
באגים בעלי יתרון המשקל כי לרוב הם בעלי משקל נמוך יחסית (רוב המשקל מעל המתלה האחורי 80-20 במקרה של שלסר בדקאר). לכן רואים את הבאגים לחולות עם גלגלים ורחבי גדולים מאחור וקטנים מקדימה.
בשביל להסיע צמיגי כפות כמו שמיכה הציע צריך מנוע מאד חזק שיוכל לפרפר את הצמיגים מהר מאד וכך בעת זריקת החול כלפי מטה ואחור יוצר ציפה נוספת. עם על הבאגי יהיו צמיגי כפות ומנוע חיפושית רגיל הבאגי יחפור עד לסין.

הבאגי לא שוקעת כל עוד היא לא עוצרת וכך נגון לגבי כל רכב.

ארנון

סוזי המשתוללת
03-09-08, 09:09
ארנון
בוקר טוב
תיקרא את התגובה שלי ותראה שלא הכל שטויות (בעצם היא כמעט זהה לשלך ;))
לא צריך להתעצבן על כל מה שמיכה כותב ...

RAMOT
03-09-08, 13:00
גם ברוך וגם ארונון, אין צורך להחפיש את כותבי התגובות, זה מיותר

תשובתך אינה שונה משלי, אם יש לך השגות לגבי הדברים פרט ..

אינכם מיתיחסים לדברי הבחור בצורה רלוונטית לשאלה

לגבי כושר הציפה, כושר ציפה לא מתקשר אך ורק לרוחב צמיג אלה גם לרמה האלסטית שלו מבחינת לחץ האוויר.

RAMOT
03-09-08, 15:21
לגבי נתוני חלוקת המשקל הסיפור הוא קצת שונה, והיא נקבעת לפי יעוד הכלי ומה היכולות הדינמיות שאנו מעוניינים בה, חלוקת משקל של 80 על הציר האחורי ו20 על הקדמי יכולה לתרון רבות בשטח חולי אבל אינה אידיאלית למרוצי ראלי רייד כמו הדאקאר, גם בבאגי של שלסר אין חלוקת משקל כזו!

לגבי בשטח חולי עדיף להיות קל משקל כדי לרחף ולהיות פחות מושפע ומשפיע על הקרקע..נתתי את דוגמת הצמיגים מפני שברמה העקרונית אנו משיגים את אותה מטרה של ציפה מעל ולא לחפור לתוך...

חשוב לזכור ששטח חולי שונה משביל רגיל , בדיונות צפיפות גרגרי החול קטנה יותר ועוד לעומק!! מה שאומר שלא יעזור לנו להגיע לקרקע הקשה ברוב המקרים, עדיף לצוף מעליה.

משום מה נהוג לומר שבאגים מהירות בישורות...ומסוגלות לטוס בהן..
אני יכול לומר לך מניסיון שאין שום בעיה לרכבי ה4X4 עם הרמה הטכנולוגית הקיימת להגיע לאותן מהירויות...

בבאחה ספרד הראשון ,נשארנו הצוות שלנו ושל שלסר אחרונים ומיהרנו לפרק פרמה מה שגרם לשלסר ולנו לנסות להגיע מהר כחול האפשר ולהמנע מעונש זמן מיותר.. אם הנסיע מצאו את עצמם שני הצוותים מזנקים מאחד הרמזורים ביחד..,אני יכול לומר לך שההבדל הוא לא משמעותי בהעצה , ביום למחרת צפינו ברכבים מזנקים לראלי ושם היה אפשר לראות בבירור שרכבי ה 4X4 כמו X5 ומאגנום של סוסה מהירים משמעותית מהבאגי של שלסר.

אז נכון לבאגי יתרונות משמעותי על פני רכב שטח סטנדרטי אבל כשמדובר במרוצים והגבלות הFIA הסיפור שונה, ואתם עושים סלט מהשאלה : )

נמרוד
05-09-08, 00:47

השאלה מעורבבת. השם באגי הוא שם כללי להרבה מאד דברים שונים לגמרי. כל אחד מהעונים כאן בחר לעצמו איזה "באגי" שנוחה לעמדה שלו ודיבר עליה. אם אתה שואל על קרט עם מנוע מכסחת דשא וגלגלי קורקינט, אז אתה צודק, לא תגיע רחוק בשום סוג של חול. מצד שני, כלי הרכב המהירים ביותר על דיונות, בהפרש גדול, הם סוג של באגי עם גלגלי כפות, מנועי V8 מטורפים, וחלוקת משקל כל כך קיצונית שאין להם בכלל בלמים על הגלגלים הקדמיים... חפש את המושג Sand rail.

http://www.sandrocket.com/img/pix_main/jim-on-beach2.jpg

היתרונות של תצורת הבאגי הקלאסית הם, כמו שנכתב כאן, יחס משקל/הספק טוב, וחלוקת משקל עם נטייה אחורית חזקה (60-70% ומעלה על הסרן האחורי). מכאן הדיון באמת יכול רק להתפזר כי השאלה שלך לא ברורה.

efi86
05-09-08, 15:06
אוקיי אני אמקד קצת את השאלה שלי, מאחר ואני לא מכיר את ההגדרות של כל סוגי הבאגים (אני תכף אלך לקרוא בנושא וגם הזמנתי כמה ספרים מחו"ל שמשום מה מתעקבים עם המשלוח)
אז מה שאני רוצה הוא באגי לא מהיר במיוחד, יתבסס על מנוע וגיר של הונדה סיויק כמו שזה נראה כרגע מאחר וזה מה שזרוק בחצר המוסך.
אני עוד לא יודע איך אני אתאים את המנוע והגיר האלה לבאגי ומה בדיוק אני מתכנן אבל הרצון והשאיפה שלי היא כלי רכב (נניח שלא קוראים לו באגי) שלא יסע על כבישים (מבחינת חוקיות) ויוכל לסוע על כורכר במהירות גבוהה יחסית, יוכל לסוע ברמה טובה על חולות ים (למרות שגם זה בעייתי מבחינת חוקיות) ושאני אוכל לסוע איתו באיזור פארק השרון אם מישהו מכיר באיזור יער חדרה וכאלה מקומות, אני לא אגיע לאיזורים מדבריים בזמן הקרוב ככה שזה פחות קריטי לי מה שהולך שם.
אני רוצה להגיע למצב של מספיק כח בשטחים כאלו שחלקם דיונתיים (אבל עבירים לרכב 4X4 בלי עגלה, עם עגלה עמוסה הוא שוקע, וראיתי מנסיון כשניסו לגנוב לנו ברזל מהמוסך) וחלקם עם קרקע קשיחה יותר אם אפשר לקרוא לזה ככה.

הגלגלים כבר נבחרו ואני רק צריך לוודא את ההתאמה שלהם למנוע והגיר (מה שאני גם עדיין לא יודע לעשות), גלגלים של טרקטור LANDINI קטן, דיי דומים לאחוריים והקדמיים בתמונה שנמרוד צירף

נמרוד
07-09-08, 00:37
אם כבר בחרת מנוע, גיר וגלגלים, ואתה מהנדס - תבדוק את ההתאמה שלהם. גם פיזית, איך אתה הולך לחבר אותם (נאבות, ציריות, בלמים, כל מה שבין היציאה מהגיר לגלגל) וגם מבחינת חישוב יחסי העברה. מנוע+גיר של הונדה סיביק נועדו להסיע רכב במשקל של הונדה סיביק (נגיד 1000 ק"ג עם נהג) במהירויות של הונדה סיביק (מכובדות בשביל רכב שטח) וזה עם גלגלים בקוטר של גלגלי הונדה סיביק!!! אם אתה מתכוון להתקין גלגלים בקוטר גדול יותר - די חיוני כדי להיות ראוי לתואר רכב שטח - ו/או רכב במשקל כולל גדול יותר (קל מאד כשאתה לא יודע מה אתה עושה ושופך ברזל) אז אתה תקבל רכב עם ביצועים עלובים. תן גם את המידות של הגלגלים המדוברים כאן.

כמו כן אני מציע לך ללמוד את הפיצ'ר על הצפרדהונדה (http://www.jeepolog.com/6.html). יתכן שמה שאתה מחפש זה בעצם באגי-עבירות?

efi86
07-09-08, 01:57
אני עוד לא יודע, אני רק בשלב של לזרוק רעיונות לאוויר ולשאול את השאלות המתאימות את האנשים שיודעים הרבה יותר ממני, כשאני אדע בדיוק מה ההשפעה של כל רכיב במערכת אני אדע לבחור את הרכיבים המדוייקים, בנתיים זה לניסוי בלבד.

אני לא מתכוון להגיע למשקל כולל גדול יותר אלא לחצי משקל עוד 2/3 משקל בסה"כ ובטוח שאני לא מתכוון לשפוך סתם ברזל על שילדה או חלקים כבדים

אם הייתי מהנדס (אני שוקל להתחיל את הלימודי הנדסת מכונות בטכניון שנה הבאה, בנתיים התקבלתי אבל אני לא סגור בין זה לבין חשמל) אז לא היו לי את כל הבעיות של החוסר ידע

A-B
11-09-08, 14:43
כך תבין יותר טוב את שאלתך:
http://www.youtube.com/watch?v=Sa8Kxu_1oEQ&feature=related

efi86
13-09-08, 14:15
בכנות לא הבנתי את הקשר לסרטון שהבאת על אף שהוא משעשע והילד הזה יודע לנהוג חח

נמרוד את הפרויקט של ברוך גם מהיכרות ממש ממש נמוכה אני ממש ממש מעריך, פרויקט מדהים וקטונתי אפילו מלשבח כזה דבר

לעניינינו, התקציב שעומד בפניי לעומת התקציב שמסתבר שיש לברוך הוא לא דומה בכלל,
ועל אף השאיפה שלי להגיע לביצועים טובים גם בתחום העבירות זה פחות מה שמעניין אותי

אני רוצה עבירות טובה אבל העדפה היא מהירות גבוהה, הרכב הולך להיות לכיף פרטי שלי ובתור פרויקט עצמי שאני אשקיע בו ממיטב כספי, אני רוצה לקבל שבשטחים ישרים יסע כמו שצריך עם הרבה כח ושיעלה דיונות/עליות/הרים בזוויות טובות ואם יהיו סלעים בדרך אז אני אוכל לעבור אותם (לא סלעים של מטר וחצי שאני צריך לטפס אותם כמובן)

http://www.youtube.com/watch?v=0RCZ_60D_VU זאת דוגמא לא רעה בכלל לכיוון שאליו אני שואף בעיקר אחרי דקה ו10 שניות

חנן גולומבק
13-09-08, 14:45
אני רוצה עבירות טובה אבל העדפה היא מהירות גבוהה, הרכב הולך להיות לכיף פרטי שלי ובתור פרויקט עצמי שאני אשקיע בו ממיטב כספי, אני רוצה לקבל שבשטחים ישרים יסע כמו שצריך עם הרבה כח ושיעלה דיונות/עליות/הרים בזוויות טובות ואם יהיו סלעים בדרך אז אני אוכל לעבור אותם (לא סלעים של מטר וחצי שאני צריך לטפס אותם כמובן)
http://www.youtube.com/watch?v=0RCZ_60D_VU זאת דוגמא לא רעה בכלל לכיוון שאליו אני שואף בעיקר אחרי דקה ו10 שניות

אתה מסתכל על כלי של 70 80 אלף ש"ח לא פחות.
חפש ב יד 2 יש שם הרבה באגים שמהם אתה יכול להתחיל ולהפיק הנאה רבה.

efi86
13-09-08, 18:34
אני מאמין שאפשר בפחות מ80 אלף

אני רוצה להגיע ל30 מקסימום אבל הכל עוד פתוח כי הכל עוד בגדר תכנון

יודע בקשר ליד 2, יש לי כבר 2 זרוקים, אבל להנאות המידיות אני רוצה פרויקט רציני כמו שפרויקט כזה צריך להיות, זה יותר בשביל הנפש מאשר בשביל להשתולל איתו אחר כך, העשיה היא החוויה והתענוג הגדול שלי כאן

-->