PDA

צפייה בגרסה מלאה : טוארג יד ראשונה, כדאי?

אבא של גלעד
06-09-08, 12:43
בוקר טוב לכל מי שנשאר בבית,
אני חדש כאן אך אנסה לא להשמע טירון לגמרי...
יש אופציה לקנות טוארג 2006 דיזל עם כ-40000 ק"מ נראה במצב סביר
הכיוון הוא טיולי סופ"ש לא מאוד אתגריים, לפני שמתחילים לדבר על שיפורים- מישהוא מכיר ויכול לתת חוות דעת שהיא מעבר לבדיקה? הכוונה לתופעות ידועות, בעיות אופיניות, דברים ספציפיים לרכב הזה שצריך לבדוק?

גיתאי נוה
07-09-08, 22:00
הכיוון הוא טיולי סופ"ש לא מאוד אתגריים,
אני מקווה שאתה מודע ליתרונות - ובעיקר לחסרונות - של הכלים הללו בשטח. המונח 'אתגרי' בכלל לא נכלל בלקסיקון שלהם וניסיונות 'איתגור' יעלו לך בדמים, גם אם תצליח פה ושם.
לפני שמתחילים לדבר על שיפורים-
שוב באותו הקשר - אם אתה חושב קדימה על שיפורי שטח כאלה ואחרים, מוטב שתחפש רכב אחר מתאים יותר.
מישהוא מכיר ויכול לתת חוות דעת שהיא מעבר לבדיקה? הכוונה לתופעות ידועות, בעיות אופיניות, דברים ספציפיים לרכב הזה שצריך לבדוק?
הרבה מאד אלקטרוניקה מתוחכמת - ובעיקר מיותרת - מכניסה את הכלים הללו ישירות לקטגוריית "המפלצת המוצצת". זו העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת. המשמעות לשטח היא שאתה יודע איך אתה נכנס, לעולם לא תדע האם, איך ומתי תצא...
מעבר לזה, אינני מכיר אישית כדי להעלות נקודות תורפה ספציפיות.

מקווה שעזרתי.
גיתאי

דרור ברלי
07-09-08, 22:24
אני לעומת זה - עם קצת יותר נסיון (אבל על טוארגים שאינם שלי...) דווקא כן מתרשם מהיכולות של הכלים האלה בשטח. על האין-מתלים שלהם, הם מחפים עם בקרות משיכה ואחיזה יעילות ביותר, ועם נעילה אחורית שעובדת מצוין. כוח יש להם מכאן ועד הודעה חדשה, נוחות ופינוק - גם כן. אפשר בהחלט לצאת לטייל בטוארג, אבל כל שריטה, שבירה או תקלה כואבת הרבה יותר בכיס.

asafk
07-09-08, 22:38
כמו שדרור כתב, העבירות מרשימה. בתנאים מסויימים (חול, דרדרות) נראה שהם ממציאים מחדש את הפיזיקה. אבל כלים מהסוג הזה לא מחזיקים מעמד לאורך זמן אם באמת משתמשים בהם בשטח. החופשים מתחילים להפתח לאט לאט, רעשים, קירקושים, והנסיעה כבר לא כל כך כיפית.

אסף.

zsahi
07-09-08, 23:08
אסף אתה כותב על סמך היגיון בריא או ידע?

בשורה התחתונה הWV שאני מכיר די אמינים, אומנם המוסכים ישתו לך את הדם בקשית אבל בסדר מחיר של רכבים כאלו זה ממש לא מפתיע. לטיולים שתארת טוארג במידה ויהיה אמין יתן לך מענה שיעורר קנאה בסובבים אותך, הרכב באמת יכול לעשות הכל.
אני מציע לבדוק קצת בפורומים בניכר.

asafk
07-09-08, 23:11
לא דיברתי על אמינות. הטוארג V6 נחשב באירופה לרכב לא אמין. אני לא מכיר נתונים שתומכים או סותרים את הטענה.
טוארג אחד לפחות שאני מכיר, שמאותגר בשטח כמה פעמים בשנה- מתחיל לגלות סימני זיקנה מוקדמים מאוד. על זה כתבתי.

אסף.

ליאור מ
08-09-08, 00:39
אין לי מושג אם כדאי בכלל טוארג לחובב שטח. אני חושב שאף אחד מאיתנו (חוץ מדרוד ברלי) לא נתקל בטוארג בשטח, ובעצם אנחנו מנחשים. פעמיים יצא לי לפגוש טוארג ממתין לגרר בשטח, פעם אחת ליד בורות לוץ ופעם אחת במעלה מרזבה, אבל זה לא אומר יותר מדי- אין לי מושג מה קרה להם ומי נהג בהם.
מה שכן, תחשוב רגע שקנית והוא חונה ליד הבית. תיקח אותו לטיולים שלך? אם כן, אז קדימה, ותהנה מהיכולות...

דרור ברלי
08-09-08, 01:53
להיתקל בטוארג בשטח?
לא יצא לי מעולם. לקחתי אותו לשטח כי זו העבודה שלי. רכב הדגמה של היבואן. רכב-זונה. רכב שעיתונאים ולקוחות מוציאים לו את הנשמה מדי יום ביומו.
אני לא מאמין שמישהו מלקוחותיו של טוארג חדש לוקח אותו אפילו למגרש חנייה לא סלול - האבק המתאבך ילכלך את הצבע... מיותר לציין שמעולם לא פחדתי בנהיגת שטח כפי שפחדתי עם רכב שמחירו רק מתחיל באיזורי חצי מיליון שקל, ושהיבואן שלו מחתים אותך ומשביע אותך בחיי ילדיך הקטנים שלא תעז לרדת איתו מהכביש....
הרבה רכבי שטח מודרניים עברו תחת ידי, רובם הפתיעו אותי בכל מיני תקלות מוזרות, החל מצמיגים שמתפנצ'רים כשהם רק מריחים שביל, ועד לרכב שמערכת האיתור שלו השתגעה, הפעיל אזעקה וסירב להניע - באמצע הנגב, עשרות ק"מ רבים מכביש קרוב, ללא קליטה בסלולרי, בשבת לפנות ערב...
לזכות הטוארג אני אציין שלפחות בידיים שלי, מעולם לא קרה לו כלום בשטח, אפילו לא פנצ'ר.
אבל רכב אחר, בן-דמותו ורוחו של הטוארג, גם הוא גרמני, מתוחכם, מפואר ונושא סמל רב מוניטין, ידע "לחמם דיפרנציאלים" (זה מה שהוא הודיע לי, עם סימן קריאה אדום, דרך צג מחשב הדרך שלו) בנסיעת שטח לא מאתגרת במיוחד, ופשוט לסרב לזוז ממקומו במשך כמה שעות, עד שהמחשב המזוין ששולט על הדיפרנציאלים החליט שהם התקררו מספיק ואיפשר לנו לנסוע בחזרה הביתה.
בקיצור - האלקטרוניקה שולטת מכתיבה הכל בכלים הללו. כשהכל תקין, היכולות לא פחות ממדהימות. בכביש ובשטח. אבל הלחץ והפחד לא מרפים לרגע - מתי המחשב יחליט שמבחינתו הגזמת, יכבה את עצמו לדעת ויעמיד את הרכב במקומו?

איציק - 4X6ZH
08-09-08, 05:19
אני משתדל להיות מעשי ;)
וברכב הנ"ל שהוא הבן הבכור של משפחת המוצצים יש מערכת מיוחדת לניפוח צמיגים
והכל זאת כאשר אתה נזקק להחלפת גלגל .
איפה אתה מכניס את הגלגל המפונצר :p

יש לי עוד כמה שאלות אבל זאת אחת שמאד מציקה לי .

איציק

סוזי המשתוללת
08-09-08, 09:34
עוד מעט כשיהיה יותר מידע טכני עליו באינטרנט כולנו נרצה אחד ;)
הרכב נראה מצויין נוסע בכביש כמו מכונית סלון טובה ויודע גם לנסוע בשטח לא רע בכלל
מי שלא מפחד על הפלסטיקה ועל הפח יעבור בהרבה מקומות שיפתיעו ג'יפים משופרים
מצד שני אפשר בכסף שלו לקנות suv יפני שיהיה אמין יותר משופר יותר ועביר יותר בפחות כסף
מה שכן ביצועי הכביש ואיכות החיים שם לא יהיו באותה הקלאסה
מצד שלישי מי שיכול להרשות טוארג יכול גם לקנות אותו לטיולים ברמת בינוני + ולהתחרעות של ממש לקנות סופה/דיפנדר/ סמוראי/סיקס :cool:

יפתח
08-09-08, 10:31
מדהים כמה אנשים כותבים שטויות בלי שיש להם הכרות עם הרכב!
לטעמי הרעיון הוא לכתוב על נושא שאתה מכיר והמלצתך היא בעלת ערך
ולא על בסיס שמועתי, ראיתי "שני רכבים על גרר" אם זה קרטריון כנראה
שלא היינו קונים סופות ולנד רוברים...

בארבע שנים האחרונות אני מעביר הדרכות נהיגה לרכבי טוארג,
מסלול ההדרכה לטוארג זהה למסלולים של כל סוגי הרכב שאני מדריך אליהם
ווהמסקנה שלי שונה במעט משל שאר הכותבים (מלבד דרור וצחי)
הרכב מדהים!!! בכל קנה מידה בשטח, אין אף רכב סידרתי שנותן מרווח גחון של 30 ס"מ!
(גם לא דסקברי 3) אין יבואן שמביא מגוון כל כך רכב של מנועים החל מV6 בנזין ועד V10 דיזל
וחשוב מכל כשעולים חזרה לכביש( הבחור כתב שהוא מחפש רכב לטיולים מדי פעם ולא לעבודה בשטח)
מרגישים שנוסעים ברכב ספורטיבי מעודן ובטוח, גובה הרכב יורד אוטומטית במהירות של 120 קמ"ש ל21 ס"מ
ובמהירות של 180 קמ"ש ל-18 ס"מ כך שנהנים מכל העולמות, גם רכב שטח בעל עבירות יוצאת דופן וגם רכב כביש מדהים ובטוח.

וו

מאיר רוטברג
08-09-08, 11:20
קראתי בעיון את התגובות,

לטעמי רוב רובן של התגובות מבוססות על שמעתי, אמרו לי , וכו,

עובדתי ראיתי את הטוארג מדלג בקלילות(ומשאיר חתיכת פלסטיק) על המדרגה בנ.ג 186

אז לפני שמדברים על שבילים/מוצצות/ ועוד כל מני דברים לא מבוססים נתחיל בזה ,

נ.ג 186 בנונשלנטיות מדהימה!!!

ערן המסוקס
08-09-08, 18:05
על איזה מדרגה אתה מדבר? המדרגונת ממש בסוף העליה מימין?

נמרוד
08-09-08, 22:11
הכיוון הוא טיולי סופ"ש לא מאוד אתגריים, לפני שמתחילים לדבר על שיפורים- מישהוא מכיר ויכול לתת חוות דעת שהיא מעבר לבדיקה? הכוונה לתופעות ידועות, בעיות אופיניות, דברים ספציפיים לרכב הזה שצריך לבדוק?

מעניין, כמה עולה טוארג בן שנתיים עם 40,000 קילומטר? לא במחירון של לוי יצחק, במחירון האמיתי של החיים. יש תשובה? מאיר?

asafk
08-09-08, 22:29
אם אני מסכם את כל התגובות עד כה, חוץ מאחת או שתיים כל מי שאכן ראה מקרוב (או מבפנים) טוארג בשטח תמים דעים (דרור, אני, יפתח) - שהיכולות לא פחות ממצוינות.
אבל חוץ מהרכב הבודד שאני מכיר (ואי אפשר לבנות על זה סטטיסטיקה, כי זה קשור באופן הדוק גם לסגנון הנהיגה של בנאדם ספציפי) - מעניין אותי לשמוע מהיכרות איך הרכב הזה מזדקן, כשהוא באמת מבלה בשטח מדי פעם.

אסף.

אבא של גלעד
08-09-08, 23:11
קודם כל- תודה לכולם על התגובות, שהיו מענינות.
היות ובאמת אין כוונה לטפס לנ"ג כאלה ואחרים (הספיק לי במילואים) אלא יותר טיולי משפחות בשבילים עם הפסקת אוכל בצל, (הנה ניפיתי את כל המקטרגים לסוגיהם) והואיל ויוצא שהמחיר כמעט זהה ללנדקרוזר מקביל בשנתון ובאיבזור- הטוארג נראה פתאום יותר מושך...
בעל הרכב טוען ש"הוא לא ראה שטח" לבדוק במוסך המטפל וזהו?

נמרוד
08-09-08, 23:26
הואיל ויוצא שהמחיר כמעט זהה ללנדקרוזר מקביל בשנתון ובאיבזור- הטוארג נראה פתאום יותר מושך...

ההגיון שלי אומר שזה בדיוק מה שהופך את הטוארג להרבה פחות מושך!

דרור ברלי
08-09-08, 23:28
"לא ראה שטח" - אפשר להאמין בהחלט. עוד משהו - בטוארגים ללא "חבילת שטח" המקורית של פולקסווגן, אין נעילה אחורית.

לגבי המחיר הזהה ללנדקרוזר מאותו שנתון - הנה לך נמרוד, הסבר ממצה מה קורה לרכבי היוקרה בשוק. חדשים מהחנות - טוארג V6 TDI די בסיסי עולה 100-150K יותר מהלנדקרוזר LUXURY המפואר. אחרי שנתיים הם כבר עולים אותו דבר?... ומה יהיה בעוד שנתיים?

באופן אישי - מבין שניהם, כלים בני שנתיים במצב מצויין? הייתי לוקח דווקא טוארג ובלי להתבלבל.

RONI
09-09-08, 01:37
רכב בסדר גודל מחיר כזה ,אל תהסס ,קח לבדיקה חובה.זה לא סיקס.ועם כמות אלקטרוניקה שלו אז ודאי וודאי.
באשר לסחירות ,מסכים במאה אחוז עם דרור,לך בשתי ידיים על הטוארג,
רכב יפה ,עם פוזה של המשפחה הנכונה[מישהו אמר המו...ת].?
רכב לא פראייר בכלל בשטח ,וראיתי אותו,וגם בן משפחה אחר השייך למישהו באתר !ממש לא להאמין.[סינכרו].
אתה לא הולך לעשוש,למרות שאתה יכול בקלות...אלה מסתובב במרזבה...
אז לסיכום דעתי הצנועה,לך על זה.
כלים בני שנתיים שעלו חדשים 380-700אלףשח,נמכרים ב250~ אלף שח,מדהים.בהתאמה V6 עד V10!
לעומת לנד קרוזר הלהיט התורן שמאבד מערכו הרבה פחות.
אבל נראה הרבה פחות טוב.
מכונית עממית עאלאק.[מישהו אמר גולף מוגבהה?].
ואל תתבלבל חביבי עשה בחירה נכונה ושקולה.
בהצלחה רבה לך .

איציק - 4X6ZH
09-09-08, 06:39
אני שאלתי על גלגל הספר ולא הגיבו . ( כנראה שלא צריך גלגל ספר )
אני חוזר ושואל
כמה עולה מראה ?
כמה עולה פלסטיק רגיל כמו שיש בכל פינה של רכב כזה ( ושיהיה במלאי זמין ! )
מה בדיוק יהיה מחיר הרכב הזה בעוד ... שנה ( כי אתה רוצה למכור אותו )
ונגיד רק נגיד כמה עולה תיקון גיר ( סתם כי בא לי לחשוב על הגיר )
ובכלל מה אורך חיים ממוצע של גיר ברכב כזה ? ( גם במיוחד לרכב שלא רואה שטח וכל היום ראשון שני ברמזורים )
ובענין ה נ ג או המרזבה חשבתי לעצמי מה יכול להיות הנזק ( בכסף ) על איזה ציריה :twisted:
איך בכלל גוררים רכב כזה ? נגיד בנקרות על דרך . רצועה וגוררים :rolleyes:
מי שהוא בכלל חשב על זה .
מה פתאום לגרור טוארג .:cool:

אומנם לנד קרוזר לא בדיוק רכב זול אבל יש אלפים וחלקים משומשים \ חדשים בכל פינה .
וכולם כולם אותו דבר . הכל מתאים !!
ומוסכים כולם מוכנים לטפל רק תבוא .
וטוארג כמה יש ?
וכל אחד דגם אחר !
מי בכלל מוכן לגעת ( לתיקון )
והחלקים מתאימים ? ( כנראה שלא כל כך )

אז בכל זאת כדאי להכניס לחשבון הסופי תקציב כספי בסעיף שונות אני הייתי מתחיל
20.000 - 60.000 שקל ( לשנה )
בהחלט יתכן שבשנה הראשונה יהיה לך עוד עודף בקופה .
אבל הגג הנפתח יום אחד לא יסגר .
וכשמשאבת הדלק תחליט שמספיק להיום . מנהל הבנק יתקשר אליך .( לא חשוב בנזין \ דיזל )

זה רכב נישה . וכרכב נישה הוא מיוחד .
זה רכב שמיועד למשוך את השוק ( והוא מצליח למשוך ) תראו איזה דיון מתפתח .
אבל זה רכב מת . רק תחשוב כמה הוא מפסיד במכירו כל חודש .
וכשתבוא התקלה המיוחדת זה יהיה סופו .
תקלה מיוחדת לא חייבת להיות יקרה בכסף . בדרך כלל תקלות מיוחדות יש להם תכונה
שכל אחד מומחה ולכל אחד יש חבר שיודע מה לעשות .
אבל בסוף היום אתה נשאר עם ה XX
ואנחנו קוראים שרשורים

אז שלא תגידו לא אמרתי לכם
עכשיו אתה יכול לקבל החלטה בוגרת ולא רק לפי איך הרכב ניראה .

איציק

ארז
09-09-08, 09:04
אני מציע להקשיב טוב, טוב לאיציק, מבחינת הנסיון שלי עם הרכב, בשטח הוא מדהים ,עושה צחוק מרוב הרכבים שראיתי, כולל יום עבירות מול דיסקברי משופר ונעול אחורה, הטוארג טיפס בכל מקום שהדיסקברי טיפס, רק בהרבה יותר קלות ושליטה.
על הכביש אין מה להוסיף.
אמינות מאלו שאני מכיר(בערך 8 כלים), לא כלי אמין, כל הזמן יש בעיות וכאן מגיע החלק העצוב-החלקים ועלות האחזקה.

עלות החלקים והתיקונים מטורפת, אני מכיר מישהו בV10 שנאלץ להשייט את הרכב לגרמניה לשם תיקון הגיר כי בישראל לא היה את הידע/חומרה/חלקים עבור הגיר ,מיותר לציין שבעלות התיקון היה אפשר לקנות משפחתית טובה חדשה....
זו לא דוגמה יחידה שיש לי....חשוב לבדוק עלות פלסטיקים וטיפולים מול המתחרים(כגון דיסקברי 3,לנדקרוזר וכו'), מנסיון בכלל הכלים היקרים אומנם נופלים במחירון ,אבל עלות החלקים נשארת אותו הדבר כשהיבואן לוקח בחשבון שמדובר על רכב של חצי מליון ש"ח ומעלה ולבעליו לא תהיה בעיה להחזיק אותו(מה שכמובן מקרין על מחירי הביטוחים גם).

Gilad
09-09-08, 09:06
איציק, מה שאתה אומר נכון כמעט לכל רכב משנת 2000 ומעלה שהוא לא מדגם שנמכר בליסינג (כי אז יש לו חלקים כמו זבל).

אז מעכשיו נקנה רק רכבים ישנים?

אין מה לעשות, חלק מהעניין של הקידמה ברכבים האלה הוא המערכות החכמות שלהם. הן עוזרות מאד ביומיום ומנעימות את החיים אבל אין ספק שכשיש בעיה אז היא לא זולה לטיפול. כמו בכל עניין בחיים - זה סיכום של עלות מול תועלת וכל אחד עושה את החשבון שלו.

איציק - 4X6ZH
09-09-08, 09:48
איציק, מה שאתה אומר נכון כמעט לכל רכב משנת 2000 ומעלה שהוא לא מדגם שנמכר בליסינג (כי אז יש לו חלקים כמו זבל).

אז מעכשיו נקנה רק רכבים ישנים?

אין מה לעשות, חלק מהעניין של הקידמה ברכבים האלה הוא המערכות החכמות שלהם. הן עוזרות מאד ביומיום ומנעימות את החיים אבל אין ספק שכשיש בעיה אז היא לא זולה לטיפול. כמו בכל עניין בחיים - זה סיכום של עלות מול תועלת וכל אחד עושה את החשבון שלו.

יש הרבה מה לעשות
חלק חשוב בקבלת החלטה איזה רכב לקנות
זה סוף מעשה במחשבה תחילה .
טוב עשה פותח השרשור בשאלה שלו .

לצערי אני ניתקל לא פעם בסוף המעשה .
אותו בעל רכב שחושב שיש לו ביצת זהב ביד ומתברר לו שזה קן צרעות .

רכב שאינו נמכר בשוק הישראלי כל שנה כמה מאות יחידות
והוא צריך להמכר במשך כמה שנים רצופות
הוא רכב שמי שמחזיק אותו בשנה 3 -4 - 5 מחזיק צרות .
ולא חסר דוגמאות של כל יצרני הרכב .

איציק

אבא של גלעד
09-09-08, 10:41
אני מבין לגמרי את ההגיון של נמרוד.. רואים בתמונות ובמפרט...

דרור ברלי
09-09-08, 13:29
[quote=RONI;212972]מכונית עממית עאלאק.
quote]

וואלה.
בתרגום מגרמנית: VOLKSWAGEN = "מכונית עממית". מה זה עממית....

חשוב מאוד לציין שבין כולנו, המעטים שהתנסו בטוארגים עשו זאת ברכבי הדגמה (אני) או ברכבי הדגמה ורכבים של לקוחות (יפתח) - בכל מקרה לא במכונית שלנו. אנחנו נסענו בכלים חדשים ותקינים, וככאלה באמת אין להם שום מתחרה בעידון, בנוחות, בהתנהגות ובאיכות הביצוע בשטח ובכביש. תראו לי עוד "רכב-שטח" שנוסע 240 קמ"ש מדודים על GPS (כן כן,כאן בארץ), שמשחיז כבישים מפותלים בקצב של מכונית ספורט טובה, ואחר כך מטפס ועובר בזילזול הצלבות, בורות עמוקים, שיפועי צד ועליות תלולות? עובד מדהים גם בבוץ וגם בדיונה? גם בדרדרת וגם בשטח טכני?

טוארג נמכר בישראל בהרבה מאות יחידות כבר כמה שנים טובות. יש הרבה כלים בשוק, יש חלפים (במחירים מפולפלים), יש מוסכים (יקרנים ושוחטים). ברור שזו האמ-אמא של כל המפלצות המוצצות, לא רכב זול לתחזוקה כלל. אבל מי שקונה אוטו כזה מחזיק כנראה במשאבים הפיננסיים הדרושים. בשביל הנאות החיים צריך לשלם כנראה, ולא מעט.

עצם איזכור הלנדקרוזר הוא עלבון לרכב ברמתו של הטוארג - לנדקרוזר שהוא רכב טוב לכשעצמו, מרגיש כמו משאית ישנה מול טוארג. אז תעשו טובה, בחייכם...
גם לנדקרוזר לא רכב זול, ויש מעט מאוד משותף בינו לבין דגמי טויוטה האמינים-מיתולוגיים של פעם. גם הוא עטוי בפלסטיקים פריכים מכל הכיוונים, גם הוא יודע לשבור דיפרנציאלים... גם במוסכי טויוטה אפשר להשאיר לא מעט כספים ולהתקוטט עם מחלקת השירות על הפעלת אחריות.

איציק, לעניין הגלגל הרזרבי - בטוארג פשוט אין כזה! מין אופנה מעצבנת שפושה כמו צרעת ביצרני רכב רבים. תהיה בטוח שפולקסווגן השקיעו כמה מיליונים בסקרים שתוצאותיהם הראו שעל האוטובאנים בגרמניה כמעט ואין תקרים, וחוץ מזה לקוחות של מכוניות יקרות לא מעזים ללכלך את אצבעותיהם המטופחות בהחלפת גלגל מפונצ'ר... אז למה לטרוח? חוץ מזה, ואתה יודע זאת טוב ממני - בעולם הרכב המודרני שולטת התפיסה שגורסת "למה לפשט עניינים אם אפשר לסבך אותם? וככל שיותר מסובך, כך יותר טוב..." (ליצרן כמובן). אז בטוארג יש מדחס אוויר ובלון של חומר לתיקון תקרים, די דומה ל-FAST הישן והטוב שאנחנו מכירים כבר 20 שנה מעולם האופנועים. תגיד שזה לא שווה כלום בשטח? שצמיגי חתך נמוך נקרעים תוך שנייה ושום בלון לא יעזור במקרה של קרע? אנשי פולקסווגן יסכימו איתך ויסבירו לך שהרכב לא מיועד לנסוע בשטח...אז במטותא ממך, אל תבלבל להם במוח. אם תתעקש, ימליצו לך להחזיק סט גלגלים נוסף, הכולל חישוקים בקוטר קטן יותר עם צמיגי שטח...
לחילופין - ברשימת התוספות האינסופית של הטוארג נמצא גם מתקן חיצוני עם גלגל רזרבי, תוספת שמחירה הפעוט עומד על 5 ספרות... ואני מניח שפותרת את השאלה שלך. זה שרוב הלקוחות לא טורחים להזמין אותה? סיפור אחר לגמרי.

דרור ברלי
09-09-08, 13:43
לעניין "אמינות" בטוארג:
כולנו כאן מבלבלים ומתבלבלים ועושים השוואות שאינן במקומן. מה זה "לא אמין"? בהשוואה למה? ברור שברכב עמוס בטכנולוגיה כמו מעבורת חלל, הסיכוי לבעיות ולתקלות גבוה משמעותית.

ברור שבטוארג יהיו הרבה יותר תקלות מאשר בהיילקס לדוגמא, ושכל אחת מהן תהיה מסובכת ויקרה לתיקון. רוצים השוואה רצינית? תשוו את הטוארג לבני מינו ממשפחת המפלצות המוצצות - דיסקו 3, מרצדס ML, ב.מ.וו X5, וולבו XC90.

איציק - 4X6ZH
09-09-08, 14:00
פותח השרשור יודע שלרכב אין גלגל רזרבי

דרור ברכב שאני מכיר ( מה לעשות מכיר אחד מקרוב ) היה גלגל רזרבי מכווץ
ועוד שקית לארוז את הגלגל המפונצר .
ובמקרה שיש ציוד ברכב אין מקום לגלגל המפונצר :rolleyes:

הרוב המוחלט של כלי רכב יוקרתיים מוצא את עצמו כיד שניה ברשות כאלה שלא בדיוק מבינים מה יש להם .
הם מתרשמים מהשם
מתרשמים מהמחיר ( הזול יחסית לחדש )
מתרשמים מתאורי פרסומת שונים
ולא פעם יש להם באמת מוצר איכותי אבל ממש לא בתקציב התחזוקה שעומד לרשותם .

איציק

IlanHadar
09-09-08, 14:50
יצא לי להגיע למדרגת הנקרות ולראות אחד כזה שבא לא נכון למדרגה (ב90 מעלות), כשל, נסע אחורה והתיישב על סלע.

שם יצא לי לזחול מתחת לאוטו כדי לעזור לחילוץ, ראיתי את הזרועות של הגלגלים האחוריים, ראיתי את הפלסטיקים שם מתחת לפגושים וראיתי גם את התיסכול והאכזבה של בעל הרכב שידע כמה הטיול עלה לו (הוא הצליח גם לפגוע בפגוש הקדמי היכן שהוא בדרך).

אזי יש לרכב 30 ס"מ מרווח גחון, ומערכות אלקטרוניות שיקחו אותו עד לקוטב הצפוני, אבל באמת נראה לכם שהמהנדסים הגרמניים דמיינו אותו עולה את מעלות ארצינו, אני בטוח שהוא יכול אבל בעל המוסך יחכך ידיו בהנאה אח"כ.

מי שקונה כזה ויסע לדיונות באשדוד (או לשלג בגולן בחורף) לא יפסיק לחייך, אבל מי שקונה כזה כדי להפוך לגי'פאי חובב מעלות ונחלי הדרום, כדאי שיהיה לו הרבה מצלצלים בכיס. ואם יש לו אז מה אכפת לו....

נמרוד
09-09-08, 22:12
רוצים השוואה רצינית? תשוו את הטוארג לבני מינו ממשפחת המפלצות המוצצות - דיסקו 3, מרצדס ML, ב.מ.וו X5, וולבו XC90.

זו השוואה של מגזינים. ההשוואה הרצינית היא זאת של המציאות - הלקוח האמיתי של רכב משומש מתחבט בין מכוניות שעל פי הספר הם מסגמנטים שונים לגמרי, משנתונים שונים, כשהמכנה המשותף הוא תמיד קודם כל תקציב. במקרה הזה אני בטוח שגם רכבים חדשים נכנסים להשוואה מול הטוארג בן השנתיים. למעשה, זה חלק ממה שמפיל את המחיר של היקרים מאד - כי אפשר לקנות רכבים חדשים, טובים מאד, פחות יוקרתיים, בפחות כסף והם גם ישמרו את ערכם טוב יותר. נסיעה ב240 קמ"ש בדרך למצפה רמון רק כדי להתקע עם פאנצ'ר בנקרות... אני חייב להגיד דרור שגם אלי זה לא מדבר, והייתי מעדיף לקנות, למשל, רנגלר חדש דנדש באותו כסף ועוד לקבל עודף. ואם תגיד שגם זה לא רלוונטי - הייתי לוקח סובארו פורסטר, טורבו, חדשה + עודף.

בחייכם - מעבר לנסיעות מבחן ודיונים פילוסופיים - אתם באמת יכולים להצדיק רכישה של טוארג משומש, לשימוש אישי יומיומי, במציאות, לבן אדם כמוכם ששואל שאלה בפורום, גם לו היה לכם כסף? ואתם לא רחוקים. רבים מאיתנו יכולים להרשות לעצמו לקנות טוארג/X5/מרצדס ML, לא בן שנתיים אבל בן 4, 5, 6. למה אתם לא עושים את זה? השאלה היא לא רק לדרור.

yoav
09-09-08, 23:03
עוד סיפור לאוסף:
במשרד בו אשתי עבדה קנו טוארגים לשותפים.
יום כיף של המשרד - נסעו כולם לטיול שטח- המסלול שנבחר היה מערד- ציר הגז- נחל חימר- וקינוח בנחל סדום.
בסופו של יום- לא כולם חזרו במכונית שעמה יצאו מת"א... (והיה נהג מונית מערד שהרויח נסיעה מיוחדת לת"א :-)

נכון- מקרה אחד בטח לא מייצג, אבל זה טיבו של פורום- כל אחד מספר מנסיונו וככה מתבהרת קצת התמונה. התיקון היה יקר לזה שנתקע ויקר שבעתיים לזה שחבט את גחונו באיזו מדרגה (הלך החיישן הזה והרכיב ההוא וכו')
כששואלים את השותפים היום (כבר שנתיים עם הרכבים)- הם לא כ"כ מרוצים מהבחירה: האוטו נוח והכל ,זה נכון- אבל: ירידת ערך חדה, נסיעת השטח הופכת לנסיעה מתוחה כשכל חבלה קלה עלולה להסתיים בנזקים גדולים. מבחינה זו- עובד נוסף שדווקא רכש טויוטה לנדקרוזר הרבה יותר מרוצה.
רק נק' למחשבה. ומה שלא תקנה- כולנו אכולי קנאה:mrgreen: תהנה.

six 4 life
09-09-08, 23:16
ברוך UNIX
אולי כדאי שתספר להם מה מפרקים בטוארג, כדי שיהיה אפשר לעשות טיפול שהוא קצת יותר מורכב מהחלפת חוטי הצתה.

nirs
09-09-08, 23:52
אמינות מאלו שאני מכיר(בערך 8 כלים), לא כלי אמין, כל הזמן יש בעיות וכאן מגיע החלק העצוב-החלקים ועלות האחזקה.

גם מהכרותי, הרכב רחוק מהמיתוס המדבר על "אמינות גרמנית" (בכלל בפולסוואגן יש לא מעט בעיות אמינות בדגמים השונים).

דרור ברלי
09-09-08, 23:55
ברוך UNIX
אולי כדאי שתספר להם מה מפרקים בטוארג, כדי שיהיה אפשר לעשות טיפול שהוא קצת יותר מורכב מהחלפת חוטי הצתה.

לספר לך על מכוניות שמצריכות הוצאת מנוע החוצה כדי להחליף פלאגים?
פירוק משולש מתלה וציריה קומפלט כדי להגיע לפילטר שמן?
צמיגים ללא ונטיל?
השתנו כמה דברים בעולם הרכב מאז ימי הסיקס, ההיילקס והסופה. בוולבו 740 של אבא שלי אתה יכול לשלוח יד ולהגיע לכל פינה סביב הבלוק. בוולבו חדשה אתה לא יכול לדחוף אפילו קיסם.
זוכר כמה פשוטה היתה הסובארו ליאונה? עכשיו תנסה למצוא את הידיים והרגליים מתחת למכסה של B4 או אאוטבק. על אימפרזה טורבו אני כבר לא מדבר.

כולם כאן מתפזרים לכל הכיוונים, כי אף אחד כאן הוא לא לקוח של רכב כמו טוארג. לא משומש ובטח לא חדש.
אנשים כאן מתלהבים מרנגלר כי אחרי שנסעו שנים בסיקס ובסופה הוא מרגיש להם כמו סוף העולם.
אחרים מקבלים את הקיק שלהם מפירוק משני לגורמים והרכבה מחדש של המנוע והגיר לפחות פעם בשבוע.
אחרים מיד מספרים לי על האמיצים שרק אתמול רכשו את הטוארג כרכב שטח ראשון בחייהם, ומיד יצאו לטיול קשה ושברו/ניפצו/נתקעו וחזרו על גרר.
אני יכול לספר לכם על מישהו שהיה מדריך נהיגת שטח בצבא והביא איתו הרבה רוח ופוזה, שלא הצליח לעבור עם הסופה שלי (שתי נעילות, צמיגי שטח, מתלים משופרים וכו' וכו') שלולית תמימה בעליל.
נהיגה חברים, נהיגה. האוטו הכי טוב בעולם הוא לא יותר מערימת ברזלים שלא שווה כלום בלי נהג שיודע מה אפשר וצריך לעשות איתו.
נהג טוב ו/או מנוסה יעבור עם טוארג סטנדרטי בלי דרמה ובלי נזק כמעט כל מסלול שאנחנו מכירים בארץ. כולל כמה מסלולים טכניים בעליל. כולל כמה קשים בעליל. כולל כמה מעלות "מיתולוגיים".
נהג גרוע ו/או לא מנוסה ישבור סופה/דיפנדר/היילקס משופרים כבר על המדרגונת הראשונה.

נבצר מבינתי מדוע נוטים לזלזל בהתנהגות הכביש של רכבי כביש-שטח חדשים ויקרים. לא צריך לנסוע 240 קמ"ש בשביל זה. אבל כמה נעים לגלות רכב שטח שלא נבהל מפניות במהירות תלת ספרתית ומכביש רטוב, רכב שבולם על המקום, שיש לו הגה מהיר עם תחושה טובה והיזון חוזר, שמרגיש על הכביש באמת כמו מכונית סאלון טובה ולא כמו משאית - עם היגוי של משאית, עם רעש של משאית, עם התנהגות של משאית, אבל עם ריפודי עור ועם סמל של טויוטה על ההגה.

נימוסי כביש טובים מתבטאים בבטיחות. אצלנו בסיקס/סופה/דיפנדר/סמוראי/היילקס, כדי להרגיש בטוחים אנחנו פשוט נוסעים יותר לאט. בטוארג ובתואמיו לא צריך להפחית מהירות, והתחושה מאחורי ההגה נעימה ובטוחה ורגועה.
כל מכוניות היוקרה מאבדות מערכן הרבה, מהר וחזק. לא רק טוארג. למה? כי הן נרכשות כסמל סטאטוס, ובעליהן נוטים להחליף אותן במכונית חדשה/יקרה/יוקרתית יותר לאחר פרקי זמן קצרים יחסית, כי תחזוקתן מורכבת ויקרה גם כשהן חדשות וגם לאחר כמה שנים..
את היתרונות המוחלטים אי אפשר לקחת מהטוארג ותואמיו. יש לזה מחיר - מי שיכול ומוכן לשלם אותו? סבבה. מי שלא (לא רוצה או לא יכול, היינו הך) אז לא.

דרור ברלי
10-09-08, 00:20
גם מהכרותי, הרכב רחוק מהמיתוס המדבר על "אמינות גרמנית" (בכלל בפולסוואגן יש לא מעט בעיות אמינות בדגמים השונים).

הנה - עוד מוסכמה ופרה קדושה שצריך לשחוט.
"אמינות" היא לא עניין של גיאוגרפיה או מוצא עדתי.

"אמינות גרמנית" - מיוחסת לחיפושית קירור-אוויר הקלאסית.
"אמינות יפנית" - סובארו ליאונה, טויוטה היילקס וקורולה הישנות.
"אמינות שוודית" - דגמי וולבו הקלאסיים מסדרות 140, 240.

מה שותף לכל אלה?
נכון. מכוניות פשוטות, פרימיטיביות גם לתקופתן, עגלות, עם ביצועים נחותים. מנועים שלא יודעים מה זה סל"ד גבוה, הספקים נמוכים. מכוניות שמגבלותיהן נמוכות בהרבה משל הנהגים שלהן, שלא מייצרות מספיק עומסים על מנת להשבור ולהישבר, ושאלמלא היו בסופו של דבר וכדרך כל ברזל - מחלידות את עצמן למוות, לעולם לא היו מתקלקלות. פשוט כי אין בהן מה שיתקלקל.

עברו שנים, הטכנולוגיה התקדמה וגם טעמם של הלקוחות. עכשיו לך תחפש "אמינות גרמנית" בגולף דור 4 ובטוארג, "אמינות יפנית" במנועי דייהטסו אכולי הקורוזיה או בקורולות החדשות או בדיפרנציאלים הטחונים של הלנדקרוזרים והפראדואים, ואמינות שוודית בוולבואים מוגדשי הטורבו החדשים....

מאיר רוטברג
10-09-08, 00:20
פירוק משולש מתלה וציריה קומפלט כדי להגיע לפילטר שמן?
צמיגים ללא ונטיל?
השתנו כמה דברים בעולם הרכב מאז ימי הסיקס, ההיילקס והסופה. בוולבו 740 של אבא שלי אתה יכול לשלוח יד ולהגיע לכל פינה סביב הבלוק. בוולבו חדשה אתה לא יכול לדחוף אפילו קיסם.
זוכר כמה פשוטה היתה הסובארו ליאונה? עכשיו תנסה למצוא את הידיים והרגליים מתחת למכסה של B4 או אאוטבק. על אימפרזה טורבו אני כבר לא מדבר.

כולם כאן מתפזרים לכל הכיוונים, כי אף אחד כאן הוא לא לקוח של רכב כמו טוארג. לא משומש ובטח לא חדש.
אנשים כאן מתלהבים מרנגלר כי אחרי שנסעו שנים בסיקס ובסופה הוא מרגיש להם כמו סוף העולם.
אחרים מקבלים את הקיק שלהם מפירוק משני לגורמים והרכבה מחדש של המנוע והגיר לפחות פעם בשבוע.
אחרים מיד מספרים לי על האמיצים שרק אתמול רכשו את הטוארג כרכב שטח ראשון בחייהם, ומיד יצאו לטיול קשה ושברו/ניפצו/נתקעו וחזרו על גרר.
אני יכול לספר לכם על מישהו שהיה מדריך נהיגת שטח בצבא והביא איתו הרבה רוח ופוזה, שלא הצליח לעבור עם הסופה שלי (שתי נעילות, צמיגי שטח, מתלים משופרים וכו' וכו') שלולית תמימה בעליל.
נהיגה חברים, נהיגה. האוטו הכי טוב בעולם הוא לא יותר מערימת ברזלים שלא שווה כלום בלי נהג שיודע מה אפשר וצריך לעשות איתו.
נהג טוב ו/או מנוסה יעבור עם טוארג סטנדרטי בלי דרמה ובלי נזק כמעט כל מסלול שאנחנו מכירים בארץ. כולל כמה מסלולים טכניים בעליל. כולל כמה קשים בעליל. כולל כמה מעלות "מיתולוגיים".
נהג גרוע ו/או לא מנוסה ישבור סופה/דיפנדר/היילקס משופרים כבר על המדרגונת הראשונה.

נבצר מבינתי מדוע נוטים לזלזל בהתנהגות הכביש של רכבי כביש-שטח חדשים ויקרים. לא צריך לנסוע 240 קמ"ש בשביל זה. אבל כמה נעים לגלות רכב שטח שלא נבהל מפניות במהירות תלת ספרתית ומכביש רטוב, רכב שבולם על המקום, שיש לו הגה מהיר עם תחושה טובה והיזון חוזר, שמרגיש על הכביש באמת כמו מכונית סאלון טובה ולא כמו משאית - עם היגוי של משאית, עם רעש של משאית, עם התנהגות של משאית, אבל עם ריפודי עור ועם סמל של טויוטה על ההגה.

נימוסי כביש טובים מתבטאים בבטיחות. אצלנו בסיקס/סופה/דיפנדר/סמוראי/היילקס, כדי להרגיש בטוחים אנחנו פשוט נוסעים יותר לאט. בטוארג ובתואמיו לא צריך להפחית מהירות, והתחושה מאחורי ההגה נעימה ובטוחה ורגועה.
כל מכוניות היוקרה מאבדות מערכן הרבה, מהר וחזק. לא רק טוארג. למה? כי הן נרכשות כסמל סטאטוס, ובעליהן נוטים להחליף אותן במכונית חדשה/יקרה/יוקרתית יותר לאחר פרקי זמן קצרים יחסית, כי תחזוקתן מורכבת ויקרה גם כשהן חדשות וגם לאחר כמה שנים..
את היתרונות המוחלטים אי אפשר לקחת מהטוארג ותואמיו. יש לזה מחיר - מי שיכול ומוכן לשלם אותו? סבבה. מי שלא (לא רוצה או לא יכול, היינו הך) אז לא.

מילים בסלע ,

תאריך לי את האחריות לעוד שנתיים ואני קונה אחד בן שנתיים,

נסעתי עימו בכביש עד שרעדו לי הבייצים בסיבובים, ראיתי אותו בנ.ג והייתי אחוז קינאה,

רק בעיה קטנה במזומנים והכל מסתדר:D

six 4 life
10-09-08, 00:52

או... עכשיו מתחילים לדבר...

בטוארג ידידי, לא רק שמוציאים את המנוע-
מוציאים מנוע + גיר + טרנספר, כיחידה אחת מתחת לרכב
כמובן שכדי לעשות זאת, גם מפרקים כמעט את כל הפרונט של הרכב.

וזאת על מנת לעשות מה? זרוק ניחוש/ רעיון...
רמז- ברכב אחר זה יעלה לא יותר מכמה מאות שקלים, במוסך.

לאחר זאת,
אתה יותר ממוזמן לזרוק סכום, כמה עבודה שכזאת עולה, ולאיזה צורך פשוט, בעצם ביצעו אותה.8)

דרור ברלי
10-09-08, 01:08
באמת שאין לי מושג, אבל אני לא יודע למה זה כל כך מפליא אותך. זה מתוכנן ככה מראש, ובכוונה תחילה. כדי להבטיח תעסוקה למוסכים המורשים והכנסות-עתק מטיפולים ומתחזוקה שוטפת.
אם בפג'רו בנזין V6 צריך לפרק סעפת יניקה כדי להגיע לפלאגים, יש לך טענות למפלצת מוצצת כמו טוארג? וזה עוד כלום - אם ייצא לך לראות מקרוב את מנוע ה-W12 של פולקסווגן (זה שמותקן באודי A8 ובפייטון) תבין מה זה כאב ראש.

תבין, יצרני הרכב מרוויחים הון על חלפים.
אם פולקסווגן, טויוטה, וולבו ופיז'ו היו ממשיכים לייצר מכוניות ברמת האמינות של החיפושית, היילקס הישן, וולבו 144 ופיז'ו 404, הם היו פושטים רגל כבר מזמן.

MMR
10-09-08, 01:12
דרור, אני מסכים עם כל מילה.
אם רק הייתי יכול הייתי קונה אחד. בעצם שלושה, שיהיה בכמה צבעים ;-)
נראה לי שאנשים מתאמצים להסביר לעצמם למה הרכב "לא טוב". מצידי שיפרקו גם את הוינקרים בטיפול, אם אני בסקלה אחרת מבחינה פיננסית כנראה שזה לא ישנה לי יותר מדי.

סוזי המשתוללת
10-09-08, 01:20
אם רק הייתי יכול גם אני הייתי קונה טוארג לעצמי
מספיק להסתכל ביוטויוב איך מעמיסים טוארג v10 דיזל בטונות של שקי חול רק כדי שיוכל למצות את האחיזה שלו ולמשוך לא פחות ולא יותר מטוס ג'מבו על 155 הטונות שלו
ואיציק הוא לא שבר ציריות
מספיק לראות איך במסע עיתונאים במואב הוא מזלזל בכל המקומות המוכרים ואני יכול להמשיך
אבל יותר פשוט כנסו ליוטיוב ותכתבו טוארג
כמו שכתב דרור הטכנולוגיה לא מספיקה צריך גם קומון סנס ואחריות כנהג
מי שחושב שהטוארג שלו יכול להתפוצץ על סלע בלי מיגון אמיתי ולשרוד היה מפוצץ גם רכבים אחרים
ואני גם לא חושב שצריך להבהל מתחזוקה של רכבים אם אלקטרוניקה רבה כי בגדול האלקטרוניקה מאד אמינה הבעיות בד"כ אינן במחשבים עצמם אלא בחיישנים/ מתגים/ כבלים /מחברים שמספקים את המידע למחשבים ולמי שמבין אלו דברים פשוטים יחסית
מה לעשות המשאיות של היום יותר משוכללות מכל טוארג/קאיין דיסקו 3 ועדיין הן נוסעות ועובדות קשה וגם לרוב מצליחים לתחזק אותן בלי בעיות ומצד שני הן מעניקות איכות חיים שלא משתמעת לשתי פנים לנהג
נסו אתם לרדת לסיני עם סקניה ואביס (זה בשבילך איציק:D)ולשרוד את הנסיעה
זו אשכרה הייתה הישרדות ודרשה תכנון מוקדם ואילו היום פשוט מניעים יורדים לאילת וחוזרים כאילו כלום
כל מערכת שמקלה על חיי הנהג ושומרת אותו בחיים מסבכת בהכרח את חיי המכונאי אבל בגלל שלמכונאי קשה אז כולם צריכים לסבול?
יש כרגע פער טכנולוגי בכל העולם בין יצרני הרכב לבין המוסכים שאמורים לטפל בהם אבל פער זה ייסגר לאט לאט
כשקניתי את הרכב המוזרק הראשון היו לי הרבה חששות היום למעט בסמוראי שהפשטות המוחלטת חשובה בו יותר מכל בגלל הייעוד שלו אין מצב שאני אעיז ואקנה רכב בלי הזרקה /כריות אויר / abs/esp וכו' כי החיים שלי והנוחות שלי חשובים לא פחות ואולי יותר מאמינות מוחלטת והרי זה בדיוק מה שיש בטוארג....
אל תירתע לך ותהנה כל עוד אתה יכול להרשות לעצמך כי חיים פעם אחת

UNIX
10-09-08, 02:36
הטוארג בהחלט רכב מדהים והחלום שלי הוא לקנות אחד ביום מן הימים
טיפולים יקרים ?תלוי
מי שקונה רכב בחצי מליון שקל צריך לקחת בחשבון שטיפולים ותיקונים לרכב לא זולים כלל ומדובר על סכומים של 5 ספרות
זה רכב שמוסך שהוא לא מורשה לא יכול לגעת בו , בשביל טיפולים בהחלט מורידים את כל רכבת הכח אבל זה לא סיפור רציני למי שכבר עשה כמה כאלה ויש את הכלים המיוחדים לכך .
העיצוב פנים של הרכב מדהים בהחלט והפלסטיקה באיכות מעולה , יצא לי לפרק הרבה טוארגים מבחינת הפלסטיקה
והכל איכותי , כל עוד אין התקנות מקומיות ברכב אני לא מאמין שיהיה קרקושים לאחר נסיעות שטח בפנים הרכב .
הכי חשוב זה שהרכב הזה חזק מאוד והדוגמא לכך ה v10 של דורי שהרג את הבחורה והבן שלה בתאונת דרכים
ראיתי את הטוארג לאחר התאונה והזדעזעתי פשוט לא יאומן שבן אדם יצא משם חי .
w12 בהחלט מנוע מטורף וצפוף מאוד אין לי מושג אם מישהו בארץ יודע לעבוד על המנוע הזה
אבל לראות את המנוע הזה עובד זה משהו מדהים בקושי הוא מסתובב בסרק
אגב דרור יש גם טוארג עם מנוע w12 אבל לא ידוע אם הגיע לארץ

פלג_
10-09-08, 03:54
איציק..

נהנתי לקרוא....מסכים עם כל מילה.
קראתי וניזכרתי בגולף.....אך איך הוא היה ניכבה כל הזמן סתם ככה,
ובמוסך חיברו את האוטו שלוש פעמים למחשב, עם איזה כבל מיוחד (כנירא שמה שמיוחד בכבל הזה זה שהוא כל הזמן כותב שהכל תקין), רק שהבעייה היא שלא הכבל נוסע באוטו, אני נוסע (וכמובן שלא הכל תקין). עד שמכרתי אותו, לא יכולתי יותר. (קנה אוטו מוסכניק)

אז אני לא רוצה לדעת מה הכבל יראה שזה היקרה לאוטו כמו הטוראג. בטח זה עם bluetooth בכלל ;)

פלג

איציק - 4X6ZH
10-09-08, 04:49
אז אני לא רוצה לדעת מה הכבל יראה שזה היקרה לאוטו כמו הטוראג. בטח זה עם bluetooth בכלל ;)

פלג

אתה לא יודע כמה שאתה צודק
כן המערכת המצחיקה הזאת שקוראים לה בלוטוס גורמת לא פעם גם להחלפת המכונית .

למרות הכל אני מאד משתדל לשקול מילים ולא לספר את כל הסיפורים
ובכל זאת לאט לאט הסיפורים ותעלולי המפלצות מתפרסמים
ומי שרוצה רכב שהוא חושב שהוא בטוח מוזמן לקנות לפי פרסומי הבטיחות
ומי שרוצה רכב שיש לו יכולות עבירות מדהימות מוזמן לקנות לפי סיפורי העבירות
ומי שרוצה רכב שיש לו הכל מוזמן לקרוא לעומק את השרשור .

רק שיהיה מספיק הוגן לחזור לכאן אחרי שנתיים \ שלוש לשלוף את השרשור
ולהוסיף סיפורי אישי מנסיון של שימוש אישי במפלצת בטיחותית שמפנקת אותך
כל הדרך .
מעניקה לך חוויות מעולם אחר
מאפשרת לך לחלום חלומות פז

איך אומרים הדרך לגיהונום רצופה כוונות טובות .
ומי שתיכנן מוצר שצריך להוריד מנוע להחלפת פלגים ועוד אומר לך שזה רק פעם .. ב .100.000 ק"מ. הוא בעיני נוכל .

בינתיים יש כאן כמה בודדים שנסעו על רכב כזה יותר מנסיעת מבחן אחת .
יש כאן כמה שמזילים ריר ולא ברור למה .
ואף אחד לא קונה ?
תקנו המחיר ממש שווה לכל נפש ברשימת היתרונות שנכתבה כאן מה זה כבר גרירה
אחת למי שרגיל לחזור מטיולים לאחר תקיעות \ חילוצים \ ונזקים .

אז יורידו לכם את התחתונים ויכניסו לכם את האלמנט והכל בגלל הבלוטוס
לא יכול להיות !

איך שמעתי יום אחד
הם נותנים לי בורקס ... הם נותנים לי כרטיסים לקולנוע .... אבל אני בבוקר לא מגיעה לעבודה .
ובסוף עוד אומרים שהכל בגלל המוסך הוא לא מקצועי .
רק המהנדסים שמתכננים חיות כאלה הם מקצוענים .
אנחנו הלקוחות פריירים שבכלל קונים מוצרים כאלה .
והמוסכים מי בכלל סופר אותם .

זה שרכב הוא סמל סטטוס ( אני מקווה שכולם יודעים ומבינים )
זה שהרכב משמש כפתרון לאלף ואחד בעיות . ( את זה לא כולם יודעים )
זה שצבע ואביזרי הרכב מסמנים מי בעל הרכב ( זה לא כולם מבינים )

אבל באיזה מחיר ?
ובאיזה תפאורה ?

איציק

מאיר רוטברג
10-09-08, 09:35
סבורני כי יש כאן מידה לא קטנה גם של חוסר הבנה וגם בואו נאמר בעדינות
קצת קינאה,

למי שיש את היכולת הכספית לרכוש ולהחזיק את הרכב נהנה ממנו כל רגע,

למי שאין מייד מחפש למה זה מפלצת מוצצת ושאר ירקות שזה תרוץ למשל לנסוע ברכב מיושן ולא נוח (וכדי שלא תאמרו שאני מדבר על אחרים אני נוהג גם בסופה וגם ב jk אז מה??)

מפלצת מוצצת,שאר ירקות צריך להוציא את חצי רכב להחליף פלגים,

חברים את מי זה מעניין?? אם זה טיפול שיגרתי הרי שרכשת את הרכב ידעת את עלות אחזקתו ואם אתה רוכש רכב כמו וולוו שטח למשל ואינך יודע שזה מפלצת מוצצת ברמות על אזי או שלא אכפת לך מהכסף או שאתה סתם אדיוט,

אז אם רכשתי וי 12 שאוכל 1 ל 2 וטיפול ראשון עולה בדיוק 10.000 שקל שזה יקר מוות לעומת
690 שקל ששילמתי לטיפול ראשון ל jk

ומי שחושב שרק טוארג נופל במחירים חיי בסרט, מי שחושב שוולוו מחזיק מחיר חי בסרט
מי שחושב שרכב שטח הוא עסק כלכלי שיעבור אתר למשחקי לגו,

פה מדובר על ירידות ערך לרכבים סופר שמורים בלי תאונות ב 3 שנים ראשונות של בין 35 ל 45 אחוז מערכם,

ואז מגיע פראייר ואומר , ואללה אמכור את המפלצת מוצצת טויוטה/מיצובישי/וואט אבר ואקנה ב 250 אלף טוארג וחושב שיוכל לטפל אצל זלמנסון בחצר אז מגיע לו

מיי טו סנט

לחילופין תחליף את השם טוארג ב אקס 5 ששם הדילים יותר טובים
מישהוא רוצה 2008 ב 130.000 פחות ממחירון?

נ.ב
מחירון טוארג
ווי 6 3200 סמק
2004 215.000
2005 246...
2006 285000
2007 324000
2008 400000

kuju
10-09-08, 13:23
מי טו סנט
כמה חישנים יש בטוארג הכי פשוטה ?
כמה עולה חיישן ?
כמה מהם לא יעבדו סטטיסטית בעוד שלוש שנים ? / יגרמו לתקיעה בשטח ?
מתי יחליפו לרכב חיווט ? מחשב , רכיב אלקטרוני אחר ?
כמה יעלה הרכב בעוד שלוש שנים עם כל המשברים שבדרך ?
נכון כנראה שיש לו עבירות מדהימה ונוחות מעולם אחר אבל מי שקונה אותו עושה זאת ממניעים של סמל סטטוס ! לסמל סטטוס אין מחיר מלבד זה שמוכן לשלם אותו כדי לזכות בהכרה אז שישלם !
הטרופר עשה לי מספיק צרות כדי ללמוד על בשרי שעבורי אישית זה לא מתאים ולא הכרכי ?
וגם עליו יש המסנגרים ומצדדים פה בפורום , אז רק אלוהים יודע כמה חלקנו נהנה מלשפוך כסף כשהתמורה הנראית לעין מנקודת המבט שלי זניחה .
מ"פ הובלה במילואים אחראי על מעל 120 רכבים בני למעלה מ 35 שנה שנוסעים כמו פנטרים !ועושים בדיוק את אותן משימות כמו אלו שנקנו לפני שנה או שלוש שנים .

דרור ברלי
10-09-08, 14:29
מי טו סנט
כמה חישנים יש בטוארג הכי פשוטה ?
כמה עולה חיישן ?
כמה מהם לא יעבדו סטטיסטית בעוד שלוש שנים ? / יגרמו לתקיעה בשטח ?
מתי יחליפו לרכב חיווט ? מחשב , רכיב אלקטרוני אחר ?
.

את זה אתה יכול לשאול על כל רכב חדש. אני יכול לספר לך כמה חיישנים יש בסופה. כמה עולה כל חיישן וכמה מהם כשלו (רק שניים - חיישן MAP אחד וחיישן חמצן אחד שבכלל נגנב) במהלך 13 השנים שהרכב שלי נוסע (מתוכם תשע וחצי שנים אצלי).

לפי המנטרה הזו שלך כולנו צריכים לנסוע בליאונה במקום ב-B3, באסקורט ברנדה במקום בפוקוס, בפיאט 127 במקום בגרנדה-פונטו, ברנו 4 במקום במגאן, בחיפושית במקום בטוארג.

וגם הן יצטרכו תחזוקה מדי פעם. פה ברקסים, שם ניקוי קרבורטור וכיוון פלטינות.

אז למה לא לחזור לעגלות עם חמורים? לא צריך רישוי, ביטוח, מוסך מרכזי... קצת חציר, קצת מים, טיפול תקופתי פעם בשנה אצל וטרינר וסגרת עניין.

העולם מתקדם. נאהב את זה או לא (אנחנו לא אוהבים את זה, אבל אבוד לנו) אין היום רכב לא ממוחשב. אפילו האלטע-זאכן מסתובב כאן בשכונה בטנדר דוקאטו גדול ולא בעגלה עם סוס.

סוזי המשתוללת
10-09-08, 15:28
קוג'ו
תשאל את הנהגים של מ"פ התובלה על מה הם היו מעדיפים לעבוד....
וכמה נסיעות הם היו יכולים לבצע עם רכב חדש מול הרכב הישן ואיך הם היו יוצאים בסוף יום העבודה
זה גם שווה כסף והרבה
בטרופר שלי יש כמעט את אותה כמות חשמל שיש ברכב מודרני אחר והוא כבר בן 11 והכל מתפקד והרכב לא עומד (נו טוב רק מוטות ההגה המחורבנים עוצרים אותו לחצי שעה :p)
זה בכל זאת רכב בן 11 אז לא הכל עובד כמו שעון ואני גם לא מתאמץ שיעבוד כמו שעון כי את מה שהוא צריך לעשות הוא עושה והמערכות העיקריות עובדות ללא דופי
אני ממש לא בטוח שאם המראות החשמליות עם הפשרת האדים תתקלקלנה או כנ"ל הוישרים לפנסים וכו'
מצד שני אם עלות החלקים לא יקרה אז הביצוע לא מסובך יותר מכל רכב אחר רק בגלל שקוראים לו טרופר
כנ"ל לגבי הטוארג
אני בטוח שבעוד כמה שנים כשיצטבר יותר ידע גם עליהם נעבוד בבית
קוריוז קטן
לפני שבוע פגשתי בחור עם טריוס שבנה מחשב ברכב שתל צג מגע בדש בורד ותוכנת obd 2 במחשב
והבחור נוסע ומנטר את כל הנתונים של הרכב
הוא לא מוסכניק ואין לו רקע בג'יפאות אבל יש לו ראש וידיים והוא מוכן לנסות ולהתנסות

איציק - 4X6ZH
10-09-08, 15:53
את הטלפון שלך אתה מתקן ? לא
את הפלפון שלך אתה מתקן ? לא
את לוח הפיקוד של המעלית בבית שאתה גר מתקנים ? לא
את מכונת הכביסה מתקנים ? לא
את הטלביזיה מתקנים ? לא
את המיקסר \ כיריים גז \ חשמל מתקנים ? לא
את המקרר שלך בבית מתקנים ? לא
את המצלמה זאת שאתה כל כך אוהב מתקנים ? לא

אני חושב שמספיק הכוונה ברורה . ( לפחות לי )

אז מה כל כך קשה להבין שגם את הרכב לא מתקנים .
נכון יש שרות לקוחות ועושים לך הצגה תביא את הטלפון ונבדוק לך ונחליף לך ... ויש לך אחריות
אבל תכלס כל מה שעושים זאת מחלקת התשה .
רוצים להחליף לך את האוטו ולהמשיך לגלגל אותך כך שתזרים המזומנים יהיה חיובי
ושלך יהיה שלילי .

אני לא אומר כרגע מי צודק . ( אני גם לא יודע מי צודק ) יתכן ובאמת הדרך הזאת היא הכלכלית ביותר . וזאת הדרך הנכונה ?!

אבל להתגלגל לידיים של יצרן הרכב ( אני מדגיש יצרן הרכב לא היבואן ) להיות תלוי תלות מוחלטת ברעיון זדוני של איזה
מהנדס שיווק שהחליט שאת החלק הזה לא מוכרים אלה רק מיכלול שלם
ועל זה אליך לשלם קנס כי אתה בעל מוצר פרימיום ( איזה מילה המציאו )

מי שחושב שזה נכון מוזמן לקנות \ לשכור \ להפעיל בליסניג מימוני תפעולי
ושיהיה לו בהצלחה .

איציק

מוני אורבך
10-09-08, 16:22
איציק - סוף סוף עלית כאן על הנקודה!

אין כל בעיה עם אלקטרוניקה ושטח נהפוך הוא!!!
סיקס ישן שמורכב רק מ"ברזלים" הוא בסדר גודל פחות אמין מרכב מודרני מוזרק
רכב "ממוחשב" שבונים אותו כמו שצריך הוא אמין מאוד
בכלל רכיבים אלקטרונים הרבה יותר עמידים מרכבים מכניים.
ויותר מזה - רכב ממוחשב "אומר" לך היכן כואב לו וממה הוא סובל.
בניגוד לרכבים הטיפשים שכאשר יש תקלה אתה יכול רק לנחש...

אז איפה כאן הבעיה???

במתכנני ויצרני הרכב!!!
רכב שדורש פירוק של כול המנוע ורכבת הכוח לטיפול שוטף הוא רכב שמתוכנן לא נכון מבחינת תחזוקה.
רכב שכול חישן בו עולה משקלו בזהב הוא רכב שמתומחר לטובת היצרנים.
עלות יצור הרכבים האלקטרונים והחישנים היא אפסית. הרבה הרבה יותר נמוכה מעלות יצור חלקים מכנים.
אז למה "מחשב רכב" הוא כול כך יקר??? כי ככה תמחרו אותו. כי היצרן יודע שבעל הרכב תקוע איתו ללא המחשב.

הבעיה חריפה במיוחד בשטח בגלל שרכב שטח באופן טבעי יש לו יותר בלאי ולכן דורש יותר חלקים (מכנים או אחרים).
אבל גם למכוניות כביש יש את אותה הבעיה.

אין שום סיבה בעולם שחלקי החילוף של הטוורג יעלו משקלם בזהב. אבל באותה מידה אין שום סיבה שהטוורג יעלה חצי מליון שקל. אבל הוא סמל סטטוס וככזה אנשים מוכנים לשלם הרבה עליו.

אז מה עושים?! למי שיש כסף (והרבה) השיקולים הללו לא משפעים עליו. הוא יקנה את המפלצות המוצצות וישלם בהתאם.
למי שבודק כול הוצאה כי "הפרוטה פחות מצויה בכיסו" שיחפש רכב עממי ולא סמל סטטוס.

מאיר רוטברג
10-09-08, 16:56
מוני מה הקשר,
למי שיש כסף נהנה מהרכב שהוא חדש ומי שקונה אחריו מקבל את סמל סטטוס בכאילו עם האלמנט על חשבונו עד הסוף,

סיפור מאמש , ישב במשרד לקוח מכר איי 6 של אאודי החזיק אותה שנתיים שנת 2002

שקנה אותה קנה במחיר שחיטה חשב עשה דיל ,

אמר לי ואני מצטט" במשך שנתיים עלה לי הרכב את מחירו רק בתיקונים"
עכשיו כדי למכור הוא התבייש לומר לי כמה הוריד אבל שהגעתי ל 35 אחוז מתחת למחירון אמר תעזוב, יותר ,העיקר שנפטרתי ממנו ושלא נחשוב שהמחירון שומר מחיר ,

רוצה עוד??
וולוו אס 80
מחיר מחירון 2008 455.000
מחירון 2007 370.000 ש"ח

מחירון לוי יצחק

מרצדס 500 גיפ
2007 447000
2006 375000
2005 255000
2004 216000
2003 188000
2002 162000

חברה אלו מחירי מחירון מי שמשלם פחות מ :lol:...... :lol:אחוז מתחת למחיר הזה הוא לטעמי פראייר
כל אחוז לטעמכם:lol:

סוזי המשתוללת
10-09-08, 17:35
את הטלפון שלך אתה מתקן ? לא
את הפלפון שלך אתה מתקן ? לא
את לוח הפיקוד של המעלית בבית שאתה גר מתקנים ? לא
את מכונת הכביסה מתקנים ? לא
את הטלביזיה מתקנים ? לא
את המיקסר \ כיריים גז \ חשמל מתקנים ? לא
את המקרר שלך בבית מתקנים ? לא
את המצלמה זאת שאתה כל כך אוהב מתקנים ? לא

אני חושב שמספיק הכוונה ברורה . ( לפחות לי )

אז מה כל כך קשה להבין שגם את הרכב לא מתקנים .
נכון יש שרות לקוחות ועושים לך הצגה תביא את הטלפון ונבדוק לך ונחליף לך ... ויש לך אחריות
אבל תכלס כל מה שעושים זאת מחלקת התשה .
רוצים להחליף לך את האוטו ולהמשיך לגלגל אותך כך שתזרים המזומנים יהיה חיובי
ושלך יהיה שלילי .

אני לא אומר כרגע מי צודק . ( אני גם לא יודע מי צודק ) יתכן ובאמת הדרך הזאת היא הכלכלית ביותר . וזאת הדרך הנכונה ?!

אבל להתגלגל לידיים של יצרן הרכב ( אני מדגיש יצרן הרכב לא היבואן ) להיות תלוי תלות מוחלטת ברעיון זדוני של איזה
מהנדס שיווק שהחליט שאת החלק הזה לא מוכרים אלה רק מיכלול שלם
ועל זה אליך לשלם קנס כי אתה בעל מוצר פרימיום ( איזה מילה המציאו )

מי שחושב שזה נכון מוזמן לקנות \ לשכור \ להפעיל בליסניג מימוני תפעולי
ושיהיה לו בהצלחה .

איציק

איציק
כבר הסכמנו על זה שאני בחור כשרוני לא?
כל מה שכתבת למעלה למעט המעלית אני מתקן ברמה כזו או אחרת
עכשיו אני בדיוק מחליף את מערכת ההצתה האלקטרונית בכיריים
ומעלית בניתי בגיל 17 כפרוייקט גמר במגמת מחשוב ובקרה (שתי מעליות על בקר מתוכנת - פרס י מאת שר התעשיה דאז אריק שרון)
יש דברים שאכן לא שווה לתקן למשל טלויזיה סינית 21 אינטש שעולה 400 ש"ח והרכיב לתיקון בעבודה עצמית עולה 300 ש"ח אז לא מתקנים אבל מצלמת סטילס ב16000 ש"ח ועוד איך מתקנים ומצלמת וידאו ב45000 דולר בודאי ובודאי שמתקנים ואכן גם בתחומים הנ"ל יש בודדים שיודעים לתקן בארץ אבל זה לא אומר שבגלל זה אני לא אשתמש בהם !!@!!

סוזי המשתוללת
10-09-08, 17:36
פעם צלם בעבודה אצלי נפל וגרם למצלמה נזק של 20000 אלף דולר אבל היא הייתה שווה 60000 אז לא השביתו אותה אלא תיקנו והיא עובדת טוב עד היום כבר 8 שנים מאז הנפילה

pakpak
11-09-08, 00:01
אבא של גלעד ערב טוב,

כבעלים לשעבר של טוארג V6 עם ערכת השטח(הנעילה האחורית ובולמי האוויר....),במשך כשנתיים וחצי,אני רק יכול לאמר לך שסבלתי מבעיות אמינות/איכות ייצור שהוציאו את הכיף מהטואראג.....כיום מזה שנתיים וחצי אני בעליו הגאה של לנד רובר דיסקברי 3 מודל 2006.....וממנו אני מרוצה הרבה יותר!!!!!!!!!!!!!
הדיסקברי 3 מרווח יותר בתא הנוסעים(7 מקומות),בכביש הדיסקברי הרבה יותר נוח בכביש מהטואראג ובשטח על אחת כמה וכמה.האמת צריכה להאמר ,הטואראג יותר סופרטיבי בכביש,הבלמים שלו עולים בכמה רמות על בלמי הדיסקברי 3(בלמי BREMBO מקוריים עם 6 קאליפריים מקדימה ו-4 מאחור...),תא הנוסעים יותר מפנק "ומרגיש מוצק" ו"גרמני" עד בלי די.....אבל בסופו של יום אם אתה מתכוון לרכוש טואראג כדי להנות ממנו בשטח........הדיסקברי 3 יותר מוצלח ויותר "מיועד" לחיות בשטח :cool::cool::cool:!
שלא תבין לא נכון,הטואראג עם ערכת השטח מוצלח מאוד בשטח,ואני בטוח שעם מנוע דיזל(V6) הוא יכול להתקרב לביצועי השטח של הדיסקברי......אבל הדיסקברי בשטח הוא המלך המוחלט(בסיגמנט רכבי השטח המפוארים/האלקטרוניים.....)הדיסקברי "מטייל" בשטחים טכניים כמו תיש בהרים;)....
מה שחשוב שתדאג להחלפת הצמיגים שמיועדים בעיקר לכביש ......לכיוון השטח ויפה שעה אחת קודם!
ובטוארג תדאג לרזרבי "מלא"!;)
לעניין הטיפולים ואמינות הרכבים: הטואראג שלי סבל ממחלות ילדות קשות עד מאוד,החלפת תיבת ההעברה,החלפת הגיר,החלפת ריפודי העור בדלתות,החלפת ההגה עור,החלפת הרדיו-דיסק,ועוד בעיות חשמל/אלקטרוניקה....וכל זמן שהכל היה באחריות היה לי "שקט".דקה אחרי שתמה האחריות נקלעתי לפי חוקי מרפי :rolleyes:לכמה בורות "קטנטנים" של כמה אלפי שקלים עד שמכרתי את הרכב עם 46000 ק"מ...
הטיפולים יקרים,החלפים יקרים עוד יותר ולדעתי וניסיוני גם המוסך המרכזי בבני ברק לא "מבין" את הטואראג.....אולי היום אחרי כמה מאות טואראגים הם כבר שולטים בתורה.יתכן והיום מחלות הילדות חלפו להן אבל איכות היצור של הרכב שמיוצר בסלובקיה לעולם לא תהיה ברמה הגרמנית של VW......!!!!!!!!!לדוגמא הגיר האוטומטי בטואראג של "אייסין" היפנית (גם טויוטה עושה בהם שימוש,אבל לי החליפו את הגיר .....יפני??? מעניין וכו)כדאי שתקח זאת בחשבון - תכין את הארנק להפתעות,אבל בימים שהכל יהיה בסדר אתה תהנה מהטואראג!!!!!!!אבל תשקול דיסקברי 3 משומש אם אתה אוהב שטח טכני וכו .נכון שלטואראג יש מרווח גחון במצב שטח של 30 ס"מ.....אבל לנסוע במצב הזה תשבור את הגב ואת הרכב כי כריות אוויר דחוסות עד כדי להתפקע....בדיסקברי 24 ס"מ,נוחות נסיעה מעולה בשטח ובמצב ROCK&CROWL יש מצב לנסיעה טכנית על הסלעים עם מצב EXTENDED MODE שיוסיף לך עוד 4 ס"מ למרווח הגחון (בשליטת מחשב הרכב בלבד.....) בדיסקברי כל זוג בולמי/כריות האוויר מקושרים ביניהם (בכל סרן) כך שבמידה וצד ימין בתוך בור עמוק צד שמאל יקבל את תוספת לחץ האוויר כדי למנוע הצלבה אפשרית......ובל נשכח את מערכת ה-TERRAIN RESSPONSE שהופכת כל נהג 4X4הדיוט בשטח לנהג "פריס דאקאר"........
וכן ,הדיסקברי 3 עד היום הוכיח אמינות שאפילו אני מופתע מכך.........מה שמוכיח שניסים קורים...

בהצלחה

asafk
11-09-08, 00:05
אני חושב שמוני ניסח נכון נקודה חשובה מאוד. רכב ממוחשב ומתוחכם יכול להיות גם בנוי מברזל וקל לתחזוקה. או שיהיה בנוי מפלסטיק וסיוט לתחזוקה.
במקרה יש לי עד... שמוליק נסע איתי לא מזמן ברכב שיש בו עשרות חיישנים, וראה איך אני מנטר אינספור נתונים ממערכות הרכב השונות בזמן נסיעה. תענוג לחובבי גאדג'טים. אבל מצד שני היצרן בנה רכב מפלדה, מאוד חזק, מאוד קשוח, ושאת רוב החלקים שלו מפרק ומרכיב בלי יותר מדי עניינים מכונאי ג'יפים לא מתוחכם במיוחד, שלא גמר 30 שנות לימוד במכללה של היצרן.
זו בחירה של היצרן- לעשות ככה או ככה. אל תחשוב, מוני, שVW לא יודעים לבנות מכוניות ולכן התחזוקתיות שלהן גרועה. אם הם היו רק רוצים, זה היה אחרת. הם מעדיפים שפעולת תחזוקה פשוטה תעלה המון המון כסף. מזה מרוויחים כסף, אם נמצאים בצד הנכון של המפתח פלאגים.

אסף.

gooja
11-09-08, 00:43
כל הכותבים לפני מבינים, ואפילו הרבה יותר ממני, אבל משהו אחד הם שכחו: את "התחושה". ה"רייד".
זה משהו שאי אפשר להסביר, לא בחשבונית ולא בספר טיולים.
אני נוסע ביומיום בפרייבט, גרמני, מפנק: מרצדס. זה לא ענין המחיר, המחיר כמשומשת דומה ליפנית מפוארת חדשה. אתה מרגיש אחרת בפנים.

עד כמה שלא תהפכו את זה, סיבוב ב S320 בת חמש (שעולה 200), לעומת כל מקבילה יפנית שתעלה 200 (לג'נד / קמרי / לקסוס) - וכל אחד יבין שמדובר בעולם אחר.לגמרי.

בשביל חלק מהבעלים זה אכן סמל סטטוס, אבל בכל מקרה, מבפנים זה מרגיש אחרת. גם הטוארג. ואם מישהו מחפש את אותה תחושה (ה X5 נותן את התחושה הזאת), קשקושי התיקונים והריצות, ההמתנות וכיו"ב ולפעמים גם המחיר, נראים שוליים. זה בערך המחיר בנוחות שחלק מבעלי הג'יפים מוכן לשלם בשביל יכולת עבירות.

אפי צ.

kuju
11-09-08, 00:54
זו בחירה של היצרן- לעשות ככה או ככה. אל תחשוב, מוני, שVW לא יודעים לבנות מכוניות ולכן התחזוקתיות שלהן גרועה. אם הם היו רק רוצים, זה היה אחרת. הם מעדיפים שפעולת תחזוקה פשוטה תעלה המון המון כסף. מזה מרוויחים כסף, אם נמצאים בצד הנכון של המפתח פלאגים.

אסף.

אסף הטענה שלך היא אסון שיווקי שאף דירקטוריון חברה לא היה לוקח עליו אחריות לתווך קצר או ארוך
טענה כזו יוצרת אלגוריטם פשוט :
יצור רכבים מסובכים לאחזקה = רווחים גבוהים מחלקי חילוף = עלויות אחזקה גבוהות = פגיעה קשה במוניטין = פגיעה בערכי המותג ( המונח הנעלה בשנות ה 2000 בעולם השיווק ) = ירידה בהיקף המכירות של המותג = ירידה בהיקף המכירות של הפירמה
מספיק להתבונן בלנד רובר כדי להבין שגם אחרי שפיתחו רכב שכביכול נמצא ברף העליון של האמינות בקטגוריה שלו אינם מצליחים למכור אותו כלחמניות חמות בכל העולם לא רק בישראל !
לאומתו טויטה עם מוניתין איכות ואמינות חזקים ( ערכי מותג חזקים מאד ובין המותגים החזקים בעולם כיום ) מצליחים למכור רכבים כלחמניות על אף היותן לוקות בסעיפי אמינות שונים ( פרדו , פור ראנר ועוד ויסלחו לי כל חובבי טויטה העוורים )
הסיבה ליצור רכבים מסובכים הינה פשוטה בהרבה
כיום הדגש השווקי נמצא במקום אחר ( מורכב מדרישת השוק , אופנות חולפות ועוד ) באיכות הסביבה , בבטיחות , בסמל סטטוס , בצריכת אנרגיה נמוכה ובעוד גורמים אחרים נוספים , כשם שלעבירות בשטח יש מרכיב קטן במערך השיווקי של היצרנים כך גם למרכיב עלויות האחזקה במקרה שבר או טיפול ברכבי יוקרה ועל כן מחלקות השיווק השונות כשמאפיינות צרכי לקוח לא מעבירות דרישה למחלקות התכנון ליצר מכונות יותר ידדותיות למוסך ובכך גם ללקוח אלא יותר ידדותיות לסביבה ולאוזון
חברות לא ייצרו רכבים לא אמינים , השוק דורש מהן לשים כיום את הדגש במקום אחר ועל כן מחלקות הפיתוח לא מתענינות במידת המורכבות של הרכבים אלא במידת התאמתן לדרישות איכות הסביבה ( פורד F350 ) ו /או למשבר האנרגיה הנוכחי ( רכבי שטח היברידים מסובכים מאד אבל לא צורכים דלק כביכול במקום מקום 1 במכירות בארה"ב F150 שצורך דלק ישירות מצינור הנפט )
בקיצור הכל ענין של דרישת הקהל וכוחות השוק
מקווה ששיניתי את הראיה השיווקית סביב הנושא
רון

נמרוד
11-09-08, 01:05
וואלה צודקים, דרור, יפתח, כולם. גם אני הייתי קונה טוארג אם היה לי כסף. הייתי קונה שניים, אחד לי ואחד לאשתי. והייתי קונה עוד שניים לבנות. באותו צבע, שלא יריבו. אם כבר אנחנו בדיון פנטזיונרי, אז גם ילדות בנות ארבע ושנתיים יכולות לנהוג, למה לא.

"מי שיכול להרשות לעצמו לקנות טוארג יכול להרשות לעצמו להחליף גיר וטרנספר כל שנתיים ולהוריד מנוע בשביל להוריד פלאגים..." ואללה. אותו אחד גם יכול להרשות לעצמו פורשה ראיין, או 911 טורבו, או פראררי, או למבורגיני, או אסטון מרטין... נשמע כמו דיון אופייני בקארס-פורום. פורום נהדר, אבל אנחנו בג'יפולוג. אחד מהמאפיינים של הפורום הזה הוא שזה פורום למבוגרים, שמנסה לשמור קשר כללי לפחות למציאות.
"כל המכוניות היום מורכבות באותה מידה..." לא נכון! טיפול למזדה 3 2008 לא עולה כמו טיפול לטוארג 2009. וגם טיפול לג'יפ רנגלר חדש לא עולה כמו טיפול לX5. מחירי החלפים לא זהים, מורכבות הטיפולים לא זהה, תדירות התקלות בוודאי שאינה זהה. יש מכוניות זולות לתחזוקה, יש יקרות, ויש יקרות ביותר - מפלצות מוצצות. הן אינן תקלות בתכנון - הן תוכננו במדויק ליעוד שלהן, ואיציק מיטיב לתאר מהו - מכוניות נישה שנועדו להוביל את השוק, להוות ספינות דגל של הייצרן, לקדם את VW במקרה זה מעבר לתדמית המשעממת והפרקטית. הן נועדו להמכר כחדשות, איו להן עתיד מעבר לכמה שנים. ואין כאן מה להתווכח - השוק קובע והוא שוחט אותן במחיר. אני לא מדבר על המחירון - אני מדבר על השוק, המחירים בפועל.

אני לא חולק על הסופרלטיבים הסוביקטייבים שמגיעים לטוארג על ביצועיו, נוחותו, עיצובו וכולי. אבל יש להם צד שני, אפל, שהוא זה שחשוב באמת למי שטורח לשאול שאלות בפורום על קניית רכב כזה משומש. לא נשמע לי שלאבא של גלעד באמת נשפך הכסף מהאוזניים. בן אדם שיש לו מספיק כסף להחזיק טוארג, באמת, לא שואל שאלות - הוא קונה טוארג.

סוזי המשתוללת
11-09-08, 01:10
אסף
זה ברזל ?
זה הררררררררררררררררררררררבבבבבבבבבבבבבבבבב ההההההההה ברזל המממווווווווווווווווןןןןןןןןןןןן
ברזל :D
אבל what a ride
ואיזה כח...........
זהו עד כאן .........

איציק - 4X6ZH
11-09-08, 07:15
אחרי התגובות האחרונות רוצים זמן למחשבה ?
או שבכל זאת כולם רוצים מפלצות מוצצות .

נמרוד תאמין לי אתה לא רוצה מפלצת מוצצת .
מפלצת כזאת קונה מי שצריך שכולם יראו שיש לו .
היא חונה בחוץ ברחוב בכניסה לבית .
ובבית בבית בחניה הפרטית חונה הרכב השני . זה שנוסעים בו יום יום .

איך שמעתי תאור יפה מאחד שבחזית הרכב יש כוכב :rolleyes:

אני בבוקר התחלתי לצאת לעבודה לפני אישתי .
כל בוקר כשאני מתגלח אני ממלמל כמה תפילות שלימדו אותי לאחרונה .

תפילה ראשונה היא תפילת השלט .
זה קל מאד איך שאני מתקרב לרכב אתה יכול לדעת אם תפילתך התקבלה .
מיד אני ממשיך לקודן \ איתורן \ פוינטר \ פליפר .... כאן יש לי ציפורן מיוחדת שגידלתי ללחיצה מהירה .
עכשיו אני מתחיל להזיעה כשהמפתח נכנס לחור אני בלחץ יסתובב כן או לא ?
יסתובב נפתח כן או לא המצבר חי ?
ומיד אני נזכר רגע רגע ידית ההילוכים ממתינה . וכאן יש סדר פעולות קשוח .
חגורה , דוושת בלם , ניצרה לידית הילוכים .... ( שכחתי יש להניעה את המנוע קודם )
טוב הכל מאתחלה
מוציאים מפתח . שיט המפתח לא יוצא צריך להחזיר את ידית הילוכים למצב P :twisted:
ואני מתחיל להכנס ללחץ .

טוב נדלג על כל השלב הראשון שהוא באמת ארוך .
והרכב סוף סוף מניעה ועובד
ושאלת השאלות כשאני ישלב להילוך R תדלק לי מנורת תקלה ? והרכב יסע לאחור ?
מזל טוב יצאתי מהחניה אני מנפנף לשלום לכלב החביב
ומיד נזכר שיש לי רמזור בפינת הרחוב .
כאן יש בעיה !
באיזה הילוך יתחיל הרכב לנסוע לאחר הצומת הקרובה ;)
ואני שואל את עצמי לאן לנסוע למוסך .... למשרד .... או לתחנת המוניות הקרובה .
ומיד נזכר יש לי רכב חילופי בבית זה הישן שאי אפשר למכור אותו
עוזב את המפלצת ברחוב
חוזר לבית ברגל לוקח את ה ( חשבתי לכתוב שם של מכונית VVVVVV) ומגיע למשרד באחור קל .

אני בטח שיש כאלה שחושבים שאני מגזים
מצד שני יש כאלה שמתבישים לספר שבעצם יש להם כזאת מפלצת 8)

איציק

ארז
11-09-08, 09:16
רמי...לאבא של גלעד יש כרגע דיסקברי 3(אם לא טעיתי בזהוי....)
בכללי על מכונוית מהסוג הזה ,אני חושב שזה מאוד בעייתי לקנות רכב כזה כשהוא לא באחריות...

מאיר רוטברג
11-09-08, 09:22
בכללי על מכונוית מהסוג הזה ,אני חושב שזה מאוד בעייתי לקנות רכב כזה כשהוא לא באחריות...[/quote]

בדיוק כמו שטענתי,:D

השיטה הינה פשוטה
קנה רכב שכזה בן שנתיים מהטרייד אין של צמפיון ,
עם אחריות לשנתיים והתחייבות רכישה חוזרת בתום שנתיים הנה הדיל הטוב ביותר

אההה, רגע הם לא מוכנים ,
טוב אז לא קונים,

נ.ב לקסוס מוכנים לכך חוזית !

מוני אורבך
11-09-08, 09:54
אני חושב שמוני ניסח נכון נקודה חשובה מאוד. רכב ממוחשב ומתוחכם יכול להיות גם בנוי מברזל וקל לתחזוקה. או שיהיה בנוי מפלסטיק וסיוט לתחזוקה.
במקרה יש לי עד... שמוליק נסע איתי לא מזמן ברכב שיש בו עשרות חיישנים, וראה איך אני מנטר אינספור נתונים ממערכות הרכב השונות בזמן נסיעה. תענוג לחובבי גאדג'טים. אבל מצד שני היצרן בנה רכב מפלדה, מאוד חזק, מאוד קשוח, ושאת רוב החלקים שלו מפרק ומרכיב בלי יותר מדי עניינים מכונאי ג'יפים לא מתוחכם במיוחד, שלא גמר 30 שנות לימוד במכללה של היצרן.

אסף.

אסף אני בטוח שרוב יצרני הרכב יכולים לבנות רכב ממוחשב נוח ומפנק ועם זאת אמין מאוד קל ופשוט לתחזוקה וזול מאוד לאחזקה. ובניגוד לכמה אנשים פה אני לא חושב שיש כאן "קונספרציה" של יצרני הרכב שבונים רכב לא אמין כדי שיתקלקל ויספק פרנסה.

הכול ענין של כוחות השוק והכלכלה!!! וזה מה שחשוב להבין כאן
יצרני הרכב רוצים להרוויח כמה שיותר זו מטרתם היחידה.
איך? כאן יש כמה דרכים ושיטות וכול יצרן ויצרן מתנהג אחרת

לדוגמא בשנות ה 70 וה 80 היפנים רצו לפרוץ לשוק הרכב העולמי. הם לא יכלו להתמודד מול הארופאים והאמרקאים בתחום הנוחות והפאר ולכן הם הלכו על האמינות. הרכבים שלהם היו קטנים פשוטים זולים מאוד. כול מי שלא היה לו כסף למשהו מפואר קנה אותם. כך נוצרה אגדת ה"אמינות" היפנית.
אני יכול להמשיך עוד ועוד בסקירה ההסטורית של המגמות בשוק הרכב, אבל זה לא "ערוץ ההסטוריה".

הטוורג ודומיו לא נועדו להיות אמינים. הם נועדו לתת כמה שיותר פאר ונוחות למי שקונה אותם מהיצרן. הם נועדו להיות סמל סטטוס. אם להיות שובנסטי, הם כמו לצאת עם דוגמנית יפיפיה. אתה לא תצפה ממנה שתגדל את הילדים תדאג לחשבונות ותהיה שותפה מלאה בחייך. אתה תרצה להוציא אותה למסעדה הכי יקרה בעיר, כדי שכולם ידעו כמה אתה מוצלח ואיזה גדול יש לך. אחר כך אתה לוקח אותה הביתה ומXXX אותה כול הלילה, ומרגיש מליון דולר.

בשביל מה לעזזל יצרן הרכב צריך לדאוג שהטוורג יהיה אמין??? בשלוש שנים הראשונות יש אחריות והבעלים לא יתלונן. אבל אחר כך מי שקונה את הרכבים האלו מתפטר מהרכב וקונה חדש. או באנלוגיה אתה לא מחזיק את הדוגמנית הרבה שנים כי היא מזקינה ואתה רוצה להראות צעיר, לכן אתה מחליף אותה בחדשה צעירה ורעננה.
ומה קורה לרכב הישן והמסכן? מבחינת יצרן הרכב שילך מיד למגרש הגרוטאות.

אגב זו הגישה השולטת היום בעולם הרכב. השתמש וזרוק. זה קיצוני ברכבי היוקרה בגלל שמי שקונה אותם מהיצרן בכלל לא מענין אותו התחזוקה אחרי שלוש שנים של האחרויות. אבל זה עדין תופס במכוניות היותר זולות. למה זה ככה? כי זוהי התפיסה של הכלכלה הקפטלסטית. חיבים להיות צרכנים בחברה כזו, אחרת הכלכלה לא תתגלגל.

עד כאן הפלוסופיה בגרוש, עכשיו באופן מעשי. איך אתה או את מסתדרים בעולם כזה???
כמו כול דבר בצבא, יש שלושה אפשרויות:

1. להיות צרכן בחברה קפטלסטית!!! בדיוק כמו שהחברה הקפטלסטית רוצה אותך. "לשחק לפי החוקים". אז אתה יכול לקחת רכב מלסינג או לקנות רכב חדש. בכול מקרה אתה חיב להחליף רכב כול שלוש שנים לחדש אחרת אכלת אותה. כמה שיש לך יותר כסף כך תקנה רכב יקר יותר, וככה ידעו כמה יותר גדול ועבה יש לך. ובבקשה אל תתבכין על "כמה כסף זה עולה לי". לדוגמא טוורג X5 וולו פורשה וכו.
2. להיכנס עם הראש בקיר. לקנות רכב ישן בן 5 שבמקור יועד לשימוש של שלוש שנים ולתחזק אותו לבד. יש פסיכוטיים שזה עובד להם. הם עושים הכול לבד קונים חלקים זולים מחברות קוריניות עלומות שם ומצלחים לחיות עם ה"מפלצת המוצצת". כאן אתה חיב לעבוד לבד על הרכב אחרת תשלם והרבה על התחזוקה.
2. לקנות רכב כמה שיותר "אמין" או יותר נכון כזה שהחלפים שלו כמה שיותר זולים. רכבים כאלו בדרך כלל מיוצרים לעולם השלישי הלא קפטלסטי. לתחזק את הרכב לבד ובזול, ושכול השכנים יצחקו עליך שיש לך קטן ודק ואין לך אפילו כסף לקנות "רכב נורמלי". דוגמאות הילייקס, סופה, דיפנדר סמוראי ישן ועוד. ככלל אצבע כמה שהרכב במקור היה יותר זול, ויועד "לשוק הפועלים" כך יהיה יותר זול לתחזק אותו אחרי 10 שנים. במקרים האלו היצרן פשוט יודע שאין לצרכן כסף לשלם על חלקים יקרים.

עד כאן ההרצאה הקטנה שלי בנושא העולם הקפטלסטי ואיך אתה הצרכן הקטן אמור לחיות בו.

מאיר רוטברג
11-09-08, 10:05
בעולם צרכני וקפטיטליסטי כהיום הרי הצדק המלואו מצוי בכותב מעלי:D

בשנת 57 כאשר לי אייקוקה המציא את המוסטנג הם נתנו 5 שנות אחריות ,
הלו לפני 50 שנה נתנו 50 שנות אחריות,
כנ"ל בשנות השבעים שהוא עבר לקריזלר

חברה, מה זה מעניין העניין??זו השחתת מילים לשווא ,

מי שקונה רכב כזה משומש בלי אחריות=פראייר

בכי הרבה אהבתי " אתה לוקח את הדוגמנית הבייתה ומxxxxx אותה כל הלילה"

בואנה, יש פה שאקלים, תותחי על או שלחילופין הפכנו להיות במקום

גיפולוג נהיינו וויאגרהלוג

kuju
11-09-08, 10:22
מי שקונה רכב כזה משומש בלי אחריות=פראייר

זה מסכם הכל !!!

מוני אורבך
11-09-08, 10:25
ידעתי שהאנלוגיה הזו תתפוס הכי טוב...

ככה זה היום, רק אם אתה בוטה ומדבר על סקס בכלל מקשבים לך!!!
לצערי גם עם הסטודנטים שלי זה ככה...
רק אם אני נותן אנלוגיות מהיום יום (כלומר מה שהם רואים בערוץ 2) הם בכלל מוכנים לפתוח את האוזנים )-:

נו טוב, העיקר שהם לומדים משהו, ולא חושבים כול הזמן על הדוגמנית הנוצצת מ"היפה והחנון".

סוזי המשתוללת
11-09-08, 14:07
מוני כשתיראה אותן מקרוב תבין שבמרבית המקרים מדובר צלם טוב /סטייליסט טוב/ מאפרת טובה/ואחלא תאורן :p
כן גם הן עבודה בעיינים הכל שואו
וחוצמזה מוני אם נחזור לאנלוגיה שלך על הכוסיות אז גם היא שואבת לך את הארנק וגם היא בוגדת בך (רק לא תמיד אתה יודע :D)
היתרון שלה על הטוארג זה שיא לא מפתיעה אותך כי היא מוצצת אותך /לך (מחק את המיותר) כל יום :cool:לעומת הטוארג שיום יום יענג אותך אבל לפעמים ינקנק אותך :)

סוזי המשתוללת
11-09-08, 14:16
אגב מאיר
אתה מדבר כמו סוכן ביטוח ומנצל את הפחדים שלנו
כמה עולה לנו ביטוח כל שנה מבלי שננצל אותו?
כמה עולה לנו ביטוח אחרי שניצלנו אותו שלא באשמתנו (כי מישהו דפק וברח)
כמה עולים חלקי חילוף פח שלא דרך חברות הביטוח ?
ואני יוכול להמשיך עוד ועוד
אבל כולנו יודעים שסטטיסטית הסיכוי שלנו לוות מיקרה ביטוח לא שונה מהסטטיסטיקה שהגיר בטוארג ימות סתם כך
אהה ועוד משהו - כמה עולה הביטוח של הטוארג ?
לא כמו עלות הגיר שלו חדש מהניילון ?
בשבילי הקפיצה לטרופר מסמוראי הייתה כמו שמישהוא אחר קופץ לטוארג מטרופר
עושים סיכונים מחושבים והחלקים הגדולים כבר מגולמים במחיר הרכישה הנמוך לדוגמא אם מחיר המחירון של הטוארג "נשחט " ב50000 ש"ח אזי המנוע הגיר והעבודה כבר מגולמים
רק מה אנחנו רוצים להרויח מכל העולמות
גם לקנות טוארג בזול ,גם לשחוט את המוכר , וגם שכלום לא יתקלקל במשך התקופה שהרכב אצלנו
אצלנו בצפון זה נקרא טמאות(עם קמץ):p

מאיר רוטברג
11-09-08, 16:04
אהבתי סוזינק'ה אהבתי,

דרך אגב למי שיש מספיק כסף לא צריך ביטוח כלל,

ואם שאלת אז טוארג בערך של כ 300.000 ש"ח עולה לבטח רק
כ 6000 ש"ח לשנה בלבד!

Juv
11-09-08, 16:11
אהבתי סוזינק'ה אהבתי,

דרך אגב למי שיש מספיק כסף לא צריך ביטוח כלל,

ואם שאלת אז טוארג בערך של כ 300.000 ש"ח עולה לבטח רק
כ 6000 ש"ח לשנה בלבד!

לגבי ביטוח - לפני שנים הגענו למצב של 8 מכוניות בבית, אבי ז"ל לא ביטח אף אחת מהן במקיף כי סה"כ העלות של הביטוח כמעט הגיעה למחיר של מכונית... כאשר יש מכונית אחת מבטחים אותה...

nirs
12-09-08, 11:47
בשביל מה לעזזל יצרן הרכב צריך לדאוג שהטוורג יהיה אמין??? בשלוש שנים הראשונות יש אחריות והבעלים לא יתלונן. אבל אחר כך מי שקונה את הרכבים האלו מתפטר מהרכב וקונה חדש. או באנלוגיה אתה לא מחזיק את הדוגמנית הרבה שנים כי היא מזקינה ואתה רוצה להראות צעיר, לכן אתה מחליף אותה בחדשה צעירה ורעננה.
ומה קורה לרכב הישן והמסכן? מבחינת יצרן הרכב שילך מיד למגרש הגרוטאות.

גם פה, כמו שקורה בהרבה מקרים אחרים, הקדימה לנד רובר את זמנה. הריינג-רובר זה הרי ההורים והתומים לפילוספיה (הנכונה) שהצגת.

six 4 life
17-11-08, 20:24
אז סתם ככה בשביל לסבר את העין כמו שאומרים...

מי אמר טיפול שגרתי בטוארג ולא קיבל?........

http://img55.imageshack.us/img55/4484/1117081809amq9.jpg

http://img55.imageshack.us/img55/6198/1117081623xt1.jpg

http://img114.imageshack.us/img114/267/1117081623caw6.jpg

8-)

GodsFather
17-11-08, 21:10
כל זה בשביל פלאגים ?

six 4 life
17-11-08, 21:44
מה היתה מטרת הטיפול אני לא יכול לאמר לך בוודאות
אבל זה צעד שנדרש כמעט בכל דבר שקשור לטיפול במנוע או באיזורו,
לצורך העניין- החלפה של 90% ואף יותר מאביזרי המנוע ( לדוגמה מדחס, משאבת הגה, מותחנים) לא יכולה להתבצע כשהרכבת על הרכב.

גיא
18-11-08, 01:45
ובעצם למה זה ככה ?
אין גישה לכלום בגלל מכסה מנוע קטן ? או שהמנוע מרכזי או מה ?

six 4 life
18-11-08, 02:13
אני מנחש שזה אך ובעיקר מהסיבות של מבחר מנועים גדולים ועיצוב לא מתפשר.
למה? ככה זה בנוי- אשכרה שליפה מהירה. ממבט מקרוב- זה לא פחות ממרשים.
שים לב גם לג'ק יעודי שמותאם ספציפית לרכבת של הרכב הזה.

itayhi
18-11-08, 03:08
שים לב גם לג'ק יעודי שמותאם ספציפית לרכבת של הרכב הזה.

בטוחני שבכל מוסך מדרכה מחזיקים ג'ק כזה בפק"ל כיסים :)

איתי

איציק - 4X6ZH
18-11-08, 09:24
נו אז מה אתם אומרים ?
בשלב הבא יתחילו לקצר תהליכים
ואז יעשו פתחי שרות ....
ותמיד יהיה מוסך שיגדיל ראש ויעשה פתח שרות גדול יותר .
מכאן ועד פתח שרות אישי קטן קטן זה ענין של תקלה ויוזמה של המכונאי .

וכל זה לרכב שאורך החיים שלו הוא כמה ? 3 שנים ... 5 שנים ... 10 אני בספק .

איציק

-->