PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרויקט תיבת/מסרק הגה רעיון

efi86
06-09-08, 22:40
שלום לכולם,

חשבתי על העובדה של לבנות מערכת היגוי עצמאית על פי הרצונות והמידות שלי,
לא משהו מסובך ובטח שלא הידראולי, מערכת מכנית לחלוטין עם מהלך הגה קצר של 3/4 סיבוב מקצה לקצה (נעילה לנעילה)

הרעיון הוא בעצם סוג של קופסא רחבה יחסית עם כניסה עליונה על בסיס חיבור מפרק שאליה יתחבר מוט ההגה, בצד השני של המפרק יהיה גלגל שיניים שיהיה מקובע בתוך הקופסא בזווית מסויימת
בנוסף בתוך הקופסא יש ציר מקובע עם דרגת חופש אחת לצדדים בלבד שגם התנועה לצדדים מוגבלת וזה מה שיקבע את כמות התזוזה של הגלגלים בסוף למשל עשר ס"מ ימינה ועשר ס"מ שמאלה מהמרכז. על הציר הזה כמובן יהיו שיניים שיגיבו בהתאם לגלגל השיניים מהמוט של ההגה.
יהיו שתי יציאות החוצה לשני הצדדים גם על בסיס מפרקים שאליהם יתחברו מוטות שיתחברו אל הגלגלים בשביל להעביר את ההיגוי מהתיבה לגלגל.

הרעיון של תיבה כזאת נועד לשמור כמובן על כל החלקים כמו שצריך ולאפשר אולי שמן כדי למנוע בלאי מוגבר על אף המהירות הנמוכה מאוד של הגלגלי שיניים (סך הכל ימינה שמאלה קצרים)
בנוסף להחזיק את כל ה"חבילה" כמקשה אחת שתאפשר פירוק והרכבה לשילדה בצורה נוחה יותר.

נשמע לכם אפשרי? יש משהו כזה? לא היה לי זמן להתעסק בתחום ההיגוי מאחר והמתלים מעסיקים אותי הרבה יותר מדיי זמן והרעיון הזה פשוט קפץ לי לראש, אני לא יודע אם יעיל או לא, אם יפעל או לא, מבקש את דעתכם

זה בפורום פרויקטים כי זה סוג של פרויקט, אמנם לא באגי שלם אבל פרויקט.

נמרוד
06-09-08, 22:47
מה שאתה מתאר, נשמע כמו ... מסרק הגה. steering rack. או rack and pinion steering. זה השיטה שבה מנוהגות רוב מכוניות הנוסעים שקיימות. מסרקים יעודיים לבאגים קלים וכלי רכב מבנייה עצמית, לא מתוגברים, קיימים במבחר גדול בשוק האמריקאי, במחירים ממש לא יקרים (החל ב150$). לפני שאתה מתחיל להמציא, תבדוק מה קיים בשוק, שמור את הזעה בשכל למתי שתצטרך אותה.

efi86
06-09-08, 22:59
וואלה,
טוב אז אולי עוד יצא ממני איזה מהנדס מכונות בסוף

אני אלך לעשות חיפוש על המושגים שהעלית עכשיו

תודה בכל מקרה:)

נמרוד
06-09-08, 23:02
תיבת הגה שאתה מכיר, שהיא הנפוצה גם בג'יפים/טנדרים/משאיות היא תיבה שממירה את הסיבובים הרבים מההגה, דרך גלגל שיניים חלזוני, לסיבוב בזוית קטנה ומוגדרת של זרוע המכונה זרוע פיטמן. במכוניות פרטיות (וגם במכוניות מירוץ...) מקובלת יותר השיטה של מסרק הגה, שזה בדיוק מה שאתה מתאר.

נמרוד
06-09-08, 23:16
מסרק הגה אופייני:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11580&d=1220732095

תיבת הגה אופיינית (חפש את המונח saginaw steering)

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11583&stc=1&d=1220732093

-->