PDA

צפייה בגרסה מלאה : התאמת מנוע לגיר לתיבת העברה ולסרן(סרנים), איך עושים?

efi86
08-09-08, 20:44
שלום לכולם,

אחרי שעברתי על כל כך הרבה מסמכים ורשימות והנחיות והוראות וכתבות ומה לא רציתי לשאול את המנוסים והמנסים בת'כלס ולא בתיאוריה איך יודעים להתאים מנוע לגיר ומשם הלאה לתיבת העברה וסרנים (לדיפרנציאל וכו')?

למה מנוע של סובארו הולך מצוין עם גיר של טרנספורטר? איך יודעים מה היחסי העברה שיתקבלו?
ולאחר מכן איך מחשבים את היחסי העברה עם הדיפרנציאל שמחברים? סרן חי או ציריות או מה שלא יהיה?

אני יודע שהיחס העברה הסופי הוא מכפלת יחסי העברה אבל לא ראיתי כמעט נתונים כאלה לגבי מנוע, לגבי גיר זה תלוי בהילוך לא? ולגבי סרנים זה עוד אפשר למצוא אבל מה עם גודל הצמיג?

בקיצור הסתבכתי עם יותר מדיי חומר ואם אפשר לקבל תשובות כאן זה יהיה מצוין
תודה מראש

נמרוד
08-09-08, 21:59
כשמדברים על מנוע אין משמעות למושג "יחס העברה". הציר הראשי של המנוע, הקראנק, הוא ה"1" בכל המכפלות האלו. שעון הסל"ד ברכב מראה כמה סיבובים בדקה (סל"ד, RPM) מבצע המנוע ברגע נתון. מכאן הגיר ויחס ההעברה הסופי מפחיתים את מספר הסיבובים לדקה שנספרים בסופו של דבר בגלגלים.

efi86
08-09-08, 23:03
ואיך אני מחשב את היחסים האלו? לכל הילוך בנפרד?

mik_l86
11-09-08, 21:01
לכל הילוך יש יחס העברה שלדעתי לא תהיה בעיה למצוא אותו, לגבי תיבת העברה כנ"ל
תכפיל אחד בשני תקבל את היחס הסופי.
לגבי הגלגלים ככל שתגדיל את הגלגל תקבל יותר "מהירות" ופחות כח, רק תזכור שכשאתה מגדיל את הגלגל אתה מוסיף משקל שמגדיל את המומנטים על כל המערכת ומקשה על המנוע, גוזר ציריות שלא מיועדות לגודל וכו'

efi86
12-09-08, 20:03
אוקיי אז אם אני לוקח לדוגמא כמו הרבה אנשים מנוע של סובארו, גיר של טרנספורטר עם הדיפרנציאל שלו, איך אני יודע מה גודל הגלגלים המקסימלי שאני יכול לשים?

איציק - 4X6ZH
12-09-08, 21:49
לדעתי אתם לא לוקחים בחשבון את שיא המומנט של המנוע שאותו אתה רוצה לחבר למערכת
יש לחשב באיזה סל"ד מתקבל שיא המומנט ועד כמה המנוע גמיש ( מאפשר לך לשמור על מומנט
מקסמלי ולשנות את סלד המנוע ללא צורך בהחלפת הילוך ) .

איציק

efi86
12-09-08, 22:52
אני עוד מדבר על הבסיס, כשאני אבין אותו כמו שצריך ולא "בערך" (בעיה של פרפקציוניזם שמעקבת אותי בערך בכל דבר שאני רוצה לעשות) אז אני אדע גם להתייחס לרצועות הכח ושיאי המומנט וההספק

נמרוד
13-09-08, 00:51
אוקיי אז אם אני לוקח לדוגמא כמו הרבה אנשים מנוע של סובארו, גיר של טרנספורטר עם הדיפרנציאל שלו, איך אני יודע מה גודל הגלגלים המקסימלי שאני יכול לשים?

אתה יכול לשים כל מיני גדלים של גלגלים. שום דבר עקרוני לא עוצר אותך. השאלה למה אתה מצפה מהרכב שאתה בונה? איזה ביצועים?

efi86
13-09-08, 13:25
אני מצפה שהתאוצה הראשונית תיהיה סבירה בהחלט, אני לא בונה מכונית פורמולה 1 אבל גם לא מרוץ עגלות סופר
אני מצפה שיהיה לרכב מספיק כח בהילוך נמוך לעלות עליות בשיפועים סבירים ושאני לא אתקע באמצע או אדרדר אחורה

איציק - 4X6ZH
13-09-08, 13:41
אפי המושג מומנט הוא התשובה לשאלה הרצינית שלך .
כאשר אומרים מומנט והוא נמדד בק"ג זאת אומרת שיש לך בגלגל התנופה ( איפה שהקלץ יושב )
כח של 14 קג"מ שזה 14 קג על ידית באורך של מטר .
קח ידית באורך של מטר שמפעילה בלם .
תפעיל את המנוע ובסל"ד כל שהוא ( שהיצרן חישב ובדק ) תראה שאתה יכול לשים משקל של
14 ק"ג על הידית ועדין המנוע יסתובב וישמור על הסל"ד הרצוי .
כל מה שמעל 14 ק"ג יגרום למנוע להוריד טורים . ( ואז צריך להחליף הילוך )
זה הנתון הבסיסי שאיתו אתה צריך ללכת לכל אורך מערכת העברת הכח שנגמר בגלגלים .
כמובן שיש לקחת בחשבון הפסדים שונים .
לכן החברה שבונים כלי רכב ומשתמשים בחלקים מכל הבא ליד לא מקפידים על הפרטים .
ובדרך כלל יש להם יותר כח ממה שצריך ( גם משקל הרכב הוא נמוך ) .

ובחזרה לגודל הגלגל . אין לך כח ? אפשר להוריד הילוך .
אתה מוריד הילוך הרכב נוסע יותר לאט .
אתה בכל זאת רוצה כח אתה מגדיל גלגל .
אתה מגדיל גלגל אתה מעלה את העומס על הסרן .

וכך אפשר לשחק עם נתוני מהירות \ סלד המנוע \ והילוכים של כלי הרכב .
נתון אחד אינו ניתן לשינוי ( והוא מומנט המנוע ביחס לסלד המנוע . )
זאת נקודה שממנה נגזר כל הסיפור .

אתה לוקח מנוע של סובארו \ גיר של טרנספורטר ....
לכלי הרכב האלה יש גלגלים בגודל 13-15 אינץ . זה מה שהרכב יסתדר איתו טוב .

איציק

חנן גולומבק
13-09-08, 14:53
אתה לוקח מנוע של סובארו \ גיר של טרנספורטר ....
לכלי הרכב האלה יש גלגלים בגודל 13-15 אינץ . זה מה שהרכב יסתדר איתו טוב .
איציק

איציק כנראה שהתבלבלת עם גודל הג'אנט, (או טעית ?:rolleyes:) .

באגי ששוקלת באזור ה 800 ק"ג עם גיר טרנספורטר 002 או 091 ואפילו עם גיר זבל type1(שלא מומלץ) ומנוע סובארו 1600 1800 ובטח 2000 יכולה לטוס !!! על גלגלים 31 אינץ לזנק מצויין לעלות דיונות ולהגיע למהירויות שמעל 100 קמ"ש.

איציק - 4X6ZH
13-09-08, 14:56
אתה צודק

מזמן הבנתי שכדאי לי לא להגיב לשרשורים כאלה
על זה נאמר ויקומו המלפפונים וילמדו את האיכר .

efi86
13-09-08, 15:12
חנן,
ובהנחה והשגתי גיר טרנספורטר (002 או 091, מה ההבדל אגב? איך מבדילים?) אני יכול לשדך לו כל מנוע?
סתם לשם הדיון, מנוע V6 או V8 עם 400-500 כוח סוס לא יפרקו לגיר הזה את הצורה? אני מניח שהוא רגיל לקבל הרבה הרבה פחות כח

נראה לי שהגיר טרנספורטר הוא סוג של גיר אולטימיטבי לפי מה שקראתי עד היום לפרויקטים של באגים בנייה עצמית בלי לשבור את הכיס (קראתי גם על גירים של 7000 דולר, לא בשבילי)

בגיר הזה יש כבר דיפרנציאל וממנו יוצאים ציריות עם מפרק נכון? זה לא סרן חי.

חנן גולומבק
13-09-08, 15:27
חנן,
בגיר הזה יש כבר דיפרנציאל וממנו יוצאים ציריות עם מפרק נכון? זה לא סרן חי.
נכון .

מצ"ב צילומים של שני הגירים. השחור זה 091 והשני 002.
כל זמן שאתה לא עובר את ה 200 כ"ס הם אמורים להחזיק מעמד אבל אז עדיף ה 091 שהוא גם נדיר יותר וגם יקר יותר.

אני מציע לך לשדך מנוע סובארו 1800 ל 002 זה שידוך מוצלח מאד, לא יקר ואמין מאד.

כל מה שאני כותב כאן נכתב כבר עשרות פעמים בפורום הבונים. קרא את השרשורים השונים ותלמד המון.

efi86
13-09-08, 18:15
אני תמיד הלכתי לכיוונים יותר אקזוטיים ומעניינים,
200 כוח סוס זה הרבה ואני לא שואף לעבור את זה
אבל בהנחה ואני כן ארצה מנוע חזק לא של סובארו, נניח של GMC VANDURA (אני לא יודע אם זה באמת יתאים, אני סתם זורק אופציה כי יש לי כזאת) מנוע 6.5 ליטר חזק יהיה אפשר לשדך אותו לגיר הזה בעזרת מתאם?

ציריות אני חייב את המקוריות של הטרנספורטר? אני לא רוצה לחתוך ציריות ולרתך אותן - צד אחד טרנספורטר צד שני מה שיתאים לגלגלים
אני רוצה ציריה אחת חזקה כמו שצריך שתדע להתמודד עם כל הרוע שבטח יפול עליה מחברים שבבוא היום יסעו על מה שיצא לי מכל התכנונים שלי

חנן גולומבק
13-09-08, 19:41
כל מה שאני כותב כאן נכתב כבר עשרות פעמים בפורום הבונים. קרא את השרשורים השונים ותלמד המון.

כל מה ששאלת נמצא כאן.

asafk
13-09-08, 20:17
אתה צודק

מזמן הבנתי שכדאי לי לא להגיב לשרשורים כאלה
על זה נאמר ויקומו המלפפונים וילמדו את האיכר .

איציק, אל תיקח את זה קשה. אני חושב שאתה וחנן התכוונם לאותו דבר בדיוק...
כל הכלים הללו נוסעים על חישוקי 13-14-15 אינצ', עם גלגלים בקוטר של בין 25 ל27 אינצ' במקור.
חוץ מזה התגובה שלך עוזרת המון להבנה.

אסף.

efi86
14-09-08, 01:45
באמת שחיפשתי אבל ללא יותר מדיי הצלחה

חנן גולומבק
15-09-08, 17:43
אני תמיד הלכתי לכיוונים יותר אקזוטיים ומעניינים,
200 כוח סוס זה הרבה ואני לא שואף לעבור את זה
אבל בהנחה ואני כן ארצה מנוע חזק לא של סובארו, נניח של GMC VANDURA (אני לא יודע אם זה באמת יתאים, אני סתם זורק אופציה כי יש לי כזאת) מנוע 6.5 ליטר חזק יהיה אפשר לשדך אותו לגיר הזה בעזרת מתאם? לא, הגיר יתפרק.

ציריות אני חייב את המקוריות של הטרנספורטר? לא, אפשר להביא צריות חזקות מארה"ב אבל זה יקר. אם אתה מחבר סובארו 1800 לגיר טרנספורטר, הצריות המקוריות ,חתוכות ומאורכות יעשו את העבודה אם זה נעשה כמו שצריך. אני לא רוצה לחתוך ציריות ולרתך אותן - צד אחד טרנספורטר צד שני מה שיתאים לגלגלים
אני רוצה ציריה אחת חזקה כמו שצריך שתדע להתמודד עם כל הרוע שבטח יפול עליה מחברים שבבוא היום יסעו על מה שיצא לי מכל התכנונים שלי
...

efi86
15-09-08, 18:53
אז באיזה גיר אני יכול להשתמש? ולא בגירים של ה7000 דולר מחו"ל.

ואם אני אלך לכיוון אחר לגמריי של מנוע אופנוע חזק, בהנחה שהכלי לא יעבור את ה500-600 ק"ג בסופו של דבר (שזאת מראש השאיפה), בין 600-1000 סמ"ק, אני אוכל להסתדר בלי כל בלאגן התאמת הגיר למנוע? מה עושים בנושא דיפרנציאל עם מנוע של אופנוע? מוותרים עליו?

lizard
15-09-08, 22:59
במקרה הזה אתה כבר מדבר על מיני באגי. אתה משתמש בגיר של האופנוע ומשנה יחסי העברה בשרשרת, או בונה מערך שמפחית לך את היחסי העברה (ובדרך מארגן רוורס מסטרטר)

efi86
16-09-08, 14:16
אז מזה אני יורד,

אז בעיקרון שתי האופציות היחידות שלי הן או גיר של חיפושית או גיר טרנספורטר ולהתאים מנוע בסביבות 1300-2000 בערך 150 כוח סוס מקסימום?

כל אופציה אחרת תעלה הרבה כספים ורק בשם האקוזטיות ולא בהכרח תיתן תפוקה (מומנט, הספק) טובה יותר?

-->