PDA

צפייה בגרסה מלאה : אקדח הצתה

נמרוד
18-04-04, 14:35
קניתי אקדח הצתה לפני חודשיים. למה? ככה. צעצוע, שיהיה, ורציתי להרגיש באמת על מה מדובר, לכוון לא "לפי האוזן" ולראות אם יש הבדל. רובנו, גם שועלי הסיקסים הותיקים ביותר, מעולם לא השתמשו בכלי הזה.

אז קודם כל יש אקדח, ומי שמעוניין להשאיל, בכיף. שידבר איתי בהודעה פרטית. אני גר בטבעון.
http://www.clarkbrothers.net/Testeq2.jpg

מדובר באקדח פרולייט כמו בתמונה, רק עם תצוגה אנלוגית, עולה 600 שקל. מחברים אותו לפלוס ומינוס מהמצבר, לפלוס של הקויל - משם הוא מודד סל"ד, ומלבישים טבעת אינדוקטיבית על כבל של פלאג מספר אחד.
כשמאירים על צד שמאל של הקרנק, מתחת למשאבת הגה הכוח (כמובן אחרי שמנקים את הסימנים) רואים בצורה ברורה ביותר את קידום ההצתה - לא צריך אוזן מוזיקלית, גם בטהובן יכול לכוון הצתה.
http://home.sprynet.com/~dale02/timing.gif
את הכיוונים עשיתי כפי שכתוב בספר הטיפולים הצבאי בעברית -
חימום המנוע. כיוון מדויק של סל"ד הסרק (550 סל"ד), ואז מנתקים וסותמים את צינור הואקום של המפלג. מרימים טורים ל1600 (לפי האקדח) ושם צריכים לראות 4 מעלות +- מעלה אחת (לא כמו בתמונה הנ"ל שמצאתי ברשת ומדברת על 9 מעלות) זה הכיוון היחידי בעצם. הדבר הטוב שהאקדח נותן, זה אפשרות לראות בעין את ההתקדמות של ההצתה עם הסל"ד ולהשוות לגרף קידום ההצתה שנמצא גם בספר - ובכך בעצם לבדוק את תקינות הקידום המכני. כמו כן רואים את הקידום כתוצאה מוואקום - אם היה לי מקור ואקום מדויק, אפשר גם להשוות לגרף השני שבספר.

השתמשתי באקדח גם לכוון את הפג'ו 309 הנושנה שקניתי לא מזמן, שם השיפור היה דרמטי, האוטו פתאום מניע בקלות וצריכת הדלק השתפרה מ1:7 כמעט ל1:10 , ישירות כתוצאה מכיוון. וזה לאוטו שרק קניתי ושאין לי שום נסיון איתו.

לדעתי זה כלי טוב וחשוב בעיקר למכונאי החובב, שמחזיק בדרך כלל כלי אחד, ללא נסיון רב שנים, ללא בסיס להשוואה. כיוון "לפי הספר" ההתחלה הנכונה. אח"כ אפשר לשחק איך שרוצים.

coas
18-04-04, 15:32
מזל טוב על הרכישה, גם אני שקלתי לקנות אחד אבל משיקולים שונים ירדתי מזה, זמנית.
לעניין הכיוון- בדגמי 258 הכיוון שונה עם שנתון המנוע, חלקם ב3 מעלות (הישנים יותר) וחלקם 6 ו9 (נחדשים יותר). כנ"ל לגבי גובה הסל"ד. הספר הצבאי מתייחס, כנראה, למפרט המנוע הישן או מפרט יחודי למנועים של תע"ר.

נמרוד
18-04-04, 15:35
מזל טוב על הרכישה, גם אני שקלתי לקנות אחד אבל משיקולים שונים ירדתי מזה, זמנית.
לעניין הכיוון- בדגמי 258 הכיוון שונה עם שנתון המנוע, חלקם ב3 מעלות (הישנים יותר) וחלקם 6 ו9 (נחדשים יותר). כנ"ל לגבי גובה הסל"ד. הספר הצבאי מתייחס, כנראה, למפרט המנוע הישן או מפרט יחודי למנועים של תע"ר.

נכון. אני יוצא מנקודת ההנחה שהספר הצבאי הוא המדויק ביותר ומתבסס על מה שבאמת יצא מתע"ר.

coas
18-04-04, 15:42
הבנתי, רק לידיעה, לא כולם נוסעים עם יוצאי כוחות הביטחון וחלק מהאנשים מחזיקים דגמים ישנים יותר, מנועים מיובאים/ חדשים יותר. הכיוון צריך להעשות בהתאם לשנתון המנוע ומקור.

נמרוד
18-04-04, 15:45
הבנתי, רק לידיעה, לא כולם נוסעים עם יוצאי כוחות הביטחון וחלק מהאנשים מחזיקים דגמים ישנים יותר, מנועים מיובאים/ חדשים יותר. הכיוון צריך להעשות בהתאם לשנתון המנוע ומקור.

מעניין - קודם כל האם תוכל לכתוב מה הכיוון בהתאם לשנים - ומה המקור (איזה ספר).

ושאלה רחבה יותר - איזה שינויים במנוע במשך השנים משנים את קידום ההצתה שצריך להיות? שינויים ביחס דחיסה? האם היו כאלו בכלל?

shmil
18-04-04, 15:53
תתחדש על הצעצוע
:)
מה שאומר, כנראה, שכבר נגמרו לך [כמעט?] הכלים לקנייה..
סתאאם- באמת אחלה קנייה.

coas
18-04-04, 16:09
המקור הוא צ'ילטון עמוד 2-5.
איזה שינויים? מי יודע, עם המישמש בארץ אין שום אפשרות לדעת מהו מנוע מקורי, למי החליפו ראש מנוע חדש במנוע ישן, גודל בוכנות, טלטלים ועוד.
יותר מזה, ללא מעט יש מנועים משנתון יצור 87 ומעלה, האם לכוון בהתאם לנתונים של רנגלר yj? שכן אלה צוידו עד 90 ב258 עם קרבורטור.

אני לא מנסה להקשות לשם ההנאה, אבל כיוון מנוע לפי 4 +- תקף לחלק מהרכבים, אולי רובם, אולי לא.

six 4 life
18-04-04, 16:10
לדעתי שווה לחכות לתגובה של טדי שהוא ללא ספק המכוון האולטימטיבי :wink:

-ארז-

נמרוד
18-04-04, 16:15
המקור הוא צ'ילטון עמוד 2-5.
איזה שינויים? מי יודע, עם המישמש בארץ אין שום אפשרות לדעת מהו מנוע מקורי, למי החליפו ראש מנוע חדש במנוע ישן, גודל בוכנות, טלטלים ועוד.
יותר מזה, ללא מעט יש מנועים משנתון יצור 87 ומעלה, האם לכוון בהתאם לנתונים של רנגלר yj? שכן אלה צוידו עד 90 ב258 עם קרבורטור.

אני לא מנסה להקשות לשם ההנאה, אבל כיוון מנוע לפי 4 +- תקף לחלק מהרכבים, אולי רובם, אולי לא.

זה ברור... אני שואל באופן עקרוני, האם רק שינויים ביחס דחיסה - כלומר שינויים פיזיים במנוע, בוכנות, ראש - גוררים כיוון הצתה שונה? או שגם שינויים בפריפריה? כי למיטב הבנתי, השינויים שנעשו במנוע ה258 במשך השנים הם לא במנוע עצמו אלא במערכת היניקה ובעיקר במערכות בקרת הזיהום. וזה מעניין, כי מערכות בקרת הזיהום השתכללו עם השנים, והמשיכו להשתנות במעבר בין CJ לYJ בשנת 86, אבל אני (כמו רבים בארץ) נוסעים למעשה על מנוע "נקי" ופשוט, ללא מערכת בקרת זיהום.

coas
18-04-04, 16:35
חיפשתי בעבר הבדלים כאלה והדבר היחיד שמצאתי היה התיחסות לשינוי בטמפ' העבודה של המנוע שעלתה עם השנים. לגבי בקרת פליטה/זיהום אוויר- כל המנועים של JEEP החל מ73 צוידו בבקרת פליטה והשתמשו בבנזין נטול עופרת, החל מ83 צוידו כל המנועים במחשב בקרת פליטה ללא שינוי עד למנוע 4.0 מוזרק של הסופה/רנגלר yj ב90.
בהתחשב בטמפ' העבודה אני מניח שהדבר כרוך גם בעליה ביחס הדחיסה. אבל זה לא יותר מספקולציה.
בכל מקור המציג טבלת כיוונים ההמלצה היא לכוון בהתאם לסטיקר בחלק הפנימי של מכסה המנוע.... הם צוחקים?? אחרי 20 שנה איזה סטיקר שרד???

eran4x4
18-04-04, 16:37
לא שכיוון מנוע בנזין כל כך מעניין אותי, אבל מישהוא יכול לעשות השוואה בין כיוון ע"י שעון הצתה לכיוון בעזרת שעון ווקום, לפי מה שהבנתי כיוון ע"י שעון ווקום הוא "יותר אוניברסלי" (פחות תלוי בדגם של המנוע) ומתחשב גם במצב\בלאי של המנוע.

נמרוד
18-04-04, 18:11
חיפשתי בעבר הבדלים כאלה והדבר היחיד שמצאתי היה התיחסות לשינוי בטמפ' העבודה של המנוע שעלתה עם השנים. לגבי בקרת פליטה/זיהום אוויר- כל המנועים של JEEP החל מ73 צוידו בבקרת פליטה והשתמשו בבנזין נטול עופרת, החל מ83 צוידו כל המנועים במחשב בקרת פליטה ללא שינוי עד למנוע 4.0 מוזרק של הסופה/רנגלר yj ב90.
בהתחשב בטמפ' העבודה אני מניח שהדבר כרוך גם בעליה ביחס הדחיסה. אבל זה לא יותר מספקולציה.
בכל מקור המציג טבלת כיוונים ההמלצה היא לכוון בהתאם לסטיקר בחלק הפנימי של מכסה המנוע.... הם צוחקים?? אחרי 20 שנה איזה סטיקר שרד???

מחשב בקרת הפליטה הזה, זה בדיוק מה שאין אצלנו בג'יפים הישראלים (לפחות באילו שאני מכיר).

coas
18-04-04, 19:24
גם אני לא. האם לבקרת פליטה, עם מחשב או בלי, יש השפעה על כיוון ההצתה או שההבדלים בכיול הם תוצאה של תכנון מנוע שונה?

ערן המסוקס
18-04-04, 23:14
ואני אומר... אין כמו כוון לפי שמיעה, הרגשה וניסוי. הרי לכל מנוע שונה במשהו מאחר, החל במודל, במערכות המנוע, בדגם שלהם, בבלאי...
החיסרון בכוון כזה, שהוא לוקח הרבה זמן ולפחות שני נסיעות מבחן נפרדות.

asafk
18-04-04, 23:22
ואני אומר...
אין כמו כיוון עם וואקום. הכי מדוייק. הכי נכון. לא צריך לחשוב בדיוק לפי איזה מפרט המנוע שלך בנוי, ואיזה פיצוי צריך לתת בשביל שינוי בכל מספר אוקטן בדלק, ואיזה פיצוי צריך לתת על הבלאי של המנוע.
עם וואקום מכוונים בדיוק את המנוע שיש, בדיוק במצב שהוא נמצא בו, ובדיוק עם הדלק שיש בו.

יש לי אקדח הצתה. מרגע שלמדתי לכוון הצתה עם וואקום- לא משתמש בו יותר.

ו...תתחדש.

אסף.

six 4 life
19-04-04, 00:45
אסף בא לך להסביר איך מכוונים עם וואקום?

לא מכיר את השיטה ונשמע מעניין

תודה.

-ארז 8) -

AvigdorAharon
19-04-04, 07:13
ארז, 10 דקות על חשבון העבודה...

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=131&highlight=%E8%E9%F4% 2A

אביגדור

נמרוד
19-04-04, 10:22
אוקי, בצ'ילטון עמוד 2-5 יש פרוט של הכיוון הנכון עבור דגמי 258 שונים. מה שמעניין זה ככה:
המנוע עצמו זהה. יחס הדחיסה הוא 8.0:1.
יש כיוונים שונים לקליפורניה ול49 המדינות האחרות - למה? אני מבין שהכיוון של קליפורניה הוא לטובת מינימום זיהום אויר - אז אם כך, מה החסרון שלו? למה יש כיוון מומלץ אחר לכל מקום חוץ מקליפורניה? זה על חשבון אורך החיים של המנועים בקליפורניה? יש גם הבדלים בין גיר ידני ואוטומט - למה?

המספרים:
מודל 1981 -
ידני - 4 מעלות בקליפורניה, 8 אחרת
אוטומט - 6 קליפורניה, 8 אחרת

מודל 1982-1983
ידני - 13 מעלות בקליפורניה, 6 אחרת
אוטומט - אותו דבר

מודל 1984-1986
9 מעלות, 16 מעלות בגובה רב.
(כראה שבשנה זו קליפורניה הצטרפה לארצות הברית)

AvigdorAharon
19-04-04, 10:42
ובספר הצבאי כתוב 4 מעלות (פלוס מינוס מעלה אחת).
אז מה הנכון?
אולי השיטה של אסף (שעון וואקום) היא העדיפה?

אביגדור

נמרוד
19-04-04, 10:46
ובספר הצבאי כתוב 4 מעלות (פלוס מינוס מעלה אחת).
אז מה הנכון?
אולי השיטה של אסף (שעון וואקום) היא העדיפה?

אביגדור

השיטה של אסף, כיוון לפי מצב המנוע הספציפי, נכונה. מה שאני שואל, זה מה עומד מאחורי ההבדלים בספציפיקציות? אולי סוגי הדלקים? בארץ יש לנו אוקטן יותר גבוה בד"כ מאשר בארה"ב.

איציק - 4X6ZH
19-04-04, 10:54
כיוון ההצתה תלוי בסוג הדלק שמשתמשים ברכב או ליתר דיוק רמת האוקטן .
אוקטן גבוה מאפשר קידום הצתה .
איציק

חנן א.
19-04-04, 10:59
כל הדיון הזה מוכיח עד כמה הסיפור הזה מיותר.
מקדמים את ההצתה עד שהמנוע מתחיל קצת לצלצל, ומחזירים טיפה, סוף סיפור.
צריכת דלק של 1:8 (בינעירוני) בג'יפ שלי ו 1:13.3 (משולב עירוני-בינעירוני, מזגן) ברנו הנוכחי, ו 1:14.5 (משולב עירוני-בינעירוני, ללא מזגן) ברנו הקודם, מוכיחים שאתה לא מגיע לתוצאות טובות יותר עם המכשור.
1:7 בפג'ו? כנראה שהוא היה כל-כך מחוץ לכיוון שהוא עבד בצורה קטסטרופלית. אם היית מנסה לכוון ידנית, אולי היית מגיע לתוצאות אף טובות יותר מה 1:10 הלא מרשימים שהגעת אליהם.

נמרוד
19-04-04, 11:04
אז למה אקדח ההצתה בכל זאת לא מיותר (השאלה מופית לאיציק בעיקר...)?

חנן א.
19-04-04, 11:10
אגב, באיביזה 2003 המוזרקת שברשותי, צעירה מהרנו ב14 שנים ו120000 ק"מ, מנוע 1400 סמ"ק, כמו של הרנו, עושה 1:14, אז אם זה כל מה שהרווחנו ממערכת ניהול המנוע הממוחשבת וההזרקה הרב-נקודתית ...

נמרוד
19-04-04, 11:12
אגב, באיביזה 2003 המוזרקת שברשותי, צעירה מהרנו ב14 שנים ו120000 ק"מ, מנוע 1400 סמ"ק, כמו של הרנו, עושה 1:14, אז אם זה כל מה שהרווחנו ממערכת ניהול המנוע הממוחשבת וההזרקה הרב-נקודתית ...

איביזה של העבודה? אתה בכלל מודד צריכת דלק? אתה עדיין נוהג בדרך לישוב שלך כאילו שאתה שומכר?

חנן א.
19-04-04, 11:18
איביזה של העבודה? אתה בכלל מודד צריכת דלק?
כן, גם בגלל שזה מעניין אותי, וגם בגלל שהשעון שלה לא מדויק בצורה כרונית, אז אני מתדלק לפי קילומטרים שעברו :( ואם אתה ממש רוצה להיות מופתע, אז אפילו בה אני מוריד הילוכים עם דבל-קלאץ' וגז ביניים :oops: איש חולה.

אתה עדיין נוהג בדרך לישוב שלך כאילו שאתה שומכר?
מממ... במסגרת ה75 סוסים העלובים שלה, זה לא ה110 סוסים שהיו לי ברכב הקודם :(

נמרוד
19-04-04, 11:24
1:14 בתנאים האלו, נראה לי מכובד מאד... אני לא מודד את צריכת הדלק בפוקוס, אבל אני בטוח שהיא אחוקה מנתוני יצרן.

t_uri
19-04-04, 13:13
פוקוס. ביום טוב מגיע ל-11 ק"מ לליטר.

אורי טל.

איציק - 4X6ZH
19-04-04, 13:31
למי שמכוון מפלג הצתה שיש לו מערכת משקלות פנימית קידום ואיחור הצתה על ואקום רק לפי האוזן . לא מכוון את המנוע נכון .!
אין לא יכול להיות לא מכיר ולא ראיתי מעולם מנוע שיש לו מפלג הצתה ומשקולות שמערכת המשקולות שלו תקינה לאחר כמה שנות עבודה של המנוע .
אז נכון אין כל בעיה לכוון לפי האוזן אבל זה פשוט לא נכון .
סתם שיהיה מענין ואיך אתה בודק מצב שרשרת טימניג לא רצועה שרשרת או גלגלי טימניג לחופש ללא פרוק המיכסה . רק עם אקדח הצתה .
יש עוד הרבה כלי עבודה שהמחשב העלים אותם אבל זה לא עושה את עבודת המכונאי ליותר נכונה .
בדיוק כמו שאיש אלקטרוניקה שמבין מחפש מד מתח אנלוגי .
כך מכונאי רכב מחפש אקדח הצתה גם ברכב חדיש .
איציק

נמרוד
19-04-04, 13:42
למי שמכוון מפלג הצתה שיש לו מערכת משקלות פנימית קידום ואיחור הצתה על ואקום רק לפי האוזן . לא מכוון את המנוע נכון .!
אין לא יכול להיות לא מכיר ולא ראיתי מעולם מנוע שיש לו מפלג הצתה ומשקולות שמערכת המשקולות שלו תקינה לאחר כמה שנות עבודה של המנוע .
אז נכון אין כל בעיה לכוון לפי האוזן אבל זה פשוט לא נכון .
סתם שיהיה מענין ואיך אתה בודק מצב שרשרת טימניג לא רצועה שרשרת או גלגלי טימניג לחופש ללא פרוק המיכסה . רק עם אקדח הצתה .
יש עוד הרבה כלי עבודה שהמחשב העלים אותם אבל זה לא עושה את עבודת המכונאי ליותר נכונה .
בדיוק כמו שאיש אלקטרוניקה שמבין מחפש מד מתח אנלוגי .
כך מכונאי רכב מחפש אקדח הצתה גם ברכב חדיש .
איציק

נו איציק, זרקת כפפה, תרים אותה... יש לי צעצוע לשחק איתו... אז תן הסברים מה אפשר וכדאי לעשות איתו.

AvigdorAharon
19-04-04, 13:48
וואלה איציק, לפחות אתה מצדיק אותי:

בדיוק כמו שאיש אלקטרוניקה שמבין מחפש מד מתח אנלוגי

כנראה המד שלי הופך להיות מוצג ארכיוני.

אביגדור

Bulldog
19-04-04, 13:56
לא נראה לי, יש לי אחד עוד מתקופת הליודים של אבא שלי.
ועדיין עובד ומדוייק כרגיל.

חנן א.
19-04-04, 13:58

אני מנחש.
אולי על ידי סיבוב המפלג על צירו ובדיקת החופש ?

חנן א.
19-04-04, 14:03
האמת היא, שהפעם האחרונה שהחלפתי שרשרת טיימינג היתה כי היא הרעישה , ולא בגלל סימפטומים אחרים.

משקולות לא תקינות? רואים בעין, מתקנים .
ויש את מבחן התוצאה. אם משהו לא תקין , בבדיקה ויזואלית או בהתנהגות משונה של המנוע, בודקים.
אני לא נגד המכשיר. אני לא יכול להיות נגד כי לא התנסיתי איתו בחיים.

אבל... איך אומרים? אני מסתדר, ובמבחן התוצאה (צריכת דלק, אורך חיים, ביצועים) אני מרשה לעצמי אפילו לומר שמסתדר לא רע.

איציק - 4X6ZH
19-04-04, 14:13
זה קשה עד בלתי אפשרי ללמוד רפואה במיוחד רפואת רנטגן בהתכתבות .
יש צורך לראות את זה פעם והכל ברור .
לגבי שרשרת \ רצועה \ גלגלי טימניג רואים את סימני הטימניג משתוללים ולא יציבים לפחות כ 25מעלות +-
בסלד שיוט .
אז מנוע שיש לו חופש כזה בטימניג איך בדיוק ניתן לכוון טימניג ? !!
לגבי אקדחי הצתה המהדרין משתמשים באלה שיש להם אפשרות לשנות את זמן ההבזק של האור על ידי פוטנציומטר על גב במכשיר .
אבל אנחנו כבר מזמן בידיו של ביל גיטס וחבורתו אז באמת מי צריך כלים כאלה פשוטים .
איציק

ניר ל
19-04-04, 17:25
אז למה אקדח ההצתה בכל זאת לא מיותר (השאלה מופית לאיציק בעיקר...)?

אני אסביר לך למה ! - כי זה מה שבא לך לקנות! זה היה בכיף שלך באותו רגע וקנית את זה ! מגניב !, הרי אם זה היה אחרת היית מתייעץ לפני שקנית.
מה שכן זה קצת מבאס שאין הרבה הזדמנויות לשחק עם זה... אז אל תשכח להביא אותו אתך שאתה מגיע למרכז. יותר טוב - תביא אותו היום ליום הולדת של ארז ונבדוק כיוון הצתה לכל החברה !
רעיון רע, כולם עם דיזל...

בכל זאת אל תתבאס, אני קניתי רתכת אלקטרונית סתם כי בא לי, בלי שום צורך ממשי, כשיעבור לי הסיפוק מהקנייה הזאת אני אקנה ידית ארגון מתאימה ומיכל ארגון. אני לא יודע לעבוד עם ארגון, אבל איך אני אלמד בלי מסכה אלקטרונית ?!
השאלה היותר עניינית היא מה לעזאזל אני אעשה עם כל הציוד הזה ?
הייתם צריכים לראות אותי ואת עדי טוחנים אלקטרודות על איזה שני בזנטים מסכנים רק כדי לשמוע את הצליל של הרתכת....
עזוב אותך מלחפש צידוקים, אתה דפוק כמו רובנו כאן, תהנה מזה.

shmil
19-04-04, 17:40
ניר
המחלות הן מחלות נפרדות - מחלת הכלים, ומחלת הג'יפים.
אני מכיר כמה אנשים החולים רק במחלת הכלים, ואין להם מחלת ג'יפים או מחלת מכוניות, או אפילו לא כל מחלת "do it yourself" אחרת.
מנסיון [עצמי], אגב, של היפוכונדריה ודאית בשתי המחלות הללו, בשילוב של מחלת ה-"i can do better" --
זוהי מחלה כואבת :lol: :twisted: :wink:

איציק - 4X6ZH
19-04-04, 20:49
יש מתאם המאפשר להפעיל אקדח הצתה על מנוע דיזל .
איציק

חנן א.
22-04-04, 20:49
פוקוס. ביום טוב מגיע ל-11 ק"מ לליטר.

1:14 בתנאים האלו, נראה לי מכובד מאד... אני לא מודד את צריכת הדלק בפוקוס, אבל אני בטוח שהיא אחוקה מנתוני יצרן.

אחרי גמיעת מיכל ראשון בקורולה, הצריכה עומדת על 12.3

-->