PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידת מקום אזורית, על חמישה: שלושה עתיקים, אחד ישן ואחד חדש:

PW
16-09-08, 13:18
העתיק הראשון החל עוד מתקופת המושל שהפך למלך. הוא נגמר בתקופת הנשיא.
הפעם השנייה שהיה מיושב הייתה בתקופת שליט הממלכה האחרון, מציב השפיץ.

העתיק השני הוא המבצר המפחיד בעל גולגולת המת.

העתיק השלישי הוא מתקופת ....השני... עד תקופת המזרחית. לבסוף שימש כתחילת הישן.

הישן הוא מדורה. אש להבה. בן שלוש בלבד - וכבר הפך למיתוס. לא נחל לספר בדברי עלילות גבורתו עם חלק מהכלל משום שלא נגמור. אנשיו הלכו לגלות במזרח. כמו יש מאין נולד לו לפתע אח תאום.

החדש – הוקם בתשע. אליו יש להוסיף תשע ולחלק בשניים. שלושה ממנו ועוד אחד הם החותרים.

וכולם מספרים את סיפור הארץ הזאת.

יוני5
16-09-08, 15:57
עשה לי טובה, תפרסם את החידות שלך עם אקמול. רצוי פורטה.

החדש לא אומר לי כלום.

האחרים מתנדנדים בין ציפורי לרצועת עזה ו30 איזורים אחרים. אפילו גמלא עלה לי לראש.

הרגת אותי

יוני5

עודד זנטון
16-09-08, 17:58
אנסה את כוחי הדל.

העתיק הראשון, הינו בית המקדש בשתי הופעותיו.
נבנה לראשונה בתקופת שלטונו של שלמה המלך ונחרב בשנית בימי ר' יהודה הנשיא.
בית המקדש השני, נבנה ע"י עולי בבל ובניתו נפסקה עד למלכותו של הורדוס.
השפיץ שהקים הוא הסרטבה שהיה אחד מהרי המשואות בעזרתם הוכרז תחילתו של חודש עיברי.

עתיק שני, - איני יודע.

ישן: מצדה.
למרות שסיפור המצודה ארך בסה"כ 3 שנים של מצור (נתוןמדהים בהתחשב בגודלו של האתר)- הפך המקום למיתוס ע"י בני עליה שניה שחשו היזדהות עם ההקרבה (דעתי-ללא סימוכין..).

האח התאום אינו ידוע לי.

PW
16-09-08, 18:20
יקירי: גודלו של האיזור מה"איזורית" הוא לא יותר משני קמ"ר לערך. כלומר: כל החמישה מרוכזים יחדיו. באותו תא שטח.

PW
25-09-08, 21:59
זה מה שנשאר מהישן.

yoava
27-09-08, 21:51
אוף..האמת שגמעתי כמה וכמה אקמול פורטה..

העתיק הראשון: ח'רבת הילאל - היום בישוב בת עין בגוש עציון
העתיק השני : ח'רבת ג'ומג'ום - כקילומטר מצפון. ג'ומג'ום בערבית - גולגולת
העתיק השלישי: ח'רבת חובילה

הישן: קיבוץ משואות יצחק, במקומו המקורי בגוש עציון הוקם 1945 ושלוש שנים אח"כ בנפול הגוש - הובלו רבים מתושביו לשבי של תשעה חודשים בירדן

החדש: הישוב בת עין שהוקם בשנת 1989

וידוי: לא יודע על איזה שפיץ מדובר ומהם החותרים

הולך לנוח..

יואב אבניאון

PW
27-09-08, 23:09
יקירי: כבוד! עבודה יפה!
ברשותך השלמות קלות:

חידת מקום אזורית, על חמישה: שלושה עתיקים, אחד ישן ואחד חדש:

העתיק הראשון - ח'רבת הילאל החל עוד מתקופת הורדוס מושל הגליל שהפך למלך. הוא נגמר בתקופת בר כוכבא נשיא ישראל והושמד למעשה עם דיכוי המרד ע"י הרומאים. הפעם השנייה שהיה מיושב הייתה בסוף המאה הרביעית לספירה, תקופת שלטונו של הקיסר תיאודוסיוס הראשון, שליט הממלכה האחרון, מציב "אובליסק תיאודוסיוס".

העתיק השני הוא מבצר מפחיד בעל גולגולת המת. הלא היא ח'רבת ג'ומג'ום. השם ניתן לה ע"י המקומיים ערביי הסביבה שרואים בהביטם אל הגבעה המצוקית ראש או גולגולת אדם.

העתיק השלישי הוא ח'רבת חובילה. הישוב בה התקיים מתקופת בית שני עד התקופה הביזנטית, הלא היא חלקה המזרחי של האימפריה הרומית שהתפצלה מהקיסרות הרומית בשנת 395 למניינם. על מקומו הוקם היקיבוץ הדתי משואות יצחק ע"ש הרב יצחק הרצוג – הלא הוא "הישן".

"הישן" הוא מדורה – "משואות יצחק". אש להבה. בן שלוש בלבד - וכבר הפך למיתוס. עלה על הקרקע בשנת 1945 ונכבש והוחרב בשנת 1948. לא נחל לספר בדברי עלילות גבורתו עם חלק מגוש עציון כולו. אנשיו הלכו לשבי הלגיון הירדני. לאחר שחזרו מהשבי, כמו יש מאין - הקימו אנשיו את הקיבוץ מחדש בשפלה.

הישוב החדש, "בת עין" – הוקם בשנת 1989.
בת עין ב' התפצל ממנו בשנת 1998.
שלושה מאנשי הישוב ועוד אחד מישוב נוסף נתפסו בשנת 1993 ע"י השב"כ וקבוצתם כונתה "מחתרת בת עין".
(כיום למעשה קיימת גם "בת עין ג' – אבל זה כבר סיפור מרתק אחר).

וכולם מספרים את סיפור הארץ הזאת.

בומס הקופץ
28-09-08, 05:08
היתה מחתרת נוספת לפני זאת שנתפסה ב-2003 (זאת שנתפסה בעקבות נסיון הפיגוע הכושל בבית ספר לבנות בא-טור, במזרח ירושלים)?

-->