PDA

צפייה בגרסה מלאה : בולם הגה בסופה - איזה?

אדי
23-12-02, 14:21
שלום לכולם ,

אני חושב שבולם ההגה בסופה שלי לא הוחלף כבר די הרבה זמן ויש לו סימנים של נזילות , הבנתי שהבולם חיוני ולכן אני מעוניין להחליפו בחדש .

מה המחיר בארץ?
האם יש הבדל (האם הוא מורגש או משמעותי) בין בולמי הגה של היצרנים השונים? מה צריך לעניין אותי בבחירת בולם הגה חוץ מהתאמתו לרכב?
האם בולם הגה של רנגלר YJ מתאים לסופה?

תודה , אדי .

אריק זמר
23-12-02, 15:13
אדי,
תבדוק טוב טוב אם הוא גמור, זה אמנם זול (כ180 ש"ח) אך לעניות דעתי, בולם במצב סופני יכול למשוך...
מלבד ריסון מכות מהקרקע המגיעות מצד אחד (גלגל אחד) על מנת לשמור בין היתר על מערכת ההגה (החל מתפוחים וכלה בתיבת הגה) הוא גם שומר על הידיים מפני זריקת הגה שעלולה אף לשבור אצבע...
בנהיגת כביש אין הרבה משמעות לבולם הגה, כמו גם בנסיעה על שביל מהודק...
המשמעות באה לידי ביטוי לרוב כאשר ישנו בור \ תלולית על הכביש או לחילופין בעת עליה על בולדר קטן בנהיגה מהירה.

נסעתי המון בלעדיו ולא הרגשתי בחסרונו...

אדי
23-12-02, 15:35
אריק , אני מעדיף שהבולם יהיה תקין , העלות שלו לא גבוהה כמו שציינת ואם הוא יחסוך בלאי ממערכת ההגה אז רק הרווחתי .

בולם הגה של YJ מתאים?

אדי

Subzero
23-12-02, 18:22
כן אדי. בולם הגה של YJ מתאים לסופה.

איציק

אדי
23-12-02, 19:17
איציק , ידוע על הבדל כלשהו בין היצרנים? או שפשוט לקנות את בולם ההגה הזול ביותר?

תודה , אדי .

Subzero
23-12-02, 19:41
עקרונית בולם ההגה אינו מרכיב אקוטי במערכת. אבל כמובן שבולם טוב יותר עובד טוב יותר. אצלי מורכב ראנצ'ו. להגיד לך שאני מרגיש את ההבדל ... אולי ... ממש אולי ההגה טיפה כבד יותר אבל אינני בטוח אם זה כתוצאה מהבולם או כתוצאה מהנסיון שלי לחוש את ההבדל.
על כל פנים, קח בחשבון שבולם הגה של ראנצ'ו יעלה כפול אם לא יותר מבולם OEM (מקורי) כך שאולי עדיף להתבסס על שיקולים כלכליים בהחלטתך.

My two cents...
איציק

אדי
23-12-02, 19:52
איציק , כמו שחשבתי אין ממש הבדל בין הבולמים . בכל מקרה , בולם מקורי אני לא אביא מארה"ב אבל בולם של רנצ'ו (או עם boot בצבע אחר - שיהיה יפה :D ) כן , ואז זה יעלה לי אותו מחיר ... ואולי קצת פחות .
אני כבר אחשוב על זה .

תודה , אדי .

נמרוד
23-12-02, 21:58
בניגוד לדעתו של מנהל הפורום הנכבד אריק....

בולם ההגה חיוני. לא משנה איזו פירמה, העיקר שיהיה. התפקיד החשוב שלו הוא דווקא בכביש. חנן יכול לספר לך על חוייה מפחידה שהוא עבר, בנסיעת כביש רגועה בדרך הביתה אחרי שבטיול הוא פירק את הבולם (לא משנה למה, אבל אז היינו בדעה שבולם ההגה לא חשוב...). במעבר פסי רכבת במהירות נסיעה רגילה, הסרן הקדמי נכנס לו לאיזושהי תדירות עצמית שגרמה ללב שלו לרדת למכנסיים עד כדי כך שמייד אחרי שהשתלט על הג'יפ ועצר בצד הדרך התקשר כדי לשתף אותי בחוייה.
בקיצור, מערכת ההיגוי היא במובן מסוים מערכת דינמית שה"קפיץ" שלה הוא שאיפת המרכוז של הגלגלים. כמו כל מערכת דינמית יש לה תדרים עצמיים, כלומר איזשהו תדר של סיבוב גלגלים ימינה ושמאלה, אפילו במעט, שמגביר את התנועה עד אינסוף - אם אין לו ריסון. כנראה שהמכה מפסי הרכבת במהירות הנסיעה המסוימת ההיא הכניסה את הג'יפ למלכודת התדר העצמי... זה התפקיד הגדול והחשוב של בולם ההגה, זה מרסן שחייב להיות במערכת . רוב הזמן הוא לא עושה הרבה - אבל הוא חייב להיות שם. בוודאי בג'יפים מוגבהים שבהם גיאומטרית ההיגוי משתנה למצב מסוכן יותר מאשר בג'יפ כפי שיצא מן המפעל.

ההסבר שנתתי כנראה לא ברור, קשה לי להסביר כזה דבר בלי להסתבך, אבל זו תופעה אמיתית ביותר ומסוכנת.

תקנה בולם רגיל ב150 (אצל אבו-נעים בנצרת) - 180 שקל, ושלום על ישראל. זה באמת הפריט האחרון שהייתי טורח ליבא מארה"ב.

אדי
23-12-02, 22:03
נמרוד , אני חושב שדי הבנתי את ההסבר .
אני מקווה למצוא מקום לקנות בולם באיזור שלי , בקושי שמן מנוע אפשר למצוא .

אדי

אריק זמר
24-12-02, 01:35
נמרוד,
ההיה זה שילוב של כמה כשלים אולי ?
דווקא לא מזמן, רחמנא ליעלן...פרקתי בולם בנקרות (4 חדשים אחורה)...כמובן שאת הנקרות המשכתי, ודי מהר...מלבד זה עשיתי ככה יותר מטיול שניים ובאמת שללא טיפת הרגשה !
התקנתי בולם חלופי אך ורק מסיבה אחת, פחד מן העומסים שצמיג ברוחב 12.5 יעמיס על התיבה והתפוחים.

חנן-ג'יפולוג
24-12-02, 01:41
אולי, אריק.
אני, בכל אופן, לא מצאתי את הכשלים האלה.
גם אני עשיתי את הנקרות במהירות ללא בולם הגה.
הטריגר הוא ייחודי מאוד בשביל להפעיל את התהודה הזו. היה צריך מכשול מסוים במהירות מאוד מסוימת, בסביבות ה50 קמ"ש. אולי זה יקרה לך פעם בשנתיים אבל כשזה יקרה...אלוהים ישמור...זה מאוד מאוד קרוב לאיבוד שליטה טוטאלי על הרכב.
בכל מקרה, מיותר להתעמק בזה, במיוחד כשהפתרון מאוד זול.

asafk
29-12-02, 20:43
איזה בולם הגה? הכי זול שיש.
העיקר שיהיה בולם, ולא רק בשביל אותה תהודה נדירה, אלא בעיקר כדי לשמור על כל מערכת ההגה מהלמים.

אסף.

בןבן
24-01-03, 11:07
השאלה אם בולם מע הגה חיוני גם במע שיש בהן הגה כוח הידראולי.השאלה באה מפני שנידמה לי שכאשר יש הגה כוח ישנה הפחתה לכיוון ההגה. זה נכון או שטויות?

חנן-ג'יפולוג
25-01-03, 00:49
התשובה בגוף ההודעה, בן-בן:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=166

ערן המסוקס
10-02-04, 21:19
הופניתי לשירשור הזה מג'יפטריפ.. עכשיו, אחרי שקראתי אותו אני יכול לרשום שני דברים.
א. אני מסכים לגמרי בקשר לכך שבולם ההגה מרסן את הסרן מפני תנועת סרן צידית (כל הסרן נע ימין ושמאל, ברכב ללא מוט פאנהרד). לכן הוא חשוב.

ב. אני לגמרי לא מסכים עם כך שבולם ההגה מוריד עומסים כלשהם ממכלולים שקשורים להיגוי. הרי הוא מחובר למוט ההגה שמחובר לגלגל דרך תפוחי ההגה (שסופגים ישירות זעזועים). הבולם רק מאיט מעט את המכה אך עדיין היא עוברת גם לתיבת ההגה. בקיצור.. אני לא רואה איפה בולם הגה שומר על מכלולים.

על כל פנים, בולם הגה מאוד חשוב לבטיחות מהסיבה שצויינה בשירשור.

אלה הם דעותי האישיות, ואשמח לשמוע הסברים בעד או נגד מה שרשמתי.

נמרוד
11-02-04, 10:50
הופניתי לשירשור הזה מג'יפטריפ.. עכשיו, אחרי שקראתי אותו אני יכול לרשום שני דברים.
א. אני מסכים לגמרי בקשר לכך שבולם ההגה מרסן את הסרן מפני תנועת סרן צידית (כל הסרן נע ימין ושמאל, ברכב ללא מוט פאנהרד). לכן הוא חשוב.

ב. אני לגמרי לא מסכים עם כך שבולם ההגה מוריד עומסים כלשהם ממכלולים שקשורים להיגוי. הרי הוא מחובר למוט ההגה שמחובר לגלגל דרך תפוחי ההגה (שסופגים ישירות זעזועים). הבולם רק מאיט מעט את המכה אך עדיין היא עוברת גם לתיבת ההגה. בקיצור.. אני לא רואה איפה בולם הגה שומר על מכלולים.

על כל פנים, בולם הגה מאוד חשוב לבטיחות מהסיבה שצויינה בשירשור.

אלה הם דעותי האישיות, ואשמח לשמוע הסברים בעד או נגד מה שרשמתי.

א. לא נכון בד"כ - בולם ההגה בג'יפ מחבר בין חלקים שכולם ביחד הם מכלול הסרן - אין לו שום קשר לתנועה היחסית בין הסרן לשלדה.

* אם אתה מחבר את הבולם בין הדראגלינק לשלדה, שזה לא הסידור המקורי בג'יפ, ויש לו חסרונות (כמו שחנן גילה ), רק אז מה שאתה אומר נכון. במידה כזאת או אחרת, לדעתי במידה זניחה. תזכור תמיד, שמרסן פועל אך ורק כשיש תנועה. בסיבוב ארוך בכביש, במצב המתמיד, הסרן יתרחק ימינה או שמאל מהשלדה באותה מידה אם יש או אין מרסן. מוט פנהרד לעומת זאת, הוא מוט קשיח שיקבע את צורת התנועה היחסית.

ב. הכוונה היא שהוא "בולע" אנרגיה של מכות חזקות במיוחד. לזה אסף התכוון כשכתב הלמים - מלשון "הלם" - shock . הוא מקטין את העומס על התפוחים בעיקר, אבל גם על תיבת ההגה. תפוח הגה הוא לצורך הדיון "מכלול".

ayah
28-03-05, 14:20
שלום,
יש לי סוזוקי סמוראי, אבל לא מצאתי דיון על בולם הגה שם, ורציתי לשאול:
מסתבר שבסוזוקי סמוראי 98' לא התקינו בולם הגה.
אף פעם לא היתה לי בעיה (הסמוראי שלי מאז 98'), עד שלפני כמה חודשים התחילו רעידות מפחידות, אחרי שאני עוברת מהמורה בכביש (במהירויות 60-80 קמ"ש).
הסתכלתי במדריך ג'יפולוג לזיהוי רעידות, וחשבתי שזה בגלל שהגלגלים לא מאוזנים. הם באמת לא היו מאוזנים, ואיזנתי אותם. זה לא ממש עזר. אני מניחה שהגלגלים יצאו בחזרה מאיזון, בגלל הרעידות, ושהרעידות נעשות יותר גרועות ככל שהגלגלים לא מאוזנים. אני אחליף את הגלגלים. אבל אני רוצה לפתור את הבעיה.
לקחתי אותו למוסך שיבדקו, ואמרו שלא מצאו כלום.
היום לקחתי אותו למוסך אחר, והוא אמר שצריך להתקין בולם הגה.אחרי שקראתי את כל מה שכתוב פה, אני רואה שזה חשוב, ולא ברור לי איך בסוזוקי חשבו לוותר על זה.
זה יפתור לי את הבעיה?
איך יכול להיות ש-5 שנים בלי בולם הגה הכל היה טוב, ועכשיו פתאום אני צריכה? זה אומר שכבר יש לי בלאי במערכת ההיגוי?
סליחה על אורך השאלה. אני פשוט מתוסכלת מזה כבר הרבה זמן.

עמי
28-03-05, 14:58
יש בסמוראי פנהארד? אם כן, בדוק היטב את הבוקסות. רעידות כמו שתיארת יכולות להיות תוצאה של חופש בבוקסות האלה. מעבר לכך בדוק אם יש חופש בקינג-פינים, גם הם יכולים להיות המקור לרעידות כאלה.

חנן-ג'יפולוג
28-03-05, 15:10
אם עד עכשיו לא היית צריכה בולם הגה, אין סיבה שתצטרכי פתאום, למעט מצב של בלאי באחד מרכיבי המערכת.
חזרי למוסך שיבדוק את כל מכלולי הסרן הקדמי וההיגוי לחופשים. אם הוא לא מוצא החליפי מוסך.

חנן-ג'יפולוג
28-03-05, 15:12
אגב, גלגלים לא מאוזנים יוצרים רעידות עקביות ביחס למהירות, ולא רעידות שמתחילות בצורה פתאומית לאחר מהמורה.

אלון_ק
28-03-05, 15:56
בכל מקרה, אם כן תחליטי להוסיף בולם הגה בסמוראי, להלן דיון (מפורום סוזוקי) עם דוגמא איך להרכיב בולם הגה ברכב שאין לו (יש גם דוגמא איך לא... :oops: ).

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=7535&highlight=%E1%E5%EC %ED+%E4%E2%E4

ytzur
16-11-13, 22:28
בניגוד לדעתו של מנהל הפורום הנכבד אריק....

בולם ההגה חיוני. לא משנה איזו פירמה, העיקר שיהיה. התפקיד החשוב שלו הוא דווקא בכביש. חנן יכול לספר לך על חוייה מפחידה שהוא עבר, בנסיעת כביש רגועה בדרך הביתה אחרי שבטיול הוא פירק את הבולם (לא משנה למה, אבל אז היינו בדעה שבולם ההגה לא חשוב...). במעבר פסי רכבת במהירות נסיעה רגילה, הסרן הקדמי נכנס לו לאיזושהי תדירות עצמית שגרמה ללב שלו לרדת למכנסיים עד כדי כך שמייד אחרי שהשתלט על הג'יפ ועצר בצד הדרך התקשר כדי לשתף אותי בחוייה.
בקיצור, מערכת ההיגוי היא במובן מסוים מערכת דינמית שה"קפיץ" שלה הוא שאיפת המרכוז של הגלגלים. כמו כל מערכת דינמית יש לה תדרים עצמיים, כלומר איזשהו תדר של סיבוב גלגלים ימינה ושמאלה, אפילו במעט, שמגביר את התנועה עד אינסוף - אם אין לו ריסון. כנראה שהמכה מפסי הרכבת במהירות הנסיעה המסוימת ההיא הכניסה את הג'יפ למלכודת התדר העצמי... זה התפקיד הגדול והחשוב של בולם ההגה, זה מרסן שחייב להיות במערכת . רוב הזמן הוא לא עושה הרבה - אבל הוא חייב להיות שם. בוודאי בג'יפים מוגבהים שבהם גיאומטרית ההיגוי משתנה למצב מסוכן יותר מאשר בג'יפ כפי שיצא מן המפעל.

ההסבר שנתתי כנראה לא ברור, קשה לי להסביר כזה דבר בלי להסתבך, אבל זו תופעה אמיתית ביותר ומסוכנת.

תקנה בולם רגיל ב150 (אצל אבו-נעים בנצרת) - 180 שקל, ושלום על ישראל. זה באמת הפריט האחרון שהייתי טורח ליבא מארה"ב.

מחזק את דבריו של נמרוד. הייתה לי אותה תופעה שתיאר נמרוד. באמפ קטן בכביש ופתאום כל ההגה מתחיל לרעוד בעצמה כזאת שנראה שהאוטו (XJ 1999, מוגבה) הולך להתפרק. עצירה (או האטה עד כמעט עצירה) והרעידה מפסיקה. המשך נסיעה כרגיל.

בבדיקה גיליתי שבולם ההגה נפרץ (נוזל שמן) והחלפתי אותו.
נכון לעכשיו (אחרי טיול לנחל מכוך) התופעה לא חזרה.

ירון

אמנון
16-11-13, 22:34
שים לב שזה שרשור שנפתח לפני 11 שנה וההודעה האחרונה שלו משנת 05...:cool:

ytzur
17-11-13, 11:55
שים לב שזה שרשור שנפתח לפני 11 שנה וההודעה האחרונה שלו משנת 05...:cool:

אמנון הי,
זה מה שיפה . תוכן של שרשור מ- 2005 רלוונטי גם היום.
ירון

-->