PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגבהת GrandVitara - שאלה

dovt
06-10-08, 19:29
שלום!
אני חושב להגביה את רכב שלי - GV 2007 - כוונה לשפר "יכולת זחילת סלעים" ולא "נסיע מהירה בשטח".
20 סמ' מרוח גחון זה too few - כל אבן קטנה בדרך מאיימת על גחון. ):
בדקתי בכמה סדנאות ידועות - אין אופציות רבות ל-GV שלי.

בקשר לפיצים:
כולם ממליצים להחליף קפיצים (לרוב - קיט של KING SPRINGS (מוסיף כ 2 inch לגובה :-))

בקשר לבולמים: רוב סדנאות מחליפות רק זוג אחורי (למונרו או בילשטיין),
ולו ברסטה לא ממליצים להחליף בולמים כלל!
על קפיצים אני סגור - "2 נוספים טוב לי :-)

מבקש המלצות - מה לעשות עם בולמים?

תודה לכל המשבים, דב

zivo
08-10-08, 01:19
דב,
יש לי GV 2006 ואת סיפור ההגבהה שלי אתה יכול למצוא כאן:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=29894

כחודש לאחר הגבהה ע"י קיט של RR אני מאוד מרוצה. מס' נקודות שכדאי לשים לב:
מהלך מיתלים. בולמים קידמים - Struts, אף אחד בארץ לא מחליף, וגם בחו"ל נדיר למצוא תחליף. מדובר בבולם עם מהלך של 11.5 - 12 ס"מ. הבעיה עם הגישה של החלפת קפיץ לארוך יותר, שנקודת האמצע - הנסיעה שלך זזה ב 2.5 ס"מ ומקצרת את טווח ההתארכות - במילים אחרות, בזמן הצלבות הגלגל יתנתק מהקרקע מהר יותר.(לעומת ספסר "שמוריד" את ה STRUTS כולו).
בולמים אחוריים- המהלך של המתלה האחורי נקבע בין הבמפ-סטופ ואורך המתלה.הבולם המקורי של הGV הוא באורך 53 ס"מ. הבולם של של RR הוא באורך 60 ס"מ, הבילשטיין של אספיר דומה באורכו למקורי, והמונרו של גתוס בסביבות ה 55-56 ס"מ. (דרך אגב,המספרים האלו על סמך מדידיות שאני עשיתי, אף אחד מהם לא "מגלה" את הדגם באופן רשמי ויכול להיות שזה משתנה מעט). הקיט של RR נמכר בעולם במשך יותר משנתיים ואני לא מכיר שום תלונה על "אכילת" צלבים או דיפרנציאל. בקיצור אין שום סיבה להשאר באורך המקורי וגם אין סיבה להסתפק במה שמציעים לך. אפשר להאריך עד 59-60 ס"מ בלי בעיות!
אני מצרף שתי תמונות, של שתי GV. אחת, הכחולה, עם קיט של RR והשניה, האפורה, עם קיט של גתוס (KS+ מונרו) בזמן חציה של אותו מקום. שים לב הגלגל של האפורה הגיע לקצה המהלך והתנתק מהקרקע, ועדיין נמצא גבוה יותר מהגלגל של ה GV הכחולה שנוגע בקרקע.

סיכום אורך בולמים - STUTS קידמי , מסובך \ קשה \ לא מקובל להחליף.
בולמים אחוריים - מומלץ ביותר להחליף לארוכים יותר 59-60 ס"מ. אני בחרתי ב PROCOMP EXP-MX6053 . זה בולם לא זול, Monotube , מתכוונן, אבל שווה כל פרוטה.

הערה קצרה על הגבהה ע"י החלפת קפיצים- הקיטים שנמכרים בארץ, מקשיחים את האוטו והכי גרוע, הבולמים של מונרו ובילשטיין שנמכרים אתם לא תואמים. בנסיעת כביש, יש ירידה משמעותית באיכות הנסיעה. יכול להיות שבולם טוב יותר יפתור את בעיית איכות הנסיעה עם קפיצי KS?
אבל, אני הייתי שוקל, לפחות מלפנים, להסתפק בספסר ולא להחליף (וע"י כך להמנע מקיצור טווח ההתארכות).
הבעלים של הGV האפורה, הזמין סטים מUSA , גם בולמים וגם RR.
זה יגיע במהלך החודש הקרוב ואנחנו נבדוק את הקומבינציה של KS עם PROCOMP. אם יש לך סבלנות אתה מוזמן להמתין.

dovt
08-10-08, 11:56
זיו תודה!
(אמת - אתמול בלילה גיליתי את השירשור שלך - ולמדתי אותו "בפרטי פרטים". נהנתי מאוד - עשית את העבודה "כמו שצריך" :-)

(הייתה לי תחושה שבארץ דורשים מחיר כפול על הקיטים, אך ציפיתי שאיכות הסחורה לא תאכזב!) :-(

שתי שאלות נוספות ברשותך:
1. התנהגות של רכב המוגבה בפניות על הכביש: ההבדל משמעותי?
2. שיפועי צד: ? (זה מפחיד אותי קצת יותר אולם תוספת של 2'' - זה כלום ביחס ל- 2 מ' גובה כלל).

אשמח לחמתין "לתוצאות מבחן" של GV אפורה.
(תכננתי לסיים את המבצע בחול המועד, ואפילו "משרד האוצר" נותן מימון :-) -- אבל הסיפור שלך שינה הכל!
וטוב שכך. עשה לי חשק גם להתקין בעצמי - ילד ישמח מאוד לעזור לאבא לסובב ברגים. אולי אז ירצה גם לטייל עם אמא ואבא, לא רק מול המחשב! :-)

תהנה מהאוטו!

גמר חתימה טובה!

zivo
08-10-08, 16:57
דב,

#1 התנהגות כביש. ל GV שלי יש 55K והבולמים המקוריים הם לא פאר היצירה.
ההגבהה שולבה עם החלפת בולמים והתוצאה הסופית טובה ממה שהיה קודם. אין להתעלם מהפיזיקה, רכב גבוה צ"ל פחות יציב מנמוך, אבל אפשר ללמוד שעור אחר - חשיבות של בולמים טובים:p בקיצור אין מה לחשוש, אם שמים בולמים טובים - סוכר דבש...

#2 שיפועי צד - לא נסיתי. לפני זה הייה לי טרופר, עוד יותר גבוהה :p
דרך אגב, יש פה בפורום מומחים גדולים ממני, אבל החישוב האמיתי הוא לא 2" על 2 מטר.
החישוב האמיתי הוא עליה של מרכז הכובד לעומת הרוחב של הגלגלים.
נכול שלפח יש משקל, וגם לכסאות...... אבל עיקר המשקל זה השילדה, מנוע והמכלולים, וכל זה יושב נמוך. מבלי שראיתי חומר אמיתי, רק מלהסתכל מהצד, הייתי מהמר שמרכז הכובד נמוך מחצי מטר. כך שאנחנו מדברים על 5.5 ס"מ יחסית ל 50 (ולא 200).

#3 זה אולי המסר העיקרי שניסתי להעביר בתאור המקורי שלי. להגביה רכב זה לא צחוק, זה אפילו מסוכן. חשוב מאוד שהקומבינציה תתוכנן ותאושר ע"י בעל מקוצע. תאוריה יודעים הרבה (או לפחות חושבים שהם יודעים..)לבצע את העבודה זה סיפור אחר.
אני לא יודע מי ואיך התאים את הבולמים של מונרו וביילשטיין ומה המפרטים שלהם. אני יודע בוודאות שהאורך שלהם לא נכון וההתנהגות כביש איומה. התוצאה שפתרון שאמור להיות מקצועי יותר (החלפת קפיצים) נותן תוצאה נחותה מפתרון פשוט יותר (ספסר).
חשוב להבין, KS זה קפיץ טוב, ומונרו הוא בולם טוב, וביילשטיין בכלל....
אבל הדגם של הביילשטיין שעליו אנחנו מדברים מיועד לסרן חי אחורי של טנדר של ניסן (לא זוכר את הדגם)(איך אני יודע- החזקתי בולם ביד, לקחתי את SN ופניתי לביילשטיין).
זה משקל אחר, זו התנהגות אחרת, זה אורך אחר.....

#4 דרך אגב - לא הצלחתי למצוא MODEL על הקפיצים של KS. ל KS יש קפיצים שמיועדים לGV ואולי זה אפילו אלו (אף אחד לא הסכים להגיד לי את הדגם), ועל KS אני סומך.
GV זה אוטו קל (עזוב סמוראי \ ג'ימיני), יחסית ל SUV ו 4X4 אחרים, הוא קל. החשש האמיתי שלי שבארץ אין מלאים אמיתיים. ואז מאלתרים וכך בולמים של ניסאן מגיעים לGV.
אם אלו באמת קפיצים שמיועדים ל GV, אז יכול להיות שב GV האפורה, החלפת בולמים תעשה את ההבדל. אם לא, נלך על הקומבינציה שכבר הוכיחה את עצמה RR + PROCOMP.
דרך אגב, יכול להיות שהוא ירצה למכור קפיצים שעשו פחות מ 5K ק"מ.

זיו

אלון_ק
09-10-08, 23:06
הייתי מהמר שמרכז הכובד נמוך מחצי מטר
קשה לי להסכים עם זה. אני לא מוצא נתון מדוייק של זווית התהפכות של GV (מה שהיה מאפשר חישוב מדוייק יחסית של גובה מרכז הכובד) אבל קשה לי להאמין שזה יותר מ45 מעלות. העקבה שלך היא 760 מ"מ בנקודה הצרה ביותר וכדי שתהיה התהפכות ב45 מעלות מרכז הכובד צריך להיות בגובה הזה, דהיינו 78 ס"מ. יש כאן הזנחה של מספר נתונים אבל ההזנחה היא לטובת ההנחה שלך. אני חושב שמטר יהיה יותר סביר (זוית הטיה: כ38 מעלות).

אין להתעלם מהפיזיקה, רכב גבוה צ"ל פחות יציב מנמוך
כן, על הנייר ובתנאי שכל שאר הנתונים זהים. הגבהה בעזרת דיסקיות מרווח (ספייסרים) היא דוגמא קלאסית לפעמים שהמשפט הזה נכון במציאות, כי זו בדיוק העתקה של מרכז הכובד כלפי מעלה. הגבהה בה משנים נתוני קפיצים (ובולמים בהתאם) עשויה לתרום להתהפכות מאוחרת יותר, בין אם מדובר בהקטנת כוחות האינרציה ע"י הטיה מבוקרת יותר של הרכב ובין אם מדובר על כיווץ קטן יותר של הקפיץ (וכתוצאה, הטיה קטנה יותר של מרכז הכובד אל מחוץ לרכב). עוד על זה בכתבה שתהיה בקרוב.

אבל עיקר המשקל זה השילדה, מנוע והמכלולים, וכל זה יושב נמוך
המכלולים האלו עולים אחד לאחד עם ההגבהה. במקרה דנן, רק סרנים נשארים מתחת להגבהה (משולשי מתלה, היינו הך).

לגבי התאמת של מוצרי מדף קיימים לרכב הספציפי אין לי מה להוסיף, אני לא מכיר את הרכב. ההמלצה שלי היא לפנות לסדנאות בלתי תלויות (שזה אומר כאלו שמוכרים את המוצרים של כולם, לא יבואנים של משהו ספציפי) ולנסות למצוא פתרון איתם.

-->