PDA

צפייה בגרסה מלאה : תושבת למחשב ניווט טבלט (בקאיה ספורטאג')- פרויקט חדש

mbuhboot
04-11-08, 10:04
טוב, ביליתי יותר משבוע במחשבות איך לעגן את התושבת של המחשב לספורטג'. שיחה עם חבר העלתה ראיון פשוט - להתקשר למוסך שמתמחה באוטו ולשאול לעצתו. קיא יפו (אריאל) הפנו אותי לחבר פורומים בג'יפ טריפ (moti50) שהיה מאוד נחמד וגילה לי שמתחת לפנל המרכזי עובר הצינור שעליו מולבש הדשבורד (צינור 2" בריא ביותר - ראו תמונות בהמשך). חיים החליף את המגש לכוסות הנפתח המקורי בקיא (מי צריך את זה בשטח??) למגש עץ מסיבי שעליו הוא מניח את המכשיר ניווט שלו. לצורך העניין הוא הלחים פלך מתכת 4 מ"מ ששימש בסיס למגש העץ לצינור.

פירקתי את הפנל שלי והתחלתי לחשוב איך אני ממתקן את התושבת - והנה התחלת הפרויקט - תיעוד המצב שלפני ומחשבות ראשונות על התכנון. אני עם 0 נסיון בפרויקטים שכאלו ועוד מחפש בעל מקצוע שיעזור (המלצות על בעלי מלאכה בפ"ת יתקבלו בברכה!) או שאשתמש במכשירים שיש במפעל של החבר (מכופפת, רתכת) ובמסגר שלו.

כמה תמונות על פרוק הפנל ונק' עיגון אפשריות..

אשמח לקבל הכוונה מכל בעלי הנסיון שכאן.

משה

אייל
04-11-08, 13:20
ריתוך בתוך בליל החוטים שרצים מאחורי הדש בורד עלול להיות בעייתי.
יש אביזר אינסטלציה שנקרא "שלת פיצוץ" שניתן למצוא בחנויות חומרי בניין. אתה קונה אותה לפי מידת הצינור ועליה אתה יכול לרתך את התושבת מחוץ לאוטו.

mbuhboot
04-11-08, 13:38
אופציה ראשונה:

בניית זוית חזקה מפח בעובי 2-4 מ"מ שיוצמד לפלך מתחת שכבר מולחם לצינור המרכזי ויוצמד עם שני ברגים. על השעון אצטרך לוותר ומתוך הדשבורד תבלוט הזוית שאליה אחבר את התושבת/שרוול עם מפרקי הצידוד

יתרון: פשוט לבניה, לא דורש הלחמות חדשות, אין נזק לפנל ואני מאבד רק את השעון (שיש לי ברדיוטייפ) ונשאר עם מגש הכוסות, יש!! :-)

חסרון: קצה ברזל חשוף בולט מהפנל, אצטרך להבריג את התושבת שמקבעת את המחשב.

ראו תמונות לרעיון כללי.

משה

mbuhboot
04-11-08, 13:42
ריתוך בתוך בליל החוטים שרצים מאחורי הדש בורד עלול להיות בעייתי.
יש אביזר אינסטלציה שנקרא "שלת פיצוץ" שניתן למצוא בחנויות חומרי בניין. אתה קונה אותה לפי מידת הצינור ועליה אתה יכול לרתך את התושבת מחוץ לאוטו.

ראה למטה.. המטרה שלי היא להמנע מריתוך למרכב ככל שניתן (ריתוך מבחוץ זה משהו אחר..)

sos4u
13-11-08, 19:41
אני התלבטתי באותו עניין, אמנם עם רכב אחר ותושבת שונה אבל אני חושב שהפתרון שלי יכול להתאים לכל רכב.

אני אנסה לצרף תמונות במועד מאוחר יותר אם אזכור..
בגדול, התחלתי מנקודה אחרת לגמרי והעברתי פלח פלדה בעובי 3 מ"מ, וברוחב של 5 ס"מ מהבורג הימני של כסא הנוסע ועד לבורג השמאלי של כסא הנהג. כך שנוצרה מעין קשת צמודה לכיסוי שמעל הגיר [אצלי, זה גרנד צ'רוקי 94] מעל הקשת הזאת חיברתי קשת נוספת בגובה המתאים, לי. על גבי הקשת הזאת חיברתי תושבת למחשב שלי.
הבעיות:

1. החומר לא נעים למגע. פלדה, קרה, חדה בפינות, ממש לא נעים. ולכן פירקתי את כל העניין, השחלתי בידוד מתכווץ [ שרינק - בשפת המומחים ..] ובא לציון גואל.
2. למרות שמדובר בפלדה ברוחב של 5 ס"מ, העסק זז קדימה ואחורה ללא שליטה, ולא משנה כמה חוזקו הברגים... לכן הוספתי פלח נוסף בצד הנוסע שחובר לחלק האחורי של הכסא, מצד אחד ולמתקן בצד השני. - אין תנודות.

הערות חשובות:

** הטבלט שלי כולל תחנת עגינה שוקל מעל 4 ק"ג. השיקול הראשוני בבחירת המתקן היה לוודא שהעסק ששוקל 4 ק"ג לא יתעופף באוטו בעת צרה. - ולכך אין סיכוי.

**מכיוון שלא תמיד אנו פנויים לנהיגה וניווט ביחד יש לחשוב על מיקום כך שגם הנוסע יכול לראות את המסך .

והכי חשוב,
כל הזכויות לחומר שבו השתמשתי לפרוייקט, כמו גם עזרה בעיצוב המתקן יש לתת לסמואל מטריפנט.

http://www.tripnet-shop.co.il

אני ממליץ לך לגשת אליו לקיבוץ עינת, להנות מחומוס מצויין או סושי טרי, ולחסוך הרבה זמן בהתלבטות . במיוחד לאור העובדה שכתבת שיש לך נסיון 0 בפרוייקטים כאלה ...

בהצלחה

mbuhboot
16-11-08, 23:54
תודה רבה על ההתייחסות - אשמח לראות תמונות ולשאוב רעיונות - אני אדבר עם סמואל השבוע (אני במין מילואים כאלו שיש לי בהם יותר זמן מאשר בשבוע עבודה רגיל :-) )

בכל מקרה - בגלל שאין לי נסיון - אני חושב שתושבת זה פרויקט שנותן לך להתחיל ללמוד בלי לסכן משהו חשוב (הטבלט עלה 66 דולר :-) )

mbuhboot
20-11-08, 16:42
החלטתי להוציא את התוכנית לפועל סוף סוף (היו הרבה חששות של הפעם הראשונה :-) )

החלטתי לפשט את הבניה של השרוול שיחזיק את המחשב - ולבנות אותו כלוח עם שתי פאות מעל ומתחת שמחזיקות את המחשב. התושבת תהיה מרופדת בבד לבד ופס גומי יוצמד לחלק התחתון (כדי לשפר את שיכוך הזעזועים) כך שכל החיכוך הזה עם גוף המחשב אמור יהיה לשמור את המחשב במקומו.

בימים האחרונים השתעשעתי עם הרעיון להשתמש בפרספקס או בפוליקורבנט לצורך בניית השרוול. למדתי קצת על הנושא (כולל יציקות אפוקסי) וקפצתי לחברת גזית בפ"ת ובדקתי עלויות - לא זול.. יותר מ-100 ש"ח לשרוול בלבד.

המשכתי משם לכמה בתי מלאכה שעוסקים בחיתוך ובכיפוף פח ובסוף הופנתי לאמרוסי מבנים ניידים שבסגולה, פתח תקווה. הח'ברה נחמדים ואין בעיה לתת להם לעשות עבודות קטנות מאלומיניום ופח (עד 4 מ"מ..)

יחד עם משה מאמרוסי החלטתי לבנות בשלב הראשון את השרוול בלבד ולהשאיר את נושא המפרק שיאפשר צידוד השרוול ונושא העיגון של העסק לרכב לשלב מאוחר יותר.

הנה השרוול כפי שקיבלתי אותו היום מהם. המחיר של שני שרוולים (לקחתי מקדם ביטחון :-) ) היה 70 ש"ח כולל מע"מ.

mbuhboot
20-11-08, 16:49
את המפרק של התושבת החלטתי לבנות לבד. מדובר במפרק שיאפשר לי לצדד את המסך למעלה ולמטה בטווח של כ-30 מעלות - ימינה ושמאלה באותו סדר גודל.

חשבתי לבנות בעזרת כיפוף שני U שיתחברו אחד לשני ויתנו את המפרק - אבל אז החלטתי שדבר ראשון אגש לראות מה יש כבר בשוק. אז ניגשתי לחנות להספקה טכנית ורכשתי שני זויות קטנות ומספר ברגים ואומי פרפר.

התמונות מדברות בעד עצמם (אני חושב) אני חושב לרתך את הברגים לזויות כך שיהיה כך להשתמש בפרפר בלי להחזיק את הבורג

משה

hiprex
22-11-08, 22:52
אולי המת קן שבניתי לפראדו יעזור לך...
http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=8&item=7437

mbuhboot
23-11-08, 09:28
אולי המת קן שבניתי לפראדו יעזור לך...
http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=8&item=7437

ב'ואנה! מרשים! איך עיגנת את זה לתוך האוטו? אני רואה שהתושבות יוצאות ממסגרת הטייפ, אצלי הטייפ יושב על מבנה מפח בעובי 1-1.5 מ"מ.

איפה קונים את המפרק הכדורי הזה?

אני שוקל להתחבר לצינור 2" של הדשבורד ולקבל חיזוק מפלך בעובי 2-3 מ"מ. יכול להיות שאני היסטרי בצורך בחיזוקים וביצורים פה - הרושם שקיבלתי היה שצריך לחזק ולעגן את התושבת בכמה נקודות ושמדובר בעומס גדול שדורש קונסטרוקציה מסיבית.

הבעיה הגדולה שלי עכשיו היא לבנות את הזרוע שמתעגנת לצינור - אני בודק כמה רעיונות ואדווח בהמשך

משה

רפאל
23-11-08, 16:02
משה שלום

כאחד שבנה קצת יותר מכמה מתקנים למחשב ברכב, אני יכול להגיד לך כי משקל המחשב*אורך הזרוע עד החיבור*קפיצות=המון זעזועים.
יש לבנות את התושבת חזקה ויציבה כדי שתוכל גם לעשות שימוש במחשב ולא סתם להיתבאס.

בברכה

רפי

erezgur
14-12-08, 21:11
ב'ואנה! מרשים! איך עיגנת את זה לתוך האוטו? אני רואה שהתושבות יוצאות ממסגרת הטייפ, אצלי הטייפ יושב על מבנה מפח בעובי 1-1.5 מ"מ.

איפה קונים את המפרק הכדורי הזה?

משה
המפרק הכדורי הטוב ביותר - חפש בקטלוגים של ram-mount, יש מספר חנויות בארץ המחזיקות חלק קטן ממוצריהן.
המתקן בפראדו של hiprex שימש השראה גם למתקן צג המגע אצלי - מחשב ניווט וצג מגע בטרופר קצר (http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=8&item=9224)
ברכבים קצרים אלו נוצר אתגר כיון שהמושב שליד הנהג "נוסע" כל הדרך את הדשבורד ומונע חלק מאפשרויות המתקון המתבססות על הברגת הכיסאות וכו'...

ארז

mbuhboot
15-12-08, 17:53
המפרק הכדורי הטוב ביותר - חפש בקטלוגים של ram-mount, יש מספר חנויות בארץ המחזיקות חלק קטן ממוצריהן.
המתקן בפראדו של hiprex שימש השראה גם למתקן צג המגע אצלי - מחשב ניווט וצג מגע בטרופר קצר (http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=8&item=9224)
ברכבים קצרים אלו נוצר אתגר כיון שהמושב שליד הנהג "נוסע" כל הדרך את הדשבורד ומונע חלק מאפשרויות המתקון המתבססות על הברגת הכיסאות וכו'...

ארז

ארז, תודה רבה - יופי של פרויקט אגב.

הזמנתי אתמול את המפרק הנ"ל מאנגליה (קשה לעמוד בפיתוי של המחיר.. 70 ש"ח)

https://www.gpsw.co.uk/details/prod3597.html?OrdIDEnc=235f6ba5c71575ea

הפרויקט קצת תקוע כי אני לא מוצא זמן לבנות את הזרוע שיוצאת מהרכב לכיוון התושבת.. נקווה שבסופ"ש הקרוב אצליח להתניע מחדש..

משה

גל_כ
17-12-08, 14:14
ארז, תודה רבה - יופי של פרויקט אגב.

הזמנתי אתמול את המפרק הנ"ל מאנגליה (קשה לעמוד בפיתוי של המחיר.. 70 ש"ח)

https://www.gpsw.co.uk/details/prod3597.html?OrdIDEnc=235f6ba5c71575ea

הפרויקט קצת תקוע כי אני לא מוצא זמן לבנות את הזרוע שיוצאת מהרכב לכיוון התושבת.. נקווה שבסופ"ש הקרוב אצליח להתניע מחדש..

משה

שים לב שמדובר בגודל B, שמיועד לעמוד במשקלים יחסית קטנים של עד כ-2 ק"ג.
אני הייתי לוקח משהו מסדרת D שלהם (שיכול לעמוד עד כמעט 7 ק"ג)

אגב,
מישהו יודע איפה ניתן להשיג את המוצרים שלהם בארץ (בחו"ל זה עולה כמעט 200$)

גל

smax2
17-12-08, 18:37
חנות בשביל הזרועות בארץ:
http://www.rimon1.co.il/newstore/shop2038/newstorefront/Lookup.taf?_function=details&_ID=49&GROOP=94&NA=&NA3=%D7%96%D7%A8%D7%95%D7%A2%20RAM&LANG=&_UserReference=784CF6EF9208EB15494921E7

-->