PDA

צפייה בגרסה מלאה : גומיות ומובילי שסתומים

עמי
29-04-04, 14:38
מה זה?
מה זה עושה?
למה ומתי זה מפסיק לעשות את מה שזה עושה (חוץ מבלאי)?
מה התופעות כאשר זה מפסיק לעושת את מה שזה אמור לעשות?
כמה סיפור להחליף לבד(במנוע דיזל כמובן)?
ואיך לכל הרוחות קוראים לזה באנגלית?

זהו (לבינתיים)

עמי

עמי
29-04-04, 14:39
אגב, אם מישהו יודע את השם באנגלית בריטית - מה טוב.

ניר ל
29-04-04, 15:17
גומיות שסתומים - Valve stem seal
מובילי שסתומים - Valve guide

אם קיים בלאי גומיות יחדור שמן לתא השריפה,
מובילים שחוקים עלולים לגרום לכשל של השסתום, נקישות, דליפות לחץ וכו'.
תחליף לבד- יאללה תתחילו ללכלך את הידיים, כולה מנוע של טרקטור.

ספרות עזר :
http://www.landrover.ee/est/files/manuals/engine/300TDi_Engine_Overhaul_Manual.pdf

ניר ל
29-04-04, 15:40
אחרי עיון קצר בספר -
החלפת גומיות שסתומים תוכל לבצע בלי להוריד ראש מנוע, תצטרך מכווץ קפיצי שסתומים (ראיתי אצל יוני5 חולץ גמדי שאולי אפשר להשתמש בו לצורך העניין) ולהיזהר שלא יפלו השסתומים לתוך הצילינדר.
אם אכן צריך להחליף מובילי שסתומים, עדיף לשלוח את הראש לשיפוץ.

מה הבעיה שבגללה אתה שואל על זה ?

עמי
29-04-04, 16:15
סיפור ארוך, שחלקו כבר סופר פה, אבל בכל אופן:

לפני זמן מה (מס' חודשים), עשיתי כיוון שסתומים בדיפנדר (בעוונותי לא לבד - אלא במוסך, שבשלב זה אינני חפץ לגלות את שמו, מטעמים השמורים עימי).
לאחר מספר ימים, כשהיה נדמה לי שכיוון השסתומים לא תקין, חזרתי למוסך לכיוון חוזר.
מכאן העניינים התחילו להתדרדר במהירות:
באחת הנסיעות, מספר ימים לאחר הכיוון השני, לא הרחק מהבית - נשמע קול נפץ עז מכיוון המנוע. מיד כשפתחתי את מכסה המנוע גיליתי לחרדתי, שמכסה השסתומים פתוח בחלקו. לאחר שהורדתי את מכסה השסתומים, התברר לי שציר הנדנדים נשבר לשני חלקים, הואיל ואחד הברגים שמחזקים אותו לראש המנוע נשלף מתוך ההברגה שלו (דעתי האישית ובדיעבד - עקב חיזוק יתר של הבורג).
חזרתי למוסך, שם הוחלף ציר הנדנדים ובוצעה הברזה מחדש של ההברגה שנהרסה.
חלפו עברו להם ימים לא רבים, ובאותו מקום בדיוק על הכביש, נשמע קול נפץ עז מקודמו. הפעם, ציר הנדנדים נשבר ללא פחות משלושה חלקים (תודה על הגרירה הביתה- זאביק).
שוב, בנוהל הרגיל - גרר ולמוסך. הציר הוחלף שוב (ע"ח המוסך הפעם) והוברזו מחדש כל ההברגות בראש המנוע. מלבד הציר, הברגים ואחת האומגות שמחזיקות את הציר הנ"ל לא הוחלף דבר.
התרשמותי האישית, שבשלב זה לא מבוססת על ידע מקצועי, אלא על אינטואיציה בלבד - היא שנגרם נזק כלשהו בראש המנוע, וע"פ הסימטומים (עישון לאחר העלאת המנוע לסל"ד גבוה, העדר עישון בשיוט, המנוע צורך שמן יותר מלפני כן - אבל עדיין לא צריכה היסטרית) נראה לי שהאשם הוא דווקא הגומיות ו/או המובילים.

הגיוני / לא הגיוני? יש קשר / אין קשר? לא יודע, אבל בטח אתם תגידו לי.

עמי

חנן א.
29-04-04, 16:29
יש מצב שהתעסקו עם הטיימינג באותה הזדמנות? או קצת קודם?
אם כן, הייתי חושש שעשו איזו טעות, שסתומים פגעו בבוכנה והתעקמו, המוסך סידר את הטיימינג, אבל השסתומים העקומים מתנגדים לתנועה ושוברים את הציר.

חנן א.
29-04-04, 16:31
אתה כותב שלדעתך מישהו חיזק את אחד הברגים של הציר יותר מדי ולכן ההברגה נטחנה.
למה היה צריך לנגוע בציר הזה? כיוון השסתומים הוא על ידי ברגים או עם שימסים?
גל זיזים עילי ?

עמי
29-04-04, 16:37
פעם אחרונה שנגעו בטיימינג הייתה (נדמה לי) 40K לפני המקרה - כך שזה לא נראה לי רלוונטי.
בכל אופן, מאז חלף זמן לא רב, וחוץ מהסימפטומים שתיארתי, הכל נראה תקין.
בדיפנדר הציר הנ"ל מחוזק לראש בעזרת 5 ברגים, ששלושה מהם מחזקים אף את מכסה השסתומים למקומו.
כיוון השסתומים הוא באמצעות ברגים.

ניר ל
29-04-04, 18:40
חנן, אתה יכול להסתכל בלינק שצירפתי,
גל זיזים תחתון, מרימים הידראולים, מוטות דחיף ונדנדים שמחוברים על ציר כמו שעמי מתאר. נראה לי שחיזוק לא נכון של הברגים הוא בהחלט גורם אפשרי לכשל שלו.

איציק - 4X6ZH
29-04-04, 21:28
הסיפור שאתה מספר הוא סיפור של הטבעת שסתומים כתוצאה מטימינג לא נכון וכיוון שסתומים .
בדרך כלל מה שמתרחש הוא שהמנוע מפתח חופשים גם בטימניג וגם בשסתומים הכל " בסדר "
עד לכיוון שסתומים מבלי שבודקים טימניג . ( לא מקובל לבדוק טימניג בזמן כיוון שסתומים )
כתוצאה מכיוון שסתומים מרווח השסתום קטן יותר ואז מהלך הפתיחה של השסתום גדול יותר לכן יתכן מצב שהשסתום יפגע בבוכנה .( שזה מצב מסוכן ביותר ) הבוכנה מצידה נותנת לשסתום דחיפה למעלה בדיוק כאשר הוא מקבל לחיצה לכיוון פתיחה . מה שהוא צריך להשבר / להתעקם / להשתחרר ... .
בדרך כלל זה נגמר לא טוב . לפעמים זה נגמר בסימני הטבעה של ראש השסתום על הבוכנה .
החופשים גדלים והמנוע ממשיך לעבוד כך עד לפרוק ראש מנוע וגלוי הנזק או עד לכיוון טימניג ושסתומים נכון .
יתכן אפשרות נוספת שפשוט השסתום כיוון לא נכון ( למרווח קטן ) גם אז יש אפשרות לנזק דומה . אבל בדרך כלל במצב כזה יש סימני לוואי נוספים כמו קשיי התנעה .
תקלה זאת קיימת רק במנועי דיזל .
יש לתקלה זאת גם תופעות לוואי כתוצאה משיפוץ מנוע או שיפוץ ראש מנוע כאשר לא מקפידים על
גובה בוכנות וגובה שרוולי בוכנה או לא בודקים שטח ביחס לגובה השרוולים ..... שיוש בסתם ראש לא נכון ....
במקרה הפרטי הזה קשה לקבוע מי התחיל קודם ומה רמת הנזק הקיים ואפשרויות תיקון .
בכלל לא בטוח מי אשם . מה שברור אחרי הנזק הראשון היה צורך לחשוב על אפשרות זאת .
איציק

עמי
29-04-04, 22:51
איציק, אני לא בטוח שאני מבין מה אתה אומר. אם אתה מתכוון לכך ששהשבר ארע בגלל טיימינג לקוי או חופשים - המסקנה הזו נראית לי בעייתית, היות והרכב נסע 40K ק"מ לפני האירוע לאחר הטיםול האחרון בטיימינג וכעת הוא 35K אחרי האירוע, ללא שברים נוספים וללא שמישהו נגע בטיימינג מאז.

אם התכוונת שהטבעת השסתומים היא תוצאה של השבר, זה משהו אחר, אבל לא נראה לי שלכך התכוונת ...

יתרה מזאת, כפי שהבנתי (ואני ממש לא מומחה בכך), מנוע הTDI 300 בנוי כך שאפילו במקרה של טיימינג לא מכוון ואפילו קריעת רצועת טיימינג, הבוכנות אינן יכולות להפגש עם השסתומים.

מעבר לכך, ומבלי לחפש כעת את הגורם האחראי לשבר/ים בציר הנדנדים - האם שברים בציר הנדנדים כפי שתיארתי למעלה יכולים לגרום לנזקים בגומיות או מובילי השסתומים?

איציק - 4X6ZH
29-04-04, 23:13
התשובה כן זה יכול לגרום לבעיות בגומיות שסתומים .
אני לא מכיר את המנוע המדובר לעומק ותשובתי היא ברמת התאוריה בלבד .
נשמע לי מוזר שמנוע דיזל במבנה הזה השסתומים לא נוגעים בבוכנה . אולי ?
איציק

איציק - 4X6ZH
29-04-04, 23:26
לדעתי אתה טועה לגבי אי גרימת נזק בקריעת הטימניג
בדקתי בספר לפי הקישור שלך בדף מס 25 יש התיחסות לבדיקה הנדרשת ובהמשך התיחסות לעובי סתם הראש .
לדעתי זה הכיוון שאתה צריך לבדוק . טימניג וכיוון שסתומים חוזר .
במידה והטימינג שלך לא תקין יש אפשרות " לשקר" את המנוע על ידי מרווח שסתומים יותר גדול . מה שבדרך כלל מתרחש מהבלאי הטבעי של הרכב .
בדוק טימניג יסודי !!
איציק

עמי
29-04-04, 23:56
קיבלתי.
תודה.

סוזי המשתוללת
30-04-04, 00:07
עמי
בעבר הרכב שלך (אצל הבעלים הקודם )עבר קריעת טיימינג תוך כדי נסיעה לא זו
כר מה היה הנזק אבל היה

-->