PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעקבות הדיון על קמין עצים - איך הופכים בויילר לאחד כזה

polar bear
16-11-08, 20:21
הרעיון אמנם לא חדש לי, אבל פתאום הביצוע יכול להיות אפשרי.
מצאתי דוד זרוק והתחלתי להאבק איתו { הסרתי את מעטפת הפח }. ובנתיים התעוררו לי מספר שאלות.

1. איך מסירים את כל הפוליאממו בלי ליצר יותר מדי בלאגן? { הערה חשובה - הדוד רחוק מביתי ובטווח המידי אין לי אפשרות להובילו כאשר הוא עטוף בפוליאממו }
2. באיזה צבע צובעים מבחוץ? ומבפנים?
3. ארקשטיין וקצת בטון במקום לבני שמות? ואם לא - מה יכול להחליף אותן?
4. איך יוצרים סניקת אוויר במערכת על מנת שלא יצאו פרצי עשן לתוך הבית כל פעם שפותחים את הדלת?
5. אם ממש בא לי שתהיה דלת זכוכית לעסק - אפשר להזמין כזו אצל זכוכיתן ממוצע או שצריך מישהו מיוחד?

עד כאן בנתיים :) .

תודה.

idanw
16-11-08, 20:59
5. אני לא יודע לענות לך על כל השאלות, אבל לזכוכיתן קוראים זגג :)

tzurlis
16-11-08, 21:24
- פוליאממו הוא בדרך כלל חומר רך, קח סכין עבודה טובה ותעיף אותו.
בפנים, פותחים הברגות הפלג', מנקים מאבנית.
צובעים חיצונית בלבד. מקדחה עם מברשת ליטוש תוריד את החלודה העיקרית, השלמות ביד, במברשת פלדה ובמלטשת, צבע יסוד עמיד חום, צבע עמיד חום מעל. או שלא תסתבך עם עמידי חום - או לא לצבוע בכלל, ופעם בשלוש - ארבע שנים להחליף דוד: או פשוט לצבוע במה שיש. צבע מתכת סביר ואיכותי יחזיק בחום מספיק זמן.
- המתקן הנפוץ לסניקת עשן נקרא ארובה. הפטנט המקורי נרשם בידי איש המערות לפני כמה עשרות אלפי שנים, וכבר אין עליו זכויות יוצרים. קח צינור פח ותריץ בקו ישר ממוצא הצנור לגג. קח צינור שלושה צול ומעלה באורך 20-40 ס"מ, סמן קוטר וחתוך פתח בגב התנור, בשליש העליון.
קדח שני חורים מקבילים בצינור הפח או המתכת, לפי מבנה הביית, הכן לוח מתכת או פח בקוטר הפנימי של הצינור, חבר לו ציר עם כיפוף בקצה, שתהייה ידית סיבוב, ובנה מצערת. דאג לתפיסה של הידית על הצינור בכל שיטה שתרצה: הידוק הברגה, ציר שמתסובב בכוח, נקודות תפיסה, וכו'.
סיבוב הציר יביא לזרימת אוויר פחותה \ רבה וכך לוויסות גובה האש או יניקת העשן: בהדלקה ותחילת בעירה - פתוח, הרבה אוויר: בבעירה מלאה- סגור, = בעירה איטית יותר.
רתך הצינור מול הפתח ובדוק שהתפר נקי ואטום יחסית, למרות שגם אם פישלת תמיד אפשר לסתום החורים באפוקסי פלסתלינה או כל שיטה אחרת.
בחזית, חתוך פתח בגודל של כ- 25-30 לרוחב על 30 לגובה. הדלת יכולה להפתח לצד או למטה, מה שנוח.
אתה יכול לקחת את הברזל שחתכת, לרתך לו ציר מצינור רבע צול, עוד ריתוך ברזל 90 מעלות ועליו ידית עץ, ולהפוך אותו לדלת: או לחתוך ולעשות מסגרת ברזל וללכת לזגג, לשים זכוכית חסינת חום. אם יש רווח קטן, נגיד חצי ס"מ בין הדלת לדופן - לא נורא, יניקת האוויר תוציא את כל העשן. אם יותר, עדיין לא נורא אבל זה כן ישפיע על כמות הלכלוך - אפשר שייזרק ויפול קצת לפני התנור. תלוי במידת הקפדנות האישית שלך, כבר ראיתי סנטימטר רווח וזה עבד, רק ליכלך יותר.
למטה, אפשר ומומלץ לחתוך ולעשות מגירת אפר באותו עקרון. אפר מצטבר בתחתית וצריך לפנות אותו מידי פעם. אם אתה עושה מגירת אפר, כדאי לרתך בפנים מעליה רשת ברזל עבה עיין קטנה, הבעירה מעל המגירה ורוב האפר ינשור מהרשת פנימה. תן לה כמה פיקים בצד, שתתפוס, וזהו.
אם הדוד קטן, שים לו רגל מגביהה מצינור 6 צול או דומה. אפשר לרתך פלטה ליציבות ולהבריג לרצפה. ראיתי כאן דיסקוס בתור בסיס, אני הכרתי אותו דווקא בתור גג לתנור, יוצא מגניב רק צריך לרתך נקודות לסירים שלא יתחלקו למטה..
בסוף הארובה שים רשת ציפורים - עיין גדולה, שלא תחסום את כניסת האוויר, וכמובן כיסוי מחודד שגשם כבד לא יחדור ישירות. תבליט אותה מעל הגג, או בצד הביית מעל למפלס הגג.
ניתן לכרוך צינור נחושת סביב החלק בארובה שעובר בתוך הביית, לחבר לדוד המיים החמים, וככה להכניס לו מיים חמים ולקצר זמן חימום. צריך להזהר לא ליצור קיטור במערכת.
לעניין הלבנים וכו', אם התנור לא ממש על הקיר אין שם חום נוראי. נראה לי שחיפוי אבן יכול להיות רעיון טוב? במה שהיה לי ושראיתי אצל חברים ושכנים, לא מכיר הרבה שימוש בלבני שמוט אבל תמיד יש מה ללמוד ולשפר.
בהצלחה.

itayhi
17-11-08, 02:02
3. ארקשטיין וקצת בטון במקום לבני שמות? ואם לא - מה יכול להחליף אותן?

מנסיון עם 2 קמינים, בנוי ויציקה (בנוי בבית שכור, נבנה ע"י בעל הבית מפלטות בעובי 5 או 6 מ"מ לפני 15 שנה ויציקה הנוכחי):
בבית השכור כנראה שאף אחד מהדיירים לפני לא ידע לתפעל את הקמין טוב כמוני כי אני פוצצתי את האמ-אמא של הקיר עם החום של הקמין, והוא עמד 20 ס"מ מהקיר! (ללא לבני שמוט כמובן) הפיצוץ בקיר היה בקוטר של קרוב למטר...
בקמין היציקה בבית הנוכחי הדבקתי חצאי לבני שמוט על הקיר ובדיעבד מסתבר שלא היה צריך...
היציקה מפזרת את החום בצורה יותר טובה כנראה.

אני הייתי מדביק משטח של מטר על מטר, just in case...
יש באזור התעשייה של גיל עמל, בהוד השרון, מקום שנקרא קרן סטון (תקיש בגוגל, יש להם אתר יפה)
לבני שמוט מפירוקים של בתים עתיקים בארופה. דברים יפים שחבל"ז, לא יקר משמעותית מלבני שמוט רגילות
לי עלה סביב ה500 ש"ח לכסות מ"ר אחד בחצאי לבנים, כולל החיתוך (שהם עושים).

5
. אם ממש בא לי שתהיה דלת זכוכית לעסק - אפשר להזמין כזו אצל זכוכיתן ממוצע או שצריך מישהו מיוחד?

כל זגג יכול לשלוח חתיכת זכוכית לחיסום.
חבל שלי שלח זכוכית בעובי ארבעה מ"מ 30X40, ס"מ, עלה לו כולל הזכוכית 80 ש"ח.
(קמין צריך כמובן עבה יותר,)
עלות זניחה ביחס ליופי של אש בסלון, מצד שני, באמת צריך לנקות את הזכוכית כל כמה זמן,
תלוי באופן תפעול הקמין (שזה בדיוק הסעיף הבא...)

[QUOTE=tzurlis;222165 אם יש רווח קטן, נגיד חצי ס"מ בין הדלת לדופן - לא נורא, יניקת האוויר תוציא את כל העשן. [/QUOTE]

יניקת האויר תוציא את העשן זה נכון, אבל רק בזמן שהפרפר בארובה פתוח, לפחות קצת (תלוי בעצמת הרוח)
מצד שני, לתפעול נכון של הקמין, לניצול מרבי של העץ ולמניעת חלק גדול מהפיח על הזכוכית, כדאי מאוד
שניתן יהיה לאטום את הקמין לחלוטין!
ישנן כמה שיטות אטימה, אני משתמש ב"חבל אסבסט"

עם עבודה נכונה, גזע "סטנדרטי" בקוטר 20-25 ס"מ יחזיק מעמד מעל 20 שעות, אני סוגר/אוטם את הקמין
לפני השינה ומטפל בו שוב רק למחרת ב5-6 בערב.
אם אתה בענייני "להבה 24/7", תכין פי 3 עצים (אני משתמש ב5-6 קוב לחורף לבעירה איטית 24 שעות ביממה
בערך 3.5 חודשים בשנה)

בהצלחה.

אין כמו קמין עצים בחורף.

איתי

amimiller
17-11-08, 21:34
מצורפים 2 שרטוטים לבנייה,את הארובה בחרתי להוציא מהצד כך שהקמין ישרוף את העץ יותר לאט,
את הפלטה ברזל אפשר להשיג ברח' סלמה בת"א. את פתחי האוויר אפשר לבנות עם פתחים משתנים
כדי לשלוט על עוצמת הבעירה.
בהצלחה

polar bear
17-11-08, 21:38
,תודה:)
לגבי עניין הארובה - למה להוציא אותה מגב התנור ולא מחלקו העליון? זה לא פוגם ביכולת הסניקה שלה ? השאלה שלי נובעת מהיכרות מסוימת עם קמין של גיסי, שלטענתו פולט עשן מועט כשפותחים את הדלת, כיוון שהארובה לא ישרה לגמרי אלא בצורת "ל" .
לגבי המצערת - היא לא אמורה להיות איפשהו בחלק התחתון של הקמין { כך בשני קמינים שיצא לי לראות - איפה שאמורה לבוא מגרת האפר} ?

איתי - אפשר פירוט על - שיטות האטימה?

ואגב, גם אני שלחתי לא מזמן זכוכית 4 מ"מ 30X40 לחיסום .....

itayhi
18-11-08, 00:41
"מצערת" כדבריך, רצוי שיהיו שתיים,
אחת לכניסת האויר, בדר"כ ממוקמת בדלת הקמין או מתחתיה
ואחת ליציאת האויר/עשן שהיא בעצם הפרפר בארובה.

בעניין האטימה,
קשה קצת להסביר במילים אבל אני אתאמץ, אם לא ילך, אני אנסה לצלם מחר.
בקמין שלי יש 2 דלתות (כמו חלון "פרפר" בבית), לכל דלת יש מסביבה, בשוליים, 2 "פלאחים" בגובה 1 ס"מ במרחק
של 7-8 מ"מ אחד מהשני ובין שניהם נדחס בכוח חבל האסבסט.
ממול, על הקמין עצמו יש פלאח בודד שיושב בדיוק באמצע בין שני הפלאחים.
כאשר סוגרים כל אחת מהדלתות נוצרת אטימה מההידוק של חבל האסבסט אל הפלאח הבודד

מצד שני, נראה לי שההסבר שלי מאוד קשה להבנה אז אני אצלם מחר ואעלה תמונות.

יש שטוענים שניתן לייצר טבעת אטימה מסביב לכל הדלת עם gasket maker המשמש לאטימה במנוע (זה האדום שאוטמים איתו את בית הטרמוסטט לדוגמא) יש כאלו העמידים לטמפ' מאוד גבוהות (עד 800 מעלות אם אינני טועה).
אני העדפתי את עניין החבל...

בכל מקרה, ואת זה נראה לי שאף אחד לא ציין, כדאי מאוד מאוד לרתל פלטת ברזל עבה (6 מ"מ לפחות)
בין האש לבין הארובה, משהו כמו 20 ס"מ מתחת לארובה עצמה.
הרעיון הוא שלא תהיה זרימה חופשית של אש מהקמין לארובה ובכך לשמור יותר חום בתוך הקמין.

בהצלחה

איתי

נ.ב. בעניין הזכוכית, אני בטוח שלא אתה הוא החבר ואני מקווה לטובתך שלא שלחתם זכוכית
לחיסום מאותה סיבה... :)

amimiller
18-11-08, 14:24
הארובה חייבת להיות ארוכה ורחבה לפחות 6" אז פתרתה את עניין העשן.לגבי איטום של הדלת
יש שרוולים של אסבסט עם דבק מיוחד.אני לדלת ריתכתי את הסגר של ארגז תחמושת והדלת נסגרת בלחץ ואין שום בעיה של עשן.לגבי איטום של הארובה אין שם שום חומר פשוט תלך ליצרן מרזבים, זה מורכב מזכר ונקבה צינור נכנס אחד בתוך השני.

MMR
18-11-08, 18:29
אם כבר מדברים על מערכת שתסייע לחימום המים בדוד, האם כדאי\יעיל לבנות מערכת של צינורות מבודדים עם סוג של רדיאטור בקצה לחימום חדרים מרוחקים? נכון שמדובר בהשקעה ראשונית גבוהה יחסית, אבל העלויות השוטפות מקזזות בגדול למי שיש לו אספקה כמעט חינמית של עץ (כמוני ;) ). כל מי ששרת בבסיסי הדרום שנבנו ע"י האמריקאים מכיר את מערכת הצנרת שרצה ממרכז האנרגיה לכל מבנה בבסיס, לכן סביר שזה אכן יעיל, או היה בזמנו.

-->