PDA

צפייה בגרסה מלאה : למי שייכות התוספות במקרה של TOTAL LOSS ?

yoav
27-11-08, 15:50
שאלה:
במקרה של תאונה בה הרכב מוכרז TOTAL LOSS ובעצם עובר לחזקת חב' הביטוח (אני מניח שלצורך פירוק לחלפים) ואני מקבל את הפיצוי לפי שווי הרכב במחירון.
האם אני יכול לדרוש לקבל לידי את התוספות שמותקנות ברכב? (נעילת דיפרנציאל, מיגונים למינהם, צמיגי שטח, בולמים\קפיצים מיוחדים וכו')
ברור לי שאני צריך לספק ב"תמורה" אביזרים שהם חלק מ"רכב סטנדרטי" או את שווים לחב' הביטוח (צמיגים סטנדרטים, בולמים מקוריים וכו'), אבל צמיג BF אחד על הרכב שווה בד"כ 4 מקוריים...סט OME שווה פי כמה מהקפיצים והבולמים המקוריים וכו'.
מיגונים שלא ניזוקו- אפשר להשתמש בהם שוב\ למכור אותם..

בקיצור- למי שייכות התוספות? האם יש לי גישה אל הרכב אחרי התאונה כדי להסיר ממנו את התוספות?

הכל כמובן בהנחה שלא ביטחתי את התוספות מלכתחילה
והכל תאורטי- הרכב שלנו טפו טפו טפו שלם בחניה למטה.
(והצד הפרקטי- אם התוספות שייכות לחברות הביטוח- אז איפה "שוק היד שניה" שבו הן מוכרות את מה שהוסר מהרכבים? )

idanw
27-11-08, 16:02
שאלה:
(והצד הפרקטי- אם התוספות שייכות לחברות הביטוח- אז איפה "שוק היד שניה" שבו הן מוכרות את מה שהוסר מהרכבים? )

חברת הביטוח מוכרת את הרכב בשלמותו למגרש פירוק, בסכומים זעומים יחסית (פיג'ו 307 בת שנה שהייתה לי נמכרה ב5000 ש"ח), ושם מתבצע הפירוק והמכירה.
יש באיזור צריפין, שני מגרשים גדולים מאוד, לאחד אפילו יש מאגר ממוחשב עם תמונות הרכבים, ורשימת החלפים בכל רכב.

אגב, בתור בעל הרכב, יש לך זכות ראשונים לקניית הרכב מחברת הביטוח לאחר TOTAL LOSS.

עידן

yoav
27-11-08, 16:39
ואם היה לי ברכב לפ טופ בבגאז'- הוא גם הולך לפירוקיה?
או תיק עם ציוד אישי ?
ואם הרכבתי מער' שמע יקרה עם סאב וופר צ'יינג'ר ורמקולים מיוחדים?

אז בסדר- צמיגים בולמים וקפיצים הם "חלק מהאוטו", והוא לא נוסע בלעדיהם (אני מוכן להביא לחב' הביטוח את המקוריים ולקחת את המשודרגים .. אבל ניחא)
אבל מה לגבי מדרגות צד שמורכבות על האוטו והן לא חלק מהרכב?(בסה"כ 4 ברגים והן אצלי ביד..)- אני יכול לבוא ולהוריד ולקחת כי הן בעצם "ציוד פרטי שלי שנשאר באוטו" ?

אם התוספות הולכות עם האוטו- אולי שווה מראש להוסיף אותן לפוליסה?

idanw
27-11-08, 16:53
שמע, אני לא יודע מה אומר החוק\הפוליסה, אבל כשזה קרה לי, הגעתי ביום שאחרי התאונה למגרש של חברת הביטוח כדי לאסוף את הציוד האישי שהיה לי ברכב, וזה כלל גם את הרדיו דיסק המקורי...;-)

נמרוד
27-11-08, 17:37
יואב, אם התוספות לא מבוטחות (וזה המקרה בדרך כלל) הן רכושך, וזכותך לפרק ולקחת אותן בדיוק כמו ציוד אישי אחר מהרכב. יש עם זה אולי בעיות פרקטיות, אבל מבחינה עקרונית זכותך להגיע לרכב ולפרק אותן, וזה נעשה בפועל במקרים רבים.

tzurlis
27-11-08, 17:55
לא יודע לגבי חוקי הביטוח, במציאות מה שקרה זה ככה:
- הרכב עובר למוסך לבחירתך ע"י גרר.
- בהנחה שלא נפגעת בתאונה, במקום ולפני הגרירה - קח מהרכב כך מה ששלך (בעיקר חפצים אישיים.)
- אם נפגעת ופונית בלי להגיע לחפצים, יש פה עניין של אמון ויושר באנשים. יכול להיות שאנשים טובים ידאגו לזה, בתאונות אפשר ליפול על "מלאך" שלא קשור ועוזר, או שהמשטרה אוספים ומביאים (לא תמיד). לפעמים הגרריסט שם אותם בשקית באוטו, במוסך לא נהוג שנוגעים בזה, וקרוב או מישהו מטפל בזה אחר כך. גנבים פירקו לי רדיו מאוטו אחרי תאונה, שהוחנה מחוץ למוסך בליילה, ואף אחד לא החזיר לי את זה. אם מהו יקר נשבר בתאונה - שאל את סוכן הביטוח שלך מה לעשות במקרה כזה. לי נשברה חכה והערך לא הוחזר לי, מאחר וזה 35 ש"ח לא עניין אותי (חכה של הילד , לא משהו...) מניח שאם הייתה הולכת אחת החכות הטובות שלי, של 450 ש"ח, זה היה אחרת.
- כשהרכב במוסך, עד שמגיע השמאי כנראה תוכל פרק מה שבא לך. אם יש דיבור עם המוסך והשמאי, ומבחינה רשמית התוספות מעלות את ערך הרכב - חכה עם הפירוק עד אחרי הכרזת הטוטל לוס, ואז, אולי תוכל לפרק את התוספות במוסך.
לגבי תוספות מיוחדות - שאל סוכן ביטוח. מנסיוני עם ביטוחים עד עכשיו, נניח שהם יבטחו את המדרגות בתוספת סכום מסויים, ואז תעשה תאונה ויגידו שהן ישנות ועקומות וחלודות ומה לא, ושווי הפיצוי הוא 10% מסכום הביטוח...עדיף שתתייעץ עם סוכן טוב.
אגב ביטוח - לא ממליץ לך להתקרב לחברת מנורה. היה רע...

איציק - 4X6ZH
27-11-08, 18:13
הרכב מועבר לחברת הביטוח בדיוק כמו שהרכב התקבל כחדש ביום שעלה על הכביש בארץ .!
הרכב רשום כדגם GLXXX הכולל גנטים מגנזיום ורדיו מקורי . וכך הוא מבוטח .
כל תוספות או כל מני שינויים שאינם כתובים במפורש . אינם קיימים על הרכב מבחינת חברת הביטוח . ולכן אתה רשאי לפרק .
אבל לא לגרום נזק לרכב במהלך הפירוק
ולא לפרק חלקים מקוריים של הרכב .
לא היה במקור נעילה . והנעילה אינה כלולה בפוליסת הביטוח במפורש . אתה רשאי לפרק את הנעילה . אבל להתקין דפרנציאל רגיל במקומה ( לא להשאיר חור מפורק ) .
כבר אינו חכמים שפרקו גם מצבר גלגל רזרבי ומושבים .....
מה יש זה אוטו שלי והוא הולך לפרוק .
הרכב הוא כבר לא רק שלך . ואתה לא רשאי לפרק אותו חופשי .

איציק

shmil
27-11-08, 22:10
למרות שאיציק אינו משפטן, הוא סיכם זאת יפה גם מהבחינה המשפטית,
וזו התשובה המשפטית הנכונה, יואב.

מאיר רוטברג
27-11-08, 22:40
הרכב מועבר לחברת הביטוח בדיוק כמו שהרכב התקבל כחדש ביום שעלה על הכביש בארץ .!
הרכב רשום כדגם GLXXX הכולל גנטים מגנזיום ורדיו מקורי . וכך הוא מבוטח .
כל תוספות או כל מני שינויים שאינם כתובים במפורש . אינם קיימים על הרכב מבחינת חברת הביטוח . ולכן אתה רשאי לפרק .
אבל לא לגרום נזק לרכב במהלך הפירוק
ולא לפרק חלקים מקוריים של הרכב .
לא היה במקור נעילה . והנעילה אינה כלולה בפוליסת הביטוח במפורש . אתה רשאי לפרק את הנעילה . אבל להתקין דפרנציאל רגיל במקומה ( לא להשאיר חור מפורק ) .
כבר אינו חכמים שפרקו גם מצבר גלגל רזרבי ומושבים .....
מה יש זה אוטו שלי והוא הולך לפרוק .
הרכב הוא כבר לא רק שלך . ואתה לא רשאי לפרק אותו חופשי .

איציק

ארוע נדיר בתולדות הפורום יש הסכמה ביני לבין איציק,
למעשה ציינתם הכל,
ביטחת? זה שלהם
לא ביטחת? זה שלך בתנאי שתרכיב את המקורי חזרה

ואין על זה חילוקי דעות כלל

-->