PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריתוך דווקא כן ניתן ללמוד באינטרנט

יאיר31
03-12-08, 07:19
שלום,

אני חבר חדש בפורום. קראתי די הרבה פוסטים כאן, התרשמתי מאוד וגם למדתי לא מעט. דבר אחד קצת הפריע לי כאן וזה הקונצנזוס שנראה שיש כאן לגבי זה ש"ריתוך לא לומדים דרך האינטרנט". ובכן, אין לי הרבה ניסיון בריתוך, אך בחיפוש ושימוש ברשת יש לי לא מעט.

שיהיה ברור, אני מסכים לגמרי שריתוך (וגם הרבה תחומים אחרים) לומדים מהתנסות פרקטית עם רתכת. שאלת השאלות היא - מהם התרגילים ש"תלמיד" צריך לעשות עם רתכת על מנת להשתפר? האם עליו לרתך כל 2 חתיכות מתכת שימצא אחת לשניה? אני לא מסכים שהשיטה היעילה ביותר היא "קח רתכת ותתחיל לעבוד" - דבר שלא נאמר כאן במפורש אבל די משתמע מהפוסטים שקראתי.

מסתבר שיש קטעי וידאו לא רעים בכלל באינטרנט שמלמדים מה תלמיד צריך לעשות. דוגמה קטנה היא האתר www.expertvillage.com (http://www.expertvillage.com) שמכיל קטעי וידאו קצרים המסבירים איך עושים כמעט כל דבר. כל מה שצריך לדעת זה אנגלית...:)

באתר הנ"ל יש קטעי וידאו של מומחה לריתוך (עם ניסיון של 40 שנה בכל תחום ריתוך אפשרי, והוא גם מדריך) בשם Malcolm Macdonald (יש עוד מומחים רבים לריתוך, זו רק דוגמה). הנה קישור לקטעי הוידאו שלו - http://www.expertvillage.com/expert/1157.htm
הוא מדבר בתחילה על סוגי רתכות ואלקטרודות, אח"כ על כללי בטיחות ולבסוף על תרגילים פרקטיים שמטרתם לצבור מיומנות בצורה היעילה, הפשוטה והמהירה ביותר. רק כדי לסבר את האוזן, התרגילים המוצעים על ידו לתלמיד לא כוללים כלל ריתוך של 2 מתכות זו לזו, על תרגילים אלה אמורים לכלות בין 5 - 10 ק"ג אלקטרודות והם אמורים להביא אדם חסר ניסיון ליכולת ריתוך לא רעה בכלל.

nirs
03-12-08, 21:43
גם נהיגה אפשר ללמוד באינטרנט... מתאים לך?
יש דברים שלומדים רק דרך התרגול. ריתוך זה אחד מהם.

טל חסיד
03-12-08, 22:16
ברור מאד שכדאי ללמוד ריתוך באופן יסודי לפני העבודה המעשית אבל שתי דברים יעשו את הריתוך הרבה יותר טוב:
הראשון זה מכונת ריתוך איכותית, הרבה יותר קל לעבוד איתה ולקבל תוצאה טובה מאד גם אם אין ניסיון כלכך בריתוך.
והשני הוא ניסיון וותק בריתוך של הרבה זמן.

טל

whisky
04-12-08, 10:36
אם אני מבין נכון את ההודעה הראשונה ואת כל אלו שאחריה אז בעצם כולכם מסכימים:

ללמוד ריתוך אפשר רק מניסיון!
להבין כיצד להתחיל לנסות אפשר באינטרנט

אני אישית גם חושב שבלי ניסיון אי אפשר להגיע לכלום בריתוך (מניסיון), ולכן עבודות הריתוך שלי הן מצומצמות מאוד עד שארכוש ניסיון מספיק.

מצד שני, לקרוא לדעת מה לעשות כדי לשפר עצות, הוראות, הכוונה אפשר לקבל באינטרנט, אבל לפעמים עדיף, זה במיוחד תלוי בחשיבות הפריט המרותך, ללכת לבעל מקצוע או חבר בעל ניסיון ולבקש ממנו הדרכה ולדעת מתי זה גדול עליך ולתת לו לעשות את העבודה.

ריתוך זה לא תורה מסיני, אבל יש הבדל גדול בין רתך טוב לרתך סביר (הבדל עצום) רתך סביר יכול לעשות המון, אבל יש דברים שצריך בכל זאת לתת לרתך טוב וצריך לדעת מהו הגבול האישי שלך...

ועוד עצה לכל מי שמבצע ריתוך עצמאית ואינו בעל מקצוע, גם אם קראת שאלקטרודה מסוימת טובה לחיבור בין שני חלקי מתכת ואיך לעשות פאזה וכמה למלא והכל טוב ויפה. יש עדיין דברים שאתה לא שם לב אליהם שבעל מקצוע יראה, מילוי נכון זה לא רק אסטטיקה בפרטים מסוימים זה גם בטיחות מותר ללכת לבעל מקצוע לשאול אותו אחרי שניסית אם הריתוך נראה לו טוב, לא להתבייש. (אני משתדל לא להתבייש, לא תמיד מצליח)

הצפרדע
04-12-08, 11:44
אין ספק שניתן ללמוד ריתוך באינטרנט.

גם איך לנהוג, איך לאכול, איך לזיין ואיך לשחק כדורגל ניתן ללמוד באינטרנט.

בעצם הכל ניתן ללמוד היום באינטרנט.

השאלה היחידה, היא איך זה נראה אח"כ, אחרי שמקבלים את הדיפלומה מהאינטרנט.

OHADSHAI
04-12-08, 14:01
וואו תודהה לך איש !! עזר לי מאוד !

לדעתי אפשר לנעוץ בהחלט

יאיר31
04-12-08, 14:24
הרעיון הוא לא שמחיפוש וקריאה באינטרנט תלמיד פתאום יהפך לרתך מקצועי, אלא שאפשר למצא באינטרנט מידע לגבי תרגילים שכדאי למתחיל לבצע עם רתכת.

הסיבה שפתחתי את האשכול היא כדי לתת למתחילים קישור למקום בו מוצגים להם תרגילים (מה שאגב, קצת חסר כאן בפורום לדעתי).

חלק מהתגובות כאן ממש לא ענייניות, אנשים מתייחסים לכותרת של האשכול הזה כאילו שאין לו גוף. אני ממליץ לקרא את גוף ההודעה ולהגיב לה...;)

יאיר31
04-12-08, 14:52
אגב,

הנה עוד קישור לאותו אתר, הפעם של מומחה אחר שנותן עוד טיפים חשובים למתחילים (דרך קטעי וידאו) -
www.expertvillage.com/video-series/ (http://www.expertvillage.com/video-series/607_arc-welding-for-beginners.htm)607_arc-welding-for-beginners.htm (http://www.expertvillage.com/video-series/607_arc-welding-for-beginners.htm)

kd2
04-12-08, 18:38
זה לא שאנשים לא מתייחסים לפוסט , זה שאין לו טעם (ושהוא לא מחדש כלום).
מי שמבין דבר או שניים בריתוך יודע שזאת מלאכה שנלמדת דרך עשייה - ההקבלה לנהיגה הייתה בדיוק במקום.
הצורך בידע תיאורטי נרחב בריתוך עצמו ובמטלורגיה נדרש באמת רק בריתוך מתכות לא סטנדרטיות.
הטיפים הכתובים בשירשורים השונים (אותם ניתן למצוא בקלות בחיפוש) טובים פי כמה מהתרגילים המיותרים הללו.

מה שאוכל ללמד אותך בהדרכה של 10 דקות "על רטוב" יקח לך ק"מ רבים של ריתוך להבין לבד בעזרת ספרות טכנית בלבד.
ואני לא מומחה גדול בעל הסמכה כלשהיא או בעל מקצוע בתחום , סתם מישהו שאוהב לרתך...

אביב3
04-12-08, 18:47
למה תמיד יש לאנשים פה רק התיחסות שלילית
יאיר לדעתי רוב הסיכויים שאחרי שתראה הרבה טיפים לריתוך באינטרנט (כן חברים באינטרנט) ובהנחה שיש לך יד "טכנית" ותתרגל אותם כמו שאמרת, אז כנראה שתגיע לרמת ריתוך יותר טובה מרוב הדברנים פה שבטוחים שהם כבר יודעים וראו הכל.
כל מומחי הריתוך באתר אתם מוזמנים לעשות סרטונים כאלה של טכניקות,שיטות ריתוך וכדו"מ ולהעלות אותם לכאן
מבטיח שאני אסתכל, אלמד, ואפילו יתרגל ואולי בסוף אני אהיה רתך טוב כמוכם
ו

kd2
04-12-08, 18:53
(טוב אני לא מצליח לערוך את הודעתי האחרונה...זה ההמשך)

אם בספרות טכנית בנושאי ריתוך עסקינן - אני מחזיק ספר עתיק [1961] שכתב בחור בשם "מנחם שהם" ונקרא "ריתוך וחיתוך בגז חמצן-אצטילן" ( הוצאת אחיאסף -ירושלים ).
על אף גילו המופלג מדובר על ספר ריתוך פשוט מעולה ! מאוד מומלץ !
אינני יודע איפה ניתן להשיג והאם הכותב בכלל בחיים.
אמנם הריתוך האוטוגני כבר די פאסה , אבל רוב הספר עוסק בריתוך ומטלרוגיה ורלוונטי לכל סוגי הריתוך.
מול ספרים יותר מודרניים שברשותי, גם בשפה האנגלית... (למעט בשימוש בשפה שכבר כמעט עברה מהעולם) הוא לא נופל ברמתו כלל ואף מתעלה עליהם.
בכלל אני מחזיק הרבה ספרות "ישנה" (מכונאות , עיבוד שבבי ומכשירי מדידה, ריתוך ועוד נושאים...) רוב הפעמים אני מוצא אותה מקצועית וממוקדת יותר.

אביב , כל העניין הוא שלא צריך.
צריך להשקיע בלימוד טוב של הבסיס ומשם הכל זורם, אין צורך להסתבך...

אביב3
04-12-08, 19:06
(

אביב , כל העניין הוא שלא צריך.
צריך להשקיע בלימוד טוב של הבסיס ומשם הכל זורם, אין צורך להסתבך...

מצוין ואין טוב ממראה עניים.
והנה גם אתה טוען שאתה עושה הכי טוב כי אתה קורא את זה בספר, אני לעומתך דיסלקט ואפילו איד** ולי יותר נוח לראות את הבסיס בעניים ומה רע בזה בדיוק?
אם שנינו מגיעים לאותה תוצאה אז זה משנה אם זה מספר מסרט או כל מקור מידע אחר?

אביב3
04-12-08, 19:14
אני רוצה שתבין שהויכוח מבחינתי הוא עקרוני .
אנשים שאתמול שאלו פה איך מרתכים וביקשו עצות כבר עושים הדרכות לרתך המתחיל.
אני מתעסק בריתוך אלקטרודה וco2 מגיל 16 היום אני בן 26 (תעשה את החשבון לבד) ועדין יש לי עוד הרבה מה ללמוד
רוב האנשים לא נעשים מקצוענים אמיתיים כי איך שהם סיימו ללמוד את הבסיס אז הם כבר יודעים הכל ואין להם יותר מה ללמוד.
ואני מכל תלמידי השכלתי.

טלסקופ
04-12-08, 20:21
כאחד שלמד לרתך דרך האינטרנט, אני בהחלט מסכים שזה אפשרי.
הבעיה העיקרית היא חוסר המשוב.
גם ריתוך גרוע יחבר שתי פלטות זו לזו. הבעיה שללא משוב אמיתי, לאחר ניסוי ריתוך אמיתי, לא תמיד הרתך המתחיל יכול לדעת שהריתוך אכן גרוע (כך היה אצלי)

kd2
04-12-08, 21:12
אביב , לא ברור לי בדיוק איזה מסר אתה מנסה להעביר...
( כלומר-אחד שלא ברור כבר... )
אף אחד לא טען למצויינות אישית בתחום.
אבל ספציפית מלאכה כמו ריתוך ,שדורשת יותר טכניקה נכונה מאשר הבנה עמוקה בתהליך ( בריתוכים סטנדרטיים ) , לומדים מתוך עשייה. נקודה.
על אותו משקל -
אפשר ללמוד לנהוג באינטרנט?
אפשר ללמוד לשחק כדורגל?

אפשר , בתיאוריה.

לימוד מחומר עיוני ישפר את הריתוך שלי , שלך , של כולם - אין ספק בכלל.
אבל ריתוך...לומדים דרך הידיים.

אביב3
04-12-08, 21:38
יאיר לדעתי רוב הסיכויים שאחרי שתראה הרבה טיפים לריתוך באינטרנט (כן חברים באינטרנט) ובהנחה שיש לך יד "טכנית" ותתרגל אותם כמו שאמרת, אז כנראה שתגיע לרמת ריתוך יותר טובה
הבנת הנקרא מכיר?
תקרא שוב

kd2
04-12-08, 22:28
הבנתי טוב מאוד מה כתבת , לא הבנתי בדיוק על שום מה מגיעה לנו הביקורת שרשמת?
פותח הדיון בא בטענה כלשהי , שהיא נכונה...בגבולות מסויימים , אני עזרתי רק לשרטט אותם.
מדובר על דברים שברורים מאליהם ולכן הדיון חסר טעם , בדיוק כמו שאני כתבתי בפוסט הראשון שלי בדיון הזה.

שתהיה לך שבת שלום
ים

nirs
04-12-08, 22:43
אני מתעסק בריתוך אלקטרודה וco2 מגיל 16 היום אני בן 26 (תעשה את החשבון לבד) ועדין יש לי עוד הרבה מה ללמוד.

אביב
צר לי, אבל אתה מפספס את הנקודה.
תאורתית אני מניח שאני יכול ללמד הרבה אנשים דבר ושניים בריתוך.
אבל תכלס שאני לוקח רתכת ביד יוצא לי "קקה של ציפורים".
היות ואני מניח שאת אף אחד (בפורום) לא מעניין ריתוך אלקטרונים או Laser Welding כמו גם מה קורה מבחינה מטלורגית ב- (HAZ (Heat Effected Zone (ואם היה, סביר להניח שהייתי פוגש אותו בכנס הריתוך השנתי) אלא איך מקבלים ריתוך סביר, התשובה היא אימון אימון ועוד אימון.
טיפים (טובים) יש בפורום (ובאינטרנט) לרוב.
בידידות
ניר

asafk
05-12-08, 00:49
איך לזיין ... ניתן ללמוד באינטרנט.

בעצם הכל ניתן ללמוד היום באינטרנט.

.

עשה טובה, שלח לי לינק.
:confused::confused::rolleyes:

אסף.

אביב3
05-12-08, 04:24
נראה לי שאתם לא יורדים לסוף דעתי לא נורא
סופשבוע נעים לכולם:)

vik014
05-12-08, 06:27
מניסיון, כאחד שאהב ואוהב לרתך (אני בא מתחום פקידותי לגמרי), אבל לא היה לו משהוא שפוי להתיעץ. האינטרנט ובעיקר אתר זה, עזר לי מאוד ללמוד, להכנס לעולם הריתוך ולא לפחד ממנו. אני חושב שכיום אני מוציא ריתוכים לא רעים, ביחס לתמונות ופרוייקטים שראתי כאן. אני בטוח שללא הדרכה וטיפים שקראתי וראיתי בעיקר באתר זה ובאתרים אחרים, לא הייתי מגיע לזה.

asafk
05-12-08, 10:13
ואני חושב שכולם אומרים אותו הדבר בסך הכל.
את הבסיס- מי נגד מי, וגם תרגילים בסיסיים, אפשר ללמוד מספרים. הספרים של היום הם האינטרנט. אבל אחרי זה - הרבה תרגול, וחשוב יותר מישהו מנוסה שייתן פידבק- אין לזה תחליף.
וזה נכון להרבה דברים, לא רק לריתוך- אפשר ללמוד ולהיכנס לתחום בדרך של לימוד עצמי.

אסף.

יאיר31
07-12-08, 11:50
הטיפים הכתובים בשירשורים השונים (אותם ניתן למצוא בקלות בחיפוש) טובים פי כמה מהתרגילים המיותרים הללו.

ים, לא ברור לי איך טיפ בכתב יכול להיות טוב יותר מסרטון שבו יש גם אספקט ויזואלי, אבל זרקת כפפה, ואני מרים אותה. חיפשתי לא מעט באתר, ולא מצאתי טיפים טובים יותר מאלה המופיעים בסרטונים. אני מבקש שתאיר את עיני ותתן לי קישור לטיפים כאלה אם לא קשה לך.

אגב ים, כבר הרמתי פעם כפפה שזרקת, הצעת לשלוח את אוסף הספרות האלקטרוני שלך (בנושא ריתוך) לכל הדורש, ובכן, שלחתי לך הודעה פרטית לפני יותר משבוע ועוד לא קיבלתי תשובה...;)

כל מומחי הריתוך באתר אתם מוזמנים לעשות סרטונים כאלה של טכניקות,שיטות ריתוך וכדו"מ ולהעלות אותם לכאן מבטיח שאני אסתכל, אלמד, ואפילו יתרגל

אני מצטרף לקריאה הזו.

OHADSHAI
07-12-08, 13:16
כל מומחי הריתוך באתר אתם מוזמנים לעשות סרטונים כאלה של טכניקות,שיטות ריתוך וכדו"מ ולהעלות אותם לכאן
מבטיח שאני אסתכל, אלמד, ואפילו יתרגל ואולי בסוף אני אהיה רתך טוב כמוכם
ו

מיצטרף

Viper
07-12-08, 14:14
וואו! 24 פוסטים!!!
ומתוכם אני מזהה 2 "מפלגות":
1. ניתן ללמוד ריתוך מהאינטרנט.
2. ניתן ללמוד את הבסיס בלבד מהאינטרנט. (וגם בקושי).

אז אני אהיה מפלגת נאט"ו...

אמנם ניתן ללמוד בסיס מהאינטרנט ואפילו לקבל רעיונות לתרגילים מצוינים לתרגול עצמי.
איפה הבעיה מתחילה?

כשמישהו "בוגר" קורס אינטרנט חושב שהריתוכים שלו יוצאים מצוין (היי! הם נראים כמו של רובוט ריתוך...) אבל בפועל, חוץ ממראה טוב- הריתוך יוצא דרעק!!! לא נוצרת התכה מספיקה של החומרים והחיבור אינו חזק כמו שנראה.

ואז- הוא הולך לרתך בנק' קריטית שמופעל עליה לא מעט עומס (למשל נק' עיגון לחילוץ רכב) וברגע שמישהו ינסה לחלץ אותו מהבוץ- בוווום!!!! נק' העיגון עפה אליו כמו טיל בליסטי ישר לחלון!

בקיצור-
ללמוד מהאינטרנט זה סבבה, אבל כדי להבין באמת כיצד לרתך טוב, צריך ק"מ/ק"ג רבים של ריתוך וניסיון.

אגב, מישהו ראה את רועי ZIKA? בעלון האחרון שקיבלתי מהם כתוב שבאתר ZIKA יהיו מדריכי ריתוך.
שווה להתייעץ איתו במה מדובר בדיוק.

אביב3
07-12-08, 16:47
על תרגילים אלה אמורים לכלות בין 5 - 10 ק"ג אלקטרודות והם אמורים להביא אדם חסר ניסיון ליכולת ריתוך לא רעה בכלל.
viper אתה לא נאטו:) ועזוב פוליטיקה עוד יפלו לנו המחשבים כמו למפלגת העבודה:)
חברים כולנו אומרים אותו דבר רק מנסחים את הדברים קצת אחרת.
בגלל זה מומלץ לקרוא טוב טוב לפני שמגיבים!

kd2
07-12-08, 19:39
יאיר , אם יש לך דרך להעלות לרשת בזמן סביר כמה ג'יגה של מדריכי ריתוך(והאוסף ממשיך לגדול)...אשמח לתרום את חלקי.
עד עכשיו לא מצאתי פיתרון לכך ולכן העלתי את העשרה הכלליים ו/או אלו שנראו לי הכי רלוונטיים ושקלו משקל סביר ושלחתי אותם לכל מי שחפץ בכך.
( אף אחד גם לא ביקש משהו ספציפי...)
מאז עשיתי זאת כבר משהו כמו 10+ פעם בשביל כל קבוצת משתמשים שהתעניינה במדריכים , ולמה?
כי אתרי האיחסון לא מחזיקים אותם מספיק זמן.
אין לי כוח לעשות זאת פעם אחר פעם אחר פעם בשביל כל אחד , עם כל הכבוד. ( אז פשוט הפסקתי ).
מעבר לכך , פנה אלי בה"פ.

לגבי נושא הדיון , חבל על המקום בשרת.
צאו...רתכו...נדבר עוד חצי שנה.

eran4x4
08-12-08, 09:33
יאיר , אם יש לך דרך להעלות לרשת בזמן סביר כמה ג'יגה של מדריכי ריתוך(והאוסף ממשיך לגדול)...אשמח לתרום את חלקי.
עד עכשיו לא מצאתי פיתרון לכך ולכן העלתי את העשרה הכלליים ו/או אלו שנראו לי הכי רלוונטיים ושקלו משקל סביר ושלחתי אותם לכל מי שחפץ בכך.
( אף אחד גם לא ביקש משהו ספציפי...)
מאז עשיתי זאת כבר משהו כמו 10+ פעם בשביל כל קבוצת משתמשים שהתעניינה במדריכים , ולמה?
כי אתרי האיחסון לא מחזיקים אותם מספיק זמן.
אין לי כוח לעשות זאת פעם אחר פעם אחר פעם בשביל כל אחד , עם כל הכבוד. ( אז פשוט הפסקתי ).
מעבר לכך , פנה אלי בה"פ.

לגבי נושא הדיון , חבל על המקום בשרת.
צאו...רתכו...נדבר עוד חצי שנה.

פנה למנהלים כאן, את 10 הדיברות מן הסתם אין בעיה לארח באתר ולקשר תחת ספרות טכנית, את ה"כמה ג'יגה" אולי גם אפשר - יש לבדוק איתם הן מבחינת נפח איכסון ואולי גם זכויות יוצרים...

kd2
08-12-08, 21:39
ערן גם העשרה המדוברים מוגנים בזכויות יוצרים.
אני מעביר את השאלה למנהלי הפורום , האם פתיחת דיון עם כמה לינקים לPDFים בנושא מקובלת עליכם(מאוחסנים בשרת חיצוני) ?

במידה ולא , כל מי שמעוניין , שישלח לי ה"פ מחדש.
( יאיר ויוסי...אין צורך - כבר קיבלתי והחזרתי ה"פ )
אני אעלה אותם לאתר איחסון ואשלח לכם לינקים.

עלו (רתכו) והצליחו...
ים

עירא
09-12-08, 01:43
העשרה המדוברים מוגנים בזכויות יוצרים.
האם פתיחת דיון עם כמה לינקים לPDFים בנושא מקובלת עליכם(מאוחסנים בשרת חיצוני) ?

איך קוראים לשאלה שהיא כמו שק שממלאים בו חפצים????

kd2
09-12-08, 01:58
בפורומים מקבילים הדבר מאושר,לא רק שמאושר - אף מאושר על גבי השרת של הפורום.
פתח את הפורום הטכני של CF ותיווכח...ספרות יצרני הרכב וספרות טכנית דוגמת זו של "בוש" , מטיילות שם בחופשיות( בעיקר תודות ל"מרק10" ).

asafk
10-12-08, 15:34
ערן גם העשרה המדוברים מוגנים בזכויות יוצרים.
אני מעביר את השאלה למנהלי הפורום , האם פתיחת דיון עם כמה לינקים לPDFים בנושא מקובלת עליכם(מאוחסנים בשרת חיצוני) ?

גם את הקיטבג ב'.

אסף.

kd2
11-12-08, 06:09
בסייידר גמור - נשלח אל החברים בה"פ.
מי שעוד מעוניין - שישלח לי ה"פ , הקבצים לא יחזיקו הרבה הורדות במיקום הנוכחי שלהם.

BackDoorMan
20-12-08, 19:49
אי-אפשר נקודה, גם לא בוידאו .
יש פידבק/משוב אותו אפשר רק לחוש ביד ,בנוסף לראיה .
ספרים יכולים לספק נקודת פתיחה טובה, אבל רחוק מהדרכה צמודה.
גם אני התחלתי מספרים , הריתוכים הראשונים היו גרועים, למדתי לבד בדרך הקשה , לקח יותר זמן מאשר מדריך מלווה.
אח"כ כשהשתלטתי על תפרים אופקיים , התחיל המאבק באנכיים , ואח"כ בריתוך מעל הראש ,
פחים דקים , צנרת קיטור, דודים ,קורות בקונסטרוקציות מבנה.
זה לא נגמר באמת .

נמרוד
21-12-08, 08:56
לכל לימוד יש פרק תיאורטי ומעשי. את הפרק התיאורטי אפשר, לדעתי, ללמוד מהאינטרנט היום, בהחלט. זה תלוי בתלמיד לא במורה - יש אנשים שמסוגלים ללמוד לבד, לברור את העיקר מהתפל. בשבילם האינטרנט הוא גן עדן. את הפרק המעשי צריך... לעשות. בכל מקרה. השאלה היא בעצם האם את הפרק המעשי ילווה מישהו מנוסה באופן רשמי או לא.

המון אנשים למדו לרתך לפחות לרמה סבירה לבד, בהבססות על ספרים וחומר כתוב, תוך כדי התבוננות והתיעצות עם רתכים בהזדמנויות שונות. למעשה זו השיטה שהביאה את רוב החובבים כאן בפורום לאן שהם (אני מניח שהמקצוענים למדו יותר בסגנון של שוליות לבעלי מקצוע מנוסים). אני התבוננתי באחרים במשך שנים, הסתקרנתי, שאלתי שאלות, חברים (חנן) נתנו לי להחזיק אלקטרודה פה ושם. ואז יום אחד קמתי בבוקר וקניתי רתכת ב500 שקל ועוד ציוד נלווה, והתחלתי לרתך. קניתי ברזלים, בניתי כל מיני מתקונים לג'יפ - מתקנים לארגזים, ג'ריקנים. שולחן עבודה כמובן. מתקן תלייה לסירים למטבח (התירוץ הרשמי לקניית הרתכת...). גגון, גדר לגינה, וכן הלאה.

לדעתי חד משמעית, פותח השרשור יצליח ללמוד ריתוך ברמה החובבנית לבד. מדרך התנסחותו ברור שהוא טיפוס סקרן שיכול ללמוד, להתנסות, ולנתח את העבודה שלו. מהר מאד תמצא גם בעלי מקצוע או חובבים מנוסים שיעזרו לך לקצר את זמן הלימוד, אם כאן בפורום או בסביבת המגורים שלך.

-->