PDA

צפייה בגרסה מלאה : נפח מנוע זהה אולם מספר שונה של צילינדרים

עודדוש
06-05-04, 08:52
שלום
אני מניח שיש מנועים בעלי נפח זהה אולם בעלי מספר שונה של צילינדרים. אם אני מבין נכון לדוגמא מנוע 4200 סמ"ק יכול לבוא עם 4 צילינדרים או 6 צילינדרים (לפחות תיאורטית) כלומר חלוקה ליותר תאים אולם בעלי נפח קטן.
כיצד הדבר משפיע על ביצועי הרכב? (צריכת דלק, הספק מנוע, מומנט, נצילות).
האם חלוקה ליותר תאים תספק מהירות גדולה יותר אולם כח קטן יותר?
האם חלוקה ליותר תאים משפרת את יכולת קירור המנוע?
מקווה שלא עשיתי מעצמי כסיל גדול ממה שאני היום
תודה רבה
עודד

נמרוד
06-05-04, 09:16
יותר צילינדרים - חלקים נעים יותר קטנים, יותר קלים - המנוע יכול להגיע לסל"ד גבוה יותר, ולכן המנוע בפירוש יכול להוציא הספק גדול יותר.

קח דוגמאות מעולם האופנועים - יש לך בדושי"ם סינגלים עם בוכנה אחת בנפח 600 ומעלה, איטיים אבל עם המון מומנט, ויש מנועי 600 סופר-ספורט עם 4 בוכנות, מהירים פי 2, עם הספק גבוה פי 2, אבל עם מעט מאד מומנט בסל"ד נמוך.

asafk
06-05-04, 15:02
לא מדוייק נמרוד.
קח מנוע 4 ליטר עם 6 או 8 צילינדרים.
למנוע 8 יהיה יותר כוח בטורים נמוכים, וזה לא על חשבון הכוח בגבוהים. זה בגלל חפיפה של פעימת הכוח בין הבוכנות השונות.

מה שקובע את ההתנהגות מעבר למספר הבוכנות, זה המבנה שלהם- ארוכות או רחבות ( undersquare, oversquare ).
אסף.

נמרוד
06-05-04, 15:11
נתתי דוגמא בלבד.

ועדיין, ההבדל העקרוני הוא שבנפח כולל נתון, עם מספר צילינדרים גדול יותר, אתה יכול להגיע למהירות גבוהה יותר ולכן להספק גבוה יותר. והסיבה היא האינרציה של החלקים הנעים.

עודדוש
06-05-04, 15:33
שלום
תודה רבה על התשובות.
כלומר האם באופן גורף ניתן להסיק שבכל מצב עדיף 8 בוכנות על 6 או שהדבר נכון ותלוי ביעוד הרכב?
עודד

נמרוד
06-05-04, 15:37
כלומר האם באופן גורף ניתן להסיק שבכל מצב עדיף 8 בוכנות על 6 או שהדבר נכון ותלוי ביעוד הרכב?

ממש לא! הנה נתתי לך דוגמא מאד פשוטה מעולם האופנועים. יעוד שונה מצריך מנוע שונה.

polar bear
06-05-04, 17:18
ויברציות - עוד ניגזרת ממומנטי אינרציה נמוכים יותר, ואחת הסיבות העקריות להשקעה ביצור מנוע מרובה צילינדרים.

נמרוד - אם מישהו יכיייל מנוע 4 צילינדרים של אופנוע למומנט גבוה { יחסית } אז זה מה שהוא יעשה.
ואם אני לא טועה, המנועים הספורטיבים מוציאים גם יותר מומנט, עובדה - שוקלים יותר אבל מזנקים מהמקום יותר מהר.

נמרוד
06-05-04, 17:23
ועדיין, ההבדל העקרוני הוא שבנפח כולל נתון, עם מספר צילינדרים גדול יותר, אתה יכול להגיע למהירות גבוהה יותר ולכן להספק גבוה יותר. והסיבה היא האינרציה של החלקים הנעים.

כתבתי שריבוי צילינדרים מאפשר מהירות גדולה יותר וכתוצאה ישירה הספק גדול יותר - לא כתבתי שבהכרח מנוע מרובה צילינדרים נחות מבחינת מומנט.

גיא
07-05-04, 00:52
דוגמה מהחיים ...
מנוע 2.5 ליטר טורבו דיזל של דיסקו ושל ריינג' ...
הריינג' זה 6 בוכנות והדיסקו 4.

ההבדל ( הזה .... ויש עוד כמה ) גרם לי להזיל ריר על מושבי העור של הריינג' ....

בעיקר תגובהת דוושה מהירה יותר ותאוצה הרבה יותר מהירה. וזה להזכירכם על אוטו הרבה יותר כבד וגדול.
יש גם הבדל ברעש, יותר נעים של ה 6 בוכנות. ( זה בטח לא קשור )

LAREDO
07-05-04, 09:17
כמה תיקונים קטנים:
1. אסף - על ריבועי ותת ריבועי מתייחס ליחס בין אורך המהלך לגודל הקדח.
2. ריבוי בוכנות על נפח נתון, תוך שימוש באותו משקל סגולי של חומר ואיזון דינמי של גל הארכובה במהירות גבוהה יותר יאפשר הגעה לסל"ד גבוה יותר מה שיגדיל את ההספק (סל"ד הספק ומומנט קשורים בינהם בנוסחא אחת לאורך כל הדרך.)

3. כל זה נכון עד לגבול מסויים מכיוון שיש לזכור שריבוי בוכנות מרבה גם מכלולים אחרים.

ד ו ר ו ן
07-05-04, 10:47
גיא לא צריך ללכת רחוק,ההבדל ה"קטן" בין TD5 לבין TDI בדיפנדר למשל.

asafk
07-05-04, 23:39
כמה תיקונים קטנים:
1. אסף - על ריבועי ותת ריבועי מתייחס ליחס בין אורך המהלך לגודל הקדח.
.

ידוע. ברור.
מנוע עם מהלך גדול מהקוטר חי בתחום סל"ד אחר ממנוע עם מהלך קטן מהקוטר. לא רציתי להרחיב, אלא להפנות את תשומת הלב גם לנקודה הזו שמשפיעה המון על האופי של המנוע, מעבר למספר הבוכנות.

אסף.

-->