PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיישן מד סל"ד

shay5gur
07-05-04, 17:24
שלום
מד הסל"ד שלי לא עובד (סמוראי 94)
היום במסגרת טיפול שוטף פירקתי את לוח השעונים ובדרך בדקתי כבר את הרתמה שמוליכה לטכומטר - היא נראתה תקין
לכן הערכתי היא שהבעיה היא בחיישן רק יש 2 בעיות:
היכן הוא יושב, ואיך אני מזהה אותו
מי שנתקל או מכיר אני אודה לו על התגובה
יום טוב ותודה

חנן א.
07-05-04, 18:01
אני לא מכיר את המנגנון אצלך. אני כן מכיר מדי סל"ד ובד"כ הכניסה שלהם היא אחת הכניסות לסליל ההצתה כך שאין כאן חיישן לדבר עליו.

shay5gur
10-05-04, 22:52
אוקיי
הוא מתחבר לסליל הצתה. אבל ? איך ? מה לחפש שאולי נשרף התפגר מת ???

חנן א.
10-05-04, 22:56
אם החוט שמחבר בין הפלוס של הקויל אל מד הסל"ד תקין. ואם מד הסל"ד מקבל פלוס ומינוס, אז הוא כנראה לא תקין. מכאן והלאה זה להחליף מד סל"ד או לחפור בו.

אלון_ק
11-05-04, 00:26
אם הבנתי נכון: מד סל"ד לא עובד, אין חיווי לבעיה חשמלית - אתה פשוט מניח שהיא כזו. או שלא הבנתי מה זה טכומטר (באמת לא יודע).

אם זה כבל הספידומטר, ובדקת אותו, סבבה. אם לא - תפוס מישהו עם סמוראי, תחליף איתו רגע (5 דקות עבודה) ותבדוק שזה לא הוא שנקרע באמצע.

eran4x4
11-05-04, 11:30
למד סלד צריכים להגיע שלושה חוטים, פלוס, מינוס והחוט מהקוייל (ואולי רביעי לתאורה פנימית).

דבר ראשון תבדוק שהפלוס והמינוס תקינים בעזרת נורת ביקורת, גם את האות מהקוייל אתה יכול לבדוק ע"י נורת ביקורת.
חיבור של נורת הביקורת בין לחוט של הקוייל שמגיע למד הסל"ד צריך לתת עוצמת אור שמשתנה בהתאם לסל"ד של המנוע, מעל סל"ד מסוים אני לא חושב שתראה את ההבדל אבל בטורים נמוכים העין בהחלט תבחין בעוצמת התאורה ובהיבהוב.

אם מה שכתבתי לא ברור תשאל שוב (עדיף לשאול שוב ולא לגרום נזק).

eran4x4
11-05-04, 11:33
את נורת הביקורת יש לחבר בין הגוף של הרכב לבין החוט שמגיע מהקוייל

shay5gur
12-05-04, 23:07
סבבה תודה
אני אבדוק כמו שהצעתם

t_uri
13-05-04, 02:04
לא בטוח לגבי הסמוראי, אבל כמעט ב-100% שהחוט שמגוע לקוייל מתחבר למינוס שלו ולא לפלוס שלו.

אורי טל.

t_uri
13-05-04, 02:15
נ.ב. אני ממש לא בטוח שתראה הבדל בעוצמת האור בסלדי"ם שונים.

ההבדל בעוצמת האור ינבע (אם בכלל אפשרי לראות את זה) מהיבהוב במהירויות שונות של הנורה, שתהבהב במהירות כפולה משל סיבובי המנוע.

נניח שהמנוע מסתובב ב-800 סל"ד בסרק. הנורת צריכה להבהב ב-1600 היבהובים לדקה שזה בערך 27 היבהובים בשניה (זה מכיוון שיש לך 4 צילינדרים וכל פלג מקבל ניצוץ אחת לשני סיבובי מנוע).
מכיוון שלוקח זמן לחוט להט להתקרר ולהתחמם, אני לא בטוח שתראה שינוי בעוצמת האור של נורת הביקורת בין סל"ד סרק לסל"ד אחר.

מה שכן אתה יכול לעשות, זה לוודא מתח הזנה (+) ן-(-) לשעון ולהעביר חוט בדיקה מהמינוס של הקוייל לחוט הנכון בשעון.
אם השעון עובד, תחפש נתק. אם לא - תקנה שעון חדש (או שתוותר עליו).

אורי טל.

eran4x4
13-05-04, 13:17
אורי

אתה צודק, תמיד החוט יהיה מחובר "למינוס" של הכוייל שזה באצם החיבור של הפלטינה או ההצתה האלק. שמחברת את הכויל לאפס.

לגבי עוצמת התאורה - מכיוון שהנורה לא מקבלת חשמל 100% מהזמן (הנורה תקבל חשמל רק כשהפלטינה \ הצתה אלק. פתוחה, עוצמת התאורה תהיה יותר נמוכה לאומת אותה מנורה שמקבל 12V קבוע, בצורה מאוד דומה לדימר אלק. שממתג את את הספקת המתח לנורה.

חנן א.
13-05-04, 13:28
לא שמשהו ממה שכתבתם לא נכון אבל זה פשוט מיותר.
פולסים בחוט לקויל יש, זה ברור, אחרת המנוע לא היה מניע.
אז אם יש רציפות בחוט שהולך אל מד הסל"ד , אז מד הסלד" מקבל את הפולסים.

אין צורך לבדוק בפועל אם מד הסל"ד מקבל פולסים.

t_uri
14-05-04, 10:22
ערן. אני לא בטוח שתראה הבדל באור, למרות שהממוצע של המתח יורד (שוב, כי הנורה לא תספיק להתקרר). בכל מקרה, זה לא משנה כי חנן צודק. אפשר לבדוק רציפות בחוט וזהו.

אורי טל.

eran4x4
14-05-04, 15:24
אורי
לשם הדיון
גם מפרקטיקה וגם לפי התיאוריה אם זמן האין מתח הוא לפחות 10% מהזמן אתה תראה את הבדל.
דרך אגב - אם תחבר מד מתח אנלוגי הוא יראה מתח נמוך מ 12V, עוצמת המתח תהיה פונקציה של היחס זמנים בין פלטינה פתוחה לסגורה, והמחט תרעד קלות.

פעם בניתי מערכת שהפעילה נורות של 12V על 24V בעזרת מיתוג החשמל ל 50% דיוטי סיקל (גל ריבועי סימטרי תדר שלא נראה בעין).

t_uri
14-05-04, 16:14
פעם בניתי מערכת שהפעילה נורות של 12V על 24V בעזרת מיתוג החשמל ל 50% דיוטי סיקל (גל ריבועי סימטרי תדר שלא נראה בעין).

בוא נבדיל בין שני דברים - מערכת הצתה והמערכת שבנית. במערכת הצתה יש DUTY CYCLE של כמעט 100% (אני אדון בזה בהמשך).

על המערכת שלך: גל ריבועי עם DUTY CYCLE של 50% באמת יראה ממוצע של 12V. אם התדר יהיה מספיק גבוהה, אתה לא תראה את השינוי בעין. מה היה התדר?

אני ממש, אבל ממש לא זוכר את המספר המדוייק, אבל העין האנושית לא מזהה תדרים מעל תדר של בערך 35-40Hz. בגלל זה אתה לא רואה את הנורות בבית מרצדות.

על מערכת הצתה:

הקויל (סליל) הוא שנאי סלילים (לא מגביר מתח DC) לכן הוא מגיב רק לשינויים במתח על פניו.

ה-(+) מחובר כל הזמן והוא לא הדיון.

ה-(-) שמחובר לקוייל זהה בין הצתה אלקטרונית למכאנית. אין חוזר - בהסתכלות לכיוון הקויל.

בין הפולסים ה-(-) מחובר קבוע. גם כשמנוע כבוי ה-(-) מחובר קבוע, לכן אתה יכול להחזיק את החוט שיוצא מראש הקויל כשהמנוע לא עובד ויש סוויטש ולא תתחשמל. ה-12V שהוא מקבל לא מוכפל ביחס הסלילים ואין במוצע הקויל 24,000V.

יחידת המפלג:
בפלטינה: בזמן המתאים נפתחת הפלטינה והזרם יורד ל-0A. השינוי בזרם הכניסה הוא הגורם לשינוי בזרם המוצא (וכמובן גם המתח המוצא). יציאת הפלטינה מחוברת ישירות למינוס של הקוייל. על הקויל אני אדבר בהמשך.

בהצתה אלקטרונית: הבקרה על תיזמון הפולסים נעשית ע"י שדה מגנטי אחיד שמייצר ה-PICK UP COIL שלידו עוברת חתיכת מתכת (זה נקרא TRIGGER WHEEL) וגורמת לשינוי במתח על ה-PICK UP. המתח על פני הסליל משתנה כתוצאה מהווצרות כא"מ מושרה - כח אלקטרו מניע מושרה בתוך הסליל (PICK UP COIL). השינוי במתח על פני ה-PICK UP COIL "מתורגם" ע"י המודול הצתה כסימן לנתק את הקוייל מהמינוס שלו בדיוק כמו שהפלטינה עושה.

יחידת הקויל:
מיתוך DUTY CYCLE שלם, השינוי של ירידת הזרם ועליתו חזרה שואף ל-0% (ממש פולס). כלומר מדובר ב-DUTY CYCLE של כמעט 100%. בזמן הזה נורת להט לא תספיק להתקרר ובטוח שלא תראה שינוי בעוצמת האור.

שינוי התדר (הסל"ד) לא משנה את ה-DUTY CYCLE אלא את התדר. עד כאן זה מספיק אבל אם תוסיף לזה את העובדה שמדובר בתדר גבוהה משהעין האנושית מסוגלת לזהות התוצאה היא עוצמת אור אחידה בכל סל"ד.

לא עשיתי את הניסוי במערכת הצתה. מה שכן, התיאוריה נכונה וכנראה שאני צודק.

אורי טל.

eran4x4
14-05-04, 16:40
אורי

הפרקטיקה שאני התיחסתי אליה היא מחיבור לכוייל של רנו 6 שהיתה לי כשהייתי בצבא וקצת אחרי, למיטב זכרוני רואים בפרוש את ההבדל בין פלטינה עובדת ל 12V קבוע, אין לי היום רכב בנזין שניתן לבדוק עליו, אתה מוזמן לבדוק.

לגבי יצירת פולס הזרם הגבוה (טעינת ופריקת הסלילים בקוייל), הוא נוצר ע"י פעולה המיתוג עצמה (עלית או ירידת המתח) ולא ע"י רוחב הפולס.

יכול להיות שהתוצאה שתקבל ממודל הצתה של סיקס תהיה שונה מהפלטינה הפשוטה שהיתה לי ברנו (מודל 74) ואולי לא.

לגבי התדר שהשתמשתי להפעלת הנורות, אני ממש לא זוכר, זה היה לפני כ 17 שנה.

eran4x4
14-05-04, 16:44
אורי

אני מסכים עם כל מה שכתבתה, הנושא היחיד עם הסימן שאלה הוא הדיתי סיקל, מהזכרון העתיק שלי הוא כן היה משמעותי, לפחות במערכת של פלטינה פשוטה

t_uri
14-05-04, 19:28
במחשבה שניה אתה צודק. ה-DUTY CYCLE של פלטינה צריך להיות איפה שהוא באיזור ה-80%. אני אחשב את זה יותר מאוחר או אולי מחר (אני לא בבית).

http://www.hait.ac.il/students/urile/תמונות/pix/generel/point_gap.jpg

אורי טל.

AvigdorAharon
16-05-04, 09:51
אלו היו 60 שניות בנושא אל"מ...

זר לא יבין זאת, ולדעתי טוב שכך!
הזכרתם לי נשכחות, ואני מעדיף שלא להזכר (שדות, אלקטרונים ועוד מראין בישין...)

אביגדור
(כמעט מהנדס אלקטרוניקה שלא ממש אוהב אלקטרוניקה - רק שהבוס לא יראה את המשפט הזה...)

-->