PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמה שאלות כלליות לגבי סופה ושיפוריה

Beni Aroh
23-12-08, 13:47
שלום לכול הנמצאים..
אני מתעסק כבר בסיסבות ה5 שנים בכול הקשור לשטח.. 3 מתוכם בג'יפים..
כיום אני בעלים של סמוראי שנת 90 קצר נעול ובקיצור משופר טוב.
בחודש האחרון התחלתי לפזול לכיוון סופות..
בכול זאת אחרי 3 שנים עם אותו הרכב.. אני חושב שהגיע הזמן להתנסות בעוד משהו..
חיפשתי סופות.. הלכתי בדקתי שמעתי קראתי..
ובכול זאת ההתלבטות.. אם לקנות כלי מוכן (נעול ק,א יחסי העברה הגבהות צמיגים 33 והלאה..) או שאולי כדאי לעשות מה שבעצם עשיתי עם הסמוראי ולקנות כלי "בתול" ולאט לאט עם השנים והצרכים שלי להוסיף לרכב כול ה שאני מרגיש שאני צריך.. ולא מה שהנהג לפני הרגיש שהוא צריך..
נכון להיום הסופה שאני חושב ברצינות להביא זה כלה משנת 96 קצרה עם צמיגים 31' קפיצים רנצ'ו פתוחה כמובן מנוע של סופה 2 וגיר לאחר שיפוץ כללי..
מה דעתכם? מה כדאי לעשות?
ואם מישהו מעוניין לקנות סמוראי מדוגם.. או להחליף על סופה..
0546615205 בני
חג שמח

lizard
23-12-08, 14:39
אתה יודע בכלל מה ההבדלים בין מנוע של סופה 2 למנוע של סופה? סתם לידע כללי.

Beni Aroh
23-12-08, 15:56
אני לא יודע כלום.
אני אומר מה יש.. כי זה מה שקיים על הרכב הספציפי שראיתי..

kobiarava
23-12-08, 17:13
אני לא יודע כלום.
אני אומר מה יש.. כי זה מה שקיים על הרכב הספציפי שראיתי..

אני מניח שמיכה שאל, כי אין מצב שעל האוטו יש מנוע של סופה 2. כל הסיכויים שזה זיון מוח, של מוכר שלא הייתי קונה ממנו גם מחזיק מפתחות לצרור של הג'יפ. יש סיכוי קטן עד אפסי שהמנוע הוא של רנגלר tj (כנראה מייבוא), מנוע זהה לזה שמגיע בסופה 2, אבל אם היה מנוע של רנגלר-המוכר היה אומר שהמנוע של רנגלר. בכל מקרה, אם אתה יודע איך נראה מנוע כזה, ולזהות את ההבדלים בינו לבין מנוע סופה רגיל, תוכל לדעת אם הוא דובר אמת או לא...

בכל מקרה, בהצלחה בקניה, בין אם של הג'יפ הנ"ל או סופה אחרת...

קובי

lizard
23-12-08, 17:45
אני לא אומר שאין מצב לכלום. אתה רק צריך להבין שגם אם יש, מדובר במקרה הטוב בקומבינה כלשהי.

היית אומר סיקס עם מנוע V8, ניחא, אושרו כאלו בעבר. אבל סופה עם מנוע של סופה 2 זה נשמע לי משונה. מדובר על משפחה שונה במהותה של מנועים. V6 ולא I6. ככה שאי אפשר לומר שזה כמו סיקס עם מנוע סופה (שעוד איכשהו דומים)

kobiarava
23-12-08, 18:21
מדובר על משפחה שונה במהותה של מנועים. V6 ולא I6. ככה שאי אפשר לומר שזה כמו סיקס עם מנוע סופה (שעוד איכשהו דומים)

מיכה..... סופה 2 נוסעת על מנוע I6 4.0L, בעל בלוק זהה לשל הסופה (להזכירך-בסופה 2 מכלולי רנגלר tj, ולא jk). ההבדלים למיטב ידיעתי הם בסעפות, בתושבות האביזרים ובמערכת ניהול שונה לחלוטין-OBDII בסופה 2 לעומת OBDI בסופה הרגילה.
לבני, בכל מקרה בדוק את הג'יפ היטב, אם תרצה לוודא איזה מנוע יש לך שם תוכל תמיד להעלות תמונה לכאן. הסבה למנוע כזה אינה בעייתית במיוחד מבחינה טכנית, אבל מצריכה רישום מס' המנוע ברישיון. אם יש לך רישום-סע לשלום. מעבר לכך-בדוק את הרכב לפי המדריך לבדיקה לפני קניה של סופה, גם המדריך לסיקס יכול בהחלט לעזור, ואם יהיו שאלות אתה יותר ממוזמן לשאול.

קובי

Beni Aroh
23-12-08, 20:17
לפני שאני יחליט סופית אם לקנות אותה אני יקח אותה למוסך שאני סומך עליו שיעשה לי בדיקה מקיפה..

lizard
23-12-08, 20:22
מיכה..... סופה 2 נוסעת על מנוע I6 4.0L, בעל בלוק זהה לשל הסופה (להזכירך-בסופה 2 מכלולי רנגלר tj, ולא jk). ההבדלים למיטב ידיעתי הם בסעפות, בתושבות האביזרים ובמערכת ניהול שונה לחלוטין-OBDII בסופה 2 לעומת OBDI בסופה הרגילה.

אוקי, אני מצטער שבכלל נכנסתי לזה, הייתי בטוח שמדובר על מנוע הV6. סופה 1,2,3 בסוף נהיה לי סלט.

coas
23-12-08, 20:24
ובכל מקרה זה לא שיפור, המנועים של OBDII חלשים יותר מהמנועים הישנים יותר, מבנה ראש המנוע והשסתומים שונה כדיי לעמוד בתקני זיהום אוויר.
כאשר המנוע מורכב במערכת OBDII, עם הסעפת החדשה, מערכת ניהול מנוע ועוד, ההספק דומה, במערכת OBDI המנוע יהיה חלש יותר.

סופת המדבר
23-12-08, 20:43
בני יחתיחת דרק
תקנה סופה
ומקסימום תשים את הסמוראי מאחורה בסופה
ובעליות קטנות תוריד אותו תעלה איתו

דרור ברלי
23-12-08, 20:53
בסופה, כמו בכל ג'יפ אחר, הכללים הקבועים תמיד בתוקף: ג'יפ משופר שמישהו אחר כבר השקיע בו את הנשמה, תמיד כלכלי יותר! למרות שמחיר הקנייה הראשוני קצת יותר גבוה. אם אתה בכל מקרה מתכוון לבנות את הרכב בהמשך ולהשקיע בו, כל חלקי האפטרמרקט הללו יעלו לך הרבה יותר כחדשים מאשר אם תקבל רכב מוכן.

בכל מקרה - עדיף לקנות רכב סטנדרטי במצב קוסמטי ומכני מעולה, ואחר כך לשפר בהדרגה, מאשר נבלה שחוטה אבל משופרת שתצטרך להשקיע בה תועפות בפחחות, אוברול מנוע, החלפת גיר, שיפוץ סרנים וכו' וכו'.

צמיגים - זה נושא שנדון כאן בלי סוף אבל אני מרגיש חובה לרענן ולציין: חשוב לוודא שהצמיגים רשומים ברשיון, למרות שעצם הרישום ברשיון עדיין לא הופך צמיגים במידות חריגות לחוקיים, ובוודאי לא יציל אותך מהורדות מהכביש בידי בוחני משרד התחבורע. הורדת רכב מהכביש זה אחד ההליכים היותר משפילים ודורסניים שהרשויות מפעילות כנגד האזרח, וזה סיפור רע ויקר שאתה לא רוצה לחוות על בשרך. ראה הוזהרת.
באופן אישי ולמרות תרומתם לעבירות, אני לא ממליץ על צמיגי 33 ומעלה בסופה שנוסעת ביומיום ולא רק בשטח, ולא רק בגלל עניין החוקיות - הם פשוט מפרקים את הרכב לחתיכות לאט לאט אבל בטוח, ויוצרים עומסים מוגברים ומגוון של שבירות ותקלות.

"הגבהות" - בודי ליפט זה אסון! זה לא שיפור אלא השחתת הרכב. סופה עם צמיגים קטנים מ-33 לא זקוקה לבודיליפט. הגבהת מתלים - יש קיטים מיובאים ויש מקומיים. יש טובים יותר ויש טובים קצת פחות, כולם טובים בהרבה מהזבל המקורי.

מנועים אפשר לשפץ ויש מיבוא - בהחלט יכול להיות שמורכב בסופה מנוע של רנגלר TJ או מנוע של צ'רוקי XJ. מקבלים מנוע עירום ומרכיבים עליו את הסעפות ומערכות ההזרקה והניהול של המנוע הישן כאשר ההבדלים הם כפי שאשר ציין.

גיר ידני, טרנספר וסרנים הם זולים יחסית ויש בשוק משופצים. אתה מוריד את המכלול התקול שלך, מוסיף 2-2.5K ומקבל מכלול משופץ עם אחריות. טרנספר משופץ עם אחריות עלה לי 1.5K בזמנו ולא בקומבינה. ואני יודע שרבים וטובים שילמו אפילו הרבה פחות. אלה מחירים ללא אח ורע ברכבי שטח, למעט אולי בסיקס.

אבל הכי חשוב: עניין הפחחות בסופה (בעיקר אם היא סגורה מקורית) קריטי ממש, הרבה יותר מאשר מנוע או גיר, למרות שגם רכב רקוב יכול לנסוע היטב, זה לא לעניין. אל תתפשר על מרכב רקוב או נזקי שילדה.

AvigdorAharon
25-12-08, 06:28
ובכול זאת ההתלבטות.. אם לקנות כלי מוכן (נעול ק,א יחסי העברה הגבהות צמיגים 33 והלאה..) או שאולי כדאי לעשות מה שבעצם עשיתי עם הסמוראי ולקנות כלי "בתול" ולאט לאט עם השנים והצרכים שלי להוסיף לרכב כול ה שאני מרגיש שאני צריך.. ולא מה שהנהג לפני הרגיש שהוא צריך..
0546615205 בני
חג שמח

תלוי בן כמה אתה ומה מצבך המשפחתי.
לפני 15 שנה, הייתי קונה רכב בתול ומוסיף עליו כל מה שאני רוצה וצריך.
היום, אני מעדיף מין המוכן, סוג של עצלנות כזו.
מבחינה כלכלית, רכב מוכן זול יותר מרכב בתול עם תוספות בעתיד. ההבדל הוא שאת סך הכסף, אתה מוציא לאט לאט, על פי ההתקדמות.

אביגדור

דרור ברלי
25-12-08, 09:16
אתם תסלחו לי שאני מסיט את הדיון בגלל סמנטיקה, אבל מה זה "בתול"?

אין סופה בתולה. אפילו לא באוזן.

סופה זה אוטו שאם תשווה אותו לבחורות, זו אחת שהיתה נרקומנית ועבדה בזנות פחות או יותר מהרגע שנגמלה מטיטולים. אין סופה שלא סוחבת עבר טראומטי. אנחנו מתדיינים כאן רק על הנדוניה שהיא מביאה איתה וזה לא הופך אותה לבתולה קדושה, זה רק הרבה יותר כלכלי ומשתלם לקנות סופה משופרת. רוב הסופות כבר מושקעות בתוספות כאלה או אחרות, אתה צריך רק לבחור, ולהיזהר מלהתפתות למחיר זול מדי...

Beni Aroh
25-12-08, 10:32
העניין של הסופה הספציפית הוא די עניין כלכלי..
מהבירורים שעיתי סופה משנת 92-93 עם נעילה אחת לפחות.. וצמיגים 31 ומעלה (מאושרים) וקצת הגבהות.. תעלה לי לא פחות מ35 אלף.. לכלי שגם נראה די טוב..
הסופה הספציפית שאני רוצה להביא זה מאחד שאבא שלי מכיר..
היא משנת 96 ויש עליה את מה שציינתי, שזה די כלום.. יחסית לסופה..
מחישובים שלי.. לנעול אותה אחורה..לשים לה גג פיבר נחמד ואולי קצת להגביה אותה במידת הצורך.. יביאו אותי להשקעה כללים של עד 40 אלף שקל..
אז אולי השקעתי עוד 5אלף מעל המתוכנן.. אבל קבלתי רכב משנת 96 ולא 92\93 עם מרכב נקי ומצוחצח מחלודות וחורים למיניהם עם מנוע וגיר חדשים וגם הנעילה והסגירה יהיו חדשים..

kobiarava
25-12-08, 13:33
הסופה הספציפית שאני רוצה להביא זה מאחד שאבא שלי מכיר..
היא משנת 96 ויש עליה את מה שציינתי, שזה די כלום.. יחסית לסופה..
מחישובים שלי.. לנעול אותה אחורה..לשים לה גג פיבר נחמד ואולי קצת להגביה אותה במידת הצורך.. יביאו אותי להשקעה כללים של עד 40 אלף שקל..
אז אולי השקעתי עוד 5אלף מעל המתוכנן.. אבל קבלתי רכב משנת 96 ולא 92\93 עם מרכב נקי ומצוחצח מחלודות וחורים למיניהם עם מנוע וגיר חדשים וגם הנעילה והסגירה יהיו חדשים..

בני, אתה חי בסרט אם אתה מאמין שזו מסגרת המחיר שתגיע איליה. אלא אם כן, אבא שלך מכיר אותו מספיק טוב, שהוא נותן לך את הסופה, עם מנוע חדש (?) ,גיר אחרי שיפוץ (?) ובודי+שלדה במצב טוב-בחינם או כמעט חינם. או שהחישובים שלך קצת... שגויים? קח בחשבון שדיברת על תוספות של לפחות 15K, כדאי שתחשב שוב...

קובי

ערן המסוקס
25-12-08, 15:36
נעילה + הגבהה + סגירת פיבר ב5K? ועוד חדשים? בחייך..

15K נשמע הגיוני יותר באמת.

ועדיין.. אני תמיד הייתי מעדיף רכב במצב טוב, מאשר רכב עם הרבה תוספות.

דרור ברלי
25-12-08, 15:51
החישוב לא קצת שגוי.
הוא שגוי מלכתחילה.

רק גג פיבר חדש זה סיפור של 5-8K. תזכור שאתה לא יכול לנסוע בקיץ עם גג פיבר בלי מזגן חזק, כי פיבר צולה אותך הרבה יותר מגג הפח המקורי, אז תוסיף מזגן או שידרוג למזגן המקורי הקיים (אם קיים) שהוא לא משהו, בלשון המעטה.

אם אתה סוגר רכב פתוח תצטרך להוסיף דלתות - כל סכום שבין 1K ל-4K. תלוי במצב הדלתות שתמצא.

לפני שסוגרים את הג'יפ, אל תקמצן על כלוב או לפחות קשת התהפכות נורמלית - אלה החיים שלך, וגם מקשיח את המרכב ומשקיט רעשים וקירקושים. אפשר לעשות לבד, בעלות הברזלים בלבד שהיא זניחה, יחסית - אם יש לך מקום לעבוד, ציוד וידע מתאים במסגרות. אין לך? אפשר להזמין במסגריה או באחת הסדנאות המתמחות תמורת אי אילו ת'לפים.

את הנעילה האחורית תזמין מחו"ל, הרבה יותר זול. וזה יעלה בין 300 ל-600 דולר עבור נעילה אוטומטית, תלוי מאיזה סוג. אנחנו מדברים על מחירי ארה"ב לפני הובלה ומכס. נשלטת? תכין עוד חבילת מרשרשים. אולי תרצה גם קדמית? מומלץ, אם יש תקציב.

לא יודע איזה קפיצים יש על הסופה הזו, אבל אתה לא רוצה את המקוריים. תאמין לי. אם כבר משדרגים מתלים, אל תתקמצן על בולמים סבירים ומעלה, זה הבדל של שמיים וארץ. תכין 4-5K עבור סט קפיצים מקומי (יש ישראליים מצויינים) לא כולל בולמים. קיט מיובא באיכות דומה (לא פרוקומפ) יכול להיות הרבה יותר יקר.

צמיגים 31 זה בסדר גמור! לפחות בהתחלה.
חכה קצת לפני שאתה מתפתה לשטויות שמאכילים אותך כאן על צמיגי 33 ומעלה וכמה זה טוב, שיביאו אותך למצב של ג'יפ שנראה מגניב ומפחיד כמו גורילה אבל פחות נהיג, פחות בטוח, פחות שמיש ובוודאי פחות אמין ב-95% ממצבי הנהיגה ביומיום.
אולי אחר כך, כשתכיר את האוטו ובהתאם לשימוש המיועד, אולי הדרישות שלך ממנו יעלו ותרצה להגדיל גלגלים - סבבה. רק תיקח בחשבון שלעבור ל-33 ומעלה זה לא כמו להגדיל צ'יפס ושתייה בשקל-תשעים אלא סיפור הרבה יותר יקר ומורכב. במיוחד אם מבצעים את זה כמו שצריך ומשדרגים חצי אוטו מסביב כדי שיוכל לעכל את הצמיגים האלה: ציריות קדמיות, יחסי העברה, בלמים, משאבת הגה. ועדיין הבלאי יהיה מואץ והסיכוי לשבירות יהיה גדול.

וחוץ מזה יהיה לך יישור קו לבצע, כמו בכל רכב משומש - לך תדע כמה יעלה ואתה צריך לשים משהו בצד. זה יכול להתחיל בקטנה - כמה מאות על שטויות כמו תיקון נזילות ושיפצורים, ולהיגמר השד יודע איפה.

לא מנסים לרפות את ידיך. בסך הכל סופה היא בחירה נכונה - זה רכב שטח נהדר וכייפי, תמורה מעולה לכסף, אמין מאוד אם תוחזק באורח סביר ומעלה, שאחזקתו השוטפת (למעט הדלק) זולה ממה שחושבים. אבל לקראת רכישה ושיפור חשוב מאוד להתכונן, לברר עלויות ולהכין תקציב מתאים, או לחילופין לקנות ג'יפ משופר ומוכן. בשורה התחתונה זה יוצא יותר זול.

danel
25-12-08, 17:52
זה לא פורום ג'יפולוג מבלי שדרור ברלי יזכיר לכולם כמה זה רע להרכיב 33 על סופה :rolleyes:

דרור ברלי
25-12-08, 20:41
כי זאת האמת.

eliv1
25-12-08, 22:47
שלך.

דרור ברלי
25-12-08, 22:57
אלי, יש ויכוח על העובדה שהצמיגים גדולים וכבדים מאיצים בלאי של מכלולים קיימים?

אלון_ק
25-12-08, 23:26
לא, יש ויכוח על הכמות.

רכב שעולה 300,001 ש"ח יקר מרכב שעולה 300,000 ש"ח, עובדה. משמעותי, כנראה שלא.

צמיג 33 הוא בעל התנגדות לגלגול גבוהה יותר מצמיג 31, עובדה. מאיץ בלאי על מכלולי סופה 1 סטנדרטיים באופן שניתן להגדיר חד משמעית (מדעית, סטטיסטית) כמשמעותי? לא מוכח. כל הויכוחים שלכם מוכיחים את זה פעם אחר פעם. בלאי מיסבים, ציריות, דיפ', כל אלו מושפעים לפחות באותה מידה מהנהג הספציפי לעומת הצמיגים.

מעצם זה שאין כאן עובדה מוגמרת, דרור, משתמעת עובדה. לא ניתן לקבוע האם צמיג 33 יגרום לבלאי מואץ משמעותית במערכת. מואץ כן, חייב להיות. משהו שאתה אי פעם תדע שזה הצמיג ולא אתה? לא מכל מה שיש כאן בפורום (וזה די הרבה).

למען הסדר הטוב יצויין שעם המעבר לצמיגי 33 יש שינויים נוספים המהווים נדבך במעבר כזה שאינם קשורים ישירות לנושא זה, כגון בלמים.

דרור ברלי
25-12-08, 23:53
לא, יש ויכוח על הכמות.

רכב שעולה 300,001 ש"ח יקר מרכב שעולה 300,000 ש"ח, עובדה. משמעותי, כנראה שלא.

צמיג 33 הוא בעל התנגדות לגלגול גבוהה יותר מצמיג 31, עובדה.
הוא גם כבד משמעותית. גם זו עובדה.

מאיץ בלאי על מכלולי סופה 1 סטנדרטיים באופן שניתן להגדיר חד משמעית (מדעית, סטטיסטית) כמשמעותי? לא מוכח.

אם הרכב שגם במצבו המקורי בולם באופן כמעט גבולי, כבר לא נועל גלגלים בבלימה על 33' זה אומר משהו על התנגדות גדולה יותר (מנוף גדול יותר שהגלגל מפעיל, בנוסף למשקלו הכבד יותר)?
במצב כזה ייתכן שבלאי הבלמים יגדל?

כל הויכוחים שלכם מוכיחים את זה פעם אחר פעם. בלאי מיסבים, ציריות, דיפ', כל אלו מושפעים לפחות באותה מידה מהנהג הספציפי לעומת הצמיגים.

מעצם זה שאין כאן עובדה מוגמרת, דרור, משתמעת עובדה. לא ניתן לקבוע האם צמיג 33 יגרום לבלאי מואץ משמעותית במערכת. מואץ כן, חייב להיות. משהו שאתה אי פעם תדע שזה הצמיג ולא אתה? לא מכל מה שיש כאן בפורום (וזה די הרבה).

אבל אתה יכול לאסוף מידע לגבי השבירות אפילו כאן בפורום. טרנספרים, סרנים, ציריות. זה לא מדעי כמובן, סתם כדי שתראה שהחבר'ה על 33 שוברים יותר. (לדוגמה - תראה כמה פעמים גיתי פתח את הסרנים שלו, וזה עוד אחד ששידרג כראוי שלב-שלב. מצד שני הוא פשוט נהנה מזה. רב-סרן אמיתי, אז מי יודע) אין לי מושג איך הם נוהגים, בגלל זה שום דבר לא מדעי. אני נוסע רק עשר שנים על הסופה על 31 ושתי נעילות אוטומטיות, לא מרחם בשטח אב לגם לא מגזים, ואף פעם לא שברתי כלום. מה זה אומר? אולי שהאוטו מאוזן?... גם זה לא מדעי.

למען הסדר הטוב יצויין שעם המעבר לצמיגי 33 יש שינויים נוספים המהווים נדבך במעבר כזה שאינם קשורים ישירות לנושא זה, כגון בלמים.

רק "למען הסדר הטוב?" נראה לי שזו חובה לציין שמעבר לצמיג גדול מחייב את כל השינויים הללו. צריך לטפל טיפול שורש בבלמים (מעבר להידרובוסטר וכו') כדי שהסופה תנעל בקלות גלגל גדול בבלימה. ובנוסף - כדי שהג'יפ יישאר מאוזן, יאיץ כמו שצריך, יסחוב בעליות בלי לרדת להילוך שלישי כל הזמן, לא "יצרח" דלק כמו מעבורת חלל, צריך להחליף יחסי העברה (ואז אתה מגלה שחוזק הדיפ' הקדמי הופך לגבולי, בגלל שהוא פשוט קטן מדי, אז יאללה - תחליף לדנה 44...). כדי שלא יפוצץ צלבים ויגזור ציריות בכל נגיעה בגז, צריך להחליף ציריות קדמיות... למיטב הבנתי גם משאבת הגה עובדת הרבה יותר קשה עם 33... וכן הלאה וכן הלאה - זה לא נגמר, כי זה אילתור וכמו כל אילתור, נקודת הכשל נודדת ממכלול למכלול.

אני ניסיתי 33'. אמנם לזמן קצר, אולי קצר מדי, אבל לא צריך לשכנע אותי שגלגל גדול טוב יותר בשטח. אותי עניין מאוד לדעת איך הסופה תתנהג על הכביש, ביומיום, על 33.
מה יש להוסיף? התרשמתי ממש לרעה מהשפעת הסופגניות האלה על האוטו. הגלגלים כבדים, האוטו לא מאיץ ולא בולם כמו שצריך, ההיגוי מתערפל, הגלגלים הקדמיים "מתבדרים" בכל מעבר באמפ. תראה, "להרגיש" מכוניות בנסיעה זו במקרה עבודה שלי, וכאן היתה פשוט הרגשה מחורבנת, כאילו משהו באוטו לא תקין.
אני לא שולל צמיגים גדולים, אבל בתנאי שהרכב יכול לקבל אותם כראוי. סתם להחליף צמיגים בסופה ל-33 ומעלה מבלי לשדרג את כל ה"מסביב" שמנינו, לא נראה לי בכלל כמו שיפור (למעט קוסמטי, האוטו פשוט נראה מעולה על 33...) אלא פגיעה של ממש באמינות הרכב, בשימושיות היומיומית שלו ובבטיחותו. זו רק דעתי כמובן.

...

six 4 life
26-12-08, 00:12
ואחרי כל זאת השאלה היא האם היית דובר את אותן מילים אם 33 היתה מידה שהיית יכול לאשר כמו 31.

סביר שתענה שכן.
אני בלי היכרות אישית איתך, דווקא לא ממש בטוח.

אלון_ק
26-12-08, 00:15
רגע של שפה משותפת:

התנגדות לגלגול של צמיג זהו הכח המתגד לתנועה שלו, ומאחר והצמיג מניע את הרכב כח זה מתנגד לתנועת הרכב (ישנם עוד כוחות, כמובן, אבל זה לא קשור). כמה עומס נוצר על מערכת הינע כזו או אחרת יהיה ניתן לביטוי בעזרת כח זה (בין היתר). הביטוי פשוט מכיל בתוכו את הפירוט שנתת לגבי משקל, עומס וכיוב'. לומר שההתנגדות לגלגול גדלה זהה לאמירה שכל מערכת ההינע תעמוד בעומסים גדולים יותר.

לגבי איכות הנסיעה, לא אתווכח. גם לגבי איכות החבילה שתקבל אם תבצע רק שינוי בצמיג. הטענה שלי הייתה ונשארת שאתה לא יכול להוכיח שהמעבר משמעותי מבחינת בלאי (בלבד).

יש ביננו הסכמה מוחלטת שמעבר לצמיג 33 דורש עוד אי אלו שינויים. כן, אי אלו. לשחק קצת עם מערכת מתלים, לחזק תיבת הגה, לעבור להידרובוסט ולדחוף כמה מוצרי אפטרמרקט לתוך הסרן זה לא שינויים מרחיקי לכת, לא מסובך ולא קשה. יודע מה, זה אפילו לא יקר. תקנה היום סופה לא משופרת, אתה ממילא מחליף לה מערכת מתלים. הידרובוסט וחיזוק תיבת הגה זה כמה מאות שקלים, אלפים מאוד בודדים לכל היותר. דיפ' היית נועל גם כך, דטרויט מחליף את כל הקייס גם כך, R&P עולה מאות דולרים בודדים. מה נשאר, לחזק ציריות (מי אמר שחייבים? על זה כל הדיון)? כמה כבר שילמת יותר מאשר לשפר סופה למצב שהיא נעולה פעמיים עם 31?

ערן המסוקס
26-12-08, 01:59
יש לזכור שכמעט כל מי שנועל צמיגי 33" שם אותם מסיבה מסויימת - יכולת עבירות גבוהה, בשביל לתקל מכשולים ברמה קשה יותר. מה שאומר שהרכבים עובדים הרבה יותר קשה בתנאי עבירות.

אז ברור שיהיו יותר שבירות.

אגב, ציריות, טרנספרים ושאר חלקים, נשברים לא מעט גם עם צמיגי 31".

השאלה הכי גדולה (בעיקר מופנה לדרור) - למה לא לחזור למידה המקורית בצמיגים?

asafk
26-12-08, 10:47
תחזרו לנושא המקורי. יש יותר מדיון אחד על צמיגי 33 לסופה.

אסף.

גיתאי נוה
28-12-08, 02:54
אסף, ברשותך אני חייב להשחיל קטנה לפני שהדיון חוזר למקור... רציתי להכניס אלמנט לדרור אבל פתאום אני רואה את שמי מתנוסס אצלו - כמה מפתיע - בתור אייקון של איש קבע (רב סרן) למכלולי סופה, אז בכל זאת אין אנחנו בני חורין להיבטל מתשובה קטנה :D

ובכן, בלמים? - אין צורך. יחסים? - מומלץ מאד. מתלים? - בכל מקרה וללא קשר (RE 4.5 אקסטרים דיוטי יתנו תמורה מלאה לכסף לא גדול, קפיצים בלבד ועבודה עצמית). הגה? לא יודע, עוד לא הגעתי לשם וגם לא אזום. בודי ליפט? אין צורך ורצוי להימנע, הגבלת באמפסטופים מספיקה.
תראה דרור, אם תרצה 'אפתח פעם שולחן' ואוכיח לך שאצלי השברים לא נבעו דווקא - או אולי דווקא לא נבעו - מהצמיגים הגדולים. יתרה מזאת, במסגרת הסדנה רבת-השנים והשמנים והידיים השחורות שריבונו בחר להעביר אותי דרכה, שושנה'לה שלי האכילה אותי בכל המרעין בישין עוד הרבה לפני ה-33 המפורסמים. מצד שני עד היום אני עדיין אוכל קונצים רבים אחרים שקשורים, למשל, למע' ניהול המנוע; האם זה קשור לצמיגים? סביר להניח שלא, זה קשור בעיקר לתחומי התמחות שריבונו עדיין לא הספיק להפנים לתוכי בכח הזרוע (של הרצ'ט).

אבל אתה יודע מה? עזוב את השטויות דרור, איש באמונתו יחיה (אגב, במקור זה "צדיק" ולא "איש"...אבל פה כולם צדיקים ממילא אז אין צורך לרדת לפרטים מביכים ;)). אתה יודע מה הבעיה שלך? שאתה ממלא את כל דפי הפורום בהצהרות מפוצצות הרים על נזקי ה-33, עד שכשיגיע היום - והוא יגיע דרור, הוא יגיע - ויחלוף בראשך הרהור של חטא על נעלי הגומי הכל-כך פרופורציונליות האלה - כבר לא תוכל לערוק למחנה שלנו, אלא רק בדרך של מכירת הסופה הנוכחית שלך וקניית 'חדשה' שכבר "הגיעה, לצערי, נעולה ב-33. נו, מה לעשות...". תחשוב על זה דרור, אתה כובל את ישותך לכל ימי חייך. איך תוכל אחר כך להראות את גרילך בזיק ושות' לעיני הציבור צמא-הציטוטים? תהיה חייב להצטרף אלינו בזחילה על ראשון קצר ורצוי עם זחל, כמאמר המדריך חיזקי: "דבר חלש...".

למה אתה כל כך קשה עם עצמך? קצת רחמים עצמיים. קצת. א-ביסלה...

גיתאי

דרור ברלי
28-12-08, 08:50
אביסלע-שמיסלע.

מאז ניסיתי את הסופגניות על הרכב שלי והתאכזבתי ביג-טיים מהשפעתם עליו, כבר הייתי פעמיים בסרט של קניית סט צמיגים חדש מהניילון. לא "הזדמנות" שמישהו מוכר כאן במחיר מציאה.
להצהיר שלא הציק לי לרכוש כבר 33 וחסל? וואלה, היה קשה.

ההבדל במחיר הצמיג זעום עד זניח.

ובכל זאת לא התפתיתי, ולא רק בגלל עניין החוקיות.

אני, להבדיל מכמעט כולכם, משתמש בג'יפ ביום-יום. זה האוטו שלוקח אותי לעבודה. זה האוטו שאני עובד איתו. זה אוטו שחי גם על כביש, מסיע ילדים, משתתף במירוץ העכברים היומיומי עם אלפי פרייבטים פריכים מסביבו. הג'יפ שלי אינו תחביב איזוטרי לסופ"שים, אינו במה לנסיונות. והוא רכב שעובד, מקבל את התחזוקה בזמן, ונותן את הנשמה שלו כבר עשר שנים.

הוא גם עובד קשה בשטח. עושה גם "עבירויות". סביר להניח שעם צמיגים גדולים יותר הוא יעבור יותר בקלות כמה מהמדרגות המיתולוגיות. גילוי נאות: הוא כבר עבר שם. על 31, גיתי. עוד לפני שלך היתה סופה. מתלים טובים וזוג נעילות עושים קסמים בסופה, ואת זה אני לא צריך לספר לך ולאף אחד אחר כאן.
צמיגים 33 ומעלה מקפיצים את הסופה עוד מדרגה אחת בשטח. בתרחישי עבירות קשה נטו. לטעמי ומנסיוני, באותה מידה הם מגבילים אותה באותה מידה, בכל מקום אחר. יש מי שמוכן לקבל את זה, ולשלם את המחיר הזה - ואני מכבד את דעתו בהחלט.

מבחינת אלון - מסכת השדרוגים ההכרחית שסופה צריכה לעבור לפני הגדלת הצמיגים היא אולי מינורית, כמעט זניחה ובעיקר - זולה. ואני אומר - בולשיט. זה אולי פשוט כי ברור לכולנו מה צריך לעשות ולהחליף, אבל זול זה בטח לא. ואולי הגדרת המושג "זול" משתנה בין אחד לשני? אולי.

ערן - לשאלתך למה לא לחזור למידה המקורית? אז להזכירך, 31' היא-היא המידה המקורית מהיצרן. 29' היתה המידה הסטנדרטית, 31' המידה האופציונלית. 31' זה הצמיג הגדול יותר שיצרן הרכב הציע ללקוחותיו. 31' זה גדול? נו באמת. מה הם, מטומטמים?... אפשר לגחך על חשבון תע"ר עד מחרתיים, גם לי יש גם כמה סיבות ממש טובות (או טראגיות) לגחך על חשבונם, אבל תע"ר הוא היצרן. ישבו שם מהנדסים וממש תכננו את הרכב הזה. יש ביניהם אנשים שתתפלאו, אולי גם יודעים משהו לא פחות מכם. תנו להם קצת, רק קצת קרדיט. בקונפיגורציה המקורית של הג'יפ הזה (שבעיני היא לא רעה אגב, למעט הקפיצים, וגם הם יועדו לדרישה מסוימת), עם מכלולים נתונים, סרנים נתונים, יחסי העברה נתונים, כושר בלימה נתון - זה הצמיג היותר גדול שהם הציעו. סוג של בדיחה בעינינו המקצועיות? אולי. אבל זה מה יש, וכל חריגה משמעותית ממנו כלפי מעלה, ו-33 היא כבר חריגה משמעותית, (שלא לדבר על החכמים שנועלים 35 ומעלה שבאמת מתגרים בגורלם-הם ובגורלם של אחרים), כבר מצריכה התייחסות אחרת, (פחות מזלזלת גיתי), לבלמים למשל.

ואם נחזור לענייננו - בנאדם רוצה סופה, מתלבט בין משופרת לסטנדרטית. סטנדרטית? חלק את התקציב שלך ככה שכל רשימת הממתקים הזו תיכלל בשיפורים שאתה מכניס. צמיגי 33 הם נושא עדין, נפיץ, שמעורר מחלוקות בין אנשים מנוסים, כפי שאתה רואה.
אם מציעים לך רכב עם 33, בדוק לעומק אם החלפת הצמיגים קיבלה את כל הגיבוי ההכרחי של רשימת הציוד שדובר עליה כאן. אם לא, ואתה רוצה להישאר עם הסופגניות - במוקדם או במאוחר תתכונן להוציא כספים והרבה על שבירות ותיקונים. אם הרכב כבר מושקע בכל הרשימה הזו ומצבו טוב - קפוץ על המציאה.

מאיר רוטברג
28-12-08, 09:08
באמת בואו נחזור לדיון כי הרי דרור קרע אותי מצחוק עם קומץ האמונות שמשוללות כל יסוד עובדתי,
ונשענות על סיפורי פוגי ואגדות זוכמיר לילדים מוכים ,

וגם אם נניח שאתה צודק והלכה נאבה פעם בשנתיים ,וואו ממש הוצאה,
עזוב לא רוצה להכנס לוויכוח מיתולוגי כי גם אצלי הסופה נוסעת כל יום ועובדת קשה בשטח
וכן שנינו נסענו בטותם מעלות עם 31
וכן, שנינו עברנו הכל
וכן היום הסופה שלך מאיצה יותר טוב משלי בגלל הצמיגים,נו, אז מה?

יאללה הוויכוח המיתולוגי , הכל בכייף, לא באת לטייל בירוקון בשישי,
הפסדת

zeepeedee
28-12-08, 13:35
לא רוצה להכנס לוויכוח מיתולוגי כי גם אצלי הסופה נוסעת כל יום ועובדת קשה בשטח

מאיר למען ההגינות הסופה שלך נוסעת כל יום מהבית למשרד שזה בהגזמה 2ק"מ סה"כ. נדמה לי שזה הרבה פחות מהמרחקים שדרור עושה עם שלו...
וכדי שלא תאמר שאני לא הוגן אז כנראה שהרכב שלך עובד קשה בשטח! (לא שאני יודע כי כנראה שאני לא מספיק טוב לך לטיולים...)
(-:

eliv1
28-12-08, 16:26
אלי, יש ויכוח על העובדה שהצמיגים גדולים וכבדים מאיצים בלאי של מכלולים קיימים?

דרור, באמת שלא התכוונתי להעיר אותך חזרה לויכוח הישן הזה, יש כבר יותר מידיי מידע על הנושא.

סתם הצחיק אותי דנאל עם התגובה שלו, כי אכן זה היה צפוי שאתה תשגר את דעותיך הידועות מראש בפותח השרשור.

ואם שואלים את דעתי... אני הייתי מתחיל עם סופה על 31" נעולה לפחות מאחור ורק לאט לאט מוסיף את השיפורים הדרושים.
לדעתי מצב הבודי והשלדה הם הדבר החשוב ביותר, מכיוון שזוהי הפעולה המסובכת ביותר להחלפה.

סופת המדבר
30-12-08, 20:48
למה המידה ש90% שמים אחרי ה31 היא 33
למה לא הולכים על 32 טיפה יותר גדולים
למה לעלות לכאלה ענקיים??? (33)
כי הם לא נפוצים כלכך.........??????
אם כולם הולכים עליהם אז הם יתחילו ליהיות נפוצים... לא?

AvigdorAharon
02-01-09, 16:04
למה המידה ש90% שמים אחרי ה31 היא 33
למה לא הולכים על 32 טיפה יותר גדולים
למה לעלות לכאלה ענקיים??? (33)
כי הם לא נפוצים כלכך.........??????
אם כולם הולכים עליהם אז הם יתחילו ליהיות נפוצים... לא?

נכון, הם כמעט ולא נפוצים.
כל פעם שתצטרך צמיג אחד, תחכה עד שיגיע מהיבואן?
צמיג זה לא חלק שניתן לשלוח בדואר מארה"ב כמו שניתן לרוב החלקים...

אביגדור

-->