PDA

צפייה בגרסה מלאה : צלבים ו4X4 קבוע - בעייתי?

עמי
10-05-04, 18:26
יש בעיה להרכיב צלבים (UJ - מהירות משתנה) במקום פעמונים (CV - מהירות קבועה) בציריות הקדמיות ברכב 4X4 קבוע?
אני מניח שהתשובה בגוף השאלה, אבל בכל זאת ... פשוט ראיתי כאלו יצירות.

asafk
10-05-04, 18:45
נניח שאתה נוסע (אפילו ממהר, אם אפשר לקרוא לזה ככה כשנוסעים בלנדרובר) לבית המשפט, לגזול את מעותיו האחרונות של מאן דהוא שהתעטש על קונדקטור ברכבת (הדביק אותו בצינון קל וגרם לו לאובדן ימי עבודה).
סיבוב בכביש.
גלגל ימין וגלגל שמאל מסתובבים במהירויות שונות זה מזה. כל גלגל מסתובב במהירות קבועה. כל צלב בזווית שונה (זוכרים את אקרמן?).
כלומר- כל צד של הדיפרנציאל מסתובב במהירות שונה, כל מהירות כזו היא סינוס סביב המהירות של אותו הגלגל. הסינוסים בעלי אורך גל שונה.
בג'יפ- מצב כשה ב2X4 לא נורא. הדיפ' עושה ממוצע של שני הסינוסים, ומסובב את גל ההינע במהירות (סינוסית- מורכבת) שנכנס לתוך תיבת ההעברה, וזהו. הוא לא מחובר לכלום.
4X4 קבוע- יש דיפ' מרכזי. הוא יעשה ממוצע בין המהירות של הגל הקידמי (מהירות סינוסית מורכבת) והמהירות של הגל האחורי (מהירות קבועה). הממוצע- יהיה מהירות משתנה (אני לא סגור על צורת הגל). זו המהירות בה שואף הטרנספר לסובב את הגיר.
מהצד השני של הגיר יש מנוע. מסתובב במהירות קבועה. רוצה לסובב את הגיר במהירות קבועה. ואת הטרנספר. ואת הגלי הינע.

בום.

אסף.

Bulldog
10-05-04, 18:57
עמי, אל תנסה להבין את ההיגיון האנגלי כשאתה פיכח.
זה לא עובד, שתה משהו קודם.

חנן א.
10-05-04, 21:10
לגרנד שירוקי והשירוקי אין צלבים מקדימה?

polar bear
10-05-04, 21:55
אני חושב שהשאלה היא מה יש לך על הדרישפט הקדמי.

ברכבים אמריקאים שאני מכיר עם 4X4 קבוע יש CV , ואז בעצם לא משנה מה יוציא הדיפ' הקדמי - ה CV אמור לטפל בזה.

אם בל"ר יש צלבים על הדרישפט ולא CV , אז צריך משהו שייצב את המהירות - והם החליטו לשים את זה בציריות.

חנן א.
10-05-04, 23:08
לגבי התגובה של דובי:
מכיוון שבכל סיבוב כל הזויות של הציריות ושל גל ההינע משתנות אחת ביחס לשניה/שלישית, הרי שבצורה כזו לא יכול להיווצר כל איזון של גל ההינע שמאזן את הציריה וכו', שלא לדבר על יחס ההעברה בדיפ' שגורם לזוית של גל ההינע להשתנות כל הזמן ביחס לזויות הציריות. אם חייבים איזון אז הוא חייב להיווצר על מכלול הציריה/גל ההינע בפני עצמו.

לגבי התגובה של אסף:
נכון מדעית ולא מעשית. מדעית, נכון שיש בעייה עם צלבים בציריות והנעה כפולה קבועה.
מעשית, מדובר בסרן חי ולכן בנסיעה נורמלית, כל עוד הרכב לא בסיבוב, הצלבים לא עובדים כלל ולכן אין בעייה בכלל. במהירות גבוהה לא מסובבים את ההגה בזויות גדולות ולכן הבעיה קטנה מאוד- אפסית לכל צורך מעשי. במהירויות חניה עם הגה מסובב עד הסוף הבעיה גדולה יותר אבל אז המנוע מסתובב לאט, וכן הגלגלים, ואם מישהו מהם צריך קצת לשנות מהירות סיבובית כמה פעמים במהלך סיבוב גלגל-זה לא נורא- שולי.

asafk
11-05-04, 13:14
מעשית, כשלנדרובר עברו מPART TIME לFULL TIME, הם עברו גם מצלבים לCV.

אסף.

חנן א.
11-05-04, 14:40
זה שלנד-רובר עברו לCV לא מוכיח שלא ניתן לשלב בין צלבים קדמיים והנעה כפולה קבועה.
לעומת זאת, זה שJEEP משלבים את זה, בחלט מוכיח שזה ניתן, ובטח ובטח שזה לא גורם ל"בום" .

עמי
11-05-04, 16:57
למשל:
http://www.mda4x4.com/mlr.htm

אמנם לא לביצוע מיידי, אבל בכל זאת, הסרן שאריק פירק מהסיירה שלו גרם לי לחשוב - אפשר להרויח ככה סרן (ציריות!) חזק בהרבה מהקיים, עם יחסי העברה 4:10 ועם נעילות זולות.

אגב, יש למישהו רעיון איך הופכים טרנספר FT לPT - יש חברה באנגליה שמציעה קיט שעושה את זה (כולל לוקרים לסרן קדמי של לנדרובר) ע"י החלפת הדיפרנציאל המרכזי במנגנון כלשהו, והכל ב150 פאונד, כך שמורכב מדי זה לא יכול להיות.

אריק זמר
11-05-04, 17:12
אגב עמי, ישנם בדרום דנה 60 קדמי עם פעמונים אך עם 6 ברגים בג'אנט ו...בלמי תוף

עמי
11-05-04, 17:46
או, אם כי קצת יותר מורכב, זה:
http://www.pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=231969

עמי
11-05-04, 17:48
או זה:
http://users.adelphia.net/~adamlway/adamwaydynatrac.htm

נמרוד
12-05-04, 09:22
חנן, לג'יפ גרנד צ'רוקי, הדור הנוכחי לפחות, גם יש פעמוני CV בציריות הקדמיות:
http://www.jeepolog.com/ext_images/WJ_front%20CV.jpg

גם בדרישפטים אין לו צלבים אלא קופלונגים:
http://www.jeepolog.com/ext_images/WZ_driveshaft%20coupling.jpg

לדעתי הסיבה העיקרית לביטול הצלבים היא הורדת רעשים ורעידות.

חנן א.
12-05-04, 10:09
נו, טוב.
שאלתי, לא?

לגרנד שירוקי והשירוקי אין צלבים מקדימה?

בדקתי גם בJEEPTECH ולא מצאתי נתון על סרן שונה בגרנד. מסתבר שיש שוני. זה נכון לכל הגרנדים? אין הנעה כפולה קבועה עם צלבים?

נמרוד
12-05-04, 10:16
אני לא יודע חנן. בוא נחשוב איזה כלים יש עם הנעה 4X4 קבועה וסרן קדמי חי - בסך הכל אין הרבה.

* לנדרוברים - כולם עם פעמונים (=CV לצורך הדיון הזה)
* טויוטה לנדקרוזר דגמים מסויימים - בכל מקרה כל סרני טויוטה הקדמיים הם גם ככה עם פעמונים.
* מרצדס G - פעמונים.
* ניסאן פטרול - לא יודע, מנחש שפעמונים.
* ג'יפ - לא יודע, בגרנד הנוכחי יש פעמונים. יכול להיות שבדגמים מוקדמים יותר היו צלבים - צריך לזכור שהיו בצ'רוקי הישן ובגרנד הרבה גרסאות, לא כולן הנעה כפולה קבועה.

המסקנה שלי - ללא ספק יש קשר בין הנעה כפולה קבועה לבין שימוש בCV ולא בצלב בציריות הקדמיות.

חנן א.
12-05-04, 10:57
הצלחתי למצוא משהו על כך שבתקופה מסוימת גרנדים היו עם CV , ומאוחר יותר הם חזרו לצלבים, אבל זה לא משהו רשמי אז אני לא מביא את זה.

בכל מקרה, הנה ההתרשמות של מי שהחליף בגרנד שלו את הCVים לצלבים:

http://www.4x4wire.com/jeep/tech/axle/weak_link/

נמרוד
12-05-04, 11:07
אוקי, אז גם בZJ הישנם וגם בWJ החדשים יש כנראה פעמונים.

אז התשובה לשאלתך עמי - כן, יש בעייה. אם זה הנזק המצטבר או פתאומי שאסף מדבר עליו, ואם זה רעשים ורעידות שמקורם הישיר הוא הסינוסים שהצלבים מכניסים. מצד שני כנראה שזה בעיות שאתה יכול להחליט להתעלם מהן לטובת החוזק של הצלבים במצבים קיצוניים. וגם זה לא בטוח - צלבים נשברים גם בציריות של הג'יפים, והצלב שאתה יכול להכניס לסרן שלך הוא בסדר גודל של דנה 44, לא יותר, ואתה צריך לבנות את כל הסרן מחדש. שים לב שבג'יפים לקחו סרן דנה 30 עם נאקל פתוח והסבו אותו לשימוש בCV שלא כדרך הטבע, ולכן קל מאד לחזור לצלבים... בסרני לנדרובר/טויוטה/סוזוקי וכולי הנאקל סגור וזה אומר שאין הסבה קלה לצלב.

אדי
12-05-04, 12:48
* ניסאן פטרול - לא יודע, מנחש שפעמונים.
אכן פעמונים.

מה המצב בפול-סייזים אמריקאים שהגיעו עם הנעה כפולה קבועה?

עמי
12-05-04, 13:27
נמרוד,
אם כבר, אני חושב על הסבה מלאה, סרן במקום סרן.
שים לב לקישור ששמתי על התקנת דנה 44 קדמי (למשל של וואגוניר) ברינג'רובר.

polar bear
12-05-04, 17:21
כל הטנדרים של GM וקריזלר שבאו עם 203 היו עם צלבים מקדימה.

למרות מה שחנן כתב, שנראה על פניו הגיוני ונכון, לא נראה לי לרגע אחד שחברות כמו GM וקריזלר יוציאו רכב שאמור להתמודד עם משקל של 3 טון ומעלה עם מערכת גבולית מבחינת אמינות.

ב 44 שפרקתי מה PW לא נראו שום סימני שחיקה מיוחדים, גם בטרנספר לא היה משהו מיוחד.

אני מסיק מכאן שמהירות הגל הניכנס לטרנספר קרובה מאד מאד להיות מהירות קבועה, אם בגלל סידור מפרקים, ואם בגלל תכנון מסוים של זויות הגוי כך שההפרשים יבוטלו בדיפ'. כי אחרת - המערכת לא היתה מחזיקה מעמד כמו שהיא החזיקה.

לדעתי אסור להחליף כזה מכלול ברכב שלא הגיע איתו מהמיפעל, מישהו - שיכור ככל שיהיה - חשב על זה, ובמיקרה של ל"ר אני מאמין שקודם הורכבו צלבים, נשברו אי אילו חלקים, ואז הוחלפו המפרקים.

נמרוד
12-05-04, 17:28
עודד, איזה טנדרים של GM או אחרים הגיעו עם סרן חי ומערכת הנעה full-time (ללא מצב של 2X4 בטרנספר בכלל)?

מה שאתה אומר לגבי לנדרובר וניסוי עם צלבים לא נכון, הסרן הקדמי שלהם מאז ומתמיד היה עם CV והוא לא היחיד - כל סרני טויוטה, סוזוקי ועוד, בעצם רוב עם לא כל היפאנים לדורותיהם. צלבים בסרן הקדמי זה מאפיין של סרני דנה וGM בעיקר.

polar bear
12-05-04, 17:33
כמו שכתבתי - כל הטנדרים ורכבים 4X4 עם 203 - 4X4 קבוע , אני ראיתי בעיניים פאוור וואגון כזה שאפילו לוקרים לא היו לו, ובליזר שלוקרים כן היו לו.

נמרוד
12-05-04, 17:58
אוקי, אני שואל סתם בשביל הסקרנות - איזה שנים ואיזה מודלים מדובר? אם אני מבין נכון יש 203 part time ויש 203 full-time. נשמע לי מאד מוזר שיש כלי רכב שנמכר עם לוקרים בגלגלים וטרנספר full-time .

polar bear
13-05-04, 00:18
מדובר על איזור שנות ה 70 ואולי תחילת 80. אם אני לא טועה.

הלוקרים זה בדיוק בגלל שאין לטרנספר הזו מצב 2X4 , אז או שקונים לוקרים או שקונים קיט PART_TIME.

בקשר ללנד רובר -

מעשית, כשלנדרובר עברו מPART TIME לFULL TIME, הם עברו גם מצלבים לCV.

אסף.

אז כנראה, אם אסף לא טועה, משהו שם החליט על המהלך הזה בגלל סיבה כלשהי.

-->