PDA

צפייה בגרסה מלאה : ויברציה

דרור ברלי
18-01-09, 19:30
לאחרונה, מורגשת ויברציה לא נעימה בג'יפ, שמתחילה בערך מ-70-80 קמ"ש והלאה ונעלמת רק כשעוזבים גז או לוחצים על הקלאץ'.
הרבה יותר מדי מכלולים יכולים להיות מסומנים כחשודים: גיר, קלאץ' טרנספר, דריישפטים, צלבים, דיפרנציאלים.... כדי לנסות לבודד את זה, עשיתי היום ניסיון מעניין - בנסיעה בקו ישר (על הכביש) בערך ב-80 קמ"ש, שילבתי 4X4HIGH והויברציה נחלשה מאוד, למעשה כמעט נעלמה לגמרי.

דריישפטים - על פניו נראים תקינים. ללא חופשים. הקדמי עבר שיפוץ ואיזון לפני 3 שנים.... באחורי אין כל כך מה לשפץ, אבל בסליפ יוק שלו אין חופש.
צלבים - על פניו כולם תקינים. ללא חופשים.

צלבים בסרן - בני שנה בערך. על פניו תקינים.

אין שריקות מהדיפרנציאלים.

מה יכול להיות הכיוון?

shmil
18-01-09, 21:43
גם צמיגים עשויים לגרום לויברציות במהירויות האלו, גם אם הם מאוזנים.
מנסיון מר.

שים עיין גם על תושבת הגיר. תושבת חופשית מתאימה לתיאור הבעייה.

RAMURAI
18-01-09, 22:03
מה שאתה מסביר לא מחייב חופש בצלבים.
יש מצב שהם תפוסים (אותה תופעה כמו צלבים חופשיים)
אני מציע לך לפרק אותם מהיוקים ולבדוק יסודי.
ככה אתה בטוח שולל או מחליף.

בוזי
19-01-09, 04:32
דרור, נסה לאפיין את תדר הויברציה. רעידה בשנייה, עשר רעידות בשנייה?
זה ייתן כיוון.

דרור ברלי
19-01-09, 11:51
לא ספרתי רעידות בשנייה.... בוא ונאמר ש-10 בשניה זה יותר בכיוון....

זה מתחיל ב-70 קמ"ש בערך, זה מורגש הרבה יותר בהילוכים הגבוהים - 4 ו-5, אבל אם למשל תאלץ את הג'יפ לנסוע בהילוך חמישי ב-60 קמ"ש נגיד, ואז תנסה להאיץ (עדיין בחמישי) תרגיש את זה יפה מאוד.

גיתאי נוה
19-01-09, 14:13
דרור, מכיוון שהרעידות נעלמות בזמן לחיצת קלאץ', ממש לא נראה לי הכיוון של צלבים וגלי הינע. אני הייתי מתרכז קודם בלהוריד גשר גיר ולבדוק מקרוב את מצב התושבות. השילוב להנעה קדמית שתורם להחלשת התופעה גם מחזק לדעתי את הכיוון הזה.

גיתאי

tomer s
19-01-09, 15:20
גיתאי,
לא תמיד נכון ,
אצלי הברגים שמחברים את הדרייבשאפט השתחררו טיפה (כ3 כריכות) והורשגו רעידות בהאצה בכל הילוך, ורק בהאצה.

גיתאי נוה
19-01-09, 15:27
גיתאי,
לא תמיד נכון ,
אצלי הברגים שמחברים את הדרייבשאפט השתחררו טיפה (כ3 כריכות) והורשגו רעידות בהאצה בכל הילוך, ורק בהאצה.
נכון, אתה צודק. אבל דרור לא הזכיר מצב של תאוצה, או שאולי הוא לא שם לב לכך.

דרור ברלי
20-01-09, 09:27
טוב.
נכון להבוקר (אחרי בדיקה חפוזה אתמול בערב ודי בחושך) שמיל וגיתאי צדקו. תושבת אחת (העגולה) קרועה. מה המצב של התושבת הנוספת - לא יודע, אבל גם היא תוחלף.

עוד מעט אני קופץ לינוביץ לקנות תושבות חדשות. מחר-מחרתיים נחליף אותן ואז נראה.
התושבות אצלי מקוריות ואף פעם לא החלפתי... ב-CJ לעומת זה החלפתי פעם והיה ממש קל, בלי צורך להוריד גשר. האם בסופה צריך להוריד את כל הגשר לכבוד זה או שאפשר להרים את הגיר טיפ-טיפונת עם ג'ק?

גיתאי נוה
20-01-09, 09:53
טוב.
נכון להבוקר (אחרי בדיקה חפוזה אתמול בערב ודי בחושך) שמיל וגיתאי צדקו. תושבת אחת (העגולה) קרועה. מה המצב של התושבת הנוספת - לא יודע, אבל גם היא תוחלף.

עוד מעט אני קופץ לינוביץ לקנות תושבות חדשות. מחר-מחרתיים נחליף אותן ואז נראה.
התושבות אצלי מקוריות ואף פעם לא החלפתי... ב-CJ לעומת זה החלפתי פעם והיה ממש קל, בלי צורך להוריד גשר. האם בסופה צריך להוריד את כל הגשר לכבוד זה או שאפשר להרים את הגיר טיפ-טיפונת עם ג'ק?
אתה חייב להוריד גשר, אבל זה שטויות - 6 ברגים בסך הכל ובוק לתמיכת הגיר לפני כן. מה שכן, עלולה לצוץ בעיה אם לא שיחררו את ברגי הגשר שנים ארוכות, מקווה שלא תיתקל בזה.
בכתבה (http://www.jeepolog.com/412.html)על החלפת גיר יש תמונות מפורטות והסבר.

גיתאי

דרור ברלי
20-01-09, 11:11
זה שהורדת גשר זה שטויות אני יודע. השאלה נבעה מעצלנות-גרידא ומהעובדה שאני עובד לבד בחצר בלי עזרה. אני לא מתבייש לומר שקיוויתי שאפשר יהיה להימנע מזה.

הגשר הורד מהג'יפ לפני כמעט שנתיים, ככה שיש לי את כל הסיבות לקוות שהברגים יסכימו להיפתח ולא יעשו צרות...

גיתאי נוה
20-01-09, 11:16
אתה לא צריך להתבייש בזה שפירוק והרכבת הג'יפ הם לא תכלית חייך, זה דווקא מראה על נורמליות ופרופורציה. גם אני מעדיף לטייל ושונא להקדיש לילות לשכיבה תחת גחון החיה.
בכל אופן נצל את ההזדמנות המשמחת לנקות את כל הג'יפה - במיוחד בוץ - שהצטברה בין הגשר לגיר והטרנספר, כבר קרה לי בעבר שהג'יפה הזאת בעצמה היתה המקור לויברציות רציניות.

גיתאי

דרור ברלי
20-01-09, 11:39
אצלי אין ג'יפה על הגשר. אני מקפיד לשטוף אותו עם זרם מים חזק אחרי כל טיול בוץ וסתם פעם בחודש-חודשיים.
כל זה לא סותר את העובדה שלכבוד ירידתו מהג'יפ בגלל החלפת התושבות, הוא יעבור קירצוף יסודי ואפילו צביעה(!!!) סתם ככה, נפנק אותו.

גיתאי נוה
20-01-09, 11:54
עלה לי עכשיו בראש עוד משהו שכדאי לך מאד לעשות איתו, לפני הצביעה: אני ריתכתי שני צינורות אורך מלאים בשולי הגשר, המכופפים בקצותיהם בהתאם למבנה הגשר, שנותנים תוספת חיזוק משמעותית מפני פגיעות גחון. כבר הייתי צריך לא מזמן להוריד גשר של סופה אחרת של חבר בצפון, כדי לדפוק עליו עם פטיש 5 קילו אחרי שהוא התיישב עליו...
מצורפת תמונה.

גיתאי

דרור ברלי
20-01-09, 12:27
הייתי שמח לעשות את זה, אבל אין לי זמן לדברים כאלה.
אתה שוכח שזה רכב יומיומי ולא שעשוע. אני מוריד גשר ביום חמישי בבוקר, מנקה במקום וצובע אותו בספריי (כדי שיתייבש מהר), בינתיים מחליף תושבות וסוגר הכל כי בצהריים הג'יפ כבר צריך לנסוע.

גיתאי נוה
20-01-09, 12:32
עוד פעם אתה מתחיל עם הרחמים העצמיים של רכב יומיומי... מה זה קשור דרור? תן לו בראש שני פסים וסגור עניין לכל החיים, עם שקט בטיולים. זה לא מכביד על המשקל העצמי עד כדי אימפוטנטיות בעקיפה...
לדעתי אתה צריך להתחיל לחשוב ברצינות על איזו סוזוקי סוויפט חבוטה ליומיום כדי שתשחרר את הסופה שלך מהשטויות הקתוליות של הבעלים שלה :twisted:

דרור ברלי
20-01-09, 12:39
אין לי רתכת, אין לי מקום לעבוד (כלומר אני יכול להתארגן על משהו, אבל אין לי זמן לזה).
לא כופפתי גשר גיר 10 שנים, ואין לי תכנונים לעשות זאת בקרוב.
עזוב אותי משתי מכוניות. זה לא רק לדאוג לעוד גרוטאה, אלא גם ובעיקר לגרום לג'יפ לפתח בעיות בלי סוף. ג'יפ שנוסע ביומיום פשוט חי לנצח. אמנם יש בלאי של צמיגים, סטרטר ודברים כאלה (וכמובן דלק) אבל הרכב עובד וחי ולכן הוא אמין. ברגע שהוא יעמוד ואני אזיז אותו פעם בשבוע במקרה הטוב, תתחיל הסתיידות העורקים שלו. אני רואה את זה בג'יפים של רובכם (שהם ג'יפי טיולים בלבד) - שסובלים משכיחות תקלות גבוהה פי כמה מאשר אצלי.

חשבתי על איזה חיפושית אספנות אבל זה בגלל שאני אוהב ורוצה ולא כי אני כל כך צריך. בכל מקרה, בינתיים אלה תוכניות מגירה בלבד.

zeepeedee
20-01-09, 17:58
אם כבר בעניין הורדה של גיר אז אני רק שאלה...
להבדיל ממצב שברגים של הגשר לא נפתחים, אני חושד מהפעם האחרונה שהורדתי גיר שאחת ההברגות נדפקה וזאת על סמך זה שהבורג לא נתפס בסוף...
איך מטפלים בזה??
תודה
עידו

דרור ברלי
20-01-09, 18:01
קח מברז במידה אחת גדולה יותר, ותבריז הברגה חדשה, מעט גדולה יותר.

יובל48
20-01-09, 18:27
ביום רביעי אחה"צ,פנק את ברגי הגשר בספרי זז קל,WD40 או שווה ערך,
יכול רק להועיל לפתיחה.

zeepeedee
20-01-09, 23:13
קח מברז במידה אחת גדולה יותר, ותבריז הברגה חדשה, מעט גדולה יותר.

הגיוני... לא ברור למה לא חשבתי על זה
תודה דרור

דרור ברלי
23-01-09, 21:30
התושבות המרוטשות הוחלפו. עכשיו הסופה נוסעת חלק כמו מרגרינה.
מסתבר שאפילו לג'ק ההידראולי ולצבע לא היה שימוש: הגשר מספיק קל כדי שאוריד ואעלה אותו בידיים, ואחרי ניקוי במים חמים וסינטבון מסתבר שמתחת לשכבות הלכלוך השמנוני הוא צבוע יפה-יפה בשחור. סה"כ זמן עבודה הכל כולל הכל כולל הפסקת סיגריה ונקיונות - בערך שעה.

זאבי
24-01-09, 09:40
עקבתי בענין כיוון שאני סובל מתופעה דומה.
במקרה שלי, החלפת תושבת גיר אחורית (סופה אוטומטית)והחלפת צלב בדריישפט - לא עזרו.
הויברציה אצלי היא מחזורית (5 שנית ויברציה, הפסקה כ-5 שניות וחוזר חלילה).
כמו אצל דרור הויברציה מתחיל בערך ב-80 קמ"ש ורק בהאצה (אין ויברציה בגילגול ללא האצה)

יש רעיונות לבדיקה ?

shmil
24-01-09, 14:52
נסה לתאר יותר את הויברציה, תדר עצמי, כיוון, מתי ומתי לא.

זאבי
29-01-09, 19:22
נסה לתאר יותר את הויברציה, תדר עצמי, כיוון, מתי ומתי לא.
מתנצל על התגובה המאוחרת אבל לפעמים צריך לעבוד.
לענין עצמו - הויברציה מתחילה כאמור בסביבות מהירות 80-90 קמ"ש והיא מחזורית. דהיינו כל 5 שניות יש ויברציה למשך כ-5 שניות. יש החמרה מסוימת בהגדלת מהירות אך לא באופן משמעותי ובכל מקרה המחזוריות (5 שניות בקרוב) אינה משתנה במהירות שונה.
את הויברציה ניתן להרגיש במיוחד בהנחת יד על תא החפצים בין כסאות המושב.
הויברציה מורגשת רק בהאצה ואינה מורגשת בדירדור.

הצלבים נבדקו ואחורי הוחלף.
תושבת אחורית לגיר (אוטומטי) הוחלפה.

מה שמוזר בעיני זו המחזוריות של הויברציה. במידה וחלק שהוא מושפע מתדירות עצמית, הוא אמור לרטוט בכל זמן בו התדירות המשפיעה היא בתחום התדירות העצמית.

האם יתכן ויש בעית גיר (או טורק) ?
האם המנוע יכול לייצר תופעה כזו ?

אשמח לקבל עיצות לבדיקות רלוונטיות.

shmil
29-01-09, 21:45
הויברציה מורגשת רק בהאצה ואינה מורגשת בדירדור.

דרדור=גלישה?
מה לגבי שיוט במהירויות אלו, שיוט שאינו האצה?

דרור ברלי
30-01-09, 00:14
תנסה לבדוק כיוון שלכאורה ועל פניו נראה בכלל לא קשור, אבל בהחלט יכול להפתיע (וגם ליפול על הכביש/שביל ללא שום התרעה מוקדמת) - פולי מנוע ראשי (משכך תנודות).
יכול מאוד להיות שהגלגל הזה הגיע לסוף דרכו, ולא תאמין איזה רעידות החרא הקטן הזה מסוגל לגרום לג'יפ כשהוא על סף מוות, ואיך אחרי החלפתו - ראה זה פלא - אין יותר רעידות....

לפי כל חוקי מרפי הפולי הזה ייפול כשאתה לבד בשטח, רחוק מכביש. ועכשיו לך תסתדר בלי תיגבור להגה, בלי משאבת מים ובלי טעינה למצבר... מישהו מאיתנו מסתובב עם פולי מנוע ספייר? אני לא מאמין, ובכל מקרה חליצה שלו והרכבת פולי חדש/משומש/תחליפי אינה טריוויאלית ומחייבת פירוק רדיאטור ושימוש בחולץ ייעודי.

asafk
30-01-09, 00:20
ההערה של דרור לגבי משכך התנודות חשובה. במנוע 6 צילינדרים הוא כמעט לא מורגש עד שהמצב באמת רע (כי זה מנוע מאוזן מאוד מטבעו). אם זו הבעיה - להחליף מייד!

אה, כן... דרור- ביום שהחלפת את התושבות, כיביתי את הויברטור שהיה מונח מתחת למושב הנוסעת. לא יודע מי שכח אותו שם, אבל נראה לי שזה גומר לך את המצבר. שכחתי לומר לך.

אסף.

זאבי
30-01-09, 17:45
שיוט ללא האצה = דרדור = גלישה ואז אין רעידה.

לדרור תודה. נבדוק פולי, אך איך יתכן שהויברציה קשורה למצב האצה והיא פועלת למקוטעין (מחזוריות של כ-5 שניות)
אידיקציה נוספת - עיקר תחושת הויברציה בין הכסאות מעל מערכת העברת כוח דהיינו קרוב לודאי שזה קשור למערכת העברת כוח/מומנט דהיינו, גירף טרנספר, יוק, דריישפט וכד'.

עוד פרט חשוב בשילוב הנעה קדמית, תחושת הויברציה פוחתת משמעותית.

ofiredri
30-01-09, 18:54
סיבה מס' 1 לויברציות, לפני בלאי חלקים כדוגמת כל מה שהוזכר כאן, היא זווית לא נכונה של הדרייבשאפט האחורי .

מבחינת בלאי חלקים, מה שלא הוזכר כאן, ולקח לי זמן רב למצוא את הבעיה, זה דרייבשאפט קדמי גמור, משמע חופש בחיבור האמצעי .
אצלי זה גרם לויברציה דומה למה שתארת .

סופת המדבר
30-01-09, 23:07
אם כבר מדברים ע גירים ועל גשר גיר
רציתי לדחוף שאלה קטנה בנושא

קראתי בכמה מקומות שמנמיכים את הגשר גיר בכמה ס''מ
למה זה??
לתת לו יותר שיפוע לכיוון הסרן האחורי.? ו.....

זאבי
31-01-09, 09:31
לאופיר תודה,
2 האפשרויות נשמעות הגיוניות.
נפרק דריישפט קדמי וננסה לראות מה קורה. במחשבה לאחור ומאחר וברכב בוצעה החלפת קפיצים עם מאיה ארוכה, יתכן וזויות הדריישפט הוחמרו וזה גורם אפשרי.

יאללה לעבודה.

גיתאי נוה
31-01-09, 21:09
איך בודקים תקינות / אי-תקינות פולי מנוע?

גיתאי

ofiredri
01-02-09, 00:27
אם כבר מדברים ע גירים ועל גשר גיר
רציתי לדחוף שאלה קטנה בנושא

קראתי בכמה מקומות שמנמיכים את הגשר גיר בכמה ס''מ
למה זה??
לתת לו יותר שיפוע לכיוון הסרן האחורי.? ו.....
כן, על מנת להחזיר את זוויות הדרייבשאפט למצבן הקודם .
אופציה נוספת היא להחליף את הדרייבשאפט המקורי לאחר עם שני צלבים ביציאה, והתקנת Slip Yoke Eliminator, שבעצם סופגים את הויברציות .
סיפור קצת יקר אך לדעתי משתלם. כך תרוויח יותר clearance.

הצורך בהחלפת הדרייבשאפט וכו' תלוי מאוד בכמה מגביהים את הרכב.

דרור ברלי
01-02-09, 10:10
בג'יפ מוגבה ניתן לתקן חלק מהזוית שנוצרה בדריישפט האחורי ע"י קלינים בין הסרן לקפיצים.
בסעיף הזה המצב ברנגלר יותר קיצוני מאשרבסופה משום שהדריישפט האחורי שלו הרבה יותר קצר וכל הגבהה מכניסה אותו לזוויות משוגעות.
לדעתי סליפ-יוק-אלימינטור הוא חובה ברנגלר מוגבה. בסופה קצת פחות קריטי.

איך עולים על בעיה במשכך תנודות? הבעיה היא התייבשות הגומיה שבין מרכז הפולי לבין הטבעת החיצונית. הגומיה מתייבשת ומתפוררת עד שהטבעת החיצונית נפרדת מהגלגל.

אף פעם לא חושבים על זה ולכן זה תמיד מתפרק לפני שמספיקים לבדוק.
סימנים מחשידים:
1. ויברציות למיניהן.
2. רעשים/צפצופים/שריקות/לחישות חשודים סביב חגורת המכלולים - בד"כ ובאופן טבעי אנחנו חושדים במיסבי גלגלי המותחנים או במשאבת המים או במשאבת ההגה או במיסב באלטרנטור - אז אפשר להוסיף לרשימה את משכך התנודות הזה.
3. תגבור לא סדיר בהגה תחת עומס (כאילו הרצועה מחליקה)

איך לבדוק? שוכבים תחת הג'יפ ומנסים להזיז את הפולי בידיים. כל חופש מורגש ולו הקל ביותר - להחליף!!!

זאבי
01-02-09, 18:05
לדרור תודה,
לא ידעתי שהפולי מורכב ממקשר גומי בין מרכז הפולי להיקף.
בלי קשר לרטיטה, זה מחייב בדיקה רצינית בגלל חשש מהתיבשות הגומיה.

דרור ברלי
01-02-09, 18:41
אין לך מה "לחשוש" מהתייבשות הגומיה. אין לך שליטה על זה ואין לחלק הזה שום סוג של תחזוקה מונעת... זו גם אינה מחלה ייחודית לסופה - זה קורה אצל כולם ומתישהו זה יקרה גם אצלך (אם זה לא הסיפור אצלך ברגע זה). אתה יכול להתנחם בעלות החלק (כ-500 ש"ח לפולי חדש, חצי מזה למשומש תקין שלעולם לא תדע כמה יחזיק - כשתגיע לזה תקנה חדש) מול סכומים הזויים של 4 ספרות בכלים יפניים ובריטיים....

AvigdorAharon
04-02-09, 06:58
איך בודקים תקינות / אי-תקינות פולי מנוע?

גיתאי

במקרים מסוימים ניתן לראות בעין שהפולי מסתובב בצורה אליפטית.

אביגדור

דרור ברלי
04-02-09, 21:46
במקרים מסוימים ניתן לראות בעין שהפולי מסתובב בצורה אליפטית.

אביגדור

במצב הזה הוא כבר עומד למות, ויעדכן אותך ברעשים וצפצופים. לא להתעלם מהרעשים האלה כי זה עניין של דקות/שעות/ימים עד שהוא נופל.

-->