PDA

צפייה בגרסה מלאה : הפרוייקט שלי - רכב תחרויות זול מבוסס סיקס

lizard
26-01-09, 00:45
התלבטתי רבות, בגלל המוניטין שלי פה בפורום, אם לעלות לפה את הפרוייקט שאני בונה כיום.
בסופו של דבר החלטתי שכן בגלל שאני כמובן אשמח לפידבקים והערות והארות.

כל המלעיזים, המלגלגים והסקפטים למיניהם, תחסכו ממני ומהפורום את ההגיגים שלכם.

המטרות:
1. לנסות לבנות רכב תחרותי במחיר נמוך, אך אם זאת לא לחסוך באלמנטים שאני מחשיב כקריטיים (מערכת חשמל, שיפוץ מכלולים (עד סד"ג סביר, אוברול למנוע אני לא מתכנן לעשות בקרוב).
2. ללמוד איך בונים רכב. מערכות מתלים, חשמל, מנוע, התאמה של רכיבים וכדומה. למעשה המטרה הזו קודמת למטרת הבנייה, לכן ההתקדמות האיטית והשינויים התכופים בקונפיגורציה.

האמצעים:
1. הרכב נבנה על ידי, הכול כולל הכול. שימוש בבעלי מקצוע רק כאמצעי אחרון או חוסר ידע מובהק (למשל שיפוץ גיר. אמנם יש לי את הספרות ואת היכולת לפשל (כי יש לי 2 גירים זהים) אבל יתכן ואני אעדיף לשלם לבעל מקצוע או למורה שילמד אותי את התהליך שיפוץ)
2. חלקים זולים, זמינים אבל חזקים. העדפה למכלולים ורכיבים שמבוססים על "ברזלים" ולא אלקטרוניקה. למעט הזרקה חד נקודתית שמהווה חובה לדעתי עבור רכב עבירות (שיפועים וכאלה, אתם יודעים).

התכנון הראשוני, נתון לשינויים:
סרנים: סרני וונדורה עם יחס של 4.10 בביצים. דנה 44 קדמי נעול לוקרייט או נעילה דומה, ציריות 4340 עם צלבים מחוזקים. GM9.5" מאחור, נעול ספול או נעילה אוטומטית (תלוי בתקציב ובזמינות).
ג'אנטים: ג'אנטים 16" ברוחב שתלוי בצמיגים שאבחר לשים.
צמיגים: סט של פיטבול רוקר עבור סלעים וMADDOG עבור בוץ. 35X12.5-16.
מנוע: CHEVY 350, הזרקה חד נקודתית. מערכת הצתה של MSD.
גיר: TH400 מחוזק, רדיאטור קירור ייעודי.
טרנספר: דנה 300 עם מתאם של STAK 4X4 עבור הגיר וCLOCKING RING עבור ההפיכה ליציאה בצד נהג. למעשה הטרנספר סובב ב180 מעלות. סטאפ די נפוץ ברנגלרים בארה"ב.
מתלים: 4לינק+פנהרד מקדימה, 4 לינק מאחור.
קפיצים ובולמים: SWAY-A-WAY, קוייל אוברים 2.5 אינץ קוטר, 18" מהלך בוכנה. DOUBLE או TRIPLE RATE.
שלדה: סיקס.
בודי: סופה, חזית ומכסה מנוע סיקס.
וכמובן כלוב התהפכות מלא, חגורות מרוצים 5 נקודות (LATCH) וכל שאר אביזרי הבטיחות.

lizard
26-01-09, 01:03
המנוע מוצב בתא מנוע, הוא מחובר לשלדה ע"י חיבורים קשיחים. החיבורים מרותכים לשלדה על גבי פלטות חיזוק בצורת מעויין. כרגע הכול תפוס בפיקים אבל מחזיק :-)
המנוע קודם מהמיקום המקורי (של המנוע המקורי) בערך 10-15 ס"מ, בשל כך הרדיאטור עבר לאחור והגריל קוצץ.
בנוסף, נבנה כלוב מסביב למנוע שיחובר בריתוך לשלדה ובברגים דרך קיר האש לכלוב התהפכות. המטרה היא להקשיח את השלדה ככל הניתן ולמגן את המנוע במקרה של התהפכות (עד כמה שאפשר). בנוסף, הכלוב הקדמי והווה את הבסיס לתושבות קפיצים/בולמים קדמיים.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13589&stc=1&d=1232920668

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13588&stc=1&d=1232920668

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13590&stc=1&d=1232920950
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13591&stc=1&d=1232920950

lizard
26-01-09, 01:07
הכלוב התהפכות עבר תחת הדיסק וכל החלק האחורי שלו שונה.
נוספו 4 תומכות אלכסוניות, ככה שבסה"כ לבנתיים מדובר על כלוב של 10 חיבורים לשלדה ולבודי. מה שיקשיח את השלדה (בתקווה) עוד יותר. כל חיבור מחובר לשלדה כמובן.

כמו שכתבתי, הרדיאטור (וונדורה לבנתיים) עבר לאחור. בצמוד אליו יהיה הרדיאטור שמן גיר ייעודי.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13592&stc=1&d=1232921166
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13593&stc=1&d=1232921166

lizard
26-01-09, 01:24
אגב, כמו שאתם בטח רואים מהתאריכים של התמונות, מדובר על פרוייקט שימשך המון זמן. בין היתר כי אני כל הזמן משנה דברים וגם בגלל שאני עסוק בדברים אחרים חשובים לא פחות. יש גם שיקול תקציבי מן הסתם...:-)

סרן קדמי:
מאחר והזזתי את המנוע קדימה אז רציתי להיות בטוח שהביצה הקדמית (ואני ממש מקווה שגם האחורית ;)) לעולם לא תפגוש את הקרטר, לכן כל הסרן הוזז קדימה וכרגע הביצה נמצאת מתחת למגש הקדמי (איפה שיושבת הכננת).
בנוסף זה כמובן מגדיל לי את הבסיס גלגלים וגורם לכך שהצמיג תמיד יהיה הראשון לפגוש בסלעים.
מה גם שזה מאפשר לי מהלך כניסה קצת טוב יותר לדעתי.

לאחר הרבה מאוד התלבטויות ונסיונות, החלטתי על מתלה 4 לינק קדמי+פנהרד. אני לא יכול להשתמש במתלה 4 לינק "טהור" כי מאחר ואני משתמש בהיגוי מכאני ולא הידראולי מלא אז עד כמה שידוע לי זה לא אפשרי.

המוטות בנויים מסקדיואל 80 1.25 אינץ', המוטות התחתוניים עוד יעברו חיזוק.
בצד השלדה אני משתמש בבושינגים ובצד הסרן במיסבי ג'וני גויינטס שאני מייבא לארץ. במקרה הזה מדובר על מיסבים של קורי אנטרפרייז, אני מייבא את המיסבים של חברת טרייל גיר (שבהם אני משתמש במתלה האחורי)

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13594&stc=1&d=1232922180
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13595&stc=1&d=1232922180
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13596&stc=1&d=1232922180http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13597&stc=1&d=1232922180

lizard
26-01-09, 01:27
לאחר שסיימתי, לפחות לעכשיו, לעבוד על המתלה הקדמי החלטתי לפרק את הבודי לשם התאמה קלה יותר של הטרנספר ועבודה על המתלה האחורי.

הנה תמונה של הטרנספר עם המתאם והCLOCKING RING, הוא עדיין לא מחובר (כמו כל דבר אחר ברכב) בדיוק למקום, מה גם שאני רוצה לבדוק אפשרות לסיבוב נוסף שלו כלפי מטה ואין לי כוח לפרק ברגים כל פעם.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13598&stc=1&d=1232922413

lizard
26-01-09, 01:31
מתלה אחורי:

אני מתלבט בין תצורת מגן דוד לתצורה "סטנדרטית" יותר של זרועות תחתונות מקבילות וזרועות עליונות משולש (שקודקודו בסרן).

הזרועות העליונות תחוברנה במיסב קצה יחיד לסרן ובבושינגים לשלדה.

כרגע הזרועות התחתונות מחוברות באזיקונים רק לשם קבלת תחושה. אני עוד צריך לנקות את הסרן מתושבות קודמות ולהחליט על זווית הפיניון.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13599&stc=1&d=1232922635
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=13600&stc=1&d=1232922635

Porsche_Dude
26-01-09, 08:11
בהצלחה מיכאל ;)

רפאל
26-01-09, 08:33
היי מיכה

שמח לראות את התוצאות, שיהיה בהצלחה מרובה.

כמובן שאתה יודע שכל סיוע ויעוץ שנדרש תקבלל תמיד בכיף.

בהצלחה.

רפי

yaron
26-01-09, 10:51
היי מיכה,

תמיד כיף ומרענן לראות פרוייקט בהתהוות, נשמח לעזור ולתרום מהנסיון שצברנו!

בהצלחה,

ירון.

idanw
26-01-09, 13:50
חיבורים קשיחים של המנוע לשלדה, למה זה טוב???

GodsFather
26-01-09, 16:05
כי אתה לא צריך תושבת רכות ברכב תחרותי נטו. תושבות רכות נועדות לרכך/למנוע העברת ויברציות לנוסעים על מנת לאפשר נסיעה יותר נעימה, זה פרט שפחות מעניין ברכב תחרותי. חוצמזה יש את חוזק התושבות שגם כן נכנס לחישוב - ברזל וריתוכים זה הרבה יותר פשוט מהתאמת תושבות רכות.

מיכה, שיהיה בהצלחה!

רפאל
26-01-09, 17:05
היי אמיר

בגדול אתה צודק אבל יש פרט קטן שאנחנו שוכחים.
רכב מרוץ, ובעיקר רכב עבירות, נוטה לקפוץ, להיטלטל ולקבל מכות רבות וחזקות.
האם החלקים הנעים במנוע יכולים לספוג את כל ההתעללות הזו תוך כדי עבודה ?

בחלק מהמנועים כן ובחלק מהמנועים לא.

עד היום נתקלתי רק במנוע אחד שקרס פנימית עקב אי התקנת תושבות מנוע, מקווה כי לא נשמע על השני.

יש בהחלט להתייחס לחוסנו הפנימי של המנוע לפני שמחליטים כן או לא תושבות גומי למנוע.

בברכה

רפי

GodsFather
26-01-09, 17:24
שאלה יהיו הצרות של מיכה, קודם שהרכב הזה יגיע לשלב של מירוצים לפני שהממשלה הבאה תתחלף :mrgreen:

ברכב שאתה נהגת בו, ממה שזכור לי , גם כן התושבות מרותכות והרכב החזיק יופי את הטלטלות.

חוצמזה, ממה שהבנתי ממיכה, חיבתו העיקרית היא לאירועי "מתחם סגור", שם הטלטלה נמוכה יותר מאשר באירועי ראלי.

six 4 life
26-01-09, 17:40
כי אתה לא צריך תושבת רכות ברכב תחרותי נטו. תושבות רכות נועדות לרכך/למנוע העברת ויברציות לנוסעים על מנת לאפשר נסיעה יותר נעימה, זה פרט שפחות מעניין ברכב תחרותי.

שלדה של CJ לא תחזיק משקל ובעיקר מומנט של מנוע V8 ללא תושבות גומי ותשאר בחתיכה אחת לאורך זמן, ודאי שלא ברכב תחרותי.
וכדי לחסוך את הויכוח בנושא- זמן יגיד.

חנן גולומבק
26-01-09, 18:53
מיכה קודם כל שיהיה בהצלחה ושנית, למה אתה מתכוון "זול" ? כמה נראה לך שתצטרך להשקיע ?

מוטי אלמגור
26-01-09, 19:31
כי אתה לא צריך תושבת רכות ברכב תחרותי נטו. תושבות רכות נועדות לרכך/למנוע העברת ויברציות לנוסעים על מנת לאפשר נסיעה יותר נעימה, זה פרט שפחות מעניין ברכב תחרותי. חוצמזה יש את חוזק התושבות שגם כן נכנס לחישוב - ברזל וריתוכים זה הרבה יותר פשוט מהתאמת תושבות רכות.

מיכה, שיהיה בהצלחה!מסכים איתך כמעט על הכל, אבל אצלי ברכב שייראה כמות אפילו יותר נמוכה של טלטולים ויש לו מנוע שבמקור מותקן באופן קשיח, החלטתי להוסיף בוקסות פוליאוריטן כדי לשכך קצת את הויברציות וזאת כדי להמנע מהרס מואץ של כל מה שאלקטרוני.
יש לי הרגשה שזה גם עדיף לבריאותם הארוכה של כמה חלקים מכאניים...

בהצלחה בפרוייקט!

מוטי

RONI
26-01-09, 19:50
בהצלחה מיכה.
ממתין לתוצאות ולראות הרכב על קו הזינוק,לא משנה בתחרות של מי ...

ugross
26-01-09, 19:50
סליחה שאני Party Pooper אבל אין כזה דבר רכב תחרותי זול, לא לייצור ובטח שלא לתחזוקה.
ימים (או חודשים) יגידו.
בכל אופן - בהצלחה.

טל חסיד
26-01-09, 20:05
מיכה שלום
פרוייקט יפה, ובהצלחה בבניה.
לדעתי הוא לא יצא כלכך זול בסוף לפי תאור החלקים בהם אתה עומד להשתמש, הדבר היחיד שיוזיל לך משמעותית את סה"כ העלות זה העבודה שלך.

בכל מיקרה בהצלחה.

טל

יקיר גרין
26-01-09, 20:30
מיכה, מה השיקול להזזת המנוע קדימה?
מבחינת איזון, לא עדיף לקרב אותו למרכז?

lizard
26-01-09, 21:18
אני אנסה לענות לשאלות, קחו בחשבון שגם אני בתהליכי למידה, יתכן ובעתיד דברים ישונו.

בקשר לתושבות הקשיחות.
למה תושבות קשיחות? כי זה פשוט יחסית לעשייה, זה חזק ובעיקר כי ברוך המליץ. ככה ברוך בונה את הרכבים שלו ואני, באישורו, מעתיק בלי בושה. קראתי הרבה שירשורים על הנושא בפירטים והמסקנה שם היא שזה לא טוב ולא לא טוב.
יש סיבה נוספת למה דווקא חיבורים קשיחים. בגדול חייבים שכל האלמנטים המשככים ברכבת הכוח יהיו זהים בדרגת השיכוך שלהם. אחרת המערכת נכנסת לוורברציות ששוברות דברים. אני בתור התחלה מעדיף לדעת שאין לי בעיה שכזו. אולי בעתיד התחושה ברכב תהיה בלתי נסבלת או שאני אבחין בשחיקה משמעותית בחלקים שנובעת מכך שהתושבות קשיחות, אז אחליט מה לעשות.

בקשר לחוזק של השלדה, התושבות מחוברות כרגע רק ב2 נקודות על השלדה. בסופו של דבר התושבות תחוברנה גם לכלוב של המנוע והראשים יחוברו לאלמנט שיהיה לרוחב קיר האש (שכרגע לא נמצא כי קודם אני צריך להתקין את ההידרובוסטר, ההגה ושאר אלמנטים שנמצאים על קיר האש)
אני לא מתכוון להעמיס את כל רכבת הכוח רק על 2-3 תושבות. גם הגיר וגם הטרנספר יחוברו בעוד אלמנים לשלדה ולסבך צינורות. (אני מתייחס לכלוב התהפכות לחלק שנמצא מעל הבודי ולסבך צינורות לכל השלדה+הכלוב שיחובר לשלדה ע"י תושבות וברגים)

בקשר למחיר
זה לא יהיה זול, אבל מה ההגדרה של זול? הכוונה שלי היא לא להשתמש ברכיבים יקרים אבל עיקר ההוזלה תהיה בכך שאני אנסה לבנות את הכול לבד. כמובן שיש לזה גם חסרון אבל כמו שכתבתי, מטרה חשובה לא פחות היא לימוד ולעשות הכול, ככול שאפשר, לבד.
בנתיים אני חושב שאני מושקע בסביבות ה20 אלף, יש לי עוד שלוש הוצאות גדולות לדעתי, צמיגים, דרייבשאפטים ושיפוץ הגיר. כמובן שתמיד יש בלת"מים.

מוטי, העדפה היא לכמה שפחות אלקטרוניקה אז זעזועים לא כל כך מפחידים אותי בקטע הזה. מה גם שהחרגול היה בנוי עם תושבות קשיחות, הצפרהונדה עם תושבות קשיחות וגם הרכב ראלי של ברוך עם תושבות קשיחות. אני חושב שעלול להיות הרבה יותר נזק אם המנוע יחליט לטייל (ביחד עם רכבת הכוח) בזמן תחרות. כמובן שיש את התושבות BOMBPROOF אבל כמו שכתבתי, כרגע אני מעדיף קשיחות אבל זה בהחלט נתון לשינוי, זו גם לא תהיה הסבה קשה במיוחד, מאחר ואני אבנה את התושבות פריקות בגלל שאני חושב אולי בעתיד לשנות.

שאלת השאלות, למה המנוע זז קדימה.
טוב זה קצת הסבר מפותל :-)
בהתחלה חשבתי לבנות את הרכב אך ורק לתחרויות עבירות מתחם סגור בקטגוריית האקסטרים. הצטיידתי בסרני רוקוול, היגוי הדראולי מלא ובמנוע, גיר וטרנספר (NP205) חזקים. (רכב העבירות הישן של ארנון שושני). הרעיון היה להוסיף דאבלר מבוסס טרנספר BW1356 של וונדורה 4X4.
טרנספרי NP205 נבנו בכמה "גוונים", לשברולט היה את הגרסה שלהם, לפורד את שלהם ונדמה לי שגם לקרייזלר הייתה גרסה אבל אני לא בטוח ב100% שאכן זה היה קרייזלר, אפשר לבדוק.
ההבדל המשמעותי ביותר הוא שלשברולט היו 32 שיניים בכניסה ואילו לפורד רק 31 שיניים.
הטרנספר BW1356 שמותקן על הוונדורה 4X4 בא במקור מפורד לכן הכניסה שלו גם 31 שיניים ומעגל חלוקה של NP205 אבל השוס הגדול הוא שהיציאה האחורית שלו היא גם 31 שיניים ובקוטר המתאים! לכן לבנות ממנו דאבלר עבור ה205 זה באמת לא משהו מסובך. החסרון היחידי (וזה חסרון) הוא שהרכבת כוח תצא ארוכה מאוד (מאוד...מאוד...:-)) למה? כי צריך מתאם בין הTH400 לBW1356 ובין ה1356 לNP205 (לא בדיוק מתאם, תושבת). מה גם שה1356 הוא טרנספר ארוך (הוא בעל סליפ יוק).
לכן הרעיון היה להזיז כמה שאפשר את המנוע קדימה, את הסרן הקדמי להזיז גם כן ואת הסרן האחורי להזיז אחורה גם כן כי לרוקוולים צמיג פחות מ44 לא ממש רלוונטי ועל צמיגים כאלה אפשר בסיס גלגלים גדול (אחרת הרכב עלול לעשות כל מיני תופעות לא רצויות בעליה במדרון).

עד פה סבבה. זו הייתה התוכנית. הרוקוולים כבר היו מתחת לשלדה וחיכיתי לצפרדע שיבוא לתת עיצות.
הגיע הצפרדע וחווה את דעתו שזה אפשרי אבל הרכב לא יהיה תחרותי בכלל. בתכלס אחרי צפיה ב5 שנים של תחרויות TTC (קניתי את הDVD) ששם הרכבים מחולקים לאלו עם רוקוולים ולאלו שבלי, אני מבין מה הוא מתכוון. בשביל רוקוולים צריך מנוע חזק. כרגע אין לי תקציב למנוע חזק.
סיבה נוספת היא שהרכב יהיה באוויר, המפתן שלו יהיה בערך בגובה של (לא בטוח שאני זוכר נכון) 120-130 ס"מ. אגב, ככה באמת נראים הרכבים שמותקנים עליהם רוקוולים בארה"ב. להם זה פחות אכפת אבל אני רוצה רכב נמוך.

טוב אז ירדתי מהרעיון של הרוקוולים אבל לא מהרעיון של המנוע כמה שיותר קדימה, למה?
אחד, עדיין שקלתי ואני עדיין שוקל להשתמש בדאבלר. אמנם לא BW1356 אבל בכל מקרה, צריך שיהיה לי איזה שהוא מרווח עבודה ולהשאיר מספיק אורך דרייבשאפט למהלכי מתלה טובים.
אני חושב שמשקל על הסרן הקדמי זה דבר מבורך, מגביר את האחיזה וטוב לעבירות במהירות נמוכה. מבחינת מהירות כנראה שהרכב הזה לא יהיה להיט בכלל, אבל לא זה מה שאני מנסה לבנות אז זה בסדר.
בנוסף, אני מעוניין במהלכי מתלה נדיבים, לדעתי מהלך מתלה תלוי בהמון גורמים אבל גורם חשוב ביותר, אם לא הכי חשוב, זה הזווית של הדרייבשאפט. נכון שאני מתכנן להשתמש בקרדן כפול אבל עדיין זווית העבודה האופטימלית היא אותו דבר ולכן רציתי דרייבשאפט אחורי (וקדמי) ארוך ככל שניתן.
שוב, אני לא יודע אם זה שיקול נכון או לא, לא יודע אם זה יתן איזה שהוא יתרון יחסי או לא, לא יודע אם זה יגרום לנזק או לא. מה שאני כן יודע שאני מקווה לקבל על כל השאלות האלה כשהרכב יסע. ה"אני מאמין" שלי הוא שרכב (ובטח ובטח רכב ראשון) הוא פלטפורמה לנסיונות וכל הזמן משתנה ומתחדש.

יקיר, לדעתי אם הוא היה מנוע מרכזי הרכב היה יכול להיות להיט, כמו הצפרדע של הצפרדע. אבל מאחר ומדובר על רכבת כוח ארוכה אז זה לא אפשרי. אולי עם V6 וPOWERGLIDE זה היה אפשרי אבל POWERGLIDE מתאימה עולה 4500 דולר והיא כולה 2 הילוכים. הלוואי עלי אבל לא ברכב הזה :-)

אני מקווה שביום שישי תהיה התקדמות אבל מאחר ואוטוטו יש את האירוע הבא של אריה אז האירוע מקבל עדיפות. אני מתלבט עדיין אם לבנות את הזרועות התחתונות כמו בתמונה, משולש, או מקביל לשלדה. אם משולש אז אני חושב שאצטרך לבנות קרוס ממבר מאוד חזק מתחת לטרנספר (למעשה מתחת ליוק) והוא יהיה צריך להיות בנוי בצורה קצת בעייתית.

UNIX
26-01-09, 21:24
סוף סוף רואים משהו לאחר כל הדיבורים והשאלות .
המוטות שמחזיקות את הסרן הקדמי (לא יודע את השם שלהם) מחוברים ממש מוזר לשלדה
אתה בטוח שזה יעמוד בעומס ?

יקיר גרין
26-01-09, 21:29
ואוו ... זו היתה הדרך הארוכה ביותר להגיד, 'בגלל הדאבלר' שראיתי בחיים ...
בכל מקרה, שים לב שיש גם דרייבשאפט מקדימה, שגם הוא מגביל מהלך מתלה ...

lizard
26-01-09, 22:10
ברוך, המוטות נקראות מוטות רדיוס או לינקים. לפחות ככה אני קורא להם למרות שמוט רדיוס זה לא בדיוק השם האמיתי. לינקים זה סבבה מבחינתי :-)
הם מחוץ לשלדה. את התחתונות הלבשתי בצד אחד על התושבת קפיץ הקדמית ואת הצד השני בניתי והעליונות מחוברות בבורג דרך כל השלדה (כמובן עם צינור מוביל) ואת הצד החיצוני בניתי. יבואו חיזוקים וכרגע זה תפוס רק בפיקים כי שום דבר עוד לא סגור הרמטית (רק אחרי שהכול ירותך -אולי- יהיה אפשר לומר שהכול סגור :-))

יקיר, בגלל דאבלר זה נכון אבל חשוב לי שיבינו את התהליך המחשבתי ומה שקרה כי בסופו של דבר דאבלר אפשר לשים גם על סיקס רגיל אבל אני לא רציתי שזה יבוא על חשבון הדרייבשאפט.
מקדימה הדרייבשאפט יהיה ארוך בטירוף. איזה 130 ס"מ אם אני זוכר נכון. אני שוקל להוריד את הטרנספר עוד יותר על מנת לשפר את זוויות העבודה עוד יותר. לא יודע אם זה יהיה נחוץ (או אפשרי). אני צריך לבדוק את זה ביום שישי כנראה.

אבי גולן
26-01-09, 22:30
מצטרף למברכים ובאמת כל הכבוד לך
..אל תעצור ותראה לכולם ..תלמידו של מי היית ...
אמשיך לבוא לבקר ולראות את קצב ההתקדמות ודיר באלק אם הוא יואט ..

jeep.il
26-01-09, 22:57
מיכה בהצלחה הלוואי ואני ההיתי יכל לבנות רכב תחרות בזיל הזול.רק מיכה ממיטב היכרותי אותך מהפורומים יש לי קצת ביקורת ואני מקווה שהביקורת תהיה מובנת גם שבניתה מחדש את הסיקס שלך השינויים שעשיתה השקם וערב בבניה ובחלפים איתם השתמשתה בוודאי לא היו זולים וגם עכשיו בהתחלה רציתה רכב למתחם סגור עכשיו לפתוח מנוע מקדימה תושבות קשיחות ועוד .מה שרציתי להגיד אתה יותר צריך להחליטמה בדיוק אתה רוצה ולרוץ איתו כי אז גם העבודה תהיה מהירה יחסית גם תגיע לתוצאות סופיות טובות יותר וגם תחסוך לך בוודאי הרבה כסף וכאב ראש.

lizard
26-01-09, 23:08
JEEP.IL אתה צודק. כרגע הרכב מיועד לתחרויות קרוס קנטרי. זה אומר שיש שיקולים שצריך לקחת בחשבון, למשל תא מטען. אבל, אישית אני לא אוהב כל כך מסעות ניווט. לכן למרות שהמטרה היא קרוס קנטרי הרכב, אני מקווה, ישמש אותי לזחילת סלעים וכדומה. אחת הסיבות להשארת אופציית הדאבלר.

shmil
26-01-09, 23:18
בהצלחה, מיכה.

נימי
26-01-09, 23:41
אין מילים, פשוט כל הכבוד שאתה מנסה (ואני מאמין שגם תצליח) להרים כזה פרויקט

עלה והצלח

הצעה קטנה, במידה ויהיו הערות של אנשים בהמשך הפרויקט (וסביר להניח שיהיו), לפני שאתה שולל אותן, כך כמה דקות הפסקה לנוח, אחרי זה תחשוב עליהם ורק אז תראה איך אתה ממשיך, פשוט מההכירות שלי איתך (בפורום) יש לך הרגל לא להקשיב למנוסים ממך ואחרי זה (לאחר השקעת כסף וזמן) להתחרט

שלומי
27-01-09, 01:06
בהצלחה !!!

ארז
27-01-09, 10:04
שאלת השאלות, למה המנוע זז קדימה.
טוב זה קצת הסבר מפותל :-)
אני מעוניין במהלכי מתלה נדיבים, לדעתי מהלך מתלה תלוי בהמון גורמים אבל גורם חשוב ביותר, אם לא הכי חשוב, זה הזווית של הדרייבשאפט. נכון שאני מתכנן להשתמש בקרדן כפול אבל עדיין זווית העבודה האופטימלית היא אותו דבר ולכן רציתי דרייבשאפט אחורי (וקדמי) ארוך ככל שניתן.
שוב, אני לא יודע אם זה שיקול נכון או לא, לא יודע אם זה יתן איזה שהוא יתרון יחסי או לא, לא יודע אם זה יגרום לנזק או לא. מה שאני כן יודע שאני מקווה לקבל על כל השאלות האלה כשהרכב יסע. ה"אני מאמין" שלי הוא שרכב (ובטח ובטח רכב ראשון) הוא פלטפורמה לנסיונות וכל הזמן משתנה ומתחדש.

.

צורת המתלה שבחרת לא הכי טובה לקבלת מהלך מתלה גדול, לא שהיא פסולה או לא טובה, רק שמהלך גדול הוא לא תכונה בולטת שלה.

lizard
27-01-09, 14:19
צורת המתלה שבחרת לא הכי טובה לקבלת מהלך מתלה גדול, לא שהיא פסולה או לא טובה, רק שמהלך גדול הוא לא תכונה בולטת שלה.

תודה ארז. אתה מתכוון לתצורה מקדימה או מאחור? מקדימה אין לי הרבה ברירות. גם בגלל התקנון וגם בגלל המבנה. מאחור אני עדיין מתלבט.
בעיקרון הזרועות מקדימה יחסית ארוכות (שזה אגב עוד שיקול למה להזיז את הסרן קדימה) אבל לא יותר ארוך מהיצירות שלך ושל רדיאטור מודיעין. הן יכולות להיות ארוכות ע"י שינוי מיקום התושבות בשלדה אבל לדעתי אין צורך ואני מעדיף להשתמש בחורים ואלמנטים שכבר קיימים בשלדה. אם אני זוכר נכון הזרועות התחתונות הן באורך של 90 ס"מ, עם משחק לפה ולשם כי התבריג על המיסב מאוד מאוד ארוך יחסית. מיסב שקניתי מיוחד לצורך הזה. ועליונות בערך 15-18 אחוז פחות מהתחתונות.

מאחור הזרועות הן בערך מטר ועשרה, אחת הסיבות לתצורת משולש היא שאם אני אשים את הזרועות ישר אז הסרן יזוז עוד יותר אחורה ואני לא כל כך מעוניין בזה. כמובן שאפשר לקצר אבל אני מעדיף להשתמש בזרוע כמו שהיא. לא איזה חוק בל יעבור, רק סוג של קו מנחה. בסופו של דבר מה שיעשה זה מה שיתן לי את הפתרון הטוב ביותר. לחתוך אפשר תמיד, לחבר חלק שכזה בחזרה זה בעייתי במידה מסויימת.

אחרי הרבה צפיות ברכבים אמריקאים, לדעתי מהלך מתלה צריך להיות סביר. רכב לא צריך מהלכי מתלה גדולים מידי כי גם ככה יהיו אלמנטים אחרים (בולמים, מוטות מייצבים, זוויות היגוי וכדומה) שיגבילו אותו.
המתלה האחורי כנראה יועתק מהרכב של ארנון, שם הם הגיעו ל190 ס"מ מהלך, עבורי מוגזם לכל הדעות. גם למון באגי של שאנון קמפבל אין כאלו מהלכי מתלים סופר מדהימים, לפחות ממה שראיתי באתר שלו. התכנון שלי הוא שליש כניסה ו2/3 יציאה. במקרה ה"רע" זה יהיה 50-50.

נימי
27-01-09, 14:39
לא רשמת (או שפיספסתי) אבל אני מניח שהרכב יהיה נעול כפול? במקרה הזה יש פחות חשיבות למהלכי מתלה מטורפים

lizard
27-01-09, 18:02
לא רשמת (או שפיספסתי) אבל אני מניח שהרכב יהיה נעול כפול? במקרה הזה יש פחות חשיבות למהלכי מתלה מטורפים

לדעתי לא רק שזה פחות חשיבות אלא גורע מיציבות הרכב.
בכל מקרה יהיו מוטות מייצבים (בגלל שהרכב מיועד לקרוס קנטרי) שבסופו של דבר מגבילים מהלך.

סוזי המשתוללת
28-01-09, 00:26
לדעתי לא רק שזה פחות חשיבות אלא גורע מיציבות הרכב.
בכל מקרה יהיו מוטות מייצבים (בגלל שהרכב מיועד לקרוס קנטרי) שבסופו של דבר מגבילים מהלך.

אם אתה מתכוון להגביל מהלך אז בשביל מה להשקיע בהנדסה מוגזמת בשביל משהו שלא צריך ??

lizard
28-01-09, 00:50
אם אתה מתכוון להגביל מהלך אז בשביל מה להשקיע בהנדסה מוגזמת בשביל משהו שלא צריך ??

למה אתה מתכוון בהנדסה מוגזמת? לאורכים של הזרועות?
אם לזה התכוונת אז מקדימה זה פשוט נתון, רציתי להשתמש בתושבות המקוריות של הקפיצים ורציתי זווית של 10 מעלות או פחות בזרועות. כרגע זה 10 מעלות.
מאחור המיסב העליון יהיה שוכב. מאחר ויש לי בערך 25-30 מעלות עבודה כשהמיסב במצב כזה אז אחת הדרכים שאני חשבתי עליהן למנוע מצב של זווית עבודה גדולה היא פשוט ע"י זרועות ארוכות יותר. מה גם שזרועות תחתונות ארוכות זה טוב נגד אני סקוורט או איך שקוראים לזה. הזוויות של הזרועות לא יהיו יותר מ10 מעלות וגם זה אולי קצת יותר מידי. אחרת עד כמה שידוע לי הכוח שהמנוע יעביר לגלגלים יגרום לרכב להתרומם ולא רק לנסוע קדימה, התנהגות לא רצויה.

אבל אם אתה חושב שאני טועה או שיש איזה שהוא פגם בלוגיקה שלי אני אשמח לדעת. בכל זה זה פרויקט ראשון ובשביל זה יש את הפורום.
אני מנסה לענות הכי ברור שאני יכול ובכנות. המטרה העיקרית של כל הפרוייקט הזה היא ללמוד.

ארז
28-01-09, 09:50
למה התקנון משהו לצורת המתלה?
לא אמרתי שמהלך מתלה גדול הוא קריטי,אתה כתבת שזה אחד הפרמטרים החשובים לך
אתה ממקם את המוטות(היגוי ורדיוסים) רק על פי הזויות הרצויה?

lizard
28-01-09, 14:11
תקנון - אם לא הייתה חובה להיגוי מכאני אז אולי הייתי בוחר ב4 לינק או משהו דומה מקדימה עם היגוי הידראולי מלא. עד כמה שאני יודע וממה שראיתי, לא משתמשים ב4 לינק "טהור" בסרן שיש לו היגוי מכאני.

אם כתבתי שמהלך מתלה גדול חשוב לי אז או שלא הסברתי את עצמי טוב או שלא שמתי לב. הכוונה היא למהלך מתלה סביר, בכל מקרה מה שיגביל אותי בסופו של דבר זה הבודי והשלדה. במון באגים וברכב של הצפרדע למשל, הסרנים נמצאים מלפני השלדה (במון באגי קצת פחות) ולכן בתאוריה אתה יכול לקבל מהלך מתלה מאוד גדול.

אני ממקם את הזרועות רדיוס וההיגוי על פי זוויות ועל פי מה שאפשרי בתכל'ס. אם יש עוד אלמנטים שצריך להתחשב בהם אני מאוד אשמח לדעת. כרגע ההיגוי בהמתנה. אני רוצה לוודא סופית מה יהיה גובה הרכב ורק אחר כך להחליט. אני יכול להשתמש בתיבה מקורית של סיקס, שיושבת בתוך השלדה, או להתקין תיבה אחרת שיושבת מחוץ לשלדה. נכון לעכשיו הכיוון הוא לתיבה שיושבת מחוץ לשלדה אבל רק אחרי שהרכב יעמוד על גלגלים אוכל להחליט בדיוק מה לעשות. כרגע זה לא דחוף.

יקיר גרין
28-01-09, 18:32
כרגע ההיגוי בהמתנה. אני רוצה לוודא סופית מה יהיה גובה הרכב ורק אחר כך להחליט. אני יכול להשתמש בתיבה מקורית של סיקס, שיושבת בתוך השלדה, או להתקין תיבה אחרת שיושבת מחוץ לשלדה. נכון לעכשיו הכיוון הוא לתיבה שיושבת מחוץ לשלדה אבל רק אחרי שהרכב יעמוד על גלגלים אוכל להחליט בדיוק מה לעשות. כרגע זה לא דחוף.

מיכה, אם אתה רוצה לתכנן מה אתה הולך לבנות, אתה לא יכול להתעלם מנושא ההגוי ... אם תגלה שזה לא מסתדר בסוף, תשנה את כל מבנה המתלים?
לתכנן זה לחשוב על הכל (עד כמה שאפשר) לפני שבונים ... והנה עולות שאלות שאתה נמנע מלחשוב עליהן.
אתה לא יכול למקם את הסרן הקדמי בלי לדעת איפה תהיה תיבת ההגה ... (לדעתי).

בכל מקרה, נראה שאתה לוקח אילוצים מכל מיני כיוונים, גם זחילת סלעים (מהלך מתלה) וגם קרוס קאנטרי (מייצבים), זה לא מתחבר טוב, בסוף תקבל משהו שלא טוב באף אחד מהתחומים ... אפילו בכותרת השרשור לא הצלחת להחליט מה אתה רוצה לבנות ...

אני מקווה שהבקורת תתקבל כביקורת בונה, ולא תפגע ממנה ...

lizard
28-01-09, 18:53
יקיר אני יודע טוב מאוד איפה התיבת הגה תהיה, אני עוד לא יודע בדיוק באיזה צד של השלדה היא תהיה. יש משמעויות לכל אחת מהאופציות.
רק כדי לחלוק עמכם, אם התיבה תהיה בצד הפנימי של השלדה, קרי תושבות מקוריות, הביצה של הסרן, בגובה הנוכחי, תיגע בזרוע הפיטמן המונמכת. האפשרות היא להרים את הרכב.
מאחר ואני לא מתלהב מלהרים את הרכב אז אפשרות הנוספת היא להרכיב תיבה שמתחברת בצד החיצוני של השלדה (זה קשור בעיקר לצד שבו מתחברים הברגים לתיבה, לא יותר מזה). הדילמות בסטאפ הזה הן 1. לבנות תושבות חדשות על כך הסיבוך שבזה (ויש סיבוך מסויים). 2. התיבה בעיקרון תהיה יותר חשופה למכות (למרות שיהיה לה מיגון) ו3. המוט פנהרד לא יוכל לעולם להיות באותו אורך של הדראגלינק כי אני לא אוכל להוציא את הפנהרד מחוץ לשלדה יותר מהתיבת הגה (אני יכול לשרטט איזו שהיא סקיצה אם זה מעניין מישהו). לכן, אני מעדיף לחכות עם זה עד שאראה בדיוק את הגובה של הרכב. אולי הגבהה שלו לא תהיה כל כך משמעותית.

בקשר לאילוצים שכתבת עליהם, הרכב לא מיועד לראלי. קרוס קנטרי זה לא ראלי. אם הרכב יסע שמונים במישור בקו ישר אני אומר תודה רבה. אם אתה חושב שנוסעים יותר מהר מזה אז אתה טועה.
אולי בפיקים אבל לא באופן קבוע (ואם כן יצא למישהו לנסוע ככה הרבה זמן אז שיבדוק שהוא לא בטעות נרשם לראלי ולא למסע עבירות:-))

בקשר לזול. חשוב לי להבהיר משהו. זול זה אומר שאני לא מביא מנוע סטרוקר או טרנספר אטלס או סרני מרוצים. זול זה אומר שאני בונה הכול כמה שאפשר לבד ושבעיקרון הפלטפורמה שבחרתי בה מאוד זולה (סיקס). נכון שמדובר על רכב שהשקעתי בו כסף בגילגולו הקודם אבל לא זאת הפואנטה.

חוץ מזה, בחברות ובלי כעס, עיצות של תבנה משהו אחר אני באמת לא רוצה לשמוע. תאמין לי שהשקעתי בנושא שעות וימים שלמים של מחשבות. אולי זה קצת גדול עלי, אבל אחת איך לדעתך אפשר להתקדם ולצבור עוד נסיון?

יקיר גרין
28-01-09, 19:38
לכן, אני מעדיף לחכות עם זה עד שאראה בדיוק את הגובה של הרכב. אולי הגבהה שלו לא תהיה כל כך משמעותית.

מיכה, הגובה של הרכב יהיה בדיוק מה שאתה תחליט שהוא, לא?
למה אתה לא יכול לשרטט את איך שהרכב יעמוד כבר עכשיו?

lizard
28-01-09, 20:08
מיכה, הגובה של הרכב יהיה בדיוק מה שאתה תחליט שהוא, לא?
למה אתה לא יכול לשרטט את איך שהרכב יעמוד כבר עכשיו?

כי למרות ששרטטתי ולמרות שאפילו הרכבתי ובדקתי, עד שהרכב לא עומד על 4 גלגלים בגובה שאני רוצה (מקווה) שהוא יעמוד, הכול פתוח.

תראה, יש עוד אלמנטים במשוואה. למשל, אולי כניסה מירבית של הסרן כלפי השלדה לא תתאפשר בגלל הדרייבשאפט? אז מראש אני יודע שגם אם ארצה, לא אוכל להרים את הסרן (או להוריד את הרכב, תלוי איך שרואים את זה) כמה שאפשר מבחינת שלדה.

יש עוד הרבה בדיקות שצריכות להעשות. כרגע ההיגוי זה לא נושא קריטי עבורי. קודם כל צריך למקם את הסרן האחורי ואחרי זה את הזווית הסופית של הטרנספר. רק אחרי זה אחזור לנושא ההיגוי.

lizard
12-03-09, 00:32
כנראה שסבלנות באמת משתלמת.
לאחרונה נודע לי כי רכבי אדוונצ'ר מורשים להתקין היגוי הידראולי מלא, מה שמשנה לגמרי את התכנון שלי לסרן הקדמי של הרכב.

במקום מוטות רדיוס עם פנהרד אני אבנה 4LINK סטנדרטי עם היגוי הידראולי מלא. הרבה יותר פשוט לבניה והרבה יותר קל.

הסרן האחורי במקום והלינקים התחתונים גם כן במקום. מחר אני מקווה להתחיל לעבוד על הלינקים העליונים. בקרוב יהיו תמונות.

יריב קלר ברוך
02-12-09, 08:54
יש חדש?

lizard
03-12-09, 00:59
צעד קדימה 2 צעדים אחורה :-)
כרגע אני שוקל אם להמשיך בקו הקיים או לעשות משהו שונה לחלוטין סטייל אמריקה.

-->