PDA

צפייה בגרסה מלאה : הסבת אל פסק לממיר מתח

MMR
01-02-09, 23:44
בהמשך לשרשורים על הסבת אל פסק לממיר מתח (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=14865)-

נניח שהמצבר ב UPS שלי תקין, ואני בכ"ז רוצה שתהיה לי האפשרות להטעין אותו ברכב.
האם יצירת חיבור פשוט ומהיר בין המצברים דרך שקע המצית "יעשה את העבודה"? אין סכנה שהפיוז ישרף?

landrover
02-02-09, 20:03
יש סכנה שהפיוז ישרף - למשל זרם טעינה של מצבר בהתחלה הוא גבוה , ויכול להיות יותר גבוה מהערך של הפיוז.

אני הייתי עושה חיבור ניפרד עם פיוז מהמצבר של הרכב.

אמיר.

MMR
02-02-09, 20:16
אני לא מבין גדול בחשמל (כמו גם בהרבה דברים אחרים ), כך שאשמח אם יתקנו אותי-
המצבר של האל פסק הוא של 7.2 אמפר. פיוז של המצית הוא 15 אמפר. מכאן שהמתח המקסימלי דרך הפיוז הוא 7.2 אמפר.
האם הגיוני או לא?

Viper
02-02-09, 20:47
קצת לעשות סדר:
זרם נמדד ביחידות אמפר.
מתח נמדד ביחידות וולט.
על המצבר מצוין בד"כ ערך ה-Ah (אמפר/שעה) ז"א כמה זמן יקח למצבר להתפרק במתן זרם קבוע.
לא מצוין לך מה הזרם המירבי שהמצבר מסוגל לתת/לקבל ולכן 15A פיוז- זה הימור.

zivo
11-02-09, 22:37
יש בעיה, וזה די תלוי כמה המצבר הקטן ריק.
כמו שנאמר, אתה מבלבל בין זרם רגעי - אמפר, לבין "נפח" המצבר שנמדד באמפר שעה (כמה זמן יכול המצבר להפיק זרם מסויים). מאחר "והנפח" (אני לא מכיר את הביטוי בעברית) נתון, אז ברור שהמצבר יכול לתת יותר זרם פחות זמן או פחות זרם יותר זמן- כל עוד שהמכפלה של הזרם בזמן נשארת קבועה.
בקיצור- "הנפח" של המצבר הקטן (7.2) לא רלוונטי.
מה כן רלוונטי? על המצבר הקטן יש מס':
Max. initial current less than 2.5A
(זה מספר שלקוח ממצבר 7.5 שלי, אני מניח שאצלך יש מס' דומה).
במילים פשוטות אסור שהזרם המכסימלי יעבור 2.5A !!!
15A ישרוף את המצבר ויכול לגרום לפיצוץ לא נעים.
ע"מ להגן על המצבר, יש לחבר אותו דרך נגד הספק שימנע מהזרם לעבור 2.5A.
במקרה הקיצוני של מצבר קטן ריק לגמרי יש הפרש מתח של בערך 12V.
לפי חוק אוהם:
12/2.5=~ 5 אוהם (v/i=r) וההספק 30W !!! (זה מאוד חזק ואפשר לשקול נגד של 10 אוהם שיגדיל את זמן הטעינה אבל יקטין את הזרם והחום).

ככל שהמצבר הקטן יתמלא => המתח שלו יעלה => יקטן הפרש המתח=> יקטן זרם הטעינה....
עד שהפער יסגר.

אפשר לשאול למה צריך את זה, ומה בעצם קורה שאנחנו עוזרים לחבר שהמצבר שלו התרוקן באמצעות כבל הטענה?
ובכן,
1- במקרה ששני המצברים דומים (גם אם מדובר בהבדל של 50AH לעומת 100AH) עדיין הזרם שאחד יכול לתת לא שונה בסדרי גודל מהשני.
2- ההנחה שהמצבר השני לא לגמרי ריק, ולכן גם הזרמים יהיו יותר קטנים.
3- זה באמת לא בריא למצבר (החלש בין השנים), אם "מצילים" חבר, פעם ב....זה לא נורא.
אבל לחזור על זה הרבה פעמים (הטענה בזרם חזק מדי) תגמור את המצבר במהירות.

מקווה שההסבר ברור.

בהצלחה (ובזהירות)

זיו

MMR
11-02-09, 23:07
זיו, תודה על ההסבר הממצה!

השתמשתי במצבר הקטן לצורך תאורה בשטח עם פלורסנט 12V במשך כ-12 שעות במצטבר עד התרוקנותו (לא בריא, אני יודע), ממש כיף לקבל תאורה אמיתית בשטח ולא להזדקק למצבר הרכב.
כשחיברתי אותו לצורך טעינה קצרה לא היו הפתעות, עשיתי זאת רק לזמן קצר כדי לראות שהפיוז לא נשרף, לאור ההסבר אני מבין למה...
אני אוסיף נגד 10 אוהם בהזדמנות הקרובה.

מורן.

-->