PDA

צפייה בגרסה מלאה : הבדלים בין הדגמים של סופה

skhaikin
14-05-04, 14:59
שלום,

אני עומד לפני רכישת סופה, ורציתי להבין אילו דגמים קיימים בשנתונים 94-96 ומה הבדלים ביניהם. שמעתי דברים כמו M240, "שמשונית" וכו'... אשמח לשמוע הבהרות ממומחים.

שאלה נוספת - האם זה נכון שרוב הסופות שיש בשוק עברו שירות צבאי / משטרתי ?

איך אני יכול לברר זאת (אם בכלל) ברכישת הרכב ? האם עלי להיזהר מזה, או להסתכל רק על מצבו הנוכחי של הכלי ? כמה עבר צבאי אמור להוריד במחיר ?

תודה לכל העונים.

נ.ב. הצעות מחיר יתקבלו בברכה (אני מחפש דגם ארוך)

זאביק
14-05-04, 23:01
שלום,
אני עומד לפני רכישת סופה, ורציתי להבין אילו דגמים קיימים בשנתונים 94-96 ומה הבדלים ביניהם. שמעתי דברים כמו M240, "שמשונית" וכו'... אשמח לשמוע הבהרות ממומחים.

M240 = סופה. זה שם הדגם.
שמשונית - סוג של חומר שמשמש כיריעת פלסטיק (דומה לברזנט) = סופה פתוחה.

בשנת 96, הסופה הפכה יותר דומה לרנגלר.
בגדול, שום דבר מהותי לא שונה.
שינו חזית - פנסים מרובעים וגריל פסים במקום חזית הרשת שהייתה קודם
לוח שעונים - שונה לזהה לרנגלר
בלם יד הפך לבלם רגל ומוקם על דופן שמאל (משמאל לקלאץ')

ועוד כמה שינויים קטנים שאני לא זוכר.

quote="skhaikin"]
שאלה נוספת - האם זה נכון שרוב הסופות שיש בשוק עברו שירות צבאי / משטרתי ?
איך אני יכול לברר זאת (אם בכלל) ברכישת הרכב ? האם עלי להיזהר מזה, או להסתכל רק על מצבו הנוכחי של הכלי ? כמה עבר צבאי אמור להוריד במחיר ?
[/quote]

בכללי, כן, רוב הסופות הן בעלות עבר צבאי/מוסדי/ממשלתי.
זה מופיע ברשיון, תחת הערך מקור (או בעלות מקורית או משהו כזה, באותו מקום שמופיע השכרה אם היה).
תסתכל רק על מצבו הנוכחי של הרכב. סביר להניח שהוא עבר כמה ידיים, שטיפלו בו, מי פחות ומי יותר, ותיקנו את כל הפגמים (תקלות או סתם קוסמטיקה/שפצורים קטנים) שהיו מהשירות הקודם שלו.
אם מספר הידיים הוא סביר (רוב הבעלים מחזיקים בג'יפ בערך שנתיים, שלוש), אז סביר להניח שהוא גם לאורך זמן במצב סביר.

לגבי מחיר, היות ורוב הסופות כאלו (בעלות פרטית הם מקרים בודדים), אני לא חושב שמורידים במחיר, מה גם שאין מחירון מסודר לסופות. יש בסיס, וממנו מתחילים מו"מ בהתאם לתוספות או למצבו.

המצב קצת שונה, אם הבעלים הוא יד ראשונה אחרי בעלות ממשלתית. במקרה הזה תבדוק כמה זמן הרכב אצל הבעלים, כי יש לא מעט מקרים של אנשים שקונים ממכרז, משפצים בעיקר קוסמטית, ומוכרים ברווח (בהרבה מקרים כאלו, המוכר הוא לא בדיוק בעל הרכב, אח שלי, דוד שלו, גיסתי וכו' וכו' ולהסתיר את זהות הסוחר).
ככל שהרכב אצל הבעלים יותר זמן, החשד הזה יירד (לא ביר שסוחר יחזיק רכב ששיפץ במשך 3 שנים)

דרור ברלי
15-05-04, 23:57
כל ההגדרות המפגרות של לוי יצחק (M240, ",מתכתית", "שימשונית", "3900" "4000", וכו') לא משנות כלום - זה אותו רכב - סופה.
יש סגורות ("מתכתית") ויש פתוחות עם ברזנט ("שימשונית"). שימשונית הוא שמו של החומר הפלסטי המשמש לייצור הברזנטים. יש קצרות (פתוחות או סגורות) ויש ארוכות (כנ"ל). M-240 הוא שם הדגם בתע"ר. המנוע בכולן הוא בבסיסו אותו מנוע - 4.0 ליטר מתוצרת קרייזלר, 3,983 סמ"ק. גיר ידנ י5 הילוכים AX15 מתוצרת AISIN, אוטומט י3 הילוכים של קרייזלר. זה הכל.

קיד
10-06-04, 23:24
אין הבדל בין השלדות, קצר וארוך הם אותה שלדה רק לארוך יש שלדת זנב כמו לאופנוע. בסיס הגלגלים זהה בכל הסופות. לכן ניתן לקצר סופה, להאריך, לסגור או לפתוח ללא הרבה בעיות אבל צריך קשרים במשרד הרישוי.
הסופה שלי היתה צבאית ארוכה פתוחה גיר רגיל ללא הגה כוח, והיום היא קצרה סגורה אוטומטית עם הגה כוח.
אבל....... חל שינוי בהזרקה. בשנת 94 השתנה זימון ההזרקה. בשנות דגם 92.3 יש זימון הזרקה קצר ומרססים (מזרקים) בעלי ספיקה גבוהה. בשנת 94 עקב בעיות זיהום אויר הוארך זמן ההזרקה והוקטנה ספיקת המרססים. לכן חשוב לשים לב שהמרססים שמורכבים תואמים את המחשב. מיותר לציין שבג'יפ מהשנים האלה אין שום קשר בין המנוע המקורי למחשב ולמרססים.
שים לב!! מחשב זימון קצר (שנת 92.3) עם מרססים ספיקה נמוכה (חדשים) יגרום לתערובת ענייה ולחימום המנוע ולנזק בלתי הפיך לראש ולבוכנות.
בברכה,

-->