PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקט חדש של רכב מירוצי מדבר

עמודים : [1] 2

הצפרדע
10-02-09, 21:04
היום הונחה אבן הפינה לפרוייקט חדש אשר בודאי יהווה אבן שואבת לדיונים, ויכוחים וביקורת נוקבת.
אין עדיין מימון לכל הפרוייקט, למרות שחלקים רבים כבר יש לי לאחר שחיטת
ה - 6X6 = מנוע רוצח, גיר, סרן, נאבות, הגה, ידית הילוכים, רדיאטורים, גלגלים, מיסבים כבדים,מיכל דלק ומערכת דלק, כסאות מירוץ, ברזלים,וכו' וכו'.

הפרוייקט עוסק בבניית רכב ראלי/מירוצי מדבר 2X4 + אופציה להרחבה ל4X4, עם מתלים מהפכניים ובעיקר עם סרן מקדימה, בניגוד למתלי ה DOUBLE A ARM הכל כך מקובלים בעולם.

אני שואף להוכיח כי ניתן לבנות רכב למירוצי הראלי רייד(הקשים בעולם) בתצורה הישנה והמאד לא אופיינית של סרן אחורי מניע וסרן קדמי אשר יכול להיות ריק או מניע, לפי בחירה, תצורה אשר תתפקד ותשיג תוצאות לא פחות טובות מאלו של המתלים הנפרדים, וגם טובות יותר.

הרכב יהיה בעל מנוע אחורי עם אלמנט של היפוך התנועה קדימה, עם שני מושבים ומיכל דלק מקדימה/מרכז הרכב.
לרכב יהיו מהלכים ענקיים, לפחות כמו הטרופי טראק הקיים, כאשר מקדימה יהיה לו מהלך אפילו גדול יותר. הבולמים/קפיצים טרם נקבעו(וגם אין עדיין מימון בשבילם...), אבל תצורת הרכב כבר שורטטה והיא מושלמת.
אפילו המנוע/גיר/טרנספר/סרן אחורי ועוד, כבר מונחים על הריצפה.

נמרוד - יש התערבות(בהנחה שהיה לי מימון להשלמת כזה פרוייקט) לגבי התוצאה?
אני אומר שאוכל להוכיח כי התצורה הזאת תתמודד היטב עם תצורת הטרופי טראק שלך ושלי בלי רגשי נחיתות, ואף תנצח אותה.

יש ? 8-) ?

נמרוד
10-02-09, 21:14
אני לא זוכר איך נגמרה ההתערבות הקודמת (משקל השלדה) :D

הצפרדע
10-02-09, 21:23
1. לא נגמרה.......:D

2. אין לי מושג כמה שוקלת השילדה. באמת.

3. כאן אין ענין של משקל אלא של תוצאות.

4. הפעם ההתערבות צריכה להיות פומבית עם קריטריונים ברורים.

5. הולך?

asafk
10-02-09, 21:34
קודם כל לגבי התערבויות - כמו שידידנו י.מלמד אומר - "השעון מדבר".
ולגבי הפרוייקט... ידעתי שזה יגיע.
סרן קדמי "מת" - יש כלי רכב שנוסעים מהר מאוד ככה. סתם בשביל הדוגמה, בדקארים של השנים האחרונות יש קטגוריה בה מנצח רכב עם סרן קדמי את המתחרים בעלי המתלים הנפרדים. T4 כמובן. זה לא מופרך לבנות טרופי-טראק עם סרן קדמי מת שיהיה מהיר. אבל אל תשכח שזה לא קל לקבל התנהגות חדה עם סרן - והיה לנו דיון על זה כשהתחלת בבניית הטרופי-טראק הנוכחי. מנוע אחורי יוריד עוד יותר את המשקל מהסרן הקדמי, מה שמוריד את החדות של ההיגוי... אני אשמח לראות סקיצה של המכונה לפני שנמשיך בדיון, כי מה שעובר לי בראש והמסקנות שנובעות מזה קשור לדברים שאני מכיר, או הוזה, אבל לא לדברים שאתה הוזה.

יאללה, שיהיה בהצלחה, ואם אתה צריך עזרה במה שאני יודע לעזור - אתה יודע איפה למצוא אותי.

אסף.

savyon
11-02-09, 00:04
אותי לימדו שבכל התערבות יש אחד טיפש ואחד רמאי... מי הוא מי?

סביון

נמרוד
11-02-09, 09:11
כמו שאסף אמר - התוצאות בשטח קובעות. בשבת שעברה, ארז אברמוב וגדעון בן-שמואל קבעו תוצאה עם הרכב שלך, שאי אפשר להתווכח איתה. זה לא הופך אותו ליותר קל או פחות מכוער ;) אבל שעון העצר של נועם היימן מדבר - הרכב שבנית מנצח מירוצים בישראל, נקודה. אניי מאחל לכם הצלחה מרובה במרוצים הקרובים, מי יתן ותמשיכו לנצח (כמובן עד שהרכב של לירן ואייל יתחיל להתחרות ומאותו רגע אני מאחל לכם פאנצ'רים, נזילות, עופות בכונסים וסולר בבנזין - מה שצריך כדי שלא תנצחו! :D)

לגבי נושא ההתערבות - אין לי בעייה. תציע משהו קונקרטי ומדיד, ואפשר להתערב, בכיף, כמובן אחרי הסדרת החוב - אם אתה לא יודע כמה השלדה שוקלת וכבר מאוחר מדי לשקול אותה - זה לא הפסד טכני?

אז בוא נחזור לדיונים הטכניים שגם לומדים מהם משהו, ונשאיר את משחקי האגו לנהגים בתחרויות.

-----------------------

מה בעצם המטרה שלך? בנית אבטיפוס ראשון של טרופי טראק. די קלאסי בקוים הכלליים, בניגוד למנהגך הלכת על נוסחה מוכרת ומוכחת בגדול. הוא גם עובד בשטח - עובדה. הוא רחוק ממושלם - זה די ברור. אני הייתי מסמן לי יעד לבנות את הדגם הבא שיהיה עוד הרבה יותר קל, מהיר, בעל התנהגות משופרת בכל תוואי השטח, אמין יותר ובטח יש לך עוד מאה לקחים ונקודות לשיפור שאני בכלל לא מעלה על דעתי... אז למה ללכת לכיוון שונה מהותית? האם משהו בסיסי בקונפיגורציה דפוק? לא נראה לי.

הצפרדע
11-02-09, 14:31
כמו שאסף אמר - התוצאות בשטח קובעות. בשבת שעברה, ארז אברמוב וגדעון בן-שמואל קבעו תוצאה עם הרכב שלך, שאי אפשר להתווכח איתה. זה לא הופך אותו ליותר קל או פחות מכוער ;) אבל שעון העצר של נועם היימן מדבר - הרכב שבנית מנצח מירוצים בישראל, נקודה.

1. יובל מלמד טבע את הסיסמא "רק השעון ידבר", וכנראה שאין מדד טוב מזה.
2. קל? לא תמיד קל יותר = טוב יותר, אבל זה כבר שייך לויכוח בין מהנדס לבין בנאדם חכם באמת....:p.
מה שחשוב באמת הוא יחס משקל הספק, ואני מעדיף רכב כבד עם הרבה כ"ס על פני רכב קל עם מעט כ"ס.
3. מכוער - אכן יש בו כיעור, שהוא מאד יפה(לדעתי).

מה בעצם המטרה שלך? בנית אבטיפוס ראשון של טרופי טראק/////אז למה ללכת לכיוון שונה מהותית? האם משהו בסיסי בקונפיגורציה דפוק? לא נראה לי.

הנה, השאלה הזאת מגדירה בדיוק את ההבדל בינך לביני - ואידך זיל גמור.

ותשובה קצת פחות חוכמולוגית -

1.כי ככה בא לי.
2. כי אני רוצה לנסות מתלה מאד חדשני שחשבתי עליו(כן כן, אני יודע שאתה חושב שאין חדש תחת השמש, ושאם במקרה מאד מיוחד ונדיר יש חדש, לא אני האיש שימצא אותו......:twisted:)
3. סרן מת מקדימה ידרוש שילדה הרבה פחות ארוכה, כבדה ומסורבלת, ואם הוא מתפקד טוב, הוא עדיף על משולשים, גם מבחינת המהלך שאפשר להוציא ממנו.
4. כי יש לי אתגר להוכיח שאני יכול לתכנן ולבנות רכב ראלי מנצח בתצורה הישנה והקלאסית של שני סרנים, על אף ולמרות כל קשיי הבאמפסטיר והקשיים האחרים, וכן כי יש לי גם תכנון מענין על מערכת היגוי שתתן מענה מצויין לסרן מת מקדימה.
5. כי אני תמיד מחפש את הרעיון המקורי והחדשני, ואין לי שום ענין לבנות כלי רכב "רגילים". כך היה עם הצפרהונדה שאני מאד גאה על הרעיון המקורי במבנה ובמערכת הכח שלה; כך היה עם הראשן; כך היה עם הטרופי טראק שהוא הראשון מסוגו בארץ(אם כי קיים בארה"ב), ועוד.
6. חוץ מזה, למרות שאני משוכנע שהטרופי טראק שלי יתן לשלכם בראש, אני חייב להכין עתודה, משהו שניתן להכניסו לקרב אם חלילה תהיה בעיה.....:p

GodsFather
11-02-09, 14:59
מה עם 7.כי אם יגלו במשרד שיש לי זמן פנוי, עוד יבקשו ממני להתחיל לעבוד באמת ;)

הצפרדע
11-02-09, 15:43
יש לך קרדיט גדול בגלל שאתה הבן של חיה.

בעצם, היה לך עד עכשיו.

GodsFather
11-02-09, 15:53
שום דבר שאיזה בורקס או קוראסון בתזמון נכון לא יפתרו ;)

הצפרדע
11-02-09, 16:02
קודם כל לגבי התערבויות - כמו שידידנו י.מלמד אומר - "השעון מדבר".
ולגבי הפרוייקט... ידעתי שזה יגיע.
אני אשמח לראות סקיצה של המכונה לפני שנמשיך בדיון, כי מה שעובר לי בראש והמסקנות שנובעות מזה קשור לדברים שאני מכיר, או הוזה, אבל לא לדברים שאתה הוזה.
יאללה, שיהיה בהצלחה, ואם אתה צריך עזרה במה שאני יודע לעזור - אתה יודע איפה למצוא אותי.
אסף.

קודם כל תודה - תענוג לדבר איתך מידי פעם ולהתיעץ, וגם לקבל חו"ד מלומדת עם רצון לעזור.

סקיצה לא אוכל להעלות כאן, אבל אם אתה זוכר הפנית אותי בזמנו למישהו בענין ביצוע אנליזה דינאמית וסימולציות מחשב לגבי הרעיון שהיה לי. למרות שלא יצא ממנו כלום בינתיים, דוקא נוצר קשר טוב עם גורמים מוסמכים מאד אחרים בענף, ואולי יצא מזה ח'יר.

על כל פנים, מדובר בהזדמנות לבנות "משאית טראק" כזאת, שבה גם איישם את רצוני לבנות מעין צפרהונדה למירוצי מדבר, וגם אנסה את הרעיון החדש לגבי מערכת המתלים החדשה שצץ במוחי הקודח.

אם אתה בסביבה, ואני יודע שאתה מידי פעם בסביבה, תוכל לראות התחלה במו עיניך ולהתרשם ישירות, בלי סקיצות.

חנן גולומבק
11-02-09, 22:30
מה שחשוב באמת הוא יחס משקל הספק, ואני מעדיף רכב כבד עם הרבה כ"ס על פני רכב קל עם מעט כ"ס.
:p

ואני חשבתי שהכי טוב זה רכב קל עם הרבה כ"ס :rolleyes:

הצפרדע
11-02-09, 23:30
ואני חשבתי שהכי טוב זה רכב קל עם הרבה כ"ס :rolleyes:

אז טעית, ובגדול.

זה המתכון לשבירות בעבירות, וזה לא מציאה גדולה גם בראלי - ראה ערך מיצובישי, פולקסוואגן ואחרים בראלי רייד.

אבל מה אני יודע - כולה עו"ד שמתעסק בניירות.

huski360
12-02-09, 00:14
[quote=הצפרדע;233604]
הרכב יהיה בעל מנוע אחורי עם אלמנט של היפוך התנועה קדימה, עם שני מושבים ומיכל דלק מקדימה/מרכז הרכב.

אני מחפס מנגנון של היפוך תנועה
איפה מסיגים\קונים או אולי אפשר בבנייה עצמית.
לטובת מנוע V8 5.7 בנזין (לא יודע הספק ומומנט)
תודה.

הצפרדע
12-02-09, 00:32
היפוך תנועה יכול להיעשות בכמה דרכים - אחת מהן היא ע"י מנגנון שנקרא באנגלית V- DRIVE וזה דבר שצריך להביא אותו מחו"ל והוא לא זול.

דרך יותר זולה אבל לא פשוטה, שצריך לדעת איך לבצעה, היא ע"י היפוך הסרן או ע"י הפיכת הביצה לאחר ניתוקה מצינורות הסרן וסיבובה ב- 180 מעלות.

בצורה זאת "עוברת" הקורונה לצד השני של הפיניון, מה שגורם להיפוך כיוון התנועה.

זה מה שעשיתי בצפרהונדה וגם בסרן שאני מרכיב ברכב החדש.

דרך נוספת היא ע"י הוספת מנגנון היפוך שלקוח ממכלול בעל מטרה אחרת - למשל מכלול פורטלי של האמר, המורכב משני גלגלי שיניים, דבר הגורם להיפוך הכיוון. זה דומה למדי לטרנספר, רק שטרנספר שומר על כיוון התנועה(כמובן) ואילו הפורטל של האמר הופך אותו.

סוזי המשתוללת
12-02-09, 00:45
אני לא זוכר איך נגמרה ההתערבות הקודמת (משקל השלדה) :D

נמרוד אתה שפן:D:idea:

huski360
12-02-09, 00:53
היפוך תנועה יכול להיעשות בכמה דרכים - אחת מהן היא ע"י מנגנון שנקרא באנגלית V- DRIVE וזה דבר שצריך להביא אותו מחו"ל והוא לא זול.

דרך יותר זולה אבל לא פשוטה, שצריך לדעת איך לבצעה, היא ע"י היפוך הסרן או ע"י הפיכת הביצה לאחר ניתוקה מצינורות הסרן וסיבובה ב- 180 מעלות.

בצורה זאת "עוברת" הקורונה לצד השני של הפיניון, מה שגורם להיפוך כיוון התנועה.

זה מה שעשיתי בצפרהונדה וגם בסרן שאני מרכיב ברכב החדש.

דרך נוספת היא ע"י הוספת מנגנון היפוך שלקוח ממכלול בעל מטרה אחרת - למשל מכלול פורטלי של האמר, המורכב משני גלגלי שיניים, דבר הגורם להיפוך הכיוון. זה דומה למדי לטרנספר, רק שטרנספר שומר על כיוון התנועה(כמובן) ואילו הפורטל של האמר הופך אותו.

מנגנון של האמר יעמוד בעומס של המנוע?

חנן גולומבק
12-02-09, 01:53
אז טעית, ובגדול.
זה המתכון לשבירות בעבירות, וזה לא מציאה גדולה גם בראלי - ראה ערך מיצובישי, פולקסוואגן ואחרים בראלי רייד.
.

ממש לא נראה לי שטעיתי.
קל, לא אומר חלש.
רכב ראלי צריך להיות הכי קל שאפשר , הכי חזק מבנית שאפשר ועם הכי הרבה כ"ס ומומנט שאפשר.

בעבירות אני לא מבין הרבה.

רפאל
12-02-09, 08:26
רכב ראלי צריך להיות הכי קל שאפשר , הכי חזק מבנית שאפשר ועם הכי הרבה כ"ס ומומנט שאפשר.

.

היי חנן

לדעתי האישית טעות גדולה בידך.

רכב קל מחליק בסיבוב.
רכב קל מפרפר ביציאה מהמקום.
רכב קל "מאבד" היגוי.
ועוד ועוד ועוד.

היחס בין כ"ס למשקל הרכב הינו הקובע וצריך להתאים.

סתם דוגמא קטנה.
חבר לקח מיני מיינור ושתל קדימה מנוע של הונדה V-TECH (כמו בצפרהונדה). הוא גם הגדיש אותו והביא מערכת ניהול מנוע חדשה וכו'.
בקיצור ולעניין רכב ששוקל כ- 850 ק"ג עם מנוע של כ- 400 כ"ס.
בסיבוב הראשון הרכב המשיך ישר ונכנס בעץ.

וזה על כביש, לא על כורכר או שבילי מדבר.

מה לעשות

עו"ד עו"ד אבל יודע מה הוא עושה (ובונה) :):):):)

רפי

הצפרדע
12-02-09, 09:45
בעבירות אני לא מבין הרבה.

מסתבר שגם בראלי לא.....:twisted:

הצפרדע
12-02-09, 09:48
מנגנון של האמר יעמוד בעומס של המנוע?

כן.

המנגנון נמצא אחרי הדיפרנציאל וצמוד לגלגל, מקום בו הכפלת המומנט היא בשיאה.

לא תהיה לו בעיה לעמוד במה שיוצא מהמנוע.

eran4x4
12-02-09, 10:30

ברוך -

סחתיין על המוח הקודח, על היצירתיות, על הלימוד תוך כדי תנועה ועל העשיה!

האם שימוש ביציאה הקידמית של הטרנספר יתן את אותו היפוך תנועה שאתה מחפש?

בהצלחה
ערן

הצפרדע
12-02-09, 11:26
לא.

כיוון הסיבוב של שתי יציאות הטרנספר זהה, מכיוון (תחשוב על זה לרגע) שבסרנים הקורונה נמצאת באותו צד.

קאפיש?

נמרוד
12-02-09, 12:15
ברוך, הרעיון של שימוש בפורטל של האמר כV-Drive הוא רעיון טוב. יחידה קומפקטית, יכולה לשבת קרוב ליציאה של גיר+מנוע אחוריים, והופכת את הכיוון באופן טבעי - כך שאין צורך להפוך את הסרן האחורי. קראתי דיון תיאורטי על הנושא פעם בRDC, אם אני זוכר העלו את הבעייה של הווצרות חום. הוא אמנם נועד לעבוד בגלגל, במומנטים גבוהים מאד, אבל במהירות נמוכה יחסית, באפליקציה של היפוך תנועת מנוע הוא יעבוד במהירות גבוהה פי 2-3 מזו שהוא תוכנן לה ועלולה/צפויה להיות בעית קירור משמעותית. בכלל בעיות קירור מאפיינות גם את הV-drive הימיים המוסבים שמשתמשים בהם בטרופי-טראקס, לי לא ברור עד הסוף למה זה צריך להיות כך אבל ממה שאני קורא זו ההתמודדות העיקרית שם.

לא הבנתי איך יחידת ההפחתה של ההאמר עוזרת באפליקציה של 4X4, האם אתה הולך לשים שתי יחידות פורטלים בנוסף לטרנספר רגיל הפוך כדי לחסוך בהיפוך סרנים? או שאני סתם מתבלבל מכל ההיפוכים האלו...

-----------------

לגבי נושא המשקל - אני רואה שזה הופך כאן לאידיאולוגיה... רפי, נתת דוגמא מעניינת עם המיני של החבר:

...בקיצור ולעניין רכב ששוקל כ- 850 ק"ג עם מנוע של כ- 400 כ"ס.

מה אתה אומר על מכונית פורמולה אחד אופיינית ששוקלת 650 ק"ג ויש לה 700+ כ"ס? מה שונה בין שתי הדוגמאות? רמז: משהו עגול ושחור.

ומה לגבי מכוניות מסלול על שלט רחוק, שוקלות קילוגרמים בודדים, יחס הספק דומה או טוב יותר משל אותה פורמולה אחת... לפי התיאוריה שלך לא יכול להיות שהן נוסעות בכלל. :D

--------

אבל מה אכפת לי, רוצים - משקל זה טוב. לצערך ברוך התערבת איתי שהשלדה של הTT תשקול פחות מ600 קילו, אני מכריז על נצחון טכני אלא אם אתה מתכוון להפשיט ולשקול אותה תוך 14 יום, ולא, אני דורש להיות מוזמן למסעדה באיכות גבוהה שבה נדון על פרטי ההתערבות הבאה :D ואתה יודע שאני מאחל לך את כל ההצלחה שבעולם, תענוג לעקוב אחרי הפרויקטים שלך, מוזרים יותר או פחות, ותמיד מקוריים.

GodsFather
12-02-09, 12:33
מה אתה אומר על מכונית פורמולה אחד אופיינית ששוקלת 650 ק"ג ויש לה 700+ כ"ס? מה שונה בין שתי הדוגמאות? רמז: משהו עגול ושחור.

תכנון אווירודינמי מצמיד את הרכב לקרקע, אחרת הוא היה ממריא, כל שכן מאבד אחיזה - אני לא צריך לספר לך את זה...

ובתחום שלנו/שלכם לא מתייחסים לאווירודינמיקה ככלי מרכזי שבזכותו קובעים שיאים או זוכים על קוצה של שניה, אלא כתוספת בלבד.

הצפרדע
12-02-09, 13:32
ברוך, הרעיון של שימוש בפורטל של האמר כV-Drive הוא רעיון טוב. יחידה קומפקטית, יכולה לשבת קרוב ליציאה של גיר+מנוע אחוריים, והופכת את הכיוון באופן טבעי - כך שאין צורך להפוך את הסרן האחורי. קראתי דיון תיאורטי על הנושא פעם בRDC, אם אני זוכר העלו את הבעייה של הווצרות חום. הוא אמנם נועד לעבוד בגלגל, במומנטים גבוהים מאד, אבל במהירות נמוכה יחסית, באפליקציה של היפוך תנועת מנוע הוא יעבוד במהירות גבוהה פי 2-3 מזו שהוא תוכנן לה ועלולה/צפויה להיות בעית קירור משמעותית. בכלל בעיות קירור מאפיינות גם את הV-drive הימיים המוסבים שמשתמשים בהם בטרופי-טראקס, לי לא ברור עד הסוף למה זה צריך להיות כך אבל ממה שאני קורא זו ההתמודדות העיקרית שם.

בעקרון, יחידת ההפחתה של ההאמר עובדת במהירות פי 2.7 אם שמים אותה לפני הדיפ'.
אם שמים אותה לפני סרן "רגיל" בג'יפ, היא תעבוד פי 3.5-4.5 יותר מהר.

אין בעיית התחממות ממשית, אלא אם מדובר ברכב כביש או באחה שנוסעים במאמץ מרחקים ארוכים.
במקרה כזה שמים רדיאטור שמן וגם שמן סינטטי באיכות גבוהה יותר.
אגב, היחידה הזאת היא לא כל כך קלה - משקלה כשל טרנספר כבד, אי שם בסביבת ה - 50ק"ג.

לא הבנתי איך יחידת ההפחתה של ההאמר עוזרת באפליקציה של 4X4, האם אתה הולך לשים שתי יחידות פורטלים בנוסף לטרנספר רגיל הפוך כדי לחסוך בהיפוך סרנים? או שאני סתם מתבלבל מכל ההיפוכים האלו...

לא, ממש לא. פשוט עניתי לבחור ששאל שאלה עקרונית - איך הופכים כיוון סיבוב.
כתבתי לו שאני הפכתי את הסיבוב ע"י חיתוך הביצה בסרן שלי וחיבורה מחדש לאחר סיבוב 180 מעלות, דבר שהביא את הקורונה להיות בצידו השני של הפיניון, ועקב כך היפוך הכיוון.

האופציה ל 4X4 אצלי, תושג ע"י שימוש בטרנספר, כאשר היציאה שהולכת ברגיל קדימה, הולכת אצלי אחורה, ואילו היציאה שהולכת אחורה, יוצאת אצלי קדימה ממש במרכז, ועל כן מתאימה לחיבור ישיר לביצה(כמו של קינג, למשל), אם אחליט לעבור בשלב כלשהו למתלים נפרדים מקדימה עם הינע 4X4.
אני מקווה שהסברתי את עצמי.

אבל מה אכפת לי, רוצים - משקל זה טוב. לצערך ברוך התערבת איתי שהשלדה של הTT תשקול פחות מ600 קילו, אני מכריז על נצחון טכני אלא אם אתה מתכוון להפשיט ולשקול אותה תוך 14 יום, ולא, אני דורש להיות מוזמן למסעדה באיכות גבוהה שבה נדון על פרטי ההתערבות הבאה :D ואתה יודע שאני מאחל לך את כל ההצלחה שבעולם, תענוג לעקוב אחרי הפרויקטים שלך, מוזרים יותר או פחות, ותמיד מקוריים.

כאן אתה צודק - לא שקלתי את השילדה, ועל כן האשם נופל אצלי. אבל אתה יודע שבכל מקרה, התערבות או לא, אשמח להזמין אותך למסעדה על חשבוני, ובהזדמנות זאת לדון איתך על הא ועל דא, כולל הרכב החדש.

בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לך על הפרגון ועל המחמאות, בשרשור באחה חצרים ובכלל, גם כאשר הן מסוייגות או מחויכות;), וגם כשיש בצידן ביקורת.

דרור ברלי
12-02-09, 14:30
היי חנן

רכב קל מחליק בסיבוב.
רכב קל "מאבד" היגוי.
ועוד ועוד ועוד.

היחס בין כ"ס למשקל הרכב הינו הקובע וצריך להתאים.

סתם דוגמא קטנה.
חבר לקח מיני מיינור ושתל קדימה מנוע של הונדה V-TECH (כמו בצפרהונדה). הוא גם הגדיש אותו והביא מערכת ניהול מנוע חדשה וכו'.
בקיצור ולעניין רכב ששוקל כ- 850 ק"ג עם מנוע של כ- 400 כ"ס.

וזה על כביש, לא על כורכר או שבילי מדבר.

מה לעשות

עו"ד עו"ד אבל יודע מה הוא עושה (ובונה) :):):):)

רפי

אני לא יודע אם אתה זוכר שכשסיפרת לי על הפרויקט הזה, הזכרתי לך שעברו תחת ידי "רק" ארבעה מיני'ס וקבעתי כבר אז בלי לראות את הרכב הזה, שהוא לא יצליח לפנות....
אבל אם אתה חושב שאם המיני הזו היתה שוקלת 2 טון ולא 800 ק"ג, היא כן היתה מצליחה לפנות?... אז אתה טועה.
זה לא רק משקל אלא גם בסיס גלגלים וצורת ההנעה.
רכב עם הנעה קדמית ו-400 כ"ס על בסיס גלגלים כל כך קצרצר ושילדה כל כך עתיקה ולא מתוחכמת פשוט לא יצליח לפנות.

גם האריזה המקורית של המנוע הזה - הונדה סיוויק של תחילת שנות ה-90, בקושי פונה עם מנוע VTI סטנדרטי (160 כ"ס). אז עם 400 כ"ס? בתוך שילדת מיני???.....
למיני-קופר הסדרתית הכי חזקה היו קצת פחות מ-80 כ"ס. זה פחות או יותר הגבול העליון מבלי לפגוע בהתנהגות הפנומנלית של הרכב הזה, שהיא נייטרלית לגמרי. ככל שתעלה בהספק, (ונהגתי בחיי על כמה מיני'ס משופרים מאוד), תתחיל לסבול מתת-היגוי שילך ויתחזק יחד עם העלייה בכו חהמנוע, ומלחימת הגה פרועה בכל האצה.
במציאות, גרסאות המסלול של BMC הצליחו לסחוט עד 137 כ"ס ממנוע סדרה A המקורי של המיני, אבל הן היו משודרגות לאין-ערוך מבחינת מתלים ושילדה וגם אז נדרשו כמה מהשמות היותר מיתולוגיים של עולם המירוצים בשנות ה-60 וה-70 כדי להשתלט על הגמד הרשע הזה.

כדי לשלוט בעדרים של מאות סוסים כאלה, מחברים אותם לגלגלים אחוריים (לא תמיד גם הסידור הזה עובד - החיפושית המיתולוגית של "מוסך רון" עם מנוע אימפרזה טורבו ו-250 כ"ס היתה יוצאת מהמקום בווילי פראי.... מי דיבר בכלל על היגוי....) כפי שאתה בטח מכיר היטב מאיזה אוטו יפני "אנמי ורופס" שבמסגרת העבודה שלך אתה נוהג בו קצת ובעיקר -ב"עדינות" - אם אתה גם רוצה אוטו שפונה היטב, מספרי סוסים כאלה עדיף לחלק לכל ארבעת הגלגלים....

רפאל
12-02-09, 14:48
היי נמרוד

קודם כל לא הבנתי את הרמז

כאשר אנו בונים את המכוניות שלנו, ואני אומר כולנו !, אנחנו מתייחסים לחלוקת משקל, למשקל היבש/רטוב, לגודל צמיג, למרווח גלגלים ועוד ועוד ועוד.
מישהו מאיתנו הכניס פעם את הרכב למנהרת רוח לצורך בדיקת אוירודינמיות, מישהו פעם בדק כושר הצמדה לכביש.

ולכן אני בא ואומר.
בתנאים שאנחנו בונים את הרכבים יש חשיבות גדולה ליחס משקל כ"ס.

הלוואי ויכולנו לבנות את הרכבים שלנו כמו פורמולה 1 או דומיהם.

רפי

דרור ברלי
12-02-09, 15:02
צמיגם רפי. צמיגים.

אבל לא רק. אני עדיין טוען שמיני עם הנעה קדמית ו-400 כ"ס לא תצליח לפנות גם עם צמיגי פורמולה 1.

asafk
12-02-09, 21:50
אני חושב שלפרוייקט עצמו עוד מעט יהיה דיון חדש. אז רק הערה בעניין המיני - ובכלל - הקונבנציה היא שאי אפשר להוריד יותר מ 200 כ"ס לקרקע בהנעה קדמית. בחיים האמיתיים אתם רואים שזה נכון- יש מכוניות הנעה קדמית מעטות מאוד עם יותר מ 200 כ"ס, וגם אז יש בקרת אחיזה שלמעשה מונעת מכל הכח להגיע לצמיגים.

אסף.

יקיר גרין
13-02-09, 21:27
לא, ממש לא. פשוט עניתי לבחור ששאל שאלה עקרונית - איך הופכים כיוון סיבוב.
כתבתי לו שאני הפכתי את הסיבוב ע"י חיתוך הביצה בסרן שלי וחיבורה מחדש לאחר סיבוב 180 מעלות, דבר שהביא את הקורונה להיות בצידו השני של הפיניון, ועקב כך היפוך הכיוון.

ברוך מה השיקול לחתוך את הביצה מהסרן ולא להפוך את כל הסרן?

יקיר גרין
14-02-09, 00:02
ברוך מה השיקול לחתוך את הביצה מהסרן ולא להפוך את כל הסרן?

אחרי עוד מחשבה, סרן קדמי צריך לחתוך כי הוא לא סימטרי (זווית קאמבר), אחורי אפשר פשוט להפוך ...

הצפרדע
14-02-09, 00:14
אחרי עוד מחשבה, סרן קדמי צריך לחתוך כי הוא לא סימטרי (זווית קאמבר), אחורי אפשר פשוט להפוך ...

נכון(בלי שום קשר לקאמבר).

אלא מה? אתה יכול להפוך גם סרן קדמי, אבל אז תצטרך לנתק את ידי הסרן מקצות הצינור, ולהחליף ביניהן - ימין לשמאל ושמאל לימין.

מענין, הא? :cool: ?

יקיר גרין
14-02-09, 01:06
נכון(בלי שום קשר לקאמבר).

לא קאמבר, זווית קינג-פין?

אלא מה? אתה יכול להפוך גם סרן קדמי, אבל אז תצטרך לנתק את ידי הסרן מקצות הצינור, ולהחליף ביניהן - ימין לשמאל ושמאל לימין.

מענין, הא? :cool: ?
מה ההבדל בין לנתק את יד הסרן מהצינור ללחתוך את הצינור? יד הסרן לא מרותכת לצינור?

מעניין לאללה ...

shimixx
14-02-09, 12:01
400 כ"ס ממנוע הונדה vtec מוגדש
זה נבדק או שהנתון הזה "עף לאויר "

*** שאלה מעניינת (נגיד...), אבל לא קשורה לשרשור. תודה, המערכת ***

חנן גולומבק
15-02-09, 23:42
מסתבר שגם בראלי לא.....:twisted:

יותר מאשר לך זה בטוח...:|

ציטוט:
פורסם במקור על ידי חנן גולומבק http://www.jeepolog.com/forums/images/buttons_red/viewpost.gif (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=233826#post233826)

.

היי חנן

רכב קל מחליק בסיבוב.
רכב קל "מאבד" היגוי.
ועוד ועוד ועוד.

אה הבנתי , אז אני צריך להוסיף עוד איזה 500 ק"ג לבאגי שלי נכון ?

תגיד רפי מה שתית כשכתבת את זה ? לקח לי שבוע להגיב כיוון שניסיתי לבדוק איפה באמת טעיתי אבל כנראה שבאמת היית שיכור.:cool:

רכב ראלי במידות של טרופי טראק או באגי קלאס 1 לא יכול להיות קל מדיי, הוא הרי גדול, 3 מטר לפחות בין הסרנים, 220 ס"מ לפחות בין הגלגלים הרי הוא ישקול בין 1700 ל 2000 ק"ג + בכל מצב ולא בגלל שהוסיפו לו משקל בכח אלא בגלל שברזלים שוקלים .

אז מה עדיף ? טרופי טראק עם 300 כ"ס ששוקל 2000 ק"ג או 2500 ק"ג ?

רפאל
16-02-09, 00:00
היי חנן

תחשוב על זה.
טרופי טראק אמריקאי אמיתי, עולה בסיבובת 200K$ וצפונה.
בנוי מכרומולי, אלומניום ושאר מתכות אקזוטיות.
כמה שוקל ???

אף אחד לא יורד מממוצע של כ- 2300 ק"ג.

אתה חושב שהם לא יכלו לבנות אותם יותר קלים ?

כנראה שלא המצאנו את הגלגל, וכנראה שמה שאנחנו לומדים האמריקאים כבר שכחו :)

אבל בטוח שהם לא טועים !

תחשוב על זה.

רפי

חנן גולומבק
16-02-09, 00:28
היי חנן
רפי

אני לא חושב, אני בטוח.
לילה טוב.

לירן סברוב
16-02-09, 16:17
היי חנן

תחשוב על זה.
כמה שוקל ???

אבל בטוח שהם לא טועים !

תחשוב על זה.

רפי

היי רפי, אם אתה בונה רכב עם 800 כ"ס +- אז ללא ספק אתה זקוק לרכב חזק בהתאם.

נמרוד
16-02-09, 16:21
היי חנן

תחשוב על זה.
כמה שוקל ???

אבל בטוח שהם לא טועים !

תחשוב על זה.

רפי

לטרופי טראק אמריקאי ששוקל 5000 פאונד יש מנוע ביג בלוק עם הספק של 750-800 כ"ס. כפליים ויותר מהרכב של ברוך, שמשקלו דומה (לפי השמועות, נתון רשמי מעולם לא פורסם :D ). גם שמה לא כולם מודעים לחיסכון במשקל באותה מידה. ברור מאליו שבעולם האמיתי לגיטימי להשתמש בפלדות פשוטות, ופחים עבים וזמינים, וכן הלאה. אבל כל זה למרות תוספת המשקל שהם גוררים איתם, ולא בגללה. אין מה להתבייש בעודף משקל, אבל גם לא להפוך אותו לאידיאולוגיה!

תכנון נכון (ומנצח)? תסתכל שוב על טנדר הטויוטה PPI של איבן סטיוארט מלפני 15 שנה. עדיין מכונית המירוץ לשטח המרשימה ביותר, לדעתי, ועבורי מודל לחיקוי. בנויה כמובן בטכנולוגיות ועלויות שלעולם לא אוכל להתקרב אליהן... חפש שם צינור מיותר.

בכל מקרה רפי, מה אתה מנסה להגיד? שאם אפשר לחסוך במשקל אתה לא תנסה לעשות זאת? שאתה חושב שצריך להוסיף משקל בכוונה? אני לא יורד לסוף דעתך.

הצפרדע
16-02-09, 16:49
לטרופי טראק אמריקאי ששוקל 5000 פאונד יש מנוע ביג בלוק עם הספק של 750-800 כ"ס. כפליים ויותר מהרכב של ברוך, שמשקלו דומה (לפי השמועות, נתון רשמי מעולם לא פורסם :D ).

מילא זה שאתה לא יודע כמה הרכב שוקל( ;) ), אבל אתה גם לא יודע כמה סוסים המנוע שלו משחרר...:cool: , וזה ממש לא מעט על אף כל מה שתשמע ותקרא פה ושם.

בכל מקרה רפי, מה אתה מנסה להגיד? שאם אפשר לחסוך במשקל אתה לא תנסה לעשות זאת? שאתה חושב שצריך להוסיף משקל בכוונה? אני לא יורד לסוף דעתך.

אני אתרגם קצת את רפי - חנן אמר למעלה שהוא חשב תמיד שכמה שיותר קל וכמה שיותר חזק, זה הכי טוב.

מה שרפי מנסה להגיד הוא שלדעתו, וגם לדעתי, משקל = אחיזה, והרבה כ"ס מחייבים הרבה אחיזה, ולכן חייבת להיות קורלציה בין המשקל לבין הכ"ס שיש למנוע(דהיינו יחס משקל:הספק).

יחס נמוך מידי(דהיינו הרבה מאד סוסים על מעט מאד משקל), הוא לא בהכרח דבר טוב, בעיקר בסיטואציות שהוזכרו על ידו, ולדעתי הוא יכול להיות לעיתים קרובות ממש רע.

זה ענין שגם אתה מאשר אותו, שכן התשובה הראשונית שלך היתה - כן, אבל בטרופי טראקס האמריקאים יש מנוע של 750-800 כ"ס, כלומר = יחס המשקל הספק שם, מאפשר משקל עצמי גבוה. ולא רק שהוא מאפשר משקל עצמי גבוה, הוא די מחייב משקל כזה - אתה יכול לנסות לתאר לעצמך איך היה טרופי טראק כזה מתנהג בשטח עם אחיזה גרועה, כמו כורכר וחול למשל, עם משקל עצמי של 1.5 טון ו- 800כ"ס. לעניות דעתי, הסדנאות בארה"ב היו יכולות לייצר על נקלה רכבים כאלה במשקל עצמי נמוך. מענין למה הם לא(לי זה די ברור).

נכון שככלל, ובגלל העובדה שאי אפשר לבנות רכב חזק לראלי במשקל מאד נמוך, זאת בעיה די תיאורטית ובד"כ יש מחסור בסוסים לעומת עודף בקילוגרמים, אבל זה לא משנה את העיקרון הנ"ל
לפיו דרוש יחס אופטימאלי ולא יחס טוטאלי, וזה לבטח לא עושה את "העיקרון מאילת" לנכון או הגיוני.

הצפרדע
16-02-09, 17:08
היי רפי, אם אתה בונה רכב עם 800 כ"ס +- אז ללא ספק אתה זקוק לרכב חזק בהתאם.

לירן, כח המנוע לא קובע כמה חזק צריך להיות הרכב, בטח לא ברכב ראלי.

מה שקובע את חוזק השילדה ומבנה הרבב, הוא הכוחות הפועלים עליה, וכח המנוע הוא הקטן שבהם ברכב כזה.

חוץ מזה, טרופי טראק אמריקאי לא יורד אף פעם מ2400 ק"ג, למרות שניתן לבנותו ללא בעיה גדולה מידי במ,שקל נמוך בהרבה.

לידיעתך, גם הביג בלוקים שלהם, העשויים כולם אלומיניום כולל הבלוק, קלים כמו סמול בלוק, אם לא קלים יותר, וברור לחלוטין שאחד השיקולים החשובים בטרופי טראקס הוא משקל עצמי מתוכנן מראש ואז קביעת מנוע חזק מספיק, ולא להיפך.

רפאל
16-02-09, 18:00
היי חנן

כדי להמחיש את דבריי וכוונתי, אשר הועברו יפה ע"י הצפרדע - תודה לסינגור :), אתן דוגמא מענף אחר.
קח את מרוצי הדרג.
רכב קל מאוד עם מנוע עתיר כוחות סוס שהלוואי עלינו.
אתה חושב שהוא יוכל לבצע סיבוב ?
הרכב נוסע רק בקו ישר (400 מטר) וגם פה, עם כל המנוע הקדמי שלו, החזית מתרוממת באוויר.
עכשיו בוא נבנה רכב ראלי עם אותו יחס משקל/כ"ס של רכב הדרג.

מה אתה חושב שיקרה ?

הסדנאות בארה"ב בקלות יכולות לבנות רכב עם כמה ק"ג פחות, אבל כנראה שהם יודעים למה הם לא עושים זאת.

כמה שוקל הטרופי-טראק של VW ?
אתה חושב שבתקציב הזה לא יכלו לקצץ כמה ק"ג ?

עכשיו חשבון פשוט.

ברכב של ברוך מנוע מברזל - ברכבים האמריקאים מנוע אלומניום.
ברכב של ברוך ת"ה רגילה - באמריקאים ת"ה מחומרים אקזוטיים.
ברכב של ברוך סרן אחורי סטנדרטי מחוזק - באמריקאים סרנים אקזוטיים למיניהם.
ברכב של ברוך שילדה מפלדה רגילה עם פחים - באמריקאים שלדות כרומולי עם אלומיניום.

ועדיין הרכב של ברוך שוקל כמעט כמו רכב אמריקאי !!!

כנראה שהם יודעים למה הם מגיעים למשקלים הללו.

רפי

נמרוד
16-02-09, 22:52
תנו לי לנסות להבין את ההגיון שלכם. למרותו שכתבת רפי בבירור:

הסדנאות בארה"ב בקלות יכולות לבנות רכב עם כמה ק"ג פחות, אבל כנראה שהם יודעים למה הם לא עושים זאת.

הייתי רוצה לחפור ולהבין את הטיעון. אתם מתייחסים לכך שטרופי טראק מסוימים שוקלים כך-וכך קילוגרמים. המשקל הזה גבוה לדעתכם, ואתם לא מוצאים איפה הוא מתחבא - למה הרכב שמולכם בתמונות שוקל לצורך העניין 2300 ק"ג - ,ולכן מסיקים שהמשקל שם בכוונה - כאילו יכלו בוני הרכב לבנותו קל יותר לו רצו, אבל החליטו בכוונה להוסיף משקל מיותר.

עד כאן אני מבין נכון?

נמרוד
16-02-09, 23:04
קח את מרוצי הדרג.
רכב קל מאוד עם מנוע עתיר כוחות סוס שהלוואי עלינו.
אתה חושב שהוא יוכל לבצע סיבוב ?
הרכב נוסע רק בקו ישר (400 מטר) וגם פה, עם כל המנוע הקדמי שלו, החזית מתרוממת באוויר.
עכשיו בוא נבנה רכב ראלי עם אותו יחס משקל/כ"ס של רכב הדרג.

מה אתה חושב שיקרה ?

מקודם מיני עם מנוע 400 כ"ס, ועכשיו מכונית דראג? מה הדוגמאות המוזרות האלו אמורות להסביר? מכונית דראג לא נבנתה כדי להסתובב, היא נבנתה למטרה מאד מוגדרת. נתתי לך כבר דוגמא למכונית עם יחס משקל הספק בלתי אפשרי לטענתך - מכונית פורמולה אחד.

ואם לחזור לנושא, בוא נדמיין טרופי טראק ששוקלת יבש 1600 ק"ג ומורידה לקרקע 550 כ"ס. יכול לעבוד או לא?

חנן גולומבק
16-02-09, 23:04
וברור לחלוטין שאחד השיקולים החשובים בטרופי טראקס הוא משקל עצמי מתוכנן מראש ואז קביעת מנוע חזק מספיק, ולא להיפך.

וואלאק ברוך אם תראה לי מאיפה אתה שואב את הנתון (המופרך הזה לדעתי) , אני מבטיח לך סיבוב בבאגי...:shock:

נמרוד
16-02-09, 23:07
אני מצטרף לשאלה של חנן - "משקל עצמי מתוכנן מראש" - מה זאת אומרת? מתוכנן לפי אילו שיקולים?

ואני מפסיק עם השאלות, אותן הדגשתי באדום. דיון כזה כדי להשאר רציני כמו שהוא צריך להתנהל לאט ובשיקול דעת, לא בשיטת הפינג-פונג. קחו את הזמן לחשוב.

asafk
16-02-09, 23:17
יש כאן נקודה חשובה מאוד בדיון, שהיא שגויה מהיסוד, ואני מתפלא שעלתה.

מה שרפי מנסה להגיד הוא שלדעתו, וגם לדעתי, משקל = אחיזה, והרבה כ"ס מחייבים הרבה אחיזה,

המשפט הזה מתחיל רע. נכון שהרבה הספק, בשביל שיגיע לקרקע, צריך הרבה traction, או בעברית תאחיזה. עד כאן הכל בסדר, אבל משקל = אחיזה???
אתם יודעים (ואני יודע שאתם יודעים, כי אם תעשה חיפוש תמצא דיון שהנושא עלה בו) שהתאחיזה היא יותר ממשקל. טיפה נחזור לנוסחאות, תאחיזה = כוח נורמלי על הגלגל X מקדם חיכוך. זה בתאוריה, כי דווקא החיכוך הוא בעייתי להגדרה, אבל נעזוב. מה שמטריד אותי זה שאתם כותבים שלדעתכם הכוח הנורמלי על הגלגל הוא רק משקל. הלו, זו לא מכונית הנעה קדמית! במכונית הנעה קדמית, התאחיזה להאצה היא המשקל, פחות הכוחות שנדרשים להיגוי (או להיפך), ולכן מכונית הנעה קדמית לא יכולה להעביר לקרקע יותר מ200 כ"ס בהאצה. אבל זו בדיוק הסיבה שמכוניות אמיתיות משתמשות בהנעה אחורית. אפילו בהנעה אחורית עם מתלים נפרדים אפשר לייצר יותר אחיזה מאשר המשקל בלבד, אבל במכונית הנעה אחורית עם סרן חי, אפשר להגדיל את התאחיזה פי כמה! לשם מה אתה מתכנן מתלה ל LIFT אם לא לשם כך? לדעתי, האופטימלי בין כוח והתנהגות הוא anti-squat של 80%, עכשיו אני שולח אתכם (רפי וברוך) לעשות שיעורי בית עם מחשבון (אני יודע את התוצאה, ולכן מופתע שאתם מתעלמים מכך) - כמה (באחוזים) אתה מרוויח בתאחיזה יותר ממשקל הרכב, עם הנתנון הזה (של 80% ) ? וכמה תרוויח אם תגדיל את הLIFT עוד יותר?

בקיצור, לעשות אידיאולוגיה מעודף משקל זה מוזר בעיני (כן, שמנים יותר שמחים, בסדר ).

אסף.

(מצאתי פתרון לבעית האחיזה של הקטנוע שבתמונה. הניסויים בינתיים מצליחים. הבחור פנוי להשכרה אם ארז אברמוב לא שוקל מספיק ותצטרכו יותר אחיזה במירוצים הקרובים)
http://www.fugly.com/media/IMAGES/Random/super-fat-man-on-a-scooter.jpg

רפאל
17-02-09, 00:04
היי לכולם

אסף

אני פחות חזק בנוסחאות ולכן אשאיר לברוך לענות על כך - אם ירצה.

נמרוד.

כוונתי בדוגמאות שנתתי הייתה להראות כי היחס בין משקל הרכב לכ"ס הינו אינדבדואלי עבור ייעוד הרכב.
למטרת מרוצי דראג צריך רכב קל מאוד ועתיר כ"ס. זאת מכיוון שרכב זה נוסע 400 מטר בקו ישר, רכב זה בעל צמיגים מיוחדים אשר מורידים את הכח לאספלט.למטרות אחרות צריך רכבים אחרים.
גם בדוגמא שלך, נמרוד, אתה רק מחזק את דבריי. קח את אותו רכב פורמולה 1 שלך, בא נתעלם ממרווחי גחון ועוד מריעין אבל כן שים לו צמיגי שטח, האם הרכב הזה יהיה מסוגל לבצע סיבוב אחד בציר כורכר כדוגמאת ציר הגז או בסיבוב בדיונה כדוגמאת אזור צאלים, ואני חוזר ואומר בא נתעלם מאי יכולת העבירות של הרכב, אני מדבר רק מבחינת אחיזת הרכב בקרקע.

חנן

אני לא בא ואומר, בא נבנה רכב ששוקל שני טון ונרכיב מנוע של 100 כ"ס. מצד שני אני לא בא ואומר, בא נבנה רכב ששוקל טון ונרכיב לו מנוע של 800 כ"ס.

אני בא וטוען כי יש צורך ביחס מסויים, כמובן בהקשר של מרוצי ראלי-רייד שבהם עסקינן אנחנו, של משקל הרכב לעומת כ"ס של המנוע שלו.
יכול להיות שאם נוריד 100 ק"ג זה טוב או לא אבל אנחנו מדברים על העיקרון.
ולדעתי העקרון אומר "קל זה לא תמיד יותר טוב".

עד כאן.

נמשיך מחר

לילה טוב
רפי

הצפרדע
17-02-09, 00:08
ואם לחזור לנושא, בוא נדמיין טרופי טראק ששוקלת יבש 1600 ק"ג ומורידה לקרקע 550 כ"ס. יכול לעבוד או לא?

זה אתה שתמיד אומר - למה להמציא? בוא נראה מה עובד בעולם. אי אפשר להתוכח עם מה שעובד.

עכשיו תראה לי חיה כזאת שנראית כמו רכב ראלי/מירוצי מדבר ששוקל 1500 ק"ג עם 800 כ"ס.
אם תראה משהו כזה שקיים, עובד ומנצח, אני מרים ידיים ומוותר.

ובבקשה אל תכניסו לי מילים לפה - לא אמרתי שאחיזה היא אך ורק משקל ולא ניסתי ליצור אידיאולוגיה של עודף(!!) משקל(מאיפה זה בא?!?) ולא אמרתי עוד כמה דברים שציטטתם למעלה. כל מה שאמרתי הוא שיש חשיבות רבה ליחס משקל:הספק, ויש נתונים אופטימאליים בהקשר זה, כאשר יחס נמוך מידי איננו טוב כפי שגם יחס גבוה מידי איננו טוב.

מישהו מכם חולק על זה?

הצפרדע
17-02-09, 00:15
וואלאק ברוך אם תראה לי מאיפה אתה שואב את הנתון (המופרך הזה לדעתי) , אני מבטיח לך סיבוב בבאגי...:shock:

אני אעשה איתך עסקה שונה במקצת - אם אתה תפסיק להפריח בדותות ועקרונות לופט גישעפט, אני אתן לך סיבוב בטרופי טראק שלי...:twisted: :roll:

חוץ מזה. רציתי להזכירך כי אני כבר די זקן(חוץ ממכוער), כך שלא בטוח שאספיק לעשות סיבוב בבאגי שלך בגלגול הנוכחי....

הצפרדע
17-02-09, 00:24
אני מצטרף לשאלה של חנן - "משקל עצמי מתוכנן מראש" - מה זאת אומרת? מתוכנן לפי אילו שיקולים?

כיהודי טוב, אני אענה על השאלה בשאלות - האם לדעתך אפשר לבנות טרופי טראק שישקול 1600 - 1800 ק"ג?
האם הינך חוזר בך מן הקביעה כי הטרופי טראק שלי, השוקלת 2380 ק"ג(או ווי, הנתון נחשף רשמית!!) כבדה מידי, והיתה יכולה לשקול כמה מאות ק"ג פחות?

שלומי
17-02-09, 01:31
חשבתי על יתרון לגוף כבד -
שיפור היחס בין המשקל המוקפץ והלא מוקפץ.
לקצץ משקל מהמתלים נראה לי אתגר הרבה יותר גדול מאשר קיצוץ משקל מגוף הרכב.

אולי רכב קל מידי מרגיש קופצני ומפוזר ?

אבל באמת שזה לא מניסיון ;)

נמרוד
17-02-09, 01:52
כיהודי טוב, אני אענה על השאלה בשאלות - האם לדעתך אפשר לבנות טרופי טראק שישקול 1600 - 1800 ק"ג?

כן. התשובה בעמוד הראשי של האתר. (http://www.jeepolog.com/641.html). האם אתה או אני יכולים לבנות כזה רכב? לא. ונראה שגם רוב בוני הTT האמריקאים של היום. לא בתקציב של 300K דולר. האם לא צריך לשאוף לכך? האם לא נכון לקבל השראה ממה שנראה בלתי אפשרי? כל אחד ודרכו.

האם הינך חוזר בך מן הקביעה כי הטרופי טראק שלי, השוקלת 2380 ק"ג(או ווי, הנתון נחשף רשמית!!) כבדה מידי, והיתה יכולה לשקול כמה מאות ק"ג פחות?

שמע, אם הייתי יודע שאתה רגיש לנושא המשקל שלך כמו אישה, תאמין לי שלא הייתי מתחיל :D

הרכב שבנית יכול היה לשקול פחות, בוודאי. אני חושב שברור שאתה יכול לקצץ,בוודאי כשאתה מתחיל עכשיו שוב לבנות רכב חדש. ק"ג ועוד ק"ג מצטרפים למאות. אפשר לפתח כאן רשימה אם תרצה. ברורים לי גם השיקולים שלך בהרבה מקומות, אני באמת לא כותב את הדברים מתוך ביקורת, אלא מתוך שותפות לאותו מצב קיומי ששם אותנו במדינת ישראל ובלי מליונים מיותרים לבזבז על תחביב.

אני חושב ברוך שהנקודה בסופו של דבר ברורה לי ולך - אבל אני בספק עם רפי קלט אותה, אז אני אכתוב אותה בבירור -

אין "משקל טוב". אין יחס הספק/משקל נמוך מדי. פחות משקל יותר הספק - תמיד יותר טוב. והמגבלות האמיתיות, שלא מאפשרות לנו לבנות רכב דומה לטויוטה PPI, הן לא מגבלות אחיזה, הן מגבלות של חוזק מבנים, של חומרים, והן אופייניות למירוצי השטח. במכוניות פורמולה, במהירויות של 200+ קמ"ש, מתחילה להיות בעייה של אחיזה - ואז עוברים לפאזה הבאה שמישהו כאן הזכיר - אוירודינמיקה, שמאפשרת להוריד הספקים דמיוניים, וזה עוד אחרי שרוב רובן של העזרים היעילים ביותר נאסרו לשימוש במירוצים במהלך השנים... משקל הוא הדבר האחרון שנדרש.

ורפי, אני מתכוון למה שכתבתי באופן אבסולוטי, כל ק"ג של משקל שאתה מוסיף אמנם מגדיל את האחיזה אבל בדיוק באותה מידה הוא מגדיל את ההתנגדות ולכן נדרשת יותר אחיזה כדי להתקדם מול ההתנגדות המוגדלת... המשקל פשוט מתבטל בשתי הצדדים של הנוסחאות, זה הכל. אבל גם אם איזנת את המשקל עם הספק נוסף, המשקל מתווסף לכל משוואה של חוזק, על כל זרוע, בורג ומסב, ודורשת חלקים גדולים וכבדים יותר, שמוסיפים עוד משקל מיותר רק כדי שלא ישברו... מעגל קסמים.

מי שרוצה לקחת את העצה (שחשבתי שהיא ברורה מאליה) שיקח, ומי שלא - גם טוב. במיוחד אם הוא מתכוון להתחרות מול המכונית שאני תכננתי ;)

חנן גולומבק
17-02-09, 07:16
אני אעשה איתך עסקה שונה במקצת - אם אתה תפסיק להפריח בדותות ועקרונות לופט גישעפט, אני אתן לך סיבוב בטרופי טראק שלי...:twisted: :roll:

לא יודע על איזה בדותות אתה מדבר אבל אני עדיין מחכה שתסביר לי את מה שכתבת ""משקל עצמי מתוכנן מראש" באמת מעניין אותי לדעת מאיפה הבאת את זה אני עדיין טוען שרכב ראלי צריך להיות הכי חזק מבנית,הכי קל שניתן ובעל כ"ס רבים ככל הניתן, המרכיבים של כוחות סוס וחוזק מבני יגרמו מעצמם למשקל הכי קטן במקרה הטוב והכי גדול במקרה הרע. המשקל הכי טוב לא יהיה אף פעם פחות מ 1500 ק"ג . למה ? ככה. את התשובה המדויקת למצב שאני בור ששכמוני מנסה להסביר ,מסביר נמרוד בתשובה הקודמת.

[quote=הצפרדע;234681]חוץ מזה. רציתי להזכירך כי אני כבר די זקן(חוץ ממכוער), כך שלא בטוח שאספיק לעשות סיבוב בבאגי שלך בגלגול הנוכחי....

נשמה !

הצפרדע
17-02-09, 12:20
אני חושב ברוך שהנקודה בסופו של דבר ברורה לי ולך

אכן. בסופו של דבר אנחנו(כמעט) תמיד מסכימים.

הדברים ברורים והדיון בנקודה זאת מיצה את עצמו.

אני מקווה שבקרוב יהיה לי חומר ותיעוד על הבניה החדשה, והשרשור יחזור למסלולו המקורי.

הצפרדע
17-02-09, 13:57
אני עדיין מחכה שתסביר לי את מה שכתבת "[/COLOR]"משקל עצמי מתוכנן מראש" באמת מעניין אותי לדעת מאיפה הבאת את זה אני עדיין טוען שרכב ראלי צריך להיות הכי חזק מבנית,הכי קל שניתן ובעל כ"ס רבים ככל הניתן.

אני רואה שעל אף מיצוי הדיון, נשארתי חייב לך תשובה.

אשתדל להשיב בצורה של מבחן אמריקאי:

המיצובישי 4X4 עם גלגל "32 שניצח את הדקארים בשנים האחרונות, שקל כ - 1900ק"ג והיה לו מנוע שהפיק 270 כ"ס, כלומר יחס משקל:הספק של 7:1.
מדוע לדעתך לא נבנה הרכב לפי ה"עקרון האילתי" הקובע כי צריך לבנות הכי קל שאפשר עם הכי הרבה כח שאפשר?

א. כי במיצובישי לא ידעו איך לבנות את הרכב קל יותר.

ב. כי במיצובישי לא ידעו איך ליצר לרכב או למצוא לרכב יחידת כח המפיקה יותר מ - 270 סוסים.

ג. כי במיצובישי לא יודעים לבנות רכב ראלי נכון.

ד. כי במיצובישי לא שמעו על ה"עקרון האילתי".

ה. כל התשובות נכונת.

נמרוד
17-02-09, 14:19
ו. כי תקנון הFIA מכתיב משקל מינימום ורסטריקטור ביחס לנפח שביחד מקבעים יחס משקל/הספק מקסימלי שאפשר להגיע אליו...

הצפרדע
17-02-09, 14:26
ו. כי מיצובישי בנו רכב ששוקל בדיוק את משקל המינימום שמוכתב על ידי תקנון הFIA והשתמשו ברסטריקטור למנוע בדיוק כפי שכתוב באותו תקנון...

נו, ושוב תשובה בשאלה - מיצובישי לא היו יכולים להוציא עם הרסטריקטור הזה יותר מ 270 סוסים??

ואם זה נכון, לא היו יכולים לקצץ עוד במשקל הילוד??

תרשה לי לפקפק כאן במסקנה הזאת העולה מתשובתך.

אבל כמו שאמרנו, בוא נעזוב זה ונמשיך בשרשור הבניה החדשה.

רפאל
17-02-09, 14:31
היי נמרוד

"עד שנת 98' הונע הטנדר במנוע V6 קטן יותר, עם הספק של כ-350-300 כ"ס. זה הספיק כדי לקחת את איבן לניצחון היסטורי בבאחה 1000 של שנת 1993 - ניצחון כללי, מהיר יותר ב28 דקות בלתי-יאומנו מהאופנוען המנצח, לארי רוסלר האגדי. הפעם האחרונה שהרכב המהיר ביותר לא היה אופנוע הייתה 1973. ההישג לא שוחזר שוב עד היום."

לקוח מתוך הכתבה שלך.

אם הרכב הזה עם מנוע 350 כ"ס לקח אופנוען ב-28 דקות וניצח בכזו קלות, מדוע עם 550 כ"ס הוא לא לקח אופנוען ועוד היה לו קשה לנצח מתחרה אחר (נכון אני לא מכיר את הרכב השני). הרי לפני התאוריה שלכם העליה בכ"ס הייתה אמורה להייטיב עם הרכב !

כנראה כי היחס של 350 כ"ס על משקל של 1700 ק"ג היה המתאים ביותר וכאשר הוסיפו כ"ס (ונכון אולי המשקל גם עלה קצת בגלל גודל המנוע) זה כבר "עשה לא טוב" לרכב.

וכן אסף
אני יודע ומבין כי לא הכל זה משקל !.

רפי

נמרוד
17-02-09, 14:40
ברוך לא יפה להסתלבט עלי. אתה פתאום לא מכיר את תקנון הFIA? אתה לא זוכר למה ביטלנו את דרישת הרסטריקטור?

אם התקנון מכתיב משקל מינימים, אתה לא יכול להתחרות עם רכב ששוקל יותר, ולא משנה מי אתה. ועם רסטריקטור של 35 מ"מ, שהוא קטן יותר מהלוע של המנוע הסטנדרטי כפי שהוא ברכב על הכביש הציבורי, יש גבול להספק שאפשר להוציא. מה לעשות, זה FIA.

הצפרדע
17-02-09, 14:57
היי נמרוד

"עד שנת 98' הונע הטנדר במנוע V6 קטן יותר, עם הספק של כ-350-300 כ"ס. זה הספיק כדי לקחת את איבן לניצחון היסטורי בבאחה 1000 של שנת 1993 - ניצחון כללי, מהיר יותר ב28 דקות בלתי-יאומנו מהאופנוען המנצח, לארי רוסלר האגדי. הפעם האחרונה שהרכב המהיר ביותר לא היה אופנוע הייתה 1973. ההישג לא שוחזר שוב עד היום."

לקוח מתוך הכתבה שלך.
רפי

ושם לא היה רסטריקטור, נכון?

נמרוד
17-02-09, 17:10
רפי, של נעליך מעל רגליך! זה שרק פעם אחת מאז 1973 הצליח רכב לקחת את הנצחון הכללי, זה הישג מדהים של הנהג והקבוצה! עובדה שבשנים שאחרי עד 1998 הוא לא ניצח וחלקן לא סיים כלל בגלל תקלות - כמו כל מכונית מירוץ אחרת...

ברוך, כמובן שלא היה רסטריקטור במירוץ מדבר אמריקאי. המנוע המקורי של הרכב היה V6 3 ליטר שאנחנו מכירים גם בארץ מהפוראנר (150 כ"ס במקור), להוציא ממנוע כזה 300-350 כוחות סוס אמינים לאורך מירוץ של 1600 קילומטר זה לא אתגר פשוט בכלל, גם לא היום. ואל תשכח שלרכב עם ציריות יש בעיות בעברת הכוח, הציריות ומיסבי הCV הם חוליות חלשות. בשנת 1993, שזה עוד לפני קטגורית הטרופי-טראק, הרכבים המהירים היו באגים של צ'נוט עם מנועי טרנספורט ופורשה ולא יותר מ300 כ"ס - בגלל הציריות. רק בשנים האחרונות יש טרנסאקסלים וציריות חזקים מספיק בשביל מנועים של 400-500 כ"ס, וגם היום אין הרבה באגים כאלו. אם אני מבין נכון, המעבר של קבוצת PPI למנוע של 550 כ"ס התאפשר קודם כל בזכות פיתוח של מיסבי CV וציריות מיוחדות.

זו המגבלה גם היום לכל מי שרוצה לבנות באגי בישראל - מאיפה אני מביא טרנסאקסל, ציריות, מיסבים חזקים מספיק? תשאל את חנן... מה שמגביל אותו ללא יותר מ150-130כ"ס זה רכבת הכוח שהוא יכול להרשות לעצמו, לא שום דבר אחר. הוא כן עושה טעות שהוא בונה רכב גדול וכבד מדי ביחס להספק שרכבת הכוח שלו יכולה להוריד לקרקע. אבל גם הוא עושה זאת מתוץ תקווה/הנחה שבעתיד יוכל להרשות לעצמו לשדרג את הבאגי עם רכיבים שיאפשרו הספק גדול יותר.

אין, ואני חוזר ואומר לך רפי שתבין טוב - אין "יחס משקל הספק" אופטימאלי שמכוונים אליו. יש מגבלות של משקל והספק שכל אחד בתקציבו ותחת המגבלות שלו יכול להגיע אליהם, שנובעות מחוקי הפיזיקה. תאמין לי שכל אחד באמריקה היה רוצה עוד הספק, ופחות משקל, אבל זה לא פשוט ולא זול...

בתוך מסגרת תקנות ותקציב, אפשר ללכת לכיוונים שונים שכל אחד מהם לגיטימי - ללכת על הספק גדול - מנוע V8 בריא, עם גיר אמין וסרן חי אמין מאד כדי להוריד את הכוח לקרקע. זה היתרון. אבל משלמים ברכב גדול וכבד, שצריך מהלך מתלה גדול מאד, שצריך בולמים כפולים וגדולים יותר, שמוסיפים עוד ועוד למשקל ומכבידים עוד יותר ודורשים עוד הספק... אותו מעגל קסמים. בכל מקרה, הכיוון עובד מצויין , נקרא טרופי-טראק, אבל הוא יקר מאד, לבנייה ותחזוקה. וברוך, הרכבים שאתה ואני ואיציק מיני בנינו ובונים, הם לא טרופי-טראקס, בוא נהיה צנועים. הרכב שלנו יותר קרוב לצעצוע שמכונה טרופי לייט. (http://www.jeepolog.com/499.html)

ואפשר ללכת על רכב קל יותר, עם מנוע קטן, עם מכלולים (בולמים, בלמים, נאבות, היגוי, קירור...) קטנים וזולים יותר - כיוון של באגי קלאס 10 - 1600 סמ"ק, 150 כ"ס, 1000 ק"ג משקל, רכבים מהירים מאד (מגיעים בעשיריה השנייה בבאחה 1000 בשנים האחרונות) וזולים בהרבה מטרופי טראק. המגבלה שלנו בארץ היא הזמינות/עלות של טרנסאקסלים ראויים, אבל זו הבעייה היחידה. אחרי שתכננתי ובנינו (צוות סרטינה) רכב בתצורה של טרופי-טראק מוקטן, אני חושב שצריך לבדוק גם את הכיוון של דמוי-קלאס-10 בתור הרכב הנכון בתנאי ישראל, ובתקציב נמוך יותר משמעותית. לתחושתי זה כיוון נכון יותר, ואני מתכוון לנסות אותו בתכנון הבא שלי.

הצפרדע
17-02-09, 17:43
אתה רואה נמרוד, הנה עוד דבר שאנחנו לחלוטין ולגמרי תמימי דעים לגביו - רפי הוא סתם חתיכת מניאק....:twisted:

דרך אגב, אני דוקא חושב שהרכבים שאתה איציק ואני בנינו, דוקא מאד דומים לטרופי טראקס בגודל מלא, אם כי אצל כולנו יש בעיה אחת קשה - מנוע שלא מתקרב להספקים הללו של 700-800 כ"ס.

מכל מקום, הדיון הזה די תיאורטי ולא מועיל במאומה, ולכן אני שב ומציע להניחו בצד, אלא אם אתה סבור שיש צורך וענין לפתח את הנושא, שאז - אם יורשה לי להציע - כדאי להעבירו לשרשור אחר.

חנן גולומבק
17-02-09, 17:58
אני רואה שעל אף מיצוי הדיון, נשארתי חייב לך תשובה.

אשתדל להשיב בצורה של מבחן אמריקאי:

המיצובישי 4X4 עם גלגל "32 שניצח את הדקארים בשנים האחרונות, שקל כ - 1900ק"ג והיה לו מנוע שהפיק 270 כ"ס, כלומר יחס משקל:הספק של 7:1.
מדוע לדעתך לא נבנה הרכב לפי ה"עקרון האילתי" הקובע כי צריך לבנות הכי קל שאפשר עם הכי הרבה כח שאפשר?

א. כי במיצובישי לא ידעו איך לבנות את הרכב קל יותר.

ב. כי במיצובישי לא ידעו איך ליצר לרכב או למצוא לרכב יחידת כח המפיקה יותר מ - 270 סוסים.

ג. כי במיצובישי לא יודעים לבנות רכב ראלי נכון.

ד. כי במיצובישי לא שמעו על ה"עקרון האילתי".

ה. כל התשובות נכונת.

בגלל ששאלת אותי שאלה אז אני חייב להשיב , נכון ?
ובכן התשובה הנכונה היא . א .
או שיותר נכון זה לא שהם לא ידעו אלא פשוט לא יכלו. כי ברזל זה ברזל וכדי שהרכב יהיה חזק מבנית ויגן על הצוות הוא צריך להיות עשוי מברזלים.
אפשר כמובן לבנות אותו מסיבי פחמן אבל גם למיצובישי (בדיוק כמוני :oops:) יש גבול לסכומי הכסף שהם מוכנים להוציא על השטויות האלה.

חנן גולומבק
17-02-09, 19:27
I REST MY CASE

את זה יא חתיכת M----K אתה בטוח תבין.

asafk
17-02-09, 19:51
רק משפט לגבי המיצובישים.
בשנים עברו היתה מגבלה מפורשת של הספק - אין לי תקנון מהשנים ההם, אבל לפי הזכרון שלי היה מדובר בערך על 280 כ"ס לרכב 4X4.

אסף.

הצפרדע
17-02-09, 20:56
רק משפט לגבי המיצובישים.
בשנים עברו היתה מגבלה מפורשת של הספק - אין לי תקנון מהשנים ההם, אבל לפי הזכרון שלי היה מדובר בערך על 280 כ"ס לרכב 4X4.
אסף.

התחלת עם התירוצים, קציר? 8) ?

הרי כל אחד מאיתנו ראה מה קורה לרכבי כביש, כולל ובעיקר האמריקאים עם הנעה אחורית, שדוחפים להם 300 ומעלה סוסים מתחת למכסה המנוע.

פשוט קשה מאד לשלוט בהם, וכל גז בינוני יוצר החלקות, ענני עשן צמיגים וכו', שלא להזכיר חלילה מה קורה ליצורים הללו בסיבובים.

אז איך אפשר לומר שאין דבר כזה "יחס משקל:הספק נכון או אופטימאלי", ועוד ברכב הנוסע על משטח עם אחיזה גרועה יותר מאשר אספלט?

בודאי שיש, ובלשון יצפאן, בבדאי.

דרך אגב, ראוי להזכיר שבמשוואה הזאת יש לקוטר הגלגל תפקיד משמעותי.

asafk
17-02-09, 21:55
לקוטר הגלגל, לרוחב הגלגל, לגאומטריית המתלה, לגאומטריית השלדה, לחלוקת המשקל ועוד ועוד...
מה שיותר כוח, מה שפחות משקל. זה מה שכולם מנסים להשיג. אתה בעצם טוען שהנהג לא מנצל כל הזמן את כל הכח. נכון. אז מה?

האמריקאים עם הנעה אחורית, שדוחפים להם 300 ומעלה סוסים מתחת למכסה המנוע.

פשוט קשה מאד לשלוט בהם
יצא המרצע מהשק. זה הכל? כל זה בגלל שאתה מנסה לתרץ את העובדה שאתה לא מסוגל לשלוט בטנדרון שלך? ;);)

ואני חושב שבאמת חרגנו מהדיון. יש אילוצים במקרה שלך. זה ההספק שעומד לרשותך, אלו החומרים שעומדים לרשותך, זה התקציב שעומד לרשותך, וכן הלאה. באילוצים הללו אתה בונה, ויחס הספק משקל יהיה תוצאה של האילוצים.

אסף.

UNIX
17-02-09, 23:08
לא קשור לג'יפים אבל
יצא לי לעשות סיבוב על פורד סיירה מאוד חזקה עם מנוע 2000 קווסורט (cosworth) נראה לי
שככה זה נקרא לרכב יש בשקט 500+ סוסים
אני ראיתי במו עיניי איך הוא נוסע 300 קמ"ש ולא רק בקו ישר .
אז כן אפשר להוריד לגלגלים כח כזה גם במהירות גבוהה .

waseem
18-02-09, 04:21
שלום לכל משתמשי ואורחי האתר...
אני עברתי על כמה וכמה דיונים וויכוחי "סרק" אבל ויכוח כזה אני סיימתי את הקריאה עם "קוץ" בגרון ואני חייב להגיב על הנושא שכבר צויין ב:- (אם אני מתלבט מה לרשום ד"ר עו"ד או מהנדס ברוך:?... יחס משקל - כח:confused:).
אז ככה .. כפי שזכור לי משקל יותר ברכב העובר תנאים קצוניים כמו למשל רכבי מירוץ ראלי זה רק מחרים את מצבם!!!... כח למשל את המשוואה (מומנט התהפכות = כח צנטרופוגלי כפול גובה מרכז הכובד) בטח את שואל את עצמך מה זה קשור למשקל ,זה פשוט, (כח צנטרופוגלי = משקל כפול המהירות בריבוע הכל חלקי ערך הרדיוס שלרוב הנתון הזה דווקא במירוצי ראלי הוא ערך קטן לנוכח הסיבובים הקשים)... הרי בלי סיבובים קשים ופיתולים מסחררים אני אישית אקרא לו אז "טיול עם החברה"... כי זה מה שעושה את הראלי "מאתגר";).. זה מובהר באיור 1!!
אני לא רוצה לשטוף לכם את המוח במשבאות וכל מני סרטוטים אבל אני מכיר מספיק משוואות ורוב המשבאות שאני מכיר וכן לא אני מצאתי והוכתי הגדולים מכל הזמנים מצאו והוכיחו:rolleyes:... אז אני אסתפק במשוואה אחת נוספת שמובהר בה מה אכן מכתיב "אחיזה" בתנאי שטח קיצוניים... אני לא מתיחס למקדם חיכוך במשאות כי בתנאי שטח מקדם החיכוך הוא גורם המשפיע עד רמה מסויימת שלוב לא מורגשת בגלל תנאי השטח הקשים... אני מאמים מה שמשפיע מאוד על התנהגות הרכב בתנאי שטח קצוניים הם גובה מרכז הכובד והרוחב בין הצמגים ומהירות ( אני חושב שאם מישהו שכבר מכיר את נתוני הרכב שלו משקל\רוחב סרנים\גובה מרכז גובד... אז הוא יכול לשקול באיזה מהירות קיצונית ניתן להכנס וצאת עם הרכב שלו מה סיבוב\שיפוע\ירידה\עליה... וכל')... כן כן ברוך תתאמץ קצת והנה עוד תואר "טייס" רכב שטח:twisted:.
אכן כן זה נובע מעצם מיקום מרכז הכובד הן מבחינת מיקום לאורך ומיקום לגובה וזה בא לידי ביטוי במשוואת המהירות המקסימאלית לפני התהפכות שהיא [ השורש של (כח המשיכה {שזה נתון כבוע }כפול רדיוס הסיבוב {שלרוב הוא נתון קטן מבחינת ערך, הרי אנו מדברים על מרוצי ראלי ..לא?! } כפול הרוחב בין הצמגים חלקי גובה מרכז הכובד מוכפל בשניים)], מובהר באיור 2!!
אז לאן הגענו אחרי כל ה"חרטות" של הפזיקה טכנית... אני רואה שיותר עדיף להתעסק עם גובה מרכז גובד ומיקומו לאורך הרכב ורוחב סרנים בהתאם והמשקל יהפוך לגורם שכמה שהוא יגדל הוא יפעיל כח גרר (זה כח שלילי והוא הפוך מכיוון הנסיעה) שיעסיק כמה סוסים בסחיבה מחוות ה 500 כ"ס שלך! לסיום אני מאחל לך הרבה כ"ס והרבה "אחיזה":mrgreen:... ובקשר למה בארה"ב הטרופי טראק שלהם במשקלים כה גבוהים למרות שהם בנויים מהטיף טוף של החומרים המתוחכמים אני חושב שבזה אתה צודק כי יכול להיות שהם (איך שאמרת ) תכננו להוסיף משקל:rolleyes:... אבל אני לא חושב שה "תכנון" היה מסיבות של שגעון פזיקה ... לא! .. אני חושב מסיבה "טכנית" אולי יש להם קריקטריונים שדורשים הוסף משקל לרכב חלילה!!! אולי גם אני טועה;)!!! אגב.. מצדי הגיוני לבקש מהם להוסיף משקל אולי מסיבה שלא כל השתתפים בקטגוריה של הטרופי טראק יש להם את התקציב לבנות רכב מחומרים אקזוטים אז במצב "סטנדרתי" יש להם רכבים כבדים ,אז לא הוגן שיתחרו עם רכבים פחות כבדים מהם בכמה מאות ק"ג, וצריך איזון כלשהו :D!!!
בהצלחה בפרויקט שלך ,סליחה אם לא הייתי די ברור:mrgreen:!

וסים

waseem
18-02-09, 04:44
שלום לכל משתמשי ואורחי האתר...
אני עברתי על כמה וכמה דיונים וויכוחי "סרק" אבל ויכוח כזה אני סיימתי את הקריאה עם "קוץ" בגרון ואני חייב להגיב על הנושא שכבר צויין ב:- (אם אני מתלבט מה לרשום ד"ר עו"ד או מהנדס ברוך:?... יחס משקל - כח:confused:).
אז ככה .. כפי שזכור לי משקל יותר ברכב העובר תנאים קצוניים כמו למשל רכבי מירוץ ראלי זה רק מחרים את מצבם!!!... כח למשל את המשוואה (מומנט התהפכות = כח צנטרופוגלי כפול גובה מרכז הכובד) בטח את שואל את עצמך מה זה קשור למשקל ,זה פשוט, (כח צנטרופוגלי = משקל כפול המהירות בריבוע הכל חלקי ערך הרדיוס שלרוב הנתון הזה דווקא במירוצי ראלי הוא ערך קטן לנוכח הסיבובים הקשים)... הרי בלי סיבובים קשים ופיתולים מסחררים אני אישית אקרא לו אז "טיול עם החברה"... כי זה מה שעושה את הראלי "מאתגר";).. זה מובהר באיור 1!!

אני לא רוצה לשטוף לכם את המוח במשבאות וכל מני סרטוטים אבל אני מכיר מספיק משוואות ורוב המשבאות שאני מכיר וכן לא אני מצאתי והוכתי הגדולים מכל הזמנים מצאו והוכיחו:rolleyes:... אז אני אסתפק במשוואה אחת נוספת שמובהר בה מה אכן מכתיב "אחיזה" בתנאי שטח קיצוניים... אני לא מתיחס למקדם חיכוך במשאות כי בתנאי שטח מקדם החיכוך הוא גורם המשפיע עד רמה מסויימת שלרוב לא מורגשת בגלל תנאי השטח הקשים...
אני מאמין מה שמשפיע מאוד על התנהגות הרכב בתנאי שטח קצוניים הם גובה מרכז הכובד והרוחב בין הצמגים ומהירות ( אני חושב שאם מישהו שכבר מכיר את נתוני הרכב שלו משקל\רוחב סרנים\גובה מרכז כובד... אז הוא יכול לשכול באיזה מהירות קיצונית ניתן להכנס וצאת עם הרכב שלו מה סיבוב\שיפוע\ירידה\עליה... וכל')...
כן כן ברוך תתאמץ קצת והנה עוד תואר "טייס" רכב שטח:twisted:.

אכן כן זה נובע מעצם מיקום מרכז הכובד הן מבחינת מיקום לאורך ומיקום לגובה וזה בא לידי בטוי במשוואת המהירות המקסימאלית לפני התהפכות שהיא [ השורש של (כח המשיכה {שזה נתון כבוע }כפול רדיוס הסיבוב {שלרוב הוא נתון קטן מבחינת ערך, הרי אנו מדברים על מרוצי ראלי ..לא?! } כפול הרוחב בין הצמגים חלקי גובה מרכז הכובד מוכפל בשניים)], מובהר באיור 2!!

אז לאן הגענו אחרי כל ה"חרטות" של הפזיקה טכנית... אני רואה שיותר עדיף להתעסק עם גובה מרכז גובד ומיקומו לאורך הרכב ורוחב סרנים בהתאם והמשקל יהפוך לגורם שכמה שהוא יגדל הוא יפעיל כח גרר (זה כח שלילי והוא הפוך מכיוון הנסיעה) שיעסיק כמה סוסים מחוות ה 500 כ"ס שלך בסחיבה ! לסיום אני מאחל לך הרבה כ"ס והרבה "אחיזה":mrgreen:...

ובקשר למה בארה"ב הטרופי טראק שלהם במשקלים כה גבוהים למרות שהם בנויים מהטיף טוף של החומרים המתוחכמים אני חושב שבזה אתה צודק כי יכול להיות שהם (איך שאמרת ) תכננו להוסיף משקל:rolleyes:... אבל אני לא חושב שה "תכנון" היה מסיבות של שגעון פזיקה ... לא! .. אני חושב מסיבה "טכנית" אולי יש להם תקנונים שדורשים להוסיף משקל לרכב חלילה!!! אולי גם אני טועה;)!!!
אגב.. מצדי הגיוני לבקש מהם להוסיף משקל אולי מסיבה שלא כל השתתפים בקטגוריה של הטרופי טראק יש להם את התקציב לבנות רכב מחומרים אקזוטים אז במצב "סטנדרתי" יש להם רכבים כבדים ,ולא הוגן שיתחרו עם רכבים פחות כבדים מהם בכמה מאות ק"ג, וצריך איזון כלשהו, אז עדיף לבקש מהחברה ה"קלים" לעלות קצת במשקל לעומת פתיחת עמותת צדקה לצורך מימון פרויקטים :D!!!

בהצלחה בפרויקט שלך ,סליחה אם לא הייתי די ברור:mrgreen:!

וסים

dudibagi
23-02-09, 20:51
טוב הרבה זמן לא היה ויכוח בנושא משקל כ"ס אז הנה עוד חומר למחשבה

הרכב שלנו נלקח היום למכון קומפיוטסט לבדיקת הספקים ולאחריו למכון שקילה

אציין רק שהשקילה נעשתה כולל גלגלים רזרבי ארגז כלים מלא ו50 ליטר דלק

לסיכום מה שנקרא משקל ברוטו,כרגע הרכב עם המנוע הקטן 6V VORTEC סונומה

נתון מוצהר יצרן 190 כ"ס

להלן התוצאות:

הספק מנוע 233 כ"ס ב-5500 סל"ד -המנוע קיבל שיפורים קלים בצורת סעפות פליטה משופרות

וקרבורטור חדש מארה"ב (כרגע ויתרנו על הסופר צרגר)

משקל הרכב 1750 ק"ג(880 אחורה 870 קדימה).

http://www.fullgaz.co.il/galleries/2009/baja-israel-hazerim/DSC_0849.jpg

הצפרדע
23-02-09, 22:03
להלן התוצאות:

משקל הרכב 1750 ק"ג(880 אחורה 870 קדימה).

כל כך הרבה? הרכב נראה ממש קליל ויש לו צמיג קטן.

איך זה???

dudibagi
23-02-09, 23:09
ברזל+ברזל+ברזל וגם הוספתי לפני כמה ימים קצת ברזל(חה חה חה)!!!!!

יש לי רעיון ברוך נתחיל לעשות דיאטה לנווט( זה יהיה טוב גם לי וגם לך)

:p

נימי
24-02-09, 00:11
אומנם הרכב לא קל (כנראה שבאמת יש בו ברזל :D ) אבל חלוקת מישקל מדהימה

רפאל
25-02-09, 00:52
היי לכולם

קצת תמונותו מהרכב החדש.

תהנו

רפי

רפאל
25-02-09, 00:55
ועוד כמה מהלבן בעיניים של הריתוכים של ברוך

רפי

הצפרדע
25-02-09, 11:59
רפאל, תסובב(בבקשה....) את התמונות העקומות.

רפאל
25-02-09, 12:54

לאט לאט נחנך אותך :):)
ובסוף גם נלמד אותך לבנות מכוניות :):):):)

לכזו בקשה אני לא יכול לסרב ולכן מעלה שוב את התמונות וגם כמה נוספות

רפי

הצפרדע
25-02-09, 16:29
לאט לאט נחנך אותך :):)

רפי

אתה רואה, אני לומד מהר - תודה רבה לך יא בן זו.....

jeep.il
25-02-09, 20:07
מה ברוך אתה מנסה להתחרות בעצמך(בטרופיטראק)?

asafk
25-02-09, 23:33
ברוך, תתקין דיבורית. יש קנס וגם נקודות על דיבור בסלולרי באוטו בלי דיבורית.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=14253&d=1235512310

אסף.

kobiarava
25-02-09, 23:55
תגיד, ברוך, לא מתחיל להיגמר לך המקום בסדנה?:twisted::twisted: אני מתחיל להבין למה שחטת בסוף את החרגול...

הצפרדע
26-02-09, 00:13
תגיד, ברוך, לא מתחיל להיגמר לך המקום בסדנה?:twisted::twisted: אני מתחיל להבין למה שחטת בסוף את החרגול...
אתה צודק, נגמר המקום.

אבל לא בגלל זה שחטתי אותו - בגלל שכבר 4 שנים אין תחרויות במתחם סגור, ולשם כך הוא נבנה.

חוץ מזה, הייתי צריך את החלקים לפרוייקט הזה, אז שחטתי.

אגב, לבנות כזה מיפלץ לקח לי 6 חדשים; לפרק אותו, 6 שעות.....

הצפרדע
26-02-09, 00:14
מה ברוך אתה מנסה להתחרות בעצמך(בטרופיטראק)?

כן.

jeep.il
26-02-09, 00:19
הלוואי שעוד מתחרים כמוך ינפיקו עוד רכבים איכותיים לתחרויות הן לראלים והן לעבירות כמו עידו כהן איציק מיני ועוד

מוטי אלמגור
28-02-09, 10:30
שאלה מאחד שלא ממש מעורה בעולם רכבי השטח - הרכב חייב להיות כזה גדול פיזית?
הרוחב פשוט עצום!

מוטי

הצפרדע
28-02-09, 11:00
כן, מסיבות תכנוניות שאתה לא יכול לדעת ולא יכול לראות בשלב הזה.

אני מניח שהדברים יתבררו בהמשך.

אגב הטרופי טראק הכתומה שלי כמעט באותו רוחב - כ 5 ס"מ פחות, אבל אתה לא רואה את זה בגלל שהרכב כבר מושלם עם כל המערכות.

גם זה, כשיתמלא במה שצריך, לא ייראה כזה רחב.

וגם אם כן, לא נורא...:cool:

נמרוד
02-03-09, 09:00
שאלה מאחד שלא ממש מעורה בעולם רכבי השטח - הרכב חייב להיות כזה גדול פיזית?
הרוחב פשוט עצום!

מוטי

לא חייב להיות כזה גדול, אבל יכול ;)

הרוחב המותר על פי תקנון הFIA הוא 2.20 לרכב כזה - אבל זה רוחב כולל, חיצוני מקצות הגלגלים (או שמה המראות?). פה ברוך בנה כלוב התהפכות ברוחב 2.20, רוחב שלדה יוצא דופן שלא מעיד על הכלל. אם אתה מסתכל על טרופי טראקס אמריקאי אופייני, מבנה הכלוב עצמו לרוב לא יותר רחב מ1.80 בתצורה הזאת שבה הגיר והמנוע חודרים לתוך תא הנוסעים. אני מבין שגם זה ענק בעינייך...

יש כמובן אסכולה שונה לגמרי של בניית רכבי שטח עם מנועים אחוריים וטרנסאקסלים - באגים מה שנקרא - שהם באופן טבעי קטנים משמעותית.

asafk
02-03-09, 22:22
לגבי הרוחב, ומיקום הנהג.
הנהג יכול לנהוג יותר מהר כאשר הוא קרוב יותר למרכז הכובד של הרכב, וקרוב לציר הגלגול של הרכב. כשאתה רחוק מהם, אתה יושב על "מטוטלת" וכל טילטול/ נדנוד/ גלגול מורגשים עם הגברה. ככל שאתה רחוק ותר, ההגברה גדולה יותר. ככל שהנהג סופג יותר אנרגיה, הוא נוהג יותר לאט. לכן גם במכויות מירוץ גדולות (טרופי-טראק), תא הנהג קטן.

אסף.

מוטי אלמגור
02-03-09, 22:45
לא חייב להיות כזה גדול, אבל יכול ;)

הרוחב המותר על פי תקנון הFIA הוא 2.20 לרכב כזה - אבל זה רוחב כולל, חיצוני מקצות הגלגלים (או שמה המראות?). פה ברוך בנה כלוב התהפכות ברוחב 2.20, רוחב שלדה יוצא דופן שלא מעיד על הכלל. אם אתה מסתכל על טרופי טראקס אמריקאי אופייני, מבנה הכלוב עצמו לרוב לא יותר רחב מ1.80 בתצורה הזאת שבה הגיר והמנוע חודרים לתוך תא הנוסעים. אני מבין שגם זה ענק בעינייך...לכל כלי נשק יש את המטרה שלו ;).
אבל מהתמונה של ברוך (כן?) יושב בעונש בפינה כשיש עוד חצי מטר עודף ורואים איפה הגיר נכנס, לא הבנתי למה צריך את כל הרוחב הזה...
בסופו של דבר כל החומר העודף שוקל.

מוטי

נמרוד
02-03-09, 23:50
הוא לא רק שוקל, יש משקל ויש משקל - קילו רחוק ממרכז הכובד שוקל יותר מקילו קרוב ;) מה שנקרא מומנטי אינרציה.

חנן גולומבק
03-03-09, 00:44
אולי זה רכב לשלושה ?!:rolleyes:

סוזי המשתוללת
03-03-09, 01:12

דווקא אני אהבתי יותר כשאתה על הצד...........:D:twisted:

הצפרדע
03-03-09, 10:37
אבל מהתמונה של ברוך (כן?) יושב בעונש בפינה כשיש עוד חצי מטר עודף ורואים איפה הגיר נכנס, לא הבנתי למה צריך את כל הרוחב הזה...
בסופו של דבר כל החומר העודף שוקל.
מוטי

אל תכעס מוטי, אבל זה שאתה לא מבין, לא אומר שאין סיבה לדברים.
אתה פשוט לא רואה את הסיבה ומסתבר שגם אתה גם שבוי באידיאולוגיה של חיסכון במשקל,
לפיה המשקל הוא חזות הכל, והבונה צריך קודם כל וככלי עבודה ראשון,משקל נייד שבו ישקול כל חלק וחלק.

אבל את הדיון הזה כבר סיימנו, ואני לא מעונין להמשיך אותו בשרשור הזה של הפרוייקט הנוכחי שלי, אלא אם תרצו לפתוח שרשור עקרוני בנושא זה.

רק לצורך הדוגמא - ברווח שבין הגיר לשילדה, יעבור דרייבשאפט קבוע, ומה לעשות, דרייבשאפט צריך מקום. אם אתה בונה כלי רכב, היית צריך להבין את זה מייד ממבנה מערכת ההינע ומיקום הטרנספר.

חוץ מזה, הנהג לא יושב במיקום שבו אני מדבר שם בטלפון אלא הרבה יותר קרוב למרכז הרכב.

תנסה לצאת קצת מהקופסא של מה ש"נכון, ידוע, מקובל וברור" ותחשוב קצת אחרת. אם לא, לא תוכל להבין שום דבר ברכב הזה, וההפתעות כאן יהיו גדולות ורבות.

הצפרדע
03-03-09, 10:43
הוא לא רק שוקל, יש משקל ויש משקל - קילו רחוק ממרכז הכובד שוקל יותר מקילו קרוב ;) מה שנקרא מומנטי אינרציה.

והנה עוד דוגמא לחשיבה קונבנציונאלית - אתה יוצא מנקודת הנחה שהקילו המרוחק ממרכז הכובד הזה פועל בהכרח לרעה בכל מה שקשור לסוגיית הגלגול של הרכב.

ואולי כאן הוא דוקא מכוון ומנוצל לטובה??

את זה אתה לא יכול לדעת מכיוון שאתה לא יודע דבר על מערכת המתלים ועל מבנה הרכב, ואני לא יכול בשלב זה לומר על כך דבר.

מה שאני רוצה לומר, הוא שמי שחושב שמדובר כאן ברכב רגיל או בעוד רכב מירוץ במבנה מוכר, טועה וחושב לא נכון, ולכן שופט את מה שהוא רואה באורח מוטעה לחלוטין.

ימים יגידו - את זה, אגב, אמרתי גם על הטרופי טראק, שספג לא מעט ביקורת רעה וחיוכים "טובים", ונדמה לי שהימים(לפחות בינתיים) "מגידים" דברים יפים.

הצפרדע
03-03-09, 12:25
אולי זה רכב לשלושה ?!:rolleyes:

והנה בחור עם ראש פתוח(אני מקווה שלא ממש פתוח באופן המחייב התערבות כירורגית...:p).

חשיבה בכיוון הנכון.

מוטי אלמגור
03-03-09, 19:20
אל תכעס מוטי, אבל זה שאתה לא מבין, לא אומר שאין סיבה לדברים.
אתה פשוט לא רואה את הסיבה ומסתבר שגם אתה גם שבוי באידיאולוגיה של חיסכון במשקל,
לפיה המשקל הוא חזות הכל, והבונה צריך קודם כל וככלי עבודה ראשון,משקל נייד שבו ישקול כל חלק וחלק.

אבל את הדיון הזה כבר סיימנו, ואני לא מעונין להמשיך אותו בשרשור הזה של הפרוייקט הנוכחי שלי, אלא אם תרצו לפתוח שרשור עקרוני בנושא זה.

רק לצורך הדוגמא - ברווח שבין הגיר לשילדה, יעבור דרייבשאפט קבוע, ומה לעשות, דרייבשאפט צריך מקום. אם אתה בונה כלי רכב, היית צריך להבין את זה מייד ממבנה מערכת ההינע ומיקום הטרנספר.

חוץ מזה, הנהג לא יושב במיקום שבו אני מדבר שם בטלפון אלא הרבה יותר קרוב למרכז הרכב.

תנסה לצאת קצת מהקופסא של מה ש"נכון, ידוע, מקובל וברור" ותחשוב קצת אחרת. אם לא, לא תוכל להבין שום דבר ברכב הזה, וההפתעות כאן יהיו גדולות ורבות.
ברוך, כתבתי את התגובה הקודמת שלי בנימה די משועשעת וש לי את ההרגשה שהיא לא התקבלה כמו שהתכוונתי.
Your mother is forgiveness, או בעברית, עימך הסליחה ;).

לגבי האידיאולוגיה הקשורה במשקל, אני לא אחטוף את הדיון לכיוון שאתה לא רוצה ללכת בו (שרשור שלך, תרוויח!) אבל ניתן לומר שמי שבונה רכב של 500 ומשהו קילו להתחרות בקטגוריה שבה רוב הרכבים שוקלים צפונית לטון מאמין בהחלט שלמשקל יש תפקיד חשוב בביצועי הרכב.

אם זו הנוסחה המנצחת או אידיאולוגיית שווא נגלה מתי שהאוטו יהיה מוכן לתחרויות.

מוטי

lizard
03-03-09, 19:49
לדעתי, לא שהיא מלומדת או שלמישהו אכפת ממנה, צריך לראות את המכלול הכולל.
דבר ראשון, הרכב לא יהיה בנוי כמו TT רגיל. המון אלמנטים ששוקלים המון פשוט לא יהיו ברכב. כמובן מבלי לפגוע ולו בעשירית מהבטיחות.
חוץ מזה, עם המנוע שיש לו שם, גם אם הרכב היה שוקל 3 טון (להזכירכם שפאג'רו מצוייד ומאובזר לא שוקל הרבה פחות) אז עדיין היחס משקל/כ"ס יהיה מעולה ועובר הרבה רכבים אחרים.

זו לא חוכמה גדולה להסתכל רק על אלמנט אחד ולחשוב שהבנתם את הרכב ואתם יודעים הכול. צריך לראות את הרכב גם כמכלול וגם בפרטני. לא תמיד מה שנראה לכם רע בפרטני לא יעבוד מעולה כמכלול.

זו דעתי כמובן וכמו החתימה...ט.ל.ח

jeep.il
03-03-09, 20:54
רבותיי בואו ניתן לברוך לעבוד ולבנות את הרכב כראות עיניו ואני חושב ששושב נבלע את המילים מהיופי והפרקטיות של הרכבים של ברוך ותסכימו איתי שלמעט החרגול כל הרכבים שבנה ברוך הוכיחו את עצמם כרכבים איכותיים ושמצליחים להתמודד אם כל רכב שעומד מולו כולל רכבים אם מנוע ואנשי צוות אם הרבה ניסיון משל ברוך אז כמו בסטיקר תנו לצ...לברוך לבנות?

נימי
03-03-09, 21:10
ניב, "הבעיה" היחידה שהיתה לחרגול הוא חוסר תחרויות עבירות בארץ

רפאל
16-03-09, 21:38
קצת תמונות לעידכון

נמרוד
17-03-09, 00:37
ברוך, למה אתה מרתך דפנות פח בשלב כל כך מוקדם, זה לא סתם מפריע להמשך הבנייה?

הצפרדע
17-03-09, 12:59
כמעט שום דפן ברכב הזה לא תהיה מפח מרותך.

מה שאתה רואה הן דפנות אלומיניום שרפי כופף בכשרון רב סביב צינורות השילדה, וכרגע הן תלויות להן בלי חיבורים כלשהם.

כוונתי היא להשתמש כמה שיותר בדפנות אלומיניום פריקות, באופן שניתן יהיה לראות את הרכב ערום רק עם שילדתו, אם מפרקים הכל.

חוץ מזה, על איזה שלב מוקדם אתה מדבר? עוד חודש-חודשיים, ובעזרת השם הרכב כבר טס במדבר...:cool:

הצפרדע
17-03-09, 13:22
דרך אגב, נמרוד, מה דעתך העקרונית על בסיס גלגלים של 375ס"מ לספינת מדבר שכזאת?

ועל רוחב שינוע(לפי בחירת האופסט) בין 220 ל- 240ס"מ?

ועל משקל כולל של כ- 2100ק"ג עם מנוע של 550כ"ס ו - 80קג"מ?

והכל עם גלגלי 39.5 אינץ' בהנעת 4X4 או לפי החשק 2X4?

שתף אותי בהגיגיך, בש מוהנדס.

נמרוד
18-03-09, 00:02
המידות בפני עצמן לא אומרות כלום לטוב או לרע - חוץ מזה שזה הולך להיות ג-ד-ו-ל. אבל אם הרכב הזה גדול מהרכב הקודם (ארוך יותר, וגם רחב יותר לפי מראה עיניים), והוא מצוייד בשני סרנים במקום אחד, ועם צמיגים גדולים יותר, מנוע כבד יותר וחזק יותר (מערכת קירור מוגדלת?), מכלולים נוספים (טרנספר, עוד דרישפט לפחות ואני מניח שעוד דברים), אז איפה אתה חוסך 300 קילוגרם לעומת הרכב הקודם? לפי התמונות עד עכשיו אני לא רואה פחות ברזל מהמקובל אצלך.

asafk
18-03-09, 00:06
אז איפה אתה חוסך 300 קילוגרם לעומת הרכב הקודם? לפי התמונות עד עכשיו אני לא רואה פחות ברזל מהמקובל אצלך.

נהג + נווט = 300 קילו.
ברוך, אתה בונה רכב נשלט מרחוק??

:p:p;);););)

אסף.

נמרוד
19-03-09, 09:05
ברוך תתעלם מהמחייכים, אני שואל (ומקשה) ברצינות.

הצפרדע
19-03-09, 15:20

או. קי. אגב, גם מה שאני שאלתי נשאל ברצינות. אני בטוח שיש לך מחשבות והערכות לגבי רכב עם כאלו מידות, בעקר של בסיס גלגלים, והייתי שמח מאד לשמוע אותן.

לשאלתך בענין המשקל - אכן יהיו גלגלים גדולים יותר, שני סרנים חיים כבדים(החלטתי בשלב הראשון לעשות אותו 4X4 אמיתי) וכן טרנספר, אבל מצד שני השילדה אמורה להיות הרבה הרבה יותר קלה - אין חלק קדמי בכלל מעבר למה שאתה כבר רואה, וגם החלק האחורי ישאר בקירוב כפי שהוא.

כלומר, קופסא מרכזית, סטייל הצפרהונדה, וזרועות היוצאות ממנה לסרנים במבנה מיוחד.

חוץ מזה, גם בקופסא המרכזית יהיו פחות ברזלים, הן במטראז' והן בקוטר הצינורות. הרצפה אמנם עשויה מפרופילים מאד מאד חזקים ולא קלים בכלל, אבל כל השאר, למעט שתי הקשתות העיקריות, עשוי מצול ורבע וצול.

אולי אני טועה ולא יהיה חסכון של ממש, אבל בטוח שבתצורת 4X2, בה לא יהיו ציריות, דיפרנציאל וגל הינע קדמי, ירדו אי אילו עשרות ק"ג.

תראה, גם אם המשקל לא יהיה נמוך מ2400ק"ג או אפילו 2500ק"ג, אני משוכנע שעם המנוע הזה שהספקו האמיתי הוא 550כ"ס, יחס המשקל של של כ -4.5:1 (ואולי 4:1) יהיה מעולה והמפלצת תטוס במדבר בלי בעיות.

OFF-RoaD
19-03-09, 16:45
שאלת תם:
ההבדל במשקל הבלתי מוקפץ במצב 2X4 (בלי ציריות, דיפרנציאל, שמן וכו') לא ייצור בעיות במתלה הקדמי במעבר בין המצבים? מה משנים עוד חוץ מפירוק כל הנ"ל כדי למנוע את ההבדלים בהתנהגות?

הצפרדע
21-03-09, 09:01
שאלת תם:
ההבדל במשקל הבלתי מוקפץ במצב 2X4 (בלי ציריות, דיפרנציאל, שמן וכו') לא ייצור בעיות במתלה הקדמי במעבר בין המצבים?

לא.

הצפרדע
21-03-09, 09:02
בסיס גלגלים סופי = 363 ס"מ.

הצפרדע
22-03-09, 11:37
נמרוד, אתה חי?

באמת מענין אותי לדעת מה מחשבותיך בענין - לא חייב להיות מבוסס מדעית או לפי
נסיון קודם של אחרים בעולם. אפשר לתת תשובות אינטואיטיביות תחושתיות.

לדעתי, אם אכן אצליח ליצור מתלה קדמי עם סרן חי מניע שלא יסבול מהמחלות שאפיינו סרן חי, ואני משוכנע שאצליח, הרי שזה מתכון מנצח בגדול - גם בסיס גלגלים ארוך ויציב של 363ס"מ, גם רוחב ורסטילי בין 240ס"מ ל215ס"מ, גם גלגל גדול בקוטר של כמעט 100ס"מ(שמתלה נפרד פשוט לא יכול להחזיק, לפחות לא במחיר שפוי) וגם 4X4 עם יכולת תמרון משופרת.

דבר איתי.

הצפרדע
22-03-09, 12:12

התעלמתי.

נמרוד
23-03-09, 17:59
תראה ברוך, בסיס גלגלים הוא לא דרישה מתכנון - design input - (אלא אם יש מגבלות חוקיות/תקנות), זה בדרך כלל תוצר של תכנון - המימד שנגזר מכל השאר. רוחב אתה בוחר: בעיקרון רחב זה טוב אז אתה קובע את הרוחב לפי המגבלות - של תקנונים, או פשוט מגבלה פרקטית של רוחב עגלה או הרכב הגורר ( כמו שרוחב של טנקים למשל נגזר מהרוחב של המובילים או קרונות הרכבת, ורוחב של רכב קרבי נגזר מרוחב בטן המסוק או המטוס שרוצים שינייד אותו). גלגלים גדולים זה גם טוב, אבל אתה בוחר אותם על פי מגבלות רכבת הכוח שלך ודרישות הביצועים (מהירות סופית, ותאוצה מול הספק מנוע וחוזק מכלולים). מתלים אתה מתכנן למהלך מתלה וקינמטיקה מסוימת לפי הדרישות שלך, ובוודאי שבסרנים חיים אורך זרועות המתלה שקובע את מהלך המתלה משפיע ישירות על בסיס הגלגלים. מכל האילוצים האחרים, יוצא לך בסיס גלגלים כלשהו, ואם זה אתה מתקדם. אם 363 ס"מ זה הכי קצר שיוצא מתוך כל האילוצים האחרים שלך, ובמיוחד מערכת המתלים שאני לא מכיר, אז זה מה יש. אם אתה יכול להקטין - הייתי מקטין. בסיס גלגלים של 143 אינץ' זה ע-נ-ק, יותר מכל טרופי טראק שקראתי עליה אני חושב.

יש איזושהי פרופורציה בין בסיס גלגלים לרוחב מקובלת שהיא סביב ה1.4. זה מה שבממוצע תמצא במכוניות מירוץ או מכוניות ביצועים מכל סוג. זה לא משהו מדעי, אין מספר רצוי, את הסיפור לעיל שבסיס גלגלים הוא תוצר של תכנון ולא דרישה, לא אני המצאתי - תקרא את זה בכל ספרי הנדסת הרכב.

האינטואיציה שלי אומרת חד משמעית שאתה בונה גדול מדי בכל מובן (רוחב, אורך, גודל גלגל, ועוד על כל זה להוסיף 4X4...) , ולא ברור לי למה.

הצפרדע
23-03-09, 23:27
האינטואיציה שלי אומרת חד משמעית שאתה בונה גדול מדי בכל מובן (רוחב, אורך, גודל גלגל, ועוד על כל זה להוסיף 4X4...) , ולא ברור לי למה.

או, זה בדיוק מה שאני רוצה לשמוע, אבל אתה מסתובב ליד - בסיס גלגלים ורוחב הם לא דרישה תכנונית אלא אילוץ - יופי. אבל מה אתה חושב על התוצאה, לא על הסיבה והאילוץ.

והנה אתה אומר - "האינטואיציה אומרת לי.... שאתה בונה גדול מידי".

מזתומרת גדול מדי? מה זה "מדי"? מה היתרונות והחסרונות של כאלה מימדים, לדעתך? במה זה טוב וממה זה גורע? למה גודל כזה מסתדר/לא מסתדר לך עם 4X4? למה גלגל של 100ס"מ הוא גדול מדי, כשהרבה טרופי טראקס נוסעים איתו, וכשאתה ואסף תמיד מציינים את גודל הגלגל כגורם היחיד הכי משמעותי ברכב ראלי? איך מימדים כאלה והנעת 4X4 מסתדרים עם מירוצי מדבר דוקא, להבדיל משבילי עמק מפותלים וצרים?וכו' וכו' - לי יש דיעה די ברורה בנושאים הללו, אבל חשוב לי ולשאר המתענינים, לשמוע את דעתם של אנשי המקצוע והמהנדסים.

asafk
23-03-09, 23:47
ברוך, ככה מהראש, בלי יותר מדי סדר...
גדול מדי זה רחב יותר מהשבילים שאתה תיסע עליהם.
כתבתי במלוא הכוונה קודם לכן שהמרחק ממרכז הכובד, של הנהג והנווט, יוריד את המהירות. הם הופכים למטוטלת שסובלת יותר מאשר אם היו קרובים למרכז הכובד.
בוא נדבר על משקל לא מוקפץ, לעומת משקל מוקפץ. מה לדעתך יהיה היחס ביניהם? (עם הקורות הארוכות שהן זרועות המתלה, את משקל המתלה אתה לוקח חצי בצד המוקפץ וחצי בלא מוקפץ).
לא אכפת לי שבסיס הגלגלים עצום. זה תורם ליציבות. אבל מה יהיה רדיוס הסיבוב?

אני עוד מעכל את מה שראיתי בסדנא, ודי מתפעל מהתכנון והביצוע, אבל לא בטוח אם זה מתאים למטרה. צריך שוב לראות, ועוד לחשוב. ויש לנו הרבה על מה לדבר.

אסף.

הצפרדע
24-03-09, 00:10
1. רחב מהשבילים יכול להוות בעיה, אבל עם גלגל כזה זה לא כל כך מדאיג אותי. אתה רק צריך לכוון לאן אתה רוצה ליסוע, והרכב יעשה את השאר. ככה זה ברכבי עבירות עם כזה גלגל וככה זה יהיה גם כאן. למעשה אני צופה שלרכב תהיה רמת שיכוך חסרת תקדים, כאשר גם בגלל הגלגל הגדול ומערכת המתלים תהיה לו יכולת גיהוץ ויכולת לעבור במהירות שטח קשה שעוד לא ראינו כאן בארץ.

2. מה שאני חותר אליו בין היתר, הוא רכב מהירות שיהיה טוב גם בעבירות. זה לא בשמיים, זה בערך מה שהיה בראש למי שהשתתף ב KOH וצריך להיות למי שירצה להשתמש ברכב גם למסעות עבירות. אפרופו עבירות, הרכב הזה - אילו היה מוכן כבר במירוץ האחרון של ניופאן - היה אוכל את כל המסלול בלי מלח, ומהר.

3.משקל לא מוקפץ - הצרה הכי קטנה כאן היא הזרועות התחתונות. הן שוקלות עם המיסבים כ- 16ק"ג כל אחת, שזה לא משמעותי בכלל. הבעיה היא הסרנים - סרן אחורי כבר ראינו שלא משפיע מי יודע מה, אפילו דנה 70 מחוזק וכבד כמו שיש בטרופי טראק שלי. הסרן הקדמי עם מערכת ההגה שאני בונה עליו, הוא היותר בעייתי מבחינת משקל מוקפץ, וכך גם הגלגלים שמשקל כל אחד מהם כ - 60ק"ג. המשקל הלא מוקפץ שאני מעריך כרגע יהיה בסביבת ה 700ק"ג כולל 4 גלגלים. זה מתוך משקל כולל של נניח 2500ק"ג. לא נפלא אבל לא ממש נורא.

4. שכח מענין המטוטלת והריחוק ממרכז הכובד - הדבר לא יהווה בעיה עם מערכת המתלים המיוחדת שתהיה ברכב.

5. אכן יש מה לחשוב ומה לדבר - זאת מטרת השאלות בשרשור הזה, לא?:cool:?

נמרוד
24-03-09, 08:56
או, זה בדיוק מה שאני רוצה לשמוע, אבל אתה מסתובב ליד - בסיס גלגלים ורוחב הם לא דרישה תכנונית אלא אילוץ - יופי. אבל מה אתה חושב על התוצאה, לא על הסיבה והאילוץ.

והנה אתה אומר - "האינטואיציה אומרת לי.... שאתה בונה גדול מידי".

מזתומרת גדול מדי? מה זה "מדי"?....

התוצאה עדיין לא קיימת, אז איך אני יכול להביע עליה דעה? אבל אני אנסה לזרום איתך... גדול מדי זה בראש ובראשונה, ואני לא מחדש לך, כבד מדי. ואני אומר זאת שוב - כי נושא המשקל הוא קריטי ולדעתי האסימון עוד לא נפל לך - אי אפשר לפצות על עודף משקל עם עוד ועוד כ"ס. גם אם יחס המשקל/הספק טוב נשמר, עדיין אתה משלם על המשקל הגדול בכך שכל פרט ברכב, כל מכלול וכל בורג, צריך לשאת עומסים גדולים יותר. הגלגלים הגדולים כמובן מגדילים את העומס על כל רכיב הנעה. המומנטים וכתוצאה מכך המאמצים הפועלים על רכבת הכוח שלך - ובוא נקרא לילד בשמו, הטרנספר הולך להיות נקודת התורפה - גדלים ביחס ישר לכל אחוז תוספת במשקל ולכל אחוז קוטר גלגל.

האינטואיציה שלי היא קודם כל שהטרנספר לא הולך לעמוד בעומס לאורך זמן ויעשה לך צרות כשהוא ידרש לנצח בתחרויות ראלי רייד. המומנטים שאתה מפעיל עליו הם בגבול העליון של איזשהו טרנספר קיים, והם יופעלו במהירויות סיבוב גבוהות ולמשכי זמן ארוכים הרבה יותר מהמקובל בתחום העבירות או בכל רכב רב מינוע רגיל - הדבר הזה צריך לסוע 160+ קמ"ש על ציר הערבה בדרך לאילת כדי לנצח, את חרמון אילת, לא 100... וההבדל מבחינת הטרנספר הולך להיות גדול. ואתה תלוי בטרנספר הזה גם בתצורת 2X4.

אני מקווה שאני טועה ומאחל לך בהצלחה, אבל זה מה שה"אינטואיציה" שלי אומרת, תחשוב כבר על תוכניות גיבוי.

עניין אחר הוא מערכת המתלים החדשנית שאתה בונה. מה זה "יכולת שיכוך חסרת תקדים"? ביחס למה? אולי ביחס למכוניות הT1 של הלל סגל ושי שמעוני - זה לא חוכמה. מאחורה ראיתי את המתלה והוא קונבנציונאלי - אני לא רואה מה הולך להיות חסר תקדים שם. יכולת השיכוך בסופו של דבר תלויה ברכיבים הקנויים - בולמים - מה אתה הולך להתקין? מקדימה עוד לא ראינו, אז נחכה בסבלנות.

זה שלרכב הולך להיות שילוב של יכולות מהירות ועבירות - מצויין. אם מה שיש לך בראש זה KOH - זה לא מה שהבנתי עד עכשיו. יתכן שאתה צודק. שים לב שהרכבים שם הם בפירוש רוק-קרולרים משופרים, הם לא נועדו ולא מסוגלים אפילו בתיאוריה לתת את המהירויות הסופיות הנדרשות במרוצי מדבר. וזה הגיוני, כי קטעי העבירות הקשה הם "צוואר הבקבוק" - רכב נדרש קודם כל להיות רוק-קרולר ולעבור את קטעי העבירות, ואחר כך להיות מהיר בקטעי הקישור. רכב מהיר פי כמה (באגי או טרופי טראק) בקטעי הקישור אבל שאינו מסוגל לעבור את קטע העבירות הראשון, אינו רלוונטי.

לעומת זאת תחרויות ראלי רייד פה בישראל, או מרוץ שטח אם זה באחה או דקאר או כל דבר באמצע, אין בו כאלו קטעי עבירות שמהווים מעבר הכרחי. הפעם האחרונה שרכב עם סרן קדמי חי ניצח בבאחה היתה לדעתי 72 או 72. בפאריז דקאר הראשונים בתחילת שנות ה80' עוד היו ריינג'רוברים וG-Wagons תחרותיים, אבל כבר בשנת 86 הם קיבלו בראש מפורשה 959 והשאר היסטוריה... אתה בטוח שאתה בכיוון הנכון?

הצפרדע
24-03-09, 12:57
התוצאה עדיין לא קיימת, אז איך אני יכול להביע עליה דעה? אבל אני אנסה לזרום איתך... גדול מדי זה בראש ובראשונה, ואני לא מחדש לך, כבד מדי. ואני אומר זאת שוב - כי נושא המשקל הוא קריטי ולדעתי האסימון עוד לא נפל לך - אי אפשר לפצות על עודף משקל עם עוד ועוד כ"ס. גם אם יחס המשקל/הספק טוב נשמר, עדיין אתה משלם על המשקל הגדול בכך שכל פרט ברכב, כל מכלול וכל בורג, צריך לשאת עומסים גדולים יותר. הגלגלים הגדולים כמובן מגדילים את העומס על כל רכיב הנעה.

טוב, אני רואה שאני לא אצא ממך....:)

ושוב חזרנו לענין המשקל, ענין שכבר דשנו בו ואין מקום לחזור עליו. אם זה כל מה שיש לך לומר על המימדים, דהיינו שהם משקפים משקל גדול שהוא לא דבר טוב, אז אני מסיק שאין לך משהו רע לומר על המימדים, וזה סימן טוב בעיני :cool:

רק הערה אחת בנושא זה - מבחינתי, רכב מתחילים לתכנן קודם כל מגודל הגלגל, נתון שממנו נגזר כמעט כל השאר - גודל וחוזק הסרנים(משקל); גודל וחוזק מכלולי ההנעה(משקל); חוזק השילדה(גם משקל); גודל וחוזק מערכת המתלים(משקל) ועוד ועוד.

כלומר, מרגע שבחרת גלגל בקוטר של מטר, אתה למעשה די שבוי בתוך מסגרת די מצומצמת של אילוצים שאיננה מאפשרת חסכון משמעותי במשקל, אלא אם אתה מוציא הון תועפות על אקזוטיקה, וגם אז אתה מוגבל.

ושוב, אם טרופי טראק ממוצע בארה"ב שוקל 2.5 טון, אני לא מבין למה אתה שוב נטפל לענין המשקל - הנה הרכב הכי מוצלח של מירוצי מדבר, ששוקל 2.5 טון(הרבה במושגי התכנון המחמירים שלך), ועדיין נותן בראש לכולם.

על המשקל הזה ניתן ועוד איך ניתן להתגבר בתוספת כ"ס, וגם זה מוכח בשטח ובפועל.

לענין הטרנספר, אין לנו אלא לחיות ולראות. יכול להיות שיהיה צורך לדאוג לקירור השמן עם משאבונת + רדיאטור קטן ומניפה, אם כי אני מטיל ספק בכך - מדובר בטרנספר הכי מפלצתי שקיים ברכבי 1 טון(לא מדבר על ריו וכאלה), שנועד מלכתחילה לעבוד קשה הן ב LOW והן ב HIGH , גלגלי שיניים בהמיים וחזקים, ברזל ועוד ברזל, אמין וחזק ביותר.

חנן גולומבק
24-03-09, 16:24
ברוך לדעתי כדאי לך לשבת מרוץ אחד ליד ארז (תן לו גם לנווט הוא יודע טוב מאד לעשות את שניהם ביחד) נראה לי שאז תקבל כמה תובנות לגבי מה זה מרוץ ראלי רייד ומה עובר על רכב במרוץ כזה . יכול להיות שזה יעזור לך בהחלטות לגבי הרכב החדש.

בנושא הרוחב אין לי ספק שאתה בונה גדול מדיי, נמרוד צודק בקשר לבעיה שברוחב השבילים, גם אם תשים צמיגים של משאית מחצבה ,ישנם שבילים (בין עצים למשל אבל לא רק...) שלא תוכל לעבור בהם. גם 220 ס"מ זה גדול מדיי לשבילים מסויימים. בקשר לאורך לדעתי כמה שיותר ארוך :rolleyes: יותר טוב עם נשארים ביחס הגיוני לרוחב כמובן.

הצפרדע
24-03-09, 16:33
או. קי. אני מודע לענין רוחב השבילים, ולכן אני בונה את הרוחב ורסטילי - הוא כאמור ינוע בין 215 ל- 240 ס"מ, הכל ע"י שימוש בג'אנטים שונים או פשוט ע"י היפוך הג'אנט כך שהאופסט משתנה(פנים לחוץ והחוץ פנימה).

כבר ראינו מהטרופי טראק שלי שרוחב של 216 ס"מ עובד היטב ואיננו בעייתי.

חוץ מזה אני מבין שאתה בעד אורך - זה מובן כשהאורך הוא אצלך ולא אצל מי שמקבל אותו.....:p

וברצינות - אני מאמין שהרכב אמנם מעט ארוך מהמקובל אבל יתפקד טוב ויהיה מאד יציב. נחיה ונראה.

GodsFather
24-03-09, 16:48
ברוך, אולי במקום לדבר כל היום , תלך לרתך ? ;)

הצפרדע
25-03-09, 01:45
ברוך, אולי במקום לדבר כל היום , תלך לרתך ? ;)

טוב, בסדר

נמרוד
25-03-09, 13:30
ושוב חזרנו לענין המשקל, ענין שכבר דשנו בו ואין מקום לחזור עליו. אם זה כל מה שיש לך לומר על המימדים, דהיינו שהם משקפים משקל גדול שהוא לא דבר טוב, אז אני מסיק שאין לך משהו רע לומר על המימדים, וזה סימן טוב בעיני :cool:
.

אכן, מבחינתי מימדים משקפים משקל, כמובן - אנחנו חיים בעולם שבו לחומר... יש משקל... לצערך. יום אחד תצטרך להשלים עם המציאות. ;)

רק הערה אחת בנושא זה - מבחינתי, רכב מתחילים לתכנן קודם כל מגודל הגלגל, נתון שממנו נגזר כמעט כל השאר - גודל וחוזק הסרנים(משקל); גודל וחוזק מכלולי ההנעה(משקל); חוזק השילדה(גם משקל); גודל וחוזק מערכת המתלים(משקל) ועוד ועוד.

מסכים בהחלט. אני חושב שאתה - ולמען האמת גם אני - בוחרים גלגלים גדולים מדי - לא אבסולוטית, אלא ביחס לאמצעים הכספיים שעומדים לרשותנו. גם גלגל בקוטר 37 שהוא הסטנדרט בטרופי-טראקס אמריקאים, דורש יותר מדי אמצעים. גם 35. עיניים גדולות מה שנקרא. מצד שני, אני לא באמת יודע מה התקציב שלך. הרכב הבא שאני מתכנן בכל מקרה, יהיה באגי, עם גלגל בקוטר 32-33. כי זה משהו שאני חושב שיותר מתאים לתקציב הישראלי הריאלי.

כלומר, מרגע שבחרת גלגל בקוטר של מטר, אתה למעשה די שבוי בתוך מסגרת די מצומצמת של אילוצים שאיננה מאפשרת חסכון משמעותי במשקל, אלא אם אתה מוציא הון תועפות על אקזוטיקה, וגם אז אתה מוגבל.

בדיוק, אבל המסקנה שלי על דרך הפעולה שונה משלך - אני אשתמש בחומרים ובאמצעים הזמינים כדי לבנות פחות, שיתאים לגלגל קטן יותר.

הצפרדע
25-03-09, 14:14
פה הייתי רוצה להעלות נקודה חשובה מאד, שרבים וטובים(ולעניות דעתי גם אתה) שוגים בה - נכון שחסכון במשקל הוא חשוב ונכון שכאשר אתה בטופ של הטופ התחרותי, חשוב שבעתיים לחסוך במשקל בכדי לנצל ולו את היתרון הכי זעיר שניתן. עוד נכון שכאשר אתה רוצה שה TT שלך יוכל לטוס ב 130 מייל לשעה במדבר, אתה חייב לעבוד גם על האלמנטים הכי פעוטים על מנת לזכות באותו יתרון תחרותי ולהיות בקבוצה המאד מצומצמת בעלת הסיכויים לנצח.

אבל, וזה אבל שמאד רלבנטי לנו - כאשר אתה חי במקום ובמציאות שבהם מהירות סופית של 160 קמ"ש, אולי אולי 170 קמ"ש, היא די והותר על מנת לנצח מירוצים, אזי השאיפה הנ"ל הופכת בלתי רלבנטית כמעט - אתה תגיע למהירויות ולתאוצות הללו בקלות גם עם רכב כבד יותר ועם שילדה שהיא לא הכי מתקדמת, מתוחכמת וקלה בעולם.

יתר על כן, גם אם תצליח לבנות את אותה שילדה מעולה(במחיר כבד), הרי שעדיין תזדקק לאותו מנוע רוצח עם 700כ"ס במינימום, מנוע אשר יוכל להביא את ה TT שלך למהירות הנ"ל.

בפועל, ולא חשוב כמה תשתדל ותוציא, לא תהיה לך השילדה הכי הכי בעולם ולבטח לא יהיה לך המנוע הדרוש על מנת להטיס אותה למהירות העצומה הזאת. עם מנוע "אומלל" שיוציא לך ברכב 300 כ"ס במאכסימום, די נלעג יהיה ליסוע עם שילדת כרומולי מרותכת טיג לאחר הרפיה ושחרור מאמצים בעלות כוללת של 40-50,000ש"ח.....

אז מה? להטיף לבנייה בסטנדרטים דמיוניים וחסרי קשר למציאות המקומית וליכולות הצנועות שלנו, רק בגלל שככה זה נכון מבחינת הנדסת העל וככה מלמדים בפאקולטה??? ממש לא.

עדיף בעיני לבנות מחומר זול, טוב וחזק, אם כי כבד יותר, לבנות רכב עם אמינות ושרידות גבוהה, רכב עם מתלים מעולים ללא פשרות(שיסע 100-110 קמ"ש במקום שהמיצו יסעו אולי 70 קמ"ש), ורכב אשר יקח מירוצים גם עם מהירות סופית של 160-170 קמ"ש עם מנוע שיוכל בקצה העליון שלו להגיע למהירות הזאת בזמן תגובה סביר.

כשנעבור לאמריקה, לפי איחוליו ותכניותיו של אחמדינג'אד...:rolleyes:, נוכל לעבור לפאזה הבאה של תכנון עילי והנדסת על שתנצח את הבאחה 500 ו - 1000.

savyon
25-03-09, 14:39
ברוך,
האם בגישה הזו אתה לא סוגר קצת את הדלת של הרוכשים הפוטנציאליים בפני הבאחות האירופאיות?
המרוצים שם דומים משהו למרוצים בארץ רק שהרכבים שמגיעם לשם טובים הרבה יותר ממה שיש לנו להציע, ועדיין חברה יוצאים מפה לשם, ואפילו מצליחים יפה מאוד יחסית לכלים ולאמצעים, ראה ערך שי שמעוני, גל שחם, איציק בריל בזמנו.

סביון
שלא מתיימר להבין יותר מדי.

רפאל
25-03-09, 15:07
עוד נקודה קטנה

אני חושב שאנחנו לא צריכים לבנות רכב אשר יגיע למהירות סופית גבוהה.

אני חושב שאנחנו צריכים לבנות רכב אשר מסוגל לשמר מהירות גבוהה לאורך זמן ארוך.

מה המהירות הממוצעת במרוצים בארץ 70-80 קמ"ש לערך ?

תאורטית אם תבנה רכב אשר יגיע ל 85 קמ"ש וישמר אותה לאורך כל המרוץ בנית רכב מנצח.

ולכן חשוב להיסתכל על שימור של מהירות לאורך המרוץ ולא על מהירות סופית.

כמובן שאם לרכב יש מהירות סופית מאוד גבוהה וגם מסוגל לשמר אותה לאורך כל המרוץ אז יש כלי בלתי מנוצח, אבל זה רק באגדות.

ולסיכום נמרוד על תתעסק עם ה....... (ראה תמונה)

רפי

הצפרדע
25-03-09, 15:22
ברוך,
האם בגישה הזו אתה לא סוגר קצת את הדלת של הרוכשים הפוטנציאליים בפני הבאחות האירופאיות?
המרוצים שם דומים משהו למרוצים בארץ רק שהרכבים שמגיעם לשם טובים הרבה יותר ממה שיש לנו להציע, ועדיין חברה יוצאים מפה לשם, ואפילו מצליחים יפה מאוד יחסית לכלים ולאמצעים, ראה ערך שי שמעוני, גל שחם, איציק בריל בזמנו.

סביון
שלא מתיימר להבין יותר מדי.

ממש לא.

הרכבים של הלל סגל, של שי שמעוני, איציק בריל ועוד, לא נופלים ממה שאתה רואה באירופה ובפרעונים, ואני חושב שהם הוכיחו את זה לא פעם.

מה שכן, הם נופלים בהרבה מהמיצובישים והטוארגים בדקאר ובהרבה הרבה מטרופי טראקס האמריקאים וגם מקלאס 1 אמריקאי.

בואו ונהיה אמיתיים וכנים - הטרופי טראק שאני בניתי, על המתלים הבאמת באמת מצויינים שלו, לא יעמוד מול TT אמריקאי מקצועי עם 800 כ"ס והמרכיבים הכי הכי שגורמים לו לעלות 400 עד 500 אלף דולר בקל.

אבל, הוא בהחלט עומד בגבורה מול - וגם עולה על - מה שיש לנו בארץ, עד עכשיו.

לכן, כשאנחנו מדברים על בניית רכב, אנחנו מדברים על בניה של רכב שיתמודד בטופ של הטופ בישראל ובבאחות של אירופה ומצרים, אבל לא בבאחה האמיתית של אמריקה.

מי שירצה בניה ברמת TT אמריקאי אמיתית או טוארג גרמני למהדרין, יוכל לקבל אותם גם בארץ, אבל לא במאות אלפי ש"ח אלא במאות אלפי דולר/יורו, כלומר הוא צריך להיות בהגדרה ממש מליונר.

זאת האמת ואלה החיים.

savyon
25-03-09, 16:06
טעות בידך ברוך,
הרכב של שי (האנטר) יורד בהרבה מרכבי הבאחה הארופית. לפחות מהרכבים שאני הסתכלתי עליהם.
שי הגיע למקום ה-10 והמאוד נחשב בזכותיכולות נהיגה מדהימות של האיש ולא בזכות הרכב.
ברכב T1 של סדנת ראלי ארט (שכביכול אמור להיות באותה רמה...) אין לי ספק שהוא היה מסיים באחד מחמשת המקומות הראשונים!!! כך לפחות אני חושב.

ההבדלים במנועים, גירים, דיפרנציאלים, סרנים וציריות, מרכב וכו', וכו', וכו'...

האמן לי שבמהלך הבאחה הסתכלנו מה יש להם ומה יש לנו (לא נעים להודות אבל להם יש יותר גדול ;-) )

הצפרדע
25-03-09, 16:34
טוב, זאת לא בעיה עקרונית, אלא שוב בעיית כסף. אם אתה שם מנוע לא חדש ועוד כל מיני מרכיבים משומשים או ברמה פחות טובה, זה מה שמקבלים.

אני דוקא חושב שהלל ושי ובריל בפרעונים ובבאחות עשו תוצאות יפות והתמודדו בלי רגשי נחיתות ובכלים לא רעים. אם אני זוכר נכון איציק בריל גם היה לא לפני הרבה זמן אלוף הבאחה בפורטוגל, והלל ורז עשו תוצאות מצויינות בפרעונים, לא?

מה שחשוב הוא שעקרונית אין שום בעיה לבנות מה שרוצים, אבל הכל ענין של עלות. העלות של דברים מאד טובים ומתקדמים יקרה מאד, והיא גדולה עלינו כאן בארץ. נקודה.

אז אולי הרמה בארה"ב ובדקאר הרבה יותר טובה ובאירופה קצת יותר טובה, אבל העקרון בעינו עומד.

נמרוד
26-03-09, 09:36
ברוך, בעניין סגנון כתיבה - יש פתגם - אין הנחתום... זה קפץ לעין בהודעה האחרונה שלך בהערה המודגשת לגבי המתלים ;)

אבל באופן כללי - אם נשמע שאני מבקר, זה רק בגלל שביקשת ממש חזק, אז אני מתאמץ... מה שיפה בתחום הזה הוא שיש מגוון פתרונות אדיר, וכל אחד מהם יכול להיות מוצלח ביום נתון, במסלול נתון, עם הנהג הנכון! וסד התקציב שמעיק עלינו במיוחד עם עלויות החלקים הכפולות בארץ לעומת ארה"ב בוודאי לא הופך את העניין לפשוט יותר. אני חושב שכולנו כאן לומדים אחד מהשני, בראש ובראשונה פשוט מהסתכלות וקריאה אחד על הפרויקטים השונים, מTT דרך באגים גדולות, בינוניות ומיניבאגים, חיפושית-באחה ועד קרטים של ילדים שעוד יגדלו ויתנו לכולנו ברתכת ובראש. Keep up the good work ותתעדכן מה חושבים עליך החבר'ה בRDC :D

Holy Mad Max prerunner!

הצפרדע
26-03-09, 10:52
אני רואה שהשרשור שם מתקדם יפה, והתגובות די נלהבות.

סחתיין על ההשקעה במלל ובתמונות.

רפאל
26-03-09, 10:56
הסבר מה זה RDC

רפי

הצפרדע
26-03-09, 11:37
הסבר מה זה RDC

רפי

זה

http://www.race-dezert.com/forum/showthread.php?t=39181

הצפרדע
26-03-09, 11:53
נ.ב.

אם זה לא ברור ומובן, אז rebel 33 = נמרוד מלר.

kobiarava
15-05-09, 17:56
נו, ברוך, משהו התקדם? עבר הרבה זמן מאז העדכון האחרון, בקצב הבניה שלך-הוא יכול להיות כבר אחרי נסיעת מבחן:D

מה התחדש?

קובי

הצפרדע
15-05-09, 20:10
לא הרבה.

הסרן הקדמי במקום עם כל מערכת ההיגוי המיוחדת שכבר הושלמה.

בזמן האחרון לא עבדתי עליו בגלל המירוצים וחוצה ישראל הקרב ובא.

מכינים לטרופי טראק חיפוי יפה וכתובות לפי בקשת הספונסר למירוץ.

כמובן שגם עסוקים בהכנת רכב סיוע רציני למירוץ, עם כל הציוד והחלפים - המירוץ קרוב יותר ממה שחושבים, ממש עוד חודש.

הצפרדע
15-05-09, 20:20
דרך אגב, קובי, עד מתי צו איסור הכניסה שלך לאזור המרכז בתוקף?

לא נגמרה ההגליה עדיין?

אלא אם היית כבר בסתר כמה פעמים בתל אביב, ולא באת......:cool:

חנן גולומבק
15-05-09, 20:23
מכינים לטרופי טראק חיפוי יפה וכתובות לפי בקשת הספונסר למירוץ.
.

:shock: ספונסר ??? את זה לא סיפרת לי מה ?
יאללה שחרר פרטים ועכשיו !

הצפרדע
15-05-09, 20:44
עדיין לא יכול לספר, אבל יש סבירות גבוהה שהרכב יופיע תחת לוגו, צבעים וסמל של קבוצת כדורגל חביבה :cool:

kobiarava
15-05-09, 22:54
דרך אגב, קובי, עד מתי צו איסור הכניסה שלך לאזור המרכז בתוקף?

לא נגמרה ההגליה עדיין?

אלא אם היית כבר בסתר כמה פעמים בתל אביב, ולא באת......:cool:

אני מתבייש לומר, שאין צו איסור כניסה, ואפילו לחולון אני מגיע מדי פעם... אני באמת צריך לעבור אצלך בסדנה מתישהו, בעיניי היא אחד המקומות היותר מעניינים באיזור גוש דן. העובדה שלא הגעתי עד עכשיו-מחדל חמור שלי, ואני מחוייב לפעול במרץ כדי לתקנו!

נ.ב. ברוך-כמו עו"ד טוב, פנית מיד להאשמות והסטת את הנושא, אז לעניינינו-תמונות בבקשה, הטיזינג הזה לא לעניין...

קובי

נמרוד
16-05-09, 01:28
עדיין לא יכול לספר, אבל יש סבירות גבוהה שהרכב יופיע תחת לוגו, צבעים וסמל של קבוצת כדורגל חביבה :cool:

בני יהודה - תחסוך את הצבע...

הצפרדע
16-05-09, 01:40
בני יהודה - תחסוך את הצבע...

לא.

הצבע הכתום הוסר כולו כבר, והרכב עכשיו בצבע המתכת, כסוף, מחכה לצבע הבא....

waseem
16-05-09, 18:13
לא.

הצבע הכתום הוסר כולו כבר, והרכב עכשיו בצבע המתכת, כסוף, מחכה לצבע הבא....

מממממממממממממ.... מעניין !!! מה יותר סודי המתחם למחקר גרעני בדרום או הפרויקט של ברוך... כי פשוט , תמונות מהדרום כבר יצא לנו לראות... אבל מהפרויקט הסודי של ברוך אולי יקח הרבה הזמן עד הפרסום הראשון אולי יותר מחוק איסור הפרסום על מידע בטחוני ( שזה 50 שנה ) :rolleyes: אבל בכל זאת כולי תקווה ש"מרגלים" מקצוענים יוכלו לחדור לבונקר של ברוך ולצאת משם עם מידע מודיעיני טוב ועסיסי (בטח עם תמונות של המדענים שלו ושל טיל ה-NETROBAJA הסודי והעתדי של שנות ה 2030).

:Dאו שפשוט ברוך מרגיש נבוך אם חס וחלילה תופסים אותו על פאשלות בניסויים שלו... והוא מעדיף לפרסם אך ורק אחרי שהוא נעול על הנוסחה הגרענית הכי יעילה.. נו טוב מה זה משנה העיקר שיצא משהו מהטיף טוף של עולם הספורט המוטורי ( כי מברוך לא נקבל סתם רכב טרופי טראק ) רק EXTRA טרופי טראק.
בהצלחה ברוך.

וסים

GodsFather
17-05-09, 09:55
מרגלים כבר היו, אבל אם התמונות ייחשפו אז המרגלים ירותכו לפרונט של ה"כתום לשעבר".

או כמו שאומרים - תזדיינו בסבלנות.

הצפרדע
17-05-09, 10:05
תזדיינו בסבלנות.

מילים כדורבנות.

בעצם, אתם לא חייבים לכשות את זה בסבלנות....:cool:

GodsFather
17-05-09, 10:14
אתה מוכן להוריד את הידיים המלוכלכות שלך מהמקלדת וללכת לרתך איזה משהו ?

אוי ימי הפרישה... המסאז'ר הגיע כבר ? :twisted:

הצפרדע
06-07-09, 14:27
טוב, הרבה זמן לא היתה תעבורה בשרשור הקפוא הזה.

יש עדכון קטן אבל משמעותי - ירדתי מענין הסרן הקדמי וחזרתי למתלה הנפרד מקדימה.

זה יהיה עוד TT אבל הרבה יותר רע - עם מנוע 550 כ"ס וכ 75 קג"מ, גלגל "39.5, ארוך יותר מ 3.5 מטר ורחב - לא פחות מ 230ס"מ.

המנוע כבר כמעט בפנים והגיר בקרוב, ומכאן והלאה הכל ירוץ מהר.

בע"ה יהיה הרבה אקשן בקטגוריה הפתוחה, אולי אולי אפילו עוד בעונת 2009.

תמונות בקרוב.

GodsFather
06-07-09, 15:18
ירדתי מענין הסרן הקדמי וחזרתי למתלה הנפרד מקדימה.

למה ?

הצפרדע
06-07-09, 15:24
כי כבר לא היה לי מקום בסדנא, והסרן הקדמי עם גלגלי הענק סגר לי את החיים :wink:

GodsFather
06-07-09, 15:26
תשובה יותר מצוצה מהאצבע לא יכולת לתת :grin:

חנן גולומבק
06-07-09, 21:07
ורחב - לא פחות מ 230ס"מ.

מותר מקס,,, 220 ס"מ.

הצפרדע
06-07-09, 21:09
מותר מקס,,, 220 ס"מ.

לא. זה נכון לקטגוריות ה - FIA ולא לקטגורית ה - OPEN.

ב OPEN הרוחב המאכסימלי הוא 240 ס"מ, אם כי אני מקווה לא להגיע אליו.

חנן גולומבק
06-07-09, 21:19
סליחה. אתה צודק.

הצפרדע
19-07-09, 16:16
שלום לך מר מלר,

הצעתי בזמנו התערבות שסירבת להיכנס אליה, לגבי השאלה מה יסע קודם - הרכב שלי או של סרטינה.

התשובה לזה ידועה, אבל יש לי הצעת התערבות נוספת - מה יסע קודם, הרכב של סרטינה או הרכב החדש(והמהפכני, אני רוצה לקוות...) שאני בונה עכשיו?

הוא יהיה בתצורה די דומה לקודם, אבל משופר ועם תכונות מענינות נוספות.

מה אתה אומר??

חנן גולומבק
19-07-09, 17:19
אני מציע התערבות אחרת ,,, מה יסע קודם ? של הצפרדע של סרטינה או שלי...

חה חה חה...:confused::confused::confused:

המפסיד מנצח !

נמרוד
19-07-09, 21:39
שלום לך מר מלר,

הצעתי בזמנו התערבות שסירבת להיכנס אליה, לגבי השאלה מה יסע קודם - הרכב שלי או של סרטינה.

התשובה לזה ידועה, אבל יש לי הצעת התערבות נוספת - מה יסע קודם, הרכב של סרטינה או הרכב החדש(והמהפכני, אני רוצה לקוות...) שאני בונה עכשיו?

הוא יהיה בתצורה די דומה לקודם, אבל משופר ועם תכונות מענינות נוספות.

מה אתה אומר??

???

למה שארצה להתערב מתוך ידיעה שאני הולך להפסיד? מהירות הביצוע היא בכלל לא הישג נדרש מבחינתי. שיהיה לך בהצלחה!

הצפרדע
20-07-09, 00:19
???

למה שארצה להתערב מתוך ידיעה שאני הולך להפסיד? מהירות הביצוע היא בכלל לא הישג נדרש מבחינתי. שיהיה לך בהצלחה!

למה?!?

מה נשאר לך חוץ מזה?:lol:?

טיב הרכב?:confused:?

התכנון שלו?:rolleyes:?

היכולות שלו?:???:?

הרי זה ברור ששם אין לך סיכוי, אז לפחות לגבי מהירות הביצוע?:twisted:?

איזה בחור רציני ונטול כל שמץ של חוש הומור אתה.....

גל שחם
20-07-09, 07:28
אני מציע התערבות אחרת ,,, מה יסע קודם ? של הצפרדע של סרטינה או שלי...

חה חה חה...:confused::confused::confused:

המפסיד מנצח !

אני מציע שתעשו התערבות מסוג אחר לגמרי ,

לא מי יסע קודם !!

אלא מי יסע יותר ?? :D:D:D:lol::lol::lol:

גל שחם.

נמרוד
20-07-09, 16:53
למה?!?

מה נשאר לך חוץ מזה?:lol:?

טיב הרכב?:confused:?

התכנון שלו?:rolleyes:?

היכולות שלו?:???:?

הרי זה ברור ששם אין לך סיכוי, אז לפחות לגבי מהירות הביצוע?:twisted:?

איזה בחור רציני ונטול כל שמץ של חוש הומור אתה.....

שמע, מכירים אותך - אם אתה לא מסוגל להתאפק - אל תתאפק, שים תמונות של הנבלה במקום לבלבל את המוח :p

הצפרדע
21-07-09, 01:43
אני אומר לך את האמת נמרוד - הנבלה מתעוררת לחיים בקצב מהיר למדי וקורמת עור וגידים.

אלא מה? אני מתחיל לפקפק אם עשיתי נכון כשפרטתי את תהליך הבניה של הטרופי טראק ואולי גם של הרכבים האחרים.

אני לא ראיתי את הבונים האחרים(ולא צריך לנקוב בשמות, נכון?) מפרסמים משהו קטן אפילו, לא כל שכן שרשור מפורט עם פרטי פרטים טכניים.

הם שומרים הכל לעצמם, כולל הבניה וכולל כמובן את השבירות והפאשלות שלאחר מכן
במהלך הניסויים והבדיקות.

אני לא יודע אם זה יהיה נכון מצידי לנהוג כפי שנהגתי עד עתה או ללכת בדרכם, בעיקר כאשר מדובר ברכב חדשני מאד המיישם רעיונות מענינים.

להערכתי זה יהיה רכב יחיד במינו ומיוחד מאד, ואני מקווה שגם מאד מוצלח, אבל אני צריך עוד לחשוב היטב אם לתת פרטים ונתונים או תמונות, או פשוט להציג אותו בסיום הבניה באופן כללי כפי שאחרים נוהגים.

GodsFather
21-07-09, 09:15
אתה סתם רוצה שנתחנן ונעשה לך פוצי מוצי!

אויייי, ברוךךךך, בבקשששה....תגלה לנו מה אתה בונה... תחשוף כמה תמונות (תנסו לומר את זה בקול מתחנן ובכייני)

למה ללכת עם העדר ברוך ? למה לעשות מה שאחרים עושים ? יאללה, תעלה תמונה או שאני אצלם כמה מבלי שתדע :)

נמרוד
21-07-09, 10:00
מי שמתבייש במה שהוא בונה, שלא יציג, או יציג חלקית, או "כללית" כמו שכתבת. מי שגאה במה שהוא עושה, לא צריכה להיות לו בעייה לחשוף את עבודתו - בכל רמת פירוט שנראית לו נכונה. עניין של בטחון עצמי, החלטה אישית של כל אחד - הבמה חופשית.

אני חושב שמגיעה הערכה מיוחדת לכל הבונים הקטנים-גדולים, החובבים, שבונים לאט לאט חיפושיות באחה, מיניבאגים, באגי בגודל מלא - כל אחד ברמתו הוא. אף אחד לא נולד עם תואר בהנדסת רכב ולא עם רתכת ביד, לא בונים כאן כלי רכב מהפכניים או פורצי מוסכמות. מה שכן בונים כאן, זה תרבות מוטורית, של מכאניקה והנדסה ופבריקציה, בחצרות ובגראג'ים במושבים וקיבוצים - Grassroots כמו שזה נקרא אצל הגויים.

רפאל
21-07-09, 11:19
נמרוד / אמיר

בטח שלא רוצה לענות במקום ברוך, אבל.....

אנחנו לא מתביישים במה שאנחנו בונים, להיפך - אני מאוד גהה להיות שותף לבניות המאד מיוחדות ושונות שנעשות בסדנא, יש בעיה שעד היום "חשפנו" הרבה מידע של חומרים, וצורות בניה "אחרות" כדוגמאת הרעיון של בניית זרועות A קדמיות מפרופיל מרובע...
בתחילה "קוטלים" אותנו..... אומרים שזה לא יעבוד וכו' וכו' וכו' ולאחר שהדברים מוכיחים את עצמם אנשים הולכים ומיישמים את הרעיונות ברכבים שלהם.....

ברוך בונה חדשני, שונה, מחוץ לקופסא ..... איך שתרצה להגדיר זאת ולכן גם אני משוכנע כי יש צורך לשתף אתכם בהליך הבניה אך לא ברמה החודרנית שהייתה עד היום.....

רפי

נמרוד
21-07-09, 12:01
רפי, עדיף שלא תענה במקום ברוך... זרועות A מפרופיל מרובע, זה החידוש הגדול? "חומרים"??? בחייך, ברוך יחייך כשיקרא את זה.

אין שום דבר מהותי חדש בTT של ברוך (הקודמת, על החדשה איני יודע דבר), או של עידו, או איציק מיני, או בתכנון שלי לצורך העניין. אם מישהו כאן חושב שהוא המציא משהו, זה רק ביחס למה שהוא מכיר, ומלמד על רדידות בסיס הידע שלו. זה לא המקרה אצל ברוך - אז עדיף שלא תייצג אותו :D

הצפרדע
21-07-09, 12:03
מי שמתבייש במה שהוא בונה, שלא יציג, או יציג חלקית, או "כללית" כמו שכתבת. מי שגאה במה שהוא עושה, לא צריכה להיות לו בעייה לחשוף את עבודתו

זה מכוון אלי ?!?

אחרי כל שרשורי הצפרהונדה, ה - 8X8 שהפך 6X6, הטרופי טראק ואחרים? :rolleyes: ?

אני חושב שאסתפק בכתבה כללית - פיצ'ר - לאחר סיום הבניה, אם תמצאו לנכון לתת לי את
הכבוד הזה.

ולענין אחר - אכן אין כל חידוש בכלי הרכב שנבנו ובתהליך בניה כאן בארץ. החידוש היחיד בהם הוא שהם ראשוניים בישראל ושקודם לכן לא היה כאן רכב כזה.

לא זה המקרה לגבי הרכב הבא שלי שנמצא בבניה, שאני מעריך שיהיה בו "איזשהו" חידוש, אפילו ביחס למה שמוכר וידוע במולדת מירוצי המדבר, אם כי יש בו הרבה אלמנטים רגילים ומוכרים.

GodsFather
21-07-09, 13:00
ואז , אחרי הפיצ'ר, ילכו ויעתיקו את הסט אפ הזה.. אז מה זה משנה? או שאתם לא רוצים את הכאב ראש של הלפני עם כל הביקורות ?

אני אומר הכל בנימה מחיוכת, שלא ישתמע שאני מטיל ביקורת או מתעצבן על איזו החלטה שלכם רפי/ברוך ושות'.

נמרוד
21-07-09, 14:39
ההערה היתה כללית - גם הבונים האחרים שלא נקבת בשמם יכולים לחשוב שהיא מכוונת אליהם (והיא לא, כאמור - היא כללית). אני אומר שהפורום פתוח, ללא ספק יש יתרונות ויש חסרונות לשיתוף המידע, אפשר לנקוט במדיניות של לקחת-בלבד מהאינטרנט, ואפשר לתת בחזרה מידע - כל אחד במידה שמתאימה לו.

ברוך, אתה באמת לא חייב שום דבר לאף אחד, כל שרשור בפורום הבונים הוא לטובה לדעתי ומאפשר לאחרים ללמוד ממנו, ואתה ברוך השם כבר בראש רשימת הצדיקים התורמים... אם אתה מחליט לקחת פסק זמן מהעדכון השוטף ברכב הזה - זכותך המלאה. תחשוף כמה שאתה רוצה מתי שאתה רוצה, ובוודאי שברגע שתחליט שהגיע הזמן לפיצ'ר בג'יפולוג - אנחנו נהיה שם עם המצלמה.

הצפרדע
21-07-09, 15:03
ובוודאי שברגע שתחליט שהגיע הזמן לפיצ'ר בג'יפולוג - אנחנו נהיה שם עם המצלמה.

תודה.

הצפרדע
23-09-09, 16:27
שתי תמונות ראשונות שנותנות מושג על הרכב.

המשך יבוא, מתישהו.

יקיר גרין
23-09-09, 17:43
מדהים!

בסוף יש 2 TT שלך נוסעים לפני שצוות סרטינה סיימו את שלהם ...

GodsFather
23-09-09, 17:58
יקיר, זה היה מתחת לחגורה ;)

יריב קלר ברוך
23-09-09, 21:26
יפיוף
ועצבני:twisted:

נמרוד
24-09-09, 19:40
מגלה טפח ומסתיר טפחיים... שמת תמונות מזוית אחת שרק מעוררת את הסקרנות... נמשיך לחכות בסבלנות :D

הצפרדע
10-10-09, 10:00
עדכון קצר, עדיין בלי תמונות(גנבו לי את המצלמה) - הרכב נוסע, נוסע כמו מטורף. מהיר ומאיץ כמו טיל עם הביג בלוק 500כ"ס, ממש שורף צמיגים, אפילו שאלה צמיגי "39.5, כלומר בערך 1 מטר בגובה.

הרכב יציב בסיבובים ומתמרן באופן שלא האמנתי שיכול להיות. פשוט אין דברים כאלה.

בקיצור, יצא יותר טוב ממה שאפילו אני חשבתי. טעויות בתכנון קורות, לא ? :cool: ?

קשה לי להאמין שנוכל להוציא אותו למירוץ של ה 31.10, אבל אולי.

גל שחם
10-10-09, 20:35
עדכון קצר, עדיין בלי תמונות(גנבו לי את המצלמה) - הרכב נוסע, נוסע כמו מטורף. מהיר ומאיץ כמו טיל עם הביג בלוק 500כ"ס, ממש שורף צמיגים, אפילו שאלה צמיגי "39.5, כלומר בערך 1 מטר בגובה.

הרכב יציב בסיבובים ומתמרן באופן שלא האמנתי שיכול להיות. פשוט אין דברים כאלה.

בקיצור, יצא יותר טוב ממה שאפילו אני חשבתי. טעויות בתכנון קורות, לא ? :cool: ?

קשה לי להאמין שנוכל להוציא אותו למירוץ של ה 31.10, אבל אולי.

ברוך, מה יהיה איתך ? שוב לא לקחת כדור ?
תהיה רציני, אם הרכב מתנהג כמו שאתה מספר,אין כל סיבה שלא תגיעו לבאחה הקפות בסוף החודש. "מהיר,מדוייק,טיל,שורף צמיגים,יציב,מתמרן"...בקיצור אחרי מסקנות כאלו,נראה שאתם מוכנים לבאחה וגם הולכים לתת לנו הצגה.
כל הכבוד על התוצאות במבחן הדרכים,אבל אנחנו רוצים לראות בעיניים...
בלי תירוצים,להתראות ב -31 לחודש.

תגיד יא ברוך, מה מרחק הסרנים באוטובוס הזה ? נראה משהו חריג,או שרק התמונה מטעה ?
גל שחם

הצפרדע
11-10-09, 00:10
כרגיל התבלבלת גל. זה לא שלקחתי כדור, זה ששכחתי לקחת את הכדור הירוק של הבוקר.

ועכשיו, כשאני מאוזן פיקס עם הכדור האדום של לפני השינה, אני יכול לדווח לך בשיא הרצינות שמדובר ברכב שעוד לא נסעת על משהו שדומה לו, וזה באחריות מלאה.

לשאלתך, ולמרות שהנתונים אמורים להיות חסויים, אספר לך שבסיס הגלגלים שלו הוא אכן ארוך - 375 ס"מ, אבל כל ס"מ משקלו בזהב....:cool:

זה אמנם ארוך למדי אבל אל תשכח שמדובר בגלגל בקוטר של 1 מטר, מה שנותן פרופורציות קצת אחרות.

אבל מה אתה כבר יכול להבין בתור אחד שנסע על כל מיני T 1, 2 3 ומי יודע כמה, עם גלגלים בגודל של אפונה......:rolleyes:

נ.ב. יש איזה בחור אחד שגם הוא קרא לרכב הזה אוטובוס בשלבי הבניה הראשונים(דהיינו לפני כחדשיים), ובתגובה הודעתי לו בשיא הרצינות, שעד שהוא לא עומד מול הרכב ומול כל מי ששמע אותו ומבקש סליחה מהרכב, הוא לא ישים עליו יד, ואני התכוונתי ועדיין מתכוון לכל מילה שאמרתי.

הוא אמנם קצת ריכך את דבריו אחר כך ואמר שעכשיו ש"הכל התמלא ברכב" הוא נראה ממש טוב, אבל זה לא יעזור - עד שהטקס הזה לא יתקיים באופן רשמי וברור, הוא לא יכנס לשם ולו לדקה.

גל שחם
11-10-09, 08:35
ברוך,אתה שוב מתחמק ועונה כעורך דין מדופלם,משמיע את שאתה רוצה שנשמע,בלי קשר לשאלה שנשאלת !
מה הסיבה שאתם לא מגיעים לבאחה הקפות ?
לפי מבחן הדרכים,אתם מוכנים.

אל תענה לי שהרכב מדהים,שכולם כוללל אתה,מאד מופתעים מהיצירה ומהתוצאה.
בואו בסוף החודש, אנחנו רוצים לראות בעיניים.

אני מאד נזהר בדבריי,יכול מאד להיות שגם ארצה סיבוב,אני לא רוצה להכנס לרשימה השחורה שלך...

להתראות בסוף החודש בהקפות.

גל.

הצפרדע
13-10-09, 15:29
מה הלחץ, גל?

אם הרכב יהיה מוכן למירוץ חזק כמו הקפות בשטח קשה כזה, אנחנו נגיע.

אתה הרי לא מצפה שנבוא סתם עם רכב שעוד לא התאזן "והתישב" במקום, נכון?

לירן ענה לך על שאלה זהה שהפנית אליו, ישר ולענין - הרכב שלהם עוד לא מוכן למירוץ, ולכן לא יגיעו.

לגבי הרכב שלנו יש ספק - מה שאני יכול להבטיח, הוא שאם נהיה מוכנים, ללא ספק נגיע.

לאור מצבו העגום של הספורט המוטורי של השטח, כל רכב חשוב, בעיקר כשרכבים שונים נגרעים, כמו למשל עידן הגז שלא יופיעו בחדשים הקרובים.

גל שחם
13-10-09, 21:08
מה זה מה הלחץ, אני משתוקק לכמות נכבדת של משתתפים,זה עושה את זה הרבה יותר מעניין, בכלל לא משנה מה יוצא בסוף.
אני מעדיף לסיים רביעי מתוך שמונה מתחרים, מאשר ראשון מתוך שניים !!!

ואתם בשנטי של הבניה,אתם,לירן,חנן, יאללה, למה אתם מחכים ? משעמם לבד.

גל.

belair
14-10-09, 00:26
אומנם זה לא קשור לנושא הכללי של השירשור אבל כן לראלי ההקפות
הבנתי שהוא ב 31 לחודש זה אבל את המיקום הסודי לא גיליתי מישהו מוכן לגלות לי שיהיה עוד איזה אחד בקהל .

הצפרדע
07-11-09, 01:03
כמה תמונות מהרכב החדש הקרוב מאד לסיומו, בינתיים ללא חיפוי אחורי.

מקווה שתהנו :cool:

חנן גולומבק
07-11-09, 08:15
ברוך יקירי, אין ספק שהרכב נראה שונה ממה שאני מכיר או ממה שראיתי אי פעם. כשאני מסתכל על התמונות אני מרגיש מן צורך לראות את הרכב יותר גבוהה במרכזו (על ציר האורך) . ישנה תחושה כאילו הרכב שוכב יותר מדיי על הבולמים האחוריים. מבלי לדעת מידות ומשקלות יש לי תחושה שהבולמים נושאי הקפיץ מאחורה צריכים להיות הרבה יותר מסיביים וכן שהם צריכים להיות הקדמיים מבין השלושה.

כרגיל אצל הכיילים שאתה בונה גם זה נראה מאד מיוחד.

גל שחם
07-11-09, 09:40
איך יצירת הפאר הזו לא מופיעה בתערוכת סימה,המתקיימת עכשיו בארה"ב ?
ברוך, לדעתי אתה הולך לחטוף תביעה מקטרפילר, יש להם רכב זהה למה שבנית.

OP2000
07-11-09, 10:11
MAD MAX II

גל שחם
07-11-09, 10:16
איזה דימיון.

jeep.il
07-11-09, 10:44
רבותי האם לא מסתמנת כאן בנייה מסיבית של רכבי מירוץ ?וחלוקה לשתי קבוצות עיקריות מצד אחד הקבוצה שנוסעת ברכבים שעידו בנה ומצד שני הקבוצה שברוך בנה ?

הצפרדע
07-11-09, 12:19
ברוך יקירי, אין ספק שהרכב נראה שונה ממה שאני מכיר או ממה שראיתי אי פעם. כשאני מסתכל על התמונות אני מרגיש מן צורך לראות את הרכב יותר גבוהה במרכזו (על ציר האורך) . ישנה תחושה כאילו הרכב שוכב יותר מדיי על הבולמים האחוריים. מבלי לדעת מידות ומשקלות יש לי תחושה שהבולמים נושאי הקפיץ מאחורה צריכים להיות הרבה יותר מסיביים וכן שהם צריכים להיות הקדמיים מבין השלושה.

כרגיל אצל הכיילים שאתה בונה גם זה נראה מאד מיוחד.

בוקר טוב חנן,

הרכב עכשיו במצבו הכי נמוך והוא - כאשר יצא למירוץ - יהיה גבוה בערך ב 10 ס"מ מהרצפה.

כמו שכתבתי בשרשור אחר, הרכב שוקל 2370 ק"ג, כולל ספייר אחד וכולל 170 ליטר דלק במיכלים, כאשר 1180 מקדימה ו 1190 מאחור.

לא רק שאין לחץ מאחור אלא שהאיר שוקס ששמתי די מיותרים והם ישמשו רק למקרה שכמות הדלק הכוללת(כ - 275 ליטר) תנמיך את התחת. בשלב זה הם סתם יושבים שם עם אפס לחץ חנקן.

לענין מיקום הבולמי קפיץ, מעבר לכך שאין עליהם לחץ, אי אפשר סתם להזיז אותם איך שרוצים - יש תכנון של מהלכים, עומסים וכו', אבל בכל מקרה אין צורך בשינוי, לפחות לא עד שנצא איתו לשטח ונבדוק אותו על אמת.

בסיס הגלגלים של הרכב הוא 275 ס"מ ולכן, ולמרות הגלגל הגדול(כ 100ס"מ), הגחון נראה קרוב, והוא אכן קרוב בגובה הנסיעה הנוכחי, שהוא בסביבת ה 30 ס"מ.

הצפרדע
07-11-09, 12:24
איך יצירת הפאר הזו לא מופיעה בתערוכת סימה,המתקיימת עכשיו בארה"ב ?
ברוך, לדעתי אתה הולך לחטוף תביעה מקטרפילר, יש להם רכב זהה למה שבנית.

זה בסדר גל, לא ציפיתי ממך לתגובה אחרת.

Tom Bril
07-11-09, 13:08
שלום ברוך

30 ס"מ לרכב מרוץ מספיקים בהחלט אבל האם הם מספיקים ברכב באורך שכזה?

יכול להיות שאני לא רואה טוב אבל גלגל הספר מרוצ'ט לסרן?!, האם זה לא נוגד את עיקרון המשקל הבלתי מוקפץ?

huski360
07-11-09, 16:44
בוקר טוב חנן,

הרכב עכשיו במצבו הכי נמוך והוא - כאשר יצא למירוץ - יהיה גבוה בערך ב 10 ס"מ מהרצפה.

כמו שכתבתי בשרשור אחר, הרכב שוקל 2370 ק"ג, כולל ספייר אחד וכולל 170 ליטר דלק במיכלים, כאשר 1180 מקדימה ו 1190 מאחור.

לא רק שאין לחץ מאחור אלא שהאיר שוקס ששמתי די מיותרים והם ישמשו רק למקרה שכמות הדלק הכוללת(כ - 275 ליטר) תנמיך את התחת. בשלב זה הם סתם יושבים שם עם אפס לחץ חנקן.

לענין מיקום הבולמי קפיץ, מעבר לכך שאין עליהם לחץ, אי אפשר סתם להזיז אותם איך שרוצים - יש תכנון של מהלכים, עומסים וכו', אבל בכל מקרה אין צורך בשינוי, לפחות לא עד שנצא איתו לשטח ונבדוק אותו על אמת.

בסיס הגלגלים של הרכב הוא 275 ס"מ ולכן, ולמרות הגלגל הגדול(כ 100ס"מ), הגחון נראה קרוב, והוא אכן קרוב בגובה הנסיעה הנוכחי, שהוא בסביבת ה 30 ס"מ.

כשאתה אומר בסיס גלגלים הוא 275 ס"מ הכונה למרחק בין הסרנים? כי זה נראה יותר כמו 375 ס"מ.

הצפרדע
07-11-09, 19:00
אתה צודק, 375 ס"מ.

והספייר לא יושב על הסרן.

הצפרדע
07-11-09, 19:01
שלום ברוך

30 ס"מ לרכב מרוץ מספיקים בהחלט אבל האם הם מספיקים ברכב באורך שכזה?

יכול להיות שאני לא רואה טוב אבל גלגל הספר מרוצ'ט לסרן?!, האם זה לא נוגד את עיקרון המשקל הבלתי מוקפץ?

כתבתי למעלה שזה המצב הכי נמוך שלו ושבמירוץ הוא יוגבה בערך ב 10 ס"מ.

גל שחם
07-11-09, 19:08
רבותי האם לא מסתמנת כאן בנייה מסיבית של רכבי מירוץ ?וחלוקה לשתי קבוצות עיקריות מצד אחד הקבוצה שנוסעת ברכבים שעידו בנה ומצד שני הקבוצה שברוך בנה ?

לדעתי ממש לא. לא קבוצה של עידו ולא קבוצה של ברוך.
אצל ברוך זו לא קבוצה,מידי פעם יוצא רכב ,עושה כמה סיבובים,חוזר לסדנא,מפורק ונבנה בקונספט אחר.אבל בטח לא קבוצת מרוצים.
חוץ מזה,מה עם פרוייקטים 4X4,איציק מיני, שם גם ישנם שני רכבים יוצאי הסדנא,הנווארה של שלומי ארז והטרופיטרק של זהבי.
ליוגב,אומנם עם רכב אחד,אבל יש גם את רכב האימונים של הילל,הבאגי שהופיע איתה להקפות.
כך שממש לא שתי קבוצות בודדות.
למה אתה מתכוון קבוצה שנוסעת ברכבים שברוך בנה ? איזה רכבים נוסעים בקבוצה הזו ?
למיטב ידיעתי ,כרגע, אף אחד.

גל שחם
07-11-09, 19:11
אתה צודק, 375 ס"מ.

והספייר לא יושב על הסרן.

ברוך,יכול להיות שישנה טעות גם במשקל הכולל ?
כמה שוקל גלגל אחד ?

הצפרדע
07-11-09, 19:21
אומר לך את האמת גל - אם לא היית כעסן ונקמן שמחפש ל"החזיר לי" על מה שכתבתי בשרשור האחר ע"י נסיונות פאתטיים של העלבה, עקיצות והתחכמויות, הייתי עונה לך, אבל מכיוון שאתה כן כזה, תרשה לי להתעלם.

גל שחם
07-11-09, 20:22
אומר לך את האמת גל - אם לא היית כעסן ונקמן שמחפש ל"החזיר לי" על מה שכתבתי בשרשור האחר ע"י נסיונות פאתטיים של העלבה, עקיצות והתחכמויות, הייתי עונה לך, אבל מכיוון שאתה כן כזה, תרשה לי להתעלם.

ברוך, שום דבר אישי, אני חושב ומותר לי לחשוב שהרכב שבנית, דומה לסקרייפר של קטרפילר.
זו בחירתך להעלב, אבל זה לא שום דבר אישי נגדך,זו רק שאלה של טעם.יש שיגידו שזה מדהים,לדעתי זה מכוער, בלשון המעטה.
לגבי המשקל של הדבר הזה,מאד מעניין אותי כמה שוקל גלגל ? איך בכלל מרימים אותו למקומו ,בזמן פאנצ'ר, נראה לי כבד מאד.
רק שאלתי כמה שוקל ?
אני לא מחזיר לך על שום דבר שאמרת,לא זכור לי בכלל שאמרת משהו שעיצבן אותי.
בכל השרשורים יש לנו חילוקי דעות וטוב שכך.אנחנו חושבים שונה,אני משתמש בתצורת 4X4 ואתה ב 2X4. אתה בונה ואני נוהג, אתה עו"ד ואני נאשם...
ברוך ,שום דבר אישי, פתחת שירשור,אתה חשוף גם לתגובות לא אוהדות, לא כולם מעריצים את בנייתך.

בקיצור,כמה באמת שוקל הרכב הזה ? :-D

הצפרדע
07-11-09, 20:30
ברוך ,שום דבר אישי, פתחת שירשור,אתה חשוף גם לתגובות לא אוהדות, לא כולם מעריצים את בנייתך.

בקיצור,כמה באמת שוקל הרכב הזה ? :-D

1. אתה אדיוט (שאל את נכפולגר למה הכוונה, הוא כבר יסביר לך).

2. אתה אומר שאני שקרן? קצת הגזמת כאן, לא??

3. אתה אדיוט- כנ"ל.

4. הרכב שוקל מה שכתבתי למעלה - 2,370 ק"ג עם ספייר אחד ועם 170 ליטר דלק - מצטער אם המפלצת הזאת שוקלת בערך כמו בובת ה"נחום תקום" שלך....:cool:

5. אתה אדיוט, ואני מניח שגם אתה כבר לא זקוק להסבר בענין זה.....

6. גלגל אחד שוקל 55 ק"ג.

7. אין ספק שהרכב מיוחד במינו על גבול היפיפה, אבל צריך להיות אדיוט בשביל לא לראות את זה:twisted:

***אנשים יקרים, אנא אל תשכחו איפה אתם נמצאים, צורת הכתיבה וטון הדיון קצת, בלשון המעטה, מתחיל להיות לא נעים ולא ראוי לדיון מקצועי.
(המערכת)

yaron
07-11-09, 20:32
אמיר !!! אתה לא חושב לשים לשרשור המבזה הזה סוף??

גל שחם
07-11-09, 20:33
1. אתה אדיוט(שאל את נכפולגר למה הכוונה, הוא כבר יסביר לך).

2. אתה אומר שאני שקרן? קצת הגזמת כאן, לא??

3. אתה אדיוט - כנ"ל.

4. הרכב שוקל מה שכתבתי למעלה - 2,370 ק"ג עם ספייר אחד ועם 170 ליטר דלק - מצטער אם המפלצת הזאת שוקלת בערך כמו בובת ה"נחום תקום" שלך....:cool:

5. אתה אדיוט, ואני מניח שגם אתה כבר לא זקוק להסבר בענין זה.....

6. גלגל אחד שוקל 55 ק"ג.

7. אין ספק שהרכב מיוחד במינו על גבול היפיפה, אבל צריך להיות אדיוט בשביל לא לראות את זה:twisted:

:D:D:D:D:D:D:D:D

asafk
07-11-09, 23:00
ברוך, השרשור שלך. אבל קח בחשבון שלא כל הגולשים יודעים שהכינוי "אידיוט" הוא בעצם חיובי.
אני מבקש להחזיר את הדיון להיות מה שהוא אמור להיות. תיעוד והתייעצויות. אין בעיה עם הבעת דעה, או ביקורת, אבל חברים - נא לשמור על הטעם הטוב.

אסף.

jeep.il
07-11-09, 23:46
גל אתה צודק חוזר בי יש כמה קבוצות שמתארגנות בדרך כזו או אחרת וזה דבר חיובי ממש לא שלילי וכמה שיותר יותר טובככה גם נגיע לרמת מצוינות איכות ומקצעיות .וגל מה אם הרכב שברוך בנה וארז בדרך כלל נוהג בו ועכשיו הרכב הזה?

גלדיאטור
08-11-09, 00:02
אני מבקש קצת סדר
הרכבשל קטרפילר נקרא ג'ונסון

הצפרדע
08-11-09, 00:30
מה אם הרכב שברוך בנה וארז בדרך כלל נוהג בו ?
יחזור לפעילות במירוץ של דצמבר, ויתן לבובת "נחום תקום" של גל בראש, ולא חשוב באיזה בגדי מלך חדשים במחיר מופקע היא תתקשט....:cool:

לגבי הרכב הנוכחי, נחיה ונראה אם ישתתף או לא.

שי משה
08-11-09, 01:06
רק השעון ידבר

Tom Bril
08-11-09, 02:11
ברוך, יש לך 55 ק"ג מרוצ'טים לסרן?! למה

חנן גולומבק
08-11-09, 09:09
יחזור לפעילות במירוץ של דצמבר, ויתן לבובת "נחום תקום" של גל בראש, ולא חשוב באיזה בגדי מלך חדשים במחיר מופקע היא תתקשט....:cool:.

ומי ינהג בו :rolleyes: ?

הצפרדע
08-11-09, 21:22
ומי ינהג בו :rolleyes: ?

למה אתה שואל?

אני מניח שהנהג הכי טוב....

זה לפחות עד שיהיה רישוי לכלים, שאז אני אנהג - כלומר בכל מקרה זה יהיה הנהג הכי טוב :cool:

זאת, אגב, גם התשובה לגל שחם שמרשה לעצמו לזרוק כל הזמן הצהרות(רובן לא נכונות, לא שזה איכפת לו) - לי יש שלושה רכבים שיכולים להשתתף במירוץ הקרוב: הטרופי טראק, הרכב החדש שבשרשור הזה, וגם הסובאגי שאריה פאהן עשה עליו את חוצה ישראל לפני אי אילו שנים.

לכן, ברור שיש לי קבוצת מירוץ שיש לה הכי הרבה כלים בארץ...:twisted:

אבל בעצם, למה לקלקל לגל את ההצהרות שלו עם עובדות ? :rolleyes: ?

במחשבה שניה, מה יהיה? אני הרי לא מסוגל לנהוג על 3 רכבים, נכון?

אז אולי צריך להקים קבוצת מירוץ באופן רשמי!!

אז הנה, יוזמה חדשה להקמת קבוצת מירוץ חדשה של 3 כלים מענינים ובעלי פוטנציאל רציני - תנו רעיונות והצעות.

גל שחם
08-11-09, 21:40
לי יש שלושה רכבים שיכולים להשתתף במירוץ הקרוב: הטרופי טראק, הרכב החדש שבשרשור הזה, וגם הסובאגי שאריה פאהן עשה עליו את חוצה ישראל לפני אי אילו שנים.

ברוך,אני שמח שבמרוץ הקרוב,נראה סוף סוף את הפרוייקט המדובר,"כנגד כל הסיכויים-פרוייקט חדש של מרוצי מדבר" משתתף בראלי.

מזל טוב וברכות על סיום הבניה, הרכב מוכן למרוץ הקרוב,הווה אומר בנייתו הסתיימה ?

הצפרדע
08-11-09, 21:54
כן, אבל הניסויים בשטח טרם החלו.

אתה רוצה לבצע את הניסויים וללוות את תהליך הכיול?

ברכב הזה אין שמשות וצריך לנהוג כמו באמריקה עם קסדות מלאות ומשקפי אבק, מה שעלול לקלקל לך את התסרוקת....

גל שחם
08-11-09, 22:17
כן, אבל הניסויים בשטח טרם החלו.

אתה רוצה לבצע את הניסויים וללוות את תהליך הכיול?

ברכב הזה אין שמשות וצריך לנהוג כמו באמריקה עם קסדות מלאות ומשקפי אבק, מה שעלול לקלקל לך את התסרוקת....
אז ראשית אל תצא בהצהרות שיש לך שלושה רכבים למרוץ הקרוב...

ועכשיו ברצינות, כיול אצלי ברכב נעשה ע"י און יעקובסון ועידו כהן,במשך יום שלם,בשטח,נסיעה במסלול מעגלי, לא ארוך במיוחד,נגיד 10 ק"מ מקסימום,המשלב כמעט הכל.קפיצות,פניות שונות ומגוונות,סיבובי פרסה,דיצ'ים ובמפים. יש מסלול כזה באזור בית קמה,חוות פיליפ.
כל כך הרבה זמן וכל כך הרבה פעמים של ניסוי ותהייה,זה מתחיל בכלל בלחץ האוויר,הרכב מתנהג שונה כל כך בלחצי אוויר שונים ובלחצי אוויר שונים בין הסרנים השונים.פשוט צריך לשנות כל הזמן ולצאת לסיבוב,לשנות ולצאת לסיבוב.
רק לדוגמא: בלי לשנות כלום בבולמים או בקפיצים,יצירת לחץ שונה בצמיגים מאחור ומלפנים ייצר שינוי תהומי ביכולות הרכב להסתובב.
שלא נדבר על גובה המרכב מלפנים לעומת מאחור,קשיחות הבולמים (במידה ומתכווננים),קפיצים והיחס ביניהם.
כיול רכב הוא עיניין למקצוענים ואני לא יכול עדיין לעזור לך.

את כל הרכבים שהיו לי כיילתי במהלך אימון עם און יעקובסון.

jeep.il
08-11-09, 22:46
גל במקום להשמיץ אולי תוריד תכובע בפני ברוך על כך שבכל כמה חודשים מוציא מסדנאתו רכב מירוץ כזה או אחר (ברוך תמשיך ככה).וברוך אולי כל ההערות ההשמצות של גל מגיעות מהערות שאתה זורק בכל רגע שצוות סרטינה משחרר תמונות כאלה ואחרות לעולם ואולי מסיבות אחרות אז ברוך אתה צודק בקשר לגל אך מה אם ההעקיצות שלך לצוות סרטינה אם הבאגי הווירטואלית ונכון הרכב כבר מזמן היה צריך להיות מוכן אבל מצד שני ברוך הצוות בונה את הבאגי בזמנו הפנוי ואולי מפעת מקצועם (איני מכירם בכלל)אינם פנויים לבניה והתעסקות אם הרכב בכל זמן שהם חפצים בכך ואילו אתה שאתה עורך דין אי אלו שנים ואני מאמין(גם לא מכיר אותך אישית)שאתה הצמעאי ועשיתה לביתך הרבה לפני עיסוקך ברכבים יכל להרשות לעצמך להגיד היום אני בסדנא כי ביום ראשון אין לי הרבה תיקים לטפל או מעביר את הטיפול לעוזר אז ברוך וגל קצת כבוד קצת צניעות יהיה טוב לכולנו.

גל שחם
08-11-09, 22:56
גל במקום להשמיץ אולי תוריד תכובע בפני ברוך על כך שבכל כמה חודשים מוציא מסדנאתו רכב מירוץ כזה או אחר (ברוך תמשיך ככה).וברוך אולי כל ההערות ההשמצות של גל מגיעות מהערות שאתה זורק בכל רגע שצוות סרטינה משחרר תמונות כאלה ואחרות לעולם ואולי מסיבות אחרות אז ברוך אתה צודק בקשר לגל אך מה אם ההעקיצות שלך לצוות סרטינה אם הבאגי הווירטואלית ונכון הרכב כבר מזמן היה צריך להיות מוכן אבל מצד שני ברוך הצוות בונה את הבאגי בזמנו הפנוי ואולי מפעת מקצועם (איני מכירם בכלל)אינם פנויים לבניה והתעסקות אם הרכב בכל זמן שהם חפצים בכך ואילו אתה שאתה עורך דין אי אלו שנים ואני מאמין(גם לא מכיר אותך אישית)שאתה הצמעאי ועשיתה לביתך הרבה לפני עיסוקך ברכבים יכל להרשות לעצמך להגיד היום אני בסדנא כי ביום ראשון אין לי הרבה תיקים לטפל או מעביר את הטיפול לעוזר אז ברוך וגל קצת כבוד קצת צניעות יהיה טוב לכולנו.

תגיד, מה אתה מתערב ? אני וברוך מסתדרים נהדר.
מי משמיץ ? זה הכל מקנאות !!
כל העקיצות שלי הן ממקום של כאב,כואב לי שברוך לא לוקח אותי בתור נהג הקבוצה, רק ארז וארז וארז,
מי זה הארז הזה בכלל ?
זה שאין לי רישיון צמ"ה לא פוסל אותי מלהיות נהג בקבוצה.

GodsFather
08-11-09, 23:01
JEEP.IL , אתה כמו רבים וטובים אחרים לא מכיראת הלך הרוח בין גל לברוך ולכן לוקח ללב.

שתי הנבלות מדברים בצורה הזו כי ככה לימדו אותם והם לא יודעים אחרת (למעט פיוטים אחדים פה ושם) אבל בסה"כ הם לא באמת מעליבים או נעלבים אחד מהשני.

כן, זה מציק בעין, כן זה מלכלך את הפורום, אבל זה המחיר שאנחנו צריכים לשלם...

קח טיפ ממני, תתנדב להיות מרשל בתחרויות שבהם הם משתתפים ותנקום על ידי עיוות זמני הסיום :mrgreen:

הצפרדע
09-11-09, 01:14
זה שאין לי רישיון צמ"ה לא פוסל אותי מלהיות נהג בקבוצה.

נכון, אבל זה שאתה ח... של נהג, או לכל היותר נהג בינוני, פוסל גם פוסל.

שלא תחשוב, זה שאמרתי לך שתבוא לנסיעות מבחן, זה בשביל שסופסופ תבין מה זה רכב אמיתי ולא איזו בובה קופצנית שאתה רגיל אליה...

וקצת ברצינות - אני גם יודע שאתה לא מסוגל לערוך כיול ונסיעות ניסוי. האמת היא שזה בכלל לא פשוט וצריך בשביל זה הרבה ידע, תחושות ובעיקר נסיון. חוץ מזה, העובדה שאין לך די ידע טכני והבנה בבניה של רכב, בהחלט לא תאפשר לך להתמודד עם הנושא.

אולי כשתגדל, מי יודע....:cool:

נימי
09-11-09, 09:28
במחשבה שניה, מה יהיה? אני הרי לא מסוגל לנהוג על 3 רכבים, נכון?

אז אולי צריך להקים קבוצת מירוץ באופן רשמי!!

אז הנה, יוזמה חדשה להקמת קבוצת מירוץ חדשה של 3 כלים מענינים ובעלי פוטנציאל רציני - תנו רעיונות והצעות.

מתנדב להיות בקבוצה שאתה מקים ולנהוג על אחד הכלים, מה צריך לעשות כדי להיכנס לקבוצה :cool:

הצפרדע
09-11-09, 11:48
הנה עוד כמה תמונות

איזה קווים, איזה יופי, איזו עוצמה, אני פשוט מת על עצמי :cool:

יש לך צ'אנס לחזור בך, גל, אחרת אני עלול לעלות עליך עם הדבר הזה באחד המירוצים הקרובים :mrgreen: :mrgreen:

גל שחם
09-11-09, 11:51
...אתה צודק, אני מתנצל זה פשוט מדהים.

שי משה
09-11-09, 12:11
ברוך למה הפרונט עומד בזוית

חנן גולומבק
09-11-09, 12:15
אפשר לקבל הסבר על הזוית הלכאורה הפוכה של הבולמים הקדמיים ?

גל שחם
09-11-09, 12:16
ברוך למה הפרונט עומד בזוית

אפילו אני רואה שהכביש בשיפוע.הרכב נראה מאוזן ומדוייק.
מה יש לכם באילת ? יאללה,תסיימו את הבניה שלכם, במקום להציק כל הזמן לברוך, ידידי.

kobiarava
09-11-09, 13:11
יאללה,תסיימו את הבניה שלכם, במקום להציק כל הזמן לברוך, ידידי.

מי אתה, מתחזה, ומה עשית לגל שחם???:mrgreen:

או שאולי האיום בדריסה ע"י המפלצת הרעיד כמה רעידות בברך ימין? אני יודע שאני הייתי דואג...

ברוך, הרכב הזה נראה לא פחות ממדהים. אם הוא נוסע כמו שהוא נראה, כנראה שחוקי המשחק בליגה הבכירה הולכים להשתנות. שאפו!

קובי

לירן סברוב
09-11-09, 13:20
ברוך, מה הרוחב של הרכב ?

freeline
09-11-09, 14:09
מה יש לכם באילת ? יאללה,תסיימו את הבניה שלכם, במקום להציק כל הזמן לברוך, ידידי.

אהם אהם....אנחנו עובדים לפי השעון הדרומי;)...
יש לנו זמן ורשימה מאוד מאוד מאוד ארוכה של דברים לעשות.

ארי.

הצפרדע
09-11-09, 16:26
תשובות, במרוכז:-

1. גל - הכוונה של שי לגבי "הרכב עומד בזוית", היא בעצם לגבי זוית הקאמבר השלילית של הגלגלים הקדמיים. זוית כזאת, או קצת יותר קטנה, מאד מקובלת ברכבי מירוץ מסויימים, והיא נותנת תמיכה לרכב בעת סיבוב כאשר יש גלגול. כשהרכב נמצא בגלגול החוצה(למשל- פונה שמאלה והבודי מתגלגל לימין), הגלגל כאילו מתיישר ועומד בניצב לקרקע במקום להיות בזוית. תוכל לראות את זה ברוב רכבי הבאחה, מי פחות ומי יותר, וגם ברכב של סרטינה במידה מסויימת.

2. לירן - הרוחב של הרכב הוא 220 ס"מ מאחור ו 220-228 ס"מ מקדימה, בהתאם לשינוי גובה הנסיעה של הרכב.

3. קובי - תודה רבה. אני אוהב לקבל מחמאות, בעיקר כשזה בא ממישהו שמבין על מה הוא מדבר.

4. חנן - סליחה, אבל ממך הייתי מצפה ליותר. תחשוב ותחזור עם התשובה המצויה כולה בתוך התמונה.
רמז - ככה הבולם עובד בצורה האופטימאלית שלו.

5. ואחרון אחרון חביב, גל - לא יודע למה התכוונת כשאמרת "ברוך, ידידי". אני באמת וברצינות מחשיב אותך כידידי, אבל הנימה וההקשר אצלך קיבלו נופך שונה. לכן, אני מציע שכאשר אנחנו(באופן הדדי כמובן) מתכוונים באמת למה שאנחנו כותבים, נוסיף "באמת" או "ברצינות", ואם לא, נבין כולנו שמדובר בלשון סגי נהור. כך למשל, גם לגבי מה שכתבת בעמוד הקודם שהרכב מדהים. אם אתה מתכוון לכך, תוסיף את מילות הקסם, ואם לא - הכל יהיה ברור. כמובן שאני אנהג באותה צורה, וכמובן שכאשר אני אנהג(ברכב) אני באמת וברצינות אתן לך בראש......

חנן גולומבק
09-11-09, 18:01
4. חנן - סליחה, אבל ממך הייתי מצפה ליותר. תחשוב ותחזור עם התשובה המצויה כולה בתוך התמונה.
רמז - ככה הבולם עובד בצורה האופטימאלית שלו.

תודה זה אומר שאתה מחזיק ממני אחד שמבין וזה כבר טוב...
אבל , התמונות לא מספיק ברורות ולא מספיק מפורטות ואי אפשר ממש לראות לאן הבולמים מחוברים ולאן הזרועות מחוברות אז כמו שזה נראה עכשיו , זה לא נראה הגיוני.

אם הבולמים מחוברים בחלקם העליון לאיזו שהיא זרוע שיוצאת ממרכז הרכב כלפי חוץ ובחלק התחתון לזרוע התחתונה קרוב יותר למרכז הרכב אז כשהזרועות עולות הבולם נשכב וזה לא נראה לי הגיוני. יש כנראה משהו שאני לא רואה.

Tom Bril
09-11-09, 18:02
אני מצטרף לשאלה של כולם ומוסיף נקודות

זה נכון שהעמדת את הבולם בצורה כזאת שהמתלה מעביר בדיוק את הספיגה בקו אנכי לבולם אבל האם זה טוב לתמיכה בסיבובים, ספיגה בזמן סיבוב או בלימה ולא רק בקו ישר?

בעיקרון אני פתוח לרעיונות חדשים אבל אולי יש סיבה שלא ראיתי מעולם צורה כזאת? מה אתה אומר ברוך

אגב לא ענית לי על השאלה, בתמונה מאחור ניראה כאילו גלגל הספר מחובר לסרן החי מאחור , אני טועה?

הצפרדע
09-11-09, 18:04
כמו שזה נראה עכשיו , זה לא נראה הגיוני.

לא יכולתי לצפות למחמאה יותר גדולה מזאת - "לא נראה הגיוני" IS MY MIDDLE NAME....;)

חנן גולומבק
09-11-09, 18:11
לא יכולתי לצפות למחמאה יותר גדולה מזאת - "לא נראה הגיוני" IS MY MIDDLE NAME....;)

:rolleyes: יופי ועכשיו הסברים ?!

גל שחם
09-11-09, 18:52
תשובות, במרוכז:-

1. גל - הכוונה של שי לגבי "הרכב עומד בזוית", היא בעצם לגבי זוית הקאמבר השלילית של הגלגלים הקדמיים. זוית כזאת, או קצת יותר קטנה, מאד מקובלת ברכבי מירוץ מסויימים, והיא נותנת תמיכה לרכב בעת סיבוב כאשר יש גלגול. כשהרכב נמצא בגלגול החוצה(למשל- פונה שמאלה והבודי מתגלגל לימין), הגלגל כאילו מתיישר ועומד בניצב לקרקע במקום להיות בזוית. תוכל לראות את זה ברוב רכבי הבאחה, מי פחות ומי יותר, וגם ברכב של סרטינה במידה מסויימת.

5. ואחרון אחרון חביב, גל - לא יודע למה התכוונת כשאמרת "ברוך, ידידי". אני באמת וברצינות מחשיב אותך כידידי, אבל הנימה וההקשר אצלך קיבלו נופך שונה. לכן, אני מציע שכאשר אנחנו(באופן הדדי כמובן) מתכוונים באמת למה שאנחנו כותבים, נוסיף "באמת" או "ברצינות", ואם לא, נבין כולנו שמדובר בלשון סגי נהור. כך למשל, גם לגבי מה שכתבת בעמוד הקודם שהרכב מדהים. אם אתה מתכוון לכך, תוסיף את מילות הקסם, ואם לא - הכל יהיה ברור. כמובן שאני אנהג באותה צורה, וכמובן שכאשר אני אנהג(ברכב) אני באמת וברצינות אתן לך בראש......

ברוך, אכן חיובי הקאמבר השלילי, בכיווני פרונט אני דואג שתמיד יהיה לי 1- לפחות,הדבר באמת תורם משמעותית בסיבובים. צריך לקחת רק בחשבון את השחיקה הלא אחידה בסוליית הצמיגים.

לגבי ידידותינו, השאר בבקשה את היחסים ביננו ,שישארו ביננו. אשמח ליותר דיסקרטיות בנושא.
מה אכפת לך מה כולם חושבים, העיקר ששנינו יודעים את האמת.
לא יהיה מאושר ממני ,שתחזור להתחרות ואפילו שתסיים לפני, תקבל את מלו הכבוד והערכה,כמו שמקבלים כולם,כאשר מסיימים לפני.
תמיד אמרתי ותמיד אשאר דבק במישנתי, כמה שיותר צוותים יותר כיף.מעדיף להיות שלישי מתוך 8 צוותים מאשר ראשון משניים !!!

הצפרדע
09-11-09, 21:48
זה נכון שהעמדת את הבולם בצורה כזאת שהמתלה מעביר בדיוק את הספיגה בקו אנכי לבולם אבל האם זה טוב לתמיכה בסיבובים, ספיגה בזמן סיבוב או בלימה ולא רק בקו ישר?

יש לך סיבה או מחשבה כלשהן למה זה עלול להיות בעייתי בסיבובים?? לא מבין על מה אתה מסתמך, בעיקר כאשר אין לך שמץ של מושג היכן עובר ציר הגלגול של הרכב, ולכן אין לך מושג סביב מה השילדה מסתובבת.

בעיקרון אני פתוח לרעיונות חדשים
מצויין!!

אבל אולי יש סיבה שלא ראיתי מעולם צורה כזאת?

אילו היית רואה את הרכב הזה מקרוב, תאמין לי שהיית צריך לשאול את השאלה הזאת על הרבה מאד דברים שם. אין לי תשובה פרט לכך שכבר לא מענין אותי לבנות רכבים שגרתיים או "רגילים" ואם זה לא משהו חדש ומיוחד(שידוע לי כי יכול להתברר בסוף כטוב מאד או גרוע ביותר), זה משעמם, סליחה מצ'עמם אותי.

אגב לא ענית לי על השאלה, בתמונה מאחור ניראה כאילו גלגל הספר מחובר לסרן החי מאחור , אני טועה?

נכון, לא עניתי :cool:, פרט לזה שהגלגל לא יושב על הסרן. אוסיף רק כי הוא יושב על הזרועות העליונות, וכידוע משקלן של הזרועות באשר הן, נחשב חצי מוקפץ ולכן כל מה שיושב עליהן, גם הוא חצי מוקפץ, לטוב ולרע.

חנן, התמונות די ברורות, במגבלות שבחרתי להציג, ואם תביט בתמונות של הפרופיל או חצי פרופיל, תראה בדיוק לאן הבולמים/קפיצים הקדמיים מחוברים.

אל תתעצל.

הצפרדע
09-11-09, 21:53
נ.ב.

בכדי שלא תקבלו את הרושם שמדובר במיפלצת גדולה, הנה תמונה שמכניסה את העסק לפרופורציה.

אמנם רפי הוא בחור גבוה, כ 190 ס"מ, אבל ניתן לראות שהוא גבוה מהרכב, מה שאומר שלפחות מבחינת הגובה לא מדובר במידות חריגות כלשהן, נהפוך הוא.

גם מבחינת הרוחב, מדובר ברכב הדומה להרבה רכבים שנעים על מסלולי המירוצים בארץ, ואפילו מבחינת האורך, אני בטוח שבסיס הגלגלים שלו קצר מזה של ניר זהבי.

Tom Bril
09-11-09, 22:04
זה נכון באמת אין לי שמץ של מושג לגבי שום נתון תכני של הרכב ולכן איני מסתמך ובנוסף גם לא קובע שום עובדה אני רק שואל, אתה יכול להיות רגוע ברוך אני לא מתקיף אותך : )

נ.ב לא עדיף לבנות מתקן נפרד לגלגל הספר, גם אם משקל הצמיג קל יותר זה לא אומר שזה טוב, בכל אופן נוצרת פגיע ביחס המשקל הבלתי מוקפץ, מה גם שלא הייתי רוצה לשבת על הגלגל ספר הזה בזמן עבודת המתלים ....אולי גם הוא לא רוצה להיות שם?, יכול לעוף?

העיקר שאתה בונה מעניין, ללא ספק רואים שאת הניצוץ הראשון לאהבה לבניית רכבים לקחת מעידו כהן
(תקן אותי אם אני טועה)

אתם די דומים, שניכם אוהבים לבנות עם הרבה ברזל ושניכם לא עונים בצורה הגיונית על שאלות ששואלים אתכם

גל שחם
09-11-09, 22:11
בכדי שלא תקבלו את הרושם שמדובר במיפלצת גדולה, הנה תמונה שמכניסה את העסק לפרופורציה.

אמנם רפי הוא בחור גבוה, כ 190 ס"מ, אבל ניתן לראות שהוא גבוה מהרכב, מה שאומר שלפחות מבחינת הגובה לא מדובר במידות חריגות כלשהן, נהפוך הוא.

וואלה ברוך, חבל שהכנסת את התמונה של רפי ליד הרכב, רק עכשיו.
"ברצינות" "באמת" "נשבע לך" זה באמת הרבה פחות מפחיד ממה שנראה קודם !!!
עכשיו גם לא מפחידים אותי האיומים שלך,שתדרוס אותי...
וואלה לא מפלצת, לדעתי אתה נכנס לקטגורייה של הרייזרים והבאגים.
מה זה ? זה ממש מפתיע !!!

הצפרדע
09-11-09, 22:25
נ.ב לא עדיף לבנות מתקן נפרד לגלגל הספר, גם אם משקל הצמיג קל יותר זה לא אומר שזה טוב, בכל אופן נוצרת פגיע ביחס המשקל הבלתי מוקפץ, מה גם שלא הייתי רוצה לשבת על הגלגל ספר הזה בזמן עבודת המתלים ....אולי גם הוא לא רוצה להיות שם?, יכול לעוף?

כאשר אתה בונה מתקן נפרד ברכב כזה שצריך חלל ענק מאחור לצורך עבודת המתלה, אתה חייב לבנות קונסטרוקציה גדולה, ארוכה וכבדה שיוצאת מאחורי הסרן האחורי. זה שוקל לפחות 150-200ק"ג, מעלה את מרכז הכובד בהרבה(!!) ושכרו יוצא בהפסדו.
התקנת הספייר בצורה הזאת, המוסיפה לכל היותר 25 ק"ג למשקל הלא מוקפץ, היא מחיר מאד נמוך וכדאי בהתחשב באלטרנטיבה.

ולא, הוא לא יכול לעוף בשום פנים - תפוס בצורה מושלמת, למרות שמהתמונות קשה לראות את זה.

העיקר שאתה בונה מעניין, ללא ספק רואים שאת הניצוץ הראשון לאהבה לבניית רכבים לקחת מעידו כהן (תקן אותי אם אני טועה)

אני לא יודע מהיכן שאבת את ההצהרה הזאת, אבל אני מודה שאתה צודק. כאשר עדיין לא ידעתי מה זה טרנספר, לא ידעתי איך מנוע פועל(וזה לא היה ממש מזמן, כולה 10 שנים) ולא ידעתי דבר על מתכות, ריתוך ובניה כלשהי, הייתי יושב הרבה פעמים לידו ומתפעל מהיכולות ומהכישרון האדיר שיש לבנאדם, ומזה שהוא פשוט חי את העולם הזה. מי שלא חי ומרגיש באינטואיציות שלו את הדברים, לא יכול להצליח ולהגיע להישגים כמו שהוא הגיע, ועידו הוא ללא ספק מיוחד ויחיד במינו, למרות שהוא קצת משיגינע..:cool:
[/quote]

אתם די דומים, שניכם אוהבים לבנות עם הרבה ברזל ושניכם לא עונים בצורה הגיונית על שאלות ששואלים אתכם

קיבלתי את זה כמחמאה גדולה.

רני דקל
09-11-09, 23:22
נשאלת השאלה למה לבנות את הבולמים פונים החוצה על פני פנימה, הרי יכולת להשיג את אותה גאומטריה ומינימום דפלקציה מהישר שבין החיבורים גם אם היית מחבר את החלקים פנימה יותר (כמו בציור ובכל רכב מקביל אחר).
האם יש יתרונות ביחס לשיטה הנהוגה (חוץ מזה שזה מקורי ואף אחד לא בונה ככה וכו')?

חסרונות יש: אתה מרחיק את נקודות העיגון ואת הבולמים ממרכז המסה ומגדיל את מומנט האינרציה (מקשה עליו לפנות) ברכב שגם ככה לא הייתה מזיקה לו דיאטת מומנט אינרציה (מימדים גדולים מאוד וארבעה גלגלים כבדים בקצוות). מה אנחנו מפספסים פה?

לפי מה שאני יודע, אומרים שהזרועות חצי מוקפצות כשמתיחסים אליהן כגוף נקודתי לצרכי הפשטה. הרי ככל שמתקרבים לסרן הזרוע נהיית יותר בלתי מוקפצת בעוד במיסב הקצה המחובר לשלדה היא כמעט מוקפצת לגמרי. מהתמונה נראה שהגלגל מחובר ממש בקצה האחורי של הזרועות מה שאומר שמסת הגלגל כמעט בלתי מוקפצת לגמרי (תקנו אותי אם).
מעניין מה יותר מהיר עוד כמה עשרות קילו של משקל בלתי מוקפץ או בניית עריסה שלוקחת את מרכז המסה גבוה ואחורה יותר וגם שוקלת לא מעט.
חשבת לחבר את הגלגל בצד למשל - חוסך לך את העריסה הכבדה, מקטין לך את מומנט האינרציה אבל גם מגביה את מרכז הכובד ונראה פחות יפה בד"כ) ?

הצפרדע
10-11-09, 00:12
אל תכעס, אבל כל מה שכתבת כל כך מופרך ומנותק מהמציאות, עד שאין טעם בכלל להגיב.

רני דקל
10-11-09, 00:26
כועס?
לא כל כך.
יותר משתומם.
כנראה אתה רואה את עצמך יותר כמסגר מאשר מתכנן...
זה בסדר, אגב.

רק אחד בעולם יכול לשלול את כוחות הפיזיקה באותה קלות שאתה מתיימר לעשות את זה. הם אמנם חולקים שתי אותיות בשם אבל לא, שמו איננו עידו כהן (שכבודו במקומו מונח).

אל תכעס.

הצפרדע
10-11-09, 00:33
אילו ידעת משהו בפיזיקה או בהנדסה וגיאומטריה של כלי רכב, לא היית מרשה לעצמך לכתוב את גיבוב השטויות שבהודעתך הקודמת.

אולי תנסה להפגין את ידיעותיך וכישוריך בכמה שרשורים אחרים של פורום הבונים והפרוייקטים, ותניח לשרשור המעונה הזה להנות מהעדרותך המבורכת :rolleyes:

גל שחם
10-11-09, 07:37
ברוך, לא יודע למה ,אבל אני נוטה להסכים איתו, לא שאני מבין בכלל על מה הוא מדבר,אבל זה נשמע משכנע,בעיקר ההסבר על הפיזיקאי... :mrgreen:

לירן סברוב
10-11-09, 10:25
נ.ב.

גם מבחינת הרוחב, מדובר ברכב הדומה להרבה רכבים שנעים על מסלולי המירוצים בארץ, ואפילו מבחינת האורך, אני בטוח שבסיס הגלגלים שלו קצר מזה של ניר זהבי.

ברוך, מנקדות המבט שלי רפי תמיד נראה לי "ענק" כך שעדיין יש לי רושם שמדובר "במפלצת" :p

יקיר גרין
10-11-09, 10:54
נשאלת השאלה למה לבנות את הבולמים פונים החוצה על פני פנימה, הרי יכולת להשיג את אותה גאומטריה ומינימום דפלקציה מהישר שבין החיבורים גם אם היית מחבר את החלקים פנימה יותר (כמו בציור ובכל רכב מקביל אחר).
האם יש יתרונות ביחס לשיטה הנהוגה (חוץ מזה שזה מקורי ואף אחד לא בונה ככה וכו')?

רני, לפי התמונה, הבולמים נמצאים בדיוק מאונכים לקו המחבר בין קצות הזרוע, ולכן זו זווית העבודה הטובה ביותר בשבילם ...
לגבי האנרציה, הבעיה בסיבוב היא לא להכניס את האלמנטים לקו מרכז הרכב, אלא למרכז הסיבוב של הרכב ...ובכלל, כמה שוקל בולם ש-10 ס"מ באמת עושים הבדל ...

ברוך מה שלי נראה מעניין זה דוקא שהבולמים מחוברים בזווית אחורה, שנראית יותר מזווית המשולש, אני מניח שזה כדי לא לפגוע במשולש העליון ...

רפאל
10-11-09, 11:23
טוב נו.....

מכיוון שבעל כורחי החרגולון הכניס אותי לשירשור זה כנקודת התייחסות :):), אז הרשו לי להתייחס.

כן לירן, אני "ענק" ואתה מאוד לא רוצה שאני אדרוס אותך :):), חבל שלא יהיה מי שינהג ברכב החדש והמושקע שלכם :):)

ואתה גל, מה קורה איש יקר וקטן ? אני יותר "ענק" ממה שאתה זוכר ולכן כן זו "מפלצת" :):)

ועכשיו ברצינות....

הרכב החדש נראה גדול, מרשים, "מפלצתי" וכן מתנהג בהתאם.
חווית בניה צרופה ומיוחדת וכן חווית נהיגה.

ורני ידידי היקר, מבלי להיכנס לסמנטיקה ולדיבורים מיותרים.

"הוא לא היחיד שיכול לשבור את חוקי הפיזיקה"

רפי

נ.ב.

הורכבה מערכת צופר אוויר חזקה מאוד, אז גל מעבר לקסדה ולאהנס תתחיל גם לנהוג עם אטמי אוזניים, ועדיין תשמע את הצפירה החזקה שתסמן לך לזוז הצידה :):):)

גל שחם
10-11-09, 11:46
הורכבה מערכת צופר אוויר חזקה מאוד, אז גל מעבר לקסדה ולאהנס תתחיל גם לנהוג עם אטמי אוזניים, ועדיין תשמע את הצפירה החזקה שתסמן לך לזוז הצידה :):):)

רפי, למה אתה וברוך כל הזמן מסבירים לי ומפחידים אותי שאתם באים אלי מאחור ???
האם זה בגלל שעדיין אני מוזנק כל פעם לפניכם,כי אני יותר מהיר ?
למה שתבואו מאחור ?
אם תהיו כל כך מהירים,לא תזדקקו בכלל לצופר,הדרך אמורה להיות פנויה...אני אומר זאת מניסיון.

רפאל
10-11-09, 13:58
האם זה בגלל שעדיין אני מוזנק כל פעם לפניכם,כי אני יותר מהיר ?
למה שתבואו מאחור ?

טעות גדולה ומרה בפיך גל.
אתה תמיד תוזנק לפנינו בגלל סדר הזנקת הקטגוריות...

אבל
מה דעתך על עקיפה נוספת בהפרש של סיבוב שלם :):):)

אם תהיו כל כך מהירים,לא תזדקקו בכלל לצופר,הדרך אמורה להיות פנויה...אני אומר זאת מניסיון.

פנויה בגלל שאתה הפוך לפנים ?:):)

הצפרדע
10-11-09, 16:56
ברוך מה שלי נראה מעניין זה דוקא שהבולמים מחוברים בזווית אחורה, שנראית יותר מזווית המשולש, אני מניח שזה כדי לא לפגוע במשולש העליון ...

נכון.

וגם מכיוון שלמרות שמדובר בבולם קצר יחסית, עדיין היה צריך להכניס אותו במידות העבודה שלו בתוך החלל המאד מצומצם שהקציתי לו על מנת לשמור שדה ראיה מושלם ופרונט נמוך.

הצפרדע
10-11-09, 16:59
טעות גדולה ומרה בפיך גל.
אתה תמיד תוזנק לפנינו בגלל סדר הזנקת הקטגוריות...
אבל
מה דעתך על עקיפה נוספת בהפרש של סיבוב שלם :):):)
פנויה בגלל שאתה הפוך לפנים ?:):)

רפי, ראה הוזהרת - אם לא תשמור על הפה שלך ולא תדבר יפה לגל חברי וידידי כאח לי(ברצינות), יהיה לך עסק איתי.

DO'NT PUSH YOUR LUCK.

נ.ב.

יש כבר פלטה אלומיניום לגג ויהיה לך מה לעשות בזמן שנכשיר את הטרופי טראק לכשירות מחדש לקראת האימון איתה בסו"פש הקרוב.

יאללה תתקפל ותגיע לחולון.

freeline
10-11-09, 17:48
רפי, ראה הוזהרת - אם לא תשמור על הפה שלך ולא תדבר יפה לגל חברי וידידי כאח לי(ברצינות), יהיה לך עסק איתי.

DO'NT PUSH YOUR LUCK.
.

יש פה סימנים שלך חברות מעוותת (בלשון מהעוטה):D

ארי.

-->