PDA

צפייה בגרסה מלאה : תקלה שפתרתי בלוח השעונים, שהובילה לבעיה אחרת

eyallvy
18-02-09, 11:40
שלום,

לאחרונה הצלחתי לפתור בעיה שהטרידה אותי כבר הרבה זמן בלוח השעונים: כשמניעים, מד לחץ השמן, מד הטעינה ושעון הטורים פועלים בסדר - עד שמדליקים את פנסי הדרך - ואז הם יורדים לאפס, מתים. תאורת השעונים גם לא פעלה. בזמנו הבעיה הזו הובילה אותי להחליף את מפסק הפנסים (שגמגם קצת ממילא), וגם לבנות מחדש את כל מערכת החשמל של תא המנוע ופנסי הדרך - רווח נקי בכל מקרה, אבל לא פתר את הבעיה המקורית.

נבירה בחוטים של מד לחץ השמן גילתה לי שהתאורה שלו מחוברת לאותה ארקה שאליה מחובר השעון עצמו. חיברתי את אותה ארקה לגוף הג'יפ כמו שצריך, ופתאום הכל עובד גם ביחד עם פנסי הדרך, פתאום נדלקו הנוריות בכל המקומות בלוח. אין לי מושג מי במקור חיווט את השטות הזו ולפי איזה תקן, אבל...

כנראה שחיבור הארקה הדפוק שהיה קודם סיפק התנגדות מסויימת שגרמה למד לחץ השמן להגיע למספר 3 במנוע קר, וקצת יותר נמוך במנוע חם. כעת הוא מגיע ל-5 ויורד ל-3. ועכשיו לשלב השאלות:

1. איך ואצל מי ניתן לבדוק מהו באמת לחץ השמן במנוע, ולגרום להתאמה בינו לבין מה שמופיע בשעון?

2. האם יש כדאיות ו\או דרך פשוטה להמיר את מד לחץ השמן בנורה אדומה שתידלק כשלחץ השמן יורד מתחת למותר, ואם כן, אצל מי ניתן לקנות יחידה כזו ולהתאים אותה ללחץ האמיתי במנוע? אני רוצה שמשהו יידלק לי חזק בפרצוף כשיש בעיה או כשהמנוע נכבה, במקום לחפש אותה כל הזמן על השעון. אני גם רוצה לנצל את החור של מד לחץ השמן בלוח להתקנת מד וואקום, אבל זה כבר סיפור אחר.

בתודה,

אייל

בוזי
18-02-09, 11:51
חיווי לחץ שמן מדויק = שעון לחץ שמן מכני.

אפשר להתקין (ובחלק מהסיקסים זה קיים במקור) "יוניט" שמן, היחידה סוגרת מעגל כאשר לחץ השמן נמוך מהרצוי.
אפשר לחבר למעגל נורה אדומה, צופר רב עוצמה, מערכת לשליחת SMS וכל העולה על רוחך.
במקור, כמדומני, היחידה מונעת הצתה לפני שלחץ השמן במנוע עולה, בזמן התנעה.

איציק - 4X6ZH
18-02-09, 12:08
לוח שעונים חשמלי של רכב עובד על כ 10 וולט +-
מתח הטעינה של הרכב יכול להשתנות ולהגיעה עד 14.7 וולט
על מנת לשמור על יציבות בתצוגת השעונים
מותקן ללוח השעונים מיצב מתח .
לפעמים המיצב חיצוני ומשותף לכל השעונים .
לפעמים הוא מובנה בתוך כל שעון בנפרד .

מה יש אצלך ?
אבל זאת אפשרות למחול שדים :rolleyes::rolleyes::rolleyes:;)

איציק

בוזי
18-02-09, 12:22
בסיקס, קיים נגד בתוך המחוון הראשי. הנגד מייצב את המתח ל 5 וולט.
הוא משפיע על מד הדלק ומד טמפ' נוזל הקרור.
פיזית הוא קיים בתוך מד הדלק או כיחידה חיצונית.

הוא אינו קשור למד המתח או למד לחץ השמן החשמלי (שאינו מקורי).
במקור קיים מד לחץ שמן מכאני.

eyallvy
18-02-09, 12:57
תודה,

אני לא יודע מה יש אצלי מבחינת מייצב המתח שהזכיר איציק, אבל כן יודע שהחשמל שמגיע לתאורת הספידומטר ולהפעלת מד הדלק ומד חום המנוע שבגוף שעון הספידומטר, פועלים במעגל שונה מזה שעליו פועל מד לחץ השמן, כי הם לא סבלו מאותה תופעה מוזרה שהזכרתי ותמיד פעלו וממשיכים לפעול כמו שצריך.

מוצא חן בעיני הרעיון להתקין את יוניט השמן שהציע בוזי, שסוגר מעגל כשלחץ השמן נמוך, אבל רק עם נורה אדומה בינתיים. נעזוב את מנגנון ה-SMS לפעם אחרת. איפה משיגים יוניט כזה? אצל ינוביץ'?

-->