PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעד ונגד, ג'מני אוטומט או ידני

ranbyt
28-02-09, 11:54
שלום לכולם,
לאחר התלבטויות רבות, אני נוטה לכיוון רכישת ג'מני ,בטח יהיה בשנתונים 06 ומעלה. ( מעוניין ב VVT)
מדובר ברכב שטח שני, הראשון היה פג'ארו קצר ידני.
הרכב ישמש ליומיום, טיול פעם בשבועיים בממוצע, טיולים לרוב ברמת עבירות גבוהה.

עכשיו נשאר להחליט בין גיר אוטומט לגיר רגיל,

שאלתי לכל בעלי הג'מני האוטומטים, האם היו פעמים שאמרתם לעצמכם, " למה לא קניתי ידני" ???

האם באוטומט יש חסרונות מהותיים לעומת הידני בנסיעת שטח?? כגון: כוח, מומנט, תאוצה??

אשמח לדעתכם בנושא,

MMR
28-02-09, 13:53
http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Forums&group=9&item=929938

yoav
28-02-09, 19:07
אחרי 4 שנים +- עם סמוראי ידני, עכשיו ג'ימני אוטומטי.

א ו ט ו מ ט.
הרבה יותר נח ביום יום אם אתה נוסע נסיעות עירוניות
יותר נח בשטח (המהנדסים פה יענו אם זה יותר חזק, יעיל חסכוני וכו'... לי יותר נח לנהוג בלי להתעסק עם ההילוכים)
אם הרכב משמש אותך ביום יום רוב הזמן בעיר ולא בשטח- שאל את עצמך איזה פרייבט היית מעדיף...
סה"כ בשטח לא נתקלנו בתלונות של חברים עם הג'ימני האוטומטי על העדר ידית הילוכים וקלאץ'.

ת ה נ ה.

ranbyt
01-03-09, 09:15
תודה,
אלו התשובות שאני מחפש, ( ואני בטוח שיש עוד כמה שישמחו לדעת).

דרור ברלי
01-03-09, 10:39
אם היה מדובר ברכב אחר, עם קצת יותר מנוע, התשובה שלי היתה מאד פשוטה - אך ורק ידני, ולהיזהר לא לנגוע באוטומט, אפילו לא עם מקל.

בג'ימני המצב שונה.
עזוב אותך מ-83 כוחות הסוס המוצהרים - למנועים קטנים אין מומנט. והמשמעות של זה בשטח היא שכדי שהמנוע לא ידומם, צריך לשמור על סל"ד גבוה, להחליק מצמד ולהתקדם בדילוגי קרב כדי להתגבר על כל מיני מכשולים קטנים שג'יפ שיש לו מנוע עם בשר היה זוחל מעליהם בהילוך ראשון-LOW בסל"ד סרק פחות או יותר.

גיר אוטומטי נותן לך יתרון של ממיר מומנט שפחות או יותר מכפיל את התוצרת הרזה שהמנוע מספק. כמובן שגם נוח יותר לנהוג עם שתי דוושות במקום שלוש ולפנות יד. זה נכון בעיקר לשטח עירוני פקוק, אבל גם בשטח טכני זה נוח יותר - שים לב, לאו דווקא טוב יותר, אבל בהחלט נוח יותר - נדרשת פחות תשומת לב ופחות מיומנות אקרובטית בריקוד על דוושות.

כמובן שלא בכל תרחיש שטח הגיר האוטומטי כל כך טוב: אם אתה אוהב חולות ובוץ למשל, אתה תקלל את הרגע שבחרת באוטומט שבולע לך סוסים יקרים מהמנוע בדיוק ברגע הלא מתאים. לגיר אוטומטי יש חיסרון שבעיני הוא ממש סופני, בשטח טכני: אין בלימת מנוע. בכל מורד קל, אתה תעמוד על הברקסים. גיר אוטומטי נוטה גם להתחמם תחת עומס. הרבה גירים אוטומטיים כולל ובעיקר יפניים בעלי מוניטין "אמינות" כבר הצלחתי לבשל בדיונות בקיץ. בקלות די מפחידה, האמת. בקיץ שלנו זה קריטי.

גיר אוטומטי פוגע אנושות בביצועים בכביש: תאוצות, סחיבה בעליות, צריכת דלק גבוהה בעשרות אחוזים. ולא שג'ימני ידני הוא טיל בליסטי...

גיר אוטומטי הרבה פחות אמין והרבה יותר יקר לתיקון/החלפה.

לי אישית יש בעיה עם מכוניות בעלות מנוע של מכונת תפירה. לא אמרתי מכוניות קטנות, אלא מכוניות בלי מנוע. זה כולל ג'ימני, זה כולל גם היילקס, ולהבדיל אלפי הבדלות זה כולל גם דיפנדר.
אבל להבדיל המג'ימני - היילקס מחפה בשטח על האין-מנוע באמצעות מרווח גחון חריג, ובאמצעות גיר ידני ויחסי העברה נכונים. הדיפנדר מחפה על האין-הספק עם מומנט טוב, גלגלים גדולים, גיר ידני ויחסי העברה נכונים.
והג'ימני? אוטו קטן זה סבבה. אבל אין מומנט, יחסי העברה לא מספיק קצרים (כי הוא מיועד בעיקר, לפני הכל, לחיות על כביש), הגלגלים קטנים. בעיה.

אז אני מתעב גירים אוטומטיים כעיקרון, אבל זה מקרה יוצא מן הכלל. ככל נראה אם הייתי מחליט שג'ימני הוא הרכב הבא, הוא היה אוטומטי. זה פשוט נכון יותר עבורו בכל שטח שאינו דיונה/בוץ.

pinister
01-03-09, 13:17
הי דרור, אשמח להסבר על המשפט שכתבת:
"גיר אוטומטי נותן לך יתרון של ממיר מומנט שפחות או יותר מכפיל את התוצרת הרזה שהמנוע מספק".
תודה,
פיני.

ranbyt
01-03-09, 13:44
עכשיו אני ממש מבולבל..
אוטומט בעייתי בבוץ, אה...... (מצד שני כבר כמה בוץ יש לנו בארץ)

איך הוא בעליות ארוכות וטכניות?

רק לשם המחשה: כאשר מטפסים את מעלה ורדית, מה החסרונות של הג'מני האוטומט לעומת הידני??

נסיעת מבחן ניתן לעשות רק בכביש, אני מנסה לדמיין כמה שיותר את הנסיעה בשטח....

תודה

דרור ברלי
01-03-09, 16:14
הבעיה אינה בבוץ עצמו. שילוב של גיר אוטומטי ומנוע חלש יחסית מפריע בכל מקום בו אתה צריך את מלוא הספק המנוע - וזה כל מקום שאתה צריך להסתער עליו במלוא הכוח: סכיני חול, חציית אגני-בוץ, טיפוס בדרדרת. כל היסוס ראשוני בתגובת המנוע יכול לעלות לך בהמשך בכשלון מעבר המכשול. זה פחות קריטי ממה שזה נשמע, אבל ההבדלים בין ידני ואוטומטי בקטעים הללו הם מוחשיים ביותר.
מעלה ורדית הוא מכשול סלעי וטכני - את ורדית מטפסים זורם ורציף, אבל גם הכי לאט שאפשר. מי שמשתולל על הגז בורדית ימצא את עצמו שובר את הג'יפ במקרה הטוב או מעופף במקרה הרע. וכיוון התעופה שם הוא בדרך כלל הצידה ולמטה... והדרך למטה ארוכה. זה בדיוק המקום שבו יש יתרון לגיר אוטומטי שמקל על העניינים - הוא מונע דימום מנוע כתוצאה ממחסור במומנט בסל"ד נמוך מדי.

אור .ס.
01-03-09, 16:15
היי, אני בעלים של ג'ימני אוטומט, נכון להיום עוד לא היה מכשול שנעצרתי בו בגלל הגיר האוטומט או האין כוח מנוע, ככה שאני נאלץ לחלוק על דעתו של דרור ולאמר שזה קשקוש.
אם למישהו כאן יש הערה של "אולי הוא לא נוסע בשטח מספיק", אז זה בסדר, אני נוסע בשטח, מכל הסוגים, חולות, דיונות, חצץ, טכני, מדבר יהודה (מעלה יאיר בין השאר), נחל צין, חורשן, מוחרקה ועוד.
אם היה משהו שלא עברתי, זה בגלל מרווח גחון\חוסר בנ.דיפנציאל.
לא בגלל גיר או מנוע.
אגב, לגבי בלימת מנוע, אני מוריד את התיבה לL(הילוך ראשון), ויש אחלה בלימת מנוע, גם ללא שימוש בLOW של תיבת העברה.

דרור ברלי
01-03-09, 20:21
אגב, לגבי בלימת מנוע, אני מוריד את התיבה לL(הילוך ראשון), ויש אחלה בלימת מנוע, גם ללא שימוש בLOW של תיבת העברה.

אין ספק...
הפיסקא הנ"ל מלמדת מה אתה באמת יודע על נהיגת שטח...

ועוד משהו - כשאתה פוסק שמישהו מקשקש, אתה לא חולק על דעתו אלא מבטל אותה. לתשומת לבך.

אור .ס.
01-03-09, 20:51
היי, אתה מוזמן לתקן אותי במידה ואני טועה, נראה לי שזה יותר טוב מאשר להתפלסף "זה מראה מה אתה יודע"
(אכן לא יודע הרבה אין מה לעשות חדש)

דרור ברלי
01-03-09, 21:03
(אכן לא יודע הרבה אין מה לעשות חדש)

זה אומר דרשני.
אם אתה לא באמת יודע הרבה, מה אתה מגיב?....:rolleyes:

ranbyt
01-03-09, 21:12
תודה לכולם,
מה שנשאר זה לעשות נסיעת מבחן ולהחליט.....

דרך אגב,
ויכוח מהנה שיהיה לכם..

אור .ס.
01-03-09, 22:02
סליחה ? אתה מנסה לסתום לי את הפה ?
נותן את דעותי, כחבר בפורום.
אם שגיתי אתה מוזמן לתקן, לא לקטול.
מדוע אתה לא מתייחס לנושא של מעבר מכשולים והעובדה שעד היום לא הייתה לי שום בעיה עם הגיר האוטמט ?
(שים לב, ג'ימני אוטומט עולה את זרון ויאיר, ללא מאמצים מיוחדים).

מצפה לתגובתך, מקווה שאלמד משהו חדש לשטח.

דרור ברלי
02-03-09, 01:18
ויכוח מהנה?
אולי מענה.

שמע נא אור ידידי, אל תרצה לי על סתימת פיות ועל קטילות.
כשאתה מכנה מישהו בשם קשקשן, אתה זה שסותם לו את הפה.

דעתך - כבודך. אני לא מבטל אותה חלילה.
אבל אם נראה לי שאתה טועה ומטעה אחרים, אני לא אתבייש להעמיד אותך על טעותך! אבל לא אקרא לך קשקשן בפומבי. מקסימום בה"פ...;) קצת נימוס אור, לא יזיק. אם אתה עצמך חושב ומודה שאתה קצת חדש בעניינים ואולי לא יודע כמה דברים ממש לעומקם, תהיה ישר עם עצמך ואיתנו, ואל נא תהפוך את עצמך למדריך ומומחה. במיודח אם אתה מספר לנו משהו שטותי לגמרי (בלימת מנוע בשטח, ברכב אוטומטי, ב-HIGH... בחייך, תהיה רציני)

לעניין הרכב שלך - ברור שלא צריכה להיות לך שום בעיה לא במעלה זרון ולא במעלה יאיר. האוטו שלך מצוין ונפלא ואני מת עליו, ואם היית טורח לקרוא את התגובות עד סופן, היית מבין שדעתי על הג'ימני האוטומטי היא ממש כדעתך - הזכרתי את יתרון הגיר האוטומטי בשטח טכני (מעלה זרון ומעלה יאיר נכנסים במדויק להגדרת שטח טכני) וגם אני מעדיף את הג'ימני דווקא בגירסא האוטומטית, למרות המגבלות המובנות שלה במקומות אחרים ולמרות שאני אישית סולד מתיבות אוטומטיות באשר הן.
בכלל, כל נושא ההתלבטות של גיר ידני מול אוטומטי הוא בעיקר עניין של טעם והעדפה אישית. יש יתרונות וחסרונת טכניים מאוד ברורים לזה ולזה, ההעדפות לכאן או לכאן נובעות משיקולים שונים שכולם לגיטימיים לגמרי. כשאני עומד לרכוש רכב, סוג תיבת ההילוכים שלו, התאמתה לנתוני הרכב הספציפי ולדרישות שלי ממנו הם אחד השיקולים שיכתיבו אם ארכוש את הרכב הזה או לא, ואני מודה שרוב דגמי המכוניות שנמכרים היום בישראל לא יגיעו אפילו לשלב שאשקול לרכוש אותם, אך ורק משום שאי אפשר לקבל אותם בישראל עם תיבה ידנית. זו כמובן רק דעתי! - אם אני כותב שרכב מסוים הוא "עגלה" או "לא לגעת בגיר אוטומטי אפילו עם מקל", אתה לא צריך להיפגע מזה אישית, כאילו הפכתי במחי מקלדת את כל אלה שבחרו לרכוש רכב מסוים, על אחת כמה וכמה אוטומטי, לכסילים ואידיוטים... זו רק דעתי האישית ואני יכול לנמק אותה באריכות רבה. אתה כמובן לא מוכרח להסכים עם דעתי.

יאללה, חסל ויכוחים. חזל"ש. לילה טוב.

אור .ס.
02-03-09, 12:06
היי, אני לא נעלב או נפגע, מנסה להבין איפה יש לג'ימני אוטומט בעיה לעבור כשגיר רגיל כן יכול לעבור, לא יודע אם זה סתם מתוך סקרנות או כדי לדעת איפה לא להגיע או איפה כן.
ועדיין אני לא מבין, האם יש בעיה בשימוש ההילוכים של הגיר האוטומט (כלומר עבודה עם 1(L) ו2) ?
חוצמזה, איפה שאין מספיק בלימה, יש LOW, שהוא מצויין :)

whisky
02-03-09, 13:59
ועדיין אני לא מבין, האם יש בעיה בשימוש ההילוכים של הגיר האוטומט (כלומר עבודה עם 1(L) ו2) ?

אין בעיה בשימוש של ההילוכים, אפשר לעבוד עם l1 l2, הכל תלוי בנסיבות הדרך.

לגבי השימוש בבלימת מנוע, הכל יחסי בחיים, יחסית לרכבים בעלי יחסי העברה נורמליים, מדובר על בלימת מנוע שאינה מספקת ומחייבת לעיתים קרובות שימוש גם בבלמים.

אני באמת ממליץ לך לקרוא שוב את התגובות הראשונות של דרור, הוא מסביר את זה באופן מאוד ברור. אם אתה רוצה עוד מידע לגבי יחסי העברה ובלימת מנוע בג'ימני תעשה חיפוש קצר בפורום תגלה המון מידע בעניין, במיוחד על בלימת מנוע ונעילת דיפ. שווה לדעת!

whisky

דרור ברלי
02-03-09, 14:25
אלה לא רק יחסי ההעברה כמו המגבלה המובנית של רוב הגירים האוטומטיים - פשוט אין חיבור מכני ישיר בין הגיר למנוע - ולכן בלימת המנוע חלשה בהרבה בהשוואה לאותו רכב עם גיר ידני. בשיפועים חזקים (בהם הידני זוחל בביטחה קדימה או אחורה בלי לגעת בבלמים) מרגישים את זה יופי.
זו בעיה קשה - לעתים עד כדי סיכון - בהרבה מאוד גירים אוטומטיים ובאופן אישי אני מאוד לא אוהב את זה.

אותה סיבה גורמת לנחיתות של האוטומט בטיפוס סכיני חול תלולות - סיטואציה שהיא הפוכה לחלוטין לזחילה טכנית. כאן צריך סל"ד גבוה, תגובה מהירה ומיידית לדוושה ויכולת לצבור מהירות גבוהה במרחק וזמן קצרים יחסית, ובגלל שאין חיבור מכני ישיר חלק נכבד מהכוח הולך לאיבוד בתוך ממיר המומנט = התגובה איטית יותר = פחות תנופה = קשה יותר להשלים את הטיפוס. וזה בנוסף להתחממות מהירה של כל העסק....
כמובן שעם מנועים חזקים מאוד זה פחות מפריע. ועדיין יש הבדל גדול. מומלץ לעשות סיבוב על רכבים מאותו דגם - ידניים מול אוטומטיים, כדי להבין עד כמה ההבדל הזה גדול.

yoav
02-03-09, 15:51
לתשומת לב פותח השרשור:
מעבר לדיון התארוטי (הבאמת מעניין) , הרכב ברוב המקרים מבלה את רוב זמנו בכביש, בעיר, ובדרך ל.. ולכן שאלת הנוחיות בהתנהגות הכביש אינה שולית כלל. אחרי שנים עם הסמוראי הידני - ומזהשנה + ג'ימני אוטו: נכון שאי אפשר להשוות מדעית כי זה רכבים שונים עם נתונים שונים, אבל בגדול, בשטח ובכביש- האוטומטי יותר נוח לנו לנהיגה, אין את המשחק עם הקלאץ' וההילוכים בכל מהמורה קטנה או טיפוס שדורש מאמץ, אפשר לזחול לאט ולהתרכז בכיוון ההגה בלבד ובפקקים ביום יום- הרבה יותר נח.
לגבי בלימה בירידה- לא מדדתי- אבל תחושת הנהיגה היא שבאמת אין בלימת מנוע טובה גם ב LOW 1
אנחנו שמחים מהמעבר לאוטומטי.
חברים שעשו מעבר דומה אגב, ולאו דווקא לג'ימני גם מאשרים שזה היה לטובה.
טעם וריח.

ranbyt
02-03-09, 20:03
אכן מסכים שאוטומט יותר נוח מידני,
אני כבר 6 שנים עם גיר ידני במספר רכבים שונים, יכול להיות שהגיע הזמן לנוח.....
מקסימום נוותר על הספק מקסימלי של המנוע בכל שטח הגיוני.

היום ביקרתי בסוכנות, אכן נראה מעניין.
תודה

שלומי
03-03-09, 00:07
הדיפנדר שלנו הפך מידני לאוט'.

התרשמות מנהיגה על אותו אוטו ,עם אותו מנוע ורק גיר שהתחלף -

בכביש לא הורגש שום הבדל לרעה - החלפות ההילוך הרציפות מחפות על הכוח המבוזבז - כך בדיפנדר - לא יודע מה הולך בג'ימיני.

בשטח - כיף גדול.

בירידות - פשוט אין בלימת מנוע ! מרכב שהיה מתגלגל לאיטו בראשון LOW עד שמיאוש הייתי לוחץ על הגז הפך לרכב ש"רץ" בירידות ,כל ירידה תלולה = ישיבה על הברקס.

יש פטנט של לבלום בעזרת הילוך הפוך - רברס בירידה / D בעליה אותו לא ניסיתי מחשש לצליית הגיר.

קח בחשבון שהרשמים הם לגבי דיפנדר שבו התיבה הידנית (בניגוד לסופה לדוגמא) הרבה יותר "מסורבלת".

אם הייתי במקומך הייתי עושה סיבוב על ידני ואוטומת (ואז קונה אוטומת :wink:)

סוזי המשתוללת
03-03-09, 00:46
דווקא בגלל שמנוע הvvt אוהב סל"ד גבוה ובגלל יחסי ההעברה היחסית ארוכים דווקא האוטומט ייתן יתרון בכך שממיר המומנט מהווה הפחתה נוספת ביחס ההעברה מה שיאפשר תיקול מדרגות /עליות בנסיעה יותר איטית
מצד שני בסוג נהיגה כזה תצטרך רדיאטור שמן גיר ייעודי שנפרד מהרדיאטור המקורי
מצד שני אתה יכול ללכת על הידני ובהפרש הכסף להתקין קיט יחסי העברה בטרנספר שיישפר פלאים את יכולת ההתמודדות עם השטח ואולי יישאר גם עודף לנעילה אחורית וזה כבר דיל הרבה יותר טוב

סוזי המשתוללת
03-03-09, 00:58
היי, אני לא נעלב או נפגע, מנסה להבין איפה יש לג'ימני אוטומט בעיה לעבור כשגיר רגיל כן יכול לעבור, לא יודע אם זה סתם מתוך סקרנות או כדי לדעת איפה לא להגיע או איפה כן.

אור
כשתנהג על עוד רכבים תוכל להביע דעה
נכון לעכשיו נראה שהנסיון שלך בשטח מסתכם בג'ימני שלך
יש נתונים אובייקטיבים שמקשים על הג'ימני בשטח ויש נתונים אחרים שהופכים אותו לכוכב
תלמד את חולשותיו של הגימני (ויש לו חולשות)ותהפוך אותם ליתרונות (למשל באמצעות טכניקות נהיגה ייחודיות לגימני ו"חשיבה מחוץ לקופסא")

סוזי המשתוללת
03-03-09, 01:06
[QUOTE=דרור ברלי;236739]אלה לא רק יחסי ההעברה כמו המגבלה המובנית של רוב הגירים האוטומטיים - פשוט אין חיבור מכני ישיר בין הגיר למנוע - ולכן בלימת המנוע חלשה בהרבה בהשוואה לאותו רכב עם גיר ידני.

דרור
גם אתה טועה לפעמים
יש ברכבים אוטומטים מנגנון שנקרא tcc או בעברית נעילת ממיר מומנט
זה הופך את החיבור בין המנוע לגיר לקשיח ומאפשר בלימת מנוע כמעט זהה לגיר ידני ביוצא מן הכלל שכמעט תמיד לגיר אוטומטי חסר הילוך מול גיר ידני (למעט ברכבים החדשים שם התהפכו היוצרות - ראה גיר 7 הילוכים במרצדס )
העניין הוא שנעילת ממיר מומנט מתבצעת תמי רק בהילוכים הגבוהים ולא בנמוכים
מבחינה טכנית ניתן לבצע את הנ"ל ואפילו דיברתי בנושא עם סמכות רצינית שכבר ביצעה הסבות כאלו בעבר .....
העניין הוא שבשימוש לא נכון באופציה הנ"ל ניתן לשבור את הגיר (באותה המידה שניתן לשבור גיר ידני אגב )

גיא
03-03-09, 06:52
ומנגד ....

3 שנים עם ג'ימני אוטומטי, ( ובמקביל עם סמוראי ידני )

1. גלגלים מקוריים
2. גיר שנישרף לו השמן באמצע מעלה - עלה בגרירה - הוחלף שמן למחרת ולא היה נזק לגיר
3. התישבות על הגלגל ספייר ( עם הסמוראי ) במעלה ורדית
4. אין שום כוח מנוע ( לשניהם )
5. 2 נעילות בסמוראי - עובר הכל ( כשהנהג לא משתין מפחד )
6. בלי שום דבר ( בג'ימני ) - עובר הרבה בעדינות וזינוקי חרגול ( אבל עם גבולות מאוד ברורים )

----

כיפ'ק להיילקס - אני מאוד מצטער שמכרתי :-(
בוז לדיסקו - אני מאוד לא מצטער שמכרתי :-)

----

לאחרונה מתגבר הרצון לחזור לעניינים.

דרור ברלי
03-03-09, 09:24
[quote=דרור ברלי;236739]
העניין הוא שנעילת ממיר מומנט מתבצעת תמי רק בהילוכים הגבוהים ולא בנמוכים
מבחינה טכנית ניתן לבצע את הנ"ל ואפילו דיברתי בנושא עם סמכות רצינית שכבר ביצעה הסבות כאלו בעבר .....העניין הוא שבשימוש לא נכון באופציה הנ"ל ניתן לשבור את הגיר (באותה המידה שניתן לשבור גיר ידני אגב )

לא טעיתי. ידעתי את זה. זה פשוט לא רלוונטי לעניין בלימת המנוע (או כיבוש סכיני החול שמתבצע בהילוכים הנמוכים), ובזה מסתכם הויכוח שמוליק.
ברכב אוטומטי סטנדרטי המנוע לא בולם אותך בירידה. נקודה. אתה פשוט עומד על הברקסים ומתפלל שהם יחזיקו ושכל זה יעבור בשלום... לא רק בג'ימני אגב, גם בגדולים ורציניים ממנו.

לפתוח גיר ברכב חדש ולבצע בו שינויים?
אתה יודע שרוב בעלי הרכב, כולל אתה עצמך, לא היה עושה את זה ומבטל את האחריות. אפילו התקנת קולר-שמן נוסף לגיר זה כבר שינוי שיפגע לך באחריות. היית עושה את זה?...

מישהו כאן היה עושה את זה?................. לאט לאט, לא לדחוף.:rolleyes:

yoav
03-03-09, 16:32
ומנגד ....

3 שנים עם ג'ימני אוטומטי, ( ובמקביל עם סמוראי ידני )

1. גלגלים מקוריים
2. גיר שנישרף לו השמן באמצע מעלה - עלה בגרירה - הוחלף שמן למחרת ולא היה נזק לגיר
3. התישבות על הגלגל ספייר ( עם הסמוראי ) במעלה ורדית
4. אין שום כוח מנוע ( לשניהם )
5. 2 נעילות בסמוראי - עובר הכל ( כשהנהג לא משתין מפחד )
6. בלי שום דבר ( בג'ימני ) - עובר הרבה בעדינות וזינוקי חרגול ( אבל עם גבולות מאוד ברורים )

----

כיפ'ק להיילקס - אני מאוד מצטער שמכרתי :-(
בוז לדיסקו - אני מאוד לא מצטער שמכרתי :-)

----

לאחרונה מתגבר הרצון לחזור לעניינים.
עכשיו מבולבלים..:

1. בטיולי שיגרה ( לא תחרויות) האם יש סכנה מוחשית לנזק לגיר כתוצאה מהתחממות יתירה? עד כמה זה שכיח?
2. האם יש דרך למנוע את ההתחמממות המדוברת? (התנהגותית, לא מכאנית- כלומר בלי להתקין רדיאטור נפרד וכו'- אלא ע"י שינוי סגנון נהיגה)
3. האם יש חיווי מקדים שמבשר על רתיחה ממשמשת ובאה של הגיר והאם יש עניין אז בקירור חיצוני (מים?..) או סתם לתת לרכב לנוח בצד איזה שעה?

איש
03-03-09, 18:23
דרור , אני רוצה לחלוק על דעתך בחלק הספציפי של נסיעת דיונות .
תיבה אוטומטית מאפשרת נצילות יותר גבוהה של הסלד , דבר שלא מתאפשר בידני מפני שיש צורך להעביר הילוכים באמצע העליה . ולא משנה כמה מהר אתה תעשה את זה , התאוצה שלך תיתהפך , עד שתספיק לשלב הילוך ולהפוך אותה בחזרה לכיוון הנסיעה משמעות הדבר היא , שאתה חייב לגשת למעלה חולי בהילוך קצר ככול האפשר דבר המגביל את מהירות הגישה אל המכשול(במיוחד עם רכב בעל יחסי העברה קצרים ) . דבר המגביל את יכולת הטיפוס .

דרור ברלי
03-03-09, 20:13
בידני אתה לא מעביר הילוך באמצע עליית סכין דיונה....
כשאתה מכיר את הרכב אתה יודע באיזה הילוך הוא יכבוש את הסכין מהתחלה ועד הסוף.
במקרה של רכב ידני עם מנוע חזק (נגיד סיקס או סופה) הילוך ראשון HIGH לוקח בקלות כל סכין דיונה שאני מכיר בארץ. לרוב צריך לעזוב גז בסוף העלייה, אם לא רוצים לבצע זינוק פוטוגני באוויר... כמובן שאפשר גם בשני או שלישי LOW, אבל בכל מקרה, ברור שהורדת הילוך גוזלת את שברירי השנייה שלה ובולמת את הרכב.
גיר אוטומטי מוריד הילוך מהר יותר - זה נכון, וכאן מסתיימים יתרונותיו בדיונה. אבל כדי לנצל את היתרון היחיד הזה אתה צריך לנהוג ב-LOW כל הזמן! כי אם אתה ב-HIGH ומתחיל במצב D או ב-2, הגיר אמנם יתחיל את הריצה לכיוון הסכין בהילוך ראשון, אבל דווקא בזמן הכניסה לסכין יש סיכוי שתגיע למהירות מספקת כדי שהגיר הדביל יעלה הילוך וכמובן מה שיקרה הוא שהרכב שלך ייבלם, ואז גם הורדת הילוך מהירה לא תעזור, כי כבר איבדת תנופה.... אתה כמובן יכול לקבוע את בורר ההילוכים במצב 1 ולהישאר בהילוך ראשון HIGH אבל מה השגת בזה? שום-כלום. בדיוק כמו בידני, אבל ממיר המומנט לא ננעל בהילוכים הנמוכים ולכן מבזבז לך חלק גדול מהכוח... כמובן שכל זה שולי אם יש לך מנוע מאוד חזק ביחס למשקל הרכב.

בקיצור - דווקא בדיונות, גיר ידני מאפשר לבחור אם לטפס ב-HIGH או ב-LOW. יש הרבה יותר שליטה על העניינים מאשר באוטומט, הרבה פחות בזבוז כוח והנסיון מלמד שבנהיגה נכונה כלים ידניים פשוט מטפסים הרבה יותר חזק וטוב מאותם כלים בעלי גיר אוטומטי.

לעניין התחממות גיר אוטומטי - אני כמעט לא מכיר אף רכב שיש לו מחוון חום גיר. לרוב אתה תרגיש שהגיר מחליק וגם תריח את זה... במקרה כזה תעצור, תכין קפה ותן לגיר להתקרר קצת. בדרך כלל זה יסתדר והכל יבוא על מקומו בשלום.

whisky
04-03-09, 10:15
לעניין התחממות גיר אוטומטי - אני כמעט לא מכיר אף רכב שיש לו מחוון חום גיר. לרוב אתה תרגיש שהגיר מחליק וגם תריח את זה... במקרה כזה תעצור, תכין קפה ותן לגיר להתקרר קצת. בדרך כלל זה יסתדר והכל יבוא על מקומו בשלום.

אתה מכיר את חיים רכס, לו בטח יש מחוון של חום גיר, יכול להיות שיש לו אפילו מחוון לשעון גיר שלך מרוב שעונים שיש לו שם :p

אור .ס.
04-03-09, 10:54
בקיצר, מי בא להתקין בג'ימני מנוע 1.6 מבלנו או מנוע וגיר של סוזוקי איגניס ספורט ?

איש
05-03-09, 18:35
בידני אתה לא מעביר הילוך באמצע עליית סכין דיונה....
כשאתה מכיר את הרכב אתה יודע באיזה הילוך הוא יכבוש את הסכין מהתחלה ועד הסוף.
במקרה של רכב ידני עם מנוע חזק (נגיד סיקס או סופה) הילוך ראשון HIGH לוקח בקלות כל סכין דיונה שאני מכיר בארץ. לרוב צריך לעזוב גז בסוף העלייה, אם לא רוצים לבצע זינוק פוטוגני באוויר... כמובן שאפשר גם בשני או שלישי LOW, אבל בכל מקרה, ברור שהורדת הילוך גוזלת את שברירי השנייה שלה ובולמת את הרכב.
גיר אוטומטי מוריד הילוך מהר יותר - זה נכון, וכאן מסתיימים יתרונותיו בדיונה. אבל כדי לנצל את היתרון היחיד הזה אתה צריך לנהוג ב-LOW כל הזמן! כי אם אתה ב-HIGH ומתחיל במצב D או ב-2, הגיר אמנם יתחיל את הריצה לכיוון הסכין בהילוך ראשון, אבל דווקא בזמן הכניסה לסכין יש סיכוי שתגיע למהירות מספקת כדי שהגיר הדביל יעלה הילוך וכמובן מה שיקרה הוא שהרכב שלך ייבלם, ואז גם הורדת הילוך מהירה לא תעזור, כי כבר איבדת תנופה.... אתה כמובן יכול לקבוע את בורר ההילוכים במצב 1 ולהישאר בהילוך ראשון HIGH אבל מה השגת בזה? שום-כלום. בדיוק כמו בידני, אבל ממיר המומנט לא ננעל בהילוכים הנמוכים ולכן מבזבז לך חלק גדול מהכוח... כמובן שכל זה שולי אם יש לך מנוע מאוד חזק ביחס למשקל הרכב.

בקיצור - דווקא בדיונות, גיר ידני מאפשר לבחור אם לטפס ב-HIGH או ב-LOW. יש הרבה יותר שליטה על העניינים מאשר באוטומט, הרבה פחות בזבוז כוח והנסיון מלמד שבנהיגה נכונה כלים ידניים פשוט מטפסים הרבה יותר חזק וטוב מאותם כלים בעלי גיר אוטומטי.

אכן מסכים עם מה שכתבת, אך כאשר מדובר ברכב אנמי ביותר , אין ברירה אלה לטפס רק בראשון low כמו סמוראי , גימני, ושאר הזוחלים , אתה יכול לנסות שני Low אך ברגע האמת במידה ויידרש הילוך יותר נמוך , הסיכוי להוריד הילוך ולהרוויח תועלת כל שהיא הוא נמוך .
מעבר לנזק שאתה גורם למנוע בכך שאתה מנצל את מקסימום הסל"ד אך לא ניכנס לזה .
כמבון שיש יוצאים מין הכלל אך לדעתי במרבית המקרים שאתה ניגש אל מעלה חולי כל שהוא , ממסרה אוטומטית תיתן יתרון במהירות גישה יותר גבוהה , וגם קיימת האופציה של הורדת הילוך בזמן המעלה ,דבר הכמעט שאינו מועיל בידני .

גיא
05-03-09, 19:16
לא היה שום חיווי. האוטו ב 4/5 העליה פשוט נעצר.
לא היה חם מאד והג'ימני היה הרכב היחיד שנעצר שם.

( בעליה ... כי היה סיקס אחד שפיצץ מסנן שמן - אבל זה סיפור אחר )

עליה לא דרדרתית ולא מדרגות ולא כלום. סתם עליה ארוכה וללא דרמות.

בדיעבד, היה מקום לעוד מצנן שמן. ( בעל הסיקס בעל את הג'ימני לפניי ויתכן שהיה שם טיפה אקשן - למרות שהוא נהג טוב מאוד כזכור לי )

asafk
05-03-09, 23:09
2. האם יש דרך למנוע את ההתחמממות המדוברת? (התנהגותית, לא מכאנית- כלומר בלי להתקין רדיאטור נפרד וכו'- אלא ע"י שינוי סגנון נהיגה)

כן. לנהוג בLOW. עומס גדול בטורים נמוכים = עומס גדול עם זרימת שמן קטנה = התחממות.

אסף.

dkrauss
07-03-09, 09:18
כן. לנהוג בLOW. עומס גדול בטורים נמוכים = עומס גדול עם זרימת שמן קטנה = התחממות.

אסף.

אסף אם אני מבין נכון כדי להקטין את הסיכוי שהגיר יתחממם בעליה ובשטח טובעני עדיף לשלב ל LOW
כי אז לאותה מהירות הגיר בסל"ד יותר גבוה ויש סירקולציה יותר טובה של השמן?

עניין נוסף אכן אין בלימת מנוע בגימיני אוטומטי אבל האם זו באמת בעיה
האם יש סיכוי לאבד בלמים בירידה במהירויות נמוכות
מישהו חווה את זה ?

-->