PDA

צפייה בגרסה מלאה : הפרויקט השאפתני - badland buggy ST2 4X4!

omernesh
06-03-09, 17:02
שלום חברים.

נעים מאוד, עומר. כפי שאתם רואים, אני חבר באתר מזה שנים רבות. חבר שקט משהו :-)
לאחר שנים של טרקטרונים (מגיל 12, עושה פלאים ליכולת הנהיגה בגילאים מתקדמים יותר) וג'יפים (סופה מיום קבלת הרישיון), אין סוף שיפורים, טיולים וראלים לרוב... נאלצתי למכור את הסופה (שניה במספר) בלב כבד (מה לעשות, הארנק לוחץ וגם ככה יש רכב ליסינג מהעבודה)

מזה שנה וחצי שאני נטול כל רכב 4X4. והנטל, כפי שאתם יודעים, קשה מנשוא. החיידק פשוט חזק ממני ככל הנראה.

אי לכך, ובנוסף לזאת, נפל הפור - הולכים לפרויקט בניית באגי (!)

אני יודע, זול זה לא. אבל החוויה, החוויה חברים, זה חלק מההוויה, הלא כך? :)
קראתי שוב ושוב את השרשור של אלעד והתמוגגתי מכל רגע. חברים מסביבי, בשתי ידיים והמון תושייה, הצליחו גם הם לבנות באגים ראויים לשמם.

כלים - יש. מקום לבנייה - יש. מוטיבציה - הרים של יש. חבר מהנדס מכונות - יש. כסף - נסתדר, מי צריך ביטוח בריאות וביטוח מנהלים? ;).

כל אחד והג'וק שלו. הג'וק שלי הוא עבירות. אני בטוח שרבים מכם מבינים אותי.

לדהור במאה קמ"ש על הדיונות של ראשון ופלמחים מיצה את עצמו בגיל 19 בערך, מאז (10 שנים), אני כל כולי טריאל ורוק קרולינג (זה נשמע רע בעברית :) ).

לאחר חפירות רבות באינטרנט, לאורך זמן, מצאתי רק פרויקט אחד ( ב- youtube, פירוק פולריס 800 והרכבתו מחדש, עם כל המכלולים בתצורת מיני באגי) שמתקרב לקונספט שלי.

אני רוצה לבנות מיני באגי, ידוע גם בשם mini baja, רק שלהבדיל משלל הפרויקטים, שלי יהיה 4X4.

מהמחקר שביצעתי מצאתי לההימורים הכי בטוחים, וגם אלו שהכי מוצאים חן בעיני, הם ה- Barracude של Edge וה- ST2 long travel של Badland Buggies. נטיית ליבי היא ל ST2, כי גם הצורה הכוללת משדרת לי שהכלי יותר נכון לפרויקט וגם כי אני מבין שהתוכניות שהם מוכרים, טובות מאוד (עדיין לא רכשתי, אך זה יקרה בקרוב).

הרעיון, כפי שאתם מבינים הוא לקנות טרקטורון מפירוק, בעל נפח מנוע גדול (800 ומעלה) לפרק אותו ולנסות להתאימו לתוכניות של באדלנד. מנוע אופנוע רב סמ"ק ירד כרגע מהפרק, מכיוון שאני מבין, ותקנו אותי אם אני טועה, שהתאמתו לשאר מכלולי ה 4X4, היא בעייתית מאוד(!), כמו גם נושאי מומנט וכו'.

כמובן שאצטרך להגביה את השילדה, ליצור מקום לכל ה drivetrain ושלל הפירות.
קל זה לא יהיה, אבל כמו שאמרו רבנינו - קשה יש רק בלחם.

לפני שאני רץ וקונה חלקים, תוכניות וכו', אשמח לשמוע את חוות דעתכם על העניין. האם שווה בכלל לנסות לבנות כזה דבר? האם באגי חד מושבי יהיה כבד מדי לעניין, עד כדי כך שאצטרך להשקיע בשילדה שלמה מכרומולי? האם המכלולים יוכלו לשאת את זה?
האם יש אופציות אחרות שאני לא יודע? האם מנועי אופנוע דווקא כן יכולים להתאים? בקיצור, אשמח לשמוע הערות והארות, ככל שאפשר.

עוד נקודה קטנה, הרכב מיודע טיולים. זאת אומרת; את הזיק הוא יעלה, אבל הוא גם ידע לקחת עליו איזה תרמיל קטן, צידנית, כלים מכניים בסיסים ורצוי איזה מיכל דלק ספייר.

כמובן שמרגע שאתחיל את הפרויקט, הוא יתועד בפורום.

ממתין למוצא פיכם,

עומר.

עידו לוריה
06-03-09, 17:11
עומר שאלה עם אפשר למה 4x4 ?
כל ההיתרון של הכלים האלו זה המשקל נמוך ויחסית הרבה סוסים למה לשנות

חנן גולומבק
06-03-09, 17:19
אם לטיולים אז עדיף דו מושבי.
בהצלחה.

omernesh
06-03-09, 17:24
עומר שאלה עם אפשר למה 4x4 ?
כל ההיתרון של הכלים האלו זה המשקל נמוך ויחסית הרבה סוסים למה לשנות

היתרון של הכלים הללו הם אכן משקל ומהירות.
מהירות אפשר להוציא מהמשוואה. אם אכן אני אשתמש בבסיס טרקטורון, אני אצליח להגיע למהירויות מספקות, בסביבות ה 100 קמ"ש.
משקל זה יתרון עצום, מכל הבחינות. צריכת דלק, יחס משקל מנוע כ"ס וכו'.

לכלים האלו, במיוחד ה long travel, יש מרווחי גחון יפים. הבעיה היא שהמומנט מגיע יחסית מאוחר. מה גם שהמנוע לא בנוי לעבוד בטורים נמוכים. משמע, אני מקבל את מירב הכח כאשר אני במהירות גבוהה.

אני אוהב את תצורת ה single seat. אני פשוט אוהב את ה form factor של זה.
התומקר החד מושבי, עליו השלום, היה דוגמה מעולה. וראה ערך בחירת המנוע שלהם, שידע לעבוד יפה כבר במהירויות נמוכות ולספק ים כח.

4X4, כי יש לי דרישות גבוהות מהכלי, בכל האמור לעבירות.
עבירות שפויה מתבצעת במהירויות נמוכות. ואם כבר אני בונה רכב עבירות, אז שיתן הכי הרבה שאפשר. רכב 2X4 פשוט לא יתן לי את זה.
אני יודע שאני אשלם בהתנהגות נהיגה, אבל נראה לי ש"המחיר" נמוך יחסית לתועלת.

חוץ מזה, זה נשמע אחלה אתגר. לא מכיר הרבה פרויקטים כאלה (אחד למעשה).
לקחת סיקס/דיפנדר/FJ וכו', לשפוך עליהם כסף ולהפוך אותם לחיית עבירות, זה כבר נעשה וזה סוג אחר של פאן (הייתי שם, אני יודע).

omernesh
06-03-09, 17:27
אם לטיולים אז עדיף דו מושבי.
בהצלחה.

למה עדיף?
זה מגדיל שילדה, מגדיל משקל... בעייתי, לא? אני לא בטוח שטרקטורון ידע להתמודד עם זה כמו שצריך. זה המון עומס.

למרות שהתומקר הדו-מושבי נראה לא רע. הבנתי שהוא קצת under-powered.

עידו לוריה
06-03-09, 17:46
למה עדיף?
זה מגדיל שילדה, מגדיל משקל... בעייתי, לא? אני לא בטוח שטרקטורון ידע להתמודד עם זה כמו שצריך. זה המון עומס.

לא בהרבה הבדל משקל
http://www.rorty-design.com/
זה אתר שמוכר תוכניות גם לכלים דו מושבים
בקשר לכלי כזה 4x4 זה עדין נראה לי סרט מסובך ויקר עם כלים כאלו שיש להם מהלך מתלה ארוך ציריות מתאימות ,ספנדלים מתאימים ,דרישפט ,דפרנצילים וכו' נראה לי מסובך ויקר.
אבל אפשרי.

omernesh
06-03-09, 17:53
עידו,
תודה על הלינק. אני אבדוק את זה.
ה 4X4 יהיה בהחלט אתגר. כנראה שאני אצטרך לדבוק כמה שיותר לנתונים שהרכיבים שרכב המקור נותן לי. למרות שעל מהלך מתלה, זה משהו שאני מתכוון להילחם עליו.

asafk
06-03-09, 17:56
את הבעייתיות של טרקטורונים 4X4 כשזה מגיע לעבירות אתה מן הסתם כבר מכיר. הם קצרצרים, וזה אומר שעל מדרגה שג'יפ עולה בלי להתרגש, אתה מרים גלגלים קדמיים באוויר. הפתרון הוא העברת משקל, והופה- אתה למעלה. במיני-באגי, המצב שונה, אתה לא יכול להביר משקל. זה אומר טכניקת נהיגה של באגי- תנופה, גלגלים קדמיים קופצים באוויר אבל התנופה היא קדימה והאחוריים מייד עולים את המדרגה ואתה למעלה. היתרון של הנעה לכל הגלגלים במצב כזה הוא קטן- אתה תרוויח מעט מאוד אחיזה בגלל שכמעט אין משקל על הקדימה, ועדיין תזדקק לתנופה כדי לא להזדקר.
מצד שני, יש כלים שהם בדיוק מה שתיארת - ריינו, רייזר ושאר החבורה. מעשית, הם עושים עבודה מצויינת. אני מקווה שעוד כמה שבועות אני אוכל לענות על השאלות שעולות לי כשאני חושב על נהיגת שטח אמיתית בהם (מכשולים ממש, לא רק בוץ וחול)- למשל העניין שרשמתי בפיסקה הקודמת.

אסף.

עידו לוריה
06-03-09, 18:01
עידו,
ה 4X4 יהיה בהחלט אתגר. כנראה שאני אצטרך לדבוק כמה שיותר לנתונים שהרכיבים שרכב המקור נותן לי. למרות שעל מהלך מתלה, זה משהו שאני מתכוון להילחם עליו.

לפחות במלחמות אנחנו עם שמבין:twisted:

חנן גולומבק
06-03-09, 18:19
למה עדיף?

כי לטייל בשניים זה יותר כייף, לא ?
חוץ מזה טרקטורון לוקח 2 בקלי קלות.

עידו לוריה
06-03-09, 18:34
עידו,

זה כלים יותר מתאימים גם בגלל קוטר גלגל גדול בעוד שכול הכלים שהזכרתה זה גלגלים של טרקטורונים

lizard
06-03-09, 19:08
עומר, עד כמה שאני זוכר, בדלנד כבר לא מוכרים את התוכניות שלהם אלא רק תוכניות הרכבה של באגי שבאה מוכנה מראש.

דבר שני, כמו שכתבו פה, תהיה לך בעיה של חלוקת משקל.

לדעתי כלי כמו הריינו ואחרים יתן לך פתרון מאוד יפה לתשוקת סלעים שלך ובעלות יחסית נמוכה.
אם אתה רוצה, צור איתי קשר בפרטי, יש לי שלדה שמתאימה בול למה שאתה רוצה.

ד ו ר ו ן
06-03-09, 19:14
מצד שני, יש כלים שהם בדיוק מה שתיארת - ריינו, רייזר ושאר החבורה. מעשית, הם עושים עבודה מצויינת. אני מקווה שעוד כמה שבועות אני אוכל לענות על השאלות שעולות לי כשאני חושב על נהיגת שטח אמיתית בהם (מכשולים ממש, לא רק בוץ וחול)- למשל העניין שרשמתי בפיסקה הקודמת.
אסף.
הם באמת עושים עבודה מצויינת כשזה נוגע לעבירות אבל רחוקים מלהיות מהירים.

אם אני לוקח את רעיון הטרקטורון המפורק על שילדת 4X4 אני מקבל ריינו/ריינג'ר/דומה ואז חוץ מהאתגר מה הרעיון בבניה בדיוק?

תחשוב שהיום לכלים האלו יש מנועי 700-800 די דומים אם לא זהים למנוע הפולריס 800 והם רחוקים מאד מאותם 100 קמ"ש שאתה רוצה להשיג ואלו כלים מהמפעל עם יחסי העברה מתאימים.

omernesh
06-03-09, 21:02
אסף - לגבי חלוקת משקל, זה נכון במידה מסוימת. יחד עם זאת, גם אם אני אשיג 30% אחיזה (אל תשכח שבכל זאת יהיו קצת יותר מכלולים מקדימה, שיתנו קצת משקל), זה 30% יותר מכלום. במיוחד עם ה DROP של המתלה יהיה איכותי.
אני לא חושב שזה יהיה נכון להשוות את הכלי לריינו/רייזר ודומיו. אלו כלים עם בסיס גלגלים מאוד קצר, רוחב שונה, חלוקת משקל שונה לגמרי (יותר מאוזנת), מתלים הם בכלל סיפור עצוב שם - "12 לדגמים המשופרים. שם הם יושבים "על הכלי" ולא "בתוכו", כמו בתכנון הנוכחי של המיני באגי.
יש להם יתרונות, אבל יש להם גם המון חסרונות.

עידו - גודל גלגל לא חייב להיות בגודל טרקטורון סטנדרטי. אפשר להשתמש תמיגי תומקאר (יותר גדולים מטרקטורון) ובכלל, אני צריך לבדוק מה מקסימום גודל הצמיג (ומכן גודל ההתנגדות) שהצלבים של טרקטורון מאסיבי יודעים "לאכול". הבנתי ש can-am לא רעים בכלל בתחום הזה. אם למישהו יש המלצה, אני אשמח לשמוע.

ליזארד - בדלנד עדיין מוכרים את התוכניות. ותודה על ההצעה, אני בהחלט אצור עמך קשר.

דורון - אני מניח שאתה מדבר מידיעה. אבל כנראה שחסרים לך קצת נתונים. עוד בימי הטרקטרונים שלי, הסקרמבלר 400 שלי הגיע יפה מאוד ודי בקלות ל-100 (אומנם הרבה פחות משקל). לגבי הכלים שמשווים להצעה שלי. RZR S מגיע בקלות ל 100 ואני לא מדבר על גרסאות מוגדשות :) שהן בכלל מטוס.
למרות שמהירות היא ממש לא עניין. גם אם הכלי יגיע "רק" ל 80. זה בסדר. במילא בטיול שלושה ימים בנגב אני לא אנסה לשבור שיאי מהירות.

התחושה שלי וממה שראיתי, כל הריינו,רייזר,פראולר למיניהם (נקראים בעגה המקצועית UTV) הם די עגלות (No offense) בכל הקשור לעבירות. בסיס גלגלים מאוד קצר, מאוד מגביל אותם ומהלך מתלה מאוד קצר, שלא מפצה על בסיס הגלגלים הקצר.
הם בסדר גמור אם שמים ב LOW, ועולים בעליה ישרה, עם אחיזה טובה ובלי יותר מדי מדרגות ובורות בדרך. מעבר לזה, אההה... בוא נגיד שתומקאר חד מושבי נותן עבירות יותר טובה מכל ה UTV למיניהם. הוא גם הרבה יותר "קשוח".
ועוד דבר ה RZR משתמש באותו מנוע בדיוק כמו הסופרטסמן 800. אתה צודק.
אני חושב שמה שמגביל את הכלים האלו, מבחינת עבירות, הוא הנדסת הכלי ולא המנוע החלש.
הנדסת הכלי נגזרת מכל מני אילוצים מסחריים, רגולטורים וכ'ו.
אני יכול לתת דרור לדימיון בהיבט הזה, שכן, אני לא כבול לכל אלה.
חד מושבי, ארוך מהלך מתלה, בעל גמישות שילדה גבוהה, להערכתי, ישפר לאין שיעור את עבירות הכלי.

ובכל זאת, יש למישהו מושג מה המשמעות של שידוך מנוע 1000 של מנוע (CBR, GSX או משהו בסגנון) למכלולי RZR לצורך העניין.
האם ה CVT יקרוס? הגיר?

אם אתם הייתם רוצים לתכנן כלי כזה, להתבסס על תכנון כמו הבארקודה/ST2, איך אתם הייתם עושים את זה? מה הדגשים שהיו חשובים לכם?

אני אנסה לעבוד עם סוליד על כמה קבצי CAD, כדי להעלות כמו אופציות להמחשה.

תודה לכל המגיבים :) אני שמח שזה מספיק מעניין כדי ליצור דיון.

חנן - לטייל בשנים זה כיף. לטייל בחמישה זה בכלל כיף. להקריב ביצועים בשביל מישהו שאולי כן יבוא ואולי לא, לטעמי זה לא שווה. בגלל זה לכל אחד בחברה יש כלי משלו. בשביל זה אלהים ברא את מכשירי הקשר ועצירות הקפה המרובות :) אבל אני מבין למה אתה מתכוון.

חנן גולומבק
06-03-09, 21:29
חנן - לטייל בשנים זה כיף. לטייל בחמישה זה בכלל כיף. להקריב ביצועים בשביל מישהו שאולי כן יבוא ואולי לא, לטעמי זה לא שווה. בגלל זה לכל אחד בחברה יש כלי משלו. בשביל זה אלהים ברא את מכשירי הקשר ועצירות הקפה המרובות :) אבל אני מבין למה אתה מתכוון.

שיהיה לך בהצלחה, אני חושב שהרעיון שלך מעניין מאד ובר ביצוע, הדרך תהיה מענינת לא פחות.

עידו לוריה
06-03-09, 23:12
צמיג הגדול ביותר כמו בתומקר שזה גם צמיג של טרקטורוני 4x4 הוא "25 שזה קטן יחסית לגודל הרכב שאתה רוצה, השלד של רורטי משתמש בגלגל "31 שזה יותר מתאים למה שאתה מנסה לפגוע .

רפאל
07-03-09, 08:00
עומר

קודם כל בהצלחה בפרויקט. שאפתני, חדשני ובהחלט מעניין.
תמשיך לעדכן.

אני חושב שהסרטון הנ"ל יעניין אותך במידת מה.

http://www.youtube.com/watch?v=IK8irlbpllo&eurl=http://www.pirate4x4.com/koh09/

רפי

ד ו ר ו ן
07-03-09, 08:35
דורון - אני מניח שאתה מדבר מידיעה. אבל כנראה שחסרים לך קצת נתונים. עוד בימי הטרקטרונים שלי, הסקרמבלר 400 שלי הגיע יפה מאוד ודי בקלות ל-100 (אומנם הרבה פחות משקל).
אני יודע להגיד שגם הפולריס 250 בלי הגבלת מצערת הגיע למהירויות כאלו ליד רכב שנסע על הכביש, הענייין הוא לא המהירות של הטרקטורון המקורי אלא הקומבינציה של המנוע 800 + 100ק"ג של שילדה ומרכב שונים מאד.

התחושה שלי וממה שראיתי, כל הריינו,רייזר,פראולר למיניהם (נקראים בעגה המקצועית UTV) הם די עגלות (No offense) בכל הקשור לעבירות. בסיס גלגלים מאוד קצר, מאוד מגביל אותם ומהלך מתלה מאוד קצר, שלא מפצה על בסיס הגלגלים הקצר.
לכולם יש LOW ונעילות.. זה מפצה על חוסר מהלך בצורה לא רעה בכלל בכלים האלו גם בעליות עם תמרון ובעיות אמיתיות- לא בעיות שרכב בגודל רגיל לא היה מתמודד איתן בפחות דרמה- בדיוק כמו שאסף כתב.

בוא נגיד שתומקאר חד מושבי נותן עבירות יותר טובה מכל ה UTV למיניהם. הוא גם הרבה יותר "קשוח".
קשוח או עמיד יותר להתעללות זה נכון אבל בעניין עבירות טכנית "ראש בראש"בדקת את העניין ?
אני חושב שנכונה לך הפתעה.

gasgas
07-03-09, 14:25
המלצה שלי היא לקנות תוכניות ממספר יצרנים ואז להחליט ולא לפי תמונות בלבד. מה שלא אהבתי בבאדלנד הוא שהשילדה שלהם אוורירית מדי בייחוד סביב הקשת האחורית.

לדעתי הדבר הנכון הוא להצמד למנוע טרקטורון, כך תרוויח גם וריאטור שישמור לך מומנט גבוה, גם LOW, רברס - שלפי דעתי תהיה חייב בעבירות, ויהיה לך קל יותר עם המטרה המרכזית 4X4.

אני לא חושב שמנוע של ספורטסמן 800 יהיה חלש ולא יביא אותך למהירויות נכבדות, אני לא בטוח לגבי העמידות של המכלולים עם הוספת המשקל ורוחב הבאגי הנדרש.

כמו כן לפי דעתי תהיה חייב להגדיל את הגלגלים.

בהצלחה!

אלעד

omernesh
07-03-09, 15:00
עומר

קודם כל בהצלחה בפרויקט. שאפתני, חדשני ובהחלט מעניין.
תמשיך לעדכן.

אני חושב שהסרטון הנ"ל יעניין אותך במידת מה.

http://www.youtube.com/watch?v=IK8irlbpllo&eurl=http://www.pirate4x4.com/koh09/

מעולה!! :-) אחלה לינק. תודה.
איך הצמיגים הקטנים ובסיס הגלגלים הקצר מקשים עליו.

omernesh
07-03-09, 15:02
המלצה שלי היא לקנות תוכניות ממספר יצרנים ואז להחליט ולא לפי תמונות בלבד. מה שלא אהבתי בבאדלנד הוא שהשילדה שלהם אוורירית מדי בייחוד סביב הקשת האחורית.

לדעתי הדבר הנכון הוא להצמד למנוע טרקטורון, כך תרוויח גם וריאטור שישמור לך מומנט גבוה, גם LOW, רברס - שלפי דעתי תהיה חייב בעבירות, ויהיה לך קל יותר עם המטרה המרכזית 4X4.

אני לא חושב שמנוע של ספורטסמן 800 יהיה חלש ולא יביא אותך למהירויות נכבדות, אני לא בטוח לגבי העמידות של המכלולים עם הוספת המשקל ורוחב הבאגי הנדרש.

כמו כן לפי דעתי תהיה חייב להגדיל את הגלגלים.

בהצלחה!

אלעד

נראה לי שזה באמת מה שאני אעשה בסופו של דבר.
נראה לך שהאקסים יקחו צמיג 31 בלי לשבוק?

עידו לוריה
07-03-09, 19:48
מעולה!! :-) אחלה לינק. תודה.
איך הצמיגים הקטנים ובסיס הגלגלים הקצר מקשים עליו.

פשוט מאוד תראה רוקרוילר אמיתי מתפס באותו מקום ותבין.
אנשים לא היו משתמשים בצמיגים גדולים עם לא היה צריך .

gasgas
07-03-09, 20:30
נראה לי שזה באמת מה שאני אעשה בסופו של דבר.
נראה לך שהאקסים יקחו צמיג 31 בלי לשבוק?

אני לא מאמין שהCV המקורי של הטרקטורון יקח את הזוויות ומהלך המתלה שאתה רוצה בייחוד אחרי שתרחיב את הבסיס גלגלים.
הקישור הבא מסביר את ההבדלים בין CV שונים

http://www.blindchickenracing.com/How_to/CVJoints_Axles/cv_joints_101.htm

eli2004
08-03-09, 00:08
עומר שלום
אם אתה רוצה, יש לי תוכניות כאלו של st2 במגירה שניקנו לצורך בניה אבל נישארו בתור תוכניות מגירה בלבד כי...

אם אתה מעונין צור איתי קשר ותוכל לקבל אותם.

054-4960630
משעה 1 בצהרים עד 5 בבוקר
שבוע טוב

סוזי המשתוללת
08-03-09, 00:47
עומר בעוונותי יצא לי לראות את התומקאר החד מושבי נותן בראש למיטב מפלצות ה4x4 המפוארות שהיו באותה תקופה בארץ וזאת בתחרות עבירות ועוד כזו שמורכבת בעיקר ממעברים טכניים וסלעים ענקיים כמעט בגודל התומקאר
ללא מורא ופחד התומקאר פשוט "נכנס" בסלעים ראש בראש ובגלל המשקל הנמוך הוא לא נשבר אלא התרומם ונחת בצד שני שלהם
נכון זה לא היה אלגנטי ו"על הטורים" אבל מה שהוא עשה במכשול הספציפי שום כלי עבירות ייעודי לא יעשה בעוד 100 שנה
עד היום יש לי את החיוך כשאני נזכר בזה
תישאר עם 4x2 - אמנם תיטרך יותר טכניקות נהיגה אבל החיוך לא יירד לך מהפנים הרבה זמן ...

omernesh
08-03-09, 04:18
עומר בעוונותי יצא לי לראות את התומקאר החד מושבי נותן בראש למיטב מפלצות ה4x4 המפוארות שהיו באותה תקופה בארץ וזאת בתחרות עבירות ועוד כזו שמורכבת בעיקר ממעברים טכניים וסלעים ענקיים כמעט בגודל התומקאר
ללא מורא ופחד התומקאר פשוט "נכנס" בסלעים ראש בראש ובגלל המשקל הנמוך הוא לא נשבר אלא התרומם ונחת בצד שני שלהם
נכון זה לא היה אלגנטי ו"על הטורים" אבל מה שהוא עשה במכשול הספציפי שום כלי עבירות ייעודי לא יעשה בעוד 100 שנה
עד היום יש לי את החיוך כשאני נזכר בזה
תישאר עם 4x2 - אמנם תיטרך יותר טכניקות נהיגה אבל החיוך לא יירד לך מהפנים הרבה זמן ...

כנראה שהמשפט הידוע נכון "מה שלא הולך בכוח... הולך ביותר כוח :p"

omernesh
08-03-09, 04:20
אני לא מאמין שהCV המקורי של הטרקטורון יקח את הזוויות ומהלך המתלה שאתה רוצה בייחוד אחרי שתרחיב את הבסיס גלגלים.
הקישור הבא מסביר את ההבדלים בין CV שונים

http://www.blindchickenracing.com/How_to/CVJoints_Axles/cv_joints_101.htm

מעולה, המון תודה.

off topidc - אתה יודע מה בכלל יהיה מגוחך... לחבר איכשהו מנוע 1000 של אופנוע, לטרנספר של סמוראי ;)

lizard
08-03-09, 07:54
מעולה, המון תודה.

off topidc - אתה יודע מה בכלל יהיה מגוחך... לחבר איכשהו מנוע 1000 של אופנוע, לטרנספר של סמוראי ;)

למה מגוכך? קיים. אמנם לא טרנספר של סאמוראי אבל יש תיבות הפחתה והעברה למיני באגים.
הבעיה היא לא בהכרח תחום הסל"ד (שניתן לשינוי ע"י הפחתה נכונה) אלא על זה שאין רוורס.

omernesh
08-03-09, 09:44
למה מגוכך? קיים. אמנם לא טרנספר של סאמוראי אבל יש תיבות הפחתה והעברה למיני באגים.
הבעיה היא לא בהכרח תחום הסל"ד (שניתן לשינוי ע"י הפחתה נכונה) אלא על זה שאין רוורס.

אז זהו, בגלל זה חשבתי על תיבת העברה 4X4 של סמוראי וגיר של סמוראי.
אני ממש לא בקיא במכלולי העז הזו ואין לי מושג אם הם מספיק קטנים וכלים. הם בטוח יותר כבדים מהמכלולים של האופנוע / טרקטורון (או שלא :) ).

טוב, אין ספק שצריך פה הרבה מחשבה. הפתרון הקל הוא ללכת על טרקטורון קומפלט. אבל זה מאוד מגביל אותי אם אני רוצה לסחוט עוד מהכלי. כל מכלול משפיע את המכלול שלאחריו.
נראה לי שאני אתחיל אם הגדרות מדוייקות של השלדה, גודל גלגלים רצויים, מהלכי מתלה וכ'ו. משם אני אגזור את המכלולים הרצויים.

סוזי המשתוללת
08-03-09, 11:41
כנראה שהמשפט הידוע נכון "מה שלא הולך בכוח... הולך ביותר כוח :p"

ואם הכח לא עוזר אז עוברים לבית"ר (לאלימות):D

נמרוד
08-03-09, 21:05
בהצלחה בפרויקט, ניכר שאת מאילו שקודם כל חושבים - אני חושב שזו הדרך הנכונה יותר ;)

אבל אם כבר חושבים - בדרך כלל הרעיון הוא לקחת רכב או מכלולים מתוך רכב מיצור סדרתי ולייצר ממנו משהו ספורטיבי ומהנה על ידי הפחתת משקל - ויתור על כל מה שלא דרוש, או בניית שלדה מאפס ולשים עליה מנוע ומכלולים "גדולים". זה כל הרעיון שמאחורי Hot Rods ומאחורי באגים מכל סוג פחות או יותר.

אתה לוקח כאן מכלולים של רכב ספורטיבי - טרקטורון - והולך להכפיל (במקרה הטוב) את המשקל עליהם. זה לא מסתדר לי בקנה אחד עם הדרישות שלך כמו שאני מבין אותן. ואולי לא הבנתי נכון, אתה יכול לטובת העניין לרכז את רשימת הדרישות שלך? מה אמורה להיות התוצאה של הבנייה?

omernesh
09-03-09, 12:31
בהצלחה בפרויקט, ניכר שאת מאילו שקודם כל חושבים - אני חושב שזו הדרך הנכונה יותר ;)

אבל אם כבר חושבים - בדרך כלל הרעיון הוא לקחת רכב או מכלולים מתוך רכב מיצור סדרתי ולייצר ממנו משהו ספורטיבי ומהנה על ידי הפחתת משקל - ויתור על כל מה שלא דרוש, או בניית שלדה מאפס ולשים עליה מנוע ומכלולים "גדולים". זה כל הרעיון שמאחורי Hot Rods ומאחורי באגים מכל סוג פחות או יותר.

אתה לוקח כאן מכלולים של רכב ספורטיבי - טרקטורון - והולך להכפיל (במקרה הטוב) את המשקל עליהם. זה לא מסתדר לי בקנה אחד עם הדרישות שלך כמו שאני מבין אותן. ואולי לא הבנתי נכון, אתה יכול לטובת העניין לרכז את רשימת הדרישות שלך? מה אמורה להיות התוצאה של הבנייה?

ראשית נמרוד, תודה על המחמאות. אני בהחלט משתדל.

זה משחק עדין בין הדרישות שלי מהכלי לבין שיקולי עלות ושיקולי זמינות חלקים.
כמובן שבעולם אידאלי הייתי מייצר רכב ששוקל 100 קילו, עם מהלך מתלה בלתי מוגבל ומנוע סילון :)

לצערי, מה שיוליך אותי, כנראה, זה שיקולי עלות וזמינות. משם אני אנסה לבנות את הרכב הכי טוב שאני יכול, במסגרת המגבלות.
התקציב עומד על 20-25 אלף. מאוד מוגבל.
יש המון צדק במה שאתה מציין לגבי הכפלת המשקל (כמובן שאני אנסה לצמצם כמה שיותר, אם זה שימוש בחומרים קלים ואם באופן הבניה). אבל יש כמה עקרונות שמנחים אותי.

כמו שאמרתי, זמינות. ברגע שאני מכניס את נושא 4X4 למשוואה, לפחות מבחינתי, זה נורא (!) מסבך את כל העניין ההנדסי. "הכי קל" בעולם זה לקחת מנוע אופנוע, לזרוק אותו על שלדה וקדימה, לעסק. אבל זה לא מה שאני רוצה. ישנו סיכוי סביר שאני אמצא, גם אם במאמצים רבים, טרקטורון, בעל נפח גדול, במצב מושבת כלשהו, במחיר סביר.

מעבר לזה, פולריס RZR משתמש באותו מנוע בדיוק של ספורטסמן 800. רוב מכלולי ההנעה זהים. ה RZR מן הסתם הרבה יותר כבד מהטרקטורון. אז כנראה שהמנוע והמכלולים מסוגלים לקחת הרבה מעבר לטרקטורון. מן הסתם, להתשתמש במכלולים שמותאמים אחד לשני (עם מודיפיקציות קלות) יהיה הרבה יותר פשוט ברמה ההנדסית.

הבאגי שאני מתכנן יהיה חד משמעית קל מ ה RZR. ובשאיפה, תהיה לו יכולת עבירות גבוהה יותר.

חשוב גם להבין מה מטרת הרכב. עקב מגבלות התקציב, אני לא אהיה מסוגל לבנות סופר צפרדע :) אבל את מטרתו, רכב טיולים (לפחות יומיים שלושה בשטח לבן אדם אחד + מטען מינימלי), הוא כנראה יוכל לבצע ובאופן אמין.

עכשיו, פה נכנס אלמנט היצירתיות. איך אני מוציא יותר ממה שיש. קרי, טורבו, מסנן אוויר פתוח, אגזוז, מתלים, CDI וכו' וכו' וכו'.

מה שאני מצפה מהחברים לפורום שזה שיאירו / יעירו את עיניי. אם יש פלטפורמות שלא חשבתי עליהם וכיוצא באלה.

gasgas
09-03-09, 22:12
נראה לי כמו שנמרוד כתב, תמנה את הדרישות ובנוסף תסדר אותם בסדר עדיפות.

רכב עבירות יבוא על חשבון משהו - מהירות או משקל (יחסי העברה או גיר כבד)

לבנות רכב כזה, בעל עבירות טובה יותר מהRZR (משמע גלגלים גדולים יותר ומהלך מתלה ארוך יותר)
אבל קל משמעותית, זו תהיה משימה קשה ובייחוד לא זולה, (הRZR שוקל כ-450 ק"ג).
משהו חייב לבוא על חשבון משהו אחר ;)

אלעד

נמרוד
11-03-09, 07:52
הבאגי שאני מתכנן יהיה חד משמעית קל מ ה RZR. ובשאיפה, תהיה לו יכולת עבירות גבוהה יותר.

אני לא רואה איזה יתרון יחסי מאפשר לך (או לכל אחד) לבנות כלי שיהיה חד משמעית קל מRZR, ועם יכולות גבוהות יותר, בתקציב של 20-25K. למעט העובדה שהכלי שלך יהיה חד מושבי - צריך לדעת איך למנף את היתרון הזה בתכנון. ועם זאת, אני חושב שאתה צריך להתקדם במחשבות ובתכנון כי הצבת כאן דרישות די ברורות:

מכלולים טרקטורון 4X4
משקל <450 ק"ג
ביצועים - לפחות כמו RZR - אפשר לתרגם את זה באופן גס ל"גלגלים באותו גודל לפחות, יחס הספק משקל זהה או טוב יותר" - נתונים מספריים שאתה יכול להתחיל לעבוד איתם.

מציע לך להתחיל, במקביל לסקיצות, מBOM - רשימת חלקים ומכלולים באקסל. רד לרמת פירוט הכי גבוהה שאתה יכול. כל חלק, מ"מנוע" דרך "מושב מירוץ תקני", בולם וקפיץ, ועד מיכל דלק. כל פריט עם כמויות, משקל, מחיר מוערך או ידוע, מקורות (האם באמת ניצן להשיג נבלת טרקטורון 800 סמ"ק 4X4 במחיר שמתאים לפרויקט?). אתה יכול גם לפתח לשתי טבלאות - אחת "רצוי" ואחת "מצוי", וכן הלאה. עושה המון סדר בראש וגורם לך להתחיל לעבוד, לחקור, להרים טלפונים ולהשלים מידע (כמה ליטר צריכים להיות במיכל הדלק? איזו רמת בטיחות אתה דורש ממנו?).

omernesh
12-03-09, 14:14
כמו שאמורים, אין חכם כבעל ניסיון :)
העצות שלכם בהחלט במקום.
יש לכם רעיונות נוספים לאופציות הנעה מלבד טרקטורון? בהנחה באפשר לעגל את התקציב מעט למעלה...

omernesh
21-03-09, 22:19
במסגרת המחקר, ועל הדרך גם ניצול אירוע היומולדת, חברתי, שתחייה, שלחה אותי ועוד חבר ל tomtime, שמופעלת ע"י רונן במושב חרות.
טומטיים מחזיקים בסביבות 12 תומקרים. רובם 750CC, קירור אוויר, דו-מושבי והשאר 4 מושבים, 900CC.

קודם כל, אני רוצה לציין לשבח את האירוח של רונן וכרמל. החברה מאוד נעימים ומסבירי פנים ובהחלט מומלץ לכל מי שחפץ להרגיש באגי מה היא.
תמורת 300 שקלים טיבין ותקילין, לאדם, מקבלים תומקר לשעה וחצי בליווי הדרכה שלרונן, אשר לקח אותנו לטיול נחמד בשבילי גוש תל מונד.

לנושא עצמו - התומקר.
למרות שאני מכיר את הכלי מזה שנים, מעולם לא ממש נהגתי בו לאורך זמן.

דעתי חצויה. מצד אחד, הכלי פשוט עגלה. לא נעים להגיד אבל העגלה הזו בקושי מאיצה. מהירות מקסימלית הייתה באזור ה 55-60 קמ"ש וגם זה, בנפילה חופשית.
מצד שני, התומקר הוא סוג של טרקטור. המנוע מספק כוח ליניארי לכל אורך עקומת הסל"ד. גם בעליות בינוניות (לא היו ממש עליות קשות בטיול), שנדמה שהמנוע נכנע, פתאום אתה מגלה שיש לקטן הזה עוד הרבה לתת.
הרכב בהחלט לא sand rail ולא זריז במיוחד. ההיגוי קשה באופן מחריד ובלמי התוף רחוקים מלהרשים.

מערכת המתלים הייתה לא רעה. הבידוד מהשטח היה טוב. באמפים נבלעו כאילו כלום אך, הייתה תחושה שזה היה קצה גבול המעטפת. תחת עומסים מעט יותר רצינים, המתלים היו סוגרים מהלך והאף היה מנגח את הקרקע.

יחד עם זאת, מאוד אהבתי את תצורת המרכב, המאוד נוחה. מספיק קומפקטי, בשביל להרגיש באגי, אך גם עם יכולת נשיאת מטען באמבטיה שמאחור. אלמנט הדו-מושבי, להפתעתי, לא גרע במיוחד, מתחושת הקומפקטיות ובהחלט שינה את דעתי בעניין.
מרווח פנימי היה לא רע בכלל, אם כי מעט גבולי באזור הרגלים (אני מטר ושמונים וזה היה מעט צפוף).

רונן דיווח שהרכב מאוד אמין וצחוק הגורל, בשליש האחרון של הטיול נתפס לי ברקס אחורי שמאלי והרכב לא סחב. אני משייך את זה למקרה נקודתי ומאמין שבגדול, הרכב אמין.

היתרון הגדול של הרכב, לפי דעתי, הוא כל נושא הרישוי והבטיחות. במקום להיכנס להרפתקאה של בניית באגי פיראטי ולאחר מכן להתכתש עם רשויות החוק בנוגע לרישוי, הרבה יותר פשוט לקנות תומקר משומש. מה גם שזה מגיע עם כלוב התהפכות לא רע בכלל.

לסיכום, הרכב מהווה בסיס טוב לבאגי, אבל הוא יצריך לא מעט שיפורים משמעותיים. הצמדת מנוע ראוי ומערכת מתלים הם רק התחלה. בהמשך לכך, אני בטוח (ושמעתי רמזים שיורם זרחי כבר עובד על זה) שהפיכת התומקר לרכב 4X4 הוא לא משימה בלתי אפשרית. השאסי בהחלט יכול לאחסן את כל הרכיבים הרלוונטים, בלי שינויים משמעותיים.
לפיכך, החל המצוד אחר תומקר דו-מושבי משומש במחיר ריצפה. את כל השאר, נחליט אחרי שהוא יהיה ביד.

הצפרדע
22-03-09, 10:56
זהו?

מהפרוייקט השאפתני הגענו לתומקאר בתור בסיס לשפצורים?

על זה אמרו חז"לינו - מאיגרא רמה לבירא עמיקתא.

omernesh
22-03-09, 14:44
זהו?

מהפרוייקט השאפתני הגענו לתומקאר בתור בסיס לשפצורים?

על זה אמרו חז"לינו - מאיגרא רמה לבירא עמיקתא.
עצוב כמה שאתה צודק חחח
נו מה, זה השיקול הפרקטי.. אלא אם כן אתה מעמיד לרשותי את הסדנא המפוארת והכישורים ההנדסים שלך ;) מיני רכב עבירות, זה עוד משהו שלא עשית..

הצפרדע
22-03-09, 14:56
עצוב כמה שאתה צודק חחח
נו מה, זה השיקול הפרקטי.. אלא אם כן אתה מעמיד לרשותי את הסדנא המפוארת והכישורים ההנדסים שלך ;) מיני רכב עבירות, זה עוד משהו שלא עשית..

הבעיה היחידה במה שהעלית, היא הבעיה הכספית.

הייתי רוצה להיות במצב שבו אני יכול לעשות כאלה דברים בעלות נמוכה, או סתם לעזור לבחור רציני ונחמד כמוך, אבל אני לא.

אולי תאסוף בולים?:cool:? או תתחיל בגוגואים(יודע מה זה או שאתה צעיר מידי?)?;)?
או סתם גובלנים או מקרמה? :twisted:?

ככה זה לא יעלה כמעט כלום....

omernesh
22-03-09, 14:59
חחח תירוצים למכביר... :)
בולים וגוגאים כבר מזמן מיצו את עצמם, אתה לא חושב? ;)

asafk
22-03-09, 23:06
השילדה, כמו שמבין כמעט כל מי שמתחיל פרוייקט כזה, היא החלק הכי קל וזול. נכון, זה החלק הסקסי, עם הכיפופים והריתוכים והתכנונים והתיקונים - אבל זו העבודה הכי קלה. הרבה יותר קשה לאסוף חלקים שמתאימים אחד לשני ומתאימים לייעוד של הרכב. הרבה יותר קשה לגרום לשלדה להתאים לכל החלקים הללו. הרבה יותר קשה לבנות מתלה.
אז אם אתה קונה תומקאר בשביל השלדה- לא עשית בזה כלום. זה הקיצור דרך הלא נכון. חסכת לעצמך את החלק הכי קל ונשארת עם כל הבלאגן. עדיף לך באותו כסף לקנות טרקטורון גיבור ולקחת ממנו הכל חוץ מהשלדה.

אסף.

omernesh
23-03-09, 00:24
אסף, יש משהו במה שאתה אומר, אבל לא הייתי מבטל את זה לגמרי. בכל זאת אני סומך על תומקר שעשו מספיק חישובי כוחות ותהליכי ניסוי ותהייה על השילדה. מעבר לזה, יש את שיקול הרישוי. וזה מאוד מאוד חשוב!.
יש לך מושג מאיזה סוג מתכת בדיוק בוני השאסי של התומקר? היה מעניין לבדוק אם לקנות תומקר 1999 דו מושבי ב 15K שקל יוצר יותר זול מלקנות את כל הצינורות לבד.

jeep.il
23-03-09, 06:23
מבחינת עלות בוודאי יותר זול .מבחינת רישוי ההיתי שוכח מזה ברגע שתיגע במנוע ובגיר כדי לשים תיבת העברה הוצאתה אותו מהחוק.

הצפרדע
23-03-09, 08:43
יש לך מושג מאיזה סוג מתכת בדיוק בוני השאסי של התומקר?

ST-52

omernesh
23-03-09, 16:40
מבחינת עלות בוודאי יותר זול .מבחינת רישוי ההיתי שוכח מזה ברגע שתיגע במנוע ובגיר כדי לשים תיבת העברה הוצאתה אותו מהחוק.
אז זהו... למזלנו אנחנו חיים במדינה "מאוד ישרה". וישנן מספיק מקומות "טובים" שיעבירו את הרכב טסט בלי שום בעיה... :) גם אם תחליף מנוע. העיקר שהמנוע יהיה "ירוק" אם אתה מבין למה אני מתכוון.. חחח

נמרוד
23-03-09, 16:46
יש לך מושג מאיזה סוג מתכת בדיוק בוני השאסי של התומקר? היה מעניין לבדוק אם לקנות תומקר 1999 דו מושבי ב 15K שקל יוצר יותר זול מלקנות את כל הצינורות לבד.

מדד למחיר של חומר גלם איכותי: 108 שקלים למטר רץ (זה מחיר מחירון אצל יובל מלמד שהוא לא סוחר מתכות אלא ציוד מירוצים, כך שזה חסם עליון. ראה http://www.jeepolog.com/573.html). פחים עולים הרבה פחות פר משקל, כמעט זניחים - כמה מאות שקלים לרכב כולו. כמה צינור יש ברכב בגודל תומקאר? לא הרבה. 30-40 מטר מכסים אותך עם עודפים (בT1 שלנו יש בערך 100 מטר). בתכנון מדוקדק, לא צריכים להיות עודפים גדולים. ככה שעלות הפלדה עצמה זניחה בפרויקט כזה. לקנות רכב בשביל חומר הגלם זה אם כך רעיון ממש אידיוטי. לקנות רכב בשביל הרישוי - זה כבר רעיון נבון, אבל אז דע שאתה חד משמעית מוגבל לגבי מה שאתה יכול לייצר מהרכב הקנוי - אתה חי תחת מגבלות חוקי התעבורה. ואם אתה מתכוון להתעלם אז כאילו זרקת את הרשיון לפח. עדיף לך לחיות תחת חוק הספורט המוטורי או חופשי, מחוץ לחוק :D

שמע, עומר, אכזבת, התחלת בהצהרות רציניות ובסוף הגעת ל"אני הולך לקנות תומקאר ואחרי זה נראה איך לחתוך אותה ומה לעשות ממנה"... תומקאר כלי רכב מצויין, שלא תבין לא נכון, וההתרשמות שלך מהכלים של רונן הרן מוטעית לחלוטין - כל הכלים שנמצאים אצל חברות הטיולים מוגבלים, מראש ובכוונה, אחת אללה-יסתור!!! אין להשליך מהנהיגה בהם על הביצועים של תומקאר, אתה עושה לו עוול נוראי...

אז יכול להיות שתומקאר זה באמת מה שאתה צריך ומחפש, אבל בשביל לנהוג בו, לטייל ולהנות ממנו, לא בשביל להסב אותו ל4X4 - זה לא הולך להיות קל אלא קשה יותר מהרעיון הקודם שלך - ובזאת אני מחזק מאד את מה שאסף כתב לך.

omernesh
23-03-09, 16:53
אתה רואה, בגלל זה אני אוהב את הפורום הזה. במקום לעשות טעויות, אני זורק רעיונות לאוויר ומקבל פידבקים איכותיים :)
טוב, אני כנראה בקצה קצהו של המחקר. אני צריך לעשות עוד הרבה שיעורי בית.
אני מקווה שאני לא אאכזב ;)

omernesh
17-04-09, 05:10
חברים,
אני מתנצל על הניג'וס. יש לי מספר שאלות.
מנוע בוקסר 1600 של סובארו - האם הוא מאוד גדול פיזית? האם הוא מספק מספיק מומנט וכוח להניע בסביבות 350-600 קילו בסל"ד נמוך מעל סלעים רצינים? האם אפשר לשדך אותו לתיבת העברה 4X4 של סוברו או סוזוקי סמוראי, ללא הסתבכות יתר על המידה?

כנ"ל לגבי מנוע סמוראי. יתאים למיני rock crawler?

בהמשך לזה, מבחינת יחס גודל פיזי לכ"ס, ברור שמנוע אופנוע (לדוגמה R1) נותן את היחס הכי טוב. ברור לי גם שמירב הכוח שלו מגיע בסל"ד גבוה ולכן הוא לא מתאים ל rock crawler (להלן 'מטפס סלעים', כי נמאס לי לעבור לאנגלית כל הזמן). האם זה אפשרי, או שמא עלי לומר, הרסני, לשדך אותו לגיר CVT ומשם לתיבת העברה 4X4 ? ולנסות להוציא מספיק מומנט בסל"ד הגיוני.

תודה.

eli2004
19-04-09, 00:00
עומר נשמה...

התוכניות מחכות לך תן צלצול ותבוא לקחת אותם.

0544960630

שבוע טוב

אלי

omernesh
19-04-09, 06:33
צודק, אני אתקשר. תודה :)
מרוב מחקר, כבר איבדתי את הידיים והרגלים.
בכל מקרה, בכל נושא הינע סופי אופנועים, קראתי את השרשור פה.
נראה לי שהכי פרקטי זה ללכת על מכלולים קיימים, במקום להיכנס להרפתקאות ייבוא מחו"ל של חלקים אקזוטיים.

באגי באדלנד זה כבר לא יהיה וגם לא מיול שכזה.
משהו באמצע. השאיפה היא למנוע מרכזי, צמיגי 33 או 35. הנעה 4X4, מתלים נפרדים קדימה ואחורה בתצורת double A Arms. לא רוצה סרנים חיים. בולמי FOX 14" מאחורה ו 11" מקדימה.
דפרנציאל או נעול לגמרי או מוגבל החלקה בסגנון דטרויט לוקר.
גיר אוטומט. עם LOW ייעודי.
בנושא המנוע - בלת ברירה, יבחר כנראה מנוע רכב ולא אופנוע, משיקולי זמינות, קלות הטמעה וכו'.

אני עדיין לא סגור על המנוע עצמו. אני חוקר את הנושא כבר הרבה זמן. מה המנוע האופטימלי. מצד אחד, יחס משקל - כוח אופטימלי וגם גודל פיזי הוא מאוד משמעותי. אני צריך מנוע יחסית קטן פיזית, משהו בסגנון מנוע בוקסר. השאיפה היא למצוא מנוע עם מעל ל- 100 כ"ס ולפחות 14 קילו מומנט.
משקל יעד, כולל דלק ושני נוסעים הוא גג 750 קילו וגם זה נשמע לי כבד. לא רוצה לבנות רכב ששוקל יותר מסמוראי ומספק פחות ביצועים.
אינטיאוטיבית נראה לי שהפתרון הוא ללכת על מכלולי ג'יפ / טנדר כלשהו.
משהו בסגנון ויטרה, פרונטרה. חבל שזה מכניס אותי לפינה מבחינת גודל פיזי. זה כבר יוצא באגי דיי גדול ולא קטן וזריז כמו שרציתי.

lizard
19-04-09, 07:16
למה לא סרנים חיים? הם נותנים פתרון של מהלכי מתלה וגמישות רבים יותר מאלו של מתלים נפרדים.

כבר לא ברור לי מה אתה רוצה לבנות. התחלת במיני באגי קטנה ועכשיו זה הפך להיות רכב לכל דבר?

omernesh
19-04-09, 23:51
למה לא סרנים חיים? הם נותנים פתרון של מהלכי מתלה וגמישות רבים יותר מאלו של מתלים נפרדים.

כבר לא ברור לי מה אתה רוצה לבנות. התחלת במיני באגי קטנה ועכשיו זה הפך להיות רכב לכל דבר?

עזוב, אני אומר הרבה שטויות. :)
אתה צודק, יותר פשוט, אמין, זול, גמיש. וכנראה שגם יותר מתאים משימה.
נראה לי שנמשיך את הדיון בשרשור של ההונדה שפתחתי.

asafk
20-04-09, 21:43
נראה לי שניכם זוג משמיים.... מיכה- מצאת את אחיך הרוחני.

:p:p;):D;)

אסף.

lizard
20-04-09, 23:22
הדגם נמק והסבר?

-->