PDA

צפייה בגרסה מלאה : כלי עבודה חשמליים VS פניאומטיים - יתרונות וחסרונות?

אלון_ק
23-05-04, 22:28
פיסטולטים, מקדחות, מברגות, משחזות, מלטשות וכד' מגיעות בשתי התצורות. לרוב מוצאים דווקא את הפניאומטיים בשימוש של בעלי מקצוע. מדוע? מה היתרון של הפניאומטים על החשמליים? כח נראה לי הגיוני בחלק מהמקרים (פיסטולט, לדוגמה) אבל באחרים הכח הנדרש יחסית אינו גבוה - מלטשת, לדוגמה - אז מדוע מקצוענים מעדיפים כלים פניאומטים?

eran4x4
23-05-04, 23:06
בטיחות (התחשמלות)

אחידות

Bulldog
24-05-04, 01:21
נראה לי שגם אמינות ואורך חיים.

eran4x4
24-05-04, 01:40
עלות?

גודל פיזי (נראה לי שכלי פנאומטי או יותר קטן מחשמלי).

AvigdorAharon
24-05-04, 07:05
אולי אפשרות שימוש?
חשמל יש כמעט בכל מקום, קומפרסור???

אביגדור

נמרוד
24-05-04, 08:18
משקל וגודל פיזי קטן בהרבה - ככל שנדרש כוח/מומנט גדול יותר, כך אתה צריך מנוע חשמלי וגיר כבדים יותר. בכלים החשמליים אתה מחזיק את הכל ביד, בכלים הפנאומטיים מקור האנרגייה יושב בחוץ.

אמינות ואורך חיים טובים בהרבה, אין מה שיתקלקל בכלים הפנאומטיים.

הכלים עצמם זולים משמעותית - הרי יש מקור כוח אחד גדול משותף לעשרות או מאות כלים במפעל - תאר לך שבמקומם היה צורך לרכוש מאות כלים, כל אחד עם מנוע חשמלי וגיר נפרד.

t_uri
24-05-04, 12:52
מחיר הכלים הוא לא הסיבה כי הוא לא נמוך יותר. לפעמים מחיר כילים פניאומטיים גבוהה ממחיר כלים חשמליים כי הדרישה לרמת העיבוד של המיכלולים גבוהה מאד. מחיר מנוע חשמלי חזק של חברה בעלת שם הוא אפסי (אנחנו מדברים בעיקר על כלים ידניים ולא על מנועים של עשרות KW).

הסיבה לשימוש בציוד פניאומטי במפעלים נובעת כנראה מצורך של מפעל בעל צריכת אנרגיה גבוהה לחסוך בעלויות קבועות ולהעדיף לעבוד עם מקור אנרגיה חילופי - חלץ אוויר.
הסבר קצר: אם יש צורך במנוע חשמלי כדי למלא מיכל אוויר בזמן מסויים ואחריו המנוע יכול לנוח ולהתקרר לטמפרטורת החדר (המונח הוא "עבודה קצרה") אז מתאימים למערכת (קומפרסור) מנוע להספקים נמוכים בהרבה מההספקים שדרושים לייצור אותה אנרגיה ב"עבודה רציפה" (גם זה מושג מתחום המרות האנרגיה).

משמעות היא שמפעל משלם על מנוע אחד קטן (יחסית) של הקומפרסור וגם הוא משלם לחברת חשמל בסה"כ הרבה פחות כי האנרגיה האגורה במיכל הלחץ מספיקה להפעלת הכלים הקטנים המפעל.

אורי טל.

-->