PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקט בניית באגי - זקוק לעזרה מקצועית.

אמנון
27-05-04, 18:58
שלום לכולם.

בקרוב אני מתחיל בפרוייקט של באגי חדשה.

קצת רקע:

המנוע הולך להיות של סובארו 1600, עם גיר ידני. הגלגלים של טרקטורון.
מכיוון שהמנוע מקדים את הגיר במיקומו, ניתן להעביר את מיקומו אחורנית בלי כל בעיה.
אני מתכנן 4 מתלים נפרדים. אני לא הולך לבנות מתלה של חיפושית. הכל הולך להיות בנייה עצמית טוטאלית. (אני ראש בקיר).
עד עכשיו אין לי שום בעיה עם המתלה הקדמי.
זה האחורי שמקשה עליי.

אני מתכנן באגי מאוד דומה לזו שפורסמה בג'יפטריפ, הנה תמונות:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200404032110225560/Buggy_to_get_Ideas_from_-_3.jpg

הבעיה שלי היא במערכת המתלה + מע' הבלימה. מהגיר יוצאות הציריות, ואני צריך לחבר אותן לגלגל של טרקטורון, כולל מע' בלימה.
דמיינו מצב כזה: יש לי הציריות שאני צריך לחבר למע' הנעה מסויימת לגלגלים, ועליה, עם מע' בלימה.

עיינו בברקשה בתמונה הבאה:
http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200404032108119416/Buggy_to_get_Ideas_from_-_1.jpg

יש כאן את אותה המערכת שאני זקוק לה: ציריות מתחברות למע' הנעה מסויימת, עלייה גם נמצא דיסק בלימה עם קליפר, וגם חיבור לבולם. לכל זה מתחבר ג'אנט של טרקטורון.
אני לא יודע אם השתמשו כאן במע' הינע של סובארו ואז התאימו את הג'אנט אלייה.

חשבתי עם על כזה דבר:
אני קונה את כל מע' ההניע של טרקטורון בעל מתלים נפרדים. שהיא כוללת גלגל שמתחבר לנאבה עם ציריה ודיסק בילום עליה.
אני בונה מתלה משלי לתושבות המתלה שיש עם מע' ההינע הזו.
ואז אני חורט אצל חרט מתאם לציריות, בין הציריה של הסובראו לזו של הטרקטורון.
אבל הבלימה תיהיה חזקה מספיק? כלומר האם מע' הבלימה של הטרקטורון תיהיה חזקה מספיק?

אז פה השאלה - מה כדאי?
להתאים מע' הינע של סובארו לג'אנט, מה שיהיה יותר קל למצוא (?)
או את האפשרות השניה של לקיחת מע' הינע של טרקטורון והתאמה.

יש פה גם גורם כספי, וגם גורם של מציאת החלק.
למישהו יש עוד רעיונות?
אם אפשר בבקשה תשובות בלי שמות חלקים מוזרים, כי נראה שאני מכיר את החלק אבל לא בשמו, אז בבקשה אם אפשר להיות הכי ברור, עם הסברים והכי טוב עם תמונות.
הנה תמונה שיכולה לעזור בהסברים:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200405271755248369/wheel_inbow_white_tziria.jpg

אמנון.

נמרוד
27-05-04, 19:05
לדעתי, לך על חלקים כבדים יותר, מרכב. הסובארו שתורם את שאר החלקים יהיה מצויין. אתה צריך למעשה את כל מכלול הנאבה הקדמית, כולל הבלמים.

נקודה שנייה - מתלה אחורי כמו בתמונה לדעתי לא נכון, לך על מתלה של זרוע עוקבת-חלקית (Semi trailing arm, חפש בגוגל). יותר פשוט, יותר חוזק/משקל, זה פשוט המתלה הנכון לבאגי (זה סוג המתלה שקיים ב99% מבאגי המרוצים הרציניים, שוב, חפש באינטרנט).

לדעתי גם לך על גלגלים גדולים , של ג'יפ. כאן כבר נכנס עניין של חוזק הציריות, וזו באמת המגבלה של שימוש בציריות של רכב פרטי. אבל אני מנחש, תחושה בלבד, שגלגל 31 על רכב קל = 700 ק"ג, יהיה בסדר גמור.

אמנון
27-05-04, 23:06
למה בעצם המתלה שבתמונה לא נכון לדעתך?

אם אני אלך על המתלה של זרוע עוקבת-חלקית בתור מתלה אחורי, איך אני יכול לבנות אחד ולחברו למע' הינע קדמית כזו שדיברת עליה?
אני מעוניין לבנות את המתלה עצמו לבד, ולא לקחת מתלה כזה ולהתאימו.

תודעה מראש על העזרה,
אמנון.

נמרוד
28-05-04, 23:17
המתלה שבתמונה, מסוג מקפרסון, הוא לא רע, והוא כבר בנוי ועובד, פה בארץ - צור קשר עם בעל הבאגי אם אתה יכול, ותעתיק. אבל אם אני מבין את הראש שלך, אתה רוצה להתקדם ממש, ולמתלה כזה יש מגבלות, למשל העובדה הפשוטה שאתה חייב להשתמש ביחידת בולם Strut מקורית של רכב נוסעים כלשהו, שמוגבלת מאד במהלך המתלה. יש לי כמה רעיונות איך להשתמש בנאבה רגילה של רכב הנעה קדמית במתלה זרוע חצי-עוקבת ללא הגבלות גיאומטריות או על סוג הקפיצים והבולמים - אתה מבין בטח שאני חושב על דברים כאלו לא מהיום... אני אשתדל לסרוק לך את הסקיצות שלי.

בכל מקרה חזרה לשאלה הראשונה - לדעתי, תשתמש בנאבה קומפלט עם הבלמים של הסובארו. אם אתה מחליט להשתמש בגלגל של טרקטורון, קל מאד לייצר מתאם בין הנאבה לגלגל.

אמנון
28-05-04, 23:33
אתה אומר שהמתלה הכי טוב בשבילי במקרה זה בתור מתלה אחורי, הוא הזרוע חצי-עוקבת. אני מבין שהיתרונות שלה על מתלה כמו שמוצג בתמונה הוא חוזק, ומהלך מתלה (אם אני מבין נכון את דבריך).
מבחינת יכולת והתנהגות הבאגי, המתלה הזה עדיף?

לפי כמה שרטוטים שעיינתי בהם של מתלה זרוע חצי עוקבת וצרוע עוקבת, הבדל אחד הוא החוזק והעמידות שלהם, מבחינת כוחות צדדיים שפועלים על הגלגל, זה נכון?

http://autozine.kyul.net/technical_school/suspension/tech_pic_sus_trailing.jpg
אני אכן חושב שאני אשתמש בכל הנאבה 'קומפלט' של הסובארו.
ושמחתי לשמוע שבקלות אפשר לייצר מתאם :)

הרבה תודה על העזרה שלך,
אמנון.

נמרוד
28-05-04, 23:48
ההבדל העקרוני היחיד בין זרוע עוקבת לחצי עוקבת, הוא ציר הסיבוב של הזרוע. שים לב היטב לתמונות ששמת - בזרוע העוקבת, הציר ניצב בדיוק לציר הראשי של הרכב, ולכן הגלגל תמיד ניצב "לרכב" - אבל לכן לא ניצב לקרקע כשהרכב בפנייה! בזרוע חצי עוקבתף המבנה העקרוני זהה לחלוטין, אבל הציר הוא בזוית כלשהי כמו שאת רואה בתמונה, ולכן גלגל שמתרומם מקבל שינוי בזוית הקמבר. זה מאפשר לגלגל החיצוני בפנייה להשאר ניצב לקרקע = אחיזה מקסימלית. המושג החשוב כאן הוא Camber Gain, זה אולי העניין הבסיסי ביותר בקינמטיקה של המתלים. תמשיך לקרוא....

לשני התצורות האלו יש יתרון חוזק על מתלה מקפרסון כמו בתמונה של הבאגי הכחולה. יתרון חוזק מבחינתי זה פשוט - מקבלים מתלה שיעמוד במאמצים זהים או גדולים יותר, עפ פחות ברזל.

אמנון
29-05-04, 00:20
עיין בבקשה בסקיצה שציירתי\שרטטתי.

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200405282310436473/sketch.jpg

מוטות האורך הצדדיים יהיו ארוכים יותר כנראה, ויכול להיות שהם יהיו מקבילים ולא בזווית. זה ממש לא הסקטצ' האחרון, אבל זה מה שיש כרגע.

הגיר מאחור מוציא זוג ציריות למע' ההינע המקוריות של הסובארו (הקדמיות). אותן מחזיקים מע' מתלים זרוע חצי-עוקבת.

השאלות שלי כרגע:
מה אתה חושב על זה?
ואיך אני מחבר את תושבת הנאבה (מע' ההינע של הגלגל, אני מתכוון) למתלה שאני אבנה בתצורת זרוע חצי עוקבת?
מה יקבע את הזווית של הזרוע במקרה שלי?
עוד נקודה - אני מתכנן לתמוך את המלתים בבולם שסביבו קפיץ, כלומר לא קויילאובר, אלא בולם וקפיץ כמו שניתן לראות ברוב הפרייבטים.

נמרוד
29-05-04, 00:25
זו סקיצה מאד כללית. תעזוב את PAINT, עבור לנייר ועיפרון, תתחיל להכניס קצת מידות. מבט על לא מספיק, חובה גם מבט צד.

בעקרון, בשביל רכב מהירות בשטח, אתה רוצה כמה שיותר מהלך מתלה. המגבלה האמיתית שתתקל בה היא הציריות של הסובארו. תברר מה האורך שלהם, מה הזוית שהפעמונים האלו יכולים לעבוד בה, ומכאן תוכל לגזור בצורה די מדויקת את מהלך המתלה שאתה צריך לתכנן עליו.

asafk
29-05-04, 00:28
בולם וקפיץ "של פרייבט"- לקוחים ממקפרסון. מוגבל. קוילאובר אמיתי- לא מוגבל.

לגבי נאבות- תחשוב על שימוש בנאבות של M151. יכול להיות שככה אפשר להרכיב גלגלים יותר גדולים, ציריות יותר חזקות.

ועוד הצעה לא לגמרי קשורה-
סקיצות כמו שציירת זה מצויין. הרבה יותר מוצלח (לטעמי- אבל אני עוד לא בונה כלום) להשתמש בתיב"ם- אתה יכול לבדוק קינמטיקה של המתלה מאוד במדוייק, בלי להתניע את הרתכת אפילו פעם אחת.

אסף.

אמנון
29-05-04, 01:57
לצערי אני ממש לא יודע לצייר כלל וכלל.

אסף - אם היתה לי היכולת הכלכלית-תקציבית להרשות לעצמי קויילאובר, הייתי קונה כאלו.
מה זה "תיב"ם"?

הצעד הבא שלי הוא כנראה יהיה לקנות מנוע + גיר + נאבות של הסובארו.
אחרי זה רכישה של גלגלים (אני הולך על גלגלי טרקטורון - הכי גדולים שאשיג).
ככל אלו אצלי אוכל להתחיל לחשב מידות מדיויקות לשלדה.
הערות?

תודה לכם על עזרתכם. אני אשוב ואעלה פה שאלות, זה בטוח :wink: 8)
אמנון.

asafk
29-05-04, 02:08
מה זה "תיב"ם"?
.
כלי עבודה.
מאפשר לך לתכנן כמו שנמרוד הדגים בעבר:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=2287

אסף.

asafk
29-05-04, 02:23
כמה שאלות (נגיד- שאלות מנחות... זה בשביל להיות בטוח שלקחת כל מה שצריך בחשבון לפני שקפצת למתלים):
חטיבת הכוח של הסובארו- הגיר מאחורי המנוע- יש לזה מגבלות גיאומטריות? לדוגמה- זווית (יחסית לקרקע) שכל הגעשעפט צריך להיות בה (בדרך כלל חטיבות כוח כאלה צריכות להיות נטויות מעט לאחור)? היכן התושבות של המנוע/ גיר? המיקום שלהם יחסית לתושבות המתלה- קריטי?
ציריות של סובארו- לאיזה עומס מתוכננות? כמה שוקל סובארו? מה קוטר הגלגל? מה יחס העברה בהילוך ראשון? ובדיפרנציאל? (אתה משתמש באותו הגיר ובאותו הדיפרנציאל- המשתנים הם משקל וגודל גלגל).
עוד ציריות- לאיזה זוויות עבודה מגיע הCV בציריה במתלה סטנדרטי של סובארו?

אסף.

אמנון
29-05-04, 02:31
לא הבנתי ממש את השאלה הראשונה שלך.

את מיקום תושבות המנוע אני לא יודע.

עומס ציריות הסובארו - לא יודע.

המשקל וקוטר הגלגל - המשקל המקודי של הסובארו נע בין 900 - 1000 ק"ג.
הבאגי שאני מתכנן, משקלה לא יעבור את ה-400 ק"ג כנראה.
קוטר הגלגל - אני לוקח גלגלי טרקטורון, הם יהיו יותר קטנים מגלגלי הסובארו בקוטרם, משמע יותר מומנט.

יחסי העברה:

ראשון - 1:3.636
שני - 1:1.950
שלישי - 1:1.344
רביעי - 1:0.971
חמישי - 1:0.783
אחורי - 1:3.583
סופי - 1:3.900

אני אנסה למצוא פרוספקט עם נתונים.
אבל לצערי אין לי דרך לדעת את מיקום תושבות המנוע, את עומס העבודה של הציריות ואת זווית CV (של המפרק כן?).

אמנון
29-05-04, 16:21
נתונים!

אXרXג: 1385X1660X4370 מ"מ
בסיס גלגלים: 2470 מ"מ
מפשק, הן קדמי והן אחורי: 1425 מ"מ
מרווח קרקע: במשקל יבש: 160 מ"מ, במשקל מירבי: 105 מ"מ
משקל: 960 ק"ג
מנוע: OHV, 8 שסתומים, 4 ציל' בוקסר, קדמי אורכי. הנעה קדמית.
מהלךXקדח: 92X60 מ"מ, נפח 1595 סמ"ק.
יחס דחיסה: 1:9.00
מאייד: רגיל, downdraft
הספק: 74 כ"ס/5200 סל"ד; מומנט: 12.5 קג"מ/3200 סל"ד. המדידות לפי תקן DIN.
מצמד: חד-דיסקי, דיאפרגמה.
מהירות מירבית: 160 קמ"ש.
צריכת דלק - 90 קמ"ש: 8.7 ל'/100 ק"מ
120 קמ"ש: 6.3 ל'/100 ק"מ
עירונית: 8.3 ל'/100 ק"מ
נפח מיכל דלק: 60 ל'
מצבר: 12V-40AH; אלטרנטור: 12V-60A
הגה: מסרק וגל משונן
מתלים קדמיים: מקפרסון
מתלים אחוריים: זרועות חצי-עוקבות
בלמים: דיסקים מאווררים/תופים
רדיוס סיבוב (לפי הצמיג): 4.8 מ'
צמיגים: 155-13 (הווה אומר חתך רגיל, קרי 80)

נמרוד
30-05-04, 13:42
כל הנתונים האלו לא רלוונטיים. הנתונים שאני ואסף מדברים עליהם הם הנתונים הגיאומטריים - מידות - של המנוע והגיר, מיקומי תושבות, ומגבלות נופות אם יש. והכי חשוב, נתונים של הציריות והנאבות ====> שזה אומר בפועל שרטוטים, או את החלקים עצמם ביד.

מכיוון ששרטוטים אין איך להשיג, אתה צודק, ואין ברירה אלא לשים יד על כל החלקים האלו. מה שכן, אתה לא חייב מכלולים תקינים בשביל לתכנן ולבנות את הרכב - תנסה להשיג בחינם או מחיר סמלי מנוע+גיר מושבתים, תבנה מסביבם, ועד שהבאגי תהיה מוכנה יהיה לך זמן למצוא מכלולים תקינים.

ערן המסוקס
31-05-04, 14:52
אני יודע שזה לא קשור אבל.. :oops:

צריכת דלק - 90 קמ"ש: 8.7 ל'/100 ק"מ
120 קמ"ש: 6.3 ל'/100 ק"מ
עירונית: 8.3 ל'/100 ק"מ

אין סיכוי שזה נכון. צריכת דלק טובה יותר ב 120 קמ"ש?? אולי ברכב מודרני, אולי..

אבל צריכת דלק טובה יותר בעיר מאשר בינעירונית? לא נראה לי..

:shock:

אמנון
31-05-04, 16:04
זה מה שהיה כתוב בפרוספקט שלו סובארו, שבישקתי ממישהו לארגן לי :roll:

בכל אופן זו באגי, צריכת הדלק לא כ"כ משנה לי..
אבל לפחות זה לא אוכל כמו איזה CJ :wink:

נמרוד
01-06-04, 12:57
הנתונים באמת לא רלוונטיים.

מה התכנון שלך לגבי מתלים קדמיים והיגוי? הרבה יותר מורכב מאשר האחורי. מעניין לשמוע את המחשבות שלך.

אמנון
01-06-04, 14:53
אני שמח לשמוע שמעניין אותך לשמוע את המחשבות שלי :P

אז ככה, מקדימה אני כן מתכנן מתלי זרועות A כפולות. אלו התחברו לתפוחים שעל התושבות גלגלים קדמיים של טרקטורון. אני פשוט לוקח את כל תושבות הגלגל הקדמיות של הטרקטורון.
את הקויילאוברס אני אקח גם מפרונט של טרקטורון. בטרקטורון, הקויילאוברס של הפרונט בנויים לקבל כוח משקל ששווה בערך לכוח שיהיה עליהם בבאגי. זאת מפני שמשקל הרוכב הולך גם עליהם באחוז גדול, שדומה לאחוז הכוחות שפועלים על הקוייל האחורי. בבאגי לא יהיה הדבר הזה.
לטרקטורון יש גם בלמי דיסק מקדימה אז זה טוב.
מסרק הגה עדיין לא יודע, אני דיי נגד מסרק הגה של חיפושית, שלהם יש הרבה חופשים ואיבודי אחיזה מטורפים שדורשים בולם הגה טוב (מניסיון). אלו עוד מסרקים יתאימו לעניין לדעתך?

אני לא הולך לקחת מתלים של חיפושית (!!) כמו שיש בכל באגי בארץ. מקדימה אני חושב שמתלי A יתאימו.

מה אתה חושב?

נמרוד
01-06-04, 16:46
למסרקי הגה שיש ברוב המכוניות יש בעייה - הם ארוכים מדי. המסרק עצמו שמחובר לשלדה ארוך, ומוטות המקשרים קצרים מאד. ככה זה כי ברוב המכוניות וכלי השטח עם מתלים עצמאיים, המתלים הקדמיים קצרים מאד (במבט חזית). במתלה שלך אתה רוצה זרועות כמה שיותר ארוכות שיאפשרו כמה שיותר מהלך מתלה. אז כרגע יש לך מגבלות אחרות, למשל הבולמים של הטרקטורון שהם לא הכי ארוכים בעולם, אבל בעקרון, על פי מיטב הניתוחים שלים, להשיג מסרק הגה או בכלל מנגנון הגה קצר הוא המגבלה העיקרית על אורך המתלה הקדמי (אסף, מה אתה דעתך כאן?).
לחיפושית אין מסרק הגה, יש תיבת הגה, עם זרוע פיטמן, ומזרוע הפיטמן שתי מוטות קישור , אחד לכל גלגל. וזהו - אין אפילו מוט שפור. מאד פשוט, מאד בסיסי, בהחלט התחלה טובה, במיוחד לבאגי קלה. אין בעייה עקרונית במערכת הזאת, אני מנחש שרוב הבאגי'ז שראית פשוט לא פתורות עד הסוף, ו/או משתמשות במכלולי ישנים וגרועים (תיבת הגה, תפוחים).

שימוש בנאבות וברקסים של טרקטורון נשמע לי סביר, לכלי יותר כבד אני חושב שנאבות של טנדר 2X4 כלשהו (טויוטה למשל) יתאימו, יחד עם התפוחים העליון והתחתון. מה שבטוח, הנאבה חייבת לבוא ממתלה של מכונית עם זרועות עליונות ותחתונות, ולא מקפרסון, מה שפוסל את רוב מכוניות הנוסעים הנפוצות.

asafk
01-06-04, 17:31
ושוב...
נאבות של M151 ???

אסף.

אמנון
01-06-04, 19:54
כן באמת התבלבלתי (תיבת הגה - מסרק הגה) אבל הכוונה זהה ואני מכיר את החלק.
מה שחשבתי לעשות בכדי לא להגביל את מהלך המתלה (נעזוב עכשיו את עניין הקוייל) הוא במקות שמורות ישירים עם תפוחים בסופם יצאו מזרוע הפיטמן, אפשר לעשות דבר כזה:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200406011850276383/Steering_System_in_the_Buggy.jpg

מזרוע הפיטמן להוציא מוטות מקבילים לשלדה, ובקצה השלדה להוציא מהמוטות המקבילים זרועות עם תפוחים בקצה. כך לא יוגבל מהלך המתלה.

מה אתם אומרים?

נמרוד
02-06-04, 16:51
למה אתה חושב שמוטות ההגה בתמונה הימנית מפריעים למהלך מתלה יותר מאשר בצד שמאל? אם כבר להיפך. בציור בצד שמאל, האורך של זרוע המתלה קצרה יותר. מהלך מתלה במתלה נפרד נקבע על ידי אורך הזרועות.

אמנון
02-06-04, 18:39
אני פשוט דואג שאם יהיה מוט אחד ישר לכל אורכו שיצא מזרוע הפיטמן של תיבת ההגה, יבוא במגע עם השלדה ויגביל את מהלך המתלה.

אמנון
02-06-04, 23:53
אוקיי!! יש כבר שרטוט מבוסס של הבאגי ממבט על:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200406022249327821/sketch_3.jpg

בבקשה דעות והערות :roll: :P

נמרוד
03-06-04, 16:17
אוקי, יש לך סקיצה ראשונית. למה אגב הגלגלים הקדמיים קרובים יותר אחד לשני יחסית לאחוריים?

תתחיל לאט לאט להכניס את הפרטים.

תכניס, במידות אמיתיות ובקנה מידה נכון, את הפרטים החשובים -

* גלגלים!!! מה גודל הגלגלים? תתחיל מהם את הציור. מה הרוחב של הכלי (צריך לעלות על עגלה? העגלה קובעת את הרוחב) מה בסיס הגלגלים? תתחיל ממשהו כמו 2 מטר פלוס, נראה לי הגיוני לבאגי כזה עם גלגלי טרקטורון.

* מנוע + גיר - מידות כלליות. זה חשוב, הגיר יושב כך שציר היציאה בדיוק בין הגלגלים האחוריים, המנוע לפניו, מכאן יקבע איפה הנהג - לפני המנוע.

* הכי חשוב - נהג !!! פשוט שב בתנוחת נהיגה על מושב שנראה לך שיהיה ברכב, או שתדמה משהו מארגזים, ושמישהו ימדוד אותך עם מטר - כמה מקום אתה צריך, רוחב, אורך, גובה. ברגע שיש אורך של נהג, שיושב לפני המנוע, אתה יודע איפה אתה מתחיל לבנות את המתלה הקדמי. מכאן נקבע המינימום של בסיס הגלגלים. 2 ומשהו מטר כמו שכתבתי למעלה אמור להיות בסדר.

תתחיל מעכשיו לעבוד כל הזמן עם שתי סקיצות מקבילות, אחת מבט על כמו שעשית, ומבט צד. אחד ליד השני, בקנה מידה.

asafk
05-06-04, 02:41
כמה מילים לגבי המתלה הקדמי-
תכנן את מפסק הגלגלים הקדמיים כמה שיותר רחב- שיהיו כמה שיותר רחוקים. ככה תרוויח זרועות מתלה ארוכות.
אם אלה הפרופורציות של הבאגי, שקול שימוש במוטות פיתול למתלה הקדמי. כיוון שהבאגי חד מושבי, אתה יכול להשתמש במוטות ארוכים, יחסית (של C/K, לדוגמא) שיחוברו מאחורי המושב, ואולי יתנו מהלך לא רע (יותר מאשר קפיץ/ בולם ממקפרסון של פרייבט). במקרה כזה אתה יכול להרכיב בולם בודד עם מהלך ארוך גם כן.

בגדול- אתה בכיוון. אני עדיין לא בטוח שאתה יודע מה אתה רוצה.
הנה עוד עצה- אני מניח שיש לך מקום לעבוד. תתחיל להשיג חלקים שבטוח תשתמש בהם- גלגלים, מנוע+ גיר, כיסא, גלגל ומוט הגה. תניח אותם על הרצפה/ על בלוקים במיקומים אמיתיים אחד יחסית לשני. אני חושב שתראה דברים מעניינים.

אסף.

אמנון
05-06-04, 18:49
מכיוון שמהושג של "מוטות פיתול" לא ישב אצלי הכי טוב, ביצעתי חיפוש (אני מת על הפורום הזה!) ויש לי מס' שאלות:

הקצה שמתחבר למתלה משמש כציר. איך הוא בדיוק מתחבר?
הרי ישנם זוג מוטות שמתחברים לשלדה אך רק אחד נתמך ממוט הפיתול כציר (??) (עיינו בתמונה שצירפתי)
ישנם מייסבים?
הוא הוא מתחבר ספיציפית למתלה עם זרועות A כפולות?
מה זה C/K?
עוד הסברים יתקבלו בברכה רבה.

יש שאלות גם על התמונה..

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200406051742465231/torsion_bar.jpg

מקום לעבוד יש לי. אני מתחיל במסע קניות של החלקים.. (אגב אם מישהיו יודע איפה אפשר להשיג נאבות קדמיות של מתלה A נפרד + גלגלים של טרקטורון בבקשה שיעדכן אותי).
אני לא מתחיל את העבודה לפני שיהיה לי את המנוע + גיר+נאבות קדמיות של סובארו+ציריות, כיסא (יש כבר), נאבה קדמית של טרקטורון + גלגלי טרקטורון.
אז כאמור אני אניח אותם על בלוקים ואתכנן את הכל (בתקווה שאני אשלח לכם המון תמונות של העניין).

אמנון.

asafk
05-06-04, 21:34
אגב אם מישהיו יודע איפה אפשר להשיג נאבות קדמיות של מתלה A נפרד
נאבות של M151 אפשר לקנות אצל אונגר (צריפין).

אסף.

אמנון
05-06-04, 22:32
מה זה M151?

אונגר (צריפין)? דיי רחוק ממני.. בכל מקרה יש אולי מספר טלפון או כתובת מדוייקת?

יש לי מס' שאלות:

הקצה שמתחבר למתלה משמש כציר. איך הוא בדיוק מתחבר?
הרי ישנם זוג מוטות שמתחברים לשלדה אך רק אחד נתמך ממוט הפיתול כציר (??) (עיינו בתמונה שצירפתי)
ישנם מייסבים?
הוא הוא מתחבר ספיציפית למתלה עם זרועות A כפולות?
מה זה C/K?
עוד הסברים יתקבלו בברכה רבה.

יש שאלות גם על התמונה..
:?: :?:

השאלות עדיין מאוד רלוונטיות...

:roll: :P :roll:
אמנון

אדי
06-06-04, 09:21
מה זה M151?

מה שנקרא ג'פ"ס.

ונראה ככה:
http://www.armyvehicles.dk/images/ford%20m151.jpg

polar bear
06-06-04, 19:30
איך הוא מתחבר בדיוק אני לא יודע, אבל מיסב בטח שלא - הרי אילו מוט הפיתול היה ממוסב - הוא לא היה מתפתל.......... :roll:

החיבורים לשילדה ולמיתלה - קשיחים.

להערכתי - הוא מתחבר בצורה קשיחה לזרוע, וזו מצידה - ממוסבת כלפי השילדה.

C/K - מה שקרוי סיירה, GMC גדול עם IFS.

מוט פיתול הוא קפיץ לכל דבר וככזה הוא יכול להירתם לכל סוג מתלה וליותר משימוש אחד { עיין ערך מוט מיצב }.

נמרוד
06-06-04, 21:17
אני לא אענה על השאלות לגבי מוט הפיתול, כי אני במחלוקת כאן עם עמיתי המלומד אסף :)

בשום פנים ואופן לא הייתי נכנס לסיפור של מוטות פיתול, אני לא רואה שום יתרון, עקרונית סידור כזה כבד יותר ומוגבל, ומעשית, הרבה יותר קשה לייצור. אתה תצטרך להשתמש בקצוות המקוריים שמחזיקים את מוטות הפיתול מהרכב התורם, לרתך או לחבר אותם אחרת לשלדה ולזרועות שאתה מתכוון לבנות, וזה לא יסתדר בקלות כי מוט הפיתול חייב להיות הציר... בקיצור, שכח מזה. הקפיץ הנכון הוא קפיץ ספירלי, לצד הבולם, או בעתיד, על גבי בולם. החיבור קל, תוכל לשנות ולשדרג עם הזמן, מה שלא נכון לגבי מוט הפיתול.

לגבי נאבות של M151 - לא מכיר לעומק, אבל השיקול שלי לבחור נאבות הוא שיהיו חלקים חדשים זמינים, ואני מדבר על מיסבים, דיסקים, רפידות בלם, קינגפינים/תפוחים. למה חדשים? כי עושה רושם שאתה בחור רציני, אחרי שתבנה באגי אולי תרצה גם להעמיד אותה לשימוש רציני, ובשביל זה אתה תצטרך חלקים מתכלים חדשים ואיכותיים. בשלב ראשון זה סבבא לחסוך במחיר ולהשתמש בג'אנק, אבל אל תגביל את עצמך מראש.

כמו שכתבתי, נאבות של טנדרים יפאנים או אמריקאים 2X4 יכולות להתאים יופי - הן חזקות בהכרח הרבה יותר מנאבות של M151 כי הן מודרניות בתכנון ונועדו לרכב כבד הרבה יותר, והן לא נועדו לעבור עם ציריות. מה שחשוב זה נאבה של רכב עם מתלה של שתי זרועות A, ולא מקפרסון. אני יודע שלטויוטות ולטנדרים GM יש כזה מתלה, אני חושב שגם לאחרים.

אמנון
06-06-04, 22:15
עזבתי את רעיון מוט הפיתול, ויש לציין שקיבלתי את ההרגשה כי יהיה מסובך לבנות איתו עוד לפני התגובה של נמרוד.
אני אשתמש בקויילאוברס קדמיים של טרקטורון, הם יתאימו לי לעת עתה, וכמו שנאמר, אני אוכל לשדרג את הקוייל'ס מתי שאני ארצה בקלות רבה, הכל עניין של כסף. מי יודע, אולי קוני יתרמו לי קויילאוברס כמו שיש לאברמוב על הספירנטרית שלו... :twisted:

בכל מקרה, שמחתיי לשמוע שקיבלת ממני רושם של בחור רציני נמרוד. זהו לא רושם מוטעה בכלל אם יורשה לי לומר, ואני אכן מאוד רציני בקשר לבאגי הזו. את הרעיון קיבלתי לפני איזה חודשיים וחצי וחיכיתי עד שהבגרויות יגמרו. היום סיימתי בגרות בהיסטוריה, ביום רביעי בגרות אחרונה בטכנולוגיה (2 יח' אלקטרוניקה שימושיות :wink: ).

לגבי נאבה קדמית - אני אקנה מה שיהיה יותר זמין. האופציות הם נאבה קדמית של טרקטורון, או נאבה יותר גדולה של טנדר כמו שציינתם. בכל מקרה אני משתמש בגלגלי טרקטורון מאחור ומלפנים, אז אם אני אקנה נאבה של טנדר או משהו דומה, אני אצטרך לבנות עוד מתאם, חוץ מהאחורי.

יש לי כבר סרטוט טוב של מפלס תחתון של השלדה, וגם שרטוט מבוסס של כלוב. אחרי יום רביעי - כאמור בגרות אחרונה, אני מתחיל במסע הקניות הגדול של כל החלקים.

תודה לנמרוד, לאסף, לאדי ולעודד.
השרשור הזה לא נגמר :!: ממש לא. עוד יתבספו לפה שאלות רבות..
זה לא נגמר.

עד ההודעה הבאה,
אמנון.

polar bear
06-06-04, 22:51
אחרי כל האמור בהודעה של נמרוד - אני היתי הולך על מע' מתלים קדמית של אמריקאית הנעה אחורית - זמין, יש חלקים זמינים , זול יחסית , ברקסים טובים.

רק דבר אחד - פרמטר האורך של הזרועות לא אמור להוות פרמטר חשוב? כי אם כן, אזי צריך לחפש את הארוכות ביותר האפשריות.

אמנון
07-06-04, 01:43
מלפנים אני בונה את מע' המתלים לבד, כמו את כל הבאגי, מה שאומר שאני זה שמחליט איזה אורך הם יהיו. בתור חלק קנוי אני משתמש רק בנאבה קדמית.

אמנון
13-06-04, 00:54
טוב יש כרגע שתי דילמות (הגזמתי, לא דילמות כ"כ, אלא נושאים שיש לדון בהם):

אחת בקשר למוטות (מתכת) שאני אשתמש בהם לבניה,
אחת בקשר לקניית מנוע וגיר ושאר חלקים מפירוק.

בקשר למוטות (אם עדיין לא מובן - ברזלים), אני לא הולך לדון בינתיים, מכיוון ונושא המנוע והגיר דחוף יותר, אז הנה:

אני יודע איזה מנוע, איזה גיר ואיזה שאר חלקים שאני צריך לרכוש מפירוקייה, מה שלא אמור להיות כ"כ קשה מכיוון ומספר ה-DL שבפירוקיות 'די גדול'.
מנוע 1600 סמ"ק, גיר ידני, ציריות של הרכב, ונאבות אחוריות, הכל קומפלט.
השאלה שלי היא איך אני מוודא שאני קונה מנוע במצב טוב, גיר במצב טוב וכו', ?
מאפשרים לי לבצע בדיקת קומפרסיה למנוע? מה בקשר לגיר?
אין לי ניסיון בתוחם הקנייה אז העזרה שלכם שווה זהב פה והיא מאוד חשובה לי.

עוד דבר; אני גר בכרכור, פרדס חנה (יש כאלה שאומרים שזוהי בירת הבאגים וה-4X4 לא? :wink: ). יש לי קרוב לבית פירוקייה, בקיבוץ משמרות, בשם "שקד חלפים", למי שמכיר. תהיתי האם ישנו מישהו שגר באיזור ומוכן יהיה להצטרף אליי לקניה? זו תיהיה עזרה ע-נ-ק-י-ת.

:roll: :P

אמנון.

נמרוד
13-06-04, 02:07
שתי עצות:

א. שקול גיר אוטומטי. בעיקר כדי להמנע מנגנון של מוטות להעברת הפיקוד מידית ההילוכים לגיר הידני - לא טריוויאלי, זה לא חיפושית. וגם כי זה יעזור לך בשטח טכני במהירות איטית.

ב. אני מזכיר שוב, מכיוון שיקח לך זמן רב לתכנן ולבנות את הבאגי, אתה יכול להסתפק כרגע במנוע וגיר גמורים בהגדרה, שאתה יכול להשיג בחינם או עלות באמת סמלית.

אמנון
13-06-04, 02:27
האמת שעדיף פה גיר אוטומטי לא? חשבתי על זה הרבה..
אם אני בוחר באוטומטי, זה סיכון לא? המע' יותר מורכבת, יש מחשב מנוע לא?
הלכתי על כיוון של ידני, מכיוון שרציתי להנות מתפעול של התיבה בעצמי, וגם המערכת יותר פשוטה.
לגבי עניין של מחיר, אני לא חושב שיהיה יקר יותר להביא אוטומטי, מכיוון שהם יותר נפוצים...
מה גם שבחירה באוטומטי תאפשר לי למקם דוושה לכל רגל, משמע רגל ימין מצערת, רגל שמאל בלמים, שזה יתרון.
אם אני בוחר באוטומטי אז אני צריך לרכוש גם את מע' הברירה של הרכב לא?
http://www.carsforum.co.il/phpBB2/images/smiles/vb_confused.gif עזרה?? ללכת על אוטומט או לא?

בקשר לסעיף ב' - אין לי מאיפה להביא מנוע + גיר תקולים בחינם, אז אני קונה כבר את הכל ביחד.

הרבה שאלות יש עכשיו... :roll: :?: :idea:

אמנון.

חנן א.
13-06-04, 16:38
בכל מקרה אני משתמש בגלגלי טרקטורון מאחור ומלפנים, אז אם אני אקנה נאבה של טנדר או משהו דומה, אני אצטרך לבנות עוד מתאם, חוץ מהאחורי.

חוץ מהבעיה של התאמת מעגל הברגים, זכור שאתה מדבר על התאמה של חישוק 10 אינטש, על נאבה שסחבה במקור חישוק של 15 אינטש או יותר, ובהתאם לכך גודלה, גודל דיסק הבלימה, הקליפר, זרוע ההיגוי וכו'. פתרון אחד לזה יכול להיות הרחקת החישוק מהנאבה על ידי המתאם, אבל אז אתה מדבר על הרחקה של מרכז הגלגל מציר הסיבוב של הנאבה, לא ברור לי כמה זה בעייתי או לא.

נמרוד
14-06-04, 13:59
אני לא פוסל את הגיר הידני, אבל הייתי הולך על אוטומט. את רוב הסיבות אתה מנית אמנון, אני רק אחדד:
1. נפוץ מאד. הן לקנייה, הן חלקים, הן שיפוץ.
2. יחידת בורר ההילוכים היא, אם זכרוני אינו מטעה אותי, קופסה שאתה יכול למקם במקום נוח בתא הנהג, והקשר שלה לתיבה עצמה הוא על ידי כבל. ההתאמה והכיוון של הכבל הזה קלים לדעתי הרבה, הרבה יותר מאשר להתקין מערכת מנופים שתעביר פקודות מידית הילוכים ידנית לתיבה שנמצאת מאחורי הנהג. זה השיקול המעשי העיקרי.
3. בלימה ברגל שמאל - אתה אמרת. זה לא רע.
4. יש יתרון עצום בשטח איטי/טכני לתיבה האוטומטית, וזה חשוב במיוחד ברכב עם הנעה אחורית בלבד. ממיר המומנט מכפיל ויותר את המומנט שמגיע לגלגלים האחוריים בהתחלת הנסיעה.
5. גיר אוטומט של סובארו ישן הוא לא מערכת מורכבת, אין שם שום דבר ממוחשב.

* צריך לדאוג לקירור שמן הגיר, זה לא בעייה גדולה בבאגי כי יש לך מלא מקום להתקין מצנן שמן שיקבל זרימת אויר טובה. אבל קח את זה בחשבון.

חנן א.
14-06-04, 14:11
יחידת בורר ההילוכים היא, אם זכרוני אינו מטעה אותי, קופסה שאתה יכול למקם במקום נוח בתא הנהג, והקשר שלה לתיבה עצמה הוא על ידי כבל. ההתאמה והכיוון של הכבל הזה קלים לדעתי הרבה, הרבה יותר מאשר להתקין מערכת מנופים שתעביר פקודות מידית הילוכים ידנית לתיבה שנמצאת מאחורי הנהג. זה השיקול המעשי העיקרי.

בהרבה מאוד מהרכבים, גם הפיקוד של הגיר הידני עובד עם כבלים ולא עם מנופים.

אמנון
14-06-04, 15:37
פרסמתי את השאלה על קניית מנוע וגיר אוטומטי בפורום אחר (CarsForum) וקיבלתי תשובה כזו:

אחי אני מציע לך לקחת די.אל ידני יש הבדל גדול ואתה לא מאמין עד כמה גדול

לי שי סובארו ידנית ויצא לי לנסוע גם על הדגם אם האוטומוט והוא חלש בצורה מפחידה אין מה להשוות בין די.אל ידני ל אוטומט ידני הרבה הרבה יותר טוב די.אל ידנית זזה אוטו דיי מהיר אני נסעתי איתה אפילו 180 ולא ניסית יותר מי זה היה אפשר להמשיך עוד והתאוצה שלו גם לא רעה בכלל אם תסים את הגיר הידני על הבאגי הוא יהיה מאד מהיר כי הגוף הרבה יותר קל וזה יצא באגי ממש לא רע בדי.אל אוטומט האוטו מאיץ ממש לאט ואפילו לפרפר הוא לא מפרפר אם לחיצה על הגז עד סוף בעמידה

מה אתם אומרים?
אני בדילמה רצינית... :? :? :?

polar bear
14-06-04, 18:35
התשובה הזו לא ראויה להיתיחסות.

שני הדברים הנכונים היחידים שנכתבו "שם" זה שהאוטומט יותר רגיש להיתעללות , אבל מצד שני, וזה ברור מאליו - תהיה עליו הרבה פחות מאסה. ואם תקרר אותו טוב - להערכתי הוא יחזיק מעמד מעולה.

בקשר לבלימה -היתי בונה את הדושה רחבה כדי שאפשר יהיה לבלום עם איזה רגל שמיתחשק.

בקשר לבדיקות בפירוקיה - אם המנוע מפורק אין אפשרות להניע בד"כ , אבל הם נותנים אחריות, לא יודע אם תוכל להישתמש באחריות הזו.

גיר - תברר כמה עולה גיר אחרי שיפוץ - נראה לי הכי בטוח.

אמנון
14-06-04, 23:56
נמרוד, חנן, עודד, אני צריך את עזרתכם בהתלבטות שיש לי עכשיו:

גיר אוטומטי או ידני?

בדקתי את העניין, לסובארו יש מע' מוטות לברירת הילוכים. יהיה קשה מאוד לבנות מע' מנופים.

אבל מצד שני הפחד שלי הוא שגיר אוטומטי בעל הרבה פחות כוח לא? למשל אם אני אלחץ עד הסוף, אני אצליח לפרפר? (רק דוגמא).

בכל מקרה אני שוקל לבצע הרחבת דיזות בקרב', נאמר לי ע"י מומחה לקרב' שהעניין מסתכם במחיר מועט מאוד.

התפקוד שלי מבחינת נהיגה, אני חושב שיהיה עדיף באוטומט לא? הידיים לא זזות מההגה, דוושה לכל רגל... ??

חבר'ה מה אתם אומרים? במה כדי לבחור? מה אתם הייתם בוחרים?

אמנון

six 4 life
15-06-04, 00:29
לדעתי כדאי לך ללכת על אוטומט

ידני תתקשה למצוא חלקים בשבילו
אוטומט יש והרבה בפירוקים
יתן לך כח רציף, הירידה בביצועים לדעתי תגיע למקסימום 10% עם גיר אוטומטי(לא לפי מדידות, אלא רק לפי דעתי), וזה הבדל שלא ממש תרגיש.

סך הכל אתה שם מנוע חזק (1600), על גלגלים של טרקטורון ועל רכב שלדעתי לא יעלה מעל 500 ק"ג. המנוע יטיס אותך. וכן הוא יפרפר כשתרצה.

בהצלחה ילד

-ארז 8) -

asafk
15-06-04, 00:47
זה נכון שסובארו 1600 אוטומט יותר עגלה מהידני. אז מה? אתה בונה באגי. המשקל פחות מחצי. מה עוד, שתמיד תוכל להחליף ממיר מומנט (ויש הרבה מידות לסובארו, גם אם לא טריוויאלי להשיג בארץ בדיוק מה שרוצים) בשביל לקבל זינוקים יותר חזקים.
אוטומטי זה טוב. בכל רכב שטח, ובכזה שבונים לבד- על אחת כמה וכמה. החיים יותר פשוטים גם לבנייה וגם לנהיגה. אתה כן חייב לקחת בחשבון מצנן שמן גיר איכותי. זה חובה בבאגי אוטומטי.

אסף.

polar bear
15-06-04, 00:56
הבעיה עם דעות על גיר אוטמט נובעת מהעובדה שרוב הגירים האלו לא מתוחזקים כראוי, והבדיל מגיר ידני, שאם לא תוחזק כראוי או שהקלצ' בדרך - ישר מרגישים את זה { רעש, החלקה של קלאצ' }, גיר אוטומט יורד לינארית ביעילות, ולא עושה רעשים { בד"כ } וזה לוקח הרבה זמן לפעמים עד ששוכחים מה הוא היה קודם.

גיר אוטומטי תקין יהיה הכי טוב לשימושים שלך, את הפסד ההספק אתה לא תרגיש בשימושים שלך.

אנחנו אומרים - גיר אוטומט.

כדאי לך לבחור - גיר אוטומט.

אנחנו הינו בוחרים - גיר אוטומט.

פינוקיו - אנחנו חברים שלך............
:lol:

אמנון
15-06-04, 01:17
גיר אוטומט אכן יהיה!

תודה על התשובות והדעות :P

בקרוב מאוד אלך לבדוק בפירוקיות.

מצנן שמן גיר (קולר שמן) הוא יחידה חיצונית נכון? אני לא יודע איך כזה עובד, למה מחברים..
האם יש בסובארו קולר שמן שבא עם המנוע? כדי לקנות גדול\חזק יותר?
אני אריץ פה חיפוש בכל מקרה.

תודה על העזרה הזו, אכן אני אקח גיר אוטומטי. מה גם שאני ארכיב תיעול אוויר לפילטר מכותנה, קח שתתקבל תעובת מצערת יותר טובה, וגם כמו שאמרתי, אולי אף החלפת דיזות לגדולות יותר.. :twisted:

arnonshoshani
20-06-04, 00:09
שלום לכם

אני כבר זמן מה בונה באגים מכל הצורות

לכן אני מוכן לעזור בכל שתצטרכו כולל חלקים יעוץ טכני ותוכניות

הטלפון שלי 057-433519
תתקשרו אם יש שאלות
לא תצטערו

ביי

ארנון

אמנון
02-07-04, 20:40
שאלה למהנדסים נמרוד, אסף וכל מי שמעוניין להגיב ולשתף בחוכמתו.

האם מבחינה של חוזק חומרים, אני יכול לבנות את רצפת שלדת הבאגי (הפלטפורמה הכי תחתונה) מפרופיל מרובע של ברזל? אם כן אז איזה? תפר, בלי תפר? כמה מ"מ עובי? אם אפשר כמה שיותר פרטים.

אם אני בוחר בשלדת צינורות, משמע כל כל כל הבאגי מצנורות, יהיה יותר קשה למקם את המנוע, לקדוח בצינורות וכו'. מה ההשלכות של שלדה שכולה צינורות? איזה צינורות מתאימים? עובי, קוטר וכו'..?

לבאגי הזו הספיציפית, יהיה בסדר לבנות את השלדה התחתונה (כמו שתיארתי מקודם) מפרופיל מרובע של ברזל, ואת כל שאר השלדה מצינורות?

תנו דעתכם המלומדת בבקשה.

asafk
02-07-04, 20:57
פרופיל מרובע מבני מתאים נקרא RHS. יש לו יתרונות רבים בבניית מסגרת לרצפת רכב- יותר קל להתחבר אליו וכו'. החסרון לעומת צינור הוא בעיקר בכיפופים, וגם, במבנים מסויימים, ביחס חוזק/ משקל. אם המבנה פשוט, RHS יכול להתאים טוב, וכל המסביב יהיה מצינורות עגולים.

אסף.

נמרוד
04-07-04, 11:00
שאלה למהנדסים נמרוד, אסף וכל מי שמעוניין להגיב ולשתף בחוכמתו.

האם מבחינה של חוזק חומרים, אני יכול לבנות את רצפת שלדת הבאגי (הפלטפורמה הכי תחתונה) מפרופיל מרובע של ברזל? אם כן אז איזה? תפר, בלי תפר? כמה מ"מ עובי? אם אפשר כמה שיותר פרטים.

אם אני בוחר בשלדת צינורות, משמע כל כל כל הבאגי מצנורות, יהיה יותר קשה למקם את המנוע, לקדוח בצינורות וכו'. מה ההשלכות של שלדה שכולה צינורות? איזה צינורות מתאימים? עובי, קוטר וכו'..?

לבאגי הזו הספיציפית, יהיה בסדר לבנות את השלדה התחתונה (כמו שתיארתי מקודם) מפרופיל מרובע של ברזל, ואת כל שאר השלדה מצינורות?

תנו דעתכם המלומדת בבקשה.

אתה עלית על הנקודות החשובות. צינור רבועי או מלבני קל יותר להתאים ולבנות צורה מדויקת, קל יותר לחתוך ולרתך. צינור בעל פרופיל עגול נהנה באופן עקרוני מתכונות חוזק טובות יותר. החיים הם פשרה, לא יעזור לך להשתמש בצינורות מושלמים מחומרים מעולים ויקרים אם אתה עדיין לא בעל היכולת הטכנית להתאים ולרתך אותם כמו שצריך (אל תדאג, גם אני לא...), ולכן השימוש בצינורות מלבניים לפחות לצורך הרצפה, כדי ליצור בסיס טוב ומדויק להמשך הבנייה, הוא בהחלט הגיוני.

החומר שאתה צריך לעבוד איתו הוא פלדה דלת פחמן פשוטה, Low Carbon Steel, שנועדה למבנים, מסוג ST52. רצוי מאד צינורות ללא תפר, אבל זה יקר ולא זמין באותה קלות כמו צינורות מרותכים... אני חושב שכאן אתה יכול לתת לעצמך הנחה, ולקנות צינורות עם תפר, בהתאם למחירים שאתה מצליח להשיג. גם ככה נקודות התורפה שלך כרגע הן בהתאמות ובאיכות הריתוכים, וכן, גם ובעיקר התכנון...

חנן גולומבק2
27-07-04, 10:08
אמנון שלום
הבנתי מדבריך שאתה שם גיר רגיל.
רציתי לשאול איך תהיה מערכת ידית ההילוכים ?
חנן

אמנון
27-07-04, 13:41
תכנון מסויים של מע' הברירה יש לי כבר.
מכיוון שבסובארו, המוטות להעברת ההילוכים הם קצרים ביותר, והם לא חיצוניים (משמע הידית ברירה יושבת על קצה הגיר), אין ברירה אלא ללבנות בורר הילוכים חדש, שיתחבר למוט ההילוכים שעל הגיר ע"י מוט.
אז התנועה של הבורר ה'חדש' תיהיה אותה התנועה שעל הבורר המקורי (אני מקווה שאני מספיק ברור).
המוט שמקשר בין הבוררים צריך להיות בעל האפשרות לנוע קדימה-אחורה וימינה-שמאלה, ללא האפשרות לנוע באלכסון.
אפשר להגביל את תנועתו לכזו (קדימה-אחורה וימינה-שמאלה) ע"י בניית מסילה, שמאפשרת תנועה לצדדים. כך מתי שהבורר ה'חדש' נע לצדדים, הבורר המקורי נע איתו בהתאמה, ע"י תזוזת המוט. המוט מתחבר לראש המסילה הזו ע"י מין שרוול שכזה, שמאפשר תזוזה קדימה אחורה.

היה ממש קשה לתאר את זה, מקווה שזה מספיק מובן.

אמנון, שעדיין מחפש סובארו להתחיל לבנות וכבר על סף שיגעון.

-->