PDA

צפייה בגרסה מלאה : CV JOINT, צלבים, ומה שבניהם

putzman
14-04-09, 15:34
אני פותח את הדיון הזה בעקבות מה שקראתי בשרשור: מילון מושגים בג'יפאות, אינטראקטיבי. והנושא קצת תפס אותי במחשבות.
מקווה שיהיה מעניין:D

למה מהירות קבועה?
כי בצלב רגיל, המהירות הקבועה הופכת למהירות בסינוס. כלומר- אם ביציאה מהתיה"ע מהירות הסיבוב של העול היאX סל"ד, הגל, שהוא בזווית ליציאה מהתיה"ע ועם צלב ביניהם יסתובב במהירות סינוסית, סביב X סל"ד. אבל- הדיפרנציאל צריך גם הוא להסתובב בסל"ד קבוע ולא סינוס. הצלב השני של הגל "מיישר" את הסינוס. לכן חשוב להקפיד בגל עם שני צלבים על:
א. כניסה ויציאה מקבילות (עול ביציאה מהתיה"ע ועול כניסה לסרן)
ב. צלבים ב90 מעלות זה לזה על הגל.

CV הוא כמו גל מאד קצר, עם שני צלבים- הראשון עושה סינוס, השני מיישר אותו.
שימו לב בציור השני, אין זוית בין הגל לסרן- כיוון שאם היתה, הצלב היה הופך את המהירות הקבועה של הגל (ש"התיישרה" בCV) לסינוס.

אז מה CV נותן? את האפשרות לשים את הסרן בזווית יחסית לטרנספר.

אסף.

1) בתור התחלה.. אם משהוא יוכל לתת הגדרה והסבר על המושג "מהירות סינוסית", אני אשמח כי חיפשתי ולא כל כך מצאתי.

2) אני מבין שזווית ציר היציאה מהטרנספר וזווית ציר הכניסה לדיפ' צריכים להיות מקבילים. למה...
מה שהבנתי: [לצורך העניין אני מגדיר שמהירות הסיבוב של יוק היציאה מהטרנספר קבוע] אם כך מהירות הסיבוב של יוק היציאה מהטרנספר שווה למהירות הסיבוב של יוק הכניסה לדיפ' ומן הסתם שגם הגל עושה 360 מעלות כל X זמן קבוע (ששווה לזמן שלוקח ליוקים לעשות 360 מעלות). עכשיו: לפי מה שאני מבין.. מהירות הסיבוב של הגל, לא קבועה בתוך כל 360 המעלות של כל סיבוב בפני עצמו, וזאת אומרת שנגיד הוא עושה 90 מעלות על מהירות A עוד 90 על מהירות B עוד 90 על מהירות C ועוד 90 על מהירות D, ויכול להיות ש A=C וB=D או כל ווריאציה אחרת או שאולי זה בכלל מחולק שונה אבל בסופו של דבר הגל יעשה 360 מעלות בדיוק באותו זמן כמו היוקים של הטרנספר והדיפ'.... הבנתי נכון את כל העניין הזה? [אשמח אם משהוא יכתוב הסבר של כל זה קצת יותר ברור כי אפילו אני לא לגמרי הבנתי את כל הענייין..... בהנחה שהתיאוריה שלי נכונה]

3) אתה טוען שהצלבים צריכים להיות ב90 מעלות זה לזה על הגל.. אתה מתכוון שהם צריכים להיות ב90 או 180 או 270?? או שאתה מדבר על היוקים שעל הגל?? כי לפי מה שאני יודע: היוקים שעל הגל צריכים להיות אחד מול השני בדיוק (ב180 או 360 או איך שלא תקרא לזה).

4) אתה טוען שצלב אחד יוצר מהירות סינוסית והצלב השני מבטל.. זאת אומרת שאם ביציאה מהטרנספר יש CV אז בכניסה לדיפ' לא אמור להיות כלום, ושהגל פשוט ימשיך כציר לתוך הדיפ'... נכון?
ואתה טוען שאם ביציאה מהטרנספר יש CV אז הוא כאילו יוצר מהירות סינוסית ומיד מבטל אותה ואז אם יש צלב גם בכניסה לדיפ' אז אותו צלב יוצר שוב מהירות סינוסית ששום דבר לא מבטל בעצם וכתוצאה מזה לדיפ' נכנסת מהירות סינוסית ולא מהירות קבועה.
עכשיו מה שמוזר לי זה שבסופה 2 הצבאית (אולי בעוד רכבים אבל בקשר לסופה 2 אני יודע בוודאות כי אני עובד עליה יום יום (אני עובד במוסך שמחזיק את הסופות הצבאיות בצפון)), בקיצר אז בסופה 2 ביציאה מהטרנספר (לדיפ' הקידמי) יש CV ובכניסה לדיפ' יש צלב. אז איך זה הגיוני?

חברה מקווה שיהיה דיון מעניין..
:D

putzman
15-04-09, 20:44
מישהוא?

asafk
15-04-09, 20:57
נתחיל במהירות סינוסית...
מהירות קבועה היא... מהירות קבועה. זה אומר ש1000 סל"ד הם 1000 סל"ד עכשיו, ובעוד שניה, ובעוד שתי שניות.
כשאני אומר שכניסה של מהירות קבועה מוציאה מהירות בסינוס, זה אומר שהסל"ד ביציאה אינו קבוע. הוא משתנה, כשהמינימום והמקסימום נקבעים לפי זווית הצלב, והם סימטריים סביב מהירות הכניסה.

למה הגלים צריכים להיות מקבילים? כי אתה רוצה מהירות קבועה בשני הצדדים. אם יש המרה ממהירות קבועה לסינוס, בצד השני צריכה להיות המרה בחזרה מסינוס למהירות קבועה. לשם כך הזווית של שני הצלבים צריכה להיות שווה. ולשם כך הכניסה והיציאה צריכות להיות מקבילות.

CV הוא בדיוק כמו גל כזה, רק באורך 0.

אסף.

putzman
15-04-09, 22:00
נתחיל במהירות סינוסית...
מהירות קבועה היא... מהירות קבועה. זה אומר ש1000 סל"ד הם 1000 סל"ד עכשיו, ובעוד שניה, ובעוד שתי שניות.
כשאני אומר שכניסה של מהירות קבועה מוציאה מהירות בסינוס, זה אומר שהסל"ד ביציאה אינו קבוע. הוא משתנה, כשהמינימום והמקסימום נקבעים לפי זווית הצלב, והם סימטריים סביב מהירות הכניסה.
כשאתה אומר שהמהירות משתנה (בהנחה שהסינוס עדיין לא תוקן) אתה מתכוון שמהירות משתנה בתוך הסיבוב כמו שתיארתי בסעיף 2 או שהכוונה שהמהירות משתנה בין סיבוב לסיבוב?

אם תוכל להתייחס גם לשאר הסעיפים שהזכרתי אני אשמח. תודה
אמוץ

asafk
15-04-09, 22:28
הסה"כ של סיבוב (360 מעלות) נשאר אותו דבר. אבל תסתכל על המהירות ב"זכוכית מגדלת" של מעלות לשניה, צייר נקודה בהיקף גל היציאה, ותראה שחלק מהזמן היא זזה מהר יותר (יותר מעלות בשניה) וחלק מהזמן לאט יותר מהמהירות של גל הכניסה. הסה"כ נשרא אותו דבר.
אם תסתכל על גלגל בסרן קדמי שיש בו צלבים, כשהוא באוויר, ההגה מסובב, ואתה מסובב את הדיפרנציאל במהירות איטית מהמנוע דרך תיבת ההילוכים ותיבת ההעברה, אתה תראה שהגלגל מסתובב במהירות לא קבועה - מהר- לאט - מהר - לאט.

אסף.

putzman
16-04-09, 00:35
אחלה עד פה הבנתי.. וזה גם מה שחשבתי לעצמי.
אם תוכל רק להתייחס לסעיפים שלוש וארבע.

תודה

נמרוד
16-04-09, 09:15
[RIGHT]

3) אתה טוען שהצלבים צריכים להיות ב90 מעלות זה לזה על הגל.. אתה מתכוון שהם צריכים להיות ב90 או 180 או 270?? או שאתה מדבר על היוקים שעל הגל?? כי לפי מה שאני יודע: היוקים שעל הגל צריכים להיות אחד מול השני בדיוק (ב180 או 360 או איך שלא תקרא לזה).

הם אכן צריכים להיות אחד מול השני. אם זה לא 360 או 180 או 0 מעלות זה כבר לא משנה... לדעתי לזה אסף התכוון. יכול מאד להיות שגם כשהם ב90 מעלות אחד לשני הם מבטלים אחד את השני... אבל זו שעה מוקדמת מדי בבוקר כדי לחשוב על זה.

4) אתה טוען שצלב אחד יוצר מהירות סינוסית והצלב השני מבטל.. זאת אומרת שאם ביציאה מהטרנספר יש CV אז בכניסה לדיפ' לא אמור להיות כלום, ושהגל פשוט ימשיך כציר לתוך הדיפ'... נכון?

נכון מאד - ולכן במקרה כזה, הזוית בין ציר הפיניון בדיפרנציאל וזוית הדרישפט צריכה להיות מינימלית. הכלל עבור מערכת כזאת הוא לא מקבילות של ציר הפיניון והטרנספר, כמו שיש לך בגל ההינע האחורי, אלא מקבילות של גל ההינע והפיניון, ושצד הCV יקח את כל הזוית.

ואתה טוען שאם ביציאה מהטרנספר יש CV אז הוא כאילו יוצר מהירות סינוסית ומיד מבטל אותה ואז אם יש צלב גם בכניסה לדיפ' אז אותו צלב יוצר שוב מהירות סינוסית ששום דבר לא מבטל בעצם וכתוצאה מזה לדיפ' נכנסת מהירות סינוסית ולא מהירות קבועה.

המהירות הסינוסואידלית נוצרת בהתאם לזוית בין הגלים. כשאין זוית, או כשהזוית קטנה מאד, שינוי המהירות זניח.

עכשיו מה שמוזר לי זה שבסופה 2 הצבאית (אולי בעוד רכבים אבל בקשר לסופה 2 אני יודע בוודאות כי אני עובד עליה יום יום (אני עובד במוסך שמחזיק את הסופות הצבאיות בצפון)), בקיצר אז בסופה 2 ביציאה מהטרנספר (לדיפ' הקידמי) יש CV ובכניסה לדיפ' יש צלב. אז איך זה הגיוני?

עכשיו אחרי ההסברים שים לב להבדל בין זויות הפיניון. אגב, סידור כזה נפוץ בהרבה מאד רכבים בגל ההינע הקדמי, שהוא בדרך כלל קצר יותר משמעותית מהאחורי.

putzman
16-04-09, 17:50
הבנתי. תדה רבה גם לאסף וגם לנמרוד

עכשיו אחרי ההסברים שים לב להבדל בין זויות הפיניון. אגב, סידור כזה נפוץ בהרבה מאד רכבים בגל ההינע הקדמי, שהוא בדרך כלל קצר יותר משמעותית מהאחורי.

אני מניח שאתה מתכוון להבדל בין זווית הפיניון וזווית גל.
אני באמת יסתכל ויראה אם באמת הזווית שם מינימלית. הרגע חזרתי מהמוסך ואני מניח שאני יהיה שם שוב רק ביום ראשון. (אלא אם כן יקפיצו אותי מחר כי לאיזה סופה שרפו קלאץ' או שברו סרן או משהוא:rolleyes:... נראה כבר) אם לא אז אני יסתכל שוב ביום ראשון.

תכלס כשאני חושב על זה.... אם אני לא טועה אז היציאה של הדיפ' (הקדמי) באמת מופנה כלפי מעלה קצת ולא מקביל לטרנספר.. אבל זה רק מה שזכור לי.. נראה כבר יום ראשון בוודאות.

תודה שוב:D

-->