PDA

צפייה בגרסה מלאה : תכנון של באגי דו מושבי

nirzi3
27-04-09, 01:14
שלום לכם
לא הייתי בפורום אולי שלוש שנים, עברתי קצת לאופנועים ועכשיו אני חוזר.

אני מסיים עכשיו כיתה יב' ואני מתכנן בזמני הפנוי הבא (עד הגיוס במרץ) לבנות באגי.
הבאגי יהיה דו מושבי לטיולים בלבד.
השילדה תהיה מבניה עצמית.
התקציב, כנראה 10-15, כרגע אין כלום, אני בשלבי תכנון וכשיגמרו הבגרויות אני יתחיל לעבוד לעשות כסף.
אני לא ממהר לשום מקום כנראה שאני יבנה אותה בסופי שבוע, אולי קצת בערבים אבל זה לא נראה לי יהיה העיקר.

בקיצור המנוע יהיה בהתחלה של החיפושית, ולאחר מכן כשהתקציב יגדל הוא יתחלף בסובארו 1600
הגיר כנראה יהיה של חיפושית, לגבי הגלגלים עוד לא החלטתי אבל הכיוון הוא טרקטורון.

יש לי בעיה בהבנה של בניית מתלה אחורי עם גיר של חיפושית, אין מצב שאני משתמש בו כמו שהוא בצורה של טראנס אקסל, אבל לפי הבנתי אין לו CV בקצוות שמתחברות לנאבות.
אז איך זה עובד?

תודה לכל מי שיעזור בפרוייקט.
(בסוף אני יצליח)

נמרוד
27-04-09, 07:58
יש לי בעיה בהבנה של בניית מתלה אחורי עם גיר של חיפושית, אין מצב שאני משתמש בו כמו שהוא בצורה של טראנס אקסל, אבל לפי הבנתי אין לו CV בקצוות שמתחברות לנאבות.
אז איך זה עובד?

המתלה האחורי המקורי של חיפושית ישנה נקרא swing axle, והוא פשוט ועובד כמו שאתה רואה אותו - יש מפרק CV רק בצד הגיר, הגלגל לעומת זאת ניצב תמיד לצירייה. פשוט ועובד. החסרון הוא מובנה - זוית הגלגל לכביש - camber - משתנה בצורה חדה עם מהלך המתלה.

הנה הסבר קצר מוויקיפדיה:http://en.wikipedia.org/wiki/Swing_axle

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/63/Swing_Axle_Diagram.svg/656px-Swing_Axle_Diagram.svg.png

nirzi3
27-04-09, 08:01
התבלבלתי בין סווינג לטראנס

אבל אם אני רוצה לבנות זרוע עוקבת חלקית או לחילופין זרועות A, יש לי אפשרות איך שהוא להסב את זה?

נמרוד
27-04-09, 08:52
לא. בטח שלא בתקציב שלך. וגם אין סיבה. זה לא המתלה המודרני ביותר בעולם, אבל זה המתלה המקורי שהמציא הדוקטור , וזה מתלה שמשמש עד היום במירוצי מדבר כולל באחה 1000 בקטגוריות מוגבלות של באגי שמחויבות להשתמש בו. וגם הן עולות הרבה יותר מעשרת אלפים שקלים... תהיה ריאלי. כשיש לך משהו טוב, פשוט, ועובד בידיים - תשתמש בו.

נמרוד
27-04-09, 08:54
אגב מבחינת מינוח מקובל, כל הגירים של חיפושיות למיניהן נקראים Transaxle. הסוג הנדון מכונה Swing axle והסוג המודרני יותר מכונה IRS.

nirzi3
27-04-09, 12:43
אז מה אתה ממליץ לי בעצם,
לקחת את כל המתלה של החיפושית עם הגיר ולחבר לו מנוע סובארו?
איזה רוחב הסרן של החיפושית כולל הצמיגים?
איזה צמיגים אני יכול להרכיב על זה בלי שהציריות ישברו?

whisky
27-04-09, 15:24
אין לי הרבה איך לעזור לך, אבל קבל שפו רציני על היוזמה שלך.

הלוואי עלי בגיל שלך להבין על מה אתה מדבר, אתה יודע מה הלוואי עלי בגיל שלי להבין חצי ממה שאתה אומר בגיל שלך.

בהצלחה.

whisky

(אל תלמדו אותי, קראתי הבנתי על מה הוא מדבר, רק שלקח לי זמן לדעת מה שהילד יודע)

"זה ילד זה?!" (א. אנשטיין....)

kobiarava
27-04-09, 17:25
שלחתי לך הודעה פרטית.

בהצלחה-קובי

arnonshoshani
27-04-09, 20:23
היי ניר אני מעלה פה תמונה של באגי שבניתי באופן סידרתי בזמנו (יצאו כ 15 חתיכות ברחבי הארץ) הוא אומנם בעל מתלה אחורי של טרנספורטר אבל הדימיון בינו לבין החיפושית הוא גדול פרט לעובדה שהוא יותר מסיבי. הדרך הפשוטה ביותר לבנות באגי מחיפושית זה להוציא את הבודי ועל השאסי לבנות כלוב בסיסי (זול מאד ומהיר מאד). אני תמיד העדפתי לחתוך את ריצפת החיפושית לגמרי ולבנות חדשה. אז תוכל לשחק קצת עם הזוויות של המכלולים ולהגביה אות קצת. הכי מומלץ עם תמצא זו חיפושית "אמריקאית" בעת גיר לא SWING AXLE אלא IRS בעל ציריות עם שני CV וכך תוכל לשחק יותר עם הגובה והרוחב של הבאגי ועוד ...
הגיר של החיפושית במצבו הבסיסי מחזיק מנועי סובארו עם 1.8 ללא בעיה וגלגלי 31/10.5/15 גם ללא בעיה והייתרון שלחיפושית יש כבר ג'אנטים 15"
עם תרצה עזרה נוספת רק תשאל

ארנון

jeep.il
27-04-09, 22:15
מה זה מפעל סדרתי ?כל הכבוד ארנון

nirzi3
28-04-09, 00:48
תודה רבה לכולם.
את הידע יש לי מזה שבגיל 14 הייתי חורש את הפורום הזה, קורא גם את הדפים הראשונים שלו, הייתי מכיר את כל פורום הבונים בעל פה ;).

טוב כנראה שאני יקח את המתלה עם הגיר, הציריות והנאבות של החיפושית ויחבר אותם לשלדה בבנייה עצמית.

השאלה עם זה מספיק רחב.

נ.ב.

כבר יש לי חיפושית מפורקת במושב ששמתי עליה עין ויש לי הרגשה שהיא גרמנית ולא אמריקאית.

נמרוד
30-04-09, 07:59
ניר, ארנון ענה לך על השאלות שהטרידו אותך - מנוע וגודל צמיגים. מנוע פשוט ונפוץ (סובארו), צמיגים פשוטים ונפוצים (31/10.5R15). למה שאלת הרוחב מטרידה אותך? הרוחב יהיה כשל חיפושית בתוספת של רוחב הצמיגים ואופסט של החישוקים שתצליח להשיג. הבאגים בתמונות של ארנון מספיק רחבות?

ממליץ לך להזמין מאמאזון את הספר הישן והטוב Baja Bugs and Buggies. (http://www.jeepolog.com/125.html) מבוא כללי ומצויין לכל הנושא שתלמד ממנו המון.

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=library/image006.gif

-->