PDA

צפייה בגרסה מלאה : כיוון רינג ופיניון לכל המעוניין !

ניר ל
24-12-02, 14:04
תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים...
רצ"ב לינקים שימושיים למי שמתעקש לכוון לבד !http://dreamwater.com/zuk/shannoninstall.html
http://dreamwater.com/zuk/dana44gears.html
http://dreamwater.com/zuk/toyotapattern.html

t_uri
24-12-02, 18:21
מעולה !!!!!!

אורי טל.

נמרוד
26-12-02, 12:45
אני לא רואה סיבה שדווקא כיוון R&P זוכה למעמד ה"וודו" שיש לו...
מדובר בפירוק והרכבה של חלקים, לא נדרשים כלים מיוחדים באמת ( dial indicator עם בסיס מגנטי כמו בתמונה אפשר להשאיל לסופשבוע מכל בית מלאכה או ממנהל המוסך שלך אם הוא נחמד. מה, אין לו? אז למה לסמוך עליו שהוא יעשה את העבודה?). הפרוצדורה מורכבת אמנם, אבל כתובה שחור על גבי לבן בספר, והאמריקאים הנחמדים בקישור שניר שלח בסך הכל עושים את העבודה בדיוק, אבל בדיוק כמו שהם קראו מהספר. נכון, צריך לפרק ולהרכיב פעמיים, שלוש, ארבע... אם המוסך שלך עושה את זה, אז אתה תשלם מאות רבות של שקלים על שעות העבודה. ואם לא... אז שוב, למה לסמוך עליו?
זה נכון גם, למשל למערכות בלימה והיגוי שמשום מה "אסור להתעסק איתם" כי הם מערכות בטיחותיות. לפרק, להרכיב ולנקז את כל מערכת הבלמים, מא' ועד ת', כל אחד יכול לעשות אם יש לו כלים רגילים וספר טיפולים, ואת הרצון והסבלנות כמובן. כנ"ל "כיוון פרונט" לג'יפ CJ או סופה. לא פחות טוב מכל מכונאי. מכונאי ותיק יעשה את זה מהר יותר, ויתלכלך פחות, אבל בפירוש לא טוב יותר.
יש למנהל המוסך הותיק יתרון גדול בתחום האבחון, ביכולת לחדור את המערכת המורכבת ולאתר את התקלה האמיתית והנסתרת. אבל כאן יש לנו יתרון שמאפשר לנו לכפר על חוסר הנסיון - אנחנו צריכים ללמוד רק מערכת אחת. לא רק דגם בודד של מכונית, שנתון בודד, אלא ממש מערכת אחת בלבד, ג'יפ אחד בלבד. מכונאי חובב יכול תוך פרק זמן סביר להפוך למומחה לא רע- לג'יפ האישי שלו.

ניר ל
26-12-02, 13:28
נמרוד, לא מדובר בוודו אלא בעבודה שדורשת זמן, ידע ומס' כלים יעודיים.
ידע הוא נרכש, כפי שציינת חומר תאורטי יש בשפע, תמונות מפורטות יש.
זמן נניח שיש. עכשיו נשאר עניין הכלים - אז בוא נראה :
*ליפט אין אז נשתמש בשני בוקים (200 ש"ח) או בשני בלוקים (0 ש"ח עם הסתברות למעיכת הגולגולת והשפרצה של המוח דרך ארובות העיניים).
*ידית כוח 3/4 עם בוקסה מתאימה (200 ש"ח) לפתיחת וסגירת אום הפיניון - אפשר גם עם פטיש אוויר/פטיש חשמלי, אפשר לנסות עם דרייב 1/2 וסביר שהוא ישבר (מנסיון).
*צבע סימון יעודי (לא הצלחתי להשיג אז אין לי מושג לגבי מחיר ) - עם גריז זה לא יעבוד (מנסיון).
*חולץ + פלטת חליצה למייסבים (500 ש"ח)
*אינדיקטור +מעמד מגנטי (500 ש"ח)
*ידית מומנט (החל מ200ש"ח)
*מיקרומטר (150 ש"ח) לא חובה
*מד מומנט למדידת עומס מוקדם של המייסבים (200 ש"ח).

עד כאן רשימת ציוד שלרוב אינה סטנדרטית בארגז הכלים. אפשר פה ושם לחפף, לאלתר בוקים וכו', לא להשתמש באינדיקטור וכו', בהרבה מקרים זה גם מצליח (ביחוד כשמדובר בהחלפה פשוטה של מייסבים), מה שכן את האצת הבלאי של המייסבים כתוצאה מעומס לא נכון אי אפשר לכמת. אבל כשזה לא מצליח וירקת דם חצי יום לחינם זה מבעס לאללה, (מנסיון) כל יללה שמשמיע הדיפ' אח"כ חותכת לך בבשר החי ...
אני מסכים עם העובדה שאם ניתן להשאיל ממכונאי חביב את הכלים - אז מה טוב, אבל איך נכיר מכונאים חביבים אם כל דבר אנחנו מתקנים לבד ?
חוץ מזה שכלים זה נושא רגיש לדעתי והשאלה שלהם בעיקר מבעל מקצוע שאלו הידיים שלו, זה לא עניין של מה בכך.

ניר ל
26-12-02, 13:49
זה מזכיר לי אגב את "שיפוץ" הגיר של יפתח שהגיע עד הנק' שממנה לא היו את הכלים להמשיך ונגמר בבזבוז של כסף, או אותי ואת עדי נלחמים לחלוץ מייסב בגיר שלו עד להשמדתו האולטימטיבית. ראבק כשאני חושב על זה היום - חלק ניכר מההוצאה שלי על הג'יפ עד היום היה ברכישת כלים, אז מילא - זה הטריפ שלי ואם לא נשאר מה לתקן אצלי, אני נמצא מתחת לג'יפים של חבריי. אבל אם מתייחסים לשיפוץ כזה כאל ארוע חד פעמי ואין במי להסתייע - חבל על הזמן.

חנן-ג'יפולוג
26-12-02, 13:59
ניר, לפחות לגבי הדוגמא הראשונה שהבאת הייתי עד ושותף פעיל.
במקרה הנ"ל יפתח היה מודע מאוד לכך שהסיפור הוא הימור כי הוא נעשה ללא ספרות מתאימה.
זו לא צורה לעבוד ולכן גם בסופו של דבר זה לא היה מאוד יעיל.
אני לא מכיר את הדוגמא השנייה.
מסקנות:
ראשית לוודא שיש לך ספרות מתאימה ושלמדת טוב טוב את כל מה שכרוך בעבודה.
אם אין לך את הכלים המתאימים ולא משתלם לך להשיג אותם, לך לבעל מקצוע.
אגב, אם הייתי צריך להמר על מספר בעלי המקצוע בארץ שעושים כיוון כזה על פי הספר, עם שעונים והכול הייתי נוקב בעשירית אחוז.

נמרוד
26-12-02, 14:10
בוא באמת נעבור על הציוד הדרוש...

* בוקים "נאצים" - 0 ש"ח
http://www.jeepolog.com/nazi%20jack.jpg
*מנסיוני ידית כוח דרייב 1/2 + צינור מאריך בהחלט עושה את העבודה.
*צבע סימון - אמרת.
*חולץ - טוב שיהיה, ויש לך בעצם! ואפשר בהרבה פחות מ500 שקל.
*אינדיקטור לא צריך לקנות, אפשר להשאיל - לי יש מאיפה להשאיל. כל ישראל ערבים זה לזה.
*ידית מומנט יש לי, יש לך, ואמור להיות לכל אחד.
*מיקרומטר אפשר להשאיל מאותו מקום שהשאלנו את האינדיקטור.
*נשאיל ממי שיש לו, או נקנה בשותף - לא ביג דיל.

כל כלי שקנית הוא לכל החיים. איך הגעת לארגז הכלים שכבר יש לך?

בקיצור - זו פרוצדורה קצת יותר מורכבת, אבל אין פה שום דבר מיוחד. כלים מיוחדים זה מחרטה למשל. או, דוגמא טרייה, מכשיר כזה שאני לא יודע איך קוראים לו שעושה את הקונוס בצנרת הידראולית - לא יקר במיוחד, אבל ממש לא רב שימושי, ובשביל הפעם בכמה שנים שאני אבנה צנרת בלמים לא שווה לקנות. אבל כיוון R&P? זה דבר שהמשאב העיקרי שהוא דורש הוא זמן. ואני מעדיף להוציא את הכסף על כלים טובים מאשר לזרוק אותו לכל הרוחות, 130 שקל לשעה למישהו אחר.

ניר ל
26-12-02, 14:36
חנן, נכון, אין וויכוח.
נמרוד, עד כמה אתה, חנן או אני זה דוגמה מייצגת ?
אני לא מתווכח אתך ברמה האישית, אני אישית אספתי במשך הזמן את כל הציוד הנ"ל (טוב לא את האינדיקטור)אחרי שהגעתי למסקנה שאני משתמש ואשתמש בו בתכיפות שמצדיקה את זה.
את הרתכת הרי לא רכשת ב 500 ש"ח רק כדי לרתך בוקים ולחסוך 200 ש"ח ואילו אני אמשיך להתעקש לכוון את הרינג והפיניון לבד בדיוק מהסיבות שציינת.
אבל כמה אחוזים מאתנו יצברו כלים בשווי אלפי ש"ח מתוך כוונה להשתמש בהם ולא לראות יותר מוסך ? בכוונה הבאתי כדוגמה את שיפוץ הגיר של יפתח, כיוון שזה מן הסתם המצב שאדם סביר יתקל בו בפירוק של מכלול מסוג זה - ללא נסיון כלים וידע מספיק.
אהה יש פונקציה של סקר, בואו ננסח סקר !

נמרוד
26-12-02, 14:51
כאן הטעות שלך, ידידי.
אתה, חנן, אני - אנחנו האדם הסביר. המסכנים שלא מסוגלים (מנטלית!) לעשות שום דבר בעצמם, וחושבים שזה שמשלמים למישהו אחר הופך את זה ליותר טוב, הם הבלתי סבירים. הם אולי הרוב - כנראה שכן, אחרת המדינה שלנו אולי היתה נראית אחרת...

האמריקאים החביבים באתר שלך, הם חובבים כמונו. נכון, שם דברים יותר זולים ומשכורות יותר גבוהות, אבל יש להם גם מנטליות קצת שונה. שם זה שאתה עובד, מתקן ויוצר דברים בגראז' שלך, זה לא בגלל שאתה קמצן/תפרן, אלא בגלל שזו הדרך הנכונה. ככה התחיל הנרי פורד, ובזכות זה יש להם תעשיית רכב, בין היתר.

ניר ל
26-12-02, 15:04
הדברים שציינת לגבי האמריקאים החביבים הם לא עניין של מה בכך.
נתחיל בזה שיש להם גראז' מצוייד מא' ועד ת', בדיוק בגלל הסיבות שציינת (שכר יותר גבוה, עלות יותר נמוכה). לגבי המנטליות, אני מאמין שמי שהטריח את עצמו לקרוא עד למשפט הזה אינו בוחל בעבודה עצמית על הרכב. אז בוא נסתפק בזה, אני חושב שחנן ניסח את הרעיון בצורה קולעת.

savyon
27-12-02, 23:33
חנן, נמרוד, ניר ושות'
אני משתדל לקנות את הכלים שאני צריך...
אבל במקרה הזה אני מפחד שאני אעשה טעות שבסופו של דבר, תעלה לי הרבה
יותר :( .
אבל, האם אפשר לבנות על מי מכם שיעשה את זה איתי :roll: ?
ואם, רק אם, תסכימו לעשות זאת בצפון (בכרם מהר"ל-חצוף משהו מצידי :oops: ) ארוחה על האש עלי, אייל אני מקווה שאין לך או להוריך התנגדות.
סביון

ניר ל
03-03-03, 16:34
אחרי שבסופ"ש האחרון התפניתי לכוון את הדיפ' האחורי שלי שמילל מאז החלפתי את המייסבים, כמה רשמים מהנסיון הטרי :
* לעבוד מתחת לג'יפ בלי ליפט על העניין הזה זה קריעת תחת - כדאי להוריד את הסרן מהרכב ולהעמיד אותו על מעמד.
* חובה להשתמש במשחה יעודית, אחרת לא רואים את דפוס המגע מדוייק של השיניים, אני רכשתי כזאת משחה בחנות לאספקה טכנית (יצחק שדה 33 ת"א).
* בסרני דנה לא קיימות מגרעות על הקייס לצורך חליצת המייסבים, לכן קשה מאד עד בלתי אפשרי לחלוץ אותם בלי לגרום להם נזק גם עם חולץ מיוחד למייסבים. חליצת המייסב הפנימי בפיניון לעומת זאת, היא הרבה יותר קשה...,עדיף למקם את השימסים בין הקאפה של המייסב לקייס.
* דרושים מספר נסיונות עד שמגיעים לתוצאה רצוייה ובכך גדל הסיכוי להזיק למייסבים.
* זה הרבה יותר קשה ממה שזה נראה בתמונות. שימוש במיסבים עם קוטר פנימי גדול יותר לצורך מדידות היה משנה את כל התמונה.
* אמנם הצלחתי בסוף, אבל לא הייתי מנסה את זה שוב.

שורה תחתונה - כיוון שאיננו יודעים את ההסטוריה של הדיפ' שברשותנו, כדאי מאד להצטייד במשחה מתאימה ובהזדמנות הראשונה (נניח כאשר מחליפים שמן), לבדוק את מצב המייסבים ואת דפוס המגע של השיניים. במחיר של 500 ש"ח כדאי לגשת למוסך אמין שיכוון לכם אם יש צורך.

RINCEWIND
26-03-03, 14:41
הפרוצדורה מורכבת אמנם, אבל כתובה שחור על גבי לבן בספר

איזה ספר? עברתי אתמול על צ'ילטונס והיינס, אין כלום על כיוון קורונה פיניון(אולי החמצתי).
בשתיהם מופיע מידע על החלפת אטם של הפיניון, אבל זהו.
יותר מזה בצ'ילטונס כתוב בפרוש שהכיוון דורש יידע וניסיון .

השאלה היא יותר כללית, מה עושים לבד, ומתי הולכים לבעל מקצוע?
לא חבל להתקין R&P בעלות לא קטנה ולטחון אותו בגלל הרכבה לא טובה?

חנן-ג'יפולוג
26-03-03, 18:24
Haynes suspension, steering & driveline manual
ספר מס' 10345.
אתה יכול לקבל אותו בהשאלה ממני.
לדעתי, אם תעבוד על פי הספר תגיע לתוצאה טובה יותר מ99 אחוז מה"משפרים" בארץ.

asafk
26-03-03, 20:45
יש גם לCJ ספר מצויין בעברית. אתה מוזמן, כתמיד, לצלם ממני. מופיע שם בפרוטרוט כיוון רינג-פיניון, גם לAMC20 גם לDANA44 וגם לDANA30.

אסף.

RINCEWIND
30-03-03, 12:01
עוד לינק די מקיף על התקנה וכיוון :
http://www.angelfire.com/wi/mikeswwwsite/gears/gears.html

ואסף כשיהיה רלוונטי (עוד כחודש) אני יהיה איתך בקשר

נמרוד
16-05-03, 12:19
עוד לינק -
חוברת הוראות של חברת יוקון אקסל אנג גיר. הסברים מעולים באמת!

http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PDFs/Yukon%20Gear%20Ring%20and%20Pinion%20ins tallation%20instructions.pdf

רכס חיים
22-09-03, 19:26
אני חושב שיש לי את רוב הכלים שהזכרתם ואין לי בעיה להשאיל אותם למי שיקח אחריות לשלמותם והחזרתם במועד שסוכם. ההגבלה היחידה חברות בפורום.

RINCEWIND
17-01-04, 17:53
בשעה טובה הגיעו יחסי העברה (4:10), ובעזרת צביקה יש דטרויט מאחורה, עכשיו
צריך להתקין את הכל.
מוסך רוצה בערך 2000 ש"ח עבור העבודה (עם היחסים הבאתי גם קיט התקנה שכולל
את כל המיסבים, אטמים, וצבע ולבדוק דפוס) האם סביר?

האם זה לא פרויקט "גדול" על חובבן מסכן כמוני, שכל הידע שלו בא מקריאת דפים?

ניר ל
18-01-04, 12:53
זה לא גדול עליך, זה פשוט עבודה שחורה.
לסרן הקדמי אתה צריך גם קייס מתאים ליחס ההעברה.
הצעתי לך היא שאם יש לך יום מלא לשרוף על זה, תבקש להשאיל מייסבים חרוטים מעמיקם (רק תדאג להחזיר אח"כ). שחט את הסרן הקדמי (תצטייד מראש בכלים כגון בוקסה לאומי הספינדל, ידית מומנט, בזנט מחורר כדי לפתוח את היוק ).
את השימסים של הפיניון תכניס מאחורי הכאפה של המייסב וכך לא תצטרך לחלוץ אותו כל פעם, בשביל הקורונה תשתמש במייסבים החרוטים, ותתחיל לצרף ולחסר שימסים עד שתגיע לדפוס המתאים. אם ישאר לך תאבון תוכל להמשיך לסרן האחורי, אם תרים ידיים תוכל להרכיב את הסרן בלי התכולה והציריות ולהגיע על הגלגלים למוסך. רק חשוב שזה יהיה מוסך שיעשה עבודה נכונה ולא יגרום לך נזקים.

עמיקם
18-01-04, 18:55
מייסבים לדנה 30 יש לי אם תחליט לעשות לבד.
כמו שכתב ניר תתחיל בקידמי אם תראה שזה גדול עליך יש דרך חזרה שלא כמו באחורי אתה תקוע.
ועוד דבר אני מציע לך לפרק את הסרן ולעבוד עליו כשהוא מחוץ לרכב,בהרבה יותר קל מאשר לעבוד מתחת לאוטו .

RINCEWIND
18-01-04, 19:53
ניר, הקייס המקורי לא מתאים/קטן ל4:10?

ניר ל
19-01-04, 12:18
ניר, הקייס המקורי לא מתאים/קטן ל4:10?

למיטב ידיעתי, לדנה 30 אתה צריך קייס חדש ליחסי העברה מעל 3.73

-->