PDA

צפייה בגרסה מלאה : תיעוד לשיפור הטמפ. בתא הנוסעים של סופה לקראת הקיץ

קיד
09-05-09, 21:47
זהו ללא ספק הפרוייקט הארוך ביותר שביצעתי בסופה שלי. הכל התחיל בחודש ספטמבר 1999, אז קניתי את הסופה. כבר בחודשי החורף הראשונים, הבחנתי כי גם כאשר מערכת החימום סגורה, יש זרימה של אויר חם על הרגליים. היה אז חורף ולמי אכפת.... ואז בא הקיץ והחלטתי שאני ממש לא רוצה אויר חם מהמנוע בתוך תא הנוסעים. מאז חלף זמן רב, והפרוייקט פשוט התארך עד מאוד והסתיים היום לקראת הקיץ האחד עשר של הסופה ברשותי.

רקע טכני: בסופה כמו ברב הרכב המודרני אין ברז בורר במערכת החימום של תא הנוסעים. למעשה מקרן החימום הפנימי מוצף תמיד בנוזל קירור לוהט, ומערכת ויסות הטמפ. בתא הנוסעים פועלת ע"י תריס ששולט על מעבר האויר בין צלעות המקרן. לשיטה זו – בה אין ברז חימום- יש מספר סיבות.
- ברז חימום תלת דרכי נוטה לפתח נזילות מציר ההפעלה לאחר שמתיישן.
- קשה עד מאוד (למעשה בלתי אפשרי) לווסת את דרגות החימום מתחת לערך של 40%. הסיבה לכך נעוצה בהתנהגות של זורמים. כבר בפתיחה זעירה עוברת כמות נוזל גבוהה יחסית. הפתרון לבעיה זו נפתר ברכבי יוקרה מסוימים ע"י ברז חשמלי מפוקד PWM. ברז זה למעשה לא נח אף פעם, כי אם רוטט ללא הפסקה ובקצב קבוע בין מצב פתוח למצב סגור. השינוי הוא רק בזמן השהיה בכל מצב. אולי חנן יהי נחמד ויעלה הקלטה של ריטוטי הברז כפי שהיא נשמעת בתא הנוסעים כאשר הכל מסביב שקט.
- קיים אילוץ טכני נוסף, והוא שהברזים אינם אוטמים הרמתי בכדי למנוע היתפסות המנגנון בתום תקופת הקיץ. במצב סגור, התריס אינו אוטם משטח, אלא פותח מעבר עוקף. זהו למעשה לא ברז סגירה, אלה אלה מנגנון שפותח מעבר חליפי. עקב כך תמיד זורמת כמות קטנה של נוזל חם למקרן.

פתרון פשוט -אך מקובל על רוב יצרני היוקרה בימינו- לבעיות הנ"ל הינו שליטה על זרימת האויר אל המקרן. שליטה על האויר הנכנס קלה לביצוע ומדוייקת להפליא ביכולת השליטה על רמות החימום. שיטה זו יושמה ע"י JEEP הרבה לפני זמנה. כמובן שברבות הימים והרעידות, התריס אינו אוטם כהלכה, אויר מסתנן את המקרן הפנימי ומשם יוצא חם אל תא הנוסעים. מעבר לכך, גוש לוהט בטמפ של 90 מעלות C, מוליך בסופו של יום את חומו אל כל מה שמצוי בסביבתו, וכך כל אזור קיר האש נהיה חם לאחר נסיעה לא בהכרח ארוכה..

הפתרון: התקנת שני ברזים במערכת החימום. ברז א' פתוח בחורף ומאפשר מעבר נוזל קירור את היחידה הפנימית. ברז ב' פתוח בקיץ ומאפשר מעגל קירור קצר לימי הקיץ יאפשר התחממות הומוגנית של בלוק המנוע בימי הקיץ. אני מניח שלכולם ברורה חשיבותו של המעגל הקצר במערכת הצינון.

המערכת פשוטה לבניה, בהחלט לא יקרה, אין בה סיכונים לירידת יתירות מערכת הצינון בשטח, והכי חשוב, היא פתרון מנצח להורדת החום בתא הנוסעים.
הברזים ומחברי T עשויים פלב"מ. מחברי השן לצנרת עשויים פליז. מהדקים של ABA. יש לקנות 70 ס"מ צינור נוסף בקוטר 11/16".
הברזים רותקו אל פלטת אלומיניום, והפלטה חוברה אל המוט העליות של הגריל ע"י 2 ברגי U הלקוחים מנעל כבל. הוספתי חיזוק תחתון לפלטת האלומיניום, המחובר אל תושבת המצבר.

מצב חורף, ברז אופקי פתוח וברז אנכי סגור. כל נזול הקירור מופנה אל תא הנוסעים.

מצב קיץ, ברז אופקי סגור וברז אנכי פתוח. כל נוזל הקירור חוזר ישר אל משאבת המים.

קיד.

lishay7
09-05-09, 22:19
מה מונע מנוזל הקירור לעבור אל המקרן הפנימי כאשר ברז א' סגור וברז ב' פתוח כי לפי התמונה כאשר ברז ב' פתוח ו א' סגור אז המים יכולים לעבור אל המקרן דרך ה t התחתון של המעגל הקצר, אולי צריך לשים עוד ברז בין ה t התחתון לבין במקרן או שאני מפספס משהו

Neilman
10-05-09, 16:54
מצטרף לשאלה של lishay7...
כמו כן אם תוכל לומר איפה רכשת את המחברי T הברזים והמהדקים אני אודה לך :-)

תודה

zor
10-05-09, 17:42
מה מונע מנוזל הקירור לעבור אל המקרן הפנימי כאשר ברז א' סגור וברז ב' פתוח כי לפי התמונה כאשר ברז ב' פתוח ו א' סגור אז המים יכולים לעבור אל המקרן דרך ה t התחתון של המעגל הקצר, אולי צריך לשים עוד ברז בין ה t התחתון לבין במקרן או שאני מפספס משהו
היי,
כל עד אין זרימת נוזל דרך המקרן אזי לא יהיה פיזור חום.

lishay7
10-05-09, 20:12
זה לא נראה לי מדוייק כי עדיין הוא יתחמם מהמים שיגיעו אליו ואם התריס לא הרמתי אז יורגש החום בתא הנוסעים, תחשוב על זה כי לאחר זמן מה הטמפ' במערכת הקירור הוא בערך אותו הדבר בכל נקודה פלוס מינוס אז בסופו של דבר יגיעו מים חמים למקרן והם יחסמו בברז "א" ואז יגרמו לחימום של המקרן ומשם לחימום תא הנוסעים, זה נראה לי היגיון פשוט לא?

גלדיאטור
10-05-09, 20:21
ביצוע יפה מאוד אהבתי
אצלי ביטלתי אותם פשוט ושמתי פקקים על המשאבה ועל הבית טרמוסטט.

הדבר קיים בצה"ל כבר תקופה... אבל לא אסתטי ככה;)

ינון
10-05-09, 20:39
הי קיד
עבודה ממש יפה
איך התגברת על התא גללוני הקשור ליצירת מתח חשמלי בין מתכות כאשר יש נוזל מוליך (אלקטרוליט) בניהן.
ככלל, מגזניום, אבץ ואלומיניום יסבלו ראשונים. התופעה נקראת קורוזיית מיהול. שימוש במחברי מים ביתיים מצופים אבץ (גילוון) הוא מקור לצרות.
(ציטוט של ההתכתבות שלנו בנושא) זה אחד הדברים שבגינם עוד לא הכנתי את הברזים (למרות החום הרב)
ינון ושוב עבודה ממש יפה

קיד
11-05-09, 21:23
הי קיד
עבודה ממש יפה
איך התגברת על התא גללוני הקשור ליצירת מתח חשמלי בין מתכות כאשר יש נוזל מוליך (אלקטרוליט) בניהן.
ככלל, מגזניום, אבץ ואלומיניום יסבלו ראשונים. התופעה נקראת קורוזיית מיהול. שימוש במחברי מים ביתיים מצופים אבץ (גילוון) הוא מקור לצרות.
(ציטוט של ההתכתבות שלנו בנושא) זה אחד הדברים שבגינם עוד לא הכנתי את הברזים (למרות החום הרב)
ינון ושוב עבודה ממש יפה
זה היה ממש קל.
יש לי מקרן מקורי של פעם בעל אמבטיות פליז. לכן מחברי השן עשויים פליז. מחבר T והברזים עשויים פלב"מ 316. אתה יכול לראות את הכיתוב בתמונה.

קיד.

קיד
11-05-09, 21:25
ביצוע יפה מאוד אהבתי
אצלי ביטלתי אותם פשוט ושמתי פקקים על המשאבה ועל הבית טרמוסטט.

הדבר קיים בצה"ל כבר תקופה... אבל לא אסתטי ככה;)
לא תקין!
המעגל הקצר חיוני לפיזור החום כאשר הטרמוסטט סגור.
חימום הומוגני של בלוק המנוע והראש מונעים עיוותים / סדקים.

קיד.

קיד
11-05-09, 21:27
זה לא נראה לי מדוייק כי עדיין הוא יתחמם מהמים שיגיעו אליו ואם התריס לא הרמתי אז יורגש החום בתא הנוסעים, תחשוב על זה כי לאחר זמן מה הטמפ' במערכת הקירור הוא בערך אותו הדבר בכל נקודה פלוס מינוס אז בסופו של דבר יגיעו מים חמים למקרן והם יחסמו בברז "א" ואז יגרמו לחימום של המקרן ומשם לחימום תא הנוסעים, זה נראה לי היגיון פשוט לא?
אתה בהחלט צודק. זה לא מדוייק ובסוף גם וו הגרירה יהיה חם.
אבל יש לי שאלה,
תגיד, בבית כאשר אתה פותח את הברז של המים החמים, יוצאים מיד מים חמים? או שאתה צריך לחכות שהמים החמים "יגיעו"?

מפל הטמפרטורה גדול מקצב ההולכה.
קיד.

רפי47
12-05-09, 13:02
ברכב עם חלונות ניתן להוריד בהרבה ובאופן מוחשי את החום בתא הנוסעים ע"י הכהיית שמשות.
אפשר לבצע זאת ע"י הדבקת פילמים כהים בחלונות הצד האחוריים וע"י פילמים שקופים לגמרי בחלונות הצד הקדמיים.
ביקרתי במקום מקצועי המבצע זאת ושם יש להם מתקן הדגמה פשוט שבנוי מלוח עץ שעליו מניחים את כף היד, מעל כף היד יש זכוכית שמעליה מדליקים נורת להט חזקה כך שמורגש היטב חום הנורה על פני גב כף היד.
מניחים פילם רצוי על הזכוכית ומייד חשים איך החום על גב כף היד פוחת בהרבה.
בנסיון שבוצע על כף ידי גם עם פילם כהה, שנרכש במחירים זולים במקומות שונים, הורגשה רק ירידה קלה בחום על כף היד מה שהוכיח שיעילות פילמים זולים כאלו הנה נמוכה מאוד וזה סתם זריקת כסף לשווא (משיגים רק הפחתת אור ומראה
של "פוזה").
הפילם הכהה (בדרגות כהות שונות) מקטין גם את עוצמת האור החודרת לרכב.
פילמים אלו (הכהים והבהירים) גם מסננים את הקרניים האולטרא סגוליות וזה חשוב לבעלי עור רגיש.
ברצוני להדגיש שמדובר בפילמים שמיועדים לרכב ולכן אין להם כל עוות ראייתי ויש להם גם עמידות גבוהה בפני שחיקה.
בברכה - רפי לין

Neilman
12-05-09, 14:03
נשמע טוב, תן לנו קצת פרטים....
שם של המקום, כתובת, טלפון... עלות.... משהו... רמז...

רפי47
12-05-09, 22:02
בבקשה www.sunfilm1.co.il ויש 2 סניפים, בנתניה וברמת גן ורצוי מאוד לתאם טלפונית עם
פיליפ בטל' 052-4202020.
בברכה - רפי לין

סופת המדבר
16-05-09, 01:31
לדעתי יש עוד דרך לעשות זאת.
את ברז א' משאירים במקומו
את ברז ב' מוציאים ממקומו ושמים במקומו חיבור ישיר ופתוח תמיד מT ל T
ואת ברז ב' שמים אחרי הT התחתון (לכיוון הקיר אש)
ואז יוצא שעל הצינור כניסה יש ברז ועל הצינור יציאה יש ברז
ואז בחורף שתי הברזים פתוחים יש מעבר פנימה והחוצה..
נכון שהמים יעברו גם דרך הT אבל בכל זאת לפחות 70% יעברו דרך
הרדיאטור הפנימי ויהיה חימום
ואז בקיץ סוגרים את שתי הברזים ויש מעבר רק מהקישור בין הTיים

למרות שלא נראה לי שכדאי להשאיר את הרדיאטור הפנימי עם מים תקועים שם
למשך כמה חודשים

kobiarava
16-05-09, 11:46
לדעתי יש עוד דרך לעשות זאת.
את ברז א' משאירים במקומו
את ברז ב' מוציאים ממקומו ושמים במקומו חיבור ישיר ופתוח תמיד מT ל T
ואת ברז ב' שמים אחרי הT התחתון (לכיוון הקיר אש)
ואז יוצא שעל הצינור כניסה יש ברז ועל הצינור יציאה יש ברז
ואז בחורף שתי הברזים פתוחים יש מעבר פנימה והחוצה..
נכון שהמים יעברו גם דרך הT אבל בכל זאת לפחות 70% יעברו דרך
הרדיאטור הפנימי ויהיה חימום
ואז בקיץ סוגרים את שתי הברזים ויש מעבר רק מהקישור בין הTיים

פה הטעות שלך, המים תמיד יעדיפו לזרום בדרך הקצרה ביותר, ובמעבר שבו יש הכי פחות התנגדות, כלומר-אם 2 הברזים שלך פתוחים, עדיין עיקר המים החמים יעברו בלופ הקצר, בין 2 ה-T'ים, ולא דרך הרדיאטור.
ודרך אגב, מאותה הסיבה גם ברז מס' 2 שלך פשוט מיותר, כי הנוזלים לא "יטפסו" דרך צינור היציאה מהרדיאטור אם אין להם מאיפה לצאת.

לדעתי, הלופ של קיד הוא הנכון והיחיד שמתאים בסיטואציה הנוכחית, אלא אם כן רוצים להשתמש בברז 3way אחד שישמש במקום אחד ה-T'ים ויפשט את ההחלפה לסגירה של ברז אחד.

קובי

omri_t
23-05-10, 22:17
מקפיץ ברשותכם,
(בהמשך לשאלה ששאלתי ולפניה לכאן)

אני מעוניין לבצע תהליך דומה בכדי להימנוע מחימום הרדיאטור הפנימי בקיץ.

1. האם אין סכנה כלשהי או פוטנציאל לנזק או קורוזיה באם סוגרים את הרדיאטור כשהנוזל קירור בתוכו?

2. בנושא התא הגלווני , אין לי מספיק ידע בנושא ואיני יודע ממה עשוי הרדיאטור הפנימי שלי.
אני מעוניין להשתמש בחלקים (ברזים ומחברים) אשר לא יגרמו לקורוזיה מוגברת ביתר המערכת.
כמובן שעדיף שהברז יהיה הנקודה הרגישה ולא הרדאטור. - האם פליז עדיף או נירוסטה? או שניהם כפי שבוצע כאן?

3. אני מעדיף ברז שלוש יציאות. מישהו יודע היכן ניתן להשיג? המלצה על חנות שמחזיקה ברזים ומחברים מסוג זה...

תודה!!

סופת המדבר
24-05-10, 21:13
מקפיץ ברשותכם,
(בהמשך לשאלה ששאלתי ולפניה לכאן)

אני מעוניין לבצע תהליך דומה בכדי להימנוע מחימום הרדיאטור הפנימי בקיץ.

1. האם אין סכנה כלשהי או פוטנציאל לנזק או קורוזיה באם סוגרים את הרדיאטור כשהנוזל קירור בתוכו?

2. בנושא התא הגלווני , אין לי מספיק ידע בנושא ואיני יודע ממה עשוי הרדיאטור הפנימי שלי.
אני מעוניין להשתמש בחלקים (ברזים ומחברים) אשר לא יגרמו לקורוזיה מוגברת ביתר המערכת.
כמובן שעדיף שהברז יהיה הנקודה הרגישה ולא הרדאטור. - האם פליז עדיף או נירוסטה? או שניהם כפי שבוצע כאן?

3. אני מעדיף ברז שלוש יציאות. מישהו יודע היכן ניתן להשיג? המלצה על חנות שמחזיקה ברזים ומחברים מסוג זה...

תודה!!

אפשר פעם בשבוע שבועיים (או מתי שתיזכר) שהמוע מונע כמובן
להעביר את הברזים למצב ''חורף'' לחצי דקה ככה שהמים יעברו דרך הרדיאטור הפנימי
ירעננו אותו במים ''חדשים'' ולסגור שוב

סופת המדבר
25-05-10, 19:47
מצאתי באתר של י.ל ברזים ודודים
ברז נירוסטה ג דרך ברז בצורת T (ג' דרך זה הכוונה ל3 דרך)

ראיתי באתר אחר ברז 3 דרכים לא מנירוסטה (רגיל כמו של גינה) עולה איזה 280 ש'ח
אז נראה לי שעל הנירוסטה צריך משכנתא חחח

omri_t
25-05-10, 22:19
גם אני הגעתי לברז הנ"ל.

היום הייתי חורץ, מכיוון שהייתי בכנס בת"א היה לי הזמן לעבור ולקנות את החלקים.
לא קניתי ברזים נירוסטה- הכל אצלי עשוי פליז.
התקנתי הכל תוך אי שקט לגבי נושא הגלוונציה (או איך שלא מנסחים את זה).
אשמח לדעת אם עשיתי טעות בזה שלא קניתי נירוסטה.... (בעיקר מטריד אותי לא להזיק לרדיאטור)

אם מישהו יכול לשפוך אור על הנושא- אודה!

kobiarava
25-05-10, 22:40
אם הרדיאטור מנחושת, והברזים פליז, אין לך שום בעיה. תרכיב עם מחברי שן שגם הם מפליז, ותהינה:).

קובי

סופת המדבר
27-05-10, 20:33
גם אני הגעתי לברז הנ"ל.

היום הייתי חורץ, מכיוון שהייתי בכנס בת"א היה לי הזמן לעבור ולקנות את החלקים.
לא קניתי ברזים נירוסטה- הכל אצלי עשוי פליז.
התקנתי הכל תוך אי שקט לגבי נושא הגלוונציה (או איך שלא מנסחים את זה).
אשמח לדעת אם עשיתי טעות בזה שלא קניתי נירוסטה.... (בעיקר מטריד אותי לא להזיק לרדיאטור)

אם מישהו יכול לשפוך אור על הנושא- אודה!

מאיפה בת'א קנית את הברזים והחלקים?
כמה עלה?
ומה קנית בידיוק? תודה..

omri_t
27-05-10, 20:58
כמו שכתוב כאן בכתבה-

שני ברזים 1/2
4 מחברי שן
1 מטר צינור 14 ממ - להדגיש שזה למים של רדיאטור כדי שיתנו משהו טיפה יותר עמיד.
שני T
באנדים צריך 8 אם מחליפים את הקיימים ברכב.
ניפל לתיאום בין הנקבה של הברז המגשר לT
כאמור הכל מפליז
קח גם טפלון אם אין לך בבית

(תרכיב את זה זמנית בחנות ככה שתוכל לראות שיש לך את כל החלקים)

עלה בערך 300 שקל. (קניתי עוד כמה דברים קטנים)

מ.פ מרכז הצנרת הרצל 123

אצלי העסק יושב זמנית צמוד מעל לצינור של הפילטר אוויר.
הברזים פונים לכיוון מכסה המנוע. כך שהצינורות מנותבים ולא מפריעים או פגיעים.
זו כמובן הזדמנות טובה לראות מה מצב הצנרת.
אני רוקנתי את נוזל הקירור מהרדיאטור למיכל כדי שלא ינזל והחזרתי לאחר ההתקנה.
שים לב לאחר ההתקנה לתת לעסק לעבוד במצב נורמאלי (דרך הרדיאטור חימום ולא דרך הגישור)
כדי שלא ישאר אוויר במערכת.

אם אתה צריך עזרה- רק תגיד \ ה"פ.

omri_t
04-06-10, 20:34
חזרתי לעדכן:

אחרי כמה נסיעות ארוכות, ההבדל תהומי!
אם בתחילת נסיעה אני נוסע עם רדיאטור פנימי עובד, לאחר הפסקה קצרה סוגר את הרדיאטור (ופותח מעקף)
ואין שום רוח חמה בתוך הקבינה, שהופכת במהרה לפריזר!

בנוסף, נתן לי עמוס טיפ-
כפי שנכתב הסיבה לאותה תופעת התחממות היא רוח שנכנסת דרך התריס שאינו אטום לחלוטין.
ולכן- ניתן לחסום לחלוטין את פתח כניסת האוויר מבחוץ (שממוקדם בצמוד לשמשה הקידמית מבחוץ)-
מה שימנע מאוויר מבחוץ להיכנס כתוצאה מהנסיעה.
ואת החימום ברכב \ מפשיר האדים ניתן להפעיל עם יניקת אוויר מפנים הקבינה.
כך שלמעשה לא מפסידים כלום.

אני חסמתי את הפתח ע"י יריעת פל-ציב מצופה באלומניום בגודל שממוקמת מתחת לרשת העליונה ובכך אוטמת את העסק.

-->