PDA

צפייה בגרסה מלאה : תוכנה לתכנון גיאומטריית מתלה עצמות עצה כפולות - McDermott Wishbone

מוטי אלמגור
13-05-09, 19:12
הבטחתי לכתוב הסבר לתוכנה ולכן אקיים :cool:.
ניתן להוריד את התוכנה בחינם כאן - http://www.locostusa.com/yahoo/Wishbone_setup.exe (http://www.locostusa.com/yahoo/Wishbone_setup.exe)

לפני כל ההסברים כדאי להבין משהו אחד חשוב, התוכנה לא אומרת לכם מה טוב ומה לא, היא רק מבצעת את החישובים בהתאם למספרים שהכנסתם ופשוט אומרת מה ייקרה כתוצאה מהנתונים.
לדעתי, מי שלא יודע מהן ההשלכות של הנתונים יתקשה להפיק תועלת.

נתחיל.
הבסיס למדידות הוא ה-Upright, הבולג'וינטים וה-Tie rod כשהם מורכבים עליו, וכדי למדוד אותו נצטרך קודם כל למקם אותו במרחב, ולשם כך נרכיב אותו לגלגל (חישוק וצמיג) שבו נשתמש ברכב.
בשלב של תכנון המתלה כבר בחרתם את הצמיגים בטוח.
בשביל להחזיק את הגלגל בפוזיציה שלו צריך לבנות ג'יג, ואת הג'יג עצמו צריך לבנות כך שיחזיק את הגלגל בזווית הקאמבר הרצויה כשהרכב נמצא ב-Ride height וגם רחב לפחות כמו חצי מרוחב הסרן.
הג'יג כמובן צריך לעמוד על משטח מפולס כדי לקבל מידות מדוייקות.

אחרי שקיבענו את הגלגל אל הג'יג, מסובבים את ה-Upright לזוית הקאסטר הרצויה ומקבעים אותו לגלגל בזוית הזו.
חוטי ברזל עושים כאן את העבודה כמו שצריך.
ואחרי כל ההכנות האלו אפשר סופסוף להתחיל למדוד את המיקומים של הבולג'וינט העליון והתחתון, וכטיב המדידות ככה גם התוצאות, אז קחו את הזמן למדוד במדויק ושבע פעמים אם צריך כדי לוודא.

מדידת בולג'וינט תחתון -
מודדים את המרחק של מרכז הכדור ממרכז הסרן (ציר Z).
מודדים את המרחק של מרכז הכדור מהמשטח שעליו עומד הגלגל (ציר Y).
למיקום הבולג'וינט התחתון על ציר האורך נתייחס כנקודת 0 (ציר X = אפס).

מדידת בולג'וינט עליון -
מדידה של המרחק שמרכז הבולג'וינט העליון נמצא מאחרי מרכז הבולג'וינט התחתון על ציר האורך (ציר X).

מדידה של ה-Tie rod -
מדידה של המרחק שמרכז הכדור של ה-Tie rod נמצא לפני או מאחרי מרכז הבולג'וינט התחתון על ציר האורך (ציר X).

ועכשיו כשכל המדידות הסתיימו פותחים את התוכנה בקובץ Example ומשנים בו את הערכים בהתאם למה שמדדתם, אח"כ פשוט שומרים את השינויים תחת שם אחר בלחיצת F10.
זה גם המקום להכניס בתוכנה את ערך הקאמבר שמדדתם לפיו, קוטר הגלגל ורוחב הסרן.
שימו לב שיש מקם גם להכניס ערך של Toe סטאטי, את שלי תיכננתי עם ערך 0.

בשלב זה אפשר למקם במרחב את נקודות העיגון הפנימיות של הזרועות ומסרק ההגה ולבדוק את התוצאות ע"י שינוי בערכי Bump, Roll ו-Steer.
שימו לב שערכי ציר X של נקודות העיגון הפנימיות של הזרועות לא משנים כלום במידה וערך ציר Z זהה.

אני בטוח שיש שאלות, אז יאללה, תרביצו :)!

מוטי

צירפתי תמונה ודיאגרמה של הג'יג שלי (מצטער, אין לי תמונות טובות במיוחד) ותמונות מסך של התוכנה.

נמרוד
14-05-09, 21:03
האם ניתן לשנות בתוכנה גם את זויות צירי הזרועות או שהם תמיד מקבילים לציר הראשי של הרכב?

אני מבין שהתוכנה מחשבת עבור הרכב כולו, מתלים קדמיים ואחוריים ביחד, האם יש תצוגה גרפית של צירי הגלגול או שמה שבתמונה זה מה יש?

מוטי אלמגור
14-05-09, 21:26
נמרוד, אל תהיה חאפר :p, תציץ בתמונה שצירפתי עם כל הטבלאות ותראה שלכל נקודת עיגון אפשר לשנות את המיקום בחלל בנפרד.
התוכנה מחשבת כל סרן בנפרד, לא את כל האוטו.
במסך שמראה את התנועה של ההיגוי ניתן לראות כל קומבינציה של Bump, Roll ו-Steer.

מוטי

נמרוד
17-05-09, 08:14
אני לא יודע איך להסתכל על כל כך הרבה מספרים בבת אחת על מסך שחור... זה רץ בחלון דוס? :D

נראה נחמד בסך הכל, יש בפורום כאן קישור לתוכנה שנראית דומה ובנוייה מקובץ אקסל, שרצה בפורומים אמריקאים כבר הרבה שנים. כשמשתמשים בתוכנות CAD מודרניות אין צורך בתוכנות עזר משחר ההיסטוריה ;)

יש את עניין האינטראקציה בין הסרן הקדמי והאחורי, נושא שלא נדון רבות בספרות המקצועית, בבחינת "חור אפור", בגלל זה שאלתי. בסופו של דבר יש ציר גלגול אמיתי שעליו הרכב מגלגל שעובר בין מרכזי הגלגול הקדמי והאחורי שמנותחים בנפרד בשיטות המסורתיות, הדו-מימדיות. ברכבי כביש אני מניח שכל הדברים האלו פחות קריטיים כי תנועות המתלים קטנות מאד והכל נופל תחת ההגדרה של זויות קטנות, ברכבי שטח למרות שהעקרונות זהים התנועות הגדולות מסבכות מאד את העניין... תוסיף את העובדה שברוב גדול של רכבי השטח יש מערכת מתלים קדמית ואחורית שונות מאד (A-arm מקדימה וtrailing arm או סרן חי מאחורה) ומקבלים כל מיני התנהגויות מוזרות שאף אחד בכלל לא טרח לנתח אותן בספרות המקצועית שרובה ככולה מדברת על מכוניות לאספלט.

מוטי אלמגור
17-05-09, 19:33
זה רץ בדוס ובאמת פרימיטיבי לאללה, אבל יעיל ביותר לצורך העניין.
לכל נקודה יש ציר X,Y ו-Z.

מוטי

-->