PDA

צפייה בגרסה מלאה : Zig-Zag - למישהו חסר קצת מהלך מתלה?

אדי
30-03-03, 12:34
יצא לי לראות מודעה בפור-ווילר על מוצר שנקרא זיג-זג לג'יפים עם קפיצי עלים .
מישהו צריך עוד קצת מהלך מתלה?

http://www.nthdegreemobility.com/assets/zz/zz_01_02.jpg

הרעיון נראה נחמד מהסתכלות ראשונית , אבל נראה לי שזה עוד תחליף לריבולברים . ולא נראה הכי יציב בעולם כשהמערכת פועלת (בנסיעת כביש המערכת מנותקת) .
המערכת לא עובדת טוב עם קפיצים שמגביהים את הרכב מעל 4" (בגלל אורך הקפיץ בסגירה) ועדיפה עם קפיצים רכים בעלי קבוע קפיץ נמוך .
קישור לאתר החברה : http://www.nthdegreemobility.com/zig-zag.htm .

מה דעתכם?

אדי

חנן-ג'יפולוג
30-03-03, 12:52
לא ממש תשובה לשאלה, אבל זה קשור:
טיילתי בשבת הזו עם עוד כמה חברים עם רכבים משופרים ברמה זו או אחרת. מעלות זיק, מחמל, חווה היו המקומות היותר מעניינים מבחינתי בטיול.
בלי להיכנס לכל הדברים המעניינים שאדם יכול לחשוב עליהם בעקבות טיול כזה אני חשבתי אחריו על אספקט מסוים בטיול הזה ושראיתי אותו גם בטיולים אחרים לאורך השנים.
רכבי שטח שונים לחלוטין זה מזה אבל עם שתי נעילות 100 אחוז וצמיגים בגודל וייעוד זהים (במקרה הספציפי של שבת אנחנו מדברים על צמיגי אמ. טי. 31 אינטש) יתנו ביצועים זהים עד כדי בחילה.
עם הגבהה, בלי הגבהה, ריבולברים, דרופ קיט, קפיצים סטנדרטיים, כנפים מורמות לטובת מהלך מתלה, בודי ליפט, צ'יפים למנוע, אגזוזוים ומסננים פתוחים, סטנדרטיים, יו ניים איט, בשורה התחתונה קשה מאוד עד בלתי אפשרי למצוא הבדלים בעבירות. אם הם ישנם אז הם באחוזים שאולי שווים השקעה לצרכי תחרויות, לא לצורכי טיולים.
ורכב אחר, בלי נעילות בכלל אבל עם צמיגים 37 אינטש, עשה בית ספר בזיק כמעט לכולנו.
אז מה אני חושב? צמיגים מה יותר גדולים, שתי נעילות ורכב שמסוגל לשרוד איתם, אלו הדברים הבאמת חשובים לצרכי עבירות. כל השאר זה התעסקות בפיין טיונינג.
לא?

אדי
30-03-03, 13:00
מה שנכון - נכון . אני מסכים איתך .
ברגע שאתה נעול קדימה - אחורה , השפעת מהלך המתלה על העבירות לא משמעותית . ואני מעריך שגם שאר השיפורים לא משפיעים עד כדי כך . אבל זה מצטלם טוב :D .

אדי

asafk
30-03-03, 13:07
אהמ... אהמ...
הדבר הכי :!: חשוב זה הגודל של הצמיגים.
ההבדל בין 31" ל33" זניח, אולי, אבל 37" זה בהחלט כבר ליגה אחרת! (ע"ע האמר- בלי מתלים, עם נעילות מחורבנות, 'הולך' איפה שאנחנו מתחרבשים)

אסף.

RINCEWIND
30-03-03, 14:17
כן אבל...
אם תנעל קדימה אחורה, וגלגלים יותר גדולים וזהו, אז...
החיים יהיו די משעממים,
מזכיר לי שאלה ששאלתי בזמנו לגבי מי צריך את כל השיפורים,
לדעתי, זה משחקים לילדים גדולים (ולא, אני לא רואה פסול בזה)

נמרוד
31-03-03, 15:04
ולעניין עצמו, ה"זיג-זג"....
נראה לי מאד מוזר. אין שאקלים בכלל, כלומר שהקפיץ מזיז את כל המכלול קדימה אחורה בעבודה רגילה. אם נועלים את כל המתקן בנסיעת כביש כמו שאני מבין, אז איך בכלל הקפיץ עובד? ובכל מקרה התנועה של שני הקפיצים מצומדת - המשמעויות של זה לא נהירות לי לגמרי.

בתמונה אחרת מהאתר שמתי לב שהם משתמשים בלינקים נוספים קשיחים, ומשום מה לא מדברים על זה. מאד מוזר.
http://www.nthdegreemobility.com/assets/zz/zz_01_01.jpg

זאביק
31-03-03, 15:09
בתמונה האחרונה שנמרוד שם,
נראה כאילו החלק הקרוב שמחובר לשלדה, מחובר במקום השאקל, ויש לו חופש.
כך שלא צריכה להיות בעייה של תנועת קפיץ בצד הזה.

אדי
31-03-03, 15:55
אני חושב שהכוונה של נמרוד היא שנוצר מצב שאתה כאילו מחבר בין שני השאקלים כך ששניהם באותה זווית כל הזמן . יצא לי לראות כבר 2 ג'יפים עם שאקלים שהיו מחוברים ביניהם .

asafk
31-03-03, 18:13
יש שם משהו שמחובר לסרן באמצע- נראה כמו זרוע רדיוס. :?:

אסף.

Moogi
01-04-03, 20:49
הרעיון ביותר מהלך מתלה הוא עבירות טובה בלי נעילות - נעילות זה כבר משהו אחר, אבל:
גם ברכב נעול מהלך המתלה חשוב ליציבות במעברים טכניים שכן גלגל שיורד עמוק לתוך הבור זה כמו שאופנוען מוריד רגל לקרקע (אם הבנתם את הכוונה שלי) ולכן גם מהלך מתלה טוב נחוץ בכל מקרה. באותו מצב גם המתלה מאפשר לסרן להיכנס לזוית רצינית בעוד שהרכב נשאר בזוית יציבה יחסית - דבר שקצת קשה לרכב עם שני גלגלים באוויר לעשות.

זאביק
02-04-03, 11:44
moogi,

מה הקשר בין מה שכתבת לשאלה?
(בלי קשר אם הוא נכון או לא נכון, זה כבר עניין של השקפה)

Moogi
02-04-03, 22:58
זאביק, אין קשר לשאלה, מה שכתבתי הוא תגובה בהמשך לעובדה שהוזכר כאן שאם יש שני נעילות אין חשיבות למהלך המתלה.

נמרוד
03-04-03, 15:26
הרעיון ביותר מהלך מתלה הוא עבירות טובה בלי נעילות - נעילות זה כבר משהו אחר, אבל...
.

תקנו אותי אם אני טועה...אבל:
אין עבירות טובה בלי נעילות

elitkh
03-04-03, 16:42
"מוט הרדיוס" משמש לשמירה של המרחק בין הקפיצים ומניעת תנועה שלהם ביחס לציר האורכי של הרכב אבל מאפשר תנועה חופשית שלהם למעלה ולמטה
פעולה דומה לזאת של ריוולוורים.
רעיון וביצוע יפים.
אני אישית לא אוהב ריוולוורים.
אלי

Moogi
04-04-03, 15:46
תקנו אותי אם אני טועה...אבל:
אין עבירות טובה בלי נעילות [quote]

אתה טועה, יש עבירות טובה מאוד עם מהלך מתלה טוב וגמיש בלי נעילה... אבל אני בטוח שאני לא צריך לספר לך...

נמרוד
05-04-03, 20:42
מוגי, אולי באמת תספר לי.
עוד לא ראיתי רכב בעל דיפרנציאלים פתוחים המתקרב ברמת העבירות, לפי כל הגדרה אפשרית, לרכב כפול נעילות. פשוט לא. רכב ללא שני דיפרנציאלים פתוחים איננו ולא יכול להיות רכב עבירות.

ערן המסוקס
05-04-03, 22:33
א. רכב ללא נעילות כן יכול להתחרות ברכב כפול נעילות. נעילות נותנות את השיפור הכי דרמטי מכל שיפור אחר. זה נכון, אבל לשאר המכלולים ברכב יחד יש השפעה שלעיתים תתן עדיפות לרכב ללא נעילות על כפול נעילות. וזה בעיקר במקומות בהם דרוש כח מנוע, משקל נמוך וצמיגים גדולים.

ב. מהלך מיתלה תמיד יתן יכולת טובה יותר לרכב, גם אם הוא נעול. אין מה לדבר על יציבות כי לדעתי זה ברור, אבל גם באחיזה על משטחים דרדרתיים ובעיקר במשטחים טובעניים היתרון יהיה מורגש.
זה פשוט מאוד, יותר נקודות אחיזה לרכב. אחרת לא היה אפילו צורך ממשי ב 4X4 שלא נדבר על נעילה קדמית.

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 00:36
ערן, אתה יכול לגבות את מה שכתבת בסעיף ב' בהסבר פיזיקלי, שמלווה כמו שצריך בנוסחאות ומספרים?
זה לא נכון, אגב, אבל אם אתה חושב אחרת אתה צריך לדבר במספרים, לא לזרוק הנחות שגויות לאוויר.
בוא נפשט את הסוגיה כדי שיהיה לך קל יותר:
תראה לנו שהזווית שבה רכב כפול נעילות ללא מתלים יהיה מסוגל לעלות תהיה קטנה יותר מאשר הזווית הנ"ל ברכב אחר כפול נעילות עם מתלים בעלי מהלך אינסופי.

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 00:39
ובשביל שלא תשתעמם לאחר שתפתור את השאלה הראשונה קח עוד סוגיה:
כמה נקודות אחיזה, או: מה יהיה שטח המגע עם הקרקע ברכב ללא מתלים, 14 PSI בצמיגים, שנמצא בהצלבה והוא על שלושה גלגלים, ומה יהיה שטח המגע ברכב עם מתלים עם מהלך אינסופי?

התשובה (במהופך) אותו שטח מגע ואותו מספר נקודות אחיזה, נראה אותך מוכיח אחרת.

ערן המסוקס
06-04-03, 01:01
אני מאמין שיש סיבה שהומצא הזחל לא כן? לדעתי זאת הוכחה נחמדה מאוד לכך ששטח מגע גדול מאוד נותן יותר מקומות אחיזה. למה יש לך צמיגים רחבים על הרכב שלך? הלא היית יכול להסתפק בצמיגי האופניים המקוריים שבאים עם הג'יפ, אין הרבה הבדל בקוטר, המכלולים היו סובלים פחות ולא היית צריך לחתוך כנפיים. אז למה?
כמובן שכאשר יש לך פחות נקודות מגע על הקרקע המשקל מתחלק על נקודות המגע האחרות, אבל ככל שיש לך פחות נקודות מגע עם הקרקע כך הסיכוי למציאת נקודה עם אחיזה הדרושה להתקדמות קטנה.
כמובן שאם נקח לצורך ניסוי משטח אספלט אחיד ואיכותי היצוק עם מהמורות אשר יצליבו רכב אחד נעול ללא מתלה ואחר נעול עם מתלה שניהם יתפקדו כנראה בדיוק אותו הדבר. אבל בשטח, במציאות, הקרקע מתחתינו מגוונת מאוד ותמיד יש סיכוי שהגלגל שמרחף לו באוויר נמצא בדיוק מעל הנקודה שהיתה מוציאה אותנו מהברוך.
בבוץ לא טובעני לדעתי גם תיהיה עדיפות למהלך מיתלה מכיוון שכך יהיה עוד "משוט" שיסייע בקידום הרכב.
מספרים אני ממש לא יכול לתת לך, כי החישובים כאלה הם כמו לבקש ממני לשרטט לך דגם מטוס אווירודימני המושלם ביותר. פשוט לא?! :shock:

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 01:19
ערן,תסתכל על הסוגיה השנייה שהצגתי בפניך.
אתה יוצא מנקודת הנחה ששטח המגע של ארבעה גלגלים גדול יותר משל שלושה גלגלים או שני גלגלים שיושבים על הקרקע, ואם היית פותר את הסוגיה השניה היית מגלה שזו טעות.

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 01:25
אגב, מה שכתבת בנושא הזחל נכון: כמה שיותר שיניים שיגעו בקרקע, תהיה יותר אחיזה, אבל במקרה שלנו: ארבעה צמיגים פניאומטיים. שטח המגע עם הקרקע לא משתנה כפונקציה של מספר הצמיגים הנוגעים בקרקע. אם היית משחק עם המספרים בעצמך או מוצא את הדיון בג'יפולוג שבו הסברתי את העניין, היית רואה את זה בעצמך.

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 11:06
ובשביל לא לחזור על דיונים:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=202&postdays=0&postorder =asc&highlight=לסמ%20ר%20גלגלים&start=40

נמרוד
06-04-03, 15:18
ערן, תהיה רציני לרגע:
אתה באמת חושב שיש מקום כלשהו, שבו אתה תנהג בג'יפ שלך כמו שהוא כרגע ותעבור, לאחר מכן אני אתקין , בג'יפ שלך, שתי נעילות, ואתה שוב תנהג ובאותו המקום לא תצליח לעבור?
לעומת זאת ברור לך שיש אינספור מכשולים שבהם אתה תעבור בקלות עם שתי נעילות ולא תצליח בלי? אם הדברים האלו לא ברורים לך כשמש, אז כנראה שאתה באמת מסניף יותר מדי סיליקון... :D

והתשובה הכנה שלך לשאלות האלו היא מה שעומד בבסיס הדיון. בשביל מה להתקשקש?

ערן המסוקס
06-04-03, 19:28
קודם כל אני לא מעיז להסניף סיליקון. תנסה ותבין.. :oops:
בכל מיקרה אמרתי, שנעילות הן התוספת שמשפרת את העבירות בצורה הדרמטית ביותר מכל השיפורים. ומכאן ברור כשמש שהיא לא גורעת מעבירות. זאת לא היתה הכוונה שלי. הכוונה שלי היא שעדיין יהיו מקומות שאני עם הג'יפ המעפן שלי אצליח לעבור בעוד נניח פאג'רו ארוך (דיזל דור ישן) כפול נעילות לא יעבור, ולו רק בגלל יתרונות אחרים שיפצו על חוסר הנעילות אצלי.
שלא נדבר שמנסיון שלי, היכן שרכבים חסרי מהלך מיתלה מספק כמעט התהפכו ונאבקו דיי קשה למרות נעילה אחורית אני עברתי בצורה חלקה ואיטית כאשר הרכב במצב כמעט אופקי לחלוטין. כמובן שזה קרה במקום מסויים ויש סיכוי טוב שבמקומות אחרים הרכבים האלה יאכילו אותי אבק רק בגלל הנעילה שלהם.
אבל עדיין, אתם בעצמכם אמרתם שהטנדר חסוך הנעילות של אריק 2 עשה לרובכם בית ספר.
בכל מיקרה זה ויכוח סרק. אם היתה לי סבלנות הייתי בודק מה השטח שנוצר ע"י 4 צמיגים ולעומתו ע"י 3 צמיגים בלבד שמחזיקים יותר מסה. ממה שאני חושב יהיה הפרש קטן לטובת 4 גלגלים אבל הוא יהיה דיי זניח.
חוץ מיציבות עדיפה לרכב עם מהלך מיתלים גדול בהצלבות גם העומס על המיכלולים יהיה קטן יותר ומחולק טוב יותר.

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 20:17
לאריק יש צמיגים 37 אינטש וכמו שנכתב בדיון הזה קודם, גודל הצמיגים הוא הדבר הכי חשוב חוץ מנעילות אם לא יותר חשוב מהן.
בזה אתה לא מחדש כלום, אבל מה שנכתב כאן קודם זה שעובדתית: לא הצלחנו אף פעם לראות יתרון לרכב עם מהלך מתלה גדול ברכבים כפולי נעילות.

נמרוד
06-04-03, 20:54
אריק לא עשב בית ספר... הוא עלה את מעלה זיק באלגנטיות, מה שרכב אחר בלי נעילות יתקשה מאד לעשות... עדיין, חנן בג'יפ עם שתי נעילות עלה יותר בקלות ממנו - בנסיון ראשון, בלי לעצור ובלי לפרפר גלגל מהשלט שבתחתית עד ראש המעלה. כאשר לאריק יהיו שתי נעילות, הוא כנראה יעשה בית ספר לכולנו.

LAREDO
06-04-03, 23:44
אני לא הולך לתת פה דג"ח של הנושא ולא לפרט יותר מידי אבל:
1. היתרון היחידי שיש למערכת מתלים היא בתחום האקטיבי שלה שהוא קטן בהרבה מן המהלך .
2. נעילות הן דבר רע, אבל עד שתהיה מערכת מתלים אקטיבית בעלת מהלך של כ30-50 ס"מ הן הדבר הכי חשוב שיש.
3. גודל צמיג לא רלוונטי לוויכוח מתלים/נעילות.
לרדו

חנן-ג'יפולוג
06-04-03, 23:59
אמיר, מערכת מתלים, כמה שתהיה מעולה, רלוונטית מבחינת האחיזה רק למקומות עם שבהם הקרקע לא מישורית. על משטח ישר לחלוטין למהלך המתלה אין שום רלוונטיות ועדיין, הדיפ' הפתוח יעביר לשני הצדדים את המומנט המקסימלי שניתן להפעיל על הגלגל עם האחיזה החלשה יותר ולכן, דיפ' פתוח עם המתלים הכי טובים בעולם שיגיע לקטע שבו לגלגל אחד יש אחיזה פחותה בקרקע בגלל סוג הקרקע (לדוגמא: בוץ בקוליס הימני של שביל ישר לחלוטין), יתן משיכה קטנה ביותר או אפסית.

תכניסו לכם טוב טוב לראש: עם מתלים בלי מתלים, רכב שטח חייב לפני הכול לסובב את כל הגלגלים ללא שום תנאי.

ארז
07-04-03, 00:41
מבחנתי אין ויכוח בכלל השיפור שמשפיע הכי הרבה על העבירות של רכב הוא בראש ובראשונה הנעילות.
רכב לא נעול ,לא תהיה לו עבירות כמו לרכב נעול ולא משנה כמה מהלך מהלך מתלה יהיה שם (אני כמובן מתכוון לרכב כפול נעילות)
כמו שחנן כבר הזכיר מה קורה איפה שהמתלה כמעט ולא עובד?דרדרת ישרה,בוץ,חול עמוק....שם מה בדיוק יעזור לי מהלך של 10 וחצי מטר?
הדבר הבאה שמשפיע יותר מהכל הוא גודל הצמיגים,רואים את זה היטב על אריק עם ה37 וגם על הדיפנדר של ספי עם ה35 שפשוט נוסע איפה שכל השאר נתקעים(אותו דגם רכב,עם אותה מערכת מתלים,רק הצמיגים גדולים יותר)
לאחר 2 הסעיפים האלו מגיע מערכת המתלים שלדעתי בהפוך מחנן בהחלט משפיע לטובה על העבירות ובמיוחד על היציבות בזמן מצבי קיצון.

asafk
07-04-03, 01:58
נחזור שניה לפיזיקה (בעצם, לשיעור השני בדינמיקה של רכב מנועי, שתושאל כאן לרכב שטח)

תאחיזה (Tractive effort)= הכוח המירבי שגלגל יכול להפעיל על הקרקע= מקדם חיכוך X כוח נורמלי על הגלגל. שימו לב- לא לחץ אוויר, לא שטח מגע. מקדם חיכוך וכוח נורמלי. אם ניתן לגלגל יותר כוח ממה שאפשר להעביר לקרקע- הגלגל יסתובב במקום והרכב לא יסע- והרי ההגדרה הפיזיקלית לפירפור.
עכשיו חנן יגיד- "אבל מקדם חיכוך זה בין חומר לחומר, וכאן אין שני שטחים אחידים". זה נכון. ועכשיו שטח המגע מתחיל לשחק. המקדם חיכוך הוא בין הצמיג לקרקע. בין הגומי של הצמיג לחומר של הקרקע. מספיק שיש נקודה אחת שבה יש מגע בין הצמיג לקרקע ויש בה כוח נורמלי שייצור "תאחיזה" (מילה איומה לא יודע מי המציא אותה), והגלגל יכול להעביר כוח. כמה ששטח המגע יהיה יותר גדול- גדל הסיכוי שתהיה נקודה שיש בה מקדם חיכוך טוב. התאחיזה לא גדלה משטח מגע גדול. הסיכוי למצות את הפונציאל למקדם חיכוך גדול (ולתאחיזה גדולה) גדל עם הגדלת שטח המגע.
דיפ' פתוח- הגלגל עם התאחיזה הקטנה (מקדם חיכוך קטן או כוח נורמלי קטן) מגביל את הכוח שהרכב כולו יכול להעביר לקרקע. ולא משנה כמה כוח יש לרכב, משנה מתי הגלגל ימצה את התאחיזה. דיפ' נעול- כל גלגל מעביר כל מה שהוא יכול (מבחינת מקדם חיכוך וכוח נורמלי) לקרקע, מי יותר מי פחות.
רכב 4X4 יוכל לטפס שיפוע תלול יותר מרכב 2X4, כי יש 4 גלגלים מונעים, זה אומר 4 פעמים כוח נורמלי X מקדם חיכוך. רכב הנעה אחורית יטפס שיפוע תלול יותר מרכב הנעה קדמית, כי יש על הגלגלים המניעים כוח נורמלי יותר גדול. (בהנחה שיש מקדם חיכוך אחיד, וחלוקת משקל שווה, והכוח הנורמלי אחיד בימין ושמאל).

זה למה כדאי לנעול (לא שמישהו פיקפק, רק לשים דברים על בסיס מוצק, שתוכלו לעשות כמוני- שיש כאלה שחושבים שאני יודע על מה אני מדבר, בגלל שאין להם כוח להיכנס לזה- דינמיקה, עניינים...). זה גם למה (כמו שאמיר רשם איפשהו) חשוב יותר מהלך מתלה אפקטיבי מסתם מהלך מתלה (שגם כבודו במקומו מונח, ולא ניכנס לזה שוב- כן, זה מוסיף וחשוב מאד ליציבות, לביטחון העצמי ולפוטוגניות של הג'יפ, אבל לא לתאחיזה).

גודל הגלגלים מסובך יותר להסביר איך משפיע (צריך ציורים... וכבר ראינו שאני מוגבל מכדי להכניס אותם), אז בהזדמנות אחרת, רק רמז... כלל אצבע הוא שרכב 2X4 יכול לטפס מדרגה שגובהה 1/3 קוטר גלגל. רכב 4X4 יכול לטפס מדרגה שגובהה 1/2 קוטר גלגל...
אז מה היתרון של 37" על 31" ?? :wink:

אסף.

נמרוד
07-04-03, 18:18
אני לא הולך לתת פה דג"ח של הנושא ולא לפרט יותר מידי אבל:
1. היתרון היחידי שיש למערכת מתלים היא בתחום האקטיבי שלה שהוא קטן בהרבה מן המהלך .
2. נעילות הן דבר רע, אבל עד שתהיה מערכת מתלים אקטיבית בעלת מהלך של כ30-50 ס"מ הן הדבר הכי חשוב שיש.
3. גודל צמיג לא רלוונטי לוויכוח מתלים/נעילות.
לרדו

נעילות הן דבר רע אמיר? הרחב והסבר... אני טוען להיפך - נעילות מלאות הן המצב הטבעי. הדיפרנציאל פתוח הוא ה"רע ההכרחי".

נעילה מלאה, ציר קשיח משמש לא רק ברוק-קרולינג איטי. אלא גם:
במירוצי מדבר מהירים.
במיאוצי דראג על אספלט.
ולעיתים גם במכוניות מירוצי כביש, אם כי באלו בד"כ ישמש דיפ. מוגבל החלקה מסוג כזה או אחר.

כמעט אף רכב מירוץ לא משתמש בדיפרנציאל פתוח רגיל, והסיבה היא שהדבר הכי חשוב בכל סוג של מירוץ מהירות ( = 99% מהספורט המוטורי בעולם... אין הרבה מדינות שיש בהן "תחרויות ניווט בלתי תחרותיות"... :lol: )על כל סוג של כביש וקרקע, הוא להוריד את הכוח לקרקע, כל הזמן. בדיפרנציאל פתוח אתה תמיד מוריד לאדמה פחות כוח ממה שאפשרי, כי הגלגל עם פחות משקל עליו - הפנימי בפנייה, הוא שקובע. המצב היחיד שבו דיפ. פתוח יתן את אותו "כוח מושך" כמו דיפ. נעול/מוגבל החלקה הוא כשלשני הגלגלים בדיוק אותה אחיזה - והמצב הזה לא קיים, לא בתיאוריה ולא במעשה.

אם כבר דנים בנושא, אז התפקיד מספר אחד של מערכת המתלים זהה - לגרום לכך שכל הזמן יש מקסימום משקל (=כוח נורמלי) על כל אחד מהגלגלים המניעים.

LAREDO
08-04-03, 00:17
אני כנראה צריך להסביר שוב,
מערכת מתלים אקטיבית (מבוקרת מחשב כמובן) תדאג שעל כל גלגל יהיה בדיוק אותו כוח אחיזה כמו על חברו לסרן - אם תרצו שיפור של הכריות שהיו לי על הרכב בהן שלטתי על כל צד בנפרד.
נעילה היא דבר "רע" בגלל כל הדברים שהיא מונעת מאיתנו (סיבוב לדוגמא) אבל כרגע היא הכי טוב שיש למעט מערכת אחת שנמצאת בדגמי יונימוג ייעודיים שבהם אין נעילות ואין ציריות אלא ממיר מומנט לכל גלגל, וכך כל גלגל מקבל אך ורק את המומנט המירבי שהוא יכול להעביר (יש למעכרת המון חסרונות אבל בשטח טכני היא אלופה - וראיתי רק סרטונים לא התנסיתי)
לרדו

נמרוד
08-04-03, 00:31
אמיר, שתית לנו חשיש?

נתחיל מהדבר השני שאתה מדבר עליו - מנוע מבוקר נפרד לכל גלגל, שיכול להיות הידראולי או חשמלי. אין בזה חידוש, יש לזה יתרונות רבים וחסרונות אחרים, וזה לא רלוונטי לדיוננו...והנושא הראשון - מערכת מתלים אקטיבית - גם בזה אין חידוש, יש יתרונות עצומים, יש חסרונות מסוימים - וכמו שאין צבא בעולם שיקח אותך סרג'יו, אין מערכת בקרה בעולם שתוכל לוודא שעל כל גלגל יהיה בדיוק אותו כוח אחיזה כמו על חברו לסרן. וגם זה ממש לא רלוונטי לדיון... אנחנו בכל זאת מגבילים את עצמנו בהכרח לדיון בכלי רכב עם גלגלים פנאומטיים, מערכות מתלים רגילות, מנועי שריפה פנימית וכולי... בקיצור ג'יפים. אחרת למה שלא נדבר על רחפות ועל הליקופטרים?
ולמה אתה אומר שנעילה מפריעה להסתובב? מי שיש לו נעילה אחורית אוטומטית ולא מצליח להסתובב, שירים את היד 8)

ד.א. ברוך שובך אמיר. חסרת בפורום. אני מקווה שההעדרויות שלך יהיו קצרות יותר בעתיד!

נמרוד
21-04-03, 19:51
אני כנראה צריך להסביר שוב,
מערכת מתלים אקטיבית (מבוקרת מחשב כמובן) תדאג שעל כל גלגל יהיה בדיוק אותו כוח אחיזה כמו על חברו לסרן - אם תרצו שיפור של הכריות שהיו לי על הרכב בהן שלטתי על כל צד בנפרד.

במחשבה שנייה, אני שתיתי חשיש...
לא שמתי לב שכתבת פה שטות בלי לשים לב.... שום מערכת בקרה אקטיבית לא תדאג לזה שכשהג'יפ עומד בשיפוע חלוקת המשקל על כל הגלגלים תהיה שווה.

ערן המסוקס
26-12-03, 03:49
פתאום עכשיו נזכרתי במיקרה בו רכב כפול נעילות שחרר את הנעילות שלו (או רק את האחורית) לטובת טיפוס מדריגה גבוהה וישרה בשיפוע חריף. עם נעילות ובלאגנטיות זה לא הלך. בכל אי אפשר כי נשבר, ולכן הוא שחרר נעילות וכך הצליח לעלות..
ברור לי שנעילות חשובות יותר לעבירות ממהלך מתלה, אך רכב נעול בנעילות אוטומטיות לדעתי יסבול מחסרונות במספר לא מבוטל של מקרים. אבל זה כבר שייך לדיון של נעילות נשלטות מול אוטומטיות.. :roll:

רכס חיים
26-12-03, 17:58
מנסיוני בתחרויות עבירות עם יונימוג בנזין {והרבה}, סדר החשיבות של המערכות הוא כזה - דבר ראשון והחשוב ביותר זה גיר עם מהלך טחינה/ גריסה של 1 עד 2 קילומטר לשעה.{ יש דבר כזה } דבר שני זה בלי ספק מבחינתי - שתי נעילות מיכניות 100% ללא סיפורי החלקה 70% או משהו דומה. דבר שלישי וחשוב זה משקל עצמי קטן ככל האפשר - לא דומה להעלות 2.5 טון את מעלה זיק לעומת 1.5 טון. ההבדל הוא בריבוע כלומר פי 3. גודל הצמיג הוא הרביעי בחשיבות יותר בגלל מרווח הגחון ובתשלום של מרכז הכובד / שפ"צים. הפחות חשוב הספקי המנוע - כוחות- סוס, ויותר חשיבות למומנט { מהלך בוכנות ארוך וקוטר בוכנות קטן} . ומה שלא חשוב במיוחד זה מהלך המתלה האולטימטיבי, שכפי שנאמר רק מצטלם טוב. עם מערכת כזו, קצת נסיון, שקט נפשי ובלי התלהמות אתה גורס כל מעלה בעשר דקות.

LAREDO
27-12-03, 02:45
חיים איפה התחרית עם יונימוג?

רכס חיים
27-12-03, 19:31
כשכל העסק התחיל לפני כ-5 שנים נעשו תחרויות בבית-נחמיה , כפר-ויתקין .ערד. יבניאל ועוד מקומות . היות והיינו צריכים גם לשלם על ההשתתפות וגם לתקן את הכלים אחריהן הפסקתי להשתתף בהן והכלי נמצא בחופשה ללא תשלום.

LAREDO
27-12-03, 20:28
בערד ויבנאל לא התחרו יונימוגים,
בבית נחמיה וכפר ויתקין כן התחרו, שניים, אחד מהם עם דגל פירט.
שניהם לא הרשימו במיוחד, ולא היו משופרים בכלל. (זה לא ממש נקרא הרבה נסיון)

LAREDO
27-12-03, 20:31
עוד שני דברים ששכחתי:
1. רמת המכשולים שם היתה נמוכה מאוד.
2. אני לא מבין איך לא הכנסת גודל צמיג (אם יש ליונימוג איזשהוא יתרון בולט זה גודל הצמיג)

-->