PDA

צפייה בגרסה מלאה : הרכבת מפלג - כיוון וסדר הצתה

אמנון
28-06-09, 13:07
אני מחליף את המפלג לאחר.
עשיתי טעות אידיוטית ופירקתי את הישן מבלי לסמן כלום ולא נתתי את הדעת על כך שיש לכוון את המפלג.

אז עכשיו אני במצב שיש לי מפלג ביד, המנוע לא הסתובב מאז הפירוק, ואני צריך להרכיב ולכוון את המפלג החדש.
ההסבר בספר רכב קצת מעורפל (וגם אין לי אקדח הצתה), אשמח לקבל הסבר על תהליך ההרכבה והכיוון.

איציק - 4X6ZH
28-06-09, 13:10
153624
:(
בתקווה שזה מספיק לך

אמנון
28-06-09, 13:17
איציק תודה אבל אפילו אני יודע את זה..

הבעיה היא לא הסדר הצתה (מבחינת איזה חוט הולך לאיזה פלג), הבנתי שאני צריך לכוון את החוגה למגע של ציל' 1 כאשר ציל' 1 בנמ"ע.
ולאחר מכן להזיז את גוף המפלג ביחס לבלוק על מנת להגיע לכיוון המדוייק.
אני צריך הסבר ברור איך עושים את שני אלה (אם אני צודק וזה מה שצריך לעשות).

shmil
28-06-09, 14:32
סובב את המנוע לצילינדר 1 בנמ"ע.
הרכב את המפלג. המקוום שבו החוגה מורה הוא 1. עם כיוון השעון הרכב את 153624.
נסה להניע.
אם לא הניע - לא היית בנמ"ע, אלא אלא בסוף דחיסה.
שים את 1 בחור הרביעי עם כיוון השעון (המקביל לזה ששמת), ושוב - ממנו בכיוון השעון 153624.
הנע.

לאחר ההנעה כוון כיוון עדין.
סע לשלום.

איציק - 4X6ZH
28-06-09, 14:43
תוציא פלג מס 1 סובב את המנוע ( עם כיוון הסיבוב הרגיל של המנוע )שים את האצבע על חור הפלג תרגיש שיש דחיסה
בסוף הדחיסה זה נקודה מתה עליונה .
זרוק עין על גלגל הרצועה הראשי של המנוע זה שעל הקרנק סימן ( חץ ) > יהיה מול
האפס או מול החריץ או מול הכיתוב TDC

איציק

אמנון
03-07-09, 15:10
המפלג הורכב לפי ההסבר, והמערכת עובדת - האוטו הניע.
מדובר על מערכת הצתה GM (קוייל MSD, מפלג מוטוקראפט (פורד) מוגדל ומודול הצתה GM חיצוני), הקרב' הוא מוטוקראפט 2100.
כאמור האוטו מניע ועכשיו אני בשלב הכיוון העדין כמו שקרא לזה שמיל.
יש אקדח הצתה.

אפשר לקבל הסבר, מפורט וברור שלב שלב, לכיוון עדין עם אקדח הצתה?
מה הנתונים שאיתם צריך לכוון? לאן אני מכוון את האקדח? גלגל התנופה? היכן הפתח?
איך קוראים את המעלות?

UNIX
03-07-09, 15:29
על פולי המנוע יש חריץ סובב את המנוע קצת ותראה אותו
אתה תראה שנתות (קווים מחורצים מעל הפולי) תסמן אותם בטיפקס לבן
עכשיו תחבר את אקדח ההצתה על פלג מספר 1 וכמובן לפלוס ומינוס ותתחיל לכוון
אתה מכוון את האקדח אל הפולי תוך כדי שהמנוע עובד ומה שהוא עושה בעצם זה "לעצור " את המנוע לסיבובים
איטיים כדי שתוכל לראות היכן יושב החריץ שעל הפולי לעומת השנתות
לגבי כמה מעלות וכו' אין לי תשובה אצלי הייתי מכוון ל 8 מעלות

coas
03-07-09, 15:42
כיוון לפי פולי מנוע טוב כאשר ידוע בוודאות שהפולי תקין, כאשר שני חלקיו במיקום המקורי.
כיוון לפי הפולי רלוונטי גם כאשר כל חלקי המנוע חדשים ובמידת אוברסייז קרובה למקור.

בכל מצב אחר כיוון עם שעון ואקום עדיף.

איציק - 4X6ZH
03-07-09, 15:49
יש לנתק ואקום מהמפלג ולפקוק את הצינור .
יש להקפיד על סל"ד מנוע בסרק . ( הסלד משתנה תוך כדי הכיוון . )

וכמובן יש לבדוק גם קידום הצתה בסל"ד גבוה 2000-2500 RPM לפי נתוני היצרן .
בבדיקה זאת אתה גם בודק את משקלות \ קידום \ הצתה של המערכת המפלג

ובנוסף גם את מערכת הואקום ( הרבה בדיקות והרבה כיוונים חשובים )

איציק

אמנון
03-07-09, 16:01
אכן קראתי שכיוון עם שעון וואקום הוא עדיף - אך לא היה לי אחד זמין, אך כן יכולתי להשאיל מחבר אקדח.

אני מבין שיש כאן הרבה כיוונים ובדיקות, מישהו בבקשה יכול לכתוב הסבר מפורט של התהליך והבדיקות, מה אני אמור לראות בפולי קראנק? איך אני מפרש את זה? בדיקת וואקום, בדיקת כיוון הצתה, הכל טוב ויפה אבל אני מחפש הסבר לכיוון ולא כותרות באוויר. פרקטיקה.

coas
03-07-09, 16:37
שעון ואקום טוב לא רק לכיוון הצתה, לעוד הרבה איבחונים ובמיוחד לכיוון קרבורטור.

יש לך סט מפתחות פתוחים בבעלותך? קנה גם שעון ואקום, שימושי לא פחות.

ראה כאן (http://www.esnips.com/doc/6e20e81b-9a5f-4e4c-a68d-ecc9ddaf0d0e/How-to-Use-and-Interpret-a-Vacuum-Gauge1)

איציק - 4X6ZH
03-07-09, 20:46
שעון ואקום הוא כלי לצורך דיאגנוסטיקה .
שעון ואקום הוא לא כלי לכיוון הצתה .
אחרי שהמנוע שלך מכוון והכל תקין . ואתה יודע מה מראה השעון כאשר הכל תקין . אתה יכול
בקלות לאבחן שינוי .

אבל לקחת מנוע שאינו מכוון . ולכוון אותו כיוון מושלם רק על ידי שעון ואקום ..... זה לא רציני
ולדעתי בלתי אפשרי .

רוב הבדיקות \ כיוונים בשעון ואקום נעשים בסל"ד סרק .
כיוני הצתה נעשים בכמה נקודות עבודה . סרק סלד בינוני וסל"ד גבוה .

אקדח הצתה שיש לך אפשרות להזיז את נקודת ההבזק + שעון ואקום . זה שילוב מוצלח .

איציק

safari93
03-07-09, 23:34
ערב טוב...

הבחור ציין שהמנוע לא הסתובב מאז הפירוק, למה לסבך אותו?!

פשוט תכניס את המפלג ונסה להניע..אם לא מניע שלוף שוב את המפלג וסובב את הגג"ש שן שן...עד שהמנוע יניע בצורה עגולה.

זה בדיוק מה שקרה לי...הצלחתי להניע בניסיון השלישי. :)

אמנון
04-07-09, 02:28
ידידי אתה קצת מבולבל.
לא מדובר כרגע על הנעת המנוע אחרי פירוק מפלג אלא כיוון מדוייק של ההצתה אחרי הרכבה של מפלג אחר (האוטו כבר הניע).

אחרי שסיכמנו שכדאי גם וגם, לי כרגע אין מושג איך בדיוק משתמשים נכון באקדח ומה סדר הפעולות, על מה אני מכוון, מה אני אמור לראות, מתי אני מודד, כמה אני מזיז...
לצורך העניין - זו הפעם הראשונה שאני משתמש באקדח הצתה וחוץ מתמונות לא ראיתי אחד עדיין - למען הסר ספק.
אני יודע שלפחות שלושה מהכותבים בשרשור זה יכולים לכתוב הסבר מפורט צעד צעד של הכיוון. בבקשה, שמישהו מכם ירים את הכפפה.

UNIX
04-07-09, 03:48
אמנון פשוט מאוד

מנוע כבוי :
1.קח טיפקס ותעבור על הקווים שיש לך מעל הפולי (לא בפולי עצמו )
תעבור גם על הקו שיש בפולי(חריץ ) אם אתה לא רואה אותו אתה מזיז קצת קצת את המנוע עד שתראה אותו
עם מפתח 19 מלמטה אתה יכול לסובב את המנוע (אולי 17 לא זוכר וכמובן שעדיף אינצי אבל אם אין לך זה גם יהיה טוב )
באקדח הצתה יש לך פלוס מינוס וחוט שמתלבש על הפלאג נכון ?
אתה מחבר את האקדח לפלוס מינוס על המצבר ואת החוט שהולך לפלאג אתה מלביש על חוט מספר 1 (צילינדר שקרוב לרדיאטור ) .
2.משחרר את הבורג של כיוון ההצתה
3.מניע את המנוע ונותן לו להתחמם
לוקח את האקדח ומכוון אותו אל פולי המנוע היכן שצבעת עם טיםקס
עכשיו מה שעושה האקדח זה בעצם לעצור בכאילו את הפולי מלהסתובב
ואז תוכל לראות בדיוק היכן יושב החריץ בפולי לעומת הפסים שבבלוק .
לפי זה אתה מכוון (אתה סופר קווים וכל קו זו מעלה אחת )
כעיקרון זו שיטה טובה למנועים חדשים למנוע ישן הייתי מכוון לפי אוזן ונסיעה זה מספיק

shmil
04-07-09, 10:47
מעט תוספות בגוף הטקסט.
תכננתי לצלם לך את זה הבוקר, אבל אשתי ברחה עם המצלמה והילדים.

אמנון פשוט מאוד

מנוע כבוי :
1.קח טיפקס ותעבור על הקווים והמספרים שיש לך מעל הפולי (לא בפולי עצמו ), בצד בלוק המנוע, בשעה 2 של הפולי, אם 12 זה למעלה. יתכן ותצטרך לנקות שם בכדי לראות על מה מדובר.
תעבור גם על הקו שיש בפולי(חריץ ) אם אתה לא רואה אותו אתה מזיז קצת קצת את המנוע עד שתראה אותו
עם מפתח 19 מלמטה אתה יכול לסובב את המנוע (אולי 17 לא זוכר וכמובן שעדיף אינצי אבל אם אין לך זה גם יהיה טוב )
באקדח הצתה יש לך פלוס מינוס וחוט שמתלבש על הפלאג נכון ?
אתה מחבר את האקדח לפלוס מינוס על המצבר ואת החוט שהולך לפלאג אתה מלביש על חוט מספר 1 (צילינדר שקרוב לרדיאטור ) .
2.משחרר את הבורג של כיוון ההצתה . משחרר מעט מאד, שתוכל לסוב בכוח ביד, שלא יסתובב חופשי.
3.מניע את המנוע ונותן לו להתחמם. עדיף לטעמי שהמנוע יהיה חם כבר מקודם.
לוקח את האקדח ומכוון אותו אל פולי המנוע והבלוק, היכן שצבעת עם טיפקס. אתה עומד בצד נהג קדמי של הרכב, ומאיר פנימה למטה, לכיוון הפולי. אם יש לך כונס, ייתכן שיהיה לך קשה לראות.
עכשיו מה שעושה האקדח זה בעצם לעצור בכאילו את הפולי מלהסתובב. כיוון שהאור מאיר רק כשבוכנה 1 מקבלת ניצוץ, היא מאירה תמיד בדיוק את אותה נקודה, ונראה לך כאילו הפולי עומד ולא מסתובב.
ואז תוכל לראות בדיוק היכן יושב החריץ בפולי לעומת הפסים והמספרים שבבלוק .
לפי זה אתה מכוון (אתה סופר קווים וכל קו זו מעלה אחת ) . מכוון - כלומר מזיז (מסובב) את הדיסטריביוטור מעט ובעדינות שמאלה או ימינה (נגד/עם כיוון השעון), לקידום או איחור. את הפעולה הזו רצוי לעשות בשניים -אחד שמזיז, ואחד שמסתכל באור האקדח ואומר לשני איך להזיז.
ה ז ז ו ת ע די נ ו ת מ א ד.
כעיקרון זו שיטה טובה למנועים חדשים למנוע ישן הייתי מכוון לפי אוזן ונסיעה זה מספיק

יתכן שבתהליך הכיוון תצטרך לחזור לקרבורטור ולהרים/להוריד סל"ד או אוויר. עשה זאת, וחזור שוב לכוון ההצתה בסרק.

איציק כתב נכון לגבי כיוון בסל"ד מהיר, אבל אם לאחר הכיוון בסרק המנוע מגיב יפה ומהיר לעליית טורים, ופועל יפה בהם, לא הייתי מתעסק עם זה.

גילוי נאות:
כבר קרה לי פעם שכיוון לפי אקדח נכשל באופן ברור. אם היתה פעם תזוזה בין שני חלקי הפולי, או אם יש חופש ביניהם, לא תצליח לכוון עם האקדח.

אם עדיין משהו לא ברור, פרט בבקשה, אמנון, מה כבר ברור לגמרי, ומה עוד לא הובן.

UNIX
04-07-09, 11:56
שמיל תודה על הפרשנות :_)
בכל זאת כתבתי ב 3 בבוקר
לכמה מעלות מכוונים בסיקס סטנדרטי ?
ואולי הסיקס של אמנון עם ראש סופה?

shmil
04-07-09, 13:17
שמיל תודה על הפרשנות :_)
בכל זאת כתבתי ב 3 בבוקר
לכמה מעלות מכוונים בסיקס סטנדרטי ? 8 מעלות לפני נמ"ע.
ואולי הסיקס של אמנון עם ראש סופה? סופה מכוונת במחשב, אם אני לא טועה, ל-5 מעלות לפני נמ"ע
לטעמי, כל כיוון בין 5 ל-8 BTDC, שתרגיש בו שהמנוע מגיב יפה, is good enough.

ואגב, אנקדוטה:
עם הזמן התברר לי שכיוון לפי האוזן והתחושה, כיוון לפי שעון ואקום, וכיוון לפי אקדח הצתה, אינם שונים מהותית אחד מהשני.
ויש בין באי האתר מי שיכול להעיד...;)

אמנון
04-07-09, 17:52
ברוך ושמיל, תודה רבה לשניכם!

ממצאים מהכיוון;
כשכיוונתי לשש מעלות בערך, בסל"ד סרק 720, הלכתי לאגזוז, הרגשתי בבירור החסרת הצתות בתדירות גבוהה.
הכיוון הסופי שלי, עם סרק 720 ומנוע שעובד הכי עגול שהגעתי איתו (החסרת הצתה פעם בחמש שניות בממוצע) הסימון על הגלגל שעל הקראנק למטה ביחס ל-TDC, כלומר בערך 4-.
אחרי כן חזרתי שוב לטווח של 4 - 8 מעולת, סלד סרק תקין, המנוע לא עובד עגול (החסרת הצתות). אז חזרתי לסטאפ שבו הסמן על הגלגל מתחת ל-TDC.

את הכיוון בסרק עשיתי עם צינורית וואקום מחוברת למפלג.

כאשר העלאתי את הסל"ד לנגיד, 1700, הסמן היה על 6 מעלות בערך (למען האמת אני לא בטוח במספרים האלו, לא מדדתי את זה במספיק תשומת לב).

איזה עוד כיוונים אני יכול/צריך לעשות?

shmil
04-07-09, 18:02
גרף קידום ההצתה של משקולות המפלג עשוי להיות שונה, אם הוא בא לא מ-258 אלא מפורד כלשהו.
האם מי שמכר לך את המפלג שינה את הקפיצים במשקולות למעבר לקידום של 258?

איך המנוע עבד ב-8 BTDC?
מה זה בדיוק "החסרת ההצתה" שאתה שומע? כאילו "נפילת טור" רגעית? האם רק בסרק? איך ב-2000 סל"ד?

אמנון
04-07-09, 18:14
בהחסרת הצתה אני מתכוון להחסרה של פעימה, ממש מרגישים את תזמון ההצתה באגזוז.
לפי התיאור כאן:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=81
אבל אני די בטוח שזה רק בסרק. לא בדקתי באגזוז אבל בסל"ד של 2000 המנוע נשמע עגול.

UNIX
04-07-09, 19:38
נשמע לי כמו בעיית אטימה של הסעפת
תבדוק את זה טוב טוב
ה

shmil
04-07-09, 21:04
ואללה.
יכול להיות מליון דברים...
אם עם המפלג הישן הוא לא עשה את זה - סוג אחד של דברים.
אם עם המפלג הישן גם - אחרים.

מה הוחלף עם המפלג? האם הבעייה היתה קודם?
איך הסחיבה בנסיעה עם הכיוןו הנוכחי?

אמנון
04-07-09, 21:14
אני די בטוח שהיה גם קודם.
זה לא סמפטום רגיל לכיוון הצתה?

בעקבות מה שברוך כתב, יש לי סדק בסעפת הפליטה, שאני מודע לו. זה הגורם להחסרת הפעימה?

כל מערכת ההצתה הוחלפה וגם קרב'. כתבתי קודם: מערכת הצתה GM (קוייל MSD, מפלג מוטוקראפט (פורד) מוגדל ומודול הצתה GM חיצוני), הקרב' הוא מוטוקראפט 2100.

הסחיבה אחלה, יותר מומנט בסל"ד נמוך. אבל נדמה לי שהאצות ביניים (כוח מתפרץ במהלך נסיעה) חלשות יותר.

UNIX
04-07-09, 21:30
כשהרכב קר זה לא קורה?

shmil
04-07-09, 21:36
זה לא נדיר, זה קיים בהרבה מאד מנועי 258, החיתוך הרגעי הזה,
וזה יכול להיות המון דברים - פלאג, חוט, כויל, חיזוק וסדקים בסעפת (יניקה בעיקר), חופש צירי בדיסטריבוטור על גלגליו והרוטור, מגע בכובע שלו, לכלוך במגע ועוד......

coas
05-07-09, 08:40
הקרבורטור וההצתה ירדו מג'יפ אחר ועבדו שם באופן מושלם. הבעיה אם ישנה היא במנוע (פלאגים) או בהרכבה. אם אני זוכר נכון, החלק היחיד שלא עבר מהג'יפ הקודם הם חוטי הפלאגים.

מערכת ההצתה היא לא GM, כל החלקים נועדו לפורד להוציא המודול, ושם היא נקראת TFI.

shmil
05-07-09, 09:52
אם זה ירד מהג'יפ של אשר, מהכרותי עימו ועם הייקיות שלו ;) , הבעייה היא אכן בדברים שלא הוחלפו, ולא בחלקים החדשים שהורכבו.

בדוק אם כך - פלאגים וחוטי הצתה, חיזוק וסדקים נימיים בסעפת יניקה.

coas
05-07-09, 10:07
לא מהג'יפ שלי אבל חלקי הצתה זהים לאלה שהיו אצלי, קרבורטור טוב יותר, חדש, והרכבה שלי.

יתכן והבעיה נובעת מכיוון עני של הקרבורטור, פתח את ברגי הסרק ל3 סיבובים.

אמנון
05-07-09, 15:01
הפלאגים, חוץ מזה שהיו מפוייחים כתוצאה מעבודה לא מכוונת של הקרב' הקודם, הם במצב טוב מאוד, של ספליטפייר.
חוטי ההצתה הם המקוריים, בהזדמנות הראשונה אני ארכוש סט חדש וזקוק להמלצות (ומחירים, אם אפשר).
מעבר לכך אני חושש שהקרב' צריך מעט כיוון בכל זאת.
אבדוק סדקים והידוק סעפת יניקה.

coas
05-07-09, 15:34
של ספליטפייר.

הנה לפחות חלק מהבעיה...

zowowb
11-07-09, 16:28
בדקת אים כל החוטים .
הפלגים.
והמגעים\ תקינים .
עידי ניתוק חוט מפלג אחד, בכל פעם .
תוכל לדעת איזה פלג\חוט ,לבדוק.

AvigdorAharon
14-07-09, 15:15
סרק ב CJ אמור להיות 680 (פלוס מינוס 20) סל"ד.
אחרי שתכוון את ההצתה הכי טוב שאפשר, גש לכוון את הקרבורטור (3 סיבובים פלוס מינוס רבע סיבוב), ואז חזור להצתה לכיוון סופי fine tuning.

אביגדור

moriseven
14-07-09, 15:59
הנה לפחות חלק מהבעיה...

שמענו אותך, הרבה נוסעים על ספליטפייר והמנוע עובד כמו שצריך, אז כן, הם מקור הבעייה...

מילא תגיד שהם לא באמת תורמים משהו ולא שווים את המחיר שלהם, אבל להגיד שהם מקור הבעייה שלו, כשלפני שהוא החליף מפלג הג'יפ נסע איתם בסדר, זאת כבר סתם התקתננות.

ורק כדי שלא יחשבו שאני חסיד של ספליטפייר, גם אני לא נוסע עם ספליטפייר ולא בגלל שהמנוע לא עבד כמו שצריך איתם, אלא בגלל שהבנתי שאין הבדל איתם או בלעדיהם.

tzagi
19-07-09, 06:32
Them fightin' words
its popcorn time.

-->