PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמה כוחות סוס לסופה?

נמרוד
31-03-03, 16:14
סוג של חידה.
רמז - התשובה נמצאת באתר ג'יפולוג, בצורה מאד גלויה...

Bulldog
31-03-03, 18:05
"...סופה. שלב די גבוה באבולוציה של הג'יפ, לסופה ולאחיה מבית ג'יפ- הרנגלר YJ והצ'רוקי XJ- מנוע שישה צילינדרים טורי, בנפח 4.0 ליטר. המנוע, לדעת רבים, הוא החלק המוצלח ביותר בסופה, עם הספק מוצהר של 180 כ"ס ומומנט של 305 ניוטון-מטר. אז למה לשפר?" (המשך)

נמרוד
31-03-03, 18:08
יפה בולדוג... כלב טוב, כלב טוב!
ובהמשך אותה כתבה...

חנן-ג'יפולוג
31-03-03, 18:13
אני אגלה, משהו כמו 144 כ"ס במנוע. (לא בגלגלים).
נמרוד, אני צריך לספר לך מה זה אנשי שיווק?
האמת שלא. אני אצטט אותך "...הם שקרנים בהגדרה",
וזה נכון.
אני חותך אם אתה שם את הסיקס שלך על דיינו והוא מראה יותר מ90 כ"ס...

נמרוד
31-03-03, 18:20
140 כוח סוס. אבל אליבא דמקורותינו המוסמכים, זה מה יש מסופה ישראלית ממוצעת, נטולת חיישן חמצן שעובדת בחוג פתוח. כלומר, גם "על הנייר", גם עם "מקדם השיווק" - לסופה הממוצעת אין את אותם 180 כוח סוס שיש לרנגלר אמריקאי.
וזה מחזיר אותנו לשאלה של עודד, ואחרים, על שיפור הביצועים במנוע הסופה. קודם כל ובראש ובראשונה צריך להחזיר את המנוע הזה לתצורתו המקורית. חזרה לעבודה במעגל סגור יכולה להביא ל15-25 אחוזים שיפור, אמיתיים, בלי תופעות לוואי.

חנן-ג'יפולוג
31-03-03, 18:31
חומר מעניין בנושא:

http://www.concentric.net/~jman/jeepmods.html

אדי
31-03-03, 20:04
ואני בכלל שמעתי שההבדל בהספקי המנוע בין הצ'רוקי לרנגלר הוא בגלל מערכת פליטה שונה , שיהיה . אמנם בית הפילטר בקישור שחנן צרף הוא של רנגלר ובסופה אין "מחסום" שהורכב בכוונה בבית הפילטר אבל אולי בית הפילטר והצינורות המובילים ממנו אל בית המצערת בסופה גורמים ליותר מדי התנגדות לזרימת האוויר?

בכלל , נראה שיש הבדל בין בתי המצערת של סופות שונות ורנגלרים ... אצלי , למשל , בית המצערת המקורי בקוטר 60 מ"מ ומקריאה בפורומים אמריקאים הבנתי שקוטר בית המצערת הסטנדרטי הוא 55 מ"מ . מה קוטר בית המצערת בסופות אחרות?

נמרוד , מה שאתה אומר הוא שע"י בקרה בחוג סגור (התקנת חיישן חמצן , עוד משהו?) למנוע תהיה אפשרות לעבוד בתערובת עשירה יותר וכך ישתפרו הביצועים ... ההבדל עד כדי כך משמעותי?

ואולי תע"ר (או קרייזלר) "...הם (לא) שקרנים בהגדרה" . אולי הייתה תקלה בבדיקה שגרמה לטעות? אולי תקלה ברכב שגרמה להספק נמוך מהרגיל? זו התוצאה הרגילה שמקבלות סופות?
ומישהו בדק שברנגלר גם לא ברחו כמה סוסים ....? זו גם אפשרות ...

אדי

נמרוד
02-04-03, 12:37
ידוע וברור שיש הבדל גדול בין ההספק המוצהר בקטלוגים של היצרן לבין מה שימדד בפועל על דינמומטר. כולל שונות גדולה בין מנוע למנוע, גם ברגע היציאה מהמפעל.

אבל, אני חושב שהנתון "המוצהר" של הסופה הנפוצה, שמנועה פועל בחוג פתוח (וכן, ההבדל גדול מאד) , הוא לא 180 כ"ס כמו ברנגלר או 190 כמו בXJ, אלא 150 או 160. כלומר, אותם 180 הם אשלייה. לא שזה משנה משהו. והנקודה החשובה - לפני כל שיפור או מחשבה על שיפור אחר - החל בחוטי הצתה ופילטרים וכלה בהגדלת הנפח, צריך להחזיר את מנוע הסופה למצבו האמריקאי. בית המצערת המוגדל, כפי שנמכר ע"י לרדו למשל, הוא צעד בכיוון הזה. שימוש בחיישן החמצן כנ"ל.

אייל
02-04-03, 12:40
איך מתקינים את החיישן חמצן המפורסם??
האם הוא לא קיים בכל הסופות???
כמה עולה????

polar bear
02-04-03, 13:16
דיינו מודד בגלגלים, התקן האמריקאי מודד הספק עם כל העזרים על המנוע - פועלים , עם גיר.
יכול להיות הבדל בין מדידה עם גיר אוטומטי למדידה עם גיר רגיל, מדידה עם גיר אוטומטי "קטן" ומדידה עם גיר אוטומטי "גדול",ואם הוספנו טרנספר אחרי הגיר - היא לא תיכנס למדידה, ועוד ועוד..........
תקן אמריקאי ישן מודד מנוע "לבד" - בלי גיר, בלי עזרים - מנוע גלגל תנופה, וסטרטר. זהו.ואיזה הספקים מוציאים המנועים האלה........... :lol:

חנן-ג'יפולוג
02-04-03, 13:41
עודד, אם תסתכל טוב על תוצאות הדיינו של אמיר, תראה שיש עקומת הספק לגלגלים, ועקומה מתוקנת להספק במנוע ו144 כוחות סוס זה במנוע, מהעקומה המתוקנת.
בסוף המבחן הם לוחצים על המצמד או שסתם עוזבים את דוושת הגז או משהו כזה, לפי זה הם מחשבים את ההפסדים במערכת ההינע ואז יוצרים את העקומה המתוקנת להספק המנוע.
בקיצור, זה עדיין לא מסתדר עם הנתונים האמריקאיים.

אדי
02-04-03, 14:52
בפורומים אמריקאים ראיתי שקוטר בית המצערת המקורי של מנוע 4.0L של רנגלר הוא 55 מ"מ ... כך שהגדלת קוטר בית המצערת אינה החזרה למצב המקורי אלא שיפור . חיישן חמצן לעומת זאת הוא באמת החזרה למצב המקורי .

אייל , חיישן החמצן מחובר ביציאה מסעפת הפליטה . אם אני לא טועה לרוב הסופות החל מ-94 יש חיישן חמצן . בכל מקרה , זה לא אמור להיות יותר מדי מסובך להתקין חיישן חמצן - קודחים חור , מרתכים אום בתור התושבת שלו ומחברים למחשב (אפשר להעתיק את החיבור מסופות חדשות) . המחיר של חיישן חמצן בחו"ל הוא 50-60 דולר .

אדי

polar bear
02-04-03, 22:58
מה לא מסתדר פה? שמנוע סופה באמצא חייו לא מוציא 180 כ"ס?

ולצורך הענין - אני לא יודע איזה הפסדים המכונה לוקחת בחשבון, אבל אם נגיד הנתונים המקוריים מדברים על מנוע+ גיר LD ובסופה יש מנוע + גיר MD + טרנספר , אז אני לא יודע איך זה אמור להתפרש במדידת ההספק.

אדי
06-04-03, 11:51
עודד , בסופה וברנגלר יש את אותו הגיר והטרנספר בגרסת ה4.0L .

asafk
07-04-03, 00:49
המכונה לוקחת בחשבון את כל ההפסדים בין המנוע לגלגלים- קודם כל נמדד ההספק בגלגלים בהאצה (שהוא שווה להספק המנוע פחות ההפסדים בין המנוע לגלגלים). כשמגיעים לסל"ד מקסימלי לוחצים על המצמד, ואז שוב נמדד ההספק בגלגלים בהאטה. זה ההספק של ההפסדים. מוסיפים זה לזה- ויש את ההספק במנוע. בלי חישובים ובלי נעליים.
את הדינמומטר לא מעניין מה יש בין המנוע לגלגלים- זה פשוט נמדד. ה'מכונה' לא יודעת גם איזה רכב מודדים וכמה הספק אמור להיות לו, או איזה רכיבים יש בו.

זה לעומת מדידת מנוע בשביל הנתונים הקטלוגיים, שאז באמת המנוע מורץ על מתקן הרצה עם מינימום טפלים, אחרי שהוא כבר 'נפתח', אבל לפני שהוא התחיל להישחק. ברור שההספק אז יותר גבוה.

וכן, למה מישהו מופתע מזה שמנוע לא חדש לא נותן את הההספק מהקטלוג??

אסף.

אביב
07-04-03, 23:45
אם זה מעניין מישהו, מחר אני מתכון להריץ סופה, 150K ק"מ, לאחר טיפול טוב בכל המערכות במנוע ובמכללי ההנעה ולמדוד את ההספק שלה (ההספק שיוצא מהמנוע כמובן). אפשר גם לבדוק בדינמומטר, המיועד להרצת מנועים, מנוע לאחר שיקום - אבל זאת אני אעשה מאוחר יותר.

נמרוד
07-04-03, 23:48
מעניין מאד אביב. תעדכן אותנו. האם יש אפשרות לשמור גם את הנתונים הגולמיים, המספרים הרצים? פשוט יהיה אפשר לייצר גרפים יותר טובים הפעם...

טל
08-04-03, 20:47
ובכן אני מחזיק את החוברת של נצרת לסופה שנת 93 ז"א ללא חישן של "חמצנים" ושם כתוב כך:
הספק 175 כ"ס SAE נטו ב-4500 סל"ד
ומומנט 220 LBSָFT ב-2500 סל"ד

אביב
08-04-03, 22:03
ובכן, הנה התוצאות:
נבדקה סופה, שנסעה כ- 150K ק"מ, שעברה "טיפול עמוק" (החלפת רתמות חשמל, החלפת מצתים, החלפת מזרקים, החלפת שמנים ומסננים, טיפול בכל חיישני בקרת המנוע וכו').
הספק המנוע שנמצא הוא 150 כ"ס. מומנט של 233 ניוטון-מטר ב- 2750 סל"ד.

במקביל בדקתי איזה הספק מתקבל למנוע חדש או שעבר שיקום (אוברול) בבדיקה ע"ג דינמומטר להרצת מנועים - שני סוגי המנועים נותנים 175 - 180 כ"ס !!

נמרוד,
לשאלך, אי אפשר לשמור את ה"נתונים הרצים" - הבדיקה היא רציפה. אני מצרף את הגרף בכל מקרה.
רק לאחר שהגעתי הביתה חשבתי שאולי ישנה שיטה לאסוף את הנתונים, אבל את זאת אצטרך לבדוק יותר מאוחר.

http://imgsrv.pic4u.co.il/459s211f487d1430e2454e878029b650000000.a spx

אביב
08-04-03, 22:11
אני לא מצליח לשתול כתמונה - הנה הגרף באיכות יותר טובה.

http://imgsrv.pic4u.co.il/459s211f487d1430e2454e878029b650020000.a spx

asafk
09-04-03, 00:42
ובשביל הייחוס- אביב ביצע גם את הבדיקה שמתועדת בכתבה.

אסף.

-->