PDA

צפייה בגרסה מלאה : מחפש עזרה בטיול לאיזור מצפה רמון למכתש הגדול והקטן

chikom8
29-06-09, 13:06
שלום, אני חדש פה ורציתי לדעת אם מישהו יכול לסייע לי למצוא מפת שטח או יותר נכון הסבר קצר לטיול שאני מתכננן.
הטיול שלי הוא לכיוון מצפה רמון לאיזור המכתש הגדול והקטן.
הייתי רוצה לדעת קצת על השטח באיזור אני ועוד 2 רכבים 4X4 רוצים לעשות טיול של יומיים שלושה.
אם אפשר ומישהו מכיר והיה באיזור גם מבחינת לינה וכל מה שיש באיזור ויכול לסייע לי אני אשמח לקבל תשובות והסברים בתודה מראש.:)

נמרוד
29-06-09, 18:07
מכתש רמון, המכתש הגדול והקטן הם שלושה מקומות שונים שכל אחד ראוי לטיול בפני עצמו...
מפות סימון שבילים אתה יכול לקנות בכל חנות ספרים או ציוד מטיילים, וגם באינטרנט כמובן (חפש "מפת סימון שבילים"). אני ממליץ לך גם להשקיע ולקנות ספר טיולים, האהובים עלי הם של אבירם ברקאי, http://www.barkai4x4.co.il/books.asp. "מדריך ברקאי לטיולי שטח במדבר" הוא הרלוונטי ביותר מבחינתך. זמין כנ"ל, בחנויות ספרים בקניון הקרוב אליך.

chikom8
01-07-09, 00:08
תודה רבה על המידע והתגובה.
לפי מה שראיתי הספרים שהמלצת טובים לשטח.
רק שאלה קטנה האם היית באחד האיזורים והאם תוכל להמליץ לי על אחד מהם?
ותודה שוב.

נמרוד
01-07-09, 00:20
הייתי בכולם, פעמים רבות:D ואחרי 12 שנה של ג'יפאות אינטנסיבית אני לא יכול להגיד שראיתי הכל. אתה מדבר פה על הלב של הנגב, אזור טיולי הג'יפים היפה ביותר בישראל, יש עשרות מסלולים וכולם בלי יוצא מן הכלל מומלצים. לא משנה איזה מסלול תבחר הפעם - זו רק ההתחלה.

דרור ברלי
06-07-09, 00:26
ספר טיולי המדבר של ברקאי מומלץ ביותר, רק לזכור שהוא כבר לא ממש חדש.

בנוסף - לא יודע באיזה רכב אתם נוסעים, כמה אנשים, עם ילדים או לא, ומה התכנונים שלכם לגבי לינות וכו', אבל לפחות עד אמצע ספטמבר זו ממש לא העונה המומלצת במדבר:

1. חם כמו בגהינום. קשה לאנשים, קשה למכוניות - מזגנים מוסיפים עומס גדול, מנועים רותחים, גירים אוטומטיים מתבשלים.
2. זבובים, צרעות, נחשים - אם החום לא מספיק, אז כל הרמשים והשרצים המזיקים והמציקים נהנים בטמפרטורות כאלה, ונמצאים בשיא פעילותם ואונם. זה מציק, זה מעיק, זה מטריד, ובמקרה של הכשות נחשים זה אפילו מסוכן - כי אתם רחוקים מכל עזרה.

בכל זאת יורדים דרומה?
ודאו תקינות מושלמת של הרכב. קחו המון מים. 5 ליטר לאדם ליום זה המינימום גם בחורף, אתם תקחו יותר. קחו ערכת עזרה ראשונה, נוזלים לרכב, כלי עבודה בסיסיים. קחו נוזל דוחה חרקים ויתושים. למרות שחם נורא, הקפידו לנעול נעליים סגורות ואל תהפכו כל מיני סלעים כי לכו תדעו מה מתחבא שם.

אם לא פוחדים מהחושך, דווקא טיול אור ירח לילי יכול להיות נעים ונחמד גם בקיץ, במיוחד באיזורים הגבוהים והקרירים. מומלץ לנסות.

אזהרה אחרונה בהחלט, קצת נודניקית, אבל מכיוון שאתם מהמתחילים בנושא הטיולים אני חושב שיש לה מקום: הקפדה לא להיכנס לשטחי אש.
אם מטיילים באמצ"ש, הקפידו מאוד בעניין הזה, כי רובו של הנגב הוא שטח אש... בסופ"שים אין בעיה בכלל, במכתש וסביבתו אין בעיה גם באמצ"ש. אבל קצת דרומה או מזרחה או צפונה, ובלי להרגיש אתם עלולים להיקלע לשטחי אש פעילים ולחטוף פתאום גשם של שפיצים חמים. תאמין לי, מצררים ופגזים שנופלים ליד ומסביב לג'יפ זו החוויה הכי מפוקפקת וחס וחלילה גם האחרונה בהחלט שיכולה להיות לך בחיים. דיר בלאק...!

PW
06-07-09, 08:11
יקיריי:
לפותח השרשור (אל תכעס עלי) מומלץ לטייל טיול ראשון ואפילו שני ושלישי עם מישהו מנוסה שכבר הסתובב במדבר בטיול אחד או שניים.
ולגופו של עניין, אזור הר הנגב הוא ה אזור שראוי לטייל בו בקיץ הלוהט שלנו.
גובה ממוצע של 900 מ' מעפה"י, לחות יחסית נמוכה מ - 20%, טמפרטורה (בצל) נוחה ונמוכה מרוב אזורי הארץ, נוף יפה, היסטוריה וארכיאולוגיה לרוב, בעלי חיים... להמשיך?
ועוד הערה (קטנה) מתבקשת לדרור: לדרום לא יורדים - עולים. תרתי משמע.

asafk
06-07-09, 22:49
כמו P , גם אני ממליץ להתרכז בהר הנגב - כלומר האזור שמצפון למכתש רמון וקרוב אליו. אם מדובר בשבת, המסלול של נחל חורשה ואלות לא קשה וטוב בתור התחלה חיובית לטיול ראשון. אפשר להתחיל באזור עזוז ולהדרים, לינה בבורות לוץ.
עוד יום טיול קלאסי הוא ממצפה רמון מזרחה לאורך המצוק בואכה מעלה נוח, לרדת אותו בזהירות ולסייר קצת במכתש רמון.
כאמור- מפות, לא יוצאים בלי. מכונות ניווט הן לא תחליף לניירות! ספר - רצוי ומועיל מאוד.
באילו כלים אתם נוסעים? מה רמת הנהגים (נסיון) ? משפחות? ילדים קטנים?

אסף.

דרור ברלי
07-07-09, 00:53
גובה ממוצע של 900 מטר? איפה זה? רק שיאי הפסגות (אם אפשר לקרוא לזה "פסגות") נמצאים בגבהים הללו. כל השאר הרבה פחות. נכון גם שהלחות נמוכה, אבל עדיין חם. אפילו מאוד חם - בתחתית המכתש זה כבר כמו תנור. ושלא יהיו אשליות על קרירות אלפינית כי זה לא ככה.
אחת החוויות העמוקות ביותר שלי במדבר היא בכלל ויזואלית - המדבר בחורף מדהים בצבעיו. לצערי בקיץ זה בדיוק ההיפך: האור הוא לא אור אלא סינוור אכזרי. השמיים לא כחולים אלא דלוחים. האבק חונק, אלף ואחד גווני החום והשחור והצהוב העמוק החורפיים הופכים למיקשה אחת צהבהבה ודוחה. הכל ממש מעולף. מה לעשות, אני לא אוהב קיץ, ממש לא סובל אותו. בטח לא במדבר.
מבחינתי, בקיץ עדיף כבר ללכת לים... להשתדל לא לחטוף כדור מטקות בין העיניים, לשבת על אבטיח ובקבוק בירה קר ולחכות בסבלנות שהקיץ ייגמר כבר.

רק עם שורה אחת אין ויכוח - לדרום אכן עולים. מכל הבחינות, ולא רק בגובה.

PW
07-07-09, 07:45
גובה ממוצע של 900 מטר? איפה זה? רק שיאי הפסגות (אם אפשר לקרוא לזה "פסגות") נמצאים בגבהים הללו. כל השאר הרבה פחות. נכון גם שהלחות נמוכה, אבל עדיין חם. אפילו מאוד חם - בתחתית המכתש זה כבר כמו תנור. ושלא יהיו אשליות על קרירות אלפינית כי זה לא ככה.
אחת החוויות העמוקות ביותר שלי במדבר היא בכלל ויזואלית - המדבר בחורף מדהים בצבעיו. לצערי בקיץ זה בדיוק ההיפך: האור הוא לא אור אלא סינוור אכזרי. השמיים לא כחולים אלא דלוחים. האבק חונק, אלף ואחד גווני החום והשחור והצהוב העמוק החורפיים הופכים למיקשה אחת צהבהבה ודוחה. הכל ממש מעולף. מה לעשות, אני לא אוהב קיץ, ממש לא סובל אותו. בטח לא במדבר.
מבחינתי, בקיץ עדיף כבר ללכת לים... להשתדל לא לחטוף כדור מטקות בין העיניים, לשבת על אבטיח ובקבוק בירה קר ולחכות בסבלנות שהקיץ ייגמר כבר.

רק עם שורה אחת אין ויכוח - לדרום אכן עולים. מכל הבחינות, ולא רק בגובה.

יקירי:
הפוך על הפוך... איך לא חשבתי על זה.....
טיפוסים כמוך צריך בכלל לטפח....
אתם הסיבה המרכזית שבקיץ, במקום הכי נוח במדינת ישראל - אנחנו לבד. ("אנחנו" - המדבריים "האמיתיים").
בידידות רבה וקריצת עין
PW

דרור ברלי
07-07-09, 11:08
בהשוואה למסוקסים שמאוהבים ב"אקלים הנוח" של המדבר בקיץ, ושיורדים (סליחה, עולים) למדבר דווקא בשיא החום כדי לשחק בהישרדות ולספר כמה זה כיף, אני באמת לא "מדברי אמיתי"...;)

כמה עובדות עלי:
אם חם לי אני לא נהנה.
אם אני מזיע אני נהנה עוד פחות.
אם השמיים לא בצבע כחול עמוק או אפור כהה-מעונן מאוד כמו לפני גשם - הנוף פחות יפה לי.
לא סובל חרקים בכלל. יתושים, זבובים וצרעות בפרט.
תמיד רוצה מקלחת טובה בסוף יום נהיגה בשטח.
עומד בתוקף על דעתי שחול ואבק אינם תיבול מתאים לפויקה.
חובב נס-קפה.
ישן רק עם כרית גדולה ורכה על סדין נקי מדיף ניחוח מרכך כביסה, שמתוח על מזרון אמיתי בעובי 10 ס"מ לפחות.

ככה זה - התחלתי להזדקן ולהתפנק.
מדברי אמיתי?... חה. גם ג'יפאי בספק מאוד גדול...
והסופה הקרבית שבחנייה זה בכלל רק בשביל לחזק את מה שנשאר מהאגו...:wink: כשאני אעבור לפאג'רו או לפלסטיק יפני אחר, המטמורפוזה שעוברת עלי תושלם.

בידידות רבה....:)

יונתןמצפה
07-07-09, 23:59
ואני בכלל אומר שהמדבר האמיתי מתגלה לאחר מספר שעות של רביצה בנקיק נסתר אי שם באמצע כלום, כאשר כל החיים של המדבר שבימי החורף מפוזרים להם על פני המדבר כולו מתרכזים בצפיפות שאין כדוגמתה בתוך אותו מיקרו-קוסמוס נדיר וחולקים אותו איתך.

ואם ברגל הגעת אל אותו נקיק- וואו! את זה כבר אי אפשר לתאר במילים...
(דרור- שלא לדבר על שתי מקלחות ביום, אחת בבוקר מיד אחרי ההשקמה, ואחת בערב ממש לפני השינה. ולא, לא ממים שהג'יפ סחב... והכל נמצא אי שם בין האחים עופר לשמעון פרס. ואפילו נכון לשבוע שעבר!!!)

כמובן שאין לראות בהודעה הזו שום המלצה להסתובב ברגל בקיץ במדבר. את זה עושים המטומטמים באמת... (ועוד מקבלים על זה כסף...) ;)

נמרוד
08-07-09, 21:10
דרור, בצהריים חם. נכון. עולים על ראש ג'אבל פורשים רשת צל בין הג'יפים מול הנוף, וכבר לא כל כך נורא. ואחה"צ ארוכים ונפלאים, 4 שעות ויותר של תענוג אמיתי, אלו תמיד אבל תמיד השעות המוצלחות ביותר של כל טיול. הערב תמיד קריר ונעים (יתושים אין אם יודעים לבחור חניון לילה, אנחנו הרבה מעבר לשלב הזה...). ויש את טיולי הלילה. לפחות אחד כמו שצריך בכל קיץ. ירח מלא הבא ;)

-->