PDA

צפייה בגרסה מלאה : מצבר לסופה

shay1
11-06-04, 16:10
65 אמפר מספיק או צריך יותר
עד כמה שידוע לי בספר רשום 65 אמפר -שעה

טל
11-06-04, 19:44
אני החלפתי למצבר 80 אמפר שעה כי הוספתי צרכני זרם רציניים כמו מזגן אחורי ואז יש "רזרבה" גדולה יותר של אנרגיה. אבל צואר הבקבוק עבר לאלטרנטור כי בנסיעה ארוכה עם הרבה צרכנים מתח הטעינה יורד ומגיע לאיזור ה12 וולט (אין בסופה מד זרם). ביחד עם זאת זה פיתרון זמני לא רע.
השתמשתי במצבר שנפ נדמה לי שמספר הדגם 67.

חימושניק
11-06-04, 21:06
בסופה צבאית משתמשים במצברי 60 אמפר/שעה ללא בעיות מיוחדות.
נתוני האלטרנטור (האמין מאוד, אגב) הם 70 אמפר במתח טעינה של עד 15 וולט.

קובי
11-06-04, 21:24
בסופה צבאית משתמשים במצברי 60 אמפר/שעה ללא בעיות מיוחדות..

סופה צבאית היא לא 24 וולט?

קובי

k2000
11-06-04, 21:34
גם וגם
לסופה וכל מכלוליה 12 לקשר 24
שני אלטרנטורים.

חגי
נ.ב טוב ששומעים ממך (קובי)

חימושניק
11-06-04, 22:18
לא בדיוק...

זאת בדיוק הנקודה שבה רואים את הקומבינות הישראליות ברכבים האלו.

בסופה קיימים 3 סוגים של מערכות טעינה שונות שמטרתן היא לספק גם 24 וולט למערכות הקשר.

המערכת הראשונה משתמשת באלטרנטור המקורי ובממיר מתח (מ-12 ל-24 וולט) לטעינת שני מצברי 60 אמפר/שעה. נקודת התורפה במערכת זו הוא הממיר מתח שנוטה להישרף כל חודש בממוצע.

המערכת השנייה משתמשת בשני אלטרנטורים (המקורי של 12 וולט ועוד אחד של 24 וולט שכולל את וסת הטעינה בתוכו) לטעינת 3 מצברים: מצבר 12 וולט 60 אמפר שעה למערכות הרכב, ושני מצברי 12 וולט 17 אמפר/שעה שמחוברים בטור (סה"כ 24 וולט ו-17 אמפר/שעה). נקודת התורפה של המערכת הזו היא הקיבולת הנמוכה של המצברים הקטנים. הם נגמרים מהר וגם מתים מהר (מחליפים אותם בקצב גבוה מאוד!).

המערכת השלישית גם היא בעלת שני אלטרנטורים, אבל כאן חזרו לשני מצברי 60 אמפר/שעה שמחוברים בטור. האלטרנטור של 12 וולט טוען את מצבר 12 וולט בלבד, ואלטרנטור 24 וולט מחובר וטוען את שני המצברים. מערכת זו היא המערכת העדכנית ביותר אך יש לה את הבעיות שלה. קיימת הוראה טכנית להסב את המערכות הקודמות למערכת הזו. ההסבה מבוצעת בעיקר מהמערכת השנייה לשלישית. ההסבה מהמערכת הראשונה לשלישית לא מבוצעת בד"כ משיקולי תקציב.

מקווה שההסבר מספק.

קיד
12-06-04, 00:50
לא נהוג להתקין מצבר בעל קיבול הגדול מזרם האלטרנטור, כי יישרף לך האלטרנטור עם המצבר יהיה ריק מאוד. האלטרנטור לא אוהב לעבוד בזרם המקסימלי זמן ארוך. במידה ואתה אוהב מאוד להשתמש בכננת, אז כן שים מצבר גדול, אפילו 100 אמ'. אבל אל תשכך שהכננת אינה צרכן קבוע. עדיף למדוד את צריכת הזרם של המערכת בעזרת מד זרם השראתי, ומכאן לחשב את האלטרנטור הדרוש. יש להתייחס אל המצבר כחלק היחידת המתנע בלבד. לכן היות שאתה לא נוסע על המתנע, אל תיסע על המצבר.
מניפת מזגן של 250W צורכת 20 אמפר בשעה, במידה והאלטנטור שלך "קצר" בזרם זה, מצבר של 60 אמ'שעה יתרוקן בנסיעה מנהלתית ת"א מצפה רמון. ואז מה??
ל"חימושניק" כל הכבוד בשליטה בפרטים כל מלה חקוקה בסלע.
פרט נוסף, שימוש בצרכני זרם גדולים בעיקר בסופות (כדי למנוע נפילת מתח למחשב) מצריך שינוי בחיווט, והוספת נקודת חשמל בתוך הקבינה, שאינה תלוייה בתיבת הנתיכים הקיימת.

אם אתה רוצה להשאיל מד זרם השראתי, אז אתה בהחלט מוזמן.
בברכה,

חנן א.
12-06-04, 01:16
חימושניק וקיד, אני מוריד את הכובע על המידע הרציני והנכונות להשתתף בו, ושמח לגלות שהצטרפו אלינו לפורומים שני קנונים רציניים.

ברוכים הבאים!

זאביק
12-06-04, 12:16
מעבר לסטנדרטי, צרכני זרם רציניים הם:
1) מזגן
2) כננת
3) תאורה חיצונית (פרוז'קטורים למיניהם).

2 ו-3 עובדים לעיתים רחוקות, ובדר"כ לפרקי זמן לא ארוכים.

לי יש מצבר 80 אמ"ש של טודור. רציתי (או יותר נכון, קניתי) מצבר של 100 אמ"ש (של טודור), אבל הוא לא נכנס (גבוה מידי).
האלטרנטור של הסופה (המקורי) הוא 90 אמ"ש (לפי נתוני יצרן http://www.sufa.co.il/Storm1.html
).
ולכן, הסיכוי לרוקן מצבר תוך כדי נסיעה, גם אם פרוז'קטורים ומזגן, הוא די קלוש (מאוד פשוט לחשב את צריכת הזרם הכוללת)

לא יודע איזו קומבינה עשו בסופות צבאיות,
עדיף לפתוח מכסה מנוע ולבדוק בוודאות איזה אלטרנטור יש לך.

חימושניק
12-06-04, 13:12
למיטב ידיעתי ברוב הסופות (צבאיות ואזרחיות) מותקן אלטרנטור מצויין של Nippon-Denso שנתוניו הם: מתח טעינה של עד 15 וולט (נתון זה אינו קשור למעשה לאלטרנטור אלא לווסת הטעינה שנמצא במחשב ניהול המנוע) וזרם מקסימלי של 70 אמפר.

יכול להיות שבדגמים החדשים יותר של הסופה תע"ר עברו להשתמש באלטרנטור של 90 אמפר.

לדעתי כל עוד לא משתמשים בצרכנים הכבדים שהוזכרו במהלך השרשור הזה באופן קבוע ורציף, אין שום בעיה להשתמש באלטרנטור/מצבר המקוריים.

כדאי לבדדוק את המצב הספציפי ברכב שלך (הרי כולנו יודעים שאין שתי סופות זהות) ע"י שימוש באמפרמטר השראתי כשכל מערכות הרכב פועלות (כולל מזגן, כננת, פרוז'קטורים וכו'). אם הצריכה הכללית נמצאת בתחום תפוקת האלטרנטור, מה טוב.
אם לא, יש לשקול את שיפור מאזן האנרגיה ברכב ע"י שיפור מערכת הטעינה והמצבר - קרי אלטרנטור חזק יותר (לא אמורה להיות בעיה למצוא כזה) ומצבר בעל קיבולת גבוהה יותר (המגבלה היחידה היא גודל פיזי, אבל גם את זה אפשר לפתור).

shay1
12-06-04, 17:04
חברים יקרים
כרגע אני חוזר מהחשמלאי
והמצבר היחידי שניכנס בולט און שהיה לו הוא 63 אמפר של שנפ
וזה בדיוק אותו מצבר שהיה מורכב ברכב ובשנתיים האחרונות שהרכב אצלי לא
היו שום בעיותוהמצבר בין שלוש שנים בערך

:D

חימושניק
12-06-04, 17:10
על זה לא נותר לי להגיד אלא: "אם זה עובד, אל תיגע!"

-->