PDA

צפייה בגרסה מלאה : לא זיווד רכב - גינה אורגנית בבית משותף - סלט ירוק פעמים ביום.

רכס חיים
14-07-09, 18:03
כבר קרוב לשלושה חודשים שאני עוסק בגידול ירקות אורגניים אצלי בחצר ונהנה כל יום פעמיים מסלט בטעם מדהים ושונה בכל יום שלא ידעתי בשבעים שנה שהוא יכול בכלל להיות כזה.

לקחתי מהמפעל 8 ארגזים פסולים לשיווק מילאתי אותם במצע גידול עם קומפוסט,קניתי זרעים רק של עלים ירוקים - לא פירות כגון עגבניות מלפפונים וכו'.
זרעתי בכל ארגז משהו אחר, חסה, צנון עלים,סלק עלים,פטרוזיליה ,כוסברה,תרד, בצל, עירית, בזיליקום וכל מיני עלים שאני לא יודע אפילו את שמם אם אני לא קורא את התוית.

כל ערב אני משקה אותם בשני דליי מים שנשארים מהאמבטיה ,משהו שלוקח 5 דקות ,ובכל ערב ובוקר אני קוטף שתי מנות ירוקות של עלים שהגיעו לבגרות. כל פעם יוצא משהו מפתיע אחר לסלט הבוקר או לסלט הערב. בכדי לגוון ולתת צבע אני מוסיף קצת עגבניות שרי קנויות או מלפפון קנוי.

ככה אני נהנה מהסלטים המדהימים וכבר התחלתי להינות גם מהגידול עצמו. כל בוקר אני סקרן לדעת מה קרה בלילה וכל ערב אני סקרן לדעת מה קרה ביום.

הבן שלי ראה את הגינה והחליט שגם הוא רוצה כזו. אז הכנסתי לייצור עמוד מיוחד שניתן לשים עליו שתיים או שלוש קומות של ארגזים בכדי להתאים את הגינה האורגנית הזו גם למרפסות קטנות בבית משותף.

עכשו אני רק צריך את הרעיונות שלכם בכדי להפוך את זה למוצר שיתן כייף להרבה אנשים.

Gilad
14-07-09, 18:26
צנרת השקייה "שתולה" במתקן במילוי מים מרכזי שתשקה את כל הקומות בבת אחת.

dudu
14-07-09, 18:43
מנוע קטן שיסובב את כל העמוד כדי שכל הארגזים יקבלו את אותה החשיפה לשמש
משהו בסגנון ארונות תצוגה של שעונים או תכשיטים .....

ברז חשמלי עם שליטה מהסלולרי להשקייה מבוקרת גם כשנמצאים מחוץ לבית (מעולה לתרגול וחיזוק תחושת הקשר האחריות והמחויבות -כמו טמגוצי)

הייתי מצרף חוברת קטנה עם הסברים והתועלות של השיטה והיתרונות הבריאותיים של עשבי תיבול

משווק במקביל כמוצר משלים ערכה להכנת קומפוסט מזבל ביתי

אולי הייתי מעצב את המוצר בצורת פרח או עץ שיתן גם ערך מוסף בנוף

ואם רוצים ללכת עם זה ממש רחוק(כאילו שהמנוע מהסעיף הראשון זה לא הגזמה פראית) אפשר להוסיף רמקול קטן עם איזה רדיו או נגן MP3 זול כך שיהיה נעים לשלב את המוצר במרפסת או חצר
ובנוסף המכשיר יוכל להרעיש מדי פעם ולהרחיק ציפורים (במידה וציפורים מגלות עיניין בעלים)

טוב אולי קצת נסחפתי אבל ממך למדתי שזה בסדר....

השמשוני יחיעם
14-07-09, 19:27
רכס,,,,תן את הכתובת!!!!!!!!

רכס חיים
14-07-09, 19:56
יחיעם. אם אתה בא לראות אז אני נותן כתובת. אם אתה רוצה לאכול זה עינין לגמרי אחר.........

עודד זנטון
14-07-09, 21:29
רכס,
צר לי לפגוע בשלווה הפסטוראלית שאופפף כל העלאת גירה שכאזו,
אבל הטעם הטוב מגיע בעיקר בגלל שבלי לדעת, אתה אוכל בשרי..;)

אין מצב שירקות ירוקים (מהרבה נסיון) גדלים נקיים אלא אם בית הגידול מבודד ברמה מטורפת או שהגידול עמוס חומרי הדברה.

אבל שוב, יכול להיות שדווקה הבשריות עושה לך את זה, מי אני שאפריע.:p

רכס חיים
14-07-09, 21:42
עודד, זו המצאה מסחרית גרידא כדי להעלות מחיר של ירקות ''נקיים'',שנועדה לאנשים תמימים שאוכלים כל מה שמלעיטים אותם. מזמן הפסקתי להאמין לפרסומות ואני בודק הכל באופן אישי. קח לדוגמה את השיכנוע הלאומי של השילוב האולטמטיבי של החלב והסידן,שאין בינו ובין המציאות כלום שבכלום,אך 90 אחוז מהישראלים מאמינים בבלוף המאה.

העלים ניקטפים נקיים בלי שום מזיקים ובלי שום ריסוסים וניתן לאכול אותם גם בלי רחיצה כלל.

המפתיע שבענין זה שתוך 10 ימים הזרע מכפיל את עצמו פי 5000 ממשקלו ביום הראשון וכל שבועיים יוצא מחזור גידול חדש.

עודד זנטון
14-07-09, 21:50
ונראה לך שיש לי פרצוף של אחד שאוכל מה שמאכילים אותו?
גידלתי בעצמי לא פעם..
החרקים, קטנים ולרוב שקופים.

רכס חיים
14-07-09, 22:21
אם הם שקופים אז זה ממש בסדר מצידי.

עכשו אני שקט בגלל תוספת החלבונים החשובה.

ינון
14-07-09, 22:30
מתקן שוורמה לצד הסלט וכך נהנה מכל העולמות גם שוורמה אורגנית וגם פטרוזיליה אורבנית.
בכל אןפן אהבתי ישר כח
אגב כמעט שכחתי אצלי בגינה אני מגדל בנוסף מנטה אותה אני לעיתים מוסיף לקציצות וכמובן נענע בסלט מומלץ

ירון71
15-07-09, 11:03
היפנים חולים על חסה - הם מגדלים בחממות מתוחכמות שבהן יש תאורה מלאכותית בצבע/אורך גל שהחסה אוהבת ואז היא גדלה בקצב היסטרי (יש להם פטנט על זה)

בקיצור, תוסיף גם מנורה למתקן, ותעשה ניסיונות עם כמה צבעים עד שתגיע לצבע שהירק הכי אוהב.

רכס חיים
15-07-09, 13:00
אני מניח שהשלב הבא יהיה אספקת מים ממוחשבת ולאחר מכן תאורת לילה עם רגש הפעלה אוטומטי.

גל מגל
15-07-09, 13:42
יש חברה בשם סלטית שמוכרת מתקן לגידול ירקות ותבלינים אומנם מעץ אבל מגיע עם רשת מאש נגד חרקים ותערובת קרקע המיועדת לעניין.

רון נחמן
16-07-09, 18:35
אם אתה נכנס לענייני הגידול האורבני, אני חושב שהשוק לזה הם המגדלים ההידרופוניים (לא רק לצמחים שמעשנים), גם אנשים שמשקיעים בגינות הדירתיות שלהן וגם מוכנים לפתוח יחסית את הארנק...
אם אתה רוצה קצת פרטים נסה לקרוא קצת ב:http://www.hydroshop.co.il/

נתי_ל
16-07-09, 22:01
אם אתה נכנס לענייני הגידול האורבני, אני חושב שהשוק לזה הם המגדלים ההידרופוניים (לא רק לצמחים שמעשנים), גם אנשים שמשקיעים בגינות הדירתיות שלהן וגם מוכנים לפתוח יחסית את הארנק...
אם אתה רוצה קצת פרטים נסה לקרוא קצת ב:http://www.hydroshop.co.il/

לדעתי צריך להוסיף לגינה האורגנית שתיים שלוש כבשים אורגניות כך שאפשר להוריד מהם כל פעם איזו צלע!
הלא אפשר לקבל קילקול כיבה רציני אן אוכלים רק חסה!

קישקוש
19-07-09, 22:43
הי
קצת רעיונות אתה יכול לקבל מהאתר
http://www.squarefootgardening.com
תהנה

רכס חיים
21-07-09, 03:12
לאט לאט אני צובר ידע שעוזר לשפר את הסלטים והם נעשים מעולים משבוע לשבוע.

סוף סוף יש לסלטים טעם מיוחד ואפילו ריח מדהים.

בעקרון אסור לגדל צמחים שנותנים פירות כמו עגבניה מלפפון וחציל,היות והם מייצרים עלווה ענקית ללא תועלת ,מעט פירות והכי גרוע - זמן גידול ארוך. אך יש יוצאים מהכלל , כמו לוביה ואפונה ירוקה. שני הגידולים האלה מצמיחים אפונים ירוקים מהר מאוד מהזריעה, שמוסיפים המון טעם וסיבים לסלט ויותר חשוב מזה - בכל יום הם מבשילים כמות יומית קבועה לאורך המון זמן.

היום החלפתי מצעים בארבעה ארגזים וזרעתי גידולים חדשים. באותה הזדמנות הוספתי חלוקי אבן טוף לשיפור האיורור בשורשים וכן קומפוסט להעשרת המצע. אני מקווה שיהיו תוצאות טובות מהר.

גיליתי שכדאי לצמצם את ההשקיה לפעם ביומיים לאחר הנביטה, היות והארגזים העשויים פח אוגרים כל טיפה וניתן לצמצם את ההשקיה.

הבעיה העיקרית שלי כרגע הינה כיצד להבטיח איזון בתוצרת כך שכל יום יהיו מספיק עלים מגוונים לשני קילוגרם סלט אך לא יהיו עודפים שאצטרך לתת להם לגדול למצב פחות טעים מעלים צעירים.

כרגע אני נמצא עם 12 ארגזי גידול שמספקים יבול יפה ,אך ניראה לי שעם תכנון נכון יותר אפשר לאזן תוצרת עם 9 ארגזים בלבד.

eran4x4
21-07-09, 08:01
עגבניה ומלפפון יכולים לטפס
כך שאם יש לך על מה לתת להם לטפס נפתרת בעית גודל הצמח....
אין מה להשוות את הטעם של עגבניה ומלפפון מגידול עצמי לקנוי.

זה שהמיכלים עוגרים כל טיפה - אומר שאין ניקוז \ אוורור למיכלים??

-->