PDA

צפייה בגרסה מלאה : רתכת- לקנות לצורך הפרויקט או להסתפק בישנה?

Porsche_Dude
18-07-09, 17:43
שלום לכולם.

אני לפני התחלת פרויקט באגי, SIDEWINDER של THE EDGE.

בתחום הריתוך, אני עושה את צעדיי הראשוניים. בבית יש לנו רתכת ARC רגילה וישנה ואני מתלבט אם לקנות רתכת חדשה.
כמה שאלות לפני הרכישה:

1. האם לרתך מתחיל כמוני, ישנה אם להשתמש ברתכת ARC רגילה או לקנות אחת אלקטרונית? זה יקל עליי את הריתוך?
2. רתכת אלקטרונית מספיקה לשם ריתוך השילדה? בפורום של THE EDGE מדברים בעיקר על רתכות MIG, כנראה שמחלקים אותן שם בחינם. :) חשוב לציין שבתוכניות מצוין כי גם רתכת ARC רגילה תיהיה טובה.
3. אשמח אם תמליצו לי על רתכת טובה וידידותית בשבילי. אני מוגבל בתקציב(הגג זה 2K, אני מקווה שאוכל למצוא אלטרנטיבה בפחות).
חשבתי על הI300/500 של זיקה.
האם היא תתאים?

תודה על העזרה,
בריאן.

eilonoz
18-07-09, 18:18
שאלה קצת לא קשורה אבל זה די מעניין אותי
לא בקטע רע- למה לא לבנות כבר פירנה או ברקודה אם מתחילים משהו?

Porsche_Dude
18-07-09, 18:40
כי אין לי 50 אלף שקל :rolleyes:

עם כל הכבוד ובלי להעליב, שאלה קצת מטופשת.

למה לקנות מאזדה מיאטה כשיש פורשה בוקסטר?
MONEY, MONEY, MONEY.

חוץ מזה, אני בטוח שתסכים איתי שפיראנה יותר מדי חזקה לנער בן 16 שאין לו ניסיון נהיגה בשטח.

סופת המדבר
20-07-09, 15:42
אין לך ניסיון בריתוך ואתה כבר רוצה לבנות באגי..???
אני מקווה שיבטחו אותך...;)

נמרוד
20-07-09, 15:51
בתוך העלות הכללית של פרויקט שכזה, עלות רתכת אלקטרונית ומסכה אלקטרונית (לא פחות חשוב!)היא, לדעתי, מוצדקת ביותר. רתכת AC "הום-סנטר-ב500 שקל" היא מעל הכל בעלת דיוטי-סייקל מגוחך שפשוט ימשוך את העבודה ימים על גבי ימים במקום שעות, והמסיכה הופכת את הריתוך להרבה יותר יעיל ואיכותי, במיוחד למתחילים. אתה פשוט מסוגל לראות מה אתה עושה... בהחלט שווה להשקיע את הסכום הזה (לזיקה היו מבצעים של 1600 שקלים לרתכת בסיסית טובה + מסיכה אלקטרונית) עם תחילת פרויקט ריתוך גדול, ובניית באגי זה בהחלט פרויקט שכזה.

Porsche_Dude
20-07-09, 19:09
לאדון סופת המדבר(?), אני ממש לא אדם עם חוסר אחריות. בשביל זה אני יושב כל שבוע ומרתך, על מנת שאוכל להגיע לתוצאות מספיק טובות וכשאגיע לרמה של אפשרות לרתך שילדה, אז אני אתחיל.

נמרוד, תודה על התגובה העניינית.
זוהי לא ממש רתכת מהום סנטר, אלא רתכת ממש ישנה מלפני משהו כמו 20 שנה, אבל היא עובדת :)

אני אשמח להמלצות על רתכת.
תודה.

lizard
20-07-09, 19:35
אין לי המלצה ספציפית לרתכת אבל יש כמה דברים ששוה לשים לב אליהם בעת קניית רתכת חדשה.
1. דיוטי סייקל. בייחוד דיוטי סייקל באמפר גבוה (נגיד 75% מהגובה המקסימאלי ומעלה) ועובי האלקטרודה. דיוטי סייקל של 60% למשל אומר שבשעה עגולה אתה יכול לרתך בערך 35 דקות רצוף. זה לא הרבה ובדר"כ זה לרתכות לחובבן שפעם ב100 שנה מרתך משהו. אני חושב שדיוטי סייקל של 75-80% מתאים יותר לחובבן הרציני.
2. אמפרז'. בדר"כ אני לא חושב שתרתך יותר מ120-130 אמפר אבל לפעמים צריך יותר. לי יש 160 וזה מספיק בהחלט לעובי המתכת שאני מרתך. מה גם שלרוב הרתכות מזייפות. הדרך היחידה לבדוק היא להתחבר אליה עם רב מודד אבל אני לא זוכר בדיוק איך עושים את זה.
3. מתח ראשוני (נדמה לי שבדר"כ מסומן כVo). רצוי 80V על מנת שתוכל להשתמש באלקטרודות עם חדירה עמוקה ואלקטרודות חזקות במיוחד. אצלי למשל יש בסביבות ה70V וזה לא מספיק אבל זאת יכולת פחות קריטית.
4. גודל פיזי. רצוי קטנה (וראיתי קטנות חזקות מאוד) אבל זה כבר תלוי בך. בדר"כ ברתכות AC הישנות האורך של הכבל לא היה כל כך משנה, ברתכות DC (ושיהיה לך ברור, אני מדבר אך ורק על DC, רתכת AC ברמה שאתה צריך עולה הרבה הרבה יותר מרתכת DC פשוט בגלל שיש בה איזה חצי טונה נחושת) אורך הכבל מאוד משנה ולכן בדר"כ אתה מרתך כשהרתכת לידך (ולא באיזו פינה בחלל העבודה למשל).
5. אבא ואמא. רצוי רתכת שהיא ידועה בארץ ושיש לה שירות טוב. אם מדובר על רתכת חדשה, כמה שנות אחריות יש ואיפה. אם מדובר על רתכת משומשת, כמה חודשי אחריות יש והאם לרתכת יש חלקים זולים וזמינים.

מכל מה שציינתי, סעיף 1 הוא הראשון מבחינתי ואחר כך סעיף 5 3 2 ו4.

בקשר לקסדת ריתוך, אני ממליץ בחום על הקסדה של זיקה. זולה מאוד ולדעתי טובה מאוד. היא היחידה שמצאתי (ובדקתי כמה קסדות יקרות מאוד) שיכולה לתמוך בכל סוגי הריתוך הרגיל, אלקטרודה, MIG וארגון (כשבארגון רוב הקסדות נופלות כי הן לא רגישות מספיק).

רתכת זיקה 1300 למשל נראת לי קצת חלשה מבחינת היכולות שלה. נצילות של 35% ב130 אמפר ונצילות של 100% ב60 אמפר זה לטעמי קצת מידי.
זיקה 1500 נראית יותר טוב אבל לא רשום האחוזי נצילות. זיקה 1600 מעולה לצרכים שלנו.

Porsche_Dude
20-07-09, 20:57
תודה על ההסבר מיכאל.

מצאתי את הדיוטי סקייל של הI1500.

זרם בנצילות 35%150זרם בנצילות 100%80
היא תספיק לי לצורך הפרויקט?
האמת שהמפרט שלה נראה לי אטרקטיבי ועל הדרך נשדרג גם למסכה אלקטרונית.

עכשיו לשאלה שעוד לא ענו לי עליה:
האם הרתכת האלקטרונית תקל עליי ותאפשר לי לרתך בצורה יותר מקצועית?

lizard
21-07-09, 02:09
ה1500 נשמעת טובה עבורך.
אם אתה רגיל לעבודה על רתכת AC אז כנראה שתרגיש הבדל לטובה. בעיקרון להצית את האלקטרודה ולהחזיק קשת יותר קל עם DC.
להגיע לריתוכים יותר יפים וטובים בהחלט יהיה לך קל יותר עם רתכת DC.
האלקטרודות הנפוצות ביותר הן 6013 שהן מיועדות לDC (כשהידית נמצאת על המינוס!!!) לכן הן גם כנראה תהיינה זולות יותר ומתאימות יותר (רק שתדע שהתפר שנוצר מאלקטרודה שכזו מגיע לשיא חוזקו רק לאחר מספר ימים שבהן המימן, אם אני זוכר נכון, מתפוגג).

בקשר לשאלה שלך בנוגע לריתוך שלדה. לרתך שלדה (בטח כזו שאתה יכול להזיז ולעבוד עליה בתפר רצפתי) זה לא שונה מלרתך כל חלק אחר. מה שחשוב זה להבין את הכוחות שפועלים על החלק ולבנות בהתאם. מאחר ואתה בונה על פי תוכניות ברורות וידועות אז לא צריכה להיות לך שום בעיה.

Porsche_Dude
21-07-09, 17:51
אוקיי, תודה על ההמלצה.
עד עכשיו השתמשתי בZ-11 של זיקה.

אני כנראה אלך על ה1500.
יש למישהו עוד הצעות? אשמח לשמוע עוד חוות דעת.

שוב תודה מיכאל.

lizard
22-07-09, 13:26
מה זה Z-11? ואחר וזה שם של מותג זיקה ולא מספר רשמי של האלקטרודה אז אי אפשר לדעת בוודאות מה האלקטרודה. לצערי עוד לא השגתי את הקטלוג שלהם.
על כל אלקטרודה יש מספר בקצה שלה, באיזור של הידית. אם תכתוב מה המספר הזה יהיה אפשר לדעת למה האלקטרודה משמשת, איזה מצבי ריתוך ואיזה זרם (חילופין/DC/פלוס-מינוס וכדומה).

אגב, אם כשאתה מרתך המספר הקטלוגי נמחק, אז זה אומר כנראה שאתה משתמש בחום גבוה מידי. בנוסף, נהוג להשאיר את המספר שלם + איזה ס"מ מעליו. זה מאפשר לפקח ריתוך לדעת עם מה ואיך ריתכת. (לא ממש רלוונטי לעבודה בבית)

kobiarava
22-07-09, 13:37
מיכה, Z-11 היא 6013 הישנה והטובה...

קובי

Porsche_Dude
22-07-09, 19:58
אלה:
http://www.zika.co.il/56572/Z11

eladst
22-07-09, 20:54
[quote=lizard;256966]מה זה Z-11? ואחר וזה שם של מותג זיקה ולא מספר רשמי של האלקטרודה אז אי אפשר לדעת בוודאות מה האלקטרודה. לצערי עוד לא השגתי את הקטלוג שלהם.
על כל אלקטרודה יש מספר בקצה שלה, באיזור של הידית. אם תכתוב מה המספר הזה יהיה אפשר לדעת למה האלקטרודה משמשת, איזה מצבי ריתוך ואיזה זרם (חילופין/DC/פלוס-מינוס וכדומה).

אני תופס טרמפ על השרשור בניסיון להבין איך אני אמור להבין מתי האלקטרודה תהיה על + ומתי על - איפה זה בעצם כתוב והאם זה קריטי?

lizard
23-07-09, 00:12
תארץי לעצמי שZ1 זה 6013 אבל כמו שכתבתי, אין לי את הקטלוג של זיקה אדז אני לא יודע.

אלעד, כל המידע הדרוש לך כתוב על האריזה (שהיא חלק חשוב מאוד!!!) של האלקטרודות.

אם מישהו יעלה תמונה של אריזה אני אוכל להסביר מה אומר כל דבר (לפחות לנסות :-))

עידו לוריה
23-07-09, 22:47
אני תופס טרמפ על השרשור בניסיון להבין איך אני אמור להבין מתי האלקטרודה תהיה על + ומתי על - איפה זה בעצם כתוב והאם זה קריטי?[/QUOTE]

זה חשוב ,זיקה מצינים זאת על האריזה תחת הקותרת "סוג זרם" במקרה של Z-11 6013 זה (-) בידית , ומציוין גם עם ניתן לעבוד ב - AC ומה זרם ההצתה שלה .
אלו נתונים חשובים לשימוש נכון באלק' אבל יצרנים אחרים לא מצינים זאת במפורש על האריזה .
מיכה אני רואה שה 10K היו שווים סחתין על הידע :p
עידו

zika
29-09-09, 12:29
שלום רב,
אני מתנצל שרק עכשיו אני מתערב בשרשור הנ"ל... אבל כבר ביצעו את המלאכה נאמנה ונתנו את המידע הנכון והמדויק ( תודה לכם ! ).
הייתי רוצה רק לציין שני דברים:
1) כל מי שרוצה קטלוג טכני של כל האלקטרודות ( חולק במפגש ג'יפולוג האחרון) שיצור קשר ואנו נשלח לביתו ללא תשלום !
הקטלוג מכיל את כל האלקטרודות ומפרט מדויק של המתכות השימושים וכיצד לרתך (זרמים וקוטביות).

2) הייתי רוצה לפרט קצת על התקן ומה המספרים שמאחוריו.
כשאנו מדברים על אלקטרודות מתקן E6013 או E6010 אנו מציינים למעשה את התקן הבינלאומי של האלקטרודה על פי ה AWS - AMERICAN WELDING STANDARD
בנוסף, ישנו תקן אירופאי EN שבו התקן מיוצג אומנם אחרת אך מקביל לעמיתו האמריקאי.
אז מה בעצם המספרים אומרים ?
בואו ננתח לדוגמא את האלקטרודות מתקן : E6010
E - מציין שזוהי אלקטרודה לריתוך בקשת חשמלית
60 - מציין את חוזק המתיחה של האלקטרודה ( הכוונה לחוזק של חומר הרתך נטו לאחר הריתוך...)
1 - מציין את מצב הריתוך במקרה זה הכוונה היא לריתוך בכל המצבים
0 - מציין את סוג הזרם וסוג הציפוי של האלקטרודה - במקרה זה ציפוי צלולוזה וריתוך ב DC פלוס.

מכאן ניתן להבין ש E6013 היא זהה מבחינת החוזק מתיחה אך שונה בספרה 3... שמייצת: ציפוי רוטילי אורגני לאלקטרודה ואפשרות לרתך ב AC וגם ב DC.

אם נעמיק מעט בנושא נראה שישנן אלקטרודות מתקן E7018 לדוגמא זיקה 4.
אלקטרודה זו הינה חזקה יותר (70 KSI לעומת 60 KSI ב 6013... )
וכמו כן, הציפוי שלה שונה (8 ולא 3... ) הציפוי הינו: ציפוי בסיסי ואבקת ברזל/
גם באלקטרודה זו ניתן לרתך ב AC וגם ב DC פלוס.

אנקדוטה קטנה...
היות וזיקה מייצרת תחת פיקוח בינלאומי והאלקטרודות שלנו עומדות בתקנים הגבוהים ביותר ואף יותר.
אלקטרודה מסוג Z4 שמוגדרת על ידנו כתקן 7018 למעשה אף עומדת בדרישות התקן של 8018 ! חוזק גבוה יותר...
זו אחת הסיבות לכך שאלקטרודות מתוצרת זיקה הינן הטובות מסוגן - היות והן מיוצרות ועומדות מעל לתקן הדרוש.

בברכה,
רועי

-->