PDA

צפייה בגרסה מלאה : בלמים תפוסים

hem
22-07-09, 10:16
בלייזר בנזין שנת 90...יום שישי האחרון...תוך כדי נסיעה רגילה על כביש ..אני בולם קלות תוך כדי פניה ומרגיש שדוושת הבלמים קשה מתמיד...התחושה שונה...אחרי כמה דקות של המשך נסיעה אני מרגיש שהרכב לא מתנהג כרגיל. עוצר בתחנת דלק ומרגיש ריח שרוף של בלמים, במיוחד מהקדמיים. מנסה להתגלגל עם הרכב קצת ומרגיש שהבלמים תפוסים. מחנה את הרכב ..מכבה מנוע ולאחר המתנה של כחצי שעה..נראה היה שהבלמים השתחררו. מתחיל בנסיעה איטית לכיוון הבית ונראה כי הכל תקין. מאז התופעה לא חזרה..
כמובן שנבדק נוזל בלמים..צינור ואקום של הבוסטר..עליו מורכבים שני שסתומי אל חזור...אולי אחד מהם אינו תקין...
רעיונות ועזרה יתקבלו בברכה.
תודה חמי

חנן-ג'יפולוג
22-07-09, 12:12
חבל שלא ניסית לבדוק בזהירות ביד את טמפרטורת החישוקים כדי לראות אם רק בלם אחד נתפס או יותר ואם אחורי או קדמי.

האבחון הזה משמעותי מאוד. יתכן שמדובר בגלגל אחד בלבד, ואז תיתכן תקלה מכנית בבלם, או תקלה הידראולית, או שמדובר ביותר מגלגל אחד ואז בהכרח מדובר בתקלה הידראולית (בהנחה שלא מדובר בכבל בלם יד תפוס). נסה לנסוע ק"מ או שניים ללא הפעלת בלמים ולעצור את הרכב על ידי המנוע, ואז לבדוק את טמפ' החישוקים.

הבוסטר לא קשור.

hem
22-07-09, 16:46
חבל שלא ניסית לבדוק בזהירות ביד את טמפרטורת החישוקים כדי לראות אם רק בלם אחד נתפס או יותר ואם אחורי או קדמי.

האבחון הזה משמעותי מאוד. יתכן שמדובר בגלגל אחד בלבד, ואז תיתכן תקלה מכנית בבלם, או תקלה הידראולית, או שמדובר ביותר מגלגל אחד ואז בהכרח מדובר בתקלה הידראולית (בהנחה שלא מדובר בכבל בלם יד תפוס). נסה לנסוע ק"מ או שניים ללא הפעלת בלמים ולעצור את הרכב על ידי המנוע, ואז לבדוק את טמפ' החישוקים.

הבוסטר לא קשור.
מצטער שלא ציינתי...שני הבלמים הקדמיים היו תפוסים..כמובן שבדקתי (בזהירות..) אי אפשר היה לגעת בחישוקים הקדמיים...בעוד האחוריים היו בטמפרטורה רגילה.
לא יתכן כבל בלם יד תפוס כי הוא מפעיל רק את הבלמים האחוריים..

tamit
23-07-09, 09:00
מצטער שלא ציינתי...שני הבלמים הקדמיים היו תפוסים..כמובן שבדקתי (בזהירות..) אי אפשר היה לגעת בחישוקים הקדמיים...בעוד האחוריים היו בטמפרטורה רגילה.
לא יתכן כבל בלם יד תפוס כי הוא מפעיל רק את הבלמים האחוריים..

תבדוק את הקליפרים, היה לי מקרה דומה לפני מספר שנים אחרי שהרכב לא עבד שנה פלוס והייתי צריך שלוח לשיפוץ.
הוסבר לי שהיה צריך להחליף שסתום לחץ ולבצע ניקוי (אם אני זוכר נכון).
אצלי זה קרה בפקק על כביש החוף כשפתאום אחרי לחיצת ברקס קצרה הרכב פשוט לא נסע כי הברקסים ננעלו.
עמית

חנן-ג'יפולוג
23-07-09, 09:29
אם שני הקדמיים נתפסו והשתחררו ביחד אז לא מדובר בקליפרים ולא מדובר בתקלה באחד מהצדדים אלא בתקלה שהיא במקום כלשהו מהמשאבה הראשית ועד הפיצול של הצינור ההידראולי לשני הצינורות לצדדים.

קורה שהצינורות הגמישים מתחילים להתפרק פנימית ולשחרר חתיכות גומי שחוזרות לכיוון המשאבה וסותמות אקראית את החריר ביציאה ממנה. אם זה המצב, תצטרך להחליף את הצינורות הגמישים ולבצע ניקוז וניקוי של המערכת.

איציק - 4X6ZH
23-07-09, 11:21
נחזור למגבר הבלם .
יש מצב שהוא ( המגבר ) אינו חוזר למצב 0 מה שמביא את המשאבה המרכזית להיות
לחוצה . ( אפילו מ"מ זה הרבה ) . ולכן המערכת ההדראולית ננעלת . וכשהבלמים
מתחממים אין לנוזל בלם אפשרות לחזור למיכל המשאבה . וזה גורר נעילה של כל המערכת .

תקלה כזאת בדרך כלל היא תוצאה של התעסקות עם מגבר הבלם :cry:

איציק

hem
23-07-09, 12:14
תודה על התגובות.
מאז שהרכב אצלי לא התעסקתי עם המגבר בלם, פרט לבדיקה של מפלס שמן הבלמים.
בסוף שבוע הקרוב אני מתכנן החלפה של שני שסתומי אל חזור של מגבר הבלם + החלפת כל צינורות הגומי של המערכת.
אני מקווה שזה יפתור את הבעיה...למרות שכפי שציינתי, מאז המקרה עברו כבר כמה ימים והתופעה לא חזרה על עצמה, אבל על מנת למנוע נעילת בלמים בכביש או חס וחלילה בשטח, אני אבצע את כל הפעולות שהומלצו.
תודה ויום נפלא.

lowrider
04-08-09, 20:34
בתגובה לשרשור שננעל:
היתה לי תקלה דומה שהסתברה לבסוף כוסת תפוס. לאחר ביטול השסתום בוסת הגיע שמן אחורה וזאת לאחר שכבר פירקתי את כל מערכת הבלמים ושיפצתי משאבה מרכזית (שבאמת היתה גמורה למרות שהיא בנתה לחץ בבוכנה מה שהטעה ברמה מסוימת).

hem
11-08-09, 09:17
לאחר התייעצויות עם מומחים ורעיונות...פורקו מהרכב המשאבה המרכזית ומערכת הווסתים.
השמן במיכל המשאבה כבר היה בוץ ולא שמן בלמים...לכן כל הצנרת של הבלמים כולל המשאבות האחוריות והקליפרים הקדמיים, עברה ניקוז של שאריות השמן הישן, ניקוי באמצעות לחץ אוויר ושטיפה טובה עם נוזל בלמים נקי. במערכת הווסתים פורקו כל הווסתים, עברו ניקוי יסודי, המערכת עצמה עברה כמובן ניקוי יסודי והווסתים הורכבו חזרה. המשאבה המרכזית שנתגלתה כלא תקינה, נמסרה לשיפוץ.
ביום שישי נתחיל להרכיב הכל חזרה ונקווה שהמערכת תהיה תקינה.
תודה לעוזרים וליועצים.

hem
30-08-09, 10:10
כמובטח...הנה עידכון, קצת ארוך, אני מתנצל:
מסתבר שהמשאבה המרכזית לא היתה הבעיה היחידה במערכת הבלמים. לאחר שיפוץ המשאבה, המערכת עדין לא תפקדה. אין לחץ שמן בלמים במשאבות האחוריות...התחלתי להשתגע...אני פותח את פיטמת הניקוז..והדוושה נשארת גבוהה ולא זזה אפילו מילימטר..ולא יוצא שמן...פותח פיטמות ניקוז בקליפרים הקדמיים..וואללה..הדוושה צונחת ושמן נפלט מהפיטמות...לא מבין מה הבעיה..הרי שטפתי את כל הצנרת עם לחץ אוויר, ולא היתה כל חסימה. מרים את הגלגלים האחוריים, משלב ל - D לוחץ על דוושת הבלם, הגלגלים האחוריים עושים טובה שהם נעצרים. לחיצה חזקה על הדוושה, כמו בבלימת חרום לא משפיעה על הגלגלים והם ממשיכים להסתובב חופשי. מסקנה, מערכת הווסתים
anti-lock braking system אינה תקינה. החלטתי לעקוף את המערכת..כן אני יודע שזה לא בריא ומסוכן אבל אין ברירה הרכב כבר מושבת חודש וחצי...פרקתי את כל צנרת השמן, נסעתי לתל אביב, לטכנו צינור, וביקשתי לייצר צינורות דומים חדשים. כמו כן קניתי שתי משאבות אחוריות חדשות באוטו ליין. מסרתי את הקליפרים הקדמיים לשיפוץ אצל "הבלם" שולמן..איש מדהים... בקיצור כל מערכת הבלמים חודשה ושופצה. הרכבתי את כל המערכת החדשה, כשאני עוקף את מערכת הווסתים, וסוף..סוף..יש ברקסים בכל ארבעת הגלגלים. נכון לעכשיו, בבלימה חזקה, הגלגלים האחוריים ננעלים והרכב :זורק" תחת..אני מודע לסכנות, ואני אנסה לשפץ את הווסתים למרות שנאמר לי שאף אחד לא יודע לטפל במערכת.
תודה לכל היועצים והעוזרים. במיוחד תודה לאהרון שולמן מהבלם בתל אביב, שליווה טלפונית חלק מההתקנה, ייעץ ועזר להביא את הבעיה לידי פיתרון.

-->