PDA

צפייה בגרסה מלאה : חולות חלוצה

shrem
18-08-09, 18:24
שלום לכולם,
אני מעוניין לקבל רעיונות למסלול מעניין בחולות חלוצה.
הכיוון הכללי מצפון לדרום.
למרות שאני מרבה לטייל בנגב מזה שנים רבות, אף פעם לא ניכנסתי לתא שטח זה כיוון שתמיד היה נראה לי משעמם (לפי המפה).
אני חושב שהגיע הזמן בכל זאת לסמן "וי" גם על תא שטח זה.
תודה,
שרם

amimiller
18-08-09, 21:40
הדיונה הגדולה, על הציר האדום ישנה אפשרות להכנס ממושב דקל או מכביש 10. לאחר מכן תרד דרומה על הציר האדום עד לחיבור עם השביל שמוביל לקידוח נפט נטוש. משם יש ציר לא מסומן הכיוון הוא דרומה מקביל לכביש 10 עם עבירות קשה של דיונות גבוהות בהרבה מהדיונה הגדולה אחלה של מקום השביל מסתיים ליד המאגר של נחל לבן. כמובן שכדי לעבור בנחל לבן. יש כמובן את רחובות בנגב. באמצע השבוע הצבא מתאמן שם אז רק בששי שבת או שתברר. השטח לא כפי שתארת יש מה לראות, ביחוד לקראת האביב אם היתה עונה גשומה יש שם מרבדים עצומים של פריחה בשלל צבעים כנ"ל גם לגבי נחל לבן.
טיול מהנה ובהצלחה

איל פרידמן-מירב
19-08-09, 12:02
היתי ממליץ לך להתחיל בחורבות חלוצה לעלות על "דרך הצלינים", דרך קער רוחיבה ורחובות בנגב, להמשיך לנחל לבן עם הדיונות המרשימות שבו עד באר מלכה. משם לצאת לכתף נצנה עם סיפור הקרב של חטיבת "הזקן" (באנדרטה של חטיבה 9, הממוקמת צפונית לצ. עזוז)
אפשר משם לצאת או להמשיך לכיוון עזוז.
טיול נעים,
איל

נמרוד
19-08-09, 17:17
שים לב לדגש של עמי - סע בסוף החורף/תחילת אביב, אז הכל מקבל צבע שונה לגמרי ויפה בהרבה. המסלול שהציע אייל הוא הקלאסי לאיזור, ומסומן היטב בשטח (נדמה לי כחול כל הדרך) - מחורבות חלוצה, לרחובות בנגב, לכיוון הר קרן ונחל לבן, ממזרח למערב, ומסיים את היום בניצנה, עזוז, דרך הפטרולים... או שזה בעצם התחלה של טיול אחר. בכל מקרה - פברואר והלאה!*

PW
20-08-09, 10:14
שלום לכולם,
למרות שאני מרבה לטייל בנגב מזה שנים רבות, אף פעם לא ניכנסתי לתא שטח זה כיוון שתמיד היה נראה לי משעמם (לפי המפה).
תודה,
שרם
יקירי:
עזוב.
משעמם.
חול וחול.
המפה לא משקרת - שעמום אמיתי.
אין שם כלום.
אל תבזבז על זה זמן.
סע למקום אחר במקום.
(אולי צפונה?)

tzurlis
20-08-09, 12:13
אנשים
בדיוק באמצע האזור הבתולי הזה, עומדת המועצה המקומית להקים עיר חדשה - ניצנית.
אין תושבים, אין צורך אמיתי, אבל יש תכניות ותקציבים ונדל"ן משובח מניב מיסים, שיגזול תושבים פוטנציאליים מהישובים הקטנים באזור. גם אם העיר תיבנה ותעמוד, אחרי שנים של מאמצי אכלוס, חצי שוממת, כמו שקרה במקומות אחרים בארץ.
במפגש ג'יפולוג, בדוכן של נ"צ, יהיה מקום לחתום על עצומה נגד התכנון. מי שעדיין אכפת לו מאחד השטחים הבתוליים והאמתיים בנגב, מוזמן לבוא ולחתום.
הבנוי והעסקי ותאוות הנדל"ן משתלטים על כל פינה. קודם מחצבות בחצבה, מלונות בתמנע, מלונות במואה, עכשיו עיר בניצנה...

amimiller
20-08-09, 22:43
יקירי:
עזוב.
משעמם.
חול וחול.
המפה לא משקרת - שעמום אמיתי.
אין שם כלום.
אל תבזבז על זה זמן.
סע למקום אחר במקום.
(אולי צפונה?)
PM היקר
דוקא ממך לא ציפתי איך אפשר להגיד על נחל לבן משעמם. מקום יפהפה ביחוד בסוף הסתיו היכן אפשר לראות פריחות של צבעונים על גבי דיונות.ישנו גם קניון מדהים , ציר קידוח הנפט מעברים של דיונות ענקיות הגבוהות במדינה עם עבירות קשה מה צריך יותר. נכון שבאמצע הקיץ אין מה לחפש שם.

יוני5
21-08-09, 02:31
עמי,

ידידינו PW לקה בלידתו בשפעת חזירים סרקסטית נגיפית, ועדיין לא התאושש. עימך הסליחה.

יוני5

רכס חיים
21-08-09, 16:12
שים לב. כל האזור יבש פחד והדיונות עכשו טובעניות במיוחד. בספטמבר יהיה יותר גרוע אבל גם עכשו תתכונן לשקיעות על כל המשמע מכך.

הורדת אויר למכסימום האפשרי, את חפירה גדולה, שטיח חזק וארוך לחילוץ גלגל , ג'ק מעולה גבוה עם בסיס עץ , הרבה מים - כי אם אתה לבד ונדרש חילוץ ללא תא סלולרי באזור ,יומיים עד שמישהו יעבור לידך.

תשאיר את הציר אצל מישהו וקבע איתו קשר ביציאה מהשטח.והכי רצוי - סע עם מישהו אם אתה לא עם נסיון רב מאוד.

הייתי באזור לפני חודש וחצי וכבר אז היו בעיות צליחה.

ותאמין לי - המפות משקרות. האזור מדהים ביופיו והכי חשוב - לא תפגוש אנשים ואם תפגוש אז הם הרעים שחיים שם.

haber1
21-08-09, 20:05
תוספת קטנה לדברי הגדולים ממני שנאמרו קודם:
אכן האזור מדהים ביופיו ומיוחד ואכן כדאי לינסוע לשם בחדשי החורף או באביב. נקודת חובה נוספת לביקור על הנקודות שנזכרו הוא קניון הלס, כשני ק"מ צפונית מזרחית להר קרן. אם בכל אופן החלטת לינסוע לשם כשחם אתה חייב ציליה שכן אין באזור טיפת צל אחת.
כמו כן אתה חייב לתאם את טיולך באזור עם הצבא שכן זהו שטח אש פעיל ביותר (פעם בסוף שבוע התקשרו אלינו מהצבא במהלך טיול באזור כדי להודיע על נפל שצריך להיזהר ממנו)

רכס חיים
22-08-09, 07:35
יש לך צל מדהים מהעץ הכי יפה בארץ כ-5 ק''מ מערבית להר קרן על הציר האדום.יש שם שניים הניקראים ''התאומים''.

היפה שבינהם - המערבי יותר שקצת פנימה מהדרך,משמש את המוסלמים שבאזור המותירים אחריהם ניילונים,בקבוקי שתיה מצריים וקופסאות שימורים ריקות.אנא ,הקדש 3 דקות לניקוי הזבל שלהם ,לטובת כולנו.

העצים כמדומני מסומנים במפה,ומוטבעים במטבע של חצי שקל על הגזע הראשי בגובה העיניים,בכיוון הכניסה.(חתימתי האישית...)

טיול נעים.

רכס חיים
22-08-09, 08:45
בדקתי עכשו בתמונת הלווין בגוגל-מאפ את היחס המדויק בין הר קרן לזוג העצים. הכיוון הוא בדיוק מערבה והמרחק האווירי הוא בדיוק 4 ק''מ.

ונכון מה שהוזכר - אל תרד מהשבילים עקב נפלים מזדמנים בכל השטח.תשאיר אותם לבדווים.

PW
22-08-09, 19:15
שלום לכולם,
תודה,
שרם
שרם (א - שייח'?) יקירי:
1. צר לי על כי לא הובנתי כראוי בתחילה. מדובר כמובן באחד האזורים היפהפיים והאחרונים שנותרו לנו לטיול כהלכתו.
2. כדי להכיר ולהנות מאזור כ"כ נרחב שבו לא היית מעולם - צריך להקדיש זמן ומחשבה ניכרים, במיוחד באזור כל כך מעניין ומרתק כמו אזור החולות - חלוצה, שונרא, עגור ומשאבים.
3. אם אתה רוצה "רק לטעום" - אני ממליץ לך על מסלול חצי מעגלי, המתחיל בכביש רביבים - צאלים ומסתיים בגבולות.
4. התחל בביקור "כירורגי" בחלוצה. העיר ענקית, ואי אפשר למצות אותה בביקור חטוף כו"כ טיול אחר. לכן, למד היטב את העיר ובקר לפחות בבאר המים, באמפיתיאתרון המכוסה ובמבנים הטורקיים.
5. המשך משם על "דרך הצליינים" המסומ"שת כחול לרוחייבה (רחובות בנגב) דרך קצר רוחייבה. גם כאן, למד היטב את העיר ובקר לכל הפחות בכנסייה הצפונית, בבור המים ובבאר.
6. משם המשך לכיוון דרום מערב דרך החוות העתיקות וכבשני הסיד לכיוון כביש הגישה להר קרן ונחל אבחה.
7. חצה את הכביש והמשך באותו כיוון עד שתגיע לערוץ היפהפה של נחל לבן תחתי.
8. סע בנחל לבן מערבה ובקר באתריו: באר מילכה, מאגר המים, תצפית הק.ק.ל. לכיוון המאגר מדרום ולכיוון סיני. באופק תראה את האנטנות של שדה התעופה "איתם" המנוח...
9. חזור לבאר מילכה וצא לכיוון צפון מזרח על סמ"ש כחול. גם כאן יש הרבה לראות: כבשני סיד עתיקים, חצבים פורחים כעת, דיונות עצומות מימדים וערמות של צבאים.
10. אחרי כ - 15 ק"מ אתה פוגש בשביל מסומ"ש אדום ופונה בו לכיוון צפון מזרח - אל הדיונה הגדולה ואל שדה הנחיתה הנמצא בקרבתה. כאן תמצא את מגרש המשחקים המוטורי של כל הבדואים בסביבה. (זה הזמן לפקוח עיניים ולחפש את הסופה של דרור. רצוי גם להכין שיעורי בית ולהבין מה עושה כאן שדה נחיתה).
11. מכאן, באופן חופשי (על צירים כמובן) לכיוון צפון - צפון - מזרח לכיוון קיבוץ גבולות. ביקור (זריז) בגבולות הישנה - והביתה, לא לפני שמילאת אוויר בחזרה בצמיגים לנסיעה בטוחה על הכביש.
הערות לסדר:
תיאום מקדים וכניסה רק בשבתות וחגים - מדובר בשטח האש העסוק במדינה.
כל מה שכתבו כאן על נפלים - אדרבא ואדרבא. זהירות מופלגת.
הקטע האחרון משיק לכביש 10 ולגבול המערבי (פח"ע פוטנציאלי, מבריחים בעין) - נשק, 2 כ"ר, קשר בין כלי הרכב, ע"ר ושכל ישר.
רצוי (מאד) נסיון בתנועה בחולות / דיונות. לא לפחד להוריד אוויר, לא להגזים ולקלף צמיג מחישוקו.
טיול נעים!

amimiller
22-08-09, 23:23
בית גידול מיוחד שקייים כאן בזכותו של הר קרן הוא "הפלייה".בשם זה מכונים כאן העמקים הקטנים, שנוצרים במקום שערוצים קצרים יורדים מהר קרן ונתקלים בדיונות גדולות שמטפסות לעומתם. הדיונות חוסמות את פתחי הניקוז של העמקים, ובחורף גשום הם הופכים לאגמי מים. באביב עולה כאן שלל פרחים. אנשי שמורות הטבע מצאו שבפיילה טיפוסית אחת צומחים כ-60 מינים של צמחים.הפלייות היו מעובדות כבר בתקופה הביזנטית. מאוחר יותר ניצלו הבדווים את הטרסות העתיקות ועיבדו את האדמה שהצטברה מאחוריהן. עד אמצע שנות ה-60 עוד נראו כאן שדות פרג לרוב שמהם הפיקו אופיום להמונים. פה ושם עוד נתרו למעזבה שרידי בתי אבן הנטושים, שבהם התגררו התושבים המקומיים. החרסים שמוצאים מסביב למבנים הם חרסי עזה, המעידים על התיישבות מאוחרת,לכל המוקדם מהרבע האחרון של המאה-19.בשוליים הצפוניים-מערביים של שלוחת קרן נוצרה פלייה גדולה ויפה במיוחד, המשתרעת על פני עשרות דונמים. על פי הממצאים הארכיאולוגיים,החלה הפלייה הזו את חייה לפני כ-15אלף שנה והיא ידעה לפחות שלושה מחזורים של מחסומי דיונות. הפלייה צברה משקעי לס וחול, ומשקעים אחרים שנשטפו ממדרונות שלוחת קרן. הערוץ היורד מהר קרן בתוך משקעי הפלייה, יצר קניון מבוכים מרהיב עין, שעומקו מגיע לעיתים ליותר 10 מטרים.
מאמר מתוך "טבע וארץ" שנת 1998

asafk
23-08-09, 22:51
לאחר שביליתי את השבועיים הראשונים של אוגוסט בחקר מקיף של האזור, אני ממליץ בחום לטייל לפי ההמלצה של PW, שתיתן "מבוא" מצויין, ואח"כ להמשיך ולהעמיק בשטח בעוד שתיים-שלוש גיחות לפחות. וכן... החול עכשיו טובעני במיוחד, והשבילים רעים במיוחד. .
בקשר להערתו של צור - זה אכן מרתיח, היוזמה כבר נקברה בחול לפחות פעם אחת, אבל שבה ועולה. הקמת ה"חלוציות" - ארבעת היישובים החקלאיים בין הדיונה הגדולה למושבים הקיימים, גם היא אינה הצלחה עצומה, וגם היא "מפריחה את השממה" בדיוק איפה שלא צריך... אבל עיר? מישהו התחלק על השכל.

אסף.

-->