PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריתוך, צביעה ומה שבינהם

yd16
24-08-09, 02:07
שלום, אני חדש פה.. האמת הייתי קורא פה הרבה פעם אבל לא היה לי משתמש.
אני בן 16 וחצי ואת הרתכת הראשונה שלי קניתי לפני שנתיים, רתכת אלקטרונית COTT 155, בכל מקרה תמיד הייתי אוהב להתעסק עם כלים ולבנות דברים, בוא נגיד שיש לי ידיים די טובות [בלי להשתחצן או משהו] בקיצור את הרתכת הזאת מכרתי לפני חודשים ב700 שקל חצי ממה שעלתה לי :-? והחלטתי לחזור לזה אבל אני רוצה להתקדם לMIG ביתית במחיר סביר שתתאים לי אני מרתך בעיקר פרופילים מרובעים ומלבניים [מה העובי שלהם 2 מ"מ?] אבל אני רוצה שהרתכת לא תגביל אותי כל כך. אני שוקל גם פרוייט של קטנוע שיוסב להיות קרטינג או "מיני באגי" :smile: ואני ישתמש בצינורות. עכשיו אני יודע לרתך אלקטרודות די טוב במה שונה הריתוך עם סליל ? יותר קשה ? יותר קל ? יש עוד דברים שאני צריך לדעת ? חוץ מזה אני מחפש המלצה לרתכת וציוד נילווה. זה הדבר הראשון :p

דבר שני - יש לי קטנוע קצת משופשף ואני רוצה לצבוע אותו, יש לי קומפרסור שנותן 400 ליטר לדקה, 10 בר עם מיכל 50 ליטר [4 כוח סוס אם זה משנה] יש לי פיסטולט ישן של אבא שלי אבל חשבתי לקנות חדש לא מקצועי אבל לא צעצוע בסביבות ה300 שקל + - ואני צריך המלצה לאחד. חוץ מזה הלכתי לחנות טופ קולור בתל אביב והמחירים שהם רצו היו פשוט לא הגיוניים - צבע לפלסטיק פחית חצי ליטר 140 שקל, טינר "מיוחד" 50 שקל, ליטר לקה 150 שקל + מקשה 80 שקל והופה הגענו ל420 שקל וזה עוד בלי לדבר על 2 קילו בונדו שאני צריך וצבע יסוד - ברחתי משם הכי מהר שיכולתי חח .. המחירים האלה הגיוניים ?! הלכתי לפחח הוא רצה 700 שקל על הצבע אבל אני רוצה לצבוע לבד. אני צריך המלצה לחנויות צבע במחירים סבירים ואם אפשר טיפים לצביעה ! הא והסבר על לוכד מים .. מה זה ולמה צריך את זה?

דבר שלישי :D פעם ראשונה ניתקלתי במושג משמנת קו פה בפורום, עכשיו יש לי פטיש אוויר ויש לו חור למילוי שמן רציתי לדעת אם בכל זאת צריך את זה או מומלץ..?
זה המשמנת ?
http://img196.imageshack.us/img196/4428/dsc01308d.jpg
כי אם כן מצאתי את זה במזוודה של פטישון אוויר של אבא שלי .. איזה שמן שמים בזה ? שמן ברקסים מתאים ?

תודה על העזרה ומצטער על החפירה !
עומר.

adi-ros
25-08-09, 22:44
עומר שלום,
לגבי השאלות שלך על רתכות\ ריתוך.
שאלת כמה שאלות שהתשובות עליהם יכולות להכתב בכמה דפים.
ישנם כמה סוגי ריתוך שמיועדים להרבה תחומים ואי אפשר לקבוע איזה מהם הכי טוב , לכל סוג ריתוך יש אופי משלו.
אם ננסה להתמקד בשאלתך אז למיטב הבנתי ממה שכתבת הכי טוב שתמשיך עם רתכת אלקטרונית ותתחיל להתמקצע איתה - תלמד סוגי אלקטרודות ומה השימוש לכל אחת מהם ולפני שאתה קופץ לרתכת שהיא שונה באופן הפעולה ובאופן התחזוקה.
אם נחלק באופן גס אז הרתכת האלקטרונית היא ביתית יותר ( למרות שזה לא בהכרח נכון אלא רק במקרה שלך ) ושאר האוטוגניות הם רתכות יותר לתעשייה.
פרופיל ( או בשם המקצועי שלו RHS ) יכול להגיע במספר עוביים מ1.5 מ"מ ומעלה.

לבנות באגי\קארטינג\מיני באגי או איך שלא תרצה לקרוא לזה דורש גם ידע מכני ולא רק ידע במסגרות - קח את זה בחשבון. עצה שלי היא להתחיל ולקרוא הודעות ופרוייקטים בפורום שתבין פחות או יותר על מה מדובר.

לגבי המחירים שציינת על צבעים- אני לא בקיא במחירים אבל אני בקיא בזה שכל צבע צריך את המדלל המדויק שלו אי אפשר לבחור מתי לשים רמפנטין ומתי טינר 11 . לפי איך שכתבת -
טינר "מיוחד" 50 שקל
אני מסיק שאתה מזלזל בטינר המיוחד לצבע שביקשת.צבע טוב עולה כסף בדיוק כמו שציוד טוב עולה כסף . לפני שאתה משתולל עם ציוד וצבע כדאי שקודם תלמד לעבוד עם הכלים לפני שאתה ישר קופץ לבנות דברים.

מקווה שעניתי על חלק משאלותיך,
המשך שבוע טוב, עדי.

רון נחמן
25-08-09, 23:18
תודה על העזרה ומצטער על החפירה !
עומר.

לגבי הרתכת, לי אישית יש הרבה ניסיון על co2 ומעט על אלקטרונית. אני ממליץ לך להישאר עם אלקטרונית בגלל הניידות ועלות האחזקה. אם אתה עובד במקום שהרכב יכול להגיע אליו (תחשוב על הפרוייקט הבא!) אז עניין הניידות פחות חשוב.
לדעתי האישית co קל להתמקצעות. רתכים חובבים מצליחים להגיע איתו לריתוכים יפים מאוד, במיוחד בהשוואה ל"קקי של ציפורים" שראיתי מאלקטרוניות. אתה יכול גם למצוא רתכות co שמתאימות לשקע ביתי (לא תלת פאזי). חפש ב"זיקה", ראיתי שם אחת.

לגבי הצבע, אם מדובר בקטנוע מצ'וקמק אתה יכול להתפשר על הצבע. אופציית ביניים היא צבע מיוחד שלא דורש לכה זול יותר ופשוט יותר - אני הגעתי איתו לתוצאות מרשימות. בכל מקרה גם אני קונה ב"טופ קולור" והמחירים שאמרת הם הגיוניים בסה"כ לאדם פרטי.
לדעתי שווה לך להשקיע בצבע איכותי (ויקר) עכשיו, כדי שכשתצבע משהו חשוב באמת כבר תהיה מיומן יותר. לא יודע להמליץ על פיסטולט וכו'....

אם יש לך שאלות ספציפיות יותר אתה מוזמן לשלוח ה"פ.

yd16
26-08-09, 01:05
adi-ros בקשר לרתכת יש משהו במה שאתה אומר והתגובה של רון נחמן חיזקה יותר את הרעיון לחזור/ל"השאר" עם רתכת אלקטרונית. וד"א אני מרתך כבר הרבה זמן ומרתך לא רע בכלל :cool:
בקשר לבניה של הבאגי\קארטינג\מיני באגי חח .. בכוונה אמרתי ממנוע של אופנוע/קטנוע כי זה בעיקר התחום שלי ואני מתעסק כבר זמן עם קטנועים ואופנועים.

רון נחמן ההתלבטות שלי היא בגלל שאני ריתכתי הרבה עם רתכת אלקטרונית וחשבתי להתקדם, מה גם שהריתוך בMIG נראה לי הרבה יותר נוח, אבל פה הכסף משחק העלות והאחזקה זה נקודות חשובות בכל זאת אני בן 16 וחצי והמשכורת שלי לא כל כך גבוהה והרתכת שבאמת משכה לי את העין היא הרתכת של זיקה. בכל זאת כנראה שאני אקנה לי רתכת אלקטרונית חדשה בעלת אמפראז' יותר גבוה.
בקשר לצבע - הקטנוע הוא קטנוע יחסית חדש ולא מצ'וקמק כמו שאמרת :) ככה שאני מעדיף להשקיע בצבע, מצד אחד אני רוצה לצבוע זה הכיף שלי וכמובן זה יתן לי ניסיון [זה לא שבחיים לא החזקתי פיסטולט, עוד לא יצא לי לצבוע קטנוע] אבל במחיר הזה אני מעדיף כבר לצבוע אצל פחח..
בכל מקרה אני אלך ל"בן אמוץ" השבוע ואבדוק את המחירים שלו נראה אם זה משתלם לי ..

תודה רבה לשניכם על התגובות המפורטות !

עוד תגובות/דעות יתקבלו בברכה, גם תשובה בקשר למשמנת קו.

עומר.

עידו לוריה
26-08-09, 23:12
adi-ros בקשר לרתכת יש משהו במה שאתה אומר והתגובה של רון נחמן חיזקה יותר את הרעיון לחזור/ל"השאר" עם רתכת אלקטרונית. וד"א אני מרתך כבר הרבה זמן ומרתך לא רע בכלל :cool:
בקשר לבניה של הבאגי\קארטינג\מיני באגי חח .. בכוונה אמרתי ממנוע של אופנוע/קטנוע כי זה בעיקר התחום שלי ואני מתעסק כבר זמן עם קטנועים ואופנועים.

רון נחמן ההתלבטות שלי היא בגלל שאני ריתכתי הרבה עם רתכת אלקטרונית וחשבתי להתקדם, מה גם שהריתוך בMIG נראה לי הרבה יותר נוח, אבל פה הכסף משחק העלות והאחזקה זה נקודות חשובות בכל זאת אני בן 16 וחצי והמשכורת שלי לא כל כך גבוהה והרתכת שבאמת משכה לי את העין היא הרתכת של זיקה. בכל זאת כנראה שאני אקנה לי רתכת אלקטרונית חדשה בעלת אמפראז' יותר גבוה.
בקשר לצבע - הקטנוע הוא קטנוע יחסית חדש ולא מצ'וקמק כמו שאמרת :) ככה שאני מעדיף להשקיע בצבע, מצד אחד אני רוצה לצבוע זה הכיף שלי וכמובן זה יתן לי ניסיון [זה לא שבחיים לא החזקתי פיסטולט, עוד לא יצא לי לצבוע קטנוע] אבל במחיר הזה אני מעדיף כבר לצבוע אצל פחח..
בכל מקרה אני אלך ל"בן אמוץ" השבוע ואבדוק את המחירים שלו נראה אם זה משתלם לי ..

תודה רבה לשניכם על התגובות המפורטות !

עוד תגובות/דעות יתקבלו בברכה, גם תשובה בקשר למשמנת קו.

עומר.

עומר שלום
משמנת קו לכילים פנאומטים רצויה אבל לא מחויבת גם טיפה של שמן לכלים פנאומטים בכניסת האוויר יכולה לעשות את אותה העבודה רק שצריך אחת ליום לתפתף טיפה ולא לשכוח ,משמנת הקו עושה את זה בלי לשכוח רק צריך למלא אותה כאשר היה מתרוקנת.
לגבי סוג השמן רק שמן יעודי לכלים פנאומטים ולא אחר , שמן כזה גם דוחה מים (שיש בשפע במדחסים) וגם מתאים מבחינת שימון לכלים אלו.
לוכד מים זו מלכודת למים שיש באוויר הדחוס מהמדחס (המים מגיעם מהאוויר שהמדחס שואב מבחוץ )
מרכיבים אותה על הקו שיוצא מהמדחס והיה מפרידה את המים מהאוויר (יש לה ברז קטן בתחתית לריקון המים מדי פעם )בדרך כלל מלכודת כזו נמכרת עם ווסת לחץ (הווסת חשו לצבע , פיסטולט צריך בין 3 ל 4 PSI לחץ קו בעוד שכלים פנאומטים צריכים בין 6 ל 7 PSI לחץ קו ) ומשמנת קו (אבל לא באותה תצורה שבתמונה שעלתה, מצורפת תמונה ) המים מפרעים גם לכילים הפנאמטים וגם לצבע (זה אפילו פוגם באיכות הצבע ) חוץ מזה רצוי לרוקן מים מהמיכל של המדחס אחת ליום (יש ברז בתחתית המיכל).
עידו

עידו לוריה
26-08-09, 23:16
לגבי ריתוך
אני תמיד בעד לדעת את הבסיס בצורה הכי טובה שאפשר ואז להתכדם ובריתוך אלקטרודת זה בסיס אז תמשיך לרתך עם אלקטרודת ועם רתכת אלקטרונית זה חשוב להמשך.
עידו

kobiarava
26-08-09, 23:20
עומר שלום
הווסת חשו לצבע , פיסטולט צריך בין 3 ל 4 PSI לחץ קו בעוד שכלים פנאומטים צריכים בין 6 ל 7 PSI לחץ קו

עידו

אהלן עידו
כל מה שאמרת נכון אמת בסלע, רק שהלחצים בבארים ולא PSI.

לשואל-שאלת על שמן ברקס-גם אם לא תשתמש בשמן יעודי, שים כל שמן ורק לא שמן ברקס. שמן כזה (נכון יותר לומר נוזל בלמים, כי הוא לא בדיוק שמן) יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לאטמים הפנימיים בכלים...

קובי

yd16
27-08-09, 00:20
הבנתי, אתם עוזרים לי מאוד תודה לכולם!
בקשר למשמנת והלוכד, מצאתי את זה באתר של פולק:
http://www.polack.co.il/ProductInfo.asp?ProdId=407&catId=57
מישהו ניסה את הלוכד הזה? הוא שווה את הכסף ?

ד"א, עוד תגובות בכל הנושאים יתקבלו בברכה.
ושוב תודה לכולם באמת !

עומר.

mixael
27-08-09, 19:26
פיסטולט פשוט למתחילים - חפש מוצר של חב' VOYLET . עלות סביב ה300 ש"ח, ומאפשר צביעה של מכונית ברמה סבירה.
ממליץ על הזנה ממיכל עליון לחסכון בצבע, עם דיזה 1.4 - זו פשרה שמתאימה הן לצבע והן ללכה.
אחסון - חשוב ביותר לנקות את הכלי מיד אחרי צביעה. המינימום הוא מילוי חצי מיכל בטינר, והתזה. מומלץ לפרק את הדיזה, להניח במיכל, למלא מעט טינר ולאחסן כך. מונע הווצרות משקעים, ופותר אותך מהצורך עם סיום כל עבודה לפרק לו את הצורה ולצחצח כמו בנקנ"ש במסדר צבאי.
לא לשכוח מסנן מתחת למיכל, ולהחליף בין צביעה לצביעה.

עידו לוריה
28-08-09, 10:52
אהלן עידו
כל מה שאמרת נכון אמת בסלע, רק שהלחצים בבארים ולא PSI.

לשואל-שאלת על שמן ברקס-גם אם לא תשתמש בשמן יעודי, שים כל שמן ורק לא שמן ברקס. שמן כזה (נכון יותר לומר נוזל בלמים, כי הוא לא בדיוק שמן) יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לאטמים הפנימיים בכלים...

קובי

צודק טועות שלי ,BAR לא PSI
עידו

yd16
29-08-09, 18:22
הבנתי, תודה על העצות.
אפשר קצת טיפים לצביעה ?

עידו לוריה
29-08-09, 21:47
הבנתי, תודה על העצות.
אפשר קצת טיפים לצביעה ?

תמיד תישם את הצבע בדיוק כמו שכתוב על האריזה ולא אחרת .
וכל השאר תשאל שאלות ספציפיות למה זה נושא שאפשר לכתוב עלו כמה ספרים
עידו

yd16
29-08-09, 22:21
דברים בסיסיים אתה יודע, כמה שכבות,מאיזה מרחק,איך למנוע נזילות וכו' .. תודה:)

עידו לוריה
30-08-09, 00:01
דברים בסיסיים אתה יודע, כמה שכבות,מאיזה מרחק,איך למנוע נזילות וכו' .. תודה:)

שכבה אחת יסוד ,על ברזל עם חלודה כבדה עדיף ממיר חלודה (כמובן יש להסיר חלודה רופפת ) ברזל עם מעט ג'ינגים ללטש ואז יסוד אנטירוסט
שכבה שניה צבע עליון וגם שכבה שלישית
בין השכבות חשוב ליבש לפי הוראות היצרן של הצבע.
מרחק עבודה עם פיסטולט נע בי 30 ל35 ס"מ מהשטח הניצבע כמו כן יש לכוון את ווסת הלחץ של 3.5 עד 4 בר (כמו זה שעם המלכודת והמשמנת בתמונה שצרפתי לך ) על הפיסטולט יש בדרך כלל שלושה "ברזים" אחד ווסת לחץ (בדרך כלל בתחתית הידית ליד החיבור כניסה של הלחץ )
"ברז" שיני למעלה ומאחור ביחס לדיזה: "ברז" זה מוסיף וגורע צבע (בהמשך ממנו יש קפיץ ומחט שרצוי מדי פעם לנקות ) מעל "ברז" זה ישנו בדרך כלל עוד "ברז" עם הוא סגור אז הצבע יוצא בצורת סילון מרוכז ועגול וככול שפותחים אותו הצבע מקבל צורה של מניפה (ב 90 מעלות ביחס לשתי ה"קרנים" שיש מסביב לדיזה) במצב זה צובעים למשל משטחים גדולים כמו דופן של מכונית.
למנוע נזילות זה (כתבתי לך בהודעה הקודמת תמיד תישם את הצבע בדיוק כמו שכתוב על האריזה ולא אחרת) ,יש לשמור על כמות דילול ביחס נכון ,בצבעים עם מקשה לשמור על יחס נכון ,שימוש נכון עם הפיסטולט .
עידו

-->