PDA

צפייה בגרסה מלאה : בשר לפוייקה...

JahJah
27-09-09, 01:04
שלום לכולם ושנה טובה!

אני סטודנטית לאנתרופולוגיה שעושה מחקר על פוייקה (על אמת!) ואני מבקשת את תרומתכם לסקר בנושא בשר בפוייקה.. (גם צמחונים, במידה ויש כאלו פה, מוזמנים להגיב למחקר)

אשמח לדעת כיצד בוחרים (אם בוחרים) מתכונים לפוייקה ואיזה מתכונים בוחרים, ויותר מזה.. אם עושים פוייקה עם בשר- באיזה בשר משתמשים ולמה, כמה בשר ואיזה סוגים..
אם עושים פוייקה עם עוף- אני אשמח לשמוע למה אתם בוחרים בעוף ואם לבחירה הזו מתלוות החלטות או תנאים נוספים..

במידה ויש פוייקאיסטים צמחונים.. אני אשמח לשמוע גם מכם, איזה בחירות אתם עושים בפוייקה הצמחוני.. אם יש תחליפי בשר (כן, יש אנשים שמאמינים שיש תחליפים לבשר! אל תזלזלו בזה..)

בקיצור, כל מה שתוכלו לספר לי בשרשור/ בהודעות פרטיות או בכתובת המייל: [email protected]

שתהיה לכולם חתימה טובה, צום קל או הנאות קולינריות כאלה ואחרות באשר תהיו...

הילה

sos4u
27-09-09, 06:23
בשר לפוייקה או מתכון, לא בוחרים, זה הוא שבוחר בך... את הולכת ברחוב ופתאום בא מולך נתח בשר עסיסי, ואחריו צרור של ירקות שורש, ומייד אח"כ שיירה של תבלינים מסודרים אחד אחרי השני כשבסוף מחכה בקבוק יין משובח , אדום בדרך כלל...

סתתאאםם..

יש אין סוף מתכונים לסוגי בשר שונים. אבל בגדול הבישול בפויקה הוא בישול קדירה, ארוך וממושך שמשיג אפקטמצוין עקב העובדה שהוא נעשה בסיר כבד מאד וסגור.
לכן ברוב המקרים הבשר, יהיה שריר חתוך לקוביות, עם ירקות שורש.

ניתן גם להשתמש בנתחי בשר אחרים, אנחנו משתמשים לאחרונה בנתחי סינטה שלמים במשקל של 2-3 ק"ג, שבתזמון מדוייק יוצאים מדהים. כנ"ל אנטריקוט. - אבל פה כבר מדובר במדע מדוייק.

עוף - אישית אני מעדיף בשר, אם פעם אבחר בעוף זה יהיה בגלל אילוץ כל שהוא שייחייב אותי לכך [ מישהו שלא אוכל בשר {יש כזה ?}, או לא יכול... ]

מתכונים לפויקה עוברים בין היתר מפה לאוזן,אינטרנט, שדרוג תבשילים מוכרים מהבית והמקור כי חשוב [לדעתי], זה כושר ההמצאה והאילתור, ומה באמת יש לך בשטח ברגע האמת שבו צריך להאכיל X פיות רעבים, שגם צריכים להמתין עד לגמר הבישול ....

savyon
27-09-09, 07:20
את זה: מדריך לבישול פוייקה (http://www.jeepolog.com/722.html) קראת?

הספר מומלץ בחום מאחר ויש בו גם מתכונים לפוייקה וגם מדריך, ולא פחות חשוב, כי הוא טוב...

סביון

JahJah
27-09-09, 11:04
היי סוס, אחלה שם :)

אני רק צריכה שתגיד לי.. ל-מ-ה!?!?!?!?

אני מבלה כבר שנה מאירוע פוייקה אחד לאחר, קיבלתי מלא המלצות, על מתכונים, על מרכיבים, על מקומות.. על ה-כ-ל.. אבל דבר אחד לא שמעתי.. ל-מ-ה...

למה הגברים כל כך אוהבים פוייקה?
למה הם בוחרים את הבשר הכי יקר או הכי איכותי תמיד?
גם ככה לא רואים כלום בתוך ערימת הפוייקה הזאת, הכל פשוט גוש אחד בחושך... עם נגיעות חול עדינות

אני חייבת שתסבירו לי אחת ולתמיד, ל-מ-ה...

:)
(הכל ברוח טובה, כן? אני פשוט ממש רוצה להבין למה..)

חתימה טובה ותודה על התגובות

JahJah
27-09-09, 11:06
תודה סביון, אני אציץ בספר, זה יכול מאד לעזור,

כרגע אני רוצה לשמוע מכם..

tooshey
27-09-09, 11:14
מתכון ששמעתי עליו באפריקה...

סיר פוייקה במידה 48 לפחות
נתח מדמם של אדם לבן אחד, רצוי אנגלי וורדרד (אפשר חי ושלם)
תבלינים מכל הבא ליד
להרתיח על להבה בינונית, וכשמפסיקות הצעקות לבשל שעתיים על אש קטנה.

נפוץ באוגנדה בקרב בני שבטו של אידי אמין...

בברכה,טושי

JahJah
27-09-09, 11:16
טושי טוב אתה
אגב, אתה יודע איזה שיטת סכימה מייצגים המספרים שעל סיר הפוייקה?

זה בהקשר של אפריקה... :)

דרור ברלי
27-09-09, 12:03
למה?.... באמת למה?

אני יכול למצוא לך עשרות סיבות למה לא:

- כי הסיר כבד. כל כך כבד שרק גברים מסוקסים מסוגלים לשנע אותו - בוודאי כשהוא מלא.
- כי הסיר עלול להיסדק אם הוא לא מאוחסן בקופסה שמגינה עליו או אם סתם נופל/מקבל מכה חזקה. כמו למשל בקפיצה רצינית בג'יפ. כן כן.
- כי צריך סבלנות של פיל עד שהאוכל מוכן.
- כי צריך לדעת לטפל בסיר בזמן הבישול, מי שלא יודע יקבל כוויות, ואולי גם יקדיח את התבשיל.
- כי בפעמים הראשונות, עד שלומדים לבשל בו ומפתחים רגש, תמיד יוצאת מין עיסה לא ברורה.
ועוד ועוד.

אז למה כן?

בדיוק כמו כובע אוסטרלי, כמו מגן חזירים, כמו ארבעה דלקני בנזין של 20 ליטר כל אחד על גג של ג'יפ שיוצא לטיולי שטח של 50 ק"מ מקסימום, כמו מנשא לשני גלגלי ספייר, כמו אנטנה ארוכה עם דגלון, כמו צמיגי בוץ ברבריים במדינה שבקושי יורד בה גשם של יותר מ-10 דקות רצוף ... זה ניג'וס, זה לא תמיד נוח ומתאים אבל זה מגניב ושונה!

כי אחרי מיליון טיולים שבכולם הכל מתנהל לפי אותו שטאנץ - פורשים חניון לילה ומתחילים להבעיר מנגלים ובבוקר פותחים מחבתות לשקשוקות וזה טוב וטעים ואין מילה אחת נגד - אבל רוצים לפעמים גם משהו אחר. פויקה זה משהו אחר. זה קטע חברתי, זה נותן לחבורה של עירוניים שברחו מהמשרד ליומיים במדבר להרגיש קצת אווירה פראית ומסוקסת, זה מגניב, זה מחמם את הבטן בליל נגב קפוא, ואם הבשלן התורן יודע את העבודה באופן סביר - זה גם יוצא טעים בטירוף.

בעניין הפרודוקטים - בקר תמיד יוצא יותר טעים מעוף. עוף הולך גם כן אבל בעיני זו תמיד בחירה של חוסר ברירה או חוסר תקציב.
אבל כמו בבישול בבית, גם בפויקה נתחים מובחרים יוצא טעים יותר. בישול ביין משובח או בבירה טובה ייתן טעם טוב יותר מאשר בבקבוקי-פיגולים לא מזוהים וכו' וכו'.
בפויקה המדהימה האחרונה שטעמתי, אותה הכין מתן ניר (שלמי שלא יודע - יותר משהוא אלוף בטרקטורונים הוא אלוף בבישול), הוא חתך וזרק פנימה גוש אנטריקוט יפהפה של 4 קילו, ירקות שורש (תפ"א, בטטות, גזרים, בצלים, ראשי שום שלמים לא מפורקים ועוד כל מיני, שפך על הכל בקבוק מים, בקבוק יין אדום וצנצנת גדולה של דבש, תיבלן כמו שצריך בתערובות סודית שלו, שם בצד עוד פויקה עם אורז, והכל ביחד יצא פשוט גן עדן. אלוף אמיתי!

גיא
27-09-09, 12:31
עוף ...

אז החלטנו לעשות לילד יומולדת מיוחד.
הזמנו את ילדי הגן וחברים ליער
הכנו מדורה גדולה
ושמתי 3 פוייקות
זה יצא קצת יקר בבקר אז עשינו עם עוף.

אני חושב שהמספרים זה בשביל כמה עופות אפשר להכניס. וזה יוצא ככה באמת :-)
יותר טעים מטעים, לא נישאר כלום ב 3 פוייקות.
אפילו שזה עוף ..

שחר 9
27-09-09, 13:37
למה פוייקה ,נורא פשוט ......

לפוייקה אין מתכון נקודה - זה למה.

שימוש ברכיבים איכותיים תמיד מביא לתוצאה טובה - זה למה .
עוד לא הצלחתי לאכול פוייקה לא טעימה כאשר הרכיבים היו איכותיים - זה למה .

יש רק רכיבי בסיס אבל משם והלאה יצירתיות,זמינות חומרים ותבלינים,וסבלנות יניבו מעדן.

הבשר נפוץ הוא הבקר לא בהכרח החלקים היקרים כמו אנטריקוט אבל גם אם זה שריר או אחר אז שיהיה טרי ואיכותי.
אני באופן אישי אוהב לשלב בקר טוב עם כבש על סוגיו לרבות צלעות בתוך הפוייקה.

למה אנחנו אוהבים את החלקים היקרים כי הם האיכותיים ומי שמבין מבין ומי שלא שיאכל סוליות.

זה לא נכון שבעיקר גברים אוהבים פוייקה, נשים אוהבות לא פחות אבל רק לאכול את הפוייקה,למה ? כי ההכנה היא ארוכה ומייגעת גם פיזית כמו שציינו קודמי זה כבד,זה חם,צריך להרים לסחוב ובקיצור לעבוד. אנחנו פשוט מבינים שנשים לא יכינו את זה אז לא נשארת לנו ברירה ואנחנו אלה שעושים את זה.

אבל אם תחשבו על זה במונחים של עבודה מול אופציות אחרות אז זה עבודה קלה ,
אם בטיול של עשרה אנשים אתה צריך להכין ארוחת ערב בתנאי שטח הרבה יותר קל פוייקה, מאשר מנגל או בישולים בסירים ומחבתות , סיר פוייקה אחד גדול מאכיל בקלות 10 אנשים.(אגב זה גם נכון לארוחה בבית)

אני נוהג לעשות פוייקה בבית על הגז וזה יוצא לא פחות מוצלח ממדורה בשטח.

ולסיום ,
פוייקה לצמחונים - אין !!!
בדיוק כמו שאין טבעול לקניבלים.

רק בריאות ,
שחר

JahJah
27-09-09, 13:55
פששש.. ללא ספק דרור ושחר, סיפקתם לי חומר למחשבה ותגובות מעניינות.
אני אשמח לתגובות נוספות מאנשי השטח, מפוייקאיסטים אמיתיים.. או דווקא במקרה ויש צדיקים בסדום- צמחונים, באתר הזה, שנהנים מפוייקה ורואים בו איכותי לא פחות מאשר פוייקה בשרוני..

שחר, אתה באמת חושב שנשים לא יהנו מעבודה פיזית כזאת?

דרור הראל
27-09-09, 14:26
שלום,

כסטודנטית לאנתרופלוגיה אני מניח שבוודאי נקט בכלי התצפית המשתתפת,על פי השאלות שלך נראה לי שהמחקר שלך עוסק דווקא בלמה גברים אוהבים להכין פוייקה ולאו דווקא איכות המוצרים שגברים משתמשים לבישול בפוייקה ואם אני טועה,אז לדעתי ייתכן ואת מחטיאה משהו בשאלה המחקרית שלך.משום שלנושא הנ"ל כפי שציינתי מורכב משתי שאלות שונות לחלוטין שלהן תשובות שונות ומגוונות.

א.למה גברים עושים פוייקה-מאותה סיבה שגברים מטיבים לעשות "על האש" ונשים מטיבות לאפות.
בבישול קדירה כמו במנגל-הגבר לא נדרש להתמודד עם מתכונים מדוייקים,כלי הכנה מיוחדים וזעירים ואינו נדרש לרמת ניקיון מעיקה,לפני תוך כדי ואחרי הבישול או הצלייה,המוצר כמעט תמיד יוצא מוצלח וזוכה לקריאות הערכה ומחמאות מגדילות איגו מהסובבים,הטיפול בבשר סגנון הבישול והעיסוק באש מקנים מעין חזות מסוקסת וגברית .בעוד למשל באפייה שבא יש חשיבות עמוקה לדיוק במרכיבים ובשלבי ההכנה ויש לעבוד על פי הספר וכמו כן יש לנקות את המטבח והציוד המורכב בהקפדה רבה,סגנון העבודה באפייה הוא מאד מדוייק עם תנועות ערבוב עדינות ולישה שנוגדות את האתוס הגברי,רק התוצאה במידה והצליחה מקבלת מחמאות בעוד התהליך(בניגוד לתהליך הצלייה או בישול הקדריה)נטול כל הילה.בישול פוייקה בשטח הוא בעל קשר ישיר לעבר הגברי המסוקס וחוקרים מולמדים יכולים למצוא קווים ישירים בין ציד ממוטות לבישול פוייקה בשטח.

ב.למה גברים קונים את המרכיבים הטובים והיקרים ביותר ל"פוייקה"-.אפשר באותה מידה לשאול למה אנחנו אוהבים "שדיים" גדולים?למה אנחנו קונים צמיגי שטח מלא כשאנחנו ב 95% מהזמן בכביש.
נשים יכולות לקחת בשר מעאפן כמו עוף(אנחנו בדרך כלל בשר כזה קוברים באדמה עם נייר כסף) ולעשות קסמים,אנחנו לא קוסמים וגם לא לוקחים סיכונים-שמים הכל הכי טוב וכך בטוח יצא משהו טעים.

בקיצור מה שאני מנסה להגיד לך ואני מציע שזו תהיה מסקנת המחקר שלך,הכל חארטה-העולם נשלט ע"י גברים ואנחנו חשים צורך עז להיות יותר טובים מנשים בהכל וגם בבישול לכם אנחנו באמצעות השליטה שלנו במוקדי הכח והתקשורת בעולם-מצליחים לקחת גם נושא כמו בישול ומטבח ולהפוך אותם למעוז גברי ואפילו מצליחים לקחת משהו שנראה כמו גאנט חלוד של משאית ,לזרוק לתוכו הכל ועוד לצאת גדולים,לכתוב על זה ספרים ולהוכיח שגם בבישול אנחנו עליוניים.

אם תשימי לב היטב שאחרי הפוייקה מוגש קינוח שהכינה בבית אחת הנשים,קינוח שלהכין אותו צריך יכולות שלאף גבר אין,אבל מהארוחה כולם יזכרו את הפוייקה שהוא אחד הדרכים הקלות ביותר לבשל שיש וישכחו את הקינוח שהגברת טרחה עליו בחרדת קודש ארוכות במטבחה.שום גבר לא יצליח ל"העמיד" עוגת גבינה כמו אשה,אבל העובדה היא שברוב תוכניות הבישול תראו גברים ורוב השפים המפורסמים הם גברים בעוד כל מסעודה משדרות יכולה לעשות בית ספר לכל מיני רושפלד,חיים כהן ואחרים.

בקיצור הכל פוזה.ואני יכול להציע לך עוד כמה שאלות מחקריות מעניינות.
א.למה לגברים ש"שעושים" פוייקה נועלים מגפיים אוסטרליות?
ב.האם יש קשר בין המוצא העדתי לגודל הפוייקה?
ג.האם גברים ש"עושים פוייקה עם בשר איכותי ויין מעולה,נוהגים להכין קודם בצד על מנגל קטן נקנקיות זולות לילדים?

גמר חתימה טובה,ואם תרצי מתקון מעולה לסטייק אנטריקוט בחמאה שום וקברנה סובניון ב"פוייקה" אז אחרי יום כיפור משום שזה לא כשר.

דרור הראל

JahJah
27-09-09, 14:34
דרור הראל היקר שלום רב,
תודה רבה על מסקנות המחקר, חבל שלא פניתי אלייך קודם... זה יכל לקצר הרבה מאד תהליכים...
ועכשיו בנימה רצינית יותר, ובעיקר בעקבות התעניינותך והיכרותך עם תחום המחקר, אז כסטודנטית לאנתרופולוגיה אכן קיימתי תצפית משתתפת, אך בנוסף השתמשתי בכלי מחקר נוספים טובים ואחרים, בניהם גם שימוש בפורומים כאלו באינטרנט בכדי לקבל את דעותיהם של אחרים, ובעיקר של מושא העבודה- גברים, פוייקאיסטים.
אל חחש, יש סימוכין גם על מאמרים שכבר נעשו בנושאים דומים אך לא בנושא הגברים והפוייקה ישירות.

אני מודה לך על התשובות, שאני תוהה אם חלקן נאמרו בנימה צינית, אך הן ללא ספק מאוששות הרבה מהתחושות שלי, כמי שקירבה את הנושא אל ליבה (ופעמים רבות גם לפיה..) בתקופה האחרונה, אך כמו שהבנתי ממך, אדם בעל היכרות אקדמית, תחושותיי אינן מספיקות בכדי לכתוב עבודת מחקר מקיפה על הפוייקה בחברה הישראלית.
לכן, אני שמחה לשמוע מהאנשים שחווים את זה על בשרם (תרתי משמע), ולראות מדוע לכם זה משמעותי, האם אתם רואים את זה כמשמעותי ומה אתם מבינים את זה, כאחד שמבין את ערכי התצפית המשתתפת אני בטוחה שתבין גם את המשמעות שיש לכך, אני יכולה להבין מה שאני יכולה להבין עד מחר, השאלה היא אם מושא המחקר רואה את זה באותה העין.

בנוגע למתכונים.. אני תמיד אשמח לקבל :*) אחרי יום כיפור נשמע אפילו טוב יותר, יהיה למה לצפות.

ושוב, תודה רבה לכל המגיבים, על המחשבה ועל התגובה.

חתימה טובה,
הילה

דרור הראל
27-09-09, 15:40
הילה שלום,

בהצלחה במחקר,הנושא מעניין ,הציניות אם היתה היא כלפי מושאיי המחקר(אנחנו הגברים)וחס ולחלילה לא כלפי המחקר או חוקרת להיפך.
הנושא מעניין מאד וראוי ולא סתם הזכרתי את נושא "המנגל" להכנת הפוייקה ולצלייה במנגל יש מאפיינים של טקסיות -אני חושב שג'יפולוג תמצאי נשואי מחקר מרתקים.
הומור עצמי ולעיתים קצת ציניות עצמית רק עושים את החיים ליותר מעניינים.

בהצלחה,דרור הראל

sos4u
27-09-09, 15:51
חברים וחוקרת [צעירה ? ] יקרה,
אי חייב שלא להסכים עם חלק מהנאמר כאן.
פוייקה בדיוק כמו "על האש" הוא לא "חארטה" .... זה מדע מדוייק, אנאליטי ו טעים.

מי שלא מתייחס אליו ככה חוטא מחטיא וגם מפספס ....
אני גם לא מקבל את הקביעה [ הלא נכונה ,לטעמי] שנשים [ואני מדבר בכלליות, לא על קוסמת כזאת או אחרת כמו שאני פגשתי במקרה [ כשהתחתנתי, והכוונה כמובן לחותנתי, שתחיה, שנים רבות ]] יכולות לעשות פלאים מכל חתיכת עוף שנמצאת על המדף בסופר ..., אני מרשה לעצמי לחלוק על קודמיי, מתוך היכרות רבת שנים עם תרבות [אמנות ? ] הבישול במטבח בבית, על המנגל וכמובן בשטח !

גם הקביעה ש "לא משנה מה תכניס לפוייקה אם המוצרים טובים - התוצאה תהיה טובה", לא רק שאינה נכונה, אלא שאף מטעה. ובגדול.
אמנם זה הכי קל ופשוט, להשליך לסיר השחור והלוהט הזה מכל הבא ליד, לשפוך בירה או קולה לגובה התבשיל ולחכות עד שכל הנוזלים בגוף מתרכזים כרוק בפה .... ואז באמת מקבלים תבשיל סמיך יותר או פחות, שא"א לזהות מה זה מה, טעים, ללא ספק אבל ... הביטוי הנכון למקרה זה הוא "אם תשקיע במתכון נכון - התוצאה תתעלה על עצמה מפעם לפעם " - הרבה יותר נכון!!

ועכשו, ל "למה" שנשאל פה, כיוון שאני אוטודידקט מושלם, ללא תארים או השכלה אוניברסיטאית, [למרות שאני חש שלמדתי, ועודי לומד כל חיי...] הרי שאני לא נכנס לשאלות פילוסופיות של "מה השאלה" הנכונה, אלא אפנה יותר לצד הפרקטי של העניין.

עניין הטיולים, אצלנו לפחות, הוא עניין שבו רובו גברים, ילדים ואוכל. נקודה.
מדי פעם מצטרפות נשים, ונהנות, [גם אנחנו .. ], אבל, גם כשהן מצטרפות בשעת האוכל הן עסוקות.... בלהעביר חוויות, להשלים "פערי מידע" שהתיישן מאז הטיול הקודם שבו השתתפו ועוד נושאים חשובים מאין כמוהם, אבל לא באוכל !!!

אז, כל העיסוק החל בכלל מחוסר ברירה... כדי שלא נשאר רעבים ...

עכשו, נכון שאפשר לאכול סנדביץ מהבוקר ... לחם יבש, שהתרטב מעגבניה שהתעייפה מהקפיצות, וכבר לא ברור אם במקור זו הייתה חביתה או חומוס ...אבל, עד שכבר אפשר לייצר אוכל טעים ואיכותי אז שלא ננצל ההזדמנות <?

כבר מזה זמן רב טבע אחד מחבריי לטיולים את מטבע הלשון שאומרת שלא משנה כ"כ לאן נוסעים, זה בסך הכל תירוץ לארוחה נפלאה במקומות אקזוטיים, פסטורליים ... וכו'

מקווה שלא הארכתי מדי, אבל הנושא, קרוב לליבי....
ורק למען הסדר הטוב, ולא כדי לפרסם חס וחלילה, מקור השם "SOS4U" הוא שם חברת המחשבים שאותה אני מנהל מעל ל 10 שנים.

בהצלחה, במחקר ואם תרצי להרחיב ב "תצפית משתתפת" .... את מוזמנת ...

חתימה טובה לכולנו,
ואופס... , כמעט נשרף הפוייקה המחורבן הזה ....

יונתןמצפה
27-09-09, 19:20
אז אמרו שהפוייקה כבד, שקשה להתעסק איתו, חם, וכו' וכו' וכו'...

בשתי מילים מדעיות קוראים לזה :"עקרון ההכבדה", והוא פותח ע"י הזיאולוג וחוקר הזנבנים, פרופ' אמוץ זהבי.

חיפוש קצר יביא מידע רב ובכל מקרה, נראה לי מושג שחובה ללמוד במסגרת לימודי אנטרופולוגיה...

כמה ציטוטים פיקנטיים:

הוא קרא למנגנון הזה "עקרון ההכבדה", והרעיון שעמד מאחוריו הוא פשוט: אורגניזם שמעוניין להציג בפני אחרים יכולתיו, נוטל על עצמו מחיר מסוים, הכבדה, שמדגימה עד כמה הוא חזק, בריא או כשיר.
וגם:

אבל גברים צדים לפעמים הרבה יותר ממה שהם יכולים לצרוך ואפשר לפרש זאת כהכבדה. בזה שהם צדים ויוצרים עודף שאין להם צורך בו, הם יכולים להרשים נשים אחרות או זה יכול להועיל להם בקידום מעמדם החברתי

וכבר נגעו בזה- צמיגי שטח גדולים ומיותרים, ג'יפים גדולים, הוצאות כבדות, סירים גדולים..., שרשראות צוואר גדולות ועוד ועוד

בהצלחה במחקר, ואל תשכחי מי עשה כאן את הקשר הראשוני בין פוייקה לעקרון ההכבדה ;)

שחר 9
28-09-09, 20:26
דרור ,

אם המרצה שלה יתפוס אותך הוא עושה ממך פוייקה ,
עשית לה את העבודה ב20 שורות,
זהו הילה קחי את מה שדרור כתב ותגישי אין יותר מדוייק מזה.

בהצלחה.

שלום,

כסטודנטית לאנתרופלוגיה אני מניח שבוודאי נקט בכלי התצפית המשתתפת,על פי השאלות שלך נראה לי שהמחקר שלך עוסק דווקא בלמה גברים אוהבים להכין פוייקה ולאו דווקא איכות המוצרים שגברים משתמשים לבישול בפוייקה ואם אני טועה,אז לדעתי ייתכן ואת מחטיאה משהו בשאלה המחקרית שלך.משום שלנושא הנ"ל כפי שציינתי מורכב משתי שאלות שונות לחלוטין שלהן תשובות שונות ומגוונות.

א.למה גברים עושים פוייקה-מאותה סיבה שגברים מטיבים לעשות "על האש" ונשים מטיבות לאפות.
בבישול קדירה כמו במנגל-הגבר לא נדרש להתמודד עם מתכונים מדוייקים,כלי הכנה מיוחדים וזעירים ואינו נדרש לרמת ניקיון מעיקה,לפני תוך כדי ואחרי הבישול או הצלייה,המוצר כמעט תמיד יוצא מוצלח וזוכה לקריאות הערכה ומחמאות מגדילות איגו מהסובבים,הטיפול בבשר סגנון הבישול והעיסוק באש מקנים מעין חזות מסוקסת וגברית .בעוד למשל באפייה שבא יש חשיבות עמוקה לדיוק במרכיבים ובשלבי ההכנה ויש לעבוד על פי הספר וכמו כן יש לנקות את המטבח והציוד המורכב בהקפדה רבה,סגנון העבודה באפייה הוא מאד מדוייק עם תנועות ערבוב עדינות ולישה שנוגדות את האתוס הגברי,רק התוצאה במידה והצליחה מקבלת מחמאות בעוד התהליך(בניגוד לתהליך הצלייה או בישול הקדריה)נטול כל הילה.בישול פוייקה בשטח הוא בעל קשר ישיר לעבר הגברי המסוקס וחוקרים מולמדים יכולים למצוא קווים ישירים בין ציד ממוטות לבישול פוייקה בשטח.

ב.למה גברים קונים את המרכיבים הטובים והיקרים ביותר ל"פוייקה"-.אפשר באותה מידה לשאול למה אנחנו אוהבים "שדיים" גדולים?למה אנחנו קונים צמיגי שטח מלא כשאנחנו ב 95% מהזמן בכביש.
נשים יכולות לקחת בשר מעאפן כמו עוף(אנחנו בדרך כלל בשר כזה קוברים באדמה עם נייר כסף) ולעשות קסמים,אנחנו לא קוסמים וגם לא לוקחים סיכונים-שמים הכל הכי טוב וכך בטוח יצא משהו טעים.

בקיצור מה שאני מנסה להגיד לך ואני מציע שזו תהיה מסקנת המחקר שלך,הכל חארטה-העולם נשלט ע"י גברים ואנחנו חשים צורך עז להיות יותר טובים מנשים בהכל וגם בבישול לכם אנחנו באמצעות השליטה שלנו במוקדי הכח והתקשורת בעולם-מצליחים לקחת גם נושא כמו בישול ומטבח ולהפוך אותם למעוז גברי ואפילו מצליחים לקחת משהו שנראה כמו גאנט חלוד של משאית ,לזרוק לתוכו הכל ועוד לצאת גדולים,לכתוב על זה ספרים ולהוכיח שגם בבישול אנחנו עליוניים.

אם תשימי לב היטב שאחרי הפוייקה מוגש קינוח שהכינה בבית אחת הנשים,קינוח שלהכין אותו צריך יכולות שלאף גבר אין,אבל מהארוחה כולם יזכרו את הפוייקה שהוא אחד הדרכים הקלות ביותר לבשל שיש וישכחו את הקינוח שהגברת טרחה עליו בחרדת קודש ארוכות במטבחה.שום גבר לא יצליח ל"העמיד" עוגת גבינה כמו אשה,אבל העובדה היא שברוב תוכניות הבישול תראו גברים ורוב השפים המפורסמים הם גברים בעוד כל מסעודה משדרות יכולה לעשות בית ספר לכל מיני רושפלד,חיים כהן ואחרים.

בקיצור הכל פוזה.ואני יכול להציע לך עוד כמה שאלות מחקריות מעניינות.
א.למה לגברים ש"שעושים" פוייקה נועלים מגפיים אוסטרליות?
ב.האם יש קשר בין המוצא העדתי לגודל הפוייקה?
ג.האם גברים ש"עושים פוייקה עם בשר איכותי ויין מעולה,נוהגים להכין קודם בצד על מנגל קטן נקנקיות זולות לילדים?

גמר חתימה טובה,ואם תרצי מתקון מעולה לסטייק אנטריקוט בחמאה שום וקברנה סובניון ב"פוייקה" אז אחרי יום כיפור משום שזה לא כשר.

דרור הראל

דרור ברלי
28-09-09, 20:55
שלום,

דרור הראל

נגמר הכיפור, יא תימני קמצן. תשחרר את המתכון כבר, ננסה ונראה מה הוא שווה.... יש ג'יפ חדש, טיולי החורף בפתח והפויקה מתיבשת בארון כבר כמה חודשים...;)

יורם-דרומי
28-09-09, 22:45
שני מתכונים אחלה ללעיסה וטעימים- חבל"ז.

אוסובוקו
2 ק"ג אוסובוקו זורקים פנימה עם עוד תוספות והרבה יין אדום.
שפונדרה
1.5 ק"ג שפונדרה -כנ"ל - זורקים פנימה עם תבלינים, שעועית ועוד.

למה?
כי בשר מתבשל לאט ואז בערבי בילוי כאלה יש את הזמן לשתות, לדבר, לשמוח, לקשקש , להריח את התבשיל - להתגרות וללעוס.
וחוץ מזה, טעים מאוד.

tzurlis
28-09-09, 23:10
הילה
מעבר לעצם הפרקטיות באוכל בטיול, והמשקל הפיזי, וכלל ההכנות של עשיית מדורה וכל מיני מיומנויות שטח "מסורתיות" אחרות של גברים מודרניים {עברו כמה אלפי שנים מאז היינו ציידים ומלקטים, היום זה לארגן מספיק כסף לג'יפ, לקרוא מפה ולהקים אוהל ולמלא שמן ולחבר גרילנדה לגנרטור}, הפויקה מתקשרת לכל הפעילויות, הלבוש, וקודי ההתנהגות ה " גבריים".
כמה נשים בטיול לוקחות לדרמן על החגורה?
כמה נשים מכינות על האש, בכל טיול או יציאה לטבע בכלל? מעטות. פעילות גברית מובהקת.
ובקשר לטיב הנתחים - כשיוצאים לשטח, אם המצב הכלכלי מאפשר עושים את זה כמו שצריך. אנחנו גברים, זוכרת? הראש שלנו עובד אחרת.
חלק מממחזיקי הג'יפים מגיעים מראש ממעמד עמיד, וחלק אחר מוכנים לשלם לא מעט כדי להנות, פעם ב-, מהתחביב. פויקה, שטח, חול, ניווט, מעלות טכניים ברכב....עושה אותך מיוחד.
אגב, גם בתוך הג'יפאים יש "מעמדות" לפי חתכי הכנסה, גיל ומצב גופני, נפשי, וסטטוס אישי. אם תבדקי תגלי הפתעות מעניינות. יש לזה השלכה ישירה על טיב הנתח, או טיב הויסקי שהנתח מתבשל ליידו.
חוצמזה, למי שיש חוש בישול בסיסי- קשה להרוס תבשיל בפויקה. כמובן שיש יוצאים מהכלל, אבל לטיול הבא הם כבר מביאים עוף בנייר כסף.

דרור הראל
29-09-09, 17:51
ברלי מה אתה לוחץ,
בארץ נגמר הצום אתמול,איפה שאני גר חייבים לצום לפחות יום נוסף לכפר במשהו על החטאים של הסביבה.

סטייק אנטריקוט בפוייקה.
אני חייב לציין,שלידתו של המתכון הנ"ל התחילה בחטא,ויש גם סיפור.

באחד מהטיולים הגענו לחניון הלילה ליד מעלה זרון.פורקים ציודים מקימים מחנה,וניגשים למלאכת הבישול.(הילה-רק לצורך התאור לעבודת המחקר-כפי שנאמר,תימני בקוטר של פוייקה 28,עם מגפיים אוסטרליות,כובע רחב שוליים אוסטרלי,חולצת ג'יפולוג,לדרמאן על החגור,נובלס בכיס,גולדסטאר במקרר ודיפנדר על הכתף--מאז הסרט אוכפים לוהטים לא נראתה גירסה מגוחכת יותר לשריף מסוקס).
אל הטיול הצטרף בחור בעל יכולות בישול מוכחות על פי חבריו,בקיצור זהיתי התפתחות של דו קרב-ישר נתתי הוראות ליורש להעמיד את המנגל לצורך הדגמה :כיצד-עושים אנטירקוט כמו שצריך-ולהניע את מדורת הגזעים לפוייקה של בשר בקר טחון ותמרי מג'הול(וגם זנגביל ולימון פרס-תענוג) ממושב חצבה.
אממה-בא אליי היורש ולחש באוזן בלי שאף אחד ישמע "אבא שכחנו את הפחמים" ומיד ברח.אחרי שגמרתי לנסות לצוד אותו באבנים,משום שהוא היה אחראי על העמסת הפחמים,עברתי להאשים את אישתי שלא חינכה אותו כראוי ומנעה ממני להאביס אותו בסחוג כדרך חינוכית שהיתה נהוגה אצל התימנים בילדותי.
בקיצור אחרי שנרגעתי(אישתי כפכפה אותי עד שנרגעתי-לגרמנים הרי זה לא כואב),החלטתי לשחק אותה "אלגנט" והודעתי לעמיתי לדו קרב שלא ידע על הפשלה עם הפחמים שאני אראה להם איך עושים אנטריקוט בפוייקה,כזה שאין לו שום סיכוי להתחרות איתו--מיד נענתי בגיחוכים וקריאות לעג והודיעו לי מראש שאת האנטריקוט מהפוייקה יהיה צריך לאכול עם פטיש ואפילו הנעליים האוסטרליות שלי יהיו רכות יותר.
אני כשמאתגרים אותי נהיה יותר עקשן,ניגשתי לעבודה-היורש חזר,הרשתי לו להוריד את הקסדה והתחלנו לעבוד.קודם הודלקה מדורה כמו שצריך,וברגע שהיו מספיק גחלים,הפנתי חלק מהם הצידה והצבתי את הפוייקה בצורה שיקבל חום אבל לא יותר מידי,ללא להבות מסביב ולא ברמה של בישול קדרה.
לתוך הפוייקה(מספר 3 גדול-קצת יותר גדול מה3 הסטנדרטי וכבד יותר) יצקתי מעט שמן זית וחבילה שלמה של חמאה 250ג"ר עם כמה שיני שום גדלות,ופלפל שחור גרוס.החמאה נמסה מאד מהר ונוטת להתאדות,לכן צריך במהירות להכניס את האנטריקוט(אני שמתי שניים בפעם אחת)ולתת להם להיסגר יחד עם החמאה,לאחר שהם תופסים גוון חום זהבהב הוספתי כוס יין אדום (במקרה הנ"ל קברנה סובניון של כרמל מזרחי-לא יקר אך מצויין),צליתי את האנטריקוט ביין עוד מספר דקות,השגחתי בפחד כל הזמן שהוא עדיין רך מאד-וכשהרגשתי זה הזמן המתאים הוצאתי את הנתחים החוצה.
בזקתי מעט מלח גס-וקדימה אוכלים-יצא רך,נימוח,ובקיצור מעולה.התשבוחות שקיבלתי העלו לי את האגו למקומות שלא היה בהם מאז נבחרתי לחניך מצטיין פלוגתי בטירונות שריון.
מאז עשיתי את המתכון הנ"ל מספר פעמים-כל עוד השתמשתי בבשר אנטריקוט והשגחתי בשבע עיניים על הפוייקה יצא מצויין-פעם אחת ניסתי עם סינטה ויצאו לי כפכפי אילת.

בתאבון
המתכון אינו כשר אך טעים

דרור הראל

דרור ברלי
29-09-09, 21:19
אתה גדול. תודה.

כבר ניסיתי כמה פעמים דברים דומים ותמיד יצא טוב. בקרוב ננסה את זה ונראה.

ד ו ר ו ן
29-09-09, 22:08
היי סוס, אחלה שם :)

אני רק צריכה שתגיד לי.. ל-מ-ה!?!?!?!?

אני מבלה כבר שנה מאירוע פוייקה אחד לאחר, קיבלתי מלא המלצות, על מתכונים, על מרכיבים, על מקומות.. על ה-כ-ל.. אבל דבר אחד לא שמעתי.. ל-מ-ה...

למה הגברים כל כך אוהבים פוייקה?
למה הם בוחרים את הבשר הכי יקר או הכי איכותי תמיד?
גם ככה לא רואים כלום בתוך ערימת הפוייקה הזאת, הכל פשוט גוש אחד בחושך... עם נגיעות חול עדינות
אני חייבת שתסבירו לי אחת ולתמיד, ל-מ-ה...
:)
(הכל ברוח טובה, כן? אני פשוט ממש רוצה להבין למה..)
חתימה טובה ותודה על התגובות
לא רוצה להרוס לאבירי האנינות אבל כל היתרון בפוייקה הוא החיפוי בטעם של כל החבילה.
יש בהחלט חשיבות לסדר הפעולות כמו כמה מטגנים את הבצל (שחום או זהוב), הבשר והסדר של המרכיבים כדי שזה לא יהפך בסוף לעיסה חומה.

אבל ת'כלס אחרי לא מעט קדרות כאלו, לא היה כזה הבדל בין נתחי אנטריקוט לבין כתף עגל כשמדובר בבישול ארוך _2-3 שעות) בתוצאה הסופית המצויינת.
אם בבקר מדובר אז כתף עגל עושה את העבודה מצויין.

עוף זה סיפור אחר, עניין של "רוצים לאכול ומהר" ובתור סיר גדול זה נוח לבשל להרבה אנשים על האש.
בימים טרום הפוייקה היינו מבשלים על האש בסירי אלומינים מהשוק מול אגד בבאר-שבע (סיר כזה שעולה 20~ ש"ח מחזיק 2-3 טיולים עד שנשרף סופית).

כמובן יש עוד תבשילים אבל היתרון הגדול הוא היכולת לבשל על מדורה להרבה אנשים (או מעט גרגרנים)
, וכן, יש גם את החוויה של לקום מוקדם בבוקר מרעשים לא מוסברים,
ולקחת אבן ביד לזרוק על החיה שמרעישה עם הכלים שנשארו מהלילה...
ולראות את אחד מהח'ברה נובר ב-7 בבוקר בסיר פוייקה קריר=התבשיל היה מוצלח.
:cool:

מידבר
29-09-09, 22:23
הילה היקרה.

אין קשר בין גברים לקדירות.

יש קשר בין גברים לשטח.

בשטח נוח מאוד לבשל בקדירה.

אילו היה קשר בין נשים לשטח, היה קשר בין נשים לקדירות.

סליחה, נכון יותר לקבוע כי "נשים שיש להן קשר לשטח, סביר שיהיה להן גם קשר לקדירות".

באמת שאין לי אמוציות כלפי הקדירה שלי.

הכל מההיבט האנתרופולוגי כמובן. יתכן ומזה הפסיכולוגי נראים הדברים אחרת.

fuksi
30-09-09, 13:02
[QUOTE=ד ו ר ו ן;267420

אבל ת'כלס אחרי לא מעט קדרות כאלו, לא היה כזה הבדל בין נתחי אנטריקוט לבין כתף עגל כשמדובר בבישול ארוך _2-3 שעות) בתוצאה הסופית המצויינת.

:cool:[/QUOTE]

צודק לחלוטין
בבישול של 2-3 שעות ממש אין טעם לבזבז אנטריקוט!
אני ממליץ ביותר על פני בקר )כן כן פנים( או זנבות שור. חלקים אלה קשים להשגה,בת"א מצאתי בשוק התקוה
אבל יש להם טעם סופר סופר בשרי. אגב הם זולים מאוד.
ממליץ ביותר

-->