PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפוץ קרבורטור

enakar
01-07-04, 10:16
לאחר סריקה של הפורום בכל מה שקשור לקרבורטורים, מצאתי לנכון לפתוח דיון (נוסף) בנושא.
ראשית כל, לא נכתב מספיק, וזו סיבה מספיק טובה. שנית, במהלך שפוץ הקרבורטור שעשיתי (ע"פ ההוראות בספר הצבאי, בעזרת קיט מיאנוביץ' והמון סבלנות) מצאתי חוסר התאמה בין הרצוי למצוי, מבלי להבין את הסיבות ואת המדע מאחורי הפרטים הטכניים. מה דעתכם לצאת למסע להכרת המאייד של הסיקס? ואל תקפצו ותגידו - "עזוב, מי צריך, אנחנו מוזרקים...". אז יש מספיק שלא, ויש מספיק שיכולים לטפל בו במקצועיות שלא תבייש מכונאי מרוץ. קדימה שנסו מותניים, יוצאים לדרך.

אציג שני נושאים עליהם אבקש הרחבה, משם זה בטוח יתפתח למשהו יותר גדול.

א. במהלך בדיקת מעגל משאבת התאוצה, בודקים שאין דליפות ממעברי הכניסה והיציאה במעגל, תוך כדי פמפום המשאבה. אמנם לא היו דליפות אך משום מה גיליתי שדלק לא מוכן להשאב לתוך צילינדר הבוכנה מהשסתום הכדורי התחתון. הדלק שבבוכנה נדחף בתהליך הפמפום דרך המעברים למכלול הונטורי, אך הצילינדר לא התמלא מחדש. מוזר לא? יש לציין כי לאחר התקנת המאייד בג'יפ, הכל נשמע ומרגיש תקין. איך בודקים את כל הדקויות האלה בסופו של דבר? איך יודעים מה לא תקין רק מפמפום על הגז?

ב. במהלך כוון שסתום נשם תא המצוף, יש לבדוק כי בסרק "מהיר" השסתום סגור, ובסרק הוא פתוח. מבצעים זאת ע"י כוון הלשונית המפעילה את השסתום. אצלי. למרות שהוא סגור, יש זרימה של אויר דרכו (בשני הכוונים). לא הצלחתי למנוע זאת. הקפיץ לא מספיק חזק? הגומיה למרות שחדשה לא תקינה? מה המשמעות של שסתום נשם פתוח כל הזמן?

שוב, ברצוני להדגיש, המאייד בג'יפ עובד, הג'יפ סוחב ומאיץ אבל אינני יודע כלל היכן המאייד עומד בעקומת היעילות והתקינות שלו.
אם למישהו מכם יש קרבורטור שפורק מהרכב שלו לטובת התקנת קיט הזרקה (הנה גם אתם יכולים לתרום לדיון), אשמח לקחת ולהשוות לשלי, להשתמש כמודל לצילום להמשך הדיון ואולי אף לשפץ ולהחזיר לתקינות מבצעית בבא היום.
מחכה לתגובות, אלעד.

enakar
04-07-04, 23:44
טוב חברים, האמת - אכזבתם :( .
ציפיתי כבר לשמוע פילפוליכם ולהנות מזיו נסיונכם אך אין.
הכיצד? קדימה - לא לפחד. יאלה תגיבו. (בין 5 המיגיבים הראשונים יוגרל סופ"ש זוגי? :) )

ולאחר שקיבלתי את תשומת לבכם - לעניין.
בואו נדבר על משהו ספציפי. יחידת המשנק האוטומטי. אצלי ברכב יש סלט לא קטן בחוטיאדה. הידעתם שיחידת החימום של הצ'וק האוטומטי לא מקבלת סתם כך מתח מהסוויטץ'? המתח עובר מהסוויטץ' אל מפסק טרמי הנמצא מתחת ליוניט של לחץ השמן ומשם לחימום הצ'וק האוטומטי וגם עובר לממסר המפסיק המתח ליחידת חימום המניפולד? ניתן להשיג את המפסק הטרמי הזה? (אצלי בוטל, והפלג שהתחבר אליו קוצר, ולפיכך אצלי מיד עם פעולת הסוויטץ', חימום הצוק האוטומטי מתרחש, דבר שאינו מאפשר למנוע להתחמם כראוי. מיותר לצין כי לפיכך גם יחידת החימום של המניפולד לא תעבוד לעולם.
תגובות בבקשה?
אה, ואל תשכחו זהו דיון המתימר לגעת בעקר בשפוץ הקרבורטור. :wink:

אלעד.

coas
05-07-04, 00:49
הצ'וק אכן מקבל מתח ממתג ביוניט לחץ שמן (איפה מצאת את זה כתוב? אני עקבתי אחרי החוטים..) אבל ברוב הג'יפים היחידה מנותקת והצ'וק מתחמם בהתאם לזמן פתיחת הסוויץ, ברוב המקרים זה מספק אבל אני חיברתי את המתג למקומו וגם מחמם הסעפת עובד.. http://home.sprynet.com/~dale02/manifold.htm
וכתוצאה הצ'וק אינו עובד כאשר המנוע חם והסליל שלו קר אלה כפונקציה של לחץ השמן- חיסכון בדלק.
מחמם הסעפת (יותר מדויק תחתית הקרבורטור) גם עושה את שלו (ביחד עם חימום המיים מונע קירור ע"י הדלק ומכך היווצרות של טיפות) ושוב חיסכון בדלק.

את הריליי אני מניח שניתן להשיג אצל ינוביץ.

בנוגע לשאלות הקרבורטור, טדי הוא הכתובת, שלח לו הודעה בפרטי.

עירא
05-07-04, 01:12
במקרה הדף הזה פתוח לפני:
http://home.sprynet.com/~dale02/choke.htm
ואני מצטט:
The electric choke sticks out on the right side of the carburetor, and has red-with-white-tracer wires plugged into it. It's operation is straight ahead. When the engine is started, the electric heating element is energized through a relay tied to the oil pressure switch, gradually opening the choke.
עירא

coas
05-07-04, 01:40
עירא, את זה קראתי, מה שחסר לי זה באיזה לחץ שמן הריליי מאפשר פעולה של הצ'וק ובאיזה לא.

עירא
05-07-04, 02:37
וכתוצאה הצ'וק אינו עובד כאשר המנוע חם והסליל שלו קר אלה כפונקציה של לחץ השמן- חיסכון בדלק.

מה שחסר לי זה באיזה לחץ שמן הריליי מאפשר פעולה של הצ'וק ובאיזה לא.

לפי מיטב הבנתי היוניט משמש כחיווי למצב המנוע (עובד/לא עובד) ולמעשה יש רכבים שבהם הצ'וק האוטומטי מחובר לריליי שמתחבר לאלטרנטור (לחיבור מספר אחד) שממתג מינוס בזמן שאיו טעינה, ופלוס הוא מקבל אחרי סוויץ' ולמעשה כך רק כאשר המנוע עובד יש מתח לצ'וק. (תאמת למה אני לא מחבר את זה ככה אצלי אני לא יודע....) ולכן זה לא משנה באיזה לחץ שמן הריליי מאפשר פעולה של הצ'וק, רוצה לומר ברגע שיש קצת לחץ זה כבר טוב.
עירא

ניר ל
05-07-04, 09:58
אתה מתעסק כאן בקרבורטור ישן ומיושן שהרבה טוב לא יצא לך ממנו וספק אם תוכל לחסוך גרם אחד של דלק או לשפר נתון כלשהו בביצועים.
יצא לי לשפץ קרבורטורים כאלה מספר פעמים, עבדתי עם צ'ילטונז ובפעם האחרונה העפתי מבט גם בספר הטיפולים הצבאי שאין לי מושג באיזו שפה הוא נכתב.
צריך לקחת בחשבון שמלבד העובדה שזה קרבורטור מיושן, הוא גם יהיה ברמת בלאי כזו או אחרת שלא תאפשר עבודה אופטימאלית. הטיפים היחידים שאני יכול לספק ונועדו להגיע לעבודה סדירה של הקרבורטור, הם שיפוץ עפ"י הספר במידת האפשר, בדיקת משטחים ובלאי, בדיקת חופש ציר מצערת, הרחבת דיזות סרק, ניקוי מיכל דלק, שימוש בשני פילטרים שמוחלפים כל טיפול 10,000 , אחד מהם פילטר הזרקה.
כיוונים סופיים רצוי לבצע עם מכשיר ארבע גאזים.
יש אפשרות להסב קרבורטור כפול מודרני יותר של סובארו בשינויים מינימאלים, רצוי שהדבר יבוצע ע"י קרבורטוריסט כדי לספק תערובת תקינה, טוענים שמתקבל חיסכון מורגש בדלק. אם כי עקב ספיקת אוויר נמוכה יותר תהיה ירידה בהספק המנוע.

טדי
06-07-04, 05:07
אני חושב ששיפצתי הרבה כאלה ויעידו על כך הרבה אנשים
שהיה להם שיפור משמעותי בתגובת המנוע וחלק גם בצריכה
אבל חוץ משיפוץ מלא כולל החלפת חלקים ממלאי גדול שהיה לי
התחלתי תמיד ממערכת ההצתה פלגים מכסה דיסט' חוטי הצתה תיזמון
ורק אחר כך כיווני קרבורטור
וזה חייב להיעשות כך ולא אחרת
כל התיסכול הוא כאשר אתה מרגיש שעשיתה הכל ולא עובד טוב!!!!
הסיבה היא שמשהו שעשיתה לא בהכרך הצליח

enakar
06-07-04, 08:46
חברים תודה על התגובות.
נגעתם בשני נושאים רגישים, המשנק והמתג שלו, ויחידת חימום סעפת יניקה והמפסק שלה. את יחידת חימום סעפת היניקה בדקתי, והיא עובדת, וגם המתג עובד (הכנסתי למים רותכים וראיתי כי היא מתמתגת) אצלי המתג לא היה מחובר - אסדר זאת. לגבי המפסק של המשנק האוטומטי, באמת באיזה לחץ אמור להתמתג? איך אבדוק אותו?
טדי, תודה על הטיפים. מבחינת מערכת ההצתה, הפלגים חדשים ומכוונים, כבלי הצתה חדשים, מכסה מפלג נקי ובדוק, ותזמון הצתה אני מתכנן לעשות בשבוע הקרוב עם האקדח של נמרוד. את הקרבורטור שיפצתי וכיווננתי היטב כמו בספר, אך בכל זאת היו כמה תופעות מוזרות (ראה הודעה ראשונה בנושא) - אשמח אם תגיב.
ניר, צר לי אך איני מסכים איתך, אמנם המאייד מיושן אך לדעתי אפשר גם במצבו הנוכחי להפיק ממנו את המירב או לא להפיק בכלל. וזה תלוי בנו.
אשמח שנמשיך את הדיון ונרד לפרטים קצת יותר לעומק הלוע של המאייד. לא חזרתם אלי בנושא קרבורטורים ישנים שיושבים אצלכם שניתן לנצל לצורך צילום והמשך הדיון.
תודה, אלעד.

enakar
07-07-04, 00:42
טוב, אני בינתיים מעדכן. מפסק לפיקוד המשנק האוטומטי יש אצל יאנוביץ 35 ש"ח, אוסף ביום שישי מרכיב בשבת. זה סוגר את כל הפיקודים ה"קשורים" לקרבורטור. פיקוד סלונואיד מזגן יחזור לתפקד, פיקוד חימום סעפת יניקה יחזור לתפקד, ופיקוד משנק כנ"ל. נותר לבצע כוון הצתה, כווני תערובת ולכאורה נסיים יישור קו למאייד סופית.
עדיין מחכה לתגובותיכם, אלעד.

UNIX
07-07-04, 06:53
אי אפשר ליישר קו ל "דבר" הזה שנקרא קרבורטור ב cj .

-->