PDA

צפייה בגרסה מלאה : על איזה רכבים כבדים יצא לך לנהוג בצבא?

pancher
04-10-09, 10:22
אמנם לא נושא מובהק של ג'יפים, אבל שרשור כזה יכול להיות מגניב:)
על אילו "רכבים" נהגת בצבא? (כולל ג'יפים, נגמ"שים ושאר הכלים, אבל לא כולל ליסינג:))

eysham
04-10-09, 10:51
נגמ"שופוני קבריאולט הארדטופ.

זה נגמש עם אורות כחולים מתחת למרכב, ניקלים על המראות ומדבקות של NOFEAR...
מערכת סטריאו סוף הדרך (1780) משהו קוקוריקו עם סאב וופר בזוקה מימין, נהג ימינה , עשן אני יורה, אש אש אש...

איל

whisky
04-10-09, 11:50
על אילו "רכבים" נהגת בצבא? (כולל ג'יפים, נגמ"שים ושאר הכלים, אבל לא כולל ליסינג:))

תאמת לא כל כך מבין את מטרת השרשור, אבל אני אתרום לך את שלי:

מג"ח 6ב
טובה של מג"ח (גשר)
נגמש ברדלי
סופה, ממוגנת, רגילה, פתוחה
חמישיה
כמו באזרחות, רק פתוח בנזין, עמוס בציוד שלא עוזר לי בטיולים...
פומ"ה
אכזרית
נקפדון
אביר
נ"נ
D9
סאוונה
האמר
טנדר סיטרואן

בטח היו עוד כמה שאני לא זוכר כרגע, אבל מה מעניין/מגניב בשרשור הזה?

whisky

גלדיאטור
04-10-09, 12:03

מג"ח 6ב
טובה של מג"ח (גשר)
נגמש ברדלי
חמישיה
פומ"ה
אכזרית
נקפדון
אביר
נ"נ
D9
סאוונה
האמר
טנדר סיטרואן

whisky

:Iק

דרור הראל
04-10-09, 12:10
T62,
MERKAVA-1,2,3
M48
M60-ב6,ג6,מ6
שו"ט
BRDM
RIO
HAMMER
M215
D9
ACHZARIT
PETRUCHELI
PEREH
JAPAS

eysham
04-10-09, 12:10

מג"ח 6ב
טובה של מג"ח (גשר)
נגמש ברדלי
חמישיה
פומ"ה
אכזרית
נקפדון
אביר
נ"נ
D9
סאוונה
האמר
טנדר סיטרואן

whisky

ויסקי? זה לפי סדר כרונולוגי? מתי התחלת?

חוץ מזה, מגח 6ב גל וטנדר סיטרואן זה לא אותו דבר?? אולי חוץ מהבלטנים....

pancher
04-10-09, 12:24
טוב, זה לא שרשור כזה מעניין, אבל בגלל זה הוא נכנס לאוף-טופיק:)
איך הגעת להספק המרשים הזה?

מג"ח 6ב
טובה של מג"ח (גשר)
נגמש ברדלי
חמישיה
פומ"ה
אכזרית
נקפדון
אביר
נ"נ
D9
סאוונה
האמר
טנדר סיטרואן

whisky

whisky
04-10-09, 12:29
ויסקי? זה לפי סדר כרונולוגי? מתי התחלת?

חוץ מזה, מגח 6ב גל וטנדר סיטרואן זה לא אותו דבר?? אולי חוץ מהבלטנים....

לא זה לא לפי סדר כרונולוגי, זה לפי מה שעלה לי ראשון בזיכרון אותו כתבתי.

הייתי מדריך רק"מ לאיזה חודשיים בין קורסים, אז משם בא לי הטובה של מג"ח, המג"ח עצמו בא משת"פ עם שיריון, הסיטרואן היה הרכב שלי בחטיבה בצפון, גם הסופה הממוגנת והסופה הסגורה, הפתוחה הייתה בנוה"ק עם יחידה אווירית מאיזור ראשל"צ, אביר השאלתי (ונשאיר את זה ככה) כמה פעמים לצרכים מבצעיים, נ"נ במסגרת ניווטים רכובים, גם חמישיה אותו סיפור וגם השאלתי פעם של המ"פ שלי בסוף טירונות (לילה מצחיק זה היה) D9 הואיל ואני קצין הנדסה אז בהשלמה חיילית (שעשיתי פעמיים) יצא לי לנהוג על זה לא מעט (לא הרבה כמו שהייתי רוצה), נגמ"ש, טוב לא צריך להרחיב, נקפדון, שירתתי בצפון תקופה לא קצרה והיה צורך בנהג באחד החילוצים של טנק שנתקע והיה צריך גם קה"ן אז השילוב הסתדר לא רע אח"כ היו פעמים בבופור בדלעת... אכזרית במדור רק"מ גם כן, סאוונות, בזמן התפקיד בצפון יצא לי מדי פעם גם לקחת מיחידות וגם להשתמש לצרכים מבצעיים בעת נפילות קטיושות, האמר שוב בצפון, במילואים, והאזרחי הצבאי שלי, במילואים ובסדיר עם יחידות מסוימות.

אבל האהבה שלי היא הפומ"ה, פשוט נהנתי כל רגע, אהבתי את הכלי הזה, אבל אני לא יכול לקנות אחד כזה לאזרחות אז התפשרתי על ה second best ;)

בכלל אני חושב שעדיף שמצ"ח לא יקראו את השרשור הזה, היו כמה דברים שאסור היה לי לעשות אז, בו נגיד שצ'יקו היה הופך למלש"ב אם הוא היה עושה מה שעשיתי :D...

סה"כ קרוב לארבע שנים, אני יכול להגיד שהיה שירות מעניין וטוב שהוא נגמר (מזמן כבר)

whisky

whisky
04-10-09, 12:37
אפרופו צבא וסיטרואן; הובלתי לא פעם אמל"ח, ואני לא יודע מה מותר היום, בזמנו הובלת אמל"ח נפיץ דרשה הפרדה בין הנוסעים למטען. אז שמו לנו חתיכת דיקט מאחורה, והרשו לנו להוביל אמל"ח.

המחשבה היום (האמת שאז זה פשוט הצחיק אותי) על המשמעות של הדיקט האדיוטי הזה, היא כל כך מפחידה שזה מזעזע... מצד שני אולי זה היה גורם לסיטרואן לנסוע יותר מהר :p

whisky

pancher
04-10-09, 12:43
עכשיו השרשור נהיה יותר מעניין:):):)

לא זה לא לפי סדר כרונולוגי, זה לפי מה שעלה לי ראשון בזיכרון אותו כתבתי.

הייתי מדריך רק"מ לאיזה חודשיים בין קורסים, אז משם בא לי הטובה של מג"ח, המג"ח עצמו בא משת"פ עם שיריון, הסיטרואן היה הרכב שלי בחטיבה בצפון, גם הסופה הממוגנת והסופה הסגורה, הפתוחה הייתה בנוה"ק עם יחידה אווירית מאיזור ראשל"צ, אביר השאלתי (ונשאיר את זה ככה) כמה פעמים לצרכים מבצעיים, נ"נ במסגרת ניווטים רכובים, גם חמישיה אותו סיפור וגם השאלתי פעם של המ"פ שלי בסוף טירונות (לילה מצחיק זה היה) D9 הואיל ואני קצין הנדסה אז בהשלמה חיילית (שעשיתי פעמיים) יצא לי לנהוג על זה לא מעט (לא הרבה כמו שהייתי רוצה), נגמ"ש, טוב לא צריך להרחיב, נקפדון, שירתתי בצפון תקופה לא קצרה והיה צורך בנהג באחד החילוצים של טנק שנתקע והיה צריך גם קה"ן אז השילוב הסתדר לא רע אח"כ היו פעמים בבופור בדלעת... אכזרית במדור רק"מ גם כן, סאוונות, בזמן התפקיד בצפון יצא לי מדי פעם גם לקחת מיחידות וגם להשתמש לצרכים מבצעיים בעת נפילות קטיושות, האמר שוב בצפון, במילואים, והאזרחי הצבאי שלי, במילואים ובסדיר עם יחידות מסוימות.

אבל האהבה שלי היא הפומ"ה, פשוט נהנתי כל רגע, אהבתי את הכלי הזה, אבל אני לא יכול לקנות אחד כזה לאזרחות אז התפשרתי על ה second best ;)

בכלל אני חושב שעדיף שמצ"ח לא יקראו את השרשור הזה, היו כמה דברים שאסור היה לי לעשות אז, בו נגיד שצ'יקו היה הופך למלש"ב אם הוא היה עושה מה שעשיתי :D...

סה"כ קרוב לארבע שנים, אני יכול להגיד שהיה שירות מעניין וטוב שהוא נגמר (מזמן כבר)

whisky

eysham
04-10-09, 12:47
פנצ'ר...

יכול להיות שאתה חוקר מצ"ח משועמם???...
מי נרשם לפורום רק בשביל להעלות כזה נושא???...

ויסקי, תיזהר... יעלו עליך.
כמה קה"ן יש כבר במחשב של מקשל"ר שקוראים להם ויסקי...

pancher
04-10-09, 12:57
אם הייתי חוקר מצ"ח, היית מאוד מקל עלי את העבודה.
תשלח לי את הפרטים שלך בהודעה פרטית
סתם.
יש עוד פורומים שבהם שרשור כזה היה סוחף קצת יותר.
חשבתי שיהיה נחמד לנסות גם פה

פנצ'ר...

יכול להיות שאתה חוקר מצ"ח משועמם???...
מי נרשם לפורום רק בשביל להעלות כזה נושא???...

whisky
04-10-09, 13:06
ויסקי, תיזהר... יעלו עליך.
כמה קה"ן יש כבר במחשב של מקשל"ר שקוראים להם ויסקי...

אני כבר לא דואג, לשמחתי או לצערי (באמת לא יודע איך להתייחס לזה) כבר עבר מספיק זמן ככה שההתיישנות שיש לדברים שעשיתי מספיקה לי.

אני לא יודע מה יש בצבא (מערכת עם משמעת עונשים ופקודות) שגרמה לי להשתולל כל כך, אישתי תמיד אמרה (כשהיא עוד הייתה חברה שלי) שכשאני יוצא לצבא אני נראה כמו מילואמניק, זו הייתה רק ההתחלה, בוא נגיד שלא הייתי הקצין הטיפוסי.

וכרגע, אני די פטור מהמשך השירות במילואים עד שיסדירו לי את התנדבות (דביל כן) אז אם פנצ'ר ירדוף אחרי, פשוט לא נעשה מילואים :D.

whisky

נ.ב.
פנצ'ר, הכל בצחוק, מה אתה רוצה, כבר הערתי לך את השרשור, וזה עוד בלי הסיפורים על...

whisky
04-10-09, 13:08
T62,

PETRUCHELI

JAPAS

מה זה? הסבר נמק וצטט מהכתוב...

pancher
04-10-09, 13:10
הבאת לי רעיון לעוד שרשור באוף-טופיק
איזה שטויות עשיתם בצבא:)

אני כבר לא דואג, לשמחתי או לצערי (באמת לא יודע איך להתייחס לזה) כבר עבר מספיק זמן ככה שההתיישנות שיש לדברים שעשיתי מספיקה לי.

אני לא יודע מה יש בצבא (מערכת עם משמעת עונשים ופקודות) שגרמה לי להשתולל כל כך, אישתי תמיד אמרה (כשהיא עוד הייתה חברה שלי) שכשאני יוצא לצבא אני נראה כמו מילואמניק, זו הייתה רק ההתחלה, בוא נגיד שלא הייתי הקצין הטיפוסי.

וכרגע, אני די פטור מהמשך השירות במילואים עד שיסדירו לי את התנדבות (דביל כן) אז אם פנצ'ר ירדוף אחרי, פשוט לא נעשה מילואים :D.

whisky

נ.ב.
פנצ'ר, הכל בצחוק, מה אתה רוצה, כבר הערתי לך את השרשור, וזה עוד בלי הסיפורים על...

eysham
04-10-09, 13:25
פטרוצ'לי זה WC56 עד כמה שאני זוכר - http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=28009

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=10331&d=1212522091

T62 זה טנק רוסי http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/images/t-62-ddst8407833.jpg

ו-
JAPAS - זה חמישיה באנגלית (ג'פס)

איל

azora
04-10-09, 13:28
אביר
נ.נ.
האמר
סופה (סימן 1 + 2)

(זה נקרא לרכבים כבדים?)

נ.ב.
גם על ג'פ"ס! :)

amimiller
04-10-09, 13:39
טוסטוס ICM עם זמבורה

whisky
04-10-09, 14:13
הייתי זקוק רק לתרגום של הפטרוצ'ולי, מה זה, מאיפה זה איפה נסע על זה?

לגבי הג'פס והT זה היה די ברור.

פנצ'ר, אם כבר התחלת, אז על איזה רכבים?

whisky

ינון
04-10-09, 14:28
יצא לי לנהוג על:
מג"ח, מרכבה" טג"ש ריאו על סוגיו,פטרוצ'לי, נ.נ, נגמ"ש, אוטובוס דודג', CUCV ,סונומה,ספארי,רנו 5, חמישיה, אינטרנשיונל (מובילית) מאן ,קב"ן ורחלי הפקידה.
האמת שהצבא באמת גן עדן מוטורי לחובבי הברזל (בייחוד רחלי).

whisky
04-10-09, 15:07
אה...

שכחתי, אחת החוויות ההזויות יותר, יצא לי לנסוע (לא לנהוג) בזחל"ד, כן זחל"ד. תרגיל מסכם חוויה שוברת צלעות, משהו פסיכי, בסוף ירינו צפ"ש חי, היה מגניב שווה את כל הטלטלות המטורפות.

אבל חוויה מוטורית הזויה לחלוטין, וממש אבל ממש לא מומלצת.

eysham
04-10-09, 15:25
אה...

שכחתי, אחת החוויות ההזויות יותר, יצא לי לנסוע (לא לנהוג) בזחל"ד, כן זחל"ד. תרגיל מסכם חוויה שוברת צלעות, משהו פסיכי, בסוף ירינו צפ"ש חי, היה מגניב שווה את כל הטלטלות המטורפות.

פראייר...

אני בשביל לירות צפ"ש, הספיק לי לנסוע (עומד בצריח אמנם - לא לנהוג) במג"ח ....

אבל נידמה לי שהיה אינרטי.. כלומר "פק - פק - בום - פק" ולא "פק - פק - בום - בווווווווםםםםם"

kobiarava
04-10-09, 17:39
אה...

חוויה הזויה? אני נהגתי באחד, או יותר נכון, הזזתי אותו 30 מטר הצידה, כשבנסיגה מלבנון, הצדלניקים השאירו אותו, עמוס (בטירוף!) בנשק ותחמושת, באמצע הכביש במעבר הגבול-וברחו ברגל.
קיבלתי פקודה להזיז אותו מהסמג"ד שלי, למרות שלא היה לי בכלל רישיון צבאי (צורך מבצעי...), אבל טענתי בביטחון שאני "בטוח יצליח לנהוג בו", עם כל הניסיון שצברתי על טרקטורים וכלים כבדים ומיושנים... האמת, לקח לי קצת זמן להבין מה עושים שם:lol:

קובי

המשוטט
04-10-09, 19:10
תומ"ת M 109
נגמ"ש M113 רגיל + וויזתא+מוגף+אלפא
http://www.israeli-weapons.com/weapons/vehicles/armored_personnel_carriers/m-113/Alfa.html
רועם - http://www.israeli-weapons.com/weapons/vehicles/self_propelled_artillery/l-33/L-33.html
ריאו 2.5
זחל"ד -שהיה קל בהשואה ל D5
אביר ממוגן+רגיל
נ"נ
סופה קלה + ממוגנת + סופשית
גפ"ס סיור + מנהלה
T-72

jeep.il
04-10-09, 19:34
אני הרשום לפי סדר כרונולוגי (למיטב הזיכרון) מרכבה 2ב \אביר\ ג"פס\ סופה ממוגנת\ טובת מרכבה 2ב\מרכבה 3\ ג"פס .

דרור הראל
04-10-09, 19:40
[T62,-כלי אדיר,עבירות יותר טובה משל כל רכב אחר שאי פעם ראיתי או נהגתי
MERKAVA-1,2,3-על מספר 3 הראשונה 60 קמ"ש בחולות נחשב אז להיט
M48-תא נהג יותר קטן משל ווספה
M60-ב6,ג6,מ6 כולם פטונים אבל לפחות שניים מהם אינם זהים בשיטת הנהיגה וההגה
שו"ט-הרק"מ הכי משעמם לנהיגה,עם כידון של תלת אופן שצריך להטות הפוך מכיוון הנסיעה-בריטים
BRDM-סוג של BTR עם צמיגי בלון ענקיים-הרכב שהכי נהנתי לנהוג עליו אי פעם
RIO
HAMMER-אחד מהשישה הראשונים שהובאו לצה"ל לבחינה שבסופה הוחלט לא להצטייד בהאמר
M215-לצאת לשבת עם נ"נ ללא רשיון נהיגה-זה עניין למצ"ח,אבל אני מניח שיש חוק התיישנות אחרי 20 שנה
D9
ACHZARIT-הדגם הראשון שנבנה עם טובת טיראן,מזכו"מ שו"ט ומנוע רוכב-זה היה רע בדיוק כמו שזה נשמע
PETRUCHELI-באינתיפאדה הראשונה לא היו מספיק בטאשיות אז הוציאו פטרוצלים מימחים
PEREH
JAPAS[/QUOTE]

המשך:
טופז-סוג של BTR סורי

דרור הראל
04-10-09, 19:46

תגיד אדון פאנצר-עבור איזה ארגון אתה עובד ומה הוא העונש הצפוי?

ככה פתאום עלה לי בראש, איש חדש שואל שאלות ואני רץ ושופך היסטוריה צבאית-מחר יבואו החיזבאללה לחטוף אותי במטרה להדריך אותם בנהיגה על הרכבים שהחברים של וויסקי השאירו בלבנון.

דרור הראל

איציק - 4X6ZH
04-10-09, 20:36
על מה אתם מדברים ?
כנראה שאני מזקני הפורום .
כאלה מנוע בנזין הגה רגיל גיר רגיל . רק להניעה אותו בבוקר ( ברמת הגולן ) זה מבצע .
( הברקס היה ברקס אויר ) . הטריק להתנעה .
זה גרירה ..... אבל אין ברקס .
ומי גורר ... סיפור בפני עצמו .
הטוב ביותר היה לגרור עם חד זהה . ורצוי גרירה רק ישר כי הנגרר לא יכול לסובב הגה .
ואז נגמר השביל או הכפר מה זה משנה . נגמר אין יותר לאן לנסוע יש קיר .
מתברר זה עובר קיר .
זה היה ברמה במלחמת יום כיפור .

הפטרוצלי שנראה כמו רכב של פלנגות מאפריקה . זה הרכב שאהבנו . בעל 10 נשמות .
הכל קשור בחוטי ברזל . גיריקן דלק על הכנף אינפוזיה לסעפת . על הכנף השניה גיריקן מים .
ונוסעים ונוסעים . כמו שילדים בני 20 יכולים לנסוע .

אבל הכלי מכל הכלים .... היה הגמל .

איציק

pancher
04-10-09, 20:46
עם כל הכבוד לך דרור, הייתי מציע לחטוף דווקא את איציק, שילמד אותם איך לעשות טסט לגמל....

תגיד אדון פאנצר-עבור איזה ארגון אתה עובד ומה הוא העונש הצפוי?

ככה פתאום עלה לי בראש, איש חדש שואל שאלות ואני רץ ושופך היסטוריה צבאית-מחר יבואו החיזבאללה לחטוף אותי במטרה להדריך אותם בנהיגה על הרכבים שהחברים של וויסקי השאירו בלבנון.

דרור הראל

shmil
04-10-09, 23:30
לא אכנס לכל הרשימה, הארוכה כאורך הגלות.
אבל - טנק שרמן, טנדר גלדיאטור ווגוניר מפקדים, סמיטריילר - עוד לא מצאתי כאן מישהו חוץ ממני.

ofervan
05-10-09, 00:05
שמיל - נראה לי שרק אם הרצל ייכנס לפורום יהיו לך מתחרים בנהיגה על סמיטריילר...
אני כנראה קצת יותר זקן אז אצלי זה התחיל עם נ.נ (אלה הישנים, מעודפי מלחמת העולם השניה), זחל"ם (כשעוד היה לו מנוע בנזין), יונימוגים מדגמים שונים, ריאו M-35 עם מנוע בנזין, דודג'ים למיניהם. אחרי מלחמת יום כיפור החזקנו קו בחוה הסינית, ולכל חייל בפלוגה היה רכב צמוד שנרכש בזול מהצבא המצרי: זילים, קראזים, אואזים, ואזים ושאר כלים, חלקם עם ארבע, שישה או שמונה גלגלים וחלקם עם שרשרות.
בשנות המילואים היו גלדיאטורים, M-325, M-715, סיקסים, גפ"סים, אבירים, זחל"דים, זלדות, סופות. אחרי של"ג "אימצנו" לנד רוברים ולנד קרוזרים שהגיעו אלינו באדיבות הראיס, ובטח היו עוד כמה שכבר הספקתי לשכוח.
אבל חוויית הנהיגה הכי מטריפה היתה עם כלי רוסי שנקרא ב.ט.ר 50 - נגמ"ש זחליל עם סטיקים וגיר ידני. ואיך מחליפים הילוך תוך כדי פנייה? מלפנים היו שלושה מושבים, וזה שישב במושב האמצעי היה האחראי על "ערבוב" ידית ההילוכים...

אורי41
05-10-09, 01:53
הרבה כלים הוזכרו כאן אני מוסיף רק מה שלא נכתב

בוסירוס - בגר

C21-מגביל לD7

C31- מגביל ל D9

955

מאן רכינה

רנו 4

205

אוטובס D500

רפסודה של צליחה אבל זה היה רק לכמה מטרים

ניר.א
05-10-09, 21:43
לא לפי סדר רק לפי הסדר שעולה בזיכרון (הקצת חלוד)
גפ"ס
סופה
נגמ"ש
ריו גם 2.5 וגם 5 טון
דוג' D200 וגם D400
נ"נ דגן (מנוע בנזין)
נ"נ בטש"ית
אביר גם רגיל וגם בטש"ית
פטרוצ'לי
מלגזה גדולה עם מנוע דיזל שהיתה מגיע למהירויות לא רעות בכלל.

AvigdorAharon
06-10-09, 11:07
ואני קצין הנדסה אז בהשלמה חיילית (שעשיתי פעמיים)

whisky

באיזה גדוד\ים? מאיזה גיוס אתה?

אביגדור (601, יולי 87)

AvigdorAharon
06-10-09, 11:08
, סמיטריילר - עוד לא מצאתי כאן מישהו חוץ ממני.

סמיטריילר באזרחות נחשב?

אביגדור

דרור ברלי
06-10-09, 12:07
עזבו את כל הפרייבטים והג'יפים... את זה יש לכם באזרחות. בואו נדבר רק על הכלים המגניבים.... אלה שחוץ מאשר בסדיר ובמילואים לא תשימו עליהם יד (וגם בצבא זה יכול לעלות לכם ביוקר). השירו תהצבאי שלי התאפיין בטירוף-הגה והייתי מוכרח לנסות כל דבר שראיתי. כנראה שידעתי אז לשכנע כל אחד לתת לי סיבוב:

מג"ח 6מ', 6ב', 6ג', גל, 7, 7ג'. נבלה אמיתית. נוח יחסית אבל מתנדנד כמו שיכור, פורס זחלים ושובר מזקו"מים על בסיס קבוע.
מג"ח טג"ש.
מג"ח דחפור.
תובת מג"ח.
מרכבה סימן 1, סימן 2ב'
T-55 (טיראן 5)
תובת טיראן (כלי משוגע לגמרי, גיר ידני + קלאץ', סטיקים, ממש טנק-ספורט. איזה עבירות!!! איזה כיף!!!!)
שוט ד' (צנטוריון בריטי. נוהגים עם כידון, כמו באופניים - ועם פטיש 5 ק"ג, כדי לפתוח את המדפים...).
נגמ"ש M113 (כיף גדול)
זחל"ד, חצצית.
BTR-152 (מאוד דומה לזחל"ד, אבל רוסי ו- 6X6. זה בעצם משאית זיל משוריינת)
טנק חילוץ M88
נ"נ לסוגיו - רגיל, דגן, בט"שית, אמבולנס.
אביר לסוגיו - רגיל, ממוגן, בט"שית, אמבולנס.
דודג' D200, D500, אוטובוס.
כל סוגי הריו - בנזין, דיזל, חץ (בום)
משאית ספארי לסוגיה (מאן, מרצדס)
מלגזה 4X4 MANITOU (כלי מהיר מאוד)
האמרים למיניהם. סיבובים גנובים במילואים...
ולשאלה על סמיטריילר - זה ה-סמיטריילר של כל הזמנים: מק DM800 (מוביל הטנקים הישן, המיתולוגי, 6X4, שהיה עף במהירויות דמיוניות עם טנק על העגלה... אמנם עשיתי סיבוב קצרצר על מוביל ריק וגם זה רק לכמה דקות ובקו ישר, אבל איזה בהמה!!!)

איציק - 4X6ZH
06-10-09, 13:02
איפה הטטרה ברשימה .
זאת שנמצאת ב"הד 20 בכניסה .

איפה הרכב שאני זוכר כילד דימונט טי ( אולי מה שהוא צרפתי ) . החריקות בזמן החלפת הילוכים ....
הם היו מסתובבים בגבעות של גבעת רמבם ( גבעתיים של היום ) .

איציק

המשוטט
06-10-09, 13:36
איציק

אבא שלי נהג על הדיאמונט טי ,משום מה כל פעם שהוא נזכר מתחילות לעוף קללות באויר .
אם זיכרוני אינו מטעה מדובר במוביל טנקים עם 9000 הילוכים ומהירות סופית של צב מת.

אני אנסה לעבור איתו על הרשימה שלו....... זה הולך להיות ארוך.

מה שאני זוכר כרגע זה אושקוש סוס,פורד פרש,טטרות ,זילים למיניהם ,כל הריאוים,כל הדודג'ים כולל שני 100 שהיו שלו .

אביחי

איציק - 4X6ZH
06-10-09, 14:25
הדימונט T שאני זוכר ( מדובר על סוף שנות ה 50 ) . הבעיה שהיתה לנהג לא מיומן
זה להעביר הילוכים מהר לשמור על סל"ד מנוע ( שיהיה מומנט ) .
זה לפני עידן הטורבו .
ומי שפיספס הילוך זה פשוט לא היה נכנס . ( הילוכים רגילים וסינכרון לא היה ) .
כילידים היינו יושבים לקראת סוף העליה . מי שידע לנהוג היה עובר . מי שלא היה חייב
לעצור ולעשות זינוק בעליה .
שיהיה משקל הם גררו איזה עגלה כבדה .
או לפעמים אחד את השני .

איציק

ינון
06-10-09, 17:11
[quote=whisky;268141]תאמת לא כל כך מבין את מטרת השרשור, אבל אני אתרום לך את שלי:

הדברים הקטנים שאנו עושים או מגיבים והם כלל לא מובנים
אבל מסתבר שיש עניין

eysham
06-10-09, 18:06
נזכרתי התקופה שהייתי כמו שייח סעודי...

הייתי מפקד מוצב רשף ומוצב ג'אבל חמד בלבנון.
היה לנו שם מרצדס... נדמה לי שזה היה 280 הארוכות.
הכי מדאיג היום, לדעת שחשבנו שהיינו מוסווים כי הורדנו את חולצת המדים...

pancher
06-10-09, 18:14
בטוח שלא שכחת משהו?
יש כלי שלא נהגת עליו?:)

עזבו את כל הפרייבטים והג'יפים... את זה יש לכם באזרחות. בואו נדבר רק על הכלים המגניבים.... אלה שחוץ מאשר בסדיר ובמילואים לא תשימו עליהם יד (וגם בצבא זה יכול לעלות לכם ביוקר). השירו תהצבאי שלי התאפיין בטירוף-הגה והייתי מוכרח לנסות כל דבר שראיתי. כנראה שידעתי אז לשכנע כל אחד לתת לי סיבוב:

מג"ח 6מ', 6ב', 6ג', גל, 7, 7ג'. נבלה אמיתית. נוח יחסית אבל מתנדנד כמו שיכור, פורס זחלים ושובר מזקו"מים על בסיס קבוע.
מג"ח טג"ש.
מג"ח דחפור.
תובת מג"ח.
מרכבה סימן 1, סימן 2ב'
T-55 (טיראן 5)
תובת טיראן (כלי משוגע לגמרי, גיר ידני + קלאץ', סטיקים, ממש טנק-ספורט. איזה עבירות!!! איזה כיף!!!!)
שוט ד' (צנטוריון בריטי. נוהגים עם כידון, כמו באופניים - ועם פטיש 5 ק"ג, כדי לפתוח את המדפים...).
נגמ"ש M113 (כיף גדול)
זחל"ד, חצצית.
BTR-152 (מאוד דומה לזחל"ד, אבל רוסי ו- 6X6. זה בעצם משאית זיל משוריינת)
טנק חילוץ M88
נ"נ לסוגיו - רגיל, דגן, בט"שית, אמבולנס.
אביר לסוגיו - רגיל, ממוגן, בט"שית, אמבולנס.
דודג' D200, D500, אוטובוס.
כל סוגי הריו - בנזין, דיזל, חץ (בום)
משאית ספארי לסוגיה (מאן, מרצדס)
מלגזה 4X4 MANITOU (כלי מהיר מאוד)
האמרים למיניהם. סיבובים גנובים במילואים...
ולשאלה על סמיטריילר - זה ה-סמיטריילר של כל הזמנים: מק DM800 (מוביל הטנקים הישן, המיתולוגי, 6X4, שהיה עף במהירויות דמיוניות עם טנק על העגלה... אמנם עשיתי סיבוב קצרצר על מוביל ריק וגם זה רק לכמה דקות ובקו ישר, אבל איזה בהמה!!!)

נמרוד
06-10-09, 21:10
הדימונט T שאני זוכר ( מדובר על סוף שנות ה 50 ) . הבעיה שהיתה לנהג לא מיומן
זה להעביר הילוכים מהר לשמור על סל"ד מנוע ( שיהיה מומנט ) .
זה לפני עידן הטורבו .
ומי שפיספס הילוך זה פשוט לא היה נכנס . ( הילוכים רגילים וסינכרון לא היה ) .
כילידים היינו יושבים לקראת סוף העליה . מי שידע לנהוג היה עובר . מי שלא היה חייב
לעצור ולעשות זינוק בעליה .
שיהיה משקל הם גררו איזה עגלה כבדה .
או לפעמים אחד את השני .

איציק

Diamond T מוביל טנק שרמן בשרות צה"ל, סוף שנות ה40, מתוך: http://www.mheaust.com.au/IDF/Research/TT/IDFTankt.htm

http://www.mheaust.com.au/IDF/Research/TT/DIAMOND%20T.JPG

(ואני רומז כאן בעדינות שהרשימות שלכם מרשימות (לי את ה...) - תתאמצו ושימו תמונות. רצוי מקוריות שלכם אבל לא חובה).

eysham
06-10-09, 22:36
משהו כזה?

פאר היצירה! זחל מג"ח אימפריה!
לבנון 92

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=128&pictureid=3299

asafk
06-10-09, 23:53
זה אמור להיות דיון על כלי רכב, לא? מה אתם מביאים לי את הזחליליים האלה? זה אוף-אוףאוף טופיק עם זחלים.

אסף.

איציק - 4X6ZH
07-10-09, 00:13
השרשור גולש לכיוו אחר ....
אתה רוצה תמונות בבקשה מקורי מקורי . ( למרות שאני לא איש שריון )
בהמשך לספר על חטיבה 188 מלחמת יום כיפור .במובלעת הסורית .
מי שמכיר ימצא אותי בתמונה . ;)

דרור ברלי
07-10-09, 12:44
זה אמור להיות דיון על כלי רכב, לא? מה אתם מביאים לי את הזחליליים האלה? זה אוף-אוףאוף טופיק עם זחלים.

אסף.

כי הזחליליים זה האמ-אמא של כל הכבדים.
בשטח, זחלילי זה הדבר האמיתי.

landrover
08-10-09, 00:57
בהמשך למה שגיא ודרור כתבו בשירשור השני שפתח פנצ'ר
לאחר חיפוש קצר ברשת , פותח השירשור שאל את אותן השאלות , בכמה פורומים שונים , כמו CARSFORUM וכו , רק את השאלות האלה - כלי רכב בצבא - לא מזדהה , ולא משתתף פעיל באף פורום ...

אולי אני סתם פרנואיד , אבל ניראה לי איסוף מודיעין מסוג כלשהו - צבאי או אזרחי ... *;)

אמיר.

גיא
08-10-09, 01:42
בזה אני באמת לא רואה נזק ..

יצא לי לנהוג על כמה דברים

אבל המיוחדים הם

זחל"ד - בנזין
איזה תובה של משהו עתיק עם גיר ידני וסטיקים שמורכב עליה תותח
175 עם הכידון
5
משאית קלה עם 2 ניגררים - רוורס זה חוויה .. (10000 נסיונות עד שזה מצליח )
די9
פייפר ( כמה שיעורים )
סירת מנוע 250 כ'ס
אוניה 170 אלף טון
ובטח יש כמה שאני לא זוכר :)

pancher
08-10-09, 09:56
אכן פרנואיד....
יכמו שאמרתי מהתחלה, אם אתה חושב שאמה שתספר יסב לך או לאחרים נזק - אל תספר אותו.
הכי קל,, הכי בטוח
איזה נזק יסב לך משהו שעשית לפני 10-15 שנה - זאת כבר שאלה אחרת. ולפי מה שאני מבין מהשרשור הזה, זה פורום של אנשים מבוגרים (מאוד אפילו)

בהמשך למה שגיא ודרור כתבו בשירשור השני שפתח פנצ'ר
לאחר חיפוש קצר ברשת , פותח השירשור שאל את אותן השאלות , בכמה פורומים שונים , כמו CARSFORUM וכו , רק את השאלות האלה - כלי רכב בצבא - לא מזדהה , ולא משתתף פעיל באף פורום ...

אולי אני סתם פרנואיד , אבל ניראה לי איסוף מודיעין מסוג כלשהו - צבאי או אזרחי ... *;)

אמיר.

eysham
08-10-09, 10:07
אכן פרנואיד....
יכמו שאמרתי מהתחלה, אם אתה חושב שאמה שתספר יסב לך או לאחרים נזק - אל תספר אותו.
הכי קל,, הכי בטוח
איזה נזק יסב לך משהו שעשית לפני 10-15 שנה - זאת כבר שאלה אחרת. ולפי מה שאני מבין מהשרשור הזה, זה פורום של אנשים מבוגרים (מאוד אפילו)

מה זה מבוגרים... מאוד מאוד...
חטייארים זקנים.

עוד מעט תפתח שרשור על השוואת ביצועי קלנועיות וכיסאות גלגלים... 8)

pancher
08-10-09, 10:25
האמת שחשבתי לפתוח כזה, אבל אז היו מאשימים אותי שאני מחפש
מידע עבור משרד הרווחה (או עבור בתי אבות...):eek:

מה זה מבוגרים... מאוד מאוד...
חטייארים זקנים.

עוד מעט תפתח שרשור על השוואת ביצועי קלנועיות וכיסאות גלגלים... 8)

דרור ברלי
08-10-09, 11:21
בתור התחלה, אדון פנצ'ר - מכיוון שאנחנו לא מכירים אותך, אולי נתחיל מזה שתירשם מחדש ותזדהה בשמך ובפרטיך האמיתיים.

כי מבוגרים או לא, כבר יש לנו נסיון רע ומר עם כל מיני מתחזים, וכבר חטפנו בגלל כל מיני נציגי רשויות שמשוטטים דרך-קבע באתרי הרכב כדי לחפש מידע על ה"סטיות" המוטוריות שלנו שלא מתיישבות עם הקו הרשמי של המדינה הזו (הכל אסור) ומחפשים רק איך לאסור/להזיק/להציק/לקלקל/להרוס.

ינון
09-10-09, 00:10
שלא יאשימו אותנו במעשי סדום בקסיקסים או בעילת סופה כשהתנוחות משתנות בין מעל לפני התיקון ומתחת תוך כדי ולבסוף אונס קבוצתי כשאתה קורא לחברים שלך לפתור תקלה.

whisky
11-10-09, 11:09
באיזה גדוד\ים? מאיזה גיוס אתה?

אביגדור (601, יולי 87)

כמה שאני מבוגר, אתה זקן ממני :p

אני התגייסתי ל601 ב-95, אבל לא נשארתי שם, עברתי למקומות אחרים.

whisky

דב קרדו
20-04-11, 00:18
נו, טוב, אתם ביקשתם את זה (אני כאן בגלל מעוניין ללמוד קצת על מסלולי עבירות ובטיחות של מסלולים כאלה):

אני שרתתי תקופה מסויימת כנהג מוביל טנקים, בדיוק בתקופת המעבר מה- DM800, שאכן, כפי שציין אחד מקודמי, היה מהיר למדי, עם מנוע V 350כ"ס (בערך), גיר ידני לא-סינכוני חמישה הילוכים (+ הילוך כוח ורוורס בידית נפרדת)...

הדבר הזה משך מרכבות מזוודות בעליות תלולות שלא נדע, החזיק אותן אח"כ בירידות בעזרת בלמנוע "דיינטארד", שהיה גירסה מוחלשת של הג'קוברקס ונסיעה של שעות בהילוך ראשון...
אבל זה בסופו של דבר היה נהיגה די רגילה במשאית כבדה.

המוביל שיכול לעניין אתכם קצת יותר זה המאן OAF, ראש גורר שיוצר באוסטריה (אני חושב על ידי שטייר פוך?) על בסיס מכלולים של מאן - מנוע V10 440כ"ס, ממיר מומנט + מצמד, מאיט הידראולי לפני הגיר, והנעה 6X6.
השילוב של ממיר מומנט ומצמד רגיל איפשר לשלב הילוך בעמידה באופן הרגיל, ואז אפשר להרפות מדוושת המצמד והרכב לא זז - כמו כל רכב אוטומטי, עד אשר לוחצים על דוושת התאוצה ומעבירים מספיק כוח לגלגלים.
(עד כמה שאני זוכר, ממיר המומנט ננעל ברגע שמהירויות הכניסה והיציאה משתוות).
השילוב הזה, איפשר לי למשל "לזנק" מהמקום בעליה קשה מאוד, עם מרכבה... בהילוך 3...! (טעות שלי כמובן, אבל איזה חיים קלים לעומת הצורך להזיז מהמקום משאית כבדה בעליה בזינוק בעליה רגיל).

בעליות קשות עם משקל רב, היה הכרחי לנעול את הדיפרנציאל האורכי, אחרת בהחלפת הילוך איכשהו כל הכוח היה עובר רק לסרן הקדמי, ואז הקוצפלט היה נעצר והחלק הקדמי של הסוס היה מתחיל לחבוט בכביש כמו פטיש של 20 טון!

ציפיתי שה- 6X6 הזה יאפשר לי תנועה טובה במקומות קשי עבירות, אבל עם טנק על העגלה שום דבר לא עוזר, שתי שורות הגלגלים הקטנים של העגלה היו אוספות התנגדות ששוה לנסיעה מול קיר בטון...

מקווה שענייתי כאן מישהו, דב

asafk
20-04-11, 00:24
הי דב, ברוך הבא.
הפטנט הזה, של ממיר לפני המצמד, נקרא WSK, והוא דבר פנטסטי של ZF.
אני מכיר אותו באופן לא רע מהמאנים 6X6 ו 8X8 של הפטריוט..

OAF, אגב, זה המפעל הצבאי של MAN

אסף.

(עריכה: מצאתי תמונה שלי, בכלי המדובר... )

joey
29-04-11, 14:36
מרכבה סימן 1
ריאו מכל הסוגים ( 2.5 טון \ 5 טון , בנזין . דיזל . רב דלקי ).
ריאו חץ
גפ"ס מכל הסוגים ( סיור \ עורב \ מנהלתי )
סיקס דור ראשון
נ.נ . נ.כ מכל הסוגים
אביר
רבי- למי שמכיר ....
ראם - כנ"ל
מלגזת שדה

עידן מרציאנו
30-04-11, 02:13
אז ככה:
סופה רגילה ומשוריינת
גפ"ס
דיפנדר כפול נעילות
האמר
נ"נ
אביר
וגולת הכותרת מרצדס G קלאס כפולת נעילות

GodsFather
02-05-11, 00:53
רנו קנגו

רנו מגאן

P-:

shay_love_off_road
08-06-11, 14:11
אני יודע שהשרשור ישן - אבל חייב להגיב!

אני בשירות שלי (מג"ב) נהגתי על:
אביר מוגן ירי/פתוח
סופה כבדה/קלה/פתוחה/בטשי"ת
סקודה אוקטביה לבנה (לא מסומנת)
פורד אקונוליין
שברולט סוואנה + עגלה נגררת
טויוטה היילקס
טויוטה הייס
איסוזו די-מקס,
וסובארו GL שהייתה לי אז :)
וגם כמעט על לאנד קרוזר שהיה אז דנדש.
(וכל זה ב3 וחצי שנים)

shmil
08-06-11, 15:02
אני יודע שהשרשור ישן - אבל חייב להגיב!

אני בשירות שלי (מג"ב) נהגתי על:
...
וגם כמעט על לאנד קרוזר שהיה אז דנדש.
..
גם אני כמעט נהגתי על טנק אברמס.
גם כמעט נהגתי על מעבורת החלל.
היה מה זה סבבה..

shay_love_off_road
08-06-11, 15:41
היה מה זה סבבה..

איך אני מת על הומור עוקצני....:mad::cool:

talilim
08-06-11, 15:55
היה מה זה סבבה..

חח.....
גם אני כמעט נהגתי על הרכב של המפקד שלי - הוא היה כבד רק כשהוא ישב בו.....אבל כמעט.......

יעקב ניצן
10-06-11, 00:54
יש לי סיפור ארוך מתקופת הזוהר של סיני. אינני יודע אם למישהו תהיה סבלנות לקרוא אותו אבל מי שואל אותכם. הימים ימי החזרת סיני למצרים . אזור דרום סיני וסנטה קטרינה כבר הוחזר בחלקו, ואני חייל מילואים ביחידת חיר שהוטל עליה לשמור בגבל קטרינה על כל מיני מתקנים . רובכם בודאי צעירים מכדי לזכור אבל גבל קטרינה היה בגובה של כ2600 מטר ,גבוה יותר מהחרמון ששיאו הוא כ2400 מטר. הרבה לא היה מה לעשות בתעסוקה זו. הבעיה המרכזית היתה אספקת מים. ביחידה היו 2 משאיות ריאו 5 טון קמינס, אחת מושבתת והשניה פחות או יותר במצב נסיעה ,עליה היו קשורות שלוש קוביות מים . כשאני אומר קשורות אני מתכוון לסתם זרוקות על הארגז..המ"פ ידע את חיבתי לכלי רכב ות העובדה שהייתי בין הבודדים עם רשיון ג. והודיע לי שאני אחראי לאספקת המים. לילה שלם עבדתי להכין את הגרוטאה ובעיקר את הקוביות . ראיתי גם את הדרך וזרקתי על הארגז מספר גלגלי ספייר.האמת שמאוד רציתי את הפקודה הזו של המ"פ. עם שחר יצאתי לדרך , וכשאני אומר דרך אני מתכוון לדרך עפר טחונה שרק רכב עם הנעה קדמית ישרוד אותה .לאחר מס ק "מ פנצר ראשון. לא היה קטע ישר אחד בדרך ,עליות תלולות או ירידות מפחידות.. נאלצתי להשחיל גק כשכל הרכב עומד בזוית מסוכנת. עליתי לאגז להוריד גלגל חילופי הגלגל ששקל בשקט קרוב ל100 קילו הרביץ ניתור ונעלם בואדי הסמוך. הגלגל השני כנל.ישבתי מיואש ליד הריאו מעשן סיגריה וחושב אם לא היה עדיף להשאר בפלוגה ולשחק פוקר וששבש כל היום . פתאום שמעתי צליל פעמון של עיזים וראש של בדואי צץ מאחורי הסלעים. הממזר קלט את העיניין ושאל אותי אם יש לי אוכל. הבטחתי ללו שמחר בבוקר אני דואג להביא לו חצי ממטבח הפלוגה. הוא שרק וכעשרה מאנשיו הופיעו , במהירות החליפו לי גלגל .שלפו מהואדי את שני הגלגלים הסוררים ונעלמו. למה נעלמו מהר? באותה תקופה הטיפןל בבדואים עבר מהמנהל האזרחי לידי המצרים והם באמצעות אנשי הבטחון התעללו בבדואים .אם מישהו מהם היו רואה בדואי יוצר קשר עם חייל ישראלי הוא היה נעצר מיד .המשכתי עד למטה שאבתי מים וחילקתי למחסומים המשותפים. המחסומים היו בנויים שמחסום ישראלי צמוד למצרי . אצל המצרים זה היה בנוי מצריף גדול לקצין ואוהל קטן וקרוע ל10 חיילים. שאבתי שוב מים מהבאר והתחלתי בטיפוס לקטרינה. רק שתבינו, מדובר בטיפוס מגובה פני הים לגובה 2600 מטר בדרך עפר קשה עמוס ב6000 ליטר מים. עליתי בראשון LOW כל הדרך ונהניתי מכל רגע .הכי הרבה אהבתי בירידות להפעיל את בלם המנוע ,רעש המנוע בין ההרים היה כמנגינה ערבה באוזני, [ מה לעשות ,תמיד הייתי חולה הגה] ,הגעתי למעלה . רוקנתי את המים במיכלים , טיפול קצר במשאית , פיפי ולישון. למחרת בבוקר העמסתי ארגזי אוכל [כפי שאתם מכירים את צהל ממילא חצי מזה היה נזרק], ושוב לדרך. לא היה יום בלי לפחות חמישה פנצרים ותרומת האוכל לבדואים גרמה לזה שבכל האזור הבדואים רק התפללו שיהיה לי פנצר. כך עברו עלי בנעימים הימים כשאני מטייל כל היום ורק דואג שיהיו לי מספיק סיגריות.. יום אחד מודיעים לי שהגיע תורי לצאת לחופש ומזה פחדתי . מי רצה חופש ? איזה חופש? אבל גם ככה יצא לי שם של משוגע בפלוגה לאחר שאנשים שהתלוו אלי לנסיעות כמעט קפצו מהרכב בגלל הטלטולים , הרעש , החום הנוראי והאיטיות של המשאית והם לא הבינו ממה אני נהנה כל כך.יצאתי בטיסה משדה התעופה של סנטה קטרינה שהיה בשליטת המצרים לנתבג.. כל החופשה ספרתי את הימים ורציתי כבר לחזור למשאית. . כשכשחזרתי לנבג עלה איתי לטיסה נהג ממחלקת רכב של הגדוד שהיה מיועד אלינו. כל הטיסה ניסיתי לשכנעו שעדיף לו לשמור ולשחק קלפים כל היום, אבל הוא התעקש שהוא בא רק לנהוג. למחרת מצאתי את עצמי שומר בש.ג. כשמישהו אחר נוהג באהבת חיי. לא עבר זמן ואני רואה את הריאו דוהר בחזרה על גלגל מפונצר כשבפנים נוהג מיודעינו עם רצח בעיניים וקצף בשפתיים. הוא צרח ובכה שזה משהו לא נורמלי והוא לא מתקרב יותר לעבודה הזאת . מהר מאוד חזרתי לדרכים לשמחתי וכמובן לשמחת הבדואים. למרות שחלפו הרבה שנים עדיין נשאר לי הטעם הטוב של נהיגת שטח אמיתית ברכב כבד. תודה לצהל.

Niv Nivo Solomon
11-06-11, 21:59
פרייטליינר כיסוי+מוסטנג+רמפה
אינטרנשיונל כיסוי+מוסטנג
דנה (אינטר 4700)
וולבו מוביל אוטומט
סמי דאף ידני
אממ.. וזהו נדמה לי :]
(הייתי נהג במרכז הובלה חחח)

אמיר ב.א
11-06-11, 22:07
ריו בסיני - סיפור יפה !

גם יצא לי במילואים לסע הרבה על ריו
אמנם לא נהגתי - אבל התרשמתי מאוד מהיכולת שלהם בשטח ...
למרות שהתחזוקה שלהם הייתה על הפנים והם התקלקלו הרבה
בשטח הם נסעו מעולה
מקומות שג'יפים לא היו עוברים

asafk
12-06-11, 22:25
אני מציע שכל מי שמתגעגע לריאו - נקבע סוף שבוע מרוכז, ותבואו לעזור לי לסדר את הריאו שלי, כל אחד יביא משהו (שמן מנוע, שמן ברקס, צינור אוויר, דלת נהג) ובתמורה תקבלו סיבוב...

(אי אפשר להאשים אותי שאני לא מנסה... )

אסף.

eysham
13-06-11, 10:25
אם השבוע המרוכז היה בריו....

alal
13-06-11, 20:23
נגמ"ש גם נחשב? היה לי אחד צמוד . נסעתי איתו לכל מקום . תאמינו לי זה הג'יפ הכי טוב.למרות שכשחזרנו מלבנון היה לו סמלים של מרצדס מקדימה ומאחורה .

המשוטט
13-06-11, 21:22
נגמ"ש גם נחשב? תאמינו לי זה הג'יפ הכי טוב.

אם בנגמ"שים עסקינן ה M548 (אלפא בחת"מית) הוא "ה" :)

נגמ"שטנדר

יעקב ניצן
13-06-11, 22:08
אם בריו עסקנן הרי היתה עד לפני כ30 שנה קבוצה מכובדת שנשמה , אכלה וחייתה ריו. מדובר ב" נאות הכיכר סיורי מדבר" שפעלה בסיני מאחרי מלחמת ששת הימים ועד הפינוי עם הסכמי השלו ם עם מצרים. כתבה זו מוקדשת לחבר ילדות שלי אברהם דניאל המכונה דני שנפטר ממחלה קשה לפני פחות מ3 שנים.תושב חוות שער הגיא היה במותו. יהי זכרו ברוך. דני הגיע לנאות הכיכר בשנות ה70 שאחרי מלחמת יום כיפור.הוא השתלב שם במהירות תיירים מכל העולם הגיעו לטיולים בסיני . הרכבים היו משאיות ספארי על בסיס ריו הצבאי .לפי דברי דני אלה היו משאיות בוגרות נאט"ו זהות לריו 2.5 טון שהיו פעם בצהל . מכונאי נאות הכיכר עשו שינויים מעניינים בכלים כמו למשל ביטול השילוב האוטומטי של הפרונט , דבר שגרם לשבירת אקסים קידמיים, ובמקומו שליטה באמצעות כפתור לחץ אויר שילוב וניתוק הפרונט. דני והקבוצה עשו הכל : מכונאי שטח מעולים עם יכולת אילתור אדירה ,נהיגת שטח ברכב יחסית כבד עם כמות גדולה של אנשים הרבה לפני שכל המדינה החלה להסתובב עם 4x4., בישול ברמה בשטח לתיירים מפונקים, הדרכה בשפות זרות וכמובן טיפול לילי בתיירות שהלכו שבי אחרי הקסם המדברי של המדריכים. דני פעם הודה בפני שלא היה לו מושג מהי המשכורת שלו והוא היה מוכן לשלם לחברה רק שיתנו לו להמשיך. אלו היו למעשה גרוטאות . כך למשל היה להם מוסך בואדי גוז בירושלים ומשם הם היו יורדים עד מערב סיני . פשוט, זו היתה חבורה של חולי הגה וגם קצת דאווין . לאיפה נעלמת לי דן ?

shay_love_off_road
17-06-11, 03:20
אני חושב שג'יפולוג צריכים לראיין חברים באתר, ולקחת את שלושת סיפורי הריו הכי מדהימים, ולעשות מהם כתבה,

מומלץ למי שיש גם תמונות מתקופת הרומן עם הריו, לבי חורה בי שלא יצא לי לנהוג במשאית הזאת (כ&# אמא של טיב טעם! לא יכלו במקום הוולוו
החדישות והאוטומאטיות שלהם לקנות לי איזו ריו עם ארגז לעבודה בתקופה שעבדתי שם?!)

יעקב ניצן
17-06-11, 19:08
לא רע .ריו כמשאית חלוקה.אני מתאר לעצמי ריו של טיב טעם דוהר כשממנו נושרות חתיכות של "שינקיין". מאחר שיש חובת כפל"ד בריאו צבאי בודאי תהיה זקוק לו.

יעקב ניצן
18-06-11, 13:33
הימים ימי מלחמת לבנון הראשונה . חטיבת הנגב על כל ציודה עלתה מהדרום ללבנון. הוחלט להעמיס את הנגמשים על רכבת בבאר שבע ולהסיע אותם עד עכו ומשם על מובילים עד שער פטמה במטולה. לקח יום שלם להעמיס את כל הנגמשים ויצאנו לדרך ברכבת שאורכה כמה מאות מטרים .אנחנו הנהגים הצטופפנו בקרון מיוחד שסידרו לנו, ללא מים ואוכל . בעצירה בלוד התנפלנו על חנות מכולת של ערביה זקנה , ורוקנו לה את כל התכולה. היא כנראה פרשה לפנסיה ,כי בחיים שלה היא לא מכרה כמו שהיא מכרה באותו יום .הרכבת התגלגלה לאיטה והגענו מאוחר בלילה לעכו .אף אחד לא חיכה לנו ונאלצנו לפרוק את הנגמשים לבד . הרכבת היתה כל כך ארוכה שהקטר היה צפונית לעכו והקרון האחרון דרומית לעכו ליד מפעלי הפלדה . כביש עכו חיפה נחסם .מצאנו רמפת עץ ישנה ששימשה כנראה את נפוליאון בזמן המצור על עכו . עשרות נגמשים נאלצו ליסוע בלילה על הקרונות ברוורס תוך כיוון עם פנס שאחד הקצינים אחז בידו . איך לא נשמט אף נגמש מהרכבת , זה היה פשוט מזל . העמיסו אותנו על מובילים .אני עליתי על WHITE חדש עם גיר אוטומטי שהיה שייך לאחד הקואופרטיבים בעמק [ היום יש אחד "", תבור שאן חרוד" ] . הנהג חבר אחד הקיבוצים סיפר לי כי הוא חשב לעזוב את הנהיגה ,אך ככשמע על המשאיות החדשות העדיף להשאר עוד קדנציה .הוא דחף קלטת של הגבעטרון ויצאנו לדרך [ איפה תמצאו היום נהג משאית ששומע בדרך שירי "ארץ ישראל הישנה והטובה" ? ] פרקו אותנו במטולה ומשם יצאנו על השרשראות עד הגזרה המזרחית . עברו כ 40 יום של תעסוקה כשלקראת הסוף התחיל להיות לא נעים . בשחרור נאלצתי לנהוג , לאחר 24 שעות ללא שינה , בחזרה לכיוון מטולה עם נגמש עמוס חברים . בקושי הצלחתי להחזיק עינים פקוחות . מלבדי לא היה בצוות מישהו עם רשיון נגמש. למעלה ישב קצין שלאורך הנסיעה דיבר איתי כדי שלא ארדם על הסטיקים של הנגמש . בשעה טובה הגענו למטולה . העמיסו אותי ועוד נגמש על מוביל MACK F 700 ויצאנו לדרך דרומה .אני נרדמתי מיד . התעוררתי לקול קללות וזעקות של הנהג ואני רואה מולי עלייה תלולה , מצד ימין את גדר המערכת ולמטה את אורות קרית שמונה ועמק החולה. מסתבר שהנהג טעה , במקום לרדת ממטולה למטה הוא נכנס לדרך המערכת לעבר מנרה או משגב עם , אינני זוכר בדיוק .העליה היתה תלולה מאוד הכביש צר , אין אפשרות להסתובב בחזרה ורק רצינו להגיע לקיבוץ למעלה ולהסתובב בחצר המשק . ה"סוס" קפץ במקום וכבה .התחלנו לנסות להסתובב . במשך שעתיים קדימה אחורה קדימה אחורה, כשמצד אחד גדר אלקטרונית ומצד שני תהום שמובילה ישירות לקרית שמונה .הצלחנו להסתובב . בינתיים שני הנגמשים שהיו על העגלה זזו ממקומם וירדנו לאט לאט עד הרמפה בשער פטמה . שוב הורדנו אותם העלינו אותם מחדש ויצאנו לדרך. בינתיים כל הגדוד כבר הגיע לשדה תימן , אבל לא היה לנו קשר איתם [ אז לא היו פלאפונים] נסענו מכיוון ואדי ערה לכיוון כביש חיפה תלאביב ,ביציאה מכיוון מזרח מתחת לכביש חיפה תל אביב עוברים מתחת לכביש שכבר אז ספג הרבה חבטות ממשאיות גבוהות ויש שם שלטי אזהרה. כשהתקרבנו נזכרתי שמדף מפקד באחד הנגמשים -פתוח . צרחתי לנהג לעצור והוא "עמד" על דוושת הבלימה .עצרנו מס סנטימטרים מהגשר . הגענו לבסיס כשכבר רוב החיילים שוחררו . לפחות היה לנו שחרור מהיר כי כולם כבר רצו לעוף הביתה

shay_love_off_road
19-06-11, 00:39
סיפורים ממש מרתקים, אהבתי לקרוא ואת סגנון הכתיבה! יש עוד?

יעקב ניצן
19-06-11, 20:52
עדיין במלחמת לבנון הראשונה .יצא לי לעשות 4 פעמים מילואים בלבנון מ1982 עד הנסיגה לרצועת הבטחון ב 1985 . מיד אחרי תום הקרבות אפשר היה לטייל בלבנון באזורים בשליטת צה"ל או בשליטת הפלנגות הנוצריות שהיו בעלי בריתנו .לאחר מכן החלו מטענים בדרכים , ירי , מיקוש ועוד הרבה מרעין בישין .סיפור אמיתי זה מתייחס לתקופה ב1982 שחיילים שלנו הסתובבו בחלקים נרחבים כמו בבית . הנוצרים בלבנון הרגישו בטוחים תחת החסות של צה"ל ועשו במדינה אומללה זו ככל העולה על רוחם .מצפון לביירות היתה עיר נוצרית בשם גוניה . זו היתה עיר של בתי מלון , קזינו מסעדות וגולת הכותרת , הנערות המקומיות ששרצו כל היו בחוף עם ביקיני , חוטיני ופחות מזה . ברור שעיר זו היתה יעד מועדף לטיולים של חיילינו. בשער פטמה פגשתי לקוח ותיק שלנו ששרת בזמנו ביחידה 101 לאחר מכן עשה הרבה שנים מילואים כצנחן .הוא היה חבר של אריק שרון , מאיר הר ציון וכל גיבורי תקופת פעולות התגמול ומבצע קדש .הוא הציע לי ליסוע עמו לראות את גוניה ולאחר מכן יחזירני ליחידה שלי .יצאנו לדרך עם גיפ מנהלתי , השקפנו על ביירות שצהל הפגיז אותה קשות והמשכנו צפונה .מסתבר שלצבא נמאס מהטיולים , הקימו מחסומים והיתה הוראה שכל רכב בלי אישור יוחרם . הגענו למחסום של שוטרים צבאיים , מפתחות הרכב שלנו נחטפו מיד והורו לנו לחזור בחזרה בכוחות עצמנו . בצד חנה הגיפ של השוטרים . י. זה שם הבחור לחש לי שאכנס בשקט לגיפ שלהם שהיה עם מפתחות . הוא הניע אותו וטסנו משם . בשלב זה די נבהלתי מהבלגן ומהעונשים הצפויים לי אך י. הרגיע אותי ואמר שיש לו הרבה קשרים והכל יהיה בסדר .כל הגזרה נעמדה על הרגלים האחוריות , ובמחסום הבא כבר חיכו לנו עם נשק טעון ומוכן לירי. נלקחנו לאחר כבוד למעצר כשאני מת מפחד ורק י. משנורר סיגריות מהשוטרים וכולו מבסוט . תוך מס שעות הסיפור עלה למעלה והגיע לרפול שהיה אז רמטכ"ל . כשרפול שמע במי מדובר הורה לשחרר אותנו . בבסיס המשטרה הצבאית התיחסו אלינו יפה כי הבינו שיש לנו קשרים , הזמינו אותנו לארוחה ואף החזירו לנו את הגיפ . י. עמד בהבטחה והחזיר אותי ספיישל ליחידתי .

ש01
20-06-11, 10:57
סיפורים ארוכים אין אבל,
מלחמת לבנון הראשונה, רוב הגברים במושב (אני הייתי ילד) מגוייסים כנהגים,
שכן נתפס על כביש החוף עם ריו, עמוסה דליי דובדבנים לחברה במושב, 120 קמ"ש ב"ראדר" של הניידת.
10 דקות וחצי דלי אח"כ הוא המשיך בדרכו.
אה, גם היה קצין מהבסיס שירד לאילת עם ואנדורה, החליט לצאת לטיול שטח וכמובן שקע לאחר 2 מטר...
מצא JCB שיחלץ, אבל לא עם כבל או רצועה אלה עם הכף, דחיפה קלה בחרטום והואן בחוץ, עכשיו כל שנותר זה לשחרר את השיניים של הכף שנתקכו ברדיאטור...

על מה אני נהגתי?
- בליזר CUCV
- נחל דישון עם סיטרואן C15
גם דבורה וסטי"ל נחשבים כלים כבדים?

shay_love_off_road
20-06-11, 16:42
אני הייתי מוכן לשים על הראש גם עשרים קפל"דים רק תן לי את הריאו האגדית,,

המשאית הזאת היא משאית שלא מתה, חבל שצה"ל בהדרגה עובר לטאטרה

יעקב ניצן
20-06-11, 20:30
אין ספק , אין כמו הריאו 5 טון קמינס . כשההיתי בסדיר השתמשו ב "סיקס" , מנוע בנזין חלש , התנעה עם סטרטר קפיץ בעזרת הרגל [ התנעה במובן של הרבה סטרטרים עד שנהיה "בור " ברגל .] .אחריו היה הריאו 2.5 טון . חלק מהם היו רב דילקיים , וניתן היה לזהות אותם מרחוק לפי עשן נוראי שיצא מהאגזוזט, ממש כמו קטר רכבת מונע ע"י קיטור . הקמינס החביב נכנס לשירות אחרי מלחמת יו כיפור .

יעקב ניצן
20-06-11, 21:54
עד מלחמת יום כיפור השתמשו בצבא בגיפי תול"ר. רוב החללים שהדבר הזה הפיל היו בכוחותינו . מדובר בגיפים הישנים עם מנוע "האריקן" 4 צילינדרים וגיר של 3 הילוכים .על הדבר המאוד לא יציב הזה הלבישו תותח ענק בקוטר 105 מ"מ פלוס צוות של 4אנשים . מהירות הנסיעה בשטח פתוח היתה מוגבלת ל50 קמ"ש. כמובן שבחורינו האמיצים לחצו על הדוושה קצת יותר דבר שגרם לאיבודי שליטה במיוחד בסיבובים , וזה נגמר בחלק מהמקרים באסונות נוראיים . לאחר המלחמה הפסיקו את השטות הזאת למרות שהתולר"ים עשו עבודה יפה כמו למשל מחלקת תולר של 202 שפגעו בעשרות טנקים ונגמשים מצריים באזור המיתלה -ראס סודאר .

Alon
22-06-11, 11:15
יעקב שלום
יש לי בבית אלבום תמונות מלא של סנטה
רק אחרי קריאת הסיפורים שלך נזכרתי
אסרוק ועאלה כמה תמונות בסוף השבוע
אלון

jeep.il
25-06-11, 23:14
בסדיר יצא לי לנהוג על מרכבה 2ב" .מתוקף רישיון מיוחד לטענים לפני עלייה ללבנון .במילואים במרכבה 3 (לא בז). בסופה ממוגנת (בשטחים) בסופשית (בטשית) בגבול ירדן ישראל סוריה .

מאיר רוטברג
29-06-11, 19:43
נגמש. תומת. השיא היה בקורס מ״פ צימקו אותנו בנהיגה במרכבה. היה מטורף לחלוטין.

יעקב ניצן
04-07-11, 22:44
בשנות ה60 ציידו את הצנחנים במעין ספק רכב ספק טרקטורון והוא היה מיועד לנשיאת ציוד בשטח וגם להצנחה . קראו לו "פרדה ". כשהייתי בקורס צניחה מצאתי באחד המחסנים בתל נוף כלי כזה במצב נסיעה . הוא לו הניע , אבל בלילה הורדתי מצבר מאיזה גיפ והצלחתי להפעילו . מהפחד עשיתי רק סבוב של כמה מאות מטרים עד ששמעתי זעקה נוראית . השארתי אותו מונע וברחתי על נפשי .הכלי הזה לא בא לידי שימוש ומהר מאוד מכרו כמעט את כולם .

kobiarava
04-07-11, 22:52
בשנות ה60 ציידו את הצנחנים במעין ספק רכב ספק טרקטורון והוא היה מיועד לנשיאת ציוד בשטח וגם להצנחה . קראו לו "פרדה ". כשהייתי בקורס צניחה מצאתי באחד המחסנים בתל נוף כלי כזה במצב נסיעה . הוא לו הניע , אבל בלילה הורדתי מצבר מאיזה גיפ והצלחתי להפעילו . מהפחד עשיתי רק סבוב של כמה מאות מטרים עד ששמעתי זעקה נוראית . השארתי אותו מונע וברחתי על נפשי .הכלי הזה לא בא לידי שימוש ומהר מאוד מכרו כמעט את כולם .

אתה בטח מתכוון לזה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=27920&page=1)....

קובי

kobiarava
04-07-11, 22:53
הודעה כפולה, אפשר למחוק

קובי

יעקב ניצן
05-07-11, 01:28
אפילו לא דומה . ההוא היה ארוך וישר , ובהשוואה לכלים של היום לא נראה לי שהיתה לו עבירות מדהימה .

סער
05-07-11, 13:57
כזה?
(http://www.tractor.org.il/tractors/showTractor.asp?id=81)"פרד מכאני", משופץ למצב נסיעה.

יעקב ניצן
05-07-11, 17:41
נראה דומה . קשה לי לזכור מ1971 אבל די דומה .

jeep.il
05-07-11, 23:08
נדמה לי שבמוזיאון הטרקטורים בעין ורד יש כזה.

kobiarava
06-07-11, 14:31
התחתון זהה לזה מהקישור שצרפתי, פרד מכאני צהלי מבוסס שלדה ומכלולי CJ5, עם פלטת העמסה שטוחה במקום קבינה.

קובי

יעקב ניצן
06-07-11, 17:32
אם כבר אז העליון , כי אני זוכר שהיה לו הגה

Alon
13-08-11, 17:12
יעקב שלום
לקח לי זמן למצוא את האלבום אבל הנה הוא:

מהמקום הזה הביאו את המים לסנטה עד לכאן הביאו במשאיות "רכות" ומכאן בריו.
שתי נקודות למי שיודע את שם המקום.
46718

הדרך הקצרה לסנטה דרך שדה התעופה והמנזר היתה סגורה בפני צה"ל למה ככה נקבע בהסכם.

הנה התחלת הדרך הקצרה

46719

תמונות מהדרך

467204672146722

46723

התמונה האחרונה היא כבר למעלה מסתכלים לעבר הקניון למטה שבאנו דרכו.

מתקן הקשר בסנטה
46724

וככה ההר נראה בחורף של הפינוי באזור פברואר מרץ 1982
46725

גובה הפסגה 2860 ומשהוא מטר גבוה בכמעט 200 מטר מהחרמון אבל פה אני לא זוכר מאיזה פסגה.

Alon
13-08-11, 17:13
יעקב שלום

לקח לי זמן למצוא את האלבום אבל הנה הוא:

מהמקום הזה הביאו את המים לסנטה עד לכאן הביאו במשאיות "רכות" ומכאן בריו.

שתי נקודות למי שיודע את שם המקום.

46718

הדרך הקצרה לסנטה דרך שדה התעופה והמנזר היתה סגורה בפני צה"ל למה ככה נקבע בהסכם.

הנה התחלת הדרך הקצרה

הודעה כפולה חלקית אפשר למחוק

Alon
13-08-11, 17:29
פרס של 50 נקודות למי שידע איפה זה?
איך הגיעו לשם?
ומה הדרך הכי קצרה משם לים?
46726
אלון

amitaikl
13-08-11, 23:11
רבי- למי שמכיר ....

נהגת ברבי? במבצעי? ספר, ספר. אם יש תמונות - תבורך!

amitaikl
13-08-11, 23:12
רבי- למי שמכיר ....

מלגזת שדה

נהגת ברבי? ספר איך היה! במבצעי או באימון? יש תמונות אולי?

-->